Bouwbeleid van overheid schaadt het particulier initiatief in grote mate Groei van afbetalingskrediet eist grote waakzaamheid RODWT aecla en de Meester^eia Chefarine ,4 VERDELG Particuliere wonitigbouzvondernemers zouden woningnood kunnen oplossen ïï(t-9anluiita Radio geeft donderdag Vier middelen die betrouw baar zijn! Wiardi Beckmanstichting bepleit diverse controle-maatregelen Wereldnieuws "Coclx ió liet zo V__ J WOENSDAG 31 OKTOBER 1956 2 NEDERLANDSE BOND VAN BOUWONDERNEMERS: Institutionele belegger rat en muis met Ballast Student gooide rookbom in sociëteit Gouverneur nu minister Nieuwe Kamerleden „Operatie Goed Zo" Demokritus „De aanzienlijk gunstiger financiële medewerking van het Rijk bij de bouw van woningen door gemeenten en verenigingen op basis van de woningwet ver geleken bjj de premieregeling voor de bouw door de particuliere woningbouwonder nemers voor de markt, heeft tot gevolg dat voor een sluitende exploitatie van de met behulp van de premie-regeling gebouwde woningen een hogere huur van drie tot vier gulden per week noodzakelijk is". Dit zei de heer D. J. Beuker, voorzitter van de Nederlandse Bond van Bouwondernemers in zijn openingsrede op het te Amster dam gehouden congres van deze organisatie. „Indien de regering voor het parti culiere initiatief de mogelijkheid schept woningen te bouwen die op exploitabele basis kunnen worden verhuurd, zullen de particuliere woningbouwondernemers tonen waartoe zij in staat zijn en zal het woningprobleem binnen afzienbare tijd tot een oplossing worden gebracht". De spreker dacht hierbij aan een eenmalige subsidiëring of de verstrekking van een jaarlijkse huurtoeslag voor elke in de particuliere sector gebouwde woning, die bestemd is om te worden verhuurd. Bij gelijkstelling in subsidie zullen in sa menwerking met de overheid op aanmer kelijke schaal huurwoningen tot stand kun nen worden gebracht door de particuliere bouwondernemers en institutionele beleg gers, niet alleen voor de middengroepen maar ook voor de arbeidersgezinnen. Een belangrijke factor achtte de spreker 'dat in dat geval niet de overheid en niet een semi-overheidslichaam maar de woning bouwer als ondernemer het volledige risico draagt van de bouw en de exploitatie der woningen. Om, in het bijzonder in de grote gemeen ten, te kunnen voorzien in de enorme vraag naar woningen bepleitte de spreker con centratie van bouwondernemers in de vorm van combinaties. Ten aanzien van de woningbouw voor het eigen bezit deelde de spreker mede, dat vele bouwondernemers reeds plannen in voorbereiding hebben om op basis van de nieuwe regeling woningen te bouwen. Hoe wel op dit moment nog geen enkel bemid delend orgaan door de minister is toege laten en als zodanig erkend, verwachtte de spreker wel dat binnen afzienbare tijd zulk een orgaan, en wel op particuliere grond slag, zal worden toegelaten. Mr. D. Schuitemaker, adjunct-directeur van de levensverzekeringsmij. „Utrecht", gaf vervolgens een schets van de positie van de institutionele belegger, meer in het bij zonder van de levensverzekeringsmaat schappij, ten opzichte van de woningbouw. Hij meent dat overheidsinvloed het spoedig op gang brengen van de woningbouw ern stig heeft geremd, doordat een bundeling van alle krachten, die op dit gebied werk zaam waren, achterwege bleef. Nu zijn de levensverzekeringsmaatschappij en vrij wel niet betrokken in de wederopbouw en de bestrijding van de woningnood. Wat betreft de financiële zijde van het vraagstuk merkte de spreker op, dat wij ADVERTENTIE Een DANTUMA-vulpen proberen Betekent: Er zélf een begeren. Want iedereen wéét: 't Geld daaraan besteed. Is wèl besteed - zonder mankeren! HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.45 Morgengebed en liturgische kalender. 8.00 Nieuws en weerberichten. 8.15 Plechtige hoogmis. 9.40 Platen. 10.00 Platen. 10.03 Gewijde muziek. 10.30 Morgendienst. 