Kapitein Esper: „Geen er wordt teveel haring patiënten; gevangen EN OP Tweede Kamer heeft vele wensen op het gebied der visserij Motorlogger „Martha" IJm. 74 naar Noorwegen verkocht Zieken via luik in dek op operatietafel Tal van vragen in Voorlopig Verslag over de begroting 1957 9 FRITHJOFF II" IN IJMUIDEN HEEMSKERK Cursus in filmbegrip Qi-, BEVERWIJK Russische film in Luxor „De kleine komedie" groeit WIJK AAN ZEE Brand aan boord van Noor in Hongkong geblust Nederland akkoord met de walvisvangst beperking? Betere verzorging der bemanningen DINSDAG 30 OKTOBER 1956 99 HET NIEUWE DUITSE visserij wachtschip „Frithjoff II" een in 1948 gebouwde en thans verbouwde trawier en juist daarom een bijzonder goed zeewaardig schip is gisteravond na een stormachtige reis de IJmuidense haven binnengelopen. Kapi tein Bertram Esper, die de tweede reis met de „Frithjoff II" maakte had ditkeer geen patiënten aan boord. „Ze vangen te veel haring", was zijn opmerking en dokter Bader kon het daar wel mee eens zijn. Het visserijwachtschip, dat de opvolger werd van de eerste „Frithjoff" en dat thans op de Noordzee en in de verre wateren, dienst doet met de „Meerkatze", deed IJmuiden aan om water te laden. Het schip meerde af aan de kade bij de kalkzandsteenfabriek en zou vanmorgen vroeg weer naar zee vertrekken. Het bezoek, dat we gisteravond aan boord van de „Frithjoff II" mochten bren gen, heeft ons een indruk gegeven van de volledig op de praktijk ingestelde inrich ting van het schip. Grote verbouwingen heeft de trawler niet eens behoeven te on dergaan. De hutten, in. het achterschip werden voor de officieren, van het schip bestemd en voorin kregen de onderofficie ren en matrozen hun logiezen, Ook de me teoroloog, de 'dokter en de marconisten vin den- hun hutten achterin. Merkwaardig is de opbouw van het ach terschip. Hierin is de kombuis gevestigd. De maaltijden worden met een lift naar de lager gelegen messroom vervoerd. Plezierige samenwerking Evenals het Nederlandse hospitaal-kerk schip „De Hoop" heeft de „Frithjoff II" d-ruk werk onder de Duitse en buitenland se vissers. Het schip bevindt zich elke reis tussen ruim 200 tot 250 Duitse loggers en trawlers. De samenwerking met „De Hoop" noemde -kapitein Bertram Esper allerple zierigst. Niet elke dag wordt contact onder houden, maar wel wanneer een van de hospitaalschepen naar de thuishaven gaat na een reis van 22 tot 34 dagen en „De Hoop" het werk van- de „Frithjoff II" of „Meerkatze" waarneemt of de Duitse arts inspringt voor dokter Ouwerkerk van „De Hoop". De „Frithjoff II" kan in het voormalige visruim veertien patiënten in het hospitaal opnemen, waarvan vier geïsoleerd. Dit vis ruim werd op bijna ideale wijze tot opera tiezaal, spreekkamer en tevens hospitaal ingericht. Een operatietafel, die tevens als tand artsstoel kan worden, gebruikt, staat ter be schikking; er is een Röntgen- en bloed- ,,'t Snoekje" ving er maar één De onderlinge wedstrijd die de Heems kerker hengelaarsvereniging ,,'t Snoekje" in de Neksloot heeft gehouden, is niet zo suc cesvol geweest als de organisatoren hadden gehoopt Er werd gevist op snoek en alleen de heer P. Beentjes slaagde erin er één op het droge te brengen, zodat hij hiervoor prompt de eer ste prijs kreeg toegewezen. De overige prij zen werden onder de aanwezigen verdeeld. Geslaagde propaganda voor blindenbond De r.k. blindenbond „St. Odilia" heeft in het Heemskerkse Marquette-theater een pro- paganda-avond gehouden die uitstekend is geslaagd. De