Gemeente poogde 87 huizen Orion weg voor de gemeenschap te behouden I Koopje van de week| ft|IÉ mi* Met AR-fractieleider eenzaam tegen Als curveprijs te hoog blijft, wil Velsen wel aan de bouwvoorschriften tornen Attractieve bazar voor nieuwe gereformeerde kerk in IJmuiden r THALIA Havenberichten Visserij-varia Agenda voor Velsen WOENSDAG 31 OKTOBER 1956 9 Auto's 98 ct De heer Broertjes vertelde in Beverwijk over IJmuiden Huur en koop Pink en hand Bouwen naast „Rex" Eenzaam Kleine overwinning op Heemstede Ook Beverwijk spaart voor tweede Godshuis Goedkoper Verdiepinghoogte drukken Sigarenwinkeliers brachten vele grieven te berde VELSENS RAAD HEEFT GISTEREN een korte avond besteed aan een lange agenda, die in feite weinig gesprekstof hoefde op te leveren, ware het niet, dat het nieuwe strengere regiem over het woonwagenkamp bij de Tunnel bouw aan de orde kwam en de heer Lips (A.R.) een wat ongelukkig uitge vallen serie vragen afvuurde over de overneming van de bouw van 87 woningen aan de Orionweg, die door de oorspronkelijke bouwer, de heer Jacobs, niet verwezenlijkt kon worden. Wethouder R. Verbeek (Arbeid, Openbare Werken) heeft het vragende raadslid scherp van repliek gediend, hem tartende na deze opening van zaken nog tegen te stemmen, hetgeen de heer Lips niettemin wel heeft gedaan. Zulks echter tegen de mening van zijn fractieleden in, waardoor hij als enige tegen deze poging om 87 huizen voor Velsen te behouden was. In feite ging het er om, deze in de hoge prijsklasse liggende huizen vóór 1 januari zover te hebben, dat niet alleen het bouwvolume behouden blijft, maar dat de gemeente bovendien aanspraak kan maken op de Rijkspremie regeling. Dan nog zullen deze 87 huizen aan de dure kant komen, maar bij het huidige gebrek aan woonruimte meende de heer Verbeek het niet op zijn ver antwoording te mogen nemen, de kans op verwezenlijking dezer huizen te laten voorbijgaan. De verordening, die aan meer orde en netheid in dit en het volgende-perma- nente woonwagenkamp ten grondslag gaat liggen, heeft in den beginne enige tongen losgemaakt. Niet dat er veel woorden vuil over zijn gemaakt, want het is zonder dat al vuil genoeg, maar men was wel hier en daar van oordeel, dat de zaken niet al te zeer op de spits moeten worden gedreven ten aanzien van eventuele sancties op niet-naleving en bijvoorbeeld op het punt van het „bouwverbod" op het terrein. Dr. v. Leusen (Arbeid) vroeg zich terzijde af, of de nieuwe rigoureuze kamp- eisen wel te stellen zijn in ae oude situatie. En hij wilde het optrekken van enig „ge timmerte" niet geheel verbieden, maar overlaten aan de goedkeuring van B. en W. In de winter maken de woonwagenbewo ners namelijk meestal een houten portiekje voor de deur en dat zou niet geheel on mogelijk gemaakt moeten worden. Overi gens was de heer Van Dongen (C.H.) het met de inhoud van de voordracht eens; de heer T o n i n o (Kath.) eveneens, die gevolgd werd door de heer Kruisman (Comm.) uit wiens mond steun kwam voor het plannetje van de heer Van Leusen. Nu de materiële hygiëne geregeld is voor het kamp, wilde de heer N u y e n s (Kath.) nog even verder gaan: zorg ook voor de geestelijke gezondheid der bewoners, door bijvoorbeeld een gebouwtje te plaatsen, waar een sociale verzorger rustig met de mensen kan praten. Burgemeester Kwint, beginnend met een Homerische verspreking jegens „me vrouw Tonino", antwoordde, dat elk woon wagenkamp tegenwoordig een parkeer plaats voor de bewoners nodig heeft, het geen mevrouw Heykoop (Vrijheid) ge rust moest stellen ten opzichte van de be twijfelde financiële draagkracht dezer ADVERTENTIE ALLEEN DONDERDAG VRIJDAG en ZATERDAG zo lang de voorraad strekt Zijden Nicky's DAMES HALSDOEKJES in vele kleuren van 1.9 LAAT DIT NIET VOORBIJGAAN CENTRUM GALERIJ Lange Nieuwstraat - Marktplein Telefoon 5205 IJmuiden rvw 1 Voor een klein maar zeer select gezel schap van R.K. Werknemende Middenstan ders afd. Beverwijk, hield de heer G. Broertjes uit IJmuiden een lezing met lichtbeelden geïllustreerd over „Het ont staan van het Noordzeekanaal Vooizitter J. Sengers heette hem en de leden harte lijk welkom in het zaaltje van café Tim mer aan de Meer. Met grote belangstelling neemt men de vorderingen bij de bouw van de tunnels onder het Noordzeekanaal waar, maar nie mand denkt eigenlijk meer aan het gigan tische werk dat Noordzeekanaal heet, zei de heer Broertjes. Met reproducties uit oude archieven werd het