Boedapest begint te geloven dat de Russen wegtrekken r Nagy's positie onhoudbaar ondanks alle concessies SPIT Thermogene Hongaarse rebellen halen in Nickelsdorf pakketten af Van dag tot dag Opstandelingen in Hongarije krijgen de overhand Eerste vluchtelingen over de grens 3 STILT PIJN DOOR WARMTE Kardinaal Mindszenty vrij en onderweg naar Boedapest Trom en .bom.8 Russische tanks sluiten Oost-Berlijn in Oostenrijk wijst ex-premier Ferenc Nagy uit Grootscheepse hulpactie in Wenen voor Hongarije Vierhonderd Hongaren naar Oostenrijk gevlucht Russische bevelhebbers in Polen ontslagen Geen jeugdbeweging, noch partij, voor katholieken Belgische metaalbewerkers staken om hoger loon WOENSDAG 31 OKTOBER 1956 De breuk tussen de Verenigde Staten enerzijds en Engeland en Frankrijk ander zijds, die gisteravond in de Veiligheidsraad aan het licht is gekomen, betekent een enorme schadepost voor de hele westelijke wereld. Stelt men de vraag, wat tot die breuk heeft geleid, dan zou het antwoord „het Arafoisoh-Israelische conflict" zeer oppervlakkig zijn. In wezen is de breuk veroorzaakt door de aard van het UNO- Handvest die de volkeren-organisatie tot machteloosheid doemt. Eisenhower heeft fel geprotesteerd tegen het Britse plan voor militair ingrijpen in het Midden-Oosten. Hij had het willen la ten bij de, langzamerhand traditioneel ge worden, „aanmaning" van de Veiligheids raad tot herstel van vrede en rust, aange zien de Veiligheidsraad niet verder kan gaan tenzij er een gewapende macht van de UNO zelf op de been wordt gebracht. Dit laatste was door een samenloop van omstandigheden, waarvan herhaling niet kan worden verwacht mogelijk bij het uitbreken van de oorlog in Korea. Voor het organiseren van een UNO-strijdmacht om thans in het Midden-Oosten de rust te her stellen zouden alle mogelijkheden ontbre ken. Engeland en Frankrijk hebben dus actief willen ingrijpen, zonder medewerking of zelfs maar goedkeuring van de Verenigde Naties, omdat het UNO-Handvest niet voor ziet in enige andere realistische oplossing. Want het vaderlijk-vermanende gebaar, waartoe Eisenhower zich had willen be palen, was, zoals een kind kon begrijpen en zoals de geschiedenis van de laatste ja ren trouwens herhaaldelijk heeft aange toond, onvoldoende om een oplossing na derbij te brengen. Men kan dit eigenmach tig ingrijpen van Engeland en Frankrijk betreuren, maar in de éérste plaats dient men te betreuren dat het Handvest het on mogelijk maakt, betere want meer op internationaal recht gefundeerde en daarbij afdoende maatregelen te nemen. De herziening van het Handvest, waartoe men in 1958 hoopt te komen, zal dan ook per se in die richting moeten gaan om de UNO haar waarde als instrument van in ternationale politiek en bovenal van inter nationale samenwerking, te laten behou den. De breuk in het westelijk front is een heel, heel ernstige zaak. Maar zij is niet onherstelbaar, vooral niet als Washington tot het inzicht komt dat de westelijke solidariteit, waarop het zich bij de uitbar sting in Korea met zoveel succes heeft ge roepen, ook nodig is in die gevallen waar bij Amerika's buitenlandse politiek wel eens in het gedrang kan komen. Na het herstel van de breuk zal men zich echter met man en macht moeten wijden aan het verwijderen van de oorzaak waaruit die breuk is voortgekomen, dat wil dus zeggen aan het vervangen van de positie van machteloosheid van de UNO door een po sitie van werkelijk gezag. Terwijl in de huidige, onheilspellende situatie in het Midden-Oosten het falen van de UNO-Veiligheidsraad als