voorzitter van de plaatselijke afdeling, de heer P. Pelle, sprak een opwek kend woord, waarbij hij de aanwezigen trachtte te winnen zich aan te melden als donateur. Het programma van deze avond werd ver zorgd door het Haarlemse toneelgezelschap „Alberdingk Thijm" met het spel „Het por tret van Alois". De spelenden boekten hier mee een groot succes, waarvan een langdurig applaus na elk bedrijf getuigde. Feestavonden voor bejaarden De jaarlijkse feestavonden voor de Heems kerkse ouden van dagfn vinden ditmaal plaats op donderdag 8 en vrijdag 9 november in het Luxor-theater. Er wordt een gevarieerd programma ge bracht waaraan medewerking wordt ver leend door de radio-artist Joop Theunis. Voorts zal een film worden vertoond over het deze zomer gehouden uitstapje. transfusieapparatuur en alle mogelijke in strumenten. liggen in laden en kasten, ge reed voor de omvangrijke praktijk van de arts. Via luik in dek De patiënten kunnen via het voorschip in spreekkamer en hospitaal komen, maar voor ernstige gevallen is er nog een tweede weg. In het dek van de „Frithjoff II" is een luik ingebouwd, waardoor de zieke visserman op de brancard in de operatie kamer kan worden neergelaten en onmid dellijk op de opratietafel terecht komt. Onder de eenentwintig opvarenden treft men niet alleen de arts en de marconisten (voor reparatie aan zenders en dergelijke) als specialisten aan. In de dichtgebouwde stuurboords- en bakboordsgang beschikt de „Frithjoff II" nog over een timmermans werkplaats en een machinewerkplaats met daaibanken, smidsvuur en honderden an dere instrumenten, In geval van pech op een of ander schip kan de „Frithjoff II" ingrijpen en assistentie verlenen. Het nieuwe Duitse visserijwachtschip „Frithjoff II", dat maandagavond te IJmuiden binnenliep en vanmorgen weer naar zee vertrok. Aan boord is plaats voor 21 opvarenden en 14 patiënten. Driehonderd miljoen bioscoopbezoekers worden wekelijks in de hele wereld beïn vloed door de film. In. alle landen tracht men hier een goede wending aan te geven, ook Nederland is daarmee druk bezig. Om het „grote publiek" iets van filmbesef bij te brengen worden katholieke opvoeders en geïnteresseerden in ons land opgeleid in speciale kadercursussen. Zo heeft ook Beverwijk een serie van drie cursusavon den gehad, die onder auspiciën van „De Keerkring" in de aula van de r.k. Meis jesschool aan het Kuenenplein werd ge houden. Gisteravond werd de laatste van deze serie, gewijd aan „Begrip en waar dering voor de filmkunst" door dr. J. M. L. Peters ingeleid. Om het besprokene te verduidelijken toonde de heer Peters frag menten uit verschillende speelfilms alsme de een Duitse instructiefilm, die duidelijk de verschillende mogelijkheden toonde, die een regisseur ten dienste kunnen staan. In deze cursus werden nog de volgende on derwerpen behandeld: „de morele en esthe tische waardering van films; de betekenis van. de fil.m voor de moderr*> mens; psy chologische aspecten van het filmpro bleem en.de jeugd en d.e film". Da.t er in Beverwijk veel belangstelling voor deze serie bestond, bleek uit het grote aantal deelnemers. Niet minder dan 200 personen hebben de cursus gevolgd, waaronder vele jeugdleiders, onderwijzers en leerlingen van de Bischoppelijke kweekschool. Dit grote succes was voor de praeses van „De Keerkring" ir. L. Stoelinga, aanleiding in zijn slotwoord te verklaren, dat men het volgend jaar wederom een cursus zal or ganiseren, doch dan over meerdere avon den verdeeld. De