werk, dat in die tijd haast uitsluitend met mankracht werd verricht, gevolgd. Langzamerhand werden diverse werkzaamheden door machines overgenomen en mede hierdoor kon het tempo van de bouw versneld worden. Toch heeft het 11% jaar geduurd voor dat Koning Willem III op 2 november 1876 de officiële opening kon verrichten. Een van de moeilijkste objecten vormde de bouw van de pieren. Toenmaals was men nog niet zover, dat door grondpeilmgen de gesteldheid van de bodem kon worden vastgesteld. Na de pauze, besprak de heer Broertjes de ontwikkeling van IJmuiden. Eerst een vissersplaatsje nu een grote mo derne stad, die zich nog steeds vercIer ont wikkelt. Ook nu weer werd deze onjw'k keling door lichtbeelden geïllustreerd. De schade die IJmuiden heeft opgelopen tij dens de Duitse bezetting en door de bom- bardémenten door Engelse en Amerikaanse vliegtuigen lieten niet na indruk op de B fo maken Spreker vertelde aanwezigen te maKen. hierover details die hij. als ambtenaar bij het Staatsvissersha ven bedrijf, van zeer na bij heeft meegemaakt. viel hem af en mèt hem diverse andere raadsleden. Hij struikelde echter over de indruk, die het raadsstuk gemaakt heeft, als zou IJmuiden een „stankverwekkende" stad zijn, waarmee naar hij meende grote gemeentelijke belangen gemoeid en wellicht aangetast zijn. Het slotwoord was er van ae wethouder: inderdaad was de redactie wat te scherp en de heer De Jong kreeg pertinent geen gelijk. lieden, wanneer het eens op een strafver volging mocht aankomen. Overigens wees hij er op, dat het nog gaat om een voor lopig kamp. De ethische belangen dit tegen de heer Nuyens van de bewoners worden wel behartigd door een comité, maar de bouw van een permanent lokaal zou alleen zin "hebben als het kamp ook permanent wordt en de omgeving van het kamp, die nog wel eens wordt ontsierd door een klein autokerkhof, zal, zo zei de voor zitter, met kracht „gereinigd" worden. Voor de twee jaar, dat het kamp er op zijn langst nog zal zijn zou de heer Nuyens dan toch maar een uitneembaar gebouwtje willen zien; de voorstelling, dat iedere woonwagenbewoner een auto rijk is, werd door de arts Van Leusen aan de hand van de en zijn prak tijk bestreden en hij was dankbaar voor de eerder beloofde tolerantie ten aanzien van „portiekjes". Hij sloeg er ech ter direct munt uit, door ook te hengelen naar een hokje achter de wagen voor een kookketel. De heer Schilling (C.P.N.) mocht ook nog even: een washok leek hem beslist niet overdreven, want „die mensen zijn verstoken van vrijwel alle comfort en hebben bijvoorbeeld geen opslagplaatsje, dat wellicht goede diensten zcu bewijzen." Na de genomen pink de geprobeerde „hele hand" des heren Van Leusen te hebben besproken, was burgemeester Kwint lang niet enthousiast over nóg meer uitbouwtjes en hij baseerde de auto rijkdom van het kamp op een telling van de politie. Overigens stelde hij in het algemeen, dat de politie ook deze verordening met tact en soepelheid zal toepassen. Verheugd was mevrouw H e ij k o o p (Vrijheid) over de komende bebouwing van het braakliggende landje naast Rex door de firma Dictus; zij pleitte echter voor een kleine speeltuin op een reep grond tussen het theater en de Sparren straat, die echter naar wethouder Verbeek meedeelde helemaal niet overblijft. Zodat dit geen reden tot discussie opleverde. De heer Van Leeuwen (Kath.) kwam nog even terug op het antwoord op zijn vragen over het vertrek van de Algemene Handelscentrale uit IJmuiden, waarover wij destijds enige critiek leverden. Ook de heer De Jong (A.R.) kaartte kort na het gevoel blijft, zo meende hij, dat het college niet heeft gedaan wat het kon om het bedrijf voor IJmuiden te red den. Tijdens een „de enige" bespre king over deze zaak zou naar de heer D e Jong opmerkte gezegd zijn, dat de ge meente op het blijven van dit bedrijf geen prijs stelde. Dit treft dan wel het vorige college, maar de heer De Jong bleef het geval vervelend vinden en stelde het col lege voor meteen maar een commissie voor industrievestiging te benoemen, waarin ook het bedrijfsleven vertegenwoordigd is. De heer Van Os van de Abeelen (Arb.) had de stellige overtuiging, dat al hetgeen het college in het antwoord heeft gezegd redelijk is. Het bedrijf is nu eenmaal zeer gevoelig voor vocht en stank elke kleine verandering van terrein maakt de fabri cage vrijwel onmogelijk. Het leek hem dan ook moeilijk voor dit „lastige" in de goede zin bedrijf