vrede- garanderende instantie jammerlijk naar voren treedt, is tegelijkertijd de waarde loosheid van internationale verdragen weer uitdrukkelijk bevestigd. En nu bovendien de betrekkelijkheid van internationale vriendschappen en bondgenootschappen is gebleken, aangezien op het kritieke mo ment de coördinatie van de politiek der Westelijke mogendheden stukgebroken is, vraagt men zich af welke zekerheid in de wereld bestaat voor althans een minimum aan rechtsorde in de internationale betrek kingen. De actie van Engeland en Frankrijk in Egypte richt zich op beveiliging van de Suez-waterweg, die van vitaal belang kan worden geacht voor alle zeevarende naties. Nasser gaat lichtzinnig met internationale verdragen en verplichtingen om, sterker nog, hij beschouwt ze als van nul en gener lei waarde wanneer het erop aankomt, zijn eigen positie te verstevigen. Met een der gelijke partner heeft men in internationale kring reeds eerder kennis gemaakt. Hitier, die het verdrag van Versailles niet wenste te honoreren en zijn bezwaren daartegen gebruikte als opzwepend element voor veel verdergaande, lijnrecht met internationale verhoudingen in strijd zijnde doeleinden, kreeg vrij spel door het geïmponeerde te rugtreden van degenen die zijn tegenspelers waren. Nasser, die het Suezkanaal-verdrag misbruikte als opzwepend element in zijn streven om zijn dictatoriale positie te ver sterken, is thans de voet dwars gezet door zijn tegenspelers. Een dictator kan geen geduld hebben. Dat is een dogma der dictatuur, aangezien een dictator met geduld zijn voetstuk dra verliest. Doch de internationale orde, die door middel van verdragen en afspraken (zij het gebrekkig) een zekere stabiliteit heeft gekregen, kan slechts met geduld een soms noodzakelijk blijkende heroriëntering ondergaan. Wanneer de verdragen worden ver scheurd en de afspraken genegeerd, valt ook dit wankele houvast weg en worden de tegenspelers gedwongen tot een actie, die in zich verwerpelijk kan worden ge acht, doch door de inderdaad verwerpelijke activiteit van dictatoren wordt opgelegd. Een wereld zonder houvast en. in on- overzichtelijke gevaren verkerend is het resultaat, ook thans weer. (Van onze correspondent in Boedapest) IN BOEDAPEST GELOOFT MEN eindelijk het bericht uit Moskou dat de Russische troepen niet alleen uit Hongarije, maar ook uit Polen en Roemenië teruggetrokken zullen worden. Er werd weliswaar door Moskou bijgevoegd: „wanneer de regering dit wenst", maar in Hongarije kan daarover geen twijfel bestaan. De gehele nacht zijn Russische tanks uit Boedapest weggereden met daartussen vrachtauto's vol mensen in burger, waarschijnlijk hun handlangers, die naar het oosten vluchten. Of de Russen geheel Hongarije ontruimen is niet bekend, maar in Boedapest is men opgelucht, ofschoon „de man op de straat" nog twijfelt, hetgeen begrijpelijk is na zeven dagen van leugens en bedrog. Vijftig Russische tanks, die gisteren nog voor het parlementsgebouw stonden, zijn nu verdwenen. Er staan nu tanks van het Hongaarse leger. Er wordt nog ;eschoten. Het verzet in Boedapest nam steeds toe, de geheime staatspolitie A.V.H.) werd met het uur zwakker. Een vlucht van hoge officieren van de staatspolitie met een vliegtuig van het Rode Kruis werd door de verzetsmannen verijdeld. Thans heeft ook de luchtmacht zich bij het verzet aangesloten. De mensen ruimen de straten op. De regering-Nagy heeeft elke dag meer toegegeven. Zij belooft thans alles, zelfs de oprichting van vijf nieuwe partijen: socia listen, kleine boeren, nationale boerenbond, communisten