IJmuidense motorlogger IJM 74 „Martha" van de n.v. Visserij Onderneming v.h. J. C. Pronk te IJmuiden zal binnenkort onder Noorse vlag varen. Het schip is door de rederij naar Noorwegen verkocht. Men is al begonnen de uitrusting van boord te halen. - -"4"V - Ml mm wË V J De motorlogger „Martha" is een nog jong c hip Het werd in 1948 als eerste nieuw bouw na de oorlogsjaren aan de IJmuiden se vloot toegevoegd. On 14 augustus van dit jaar ging het crhiD te water bij de scheepswerf „De Da- tc ad" te Woubrugge, het maakte de proefvaart op 22 oktober en op 26 oktober tok het voor de eerste maal ter visserij. rie Martha" het gebrek aan personeel leidde"onder meer ook tot de verkoop is een zusterschip van de KW. 85 „Huiber- dina Gijsbertha" en meet 231 ton bruto, 100 ton netto, is 34.42 meter lang, 7 meter breed, 3.25 meter diep en heeft een 250 pk. Werkspoor-motor in de motorkamer staan. De N.V. Visserijonderneming J. C. Pronk heeft thans nog vier schepen in de vaart: de „Martenshoek", „Gorredijk", „Sham rock" en de nieuwe, met succes varende „Beatrice". Uitgaande van de Waarheid-filmdienst vindt op donderdag 1 november in het Luxor-theater de vertoning plaats van de Russische film „De Dorpsonderwijzeres". Hervormingsdienst in Grote Kerk Woensdag 31 oktober zal ter herdenking van de Hervormingsdag in de Grote Kerk te Beverwijk een gemeenschappelijke dienst worden gehouden. Hierin zullen voorgaan ds. J. A. Roskam van de Lutherse gemeente, ds. W. Oorthuys van de Ned. Hervormde ge- memente en ds. C. Meyer van de Gerefor meerde gemeente. De onlangs opgerichte r.k. toneelvereniging „De Kleine Komedie" te Beverwijk mag zich in een groeiend aantal donateurs verheugen. De eerstvolgende uitvoering zal dan ook in het K.S.A.-gebouw gegeven worden, waarbij men met een kleine groei, zelfs op een uit verkochte zaal kan rekenen. Schaakclub „Weenink" tegen „Schaaklust" Het eerste tiental van de Beverwijkse schaakclub „Weenink" speelde zijn eerste bondswedstrijd tegen „Schaakmat" uit Noord- Scharwoude, welke in een voorlopige uitslag van 3V23'A eindigde, zodat de afgebroken partijen de beslissing moeten brengen. De uitslag was: G. KippelH. Duisenberg afg.; P. C. KloosterboerD. v. Vuuren 10; S. SlinkPh. Bakker afg.; J. v. HoutC. Stet 01; H. BouwenR. Gigengack afg.; W. P. GrootC. Koomen 10; K. SlingsJ. de Wit fri—'A: N.N.—v. d. Ho'f 0—1, J. K. Slot— F. H. Piët 01; J. HilkenS. Hoogvorst 1—0. BRIDGECLUB „DRIEHUIS" IN DE COMPETITIE De totaaluitslag na de zevende selectie wedstrijd van de bridgeclub „Driehuis" was (in percenten): 1. hrn. Schaaper-v. d. Vlugt 402,51, 2. hrn. Born-Cleeren 391,27, 3. hrn. Bosman-Ermshout 367,15, 4. hrn. Ouwerkerk-Vlotman 366,72, 5. hrn. Ooms- Klinkenberg 363,22, 6. dms. Berkhout-Hey- kants 356,25, 7. hrn. Krab-De Waal 356,06, 8. hrn. Snoek-Partner 346,47, 9. hrn. Dupker- Need 346,27, 10. mevr. Dijkshoorn-hr. Hey- kants 343,44, 11. hrn. Pennock-v. d. Vlugt 338,41, 12, dms. Snoek-Ooms 330,78, 13. hrn. Sciarone-Bosman jr. 329,73, 14. hrn. Wes- scher-v. Doorn 328,88, 15. hrn. Berkhout- Partner 324.48. 