11.00 Voor de zieken. 11.45 Franse liederen. 12.00 Angelus. 12.03 Platen. 12.30 Land- en tuinbouwmededelin- gen. 12.33 Lichte muziek. 12.55 Zonnewijzer 13.00 Nieuws en katholiek nieuws. 13.20 So praan en piano. 13.45 Platen. 14.00 Metropole orkest. 14 45 Voor de vrouw. 15.15 Zigeuner kwintet 15.35 Platen. 16.00 Bijbeloverden king. 16.30 Strijkkwartet. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Platen. 17.40 Beursberichten. 17.45 Platen. 18.00 Lichte muziek. 18.30 Mees- terfoto's uit vele landen, causerie. 18.45 Pla ten. 19.00 Nieuws en weerberichten. 19.10 Platen. 19.20 Sociaal perspectief, causerie. 19.30 Verzoekprogramma. 20.00 Radiokrant. 20.20 Gevarieerd programma. 21.45 Platen. 22.00 Periodieken Parade. 22.10 Orgelcon cert. 22.35 Platen. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws. 23.15 Zaalsportuitslagen. 23.20- 24.00 Nieuwe platen. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Gymnastiek. 7.20 Platen. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Gymnastiek. 9.10 Voor de vrouw. 9.15 Platen. 9.40 Morgenwijding. 10.00 Platen. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Voor de vrouw. 11.15 Kamerorkest. 12.00 Twee piano's 12.25 In 't spionnetje. 12.30 Land- en tuinbouw- mededelingen. 12.33 Platen. 12.50 Uit het bedrijfsleven. 13.00 Nieuws. 13.15 Mede delingen of platen. 13.20 Lichte muziek. 13.55 Koersen. 14.00 Platen. 14.05 Paul Vlaan deren en het Lawrence-mysterie, hoorspel. 14.45 Sopraan en piano. 15.15 Voor de zie ken. 16.00 Van vier tot vijf. 17.00 Voor de jeugd. 17.45 Regeringsuitzending: Nederland en de wereld. Het maandelijks overzicht van de werkzaamheden der Verenigde Na ties, door mr. C. W. A. Schürmann. 18.00 Nieuws. 18.15 Sportproblemen. 18.25 Lichte muziek. 18.55 Gesproken brief uit Londen. 19.00 Voor de kinderen. 19.05 Jazzmuziek. 19.40 Voor de jeugd. 20.00 Nieuws. 20.05 Groot symfonie-orkest en solist. (21.00-21.20 De plaats van Nederland in het huidige Europa, causerie; 21.20-21.25 Platen). 22.15 Platen. 22.30 Idem. 22.40 Journaal. 22.50 Sportactualiteiten. 23.00 Nieuws. 23.15 Koer sen van New York. 23.16-23.55 Dansmuziek en vraaggesprekken. TELEVISIE (N.T.S., V.P.R.O.). 20.00 Journaal en weeroverzicht. 20.15 Ge sprek aan de schrijftafel. 20.25 Rotonde.... 21.05 Pauze. 21.10 Tussen nu en de dood documentaire. BRUSSEL, 324 M. 12.00 Amusementsmuziek. 12.30 Weerbe richten. 12.34 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Voor de soldaten. 14.00 Orkestconcert. 14.50 Voordracht. 15.20 Geestelijke muziek. 16.05 Gevarieerde muziek. 17.00 Nieuws. 17.10 Platen. 17.15 Voor de kinderen. 18.15 Platen. 18.30 Godsdienstcauserie. 19.00 Nieuws. 19.40 Platen. 20.00 Orkestconcert. 20.50 Platen. 21.10 Orkestconcert (verv.) 22.00 Nieuws. 22.11 Verzoekprogramma. 22.30 Platen. 23.00 Nieuws. 23.05-24.00 Platen. na de oorlog te doen hebben gekregen met een zeldzaam geëxperimenteer, waaraan elke gezonde economische en financiële grond ontbreekt. Aan het beleid ten deze van de overheid hebben twee elementen ten grondslag gelegen, die beide een natuur lijke en gezonde ontwikkeling hebben tegengegaan: het bevriezen van het huur- peil en de4 subsidieverstrekking. Deze beide grondslagen, die op zichzelf met elkander in strijd zijn en daardoor invloed op elkaar uitoefenen, hebben ons, aldus de spreker, ongetwijfeld gebracht in de steeds moei lijker wordende situatie van het ogenblik. De bouw van arbeiderswoningen is thans praktisch in handen van de gemeenten of woningbouwverenigingen. Deze kunnen, zo zei de spreker, hun taak niet aan. Waarom nu niet ook voor de levensverzekerings maatschappijen, die zich aan deze woning bouw willen wijden, een financiering 'ti het leven geroepen, die in de praktijk neerkomt op een soortgelijke financiering als de woningwet aangeeft, vroeg de spre ker. Dit zou zonder twijfel een belangrijke stimulans kunnen zijn voor de bouw van