en liberalen. De nationale co mités in de provincies hebben dezelfde ar- beids- en le vensvoorwaarden voor de arbei ders geëist als in het westen bestaan. Op dit punt zal de regering toegeven. Spoedig zullen vrije verkiezingen volgen en dan kan blijken wat het communisme nog waard is. Bij echte vrije verkiezingen zul len de communisten weggevaagd worden. Nagy is dan onmogelijk geworden. Vandaag beginnen besprekingen tussen de verschillende toekomstige partijen. Een christelijke boerenpartij zoekt contact met kardinaal Mindszenty. Voorlopig wordt overal nog gestaakt. Noodgedwongen omdat er geen verkeers middelen zijn, omdat de mensen, die zeven dagen niet hebben geslapen, tot rust moe ten komen, en tenslotte omdat men met deze staking Nagy, Kos en Kadar tot af treden wil dwingen. Ook op het platteland en in de provinciesteden is het verzet al lengs sterker geworden in de laatste dagen, vooral in de vorm van stakingen. De Russen konden zich in Boedapest al leen met geweld handhaven. Met hun tanks waren zij echter machteloos in de guerilla-oorlog van straat tot straat en van huis tot huis. Artillerie hadden zij niet ter beschikking. Van een bombardement heb ben zij afgezien. Boedapest ziet er verschrikkelijk uit. In het centrum en in de twee grote fabrieks- wijken, namelijk de zevende en negende wij'k, ziet men nog rokende puinhopen. Gis termiddag werd er ook nog geschoten en vielen er tenminste 20 doden. Op het ogen blik wordt er jacht gemaakt op de laatste A.V.H.-soldaten. Trams staan dwars over de weg, telefoon-, tramleidingen en kabels liggen op straat, lantaarnpalen zijn ge knakt. Gebouwen van de communistische partij en van de communistische kranten, alsmede Russische boekhandels zijn uitge brand. De inventaris smeult nog op straat. Nergens werd echter geplunderd. De natio nale troepen zijn buitengewoon gedisci plineerd en nemen iedereen, die een poging waagt om te stelen, dadelijk gevangen. Alles staat stil. De straten zijn verlaten. Vrouwen en kinderen bleven gisteren nog in de kelders of in de achterkamers. Alleen de mannen gingen de straat op om brood en aardappelen te kopen. Lange rijen stonden voor de winkels. Als er kogels floten was de straat weer leeg. De algemene stemming is: „Eerst moeten de Russen er uit, dan onderhandelen, en daarna bouwen wij een nieuw Hongarije op. Het fiasco van het communisme en van Nagy is volkomen om nog te zwijgen over de Sovjet-Unie. Intussen is het nog levensgevaarlijk in de stad. Een fotograaf van „Paris Match", Pedrazzini, is ernstig gewond, evenals Noel Barber, van de Daily Mirror. Er zijn tien duizenden doden en gewonden. De zieken huizen zijn te klein en de gewonden liggen in lange rijen naast elkaar in kazernes en in scholen. Geneeskundige en andere hulp blijft onvoldoende. Er komen te weinig vliegtuigen en het vliegveld is tot nu toe in gevaar ofschoon het onder controle stond van het verzet. Kardinaal Mindszenty, die vanmorgen in Boedapest is teruggekeerd, zal de nationale figuur worden. Volgens United Press acht men het niet onmogelijk dat hij Nagy zal vervangen. De stemming tijdens de nacht is spook achtig. Er komt niemand meer op straat, behalve een paar moedige verzetsstrijders, studenten of arbeiders, die tot het einde toe wilden vechten, wanneer de geheime staatspolitie zich nog zou verzetten of ver tonen. Overal ziet men met krijt de op schriften: „Russen, gaat naar huis". Er worden vliegende blaadjes uitgedeeld, ook in het Russisch voor de Russische soldaten, waarvan er velen gedeserteerd zijn en in