16. hrn. Baïs-Ribbens 323,92, 17. hrn. Noortman-Partner 320,95, 18. hrn. Imming-v. Gameren 317,66, 19. echtp. Van Rumpt 316,66, 20. dms. Van Holten-v. Dok 316,08. K.A.V. koos presidente Tijdens een in café „De Zon" onder leiding van pastoor Van der Linden gehouden bij eenkomst van de Wijk aan Zeese afdeling "an de K.A.V. heeft men een presidente ge mzen. Met grote meerderhehid van stemmen •erd hiertoe benoemd mevrouw Wilgenburg. leze dankte de aanwezigen voor het in haar estelde vertrouwen en zegde toe alles in ■et werk te stellen om de afdeling tot bloei brengen. Hierna bleven de leden nog enige tijd ge- dlig bijeen, waarbij een interessante film •erd vertoond. BRIDGECLUB „WIJK AAN ZEE" De bridgeclub „Wijk aan Zee" heeft de intercompetitie voortgezet met de volgende Hslagen: Groep A: 1. heer en mevr. Bakker 32)4; BolKuys 29: 3. Dikkonbergv. d. Geer 7; 4. DobberPirovano 25>(; 5. De Graaf Vooren 23'A\ 6. SchoosKleyn 22; 7. dames SchaaperHandgraaf 18A. Groep B: 1. mevr. Dobber—v. d. Elzen 28 A; 2. Duinmeyer—Grapendaal 23; 3. Eekhout— Schheffers 18'A; 4. v. KlaverenHandgraaf 17'A; 5. heer en mevr. v. d. Aar 17; 6. heer en mevr. v. Son 15. Plannen voor een oppasdienst Uit de Ned Hervormde vrouwenvereniging ..Bid en Werk" te Wijk aan Zee is een com missie gevormd die wil trachten in de bad plaats een oppasdienst te vormen. Men wil proberen dames en meisjes van 14 jaar en ouder te vinden die bereid zijn oppasdienst te verrichten in gezinnen met kinderen, waarvan de ouders afwezig zijn. HONGKONG (U.P.) Een brand aan boord van de Noorse vrachtboot „Ala" is gisteren in de haven van Hongkong ge blust. Toen de Noor zich zondag op 45 mijl van Hongkong bevond, deed zich een ontploffing voor aan boord. De 23 schepe lingen zijn van boord gehaald door vier Amerikaanse torpedojagers. Kapitein Tor- bjor Skogen ging pas van boord toen de brand geblust was. OSLO (United Press) De voorzitter van de Noorse walvisraad, Gunnar Jahn, heeft verklaard dat alles er op wijst dat zowel Nederland als Japan niet zal protes teren tegen de beslissing van de internatio nale walvisvaart-conferentie om de vangst quota voor het seizoen 1956/1957 met 500 walvissen te verlagen. Het besluit tot deze verlaging is tijdens de conferentie in juni van dit jaar in Londen genomen. Neder land stemde tegen. Japan onthield zich van stemming. De vangst-toewijzing voor ver leden jaar bedroeg 15.000 walvissen. Op 31 oktober sluit de termijn voor het indie nen van protesten tegen het besluit. Bekroond varken Op de keuring te Alkmaar, uitgaande van het Centraal Bureau voor de varkensfokkerij in Nederland, behaalde de heer A. J. de Jong uit Heemskerk met de beer tijpe groot Yorkshire het hoogst aantal punten voor het rayon Noordholland. Feestavond A.N.B. Het honderste lid, zit hedenavond in ons midden, aldus de voorzitter, de heer H. Witteman, van het Algemene Nederlandse Bouwbedrijf, afdeling Beverwijk. Dit hon derste lid, de heer Th. Rentenaar, is voor de leden van ANB aanleiding geweest een gezellige avond te organiseren in Terpsy- ehore, waarbij vooraf districtsbestuurder J. Roukema, het een en ander over de nieuwe pensioenregeling in het bouwbe drijf uit de doeken deed. Na deze inleiding werd er druk gekiend, waarbij vele fraaie prijzen te winnen vie len, met onder andere een schilderij, dat door de secretaris van de vereniging was vervaardigd en voor deze avond als hoofd prijs ter beschikking was gesteld. Vandaag 6500 kisten Drie trawlers en twee grote trawlloggers waren vandaag binnen met ruim 6500 kis ten vis, waarbij 5300 kisten haring. De „Tzonne" (van 20 okt.) loste 1700 kisten, waarvan 1250 haring, 350 makreel, 100 diversen; de „Herman" (van 19 okt.) 1570 kisten, waarvan 1190 haring, 300 makreel en 80 diversen; de „Norma Maria" (van 17 okt.) 1350 kisten, waarvan 600 haring, 225 schelvis, 330 makreel, 70 koolvis en gul, 95 wijting en 30 dichte wijting; de „Dirk