woningen voor het grootste gedeelte der woningzoekenden. De spreker meent dat er grote overeenkomst bestaat in de be langen van de institutionele beleggers en het streven van de particuliere bouwonder nemers. Beiden hebben in vele opzichten te kampen met dezelfde moeilijkheden. Het klimaat dat de overheid geschapen heeft, is bepaald niet gunstig voor de particulier. Het is sprekers innige overtuiging dat, nadat het klimaat zodanig verbeterd is, dat weder gewerkt kan worden onder ge zonde omstandigheden, het particuliere be drijfsleven in staat geacht moet worden met zijn kennis en ervaring op eigen kracht en risico het probleem op te lossen. Aan het slot van het congres is een reso lutie aangenomen, waarin er bij de regering op wordt aangedrongen boven de huidige premie een jaarlijkse huurtoeslag te gaan verstrekken, ten einde de particuliere wo ningbouw de mogelijkheid te bieden meer huurwoningen te bouwen. Het congres acht het voorts noodzakelijk, dat gemeentebe sturen hun volle medewerking verlenen aan de particuliere woningbouw door het beschikbaar stellen van bouwgrond en -volume, zul'ks in het bijzonder voor de bouw van woningen op basis van de rege ling eigen woningbezit en voor de bouw van huurwoningen. Voorts kan men in de resolutie lezen, dat door de overheid een huurpolitiek dient te worden gevoerd, die erop is gericht de woningbouw exploitabel te maken, zonder ADVERTENTIE Vier werkelijk betrouwbare middelen helpen elkaar en doen wonderen I De vier geneesmiddelen van (hefarine „4" worden in de hele wereld op grote schaal gebruikt. Ze hebben hun volkomen betrouwbaarheid wel zeer afdoende be wezen. Siuk voor stuk hebben zij mil- lioenen mensen baat gebracht. Tezamen in één tablet verenigd werken zij nóg beter en helpen vaak waar andere middelen falen. Chefarine „4" is een middel tegen pijnen en griep, dat Uw vertrouwen in derdaad waard is. Tegen pijnen en griep. Geschikt voor de gevoeligste maag, want die wordt beschermd door het bestanddeel Chefarox dat tot subsidiëring behoeft te worden overgegaan. Zolang dit niet het gevai is, zou de overheid een subsidiepolitiek moe ten voeren, erop gericht, dat subsidies wor den verstrekt aan de particuliere woning bouw, opdat de particuliere bouwonder nemer en de institutionele belegger hun belangrijke functies onverkort kunnen ver vullen in het belang van een gezonde volks huisvesting. Ook meent het congres, dat voor de particuliere woningbouw subsidies behoren te worden verstrekt in gelijke mate als voor de woningwetbouw nodig wordt geoordeeld. Tot dusverre, zo meent het congres, heeft de ongelijkheid in subsidieverstrekking voor woningwetbouw enerzijds en voor de particuliere woningbouw anderzijds tot eenzijdige bevordering van de woningwet bouw geleid. Het congres meent daarom, dat gelijkheid in subsidieverlening een rechtvaardige eis is. ADVERTENTIE Een commissie van de Dr. Wiardi Beck manstichting heeft een rapport samenge steld over de door haar onderzochte „so ciale aspecten van het afbetalingswezen", waarin gezegd wordt, dat het ter bevorde ring van een evenwichtige economische ontwikkeling aanbeveling verdient om te voorkomen dat het afbetalingskrediet in ons land zich overmatig snel uitbreidt. Het rapport beveelt daartoe aan: geregelde „bewaking" van dit krediet door maande lijkse statistieken en vaststelling van de minimum-kasstortingen („aanbetalingen") en maximum-looptijden voor bepaalde goe deren, waarvan de verkoop-op-afbetaling te omvangrijk dreigt te worden. De commissie neemt stelling tegen het standpunt van de werkgeversverbonden, de financieringsmaatschappijen en de ban kiersvereniging, dat de sociale gevaren van het afbetalingskrediet relatief van weinig betekenis zijn; zij voert daartegen aan, dat bij uitgebreide onderzoekingen reeds gebleken is, dat zich in Nederland al tal van moeilijkheden voordoen tengevolge van het te veel kopen-op-afbetaling. Aanbevelingen In verband hiermede worden in het rap port de volgende maatregelen aanbevolen: 1. Bij de prijsaanduiding voor afbeta lingsgoederen moeten zowel de contantprijs als de afbetalingsprijs, de kasstorting en het aantal termijnen vermeld worden. 