burger rondlopen. Ook verschijnen er nieuwe kranten. Wilde geruchten worden ook nu nog verspreid. Het is onvoorstel baar, wat zieh hier aan onmenselijkheid, ADVERTENTIE Kunt u er niet voor naar bed? Leg dan Thermogène watten op de pijnlijke spieren. De weldadige warmte verlost u van uw kwaal, terwijl u ge woon aan uw werk blijft. wreedheid en vernietiging heeft afgespeeld, hoeveel bloed hier werd vergoten en hoe veel angst hier moeders en kinderen heb ben uitgestaan. Langzaam begint er gebrek aan levensmiddelen te komen. De jeugd van Boedapest heeft het Russische commu nisme met dezelfde wapens en dezelfde methodes bestreden, waarmee Moskou haar had opgeleid. Radio Boedapest meldt, dat de Russische troepen Boedapest ontruimd hebben. En kele pantserwagens zijn nog opgesteld voor het ministerie van Binnenlandse en van Buitenlandse Zaken. De bevolking is ver zocht de strijd niet opnieuw te beginnen en de kalmte te bewaren. Nagy heeft vol gens het Hongaarse persbureau MTI een verzoek van de sociaaldemocratische partij tot teruggave van haar hoofdbureau en or gaan, Nepszava, ingewilligd. Tot de indie ners van het verzoek behoorde Anna Keth- ly, de 67-jarige internationaal bekende Hongaarse socialiste. Voor het eerst heeft radio-Boedapest, dat zich thans aandient als „Vrije Kossuth-radio", de eerste minis ter en andere huidige vooraanstaande fi guren met „mijnheer" betiteld. Radio Boe dapest haalde een communiqué van de ministerraad aan waarin wordt gezegd, dat kardinaal Mindszenty zijn kerkelijke func ties en burgerlijke rechten kan uitoefenen. Het besluit was genomen, „omdat de ver oordeling van de kardinaal volkomen on gegrond was". Volgens een Hongaarse schatting zijn in Boedapest 2500 Russen gedood en 5000 ge wond. Aan Hongaarse kant zouden vol gens dezelfde bron 13.000 doden en gewon- den zijn gevallen. LONDEN, (United Press) Kardinaal Mindszenty is, volgens het officieele Hon gaarse persbureau MTI, door de opstan delingen „bevrijd" en op weg naar Boeda pest. De rooms-katholieke primaat is uit de gevangenis te Felsoepeteny gehaald, waar hij, op drie dagen na, een jaar heeft ge zeten. De Hongaarse minister van staat Zoltan Tildy deelde gisteren aan een ar beiders-delegatie mee, dat Mindszenty vrij gelaten zou worden om zijn werkzaamhe den als primaat te hervatten. Radio-Boe dapest gaf het officiële nieuws in de vol gende zorgvuldig gekozen bewoordingen, twee dagen, nadat de primaat van Polen kardinaal Wyszynsky in zijn waardigheid was hersteld: „Tildy heeft een arbei ders-delegatie ontvangen en haar de in lichting gegeven, dat het wenselijk zou zijn als kardinaal Jozef Mindszenty naar Esztergom (zijn bisdom) terug zou kunnen keren om als primaat deel te kunnen ne men aan de bevrijdingsstrijd, evenals iedere Hongaarse patriot." De thans 64-jarige Mindszenty werd op 15 februari 1949 tot levenslange gevange nisstraf veroordeeld op beschuldiging een samenzwering te leiden voor het omver werpen van het communistische bewind, van verraad en van smokkelhandel. Op 16 juli 1955 werd hij uit de gevangenis ont slagen en naar een gedwongen verblijf plaats overgebracht. Vele ministers van Nagy's tegenwoordige nood-kabinet heb ben in de campagne tegen de kerk, die haar hoogtepunt vond in het proces Mindszenty, deel genomen. Janos Kadar, de nieuwe partijsecretaris werd minister van Binnen landse Zaken een paar maanden voordat de campagne tegen Mindszenty in 1948 begon. COOOOCCOCOOOOOOOOOOOOCOOC<XXX:OCOCOCCCOCCOOCCCCCOOOOCOCa 8 Ruim 3000 inwoners van het Hongaarse stadje Koeszeg, dat vlakbij de Hongaars- 8 Oostenrijkse grens ten noorden van 8 Szombathely ligt, zijn maandag met een muziekkorps en wapperende vlaggen 8 over de grens gekomen. De burgemees- 8 ter liep voorop. Na een vrolijke tocht 8 door de straten van het Oostenrijkse 8 dorp Rattersdorf-Liebing trokken zij 8 naar huis terug. 