Maria" KW 80 (van 20 okt.) 1125 kisten, waarvan 850 kisten haring, 200 makreel en 75 diversen; de SCH 171 „Cornelis Vrolijk" (van 22 okt.) 1635 kisten, waarvan 1400 haring, 200 makreel, 10 wijting en 15 kool- vis. Van de kottervloot was de KW 33 present met 300 kisten, waarvan 140 schelvis, 140 radio en 20 diversen. Voor de export De export kocht ook vandaag vrijwel alle haring. De prijzen liepen van 16.50— 20, regels grote kabeljauw haalden 130 134, kleine 5355, kisten kabel jauw 130134. Het binnenland tn De makreel bracht vanmorgen 17.50 25 op, grote gul 4550, middel 40 45, torgullen 2228. Grote schelvis ging van de hand voor 4650, groot middel voor 4652, kleinmiddel voor 3542, pennen voor 3135 en braadschelvis voor 1727. De zwarte koolvis leverde 6560 op, grote gullen- maat 2725. Er was weinig tong: grote tong maakte 5.60, grototmiddel f 4.80, kleinmiddel 4.40, tong I 3.60 en tong 2 2.70. Binnengekomen schepen IJM 2 Herman, 6 Norma Maria, 99 Cura- gao, KW 80 Dirk Maria, 101 Nestor, SCH 171 Cornelis Vrolijk, 153 Onderneming 4, VL 77 Abraham, RO 46 Claesje, TX 19, 8, 4. HD 12, 37, 74, WR 7, 67, UK 2, 68, 7, 215, 194, 78, 94; visserijwachtschip Frithjoff (Duits). IJM 20 Johannes Polderman (27 okt. al vertrokken), KW 85 Huiberdina Gijsbertha, UK 7, TX 4, 8, 19, WR 7, 67, HD 12, 37. Zes met 6000 kisten Zes trawlers en trawlloggers waren van morgen al binnen of thuisstomend met 6000 kisten vis, waarvan 4700 kisten haring. Voor de woensdag ligt reeds binnen de Curagao (van 22 okt.) met 1400 kisten vis, waarvan 1250 haring, 100 makreel, 50 diversen. De „Claasje" (van 20 okt.) ligt eveneens voor de woensdag met 900 kisten vis, waarvan 700 haring, 150 makreel, 50 diversen en 50 stuks stijve kabeljauwen. De „Abraham" (van 22 okt.) voert aan 1505 kisten vis, waarvan 1150 haring, 125 koolvis, 160 makreel, 70 diversen. De „On derneming" (van 18 okt.) komt met 1200 kisten vis,waarvan 900 haring, 200 makreel, 100 diversen, 25 ijskabeljauwen en 60 stuks stijve kabeljauwen. De „Maria van Hattum" is ook thuis varende voor de woensdag, maar het is nog niet officieel of hij kan uitlossen. Het schip is van 20 oktober en heeft 1085 vis, waarvan 460 schelvis en piepers, 100 zwarte koolvis, 260 makreel, 150 haring, 40 wijting, 35 diversen en 140 stuks stijve kabeljauwen. De „Nestor" (van 18 okt.) komt met 640 kisten vis, waarvan 500 haring, 60 makreel, 60 kabeljauw en blanke koolvis, 20 diver sen en 420 stuks stijve kabeljauwen. Oudste boten VL 7 Ada (van 20 okt.), Vikingbank, Vios, Onderneming 3 (van 22 okt.), Amsterdam, Arie Ouwehand, Drie gebroeders, Wiron 3, KW 123 (van 23 okt.), Deining, Albatros, Burgemeester Heusdens (van 24 okt.), Al- bertha Hendrika, Willy en Martenshoek (van 25 okt.), Eveline, Wiron 2, Swift (van 26 okt.). Niet gevist De meeste Katwijkse en IJmuidense log gers hebben de vleet vannacht niet in zee gehad in verband met het stormweer. Enige schepen liggen nog aan de vleet van zon dagavond af, daar niet gehaald kan worden. En op zee Het weer op de Noordzee was gisteren slecht. Om de noord is wel gevist op 59° noorderbreedte; de dagvangsten liepen van 200300 manden hoops. Op de andere vis gronden konden de netten niet in zee wor den gebracht. Besommingen van hedenmorgen Tzonne 33.500, Herman 31.600, Norma Maria (lost nog), Dirk Marie 25.500, SCH 171 36.400, KW 33 7.400, KW 104 1.400, WR 25 4.170, IJM 59 590. IN HET VOORLOPIG VERSLAG van de Tweede Kamer, over de begroting van Landbouw- Visserij en Voedselvoorziening