2. Iedere afbetalingskoper moet een aanvraagformulier invullen met gegevens omtrent zijn inkomen, vaste lasten en an dere financiële verplichtingen, daarbij in begrepen nog lopende afbetalingslasten. Verkoop en aflevering van afbetalingsgoe deren moeten verboden worden zolang de koper dit formulier niet ingevuld en onder tekend heeft. 3. Bij elke transactie is een schriftelijk contract, dan wel een afrekeningsstaat vereist. 4. De minimum kasstorting bedrage voor goederen tot een koopsom van f 150 tenminste tien percent. Voor duurdere ar tikelen moet de aanbetaling tenminste vijf tien percent bedragen; voor zaken als auto's, bromfietsen en televisietoestellen eventueel 20 tot 25 percent. 5. De looptijden-normen van de Afbe talingsbeschikking 1956 kunnen in het al gemeen worden aangehouden. Financieringsbednjven Ten aanzien van de financieringsmaat schappijen zou de commissie de volgende toelatingseisen willen stellen: beheer door capabele, gunstig bekend staande mensen en een minimum eigen bedrijfskapitaal van 100.000. Afbetalings-verkopers en -financiers, die te lichtvaardig krediet verstrekken (zodat bij herhaling overkreditering der kopers voorkomt) dienen door de economische rechter te worden gestraft. Registratie en colportage Het rapport bepleit voorts het scheppen van dg mogelijkheid tot een verplicht ge bruik van wettelijk erkende registratie bureaus voor alle afbetalingskredieten, een betere regeling van de colportage en het wettelijk vastleggen van een maximum- afbetalingstarief. Tenslotte is de commissie van mening dat in de „commissie van advies en bij stand", zoals deze door de staatscommissie- Lichtenauer bepleit wordt, geen over wegende positie mag worden ingenomen door mensen uit het bedrijfsleven. ADVERTENTIE Het Hoog Militair Gerechtshof heeft de korporaal H. G. O. uit Alblasserdam ver oordeeld tot acht dagen gevangenisstraf en verlaging tot de rang van soldaat laagste klasse. De krijgsraad had hem veroordeeld tot acht weken militaire detentie en ver laging tot soldaat laagste klas. Korporaal O. was ten laste gelegd dat hij als bevelhebber van een patrouille en van een wacht zijn plicht had verzuimd, door op het vliegveld Ypenburg met een auto te gaan rondrijden. Later was hij slapend m een op het vliegveld aanwezig luchtschip aangetroffen en wel naar zijn zeggen, om op verzoek van een mecanicien als ballast te dienen. 45. „Het is echt gemeen, om die arme kluiswachter zomaar te laten verdwijnen!", riep Panda. „Je maakt misbruik van de toverkracht van meneer Plutanus!" „Tut, tut, maak u niet zo druk, manneke", sprak Joris sussend. „De wachter was zenuw achtig en dus zal het hem goed doen, dat hij naar een stille plaats is... eh... ge zonden". „Natuurlijk was hij zenuwach tig", riep Panda. „Want je kwam hier zo maar geld wegnemen! Enne ik hoor nog meer wachters aankomen. Die zullen ook wel zenuwachtig worden, als ze ons hier zien!" Inderdaad klonken haastig nade rende voetstappen; het alarm, dat de ver dwenen wachter had geslagen, was blijk baar niet onopgemerkt gebleven. „Uiter- lingen naderen!", bromde Plutanus, ruste loos door de kluis zwevend, „met de in nerlijke rust hier is het gedaan". „Laat ons dan maar fluks heengaan", zei Joris haastig. „Die uiterlingen kunnen zeer las tig zijn". „Goed, mijn gids", sprak Pluta nus. „Neemt gij even een plek in gedach ten, waar ge heen wilt, dan zal ik zorgen, dat wy daar langs de innerlijke weg ko men". Joris omklemde de geldzakken, die hij had uitgezocht en dacht aan een duur i hotel, waar hij zijn oneerlijk verworven rijkdom op prettige wijze zou kunnen be steden. Plutanus