8 I Een geïmproviseerde bom is voor de 8 Russische ambassade in Kopenhagen t ontploft. De daders zijn onbekend. Er j werd geen schade van betekenis aange- g richt. De politie heeft de bewaking om het gebouw versterkt. Ook om de Hon- j gaarse legatie is de bewaking versterkt. iöocoooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooo BERLIJN (United Press) Het West- berlijnse dagblad „Tagesspiegel" bericht, dat Russische tanks in een kring rond Oost-Berlijn staan opgesteld. De tanks zijn gestationeerd in de buurt van belangrijke installaties, zoals waterwerken. Het blad ontleent deze berichten aan ooggetuigen, die de tanks naar Berlijn hebben zien rij den gedurende en na het week-einde. Uit Westduitse bronnen wordt vernomen, dat voor de Russische troepen evenals voor het kwart miljoen man Oostduitse troepen en politie de alarm-toestand geldt. 22 Russi sche divisies in Oost-Duitsland zouden zijn versterkt door troepen, die volgens het Russische demobilisatie-plan naar huis wa ren gezonden, door verse troepen te ver vangen. WENEN (AFP/Reuter) De Hongaarse oud-premier Ferenc Nagy, president van de te New York gevestigde Hongaarse rege ring in ballingschap, heeft van de Oosten rijkse regering bevel gekregen, als „per sona non grata" het land onmiddellijk te verlaten. De oud-premier was maandag avond in Wenen aangekomen. De Oosten rijkse autoriteiten aldaar beschouwen zijn aanwezigheid onverenigbaar met de neu traliteit van Oostenrijk. ADVERTENTIE WENEN, (Reuter/AFP) Vliegtuigen, treinen en vrachtauto's voeren door Oos tenrijk medicamenten, levensmiddelen en kleding aan voor slachtoffers van de bloe dige opstand in Hongarije. Uit bijna alle Westeuropese landen komen zendingen in Wenen aan, waar vrijwilligers van 't Rode Kruis een theater ontruimd hebben. Daar worden de zendingen verpakt voor verder vervoer naar Hongarije. Aan de Oosten rijkse grens worden de hulpgoederen afge haald door lange colonnes Hongaarse vrachtauto's, ziekenauto's en autobussen. Britse militaire vliegtuigen hebben maandag zeventig ton medicamenten en levensmiddelen van Britse bases in West- Duitsland naar Wenen gebracht. Voor het vervoer va.n Wenen naar de grens worden vrachtauto's gebruikt die Weense zaken lieden ter beschikking hebben gesteld. De koplampen van de auto's zijn met blauw papier beplakt om ze in het donker als Rode Kruisauto's herkenbaar te maken. Van alle kanten komen geld en goederen Dinnen. De Zwitserse regering heeft 100.000 Zwitserse frank beschikbaar gesteld voor aankoop van medicamenten en levensmid delen. Het Rode Kruis van Liechtenstein schonk een wagon met verbandmiddelen en serum. Uit Brussel kwam een speciaal vliegtuig van de „Sabena" met drie ton hulpgoederen. Het Westduitse vakverbond heeft 100.000 mark beschikbaar gesteld. De Franse ambassadeur in Wenen schonk maandag 25.000 shilling aan het Oosten rijkse Rode Kruis. Volgens het Hongaarse persbureau MTI is maandag de eerste zen ding bloedplasma, geneesmiddelen en ver bandmiddelen van het internationale Rode Kruis onder de ziekenhuizen in Boedapest verdeeld. De zending was met twee Hon gaarse vliegtuigen naar Boedapest ge bracht. Naar radio-Praag meedeelt, heeft Tsje- Choslowakije twee vliegtuigen met levens middelen en