merken zeer vele leden op, dat de laatste jaren in toenemende mate de aandacht voor de visserij wordt gevraagd, maar dat het organisatieleven, terecht of ten onrechte, de indruk heeft, dat de Nederlandse regering nog steeds onvoldoende aandacht en zorg aan de visserijen besteedt. Deze leden waren er allerminst blind voor, dat de Visserijnota reeds een stap op de weg naar een ac tiever overheidsbeleid betekent en dat ook de begroting voor 1957 weer enige ver breding van de overheidsaandacht te zien geeft. Vele leden vroegen zich af, of ten be hoeve van de visserij de voorlichting niet moet worden geïntensiveerd en ook op zee niet in grotere mate onderzoek en voorlichting mogelijk is, teneinde gemiddeld tot betere vangsten en exploitatieresultaten te komen. Bestaat er ook geen behoefte aan een tweede onderzoekingsvaartuig, mede ten be hoeve van de vloot, dat de visscholen zou kunnen opsporen en berichten daarover kan doorgeven? Het lijkt ondoelmatig, indien elke logger of trawler zelf de vis moet gaan zoeken. Deze leden wezen voorts op de moeilijkheid ten aanzien van een voldoende bemanning der schepen. Kan de minister nadere gegevens aangaande het verloop van bemanningen mededelen?, zo vroegen zij. Voorts zouden deze leden het op prijs stellen nadere mededelingen te ontvangen betreffende het voedings- en arbeidsfysio- logisch onderzoek dat op de vloot werd in gesteld. Het kwam hun voor dat wegen ge vonden moeten worden om de zeer zware, moeilijke en, gevaarvolle vissersarbeid te verlichten en naar een betere verzorging te streven, omdat op de lange duur dan alleen de bemanningen behouden kunnen worden. Vervolgens vroegen deze leden in hoe verre de geruchten waarheid bevatten, dat ook in Nederland plannen bestaan om te komen tot exploitatie van een vangfabriek- schip. Indien men inderdaad deze weg op gaat, is juist dan een verbetering van de binnenlandse handel niet zeer urgent? Vlootvernieuwing Deze leden betoogden, dat er naar hun mening verband bestaat tussen de prijs- beheersing tot februari 1949 en het uit blijven van tijdige vernieuwing van de vis sersvloot. Nu had de situatie zich bij de verschijning van de Visserijnota al in gun stige zin ontwikkeld, doch al moge het vraagstuk der verouderde schepen bij de trawlervloot niet meer bestaan, bij de log ger- en kottervloot speelt het wel degelijk een rol. Kan de minister mededelen, in welk tempo wordt gestreefd naar reali sering van de gedeeltelijke vernieuwing van de vissersvloot, zoals die in de Vis serijnota is geprojecteerd? Daar lonen en sociale lasten een steeds stijgend deel van de bruto-inkomsten gaan vragen, is dit slechts te compenseren door toenemende produktiviteit en dit dringt weer tot ver snelling der vernieuwing van de vloot en tot uitbreiding van het visserij-technisch i speurwerk. Verscheidene leden informeerden even eens, in hoeverre uitvoering is gegeven aan de in de Visserijnota voorgestelde-plannen. Wat is geschied om te geraken tot de voor genomen vernieuwing van de vissersvloot boven hetgern uitsluitend door het bedrijf gedaan werd? Wordt bij de vernieuwing voldoende spoed betracht, opdat ons land in de race met het buitenland niet achter aan zal komen of terrein verliezen? Overbevissing Wat'de overbevissingsconventie betreft hoort men aldus deze leden de klacht, dat de genomen besluiten niet door alle betrokken landen strikt worden nageleefd. Een internationale inspectie en uniforme strafmaat is nodig, maar hiermede zou men spoedig