maakte een tovergebaar enmeteen loste het drietal op in een rookwolkje, dat het gebouw verliet en in snelle vaart naar het dure hotel zweefde, dat Joris in gedachten had. Het vloog daar een raam binnen endaar bevonden zij zich plotseling in een prachtige kamer. „Dat ging snel en handig", zei Joris. „En thansHij brak verschrikt af, toen hij merkte, dat de geldzakken, die hij zoeven nog onder de armen had geklemd, tijdens de vreemde reis spoorloos waren verdwe nen! In Rotterdam zijn dezer dagen zeventien studenten naar een ziekenhuis gebracht, nadat een Utrechtse student in de sociëteit Hermes aan de Eendrachtsweg een rook- bommetje van eigen fabrikaat had gewor pen. Zeven studenten konden direct na onderzoek naar huis gaan; tien zijn vier dagen in observatie gehouden. Zij hadden veel hinder van de dampen die zij hadden binnengekregen. Ondanks het verbod vuurwerk te ge bruiken werd de bom gegooid bij de tra ditionele bestorming van de sociëteit Her mes door een Utrechtse student in de medi cijnen. Verscheidene studenten kregen het zo benauwd dat zij naar het ziekenhuis moesten worden overgebracht. Aanvanke lijk meende men dat er fosgeengas in de bom zat. Dit is echter niet gebleken. De gevolgen zouden dan veel ernstiger zijn geweest. De studenten zullen geen nadelige gevolgen van het inademen van de dampen ondervinden. Thans is het Koninklijk Besluit versche nen, waarbij met ingang van 29 oktober aan mr. A. A. M. Struycken eervol ontslag is verleend als gouverneur van de Neder landse Antillen met gelijktijdige benoe ming tot vice-minister-president en minis ter van Binnenlandse Zaken, Bezitsvor ming en Publiekrechtelijke Bedrijfsorga nisatie. Minister ir. C. Staf te Arnhem heeft zijn benoeming tot lid van de Tweede Kamer niet aangenomen. Zijn opvolger op de kan didatenlijst, de heer J. W. van der Linden te 's Gravenhage, heeft verklaard voor een benoeming in deze vacature niet in aan merking te willen komen. Thans is de heer D. F. van der Mei (C.H.) te Amsterdam benoemd verklaard. Ook minister mr. J. Algera te 's Graven hage heeft zijn benoeming tot lid van de Tweede Kamer niet aangenomen. Daar zijn opvolger op de kandidatenlijst, minister prof. J. Zijlstra te Amsterdam, niet voor een benoeming in deze vacature in aan merking wenst te komen, is de heer J. Meulink (A.R.) te Enschedé benoemd ver klaard. Staatssecretaris mr. dr. A. A. van Rhijn te 's Gravenhage heeft ook zijn benoeming tot lid van de Tweede Kamer niet aange nomen. Zijn opvolgers op de kandidaten lijst, minister-president dr. W. Drees te 's Gravenhagp en minister H. J. Hofstra te Wassenaar, wensen niet voor een benoe ming in deze vacature in aanmerking te komen. Mr. M. Vrolijk (P.v.d.A.) te 's Gra venhage is nu benoemd verklaard. Ook staatssecretaris mr. F. J. Kranen burg te 's Gravenhage heeft zijn benoeming tot lid van de Tweede Kamer niet aange nomen. Zijn opvolgers op de kandidaten lijst, minister-president dr. W. Drees te 's Gravenhage, minister J. G. Suurhoff te Naarden en minister H. J. Hofstra te Was senaar, hebben verklaard niet voor een be noeming in deze vacature in aanmerking te willen komen. Daarom is thans de heer J. Koopman (P.v.d.A.) te Voorburg be noemd verklaard tot lid van de Tweede Kamer. r>& Mi' - lts6ja-tol ir. De Nederlandse Christelijke Radio-Ver eniging is voornemens met ingang van 15 november een weldadigheidscampagne te beginnen, de nationale radio-actie „Opera tie Goed Zo". Gedurende 24 weken zal in de uitzending van donderdagavond een slagzinnenwed- strijd worden gehouden. Elke week worden daarvoor prijzen beschikbaar gesteld, to taal voor een kwart miljoen gulden. Het bedrijfsleven steunt deze actie, zodat alle kosten voor de wedstrijd, inclusief de prijzen, door 'n aantal grote firma's worden gedragen. Deze radio-actie wordt gevoerd ten bate van het Nationale Fonds voor de Kinderverlamming, benevens