medische artikelen naar Boe dapest gezonden. WENEN (ANP). Tot dusver zijn vier honderd Hongaren naar Oostenrijk ge vlucht. Er zijn veel vrouwen en kinderen bij. Ook is onder hen een groep politieke gevangenen, die door opstandelingen uit de Hongaarse gevangenis zijn bevrijd en nu het zekere voor het onzekere hebben ge nomen. De vluchtelingen zijn na een kort verblijf in de grensdorpen overgebracht naar kampen, dieper in Oostenrijk. NICKELSDORF, (ANP), Maandagavond Het is donker in Nickelsdorf, het dorpje aan de Oostenrijks-Hongaarse grens en het regent. Uit de richting van de Hongaarse grens, enige honderden meters verder op, nadert een oud open personenautootje. Uit het portier steekt een rood-wit-groene vlag. Met een zwaai stopt het rammelend wa gentje voor de pastorie. In de lichtbundels van zijn koplampen vangt het even tien tallen andere auto's die al geparkeerd staan op de doorweekte en door autobanden stuk- gereden ongeplaveide straat. Oostenrijkse auto's zijn voedsel, medicamenten en kle ding komen brengen, de Hongaarse komen die halen. De bestuurder stapt uit en staat meteen tot zijn enkels in de modder. Hij merkt het niet. In vijfmaal vierentwintig uur heeft deze jongeman in zijn besmeurde en veel te dunne kleren maar een uur of zes slaap gehad. Zijn ogen zijn met bloed doorlopen en zijn handen trillen. Hij gaat de pastorie binnen, waar het warm en licht is. Er zijn meer Hongaren. Allen dragen rood-wit-groene banden om de arm. Enkele kamers liggen vol pakketten. Een priester geeft de Hongaren aanwijzingen, wat zij moeten meenemen. De mannen hebben haast, want elk ogenblik kan de grens door hun medestanders van de grensbewaking worden gesloten. Er dreigt gevaar voor een massale vlucht en dat wil men bezweren. Anders is het met de opstand gedaan. Vlug- vlug worden de goederen ingeladen. Daar gaat de vermoeide jongeman alweer in zijn autootje, het donker in, een onzekere toe stand tegemoet. Binnen staan twee jongemannen in witte jassen. Medische studenten uit Boedapest, die de aangevoerde goederen sorteren. Een paar uur geleden zijn zij uit Boedapest vertrokken. De Russische troepen die een cordon om de stad hebben gelegd, lieten hen door. Straks gaan zij terug naar Boedapest. Aan de overkant in het Café zitten onge veer vijftien Hongaren, die niet terug wil len gaan. Eerst was het lokaal vol, maar ongeveer 25 mensen zijn al weggebracht, naar een noodverblijf dat de regering heeft laten inrichten. Deze vijftien zullen straks volgen. Het zijn vluchtelingen uit Boeda pest. Zij menen dat de opstand niet gewon nen kan worden en hebben alles achterge laten om te vluchten. De chauffeurs van de Hongaarse wagens klemmen de kaken strak op elkaar als zij horen dat de eerste vluchtelingen over de grens zijn gekomen. Auto's rijden af en aan, draaien en slip pen in de modder. Het is druk op de weg tussen Wenen en Nickelsdorf. Wie terug rijdt wordt even voor het dorpje Gall- brunn aangehouden door politiemannen. Controle op de belastingpapieren. In Oos tenrijk gaat alles gewoon door. Negentig doden In het stadje Magyarovar, ongeveer twintig kilometer van de Oostenrijkse grens, is de opstand een drama geweest. Ooggetuigen vertelden in Nickelsdorf, dat mannen, vrouwen en kinderen van Magya rovar einde vorige week naar de plaatse lijke kazerne trokken, de nationale drie kleur meedragend. Zij gingen verwijdering eisen van het communistische symbool van de kazerne. Een vrouw liep voorop. Het optreden der soldaten wekte vertrouwen. Een officier van de veiligheidspolitie kwam naar