in botsing komen met opvattingen over nationale souvereiniteit en bestaande tradities. De Noordzee kan van verschillende vis soorten 'n grotere opbrengst geven. De be- vissingsactiviteit m g echter niet toenemen gegronde bezwaren bestaan. Kleinere maaswijdte is mogelijk met beperking van de bevissingsintensiteit. Naar de overtuiging van deze leden is een soepeler conventie nodig. De V.E.M. Wat doet de regering in verband met de uitspraak van de Hoge Raad tegen de V.E.M.? Zal de minister met een wetsvoor stel komen, waardoor er ruimte gemaakt wordt om de bijvangst te behouden, zoals dit bij de Noren en Duitsers mogelijk is? Ook deze leden wezen op het vraagstuk van een voldoende bemanning. Reeds nu is in het hoogtijseizoen van de verse haring het onmogelijk om de trawlervloot vol doende te bemannen. Nog bestaat de moge lijkheid om mannen aan te trekken uit het IJselmeergebied en uit Zeeland. Doch er zal evenals in Noorwegen een internaat nodig zijn voor leerlingen bij de Visserijscholen. Met betrekking tot de in de Visserijnota uiteengezette plannen informeerden ver schillende andere leden in welke omvang reeds kredieten zijn verleend, voor hoeveel schepen en voor welk scheepstype. Van verschillende zijden werd geïnfor meerd, hoever thans de plannen gevorderd zijn voor de aanleg van een nieuwe buiten haven voor Scheveningen en hoe het staat met de bestudering van de kwestie van de Katwijkse haven. Verre visserij Algemeen zou men informaties op prijs stellen over de plannen met betrekking tot de verre visserij en hetgeen er in 1956 ten deze is geschied. Is de minister niet van oordeel zo vroegen vele leden dat ook Nederland de verre visserij op de duur niet zal kun nen uitvoeren? Hoe staat het met de be langstelling in rederijkringen voor deze visserij? Is het juist dat er thans twee trawllogggers voor de „Verre Visserijmaat schappij" op stapel staan? Het was verschillende leden opgevallen, dat op de huidige begroting van het Land- bouw-Economisch Instituut de post voor steun aan de verre visserij is vervallen. Moet hieruit de conclusie worden getrok ken, dat voor het ontwikkelen van de verre visserij in Nederland geen verdere mogelijkheden aanwezig worden geacht? Kan de minister nadere inlichtingen geven omtrent de motieven, die hem heb ben bewogen om deze post, die enige jaren op de,begroting heeft gestaan, te schrap pen? IJselmeervissers Vele leden vragen de bijzondere aandacht van de minister voor de zorgelijke toestand, waarin zich de ÏJselmeervissers thans be vinden. Nu de dijk om Oostelijk Flevoland gesloten is en de aanleg van de dijk van Lelystad naar Enkhuizen spoedig ter hand zal worden genomen, is het dringend ge wenst, dat de vissers weten, waaraan zij toe zijn. Deze leden zouden gaarne ver nemen welke maatregelen de regering denkt te nemen om de gevolgen van de in- en een grotere maaswijdte brengt verlies krimping van het beschikbare viswater van bepaalde goede vissoorten, waartegen door de inpolderingswerken voor de daar bij betrokkenen op zo bevredigende wijze als maar mogelijk is op te vangen. v Verschillende leden vroegen of nadere mededelingen kunnen worden gedaan over het plan om een viskwekerij te vestigen in Oost-Flevoland. Deze leden waren erkentelijk, dat er een nieuw inspectievaartuig in gebruik werd genomen. Algemeen bekend is, dat er nog meer nodig zijn wegens de sterk toenemen de mosselvisserij op de Wadden. Het was vele leden opgevallen dat dit jaar opnieuw de rondvis van de Noordzee