een drietal christelijke inrichtingen voor het blinde, het doofstomme en het invalide kind. Alle gegevens over deze wedstrijd, die beoogt dat men met een cijfercode een slagzin maakt en daarnaast zelf een slag zin bedenkt, zijn opgenomen in een boekje dat door P.T.T. huis aan huis wordt be zorgd. Vóór 15 november zullen 2.715.000 boekjes gedistribueerd zijn. Bovendien heeft men er enige honderdduizenden laten drukken, die door de N.C.R.V. worden ver strekt tegen een kwartje voor het goede doel. Men heeft het boekje al die 24 weken nodig, omdat de sleutel voor de code er in is opgenomen en omdat het tevens 24 brief kaarten bevat, die men kan uitknippen en opzenden, voorzien van een extra bedrag voor de actie. Verband. De Amerikaanse „Cancer So ciety" legt de laatste hand aan een rap port over het mogelijk verband tussen roken en longkanker. De Society is tot de conclusie gekomen, dat er wel de- lijk verband bestaat en dat er zelfs nog meer ziekten een gevolg zijn van het gewoonteroken en het kettingroken. Het rapport van de Society tracht te bewijzen dat de kans, aan kanker te sterven, voor kettingrokers 27 maal zo groot is als voor niet-rokers. Dol. Volgens een bekendmaking van de na tionale petroleummaatschappij is de toestand bij de „dolle" oliebron te Al- borze in het olieveld van Ghome, die reeds dertig dagen aan alle pogingen om haar te bedwingen weerstand heeft weten te bieden, weer kritiek gewor den, De stenen en het grint, die door de olie worclen meegevoerd, beschadi gen de installatie, die is aangebracht om de gasdruk van de bron te vermin deren. Het schijnt, dat de installatie ge vaar loopt te worden vernietigd. Raadselachtig. Scotland Yard heeft over wogen of het onderzoek naar de raad selachtige dood van rijke vrouwen in Eastbourne, meestal weduwen, opge geven moet worden. Het verzamelde materiaal wordt in handen gesteld van het openbaar ministerie. Kinderen. Een Oostenrijkse arts, die de op standelingen in Boedapest heeft gehol pen, heeft verteld dat hij kinderen de Russen heeft zien bestrijden. Hij zag een jong meisje, dat brandende prop pen vodden in Russische voertuigen gooide. Een jongen van negen jaar stak een band van een Russische pantserauto lek. Aanspraak. Radio Boedapest heeft maan dag een dagorder van de minister van Defensie, luitenant-generaal Karoly Janea. 'en de minister van Binnenlandse Zaken, Ferenc Münnich, uitgezonden, waarin wordt gezegd, dat de leden van de strijdkrachten en de politie elkaar van maandag af niet meer met „elv- tars" (kameraad) aanspreken, maar met „bajtars" (vriend in de nood). Oponthoud. Op het vliegveld van Athene bevinden zich talrijke vliegtuigen van alle typen en nationaliteiten, die op weg waren naar diverse bestemmingen in het Midden-Oosten, en die toen de eerste berichten over de gevechten in de Sinaï-woestijn bekend werden, daar geland zijn. Betoging. Honderden gewapende politie agenten en manschappen van de repu blikeinse garde hebben dinsdag in Pa rijs belet dat leden van het socialistisch vakverbond een betoging hielden voor de Sovjetrussische ambassade in Parijs uit protest-tegen de interventie in Hon garije. Ongeveer 200 betogers schreeuw den: „Dood aan de Russen". Betoging. Bij studentenbetogingen te Rome ten gunste van de Hongaarse opstande lingen zijn negen betogers en zeven po- tiemannen gewond. Een veertigtal stu denten is door de politie aangehouden. Enkele hunner zijn, wegens het versto ren van de openbare orde, in hechtenis genomen. Wens. Toonaangevende kringen van de aardappelhandel wensen, dat het West- duitse ministerie voor de voedselvoor ziening de export van consumptie-aard appelen vrij zal laten. De aardappel oogst is dit jaar in het bijzonder in Zuid-Duitsland goed uitgevallen. Door dat de vraag weinig elastisch is, is de aardappelafzet in West-Duitsland be perkt en kan- deze geen gelijke tred houden met de toeneming