een ander stuk grond te vinden. Hij voegde er aan toe, principieel wel wat te voelen voor een commissie als door de heer De Jong werd voorgesteld, maar zag er als werke lijk resultaat slechts een grotere stroef heid van het gemeentelijk apparaat uit komen. De heer Schilling (C.P.N.) kon het college volledig volgen de directie van het bedrijf zal wel wat onwillig zijn ge weest. De wethouder was dankbaar voor al deze steun, verdrietig constaterend dat de heer De Jong ondanks alle objectieve onder zoekingen niet overtuigd is. De aan het be drijf gepresenteerde gronden kwamen niet in aanmerking; de directie van de fabriek heeft echter kennelijk geen enkele binding met Velsen gevoeld en kon elders beter terecht. Hij zag overigens geen enkele noodzaak voor een „industrie-commissie", om de eenvoudige reden, dat de beschik bare terreinen vrijwel uitgeput zijn, terwijl de commissie voor Openbare Werken alle garanties biedt, dat zulke zaken objectief worden behandeld. De heer De Jong hield voet bij stuk: de directie had wèl willen blijven, maar stuitte op een niet zo heel grote medewer king der gemeentebestuurderen, maar hij stond als raadslid alleen: de heer V a n O s Op de uitbreiding van de „gemeentelijke" winkel Lange Nieuwstraat 243 haakte de heer Lips (A.R.) aan, terugkomend op een eerdere vraag of men indertijd het pand ten verkoop heeft aangeboden. Het geen vooral spreekt, nu het daarin uitge oefende bedrijf blkbaar goed rendeert. Wethouder Verbeek (O.W.) repliceer de, dat er van koop geen sprake is, toen niet en nu niet: des huurders polsstok is daarvoor niet lang genoeg en de gemeente moet dus helpen. De heer Lips zou niet temin graag in de toekomst zien, dat een gegadigde het voorstel tot koop krijgt. Maar de wethouder kwam daar onmiddel lijk overheen met de opmerking, dat zulke zaken als onderdeel van een woningwet- blok niet te verkopen zijn. Hoewel men zou kunnen bekijken, in hoeverre hier in in cidentele gevallen van afgeweken kan worden. De 87 nieuwe huizen, waarvan de bouw door de gemeente is overgenomen, nu de heer Jacobs als oorspronkelijke belegger op onoverkomelijke moeilijkheden is ge stuit en tenslotte wel van zijn riskante ver plichtingen af wilde, werden door de heer Van Os met tevredenheid binnengehaald. Met hem was de heer Van Dongen (C.H.) van mening, dat de gemeente in dit geval terecht intervenieerde, om een be staand bouwvolume te redden en met zijn mede-raadslid stelde hij de vraag, of de bouw van dit complex voor 1 januari 1957 zover op gang te helpen is, dat dit bouw volume ook inderdaad met de rijks-prêmie- regeling gehonoreerd wordt. De heer Schilling (Comm.) zou de nieuwe huizen, met welker procedure hij het dus eveneens stilzwijgend eens was, graag voor Velsenaren honoreren, maar de heer Lips kwam als enige met een serie critische vragen, die hij des middags reeds ten raadhuize had gedeponeerd, maar die door allerlei werkzaamheden pas tegen half zes door de wethouder waren bekeken. Die er dan ook nogal boos over werd. Enerzijds stelde hij de algemene apprecia tie op prijs, die de raad had laten horen voor de reddingsgordel, welke het gemeen tebestuur deze tot verdrinking gedoemde huizen had toegeworpen, maar aan de an dere kant kwam daar deze critiek-critiek, die een kennelijk wantrouwen ademt, naar de heer Verbeek vaststelde. Temeer bevreemdde hem deze gang van zaken daar er tussen gemeente en oorspron kelijke bouwer volledige overeenstemming bestaat. En dan nog is het de vraag, of de huizen er komen. De vragen waren dan wel van admini- stratief-technische aard, en uit de beant woording bleek, dat de gemeente alle sou plesse heeft betoond jegens de bouwer van de 87 huizen, maar ze bleven niettemin pijnlijk. Een'bouwer, die in niets te kort is geschoten en zich in het zweet zijns aan- schijns letterlijk alle grond onder de voe ten zag wegzinken. De gemeente helpt nu en betaalt bijvoor beeld 50 percent van het architectenhono rarium; wanneer de bouw niet op I januari begonnen is, vervalt dit trok de heer Lips in twijfel het bouwvolume. Het zou in dit gehele geval onzin zijn zoals de heer Lips suggereerde de gemaakte plannen te vervangen door nieuwe; de rijkspremie geldt tot 15 november en de gemeente wil nu proberen alsnog uitstel te krijgen, want voordien is het bepaald niet meer mogelijk de bouw zover te hebben, dat de premie getoucheerd kan worden. Zo rafelde de wethouder de critische vragen van de heer