en elders meermalen tegen zeer lage prij zen moet worden afgezet. Men ontkomt met aan de indruk, dat het handelsappa raat in dezen onvoldoende zijn functie ver vult. Verscheidene leden wezen erop, dat bij de afzet van visprodukten nog steeds grote hinder wordt ondervonden van de hoge tariefmuren en de contingenteringen in verschillende landen. Ook ten onzent is men genoodzaakt om contingenteringen te handhaven, hoewel wij geen tarieven stel len en dus streven naar zoveel mogelijk liberalisatie. Minimum haringprijs De vaststelling van de minimumprijs voor verse en gezouten haring vormt aldus andere leden telkenjare een bron van onrust, zowel in rederskringen als in de kringen van handel en industrie. Het is opgevallen, dat thans de minimumprijzen van beide produkten voor dit vangstseizoen zijn verhoogd. In welke verhouding staan deze minimumprijzen tot de kostprijzen van deze produkten? In het bijzonder valt de aandacht op de prijs van verse haring. Was er bij de hoge prijzen, die over het algemeen dit seizoen zijn gemaakt, wel aanleiding om deze mi nimumprijs te verhogen tot fll per kist? Vooral voor de verwerkende industrie ma? worden aangenomen, dat bij een hoge prijs in het begin van het verwerkings seizoen een vaststelling van een te hoge minimumprijs voor het laatste gedeelte van dat seizoen moeilijkheden zal kunnen ople veren voor haar exportpositie. Nu het Beneluxverkeer in haring vrij is, rijst de vraag qf een opvangregeling met minimumprijzenstelsel wel te handhaven is, terwijl deze vraag klemmender wordt naarmate de minimumprijs hoger komt te liggen. Anderzijds kan inderdaad niet uit het oog worden verloren, dat de minimum- prijsregeling met opvangregeling voor het bedrijf een stabiliserende werking heeft en dat het dus zeker niet gewenst moet wor den geacht, deze op den duur te liquideren. Bij export van haring naar verschillende landen bestaat nog altijd quotering voor de exporteurs, een stelsel, dat steeds meer dreigt tot algehele verstarring van de ex- porthandel te leiden en op de bezwaren waarvan reeds eerder de aandacht van de regering werd gevestigd. Heeft nadere be studering van dit vraagstuk nog geleid tot de opvatting, dat grotere vrijheid aan de handelaren kan worden gegeven? Nog steeds is de positie van de viseonser- ven-industrie niet gunstig te noemen, waarbij vooral in het oog springt de grote afhankelijkheid van de buitenlandse markt. Kunnen inlichtingen worden ver strekt omtrent activiteiten om de afzet van visconserven te stimuleren?, zo vroeg men. Is er wel voldoende samenwerking tus sen de directie van de Visserijen en het Bedrijfschap voor Visserijprodukten?, zo vroegen andere leden. Waarom bestaan er twee afzonderlijke voorlichtende organen, namelijk „Visserijnieuws" van de Directie van de Visserijen en „Aanvoer en afzet" van het Bedrijfschap voor Visserijproduk ten? Enkele leden wezen er op, dat in visserij kringen het verlangen leeft naar de aan stelling van een staatssecretaris voor de visserij. VEILINGBERICHT BEVERWIJK Andijvie f 0,09-f 0,17, sla f 0,04-f 0,11, spi nazie f 0,23-f 0,58, bloemkool f 0,22-f' 0,73, bospeen f 0,24-f 0,35, waspeen f 0,18-f 8,28 torr-'cn f 0,20-f 1.06, prei f 0,10-f 0.22. sper ziebonen f 0,85-f 1,90, pronkbonen f 0,44-f 0,82, groenekool f 0,11-f 0,22. rodekool f 0,12-f 0,16, wittekool f 0,10-f 0,15, gelekool f 0,12-f 0,19, knollen f 0,12-f 0,19, peen f 0,09- f 0,14, uien f 0,11-f 0,21, druiven f 0,95-f 1,05.

IJmuider Courant | 1956 | | pagina 7