van de pro- duktie. Beter. Het bestuur van de Deense commu nistische partij heeft een verklaring uitgegeven, waarin het betreurt dat de regering van Hongarije de hulp van Russische troepen heeft ingeroepen. De gebeurtenissen in Hongarije bewijzen, dat buitenlandse troepen een last zijn voor de landen, waar zij gestationeerd zijn. Alle troepen, van Oost zowel als van West, kunnen beter naar hun eigen land teruggaan, aldus de verklaring. Legatie. Nederland heeft zijn consulaat- generaal te Rabat verheven tot legatie. Tot tijdelijk zaakgelastigde, in afwach ting van de komst van een gezant, is benoemd de heer Jean W. Wynaendts. ADVERTENTIE OTELLO NO-IRON OVER HE MO EN ƒ19.75 Gen. Cronjéstr. 40-44 - Tel. 15438 - Haarlem IEDER DIE niet te veel bevangen is door de voortreffelijkheid van eigen weten en kunnen, staat verstomd over de grandiose denkbeelden die de Griekse wijsgeren, steunend op een minimale kennis der na tuurverschijnselen, hebben geopperd. Een treffend voorbeeld daarvan gaf Demokri- tus, die in 460 v. Chr. te Abdera - een Ionische kolonie in Tharacië - werd gebo ren en in zijn minstens 90-jarig leven ideeën heeft gelanceerd die hem tot een voorloper bestem pelen van de mechanisch ato mistische natuuropvattingen van de nieuwe tijd, d.w.z. van het tijdperk dat door Galileï en Gassendi werd ingeluid. Met recht kan Demokritus beschouwd worden als een materialist, want hij leerde niet alleen, dat alle gebeuren een gevolg is van de natuur noodzakelijke beweging van ondeelbare deeltjes of atomen, maar leidde daaruit tevens af dat ook het denken een gevolg is van die atoombeweging, daardoor voor uitlopend op de theorieën die Moleschot 2300 jaar later zou verkondigen. De Olym pische goden waren voor deze Griek geen werkelijkheid en in een leven hierna ge loofde hij niet, omdat volgens zijn opvat ting bij het intreden van de dood het in dividuele bestaan eindigt. Door deze zuiver materialistische ideeën maakte Demokritus in Griekenland weinig opgang en in Athene was hij tijdens de kulturele bloeiperiode dan ook weinig be kend. Wat echter niet uitsluit, dat zijn denkbeelden vooruitliepen op wat vele materialisten van onze tijd ook verkondi gen. (Geheel in tegenspraak met de mate rialistische leer van Demokritus, was ech ter het feit, dat hij tevens de grondlegger was van de wijsgerige ethiek, die zelfs het einddoel van zijn hele wijsbegeerte was. Onmisbaar ter verkrijging van gemoeds rust, achtte hij bijvoorbeeld een goed ge weten, een begrip dat in dit materialisme in het geheel niet past). Maar goed, laten we daarop niet te diep ingaan en liever eens zien, wat onze be wondering voor deze denker heeft gaande gemaakt. Nog niet eens zijn ideeën om trent de atomen, die met de tegenwoordig bekende atomen alleen de naam gemeen hebben. Wèl echter moet het geniaal wor den genoemd dat hij zich de ruimte voorstelde, gevuld met atomen die door voortdu rende botsingen wervelingen vormen, waaruit lichamen ont staan. Gewapend met vol doende theoretische kennis en een formi dabele telescoop, waarmee sterren en ster rennevels kunnen worden geobserveerd, lijkt een dergelijke veronderstelling in onze tijd niet al te gewaagd, maar voor een wijs geer die deze fundamentele noodzakelijk heden moest ontberen, is het een grandioze gedachtensprong, het zand dat hij door de vingers laat glippen als resultaat te be schouwen van dezelfde atomen die de boom of de tempel het uiterlijk verlenen en dit alles weer als resultaat van de atoom krachten in het heelal. Toegegeven, Demokritus kon dit gewel dige plan niet verwerken en zag uitsluitend de materiële kant. Maar hoeveien, die ruim 2000 jaar later leven en beter zouden kun nen weten door wat zij om zich heen zien, doen niet hetzelfde? Als geniaal mogen we zeker ook Leonar do da Vinei beschouwen. Daarover morgen. H. Pétillon (Nadruk verboden)

IJmuider Courant | 1956 | | pagina 2