buiten. De vrouw ging op hem toe en praatte met hem. De anderen zagen, hoe zij elkaar omhelsden. De vrouw beduidde haar mede-demonstranten naderbij te ko men. Uit de kazerne kwamen ongeveer twintig leden van de veiligheidspolitie. Op het ogenblik dat de verbroedering zou be ginnen, wierp de officier een handgranaat tussen de demonstranten. Tegelijkertijd gaf hij bevel te vuren. Uit twintig machine pistolen werden de betogers beschoten. Toen het kazerneterrein was ontruimd, lagen er vijftig doden en meer dan twee honderd gewonden. Later stierven nog veertig mensen aan hun verwondingen. Het kleine hospitaal in Magyarovar kon de stroom gewonden niet aan. Er waren niet voldoende verbandmiddelen en medi camenten. Hongaarse artsen reden 's nachts naar de grens om in Wenen medische uit rusting te halen. De volgende ochtend was de opstand in Magyarovar een voldongen feit. De officier van de veiligheidspolitie en een van zijn mensen werden in het openbaar opgehangen. De Oostenrijkse minister van landsver dediging, Ferdinand Graf, heeft medege deeld dat de gehele grens met Hongarije met rood-wit-rode Oostenrijkse vlaggetjes is afgebakend. Het doel hiervan is, dat Hongaarse vluchtelingen duidelijk kunnen zien, waar de Oostenrijkse grens begint. Ook wil men hiermede aan Hongaarse grenswachten of achtervolgende troepen elk voorwendsel ontnemen om vluchtelin gen te beschieten of te achtervolgen, wan neer zij eenmaal de grens hebben bereikt. LONDEN (Reuter/U.P.) De Russische bevelhebber van de Poolse luchtmacht, generaal Iwna Toerkijel, is ontslagen, aldus heeft radio-Warschau gemeld. Generaal- majoor J. Frey-Bielicki is tot plaatsver vangend bevelhebber van de Poolse lucht macht benoemd en fungeert thans als be velhebber. Radio-Warschau heeft een ver klaring van het Poolse ministerie van defensie uigezonden, waarin het ontslag van verscheidene Poolse bevelhebbers wordt aangekondigd en de namen van hun opvolgers worden genoemd. Onder de ont slagen commandanten bevindt zich de Russische generaal Jewski, die het bevel voerde over het garnizoen van Warschau. Generaal Doeszynski is benoemd tot plaats vervangend chef van de generale staf en gen er aal-majoor Koeropicska krijgt het bevel over het garnizoen van Warschau. Radio-Warschau maakte verder nog be kend, dat het gewestelijk partijcomité in Kielce zijn eerste secretaris, Stanislaw Kroepa, en twee afgevaardigden heeft ont slagen. Wyszynski berust De Poolse regering heeft aangekondigd, dat alle bezittingen van de rooms-katho- lieke kerk, die verbeurd verklaard zijn, zullen worden teruggegeven. Tussen kerk en staat, aldus heeft partijsecretaris Go moelka medegedeeld, is „volledige over eenstemming" bereikt. De nieuwe Poolse regering wenst echter geen rooms-katho- lieke beweging, noch een rooms-katholieke jeugdbeweging. Kardinaal Wyszynski heeft volgens Go moelka zijn volledige steun aan de nieuwe politiek der partij onder de gezuiverde lei ding gegeven. Gomoelka sprak openhartig met studenten en journalisten en gaf toe, dat een rooms-katholieke politieke partij bij verkiezingen de overwinning zou be halen, hetgeen tot burgeroorlog zou kunnen leiden. Gomoelka verklaarde, dat de pri maat volledig begrip voor de situatie heeft. BRUSSEL (Reuter) Het merendeel van de 45.000 metaalbewerkers, die in Vlaanderen werkzaam zijn, heeft maandag het werk neergelegd om de eis voor een loonsverhoging van vijf percent kracht bij te zetten. Ook twee werven van de Belgi sche marine te Brugge zijn bij de actie be trokken.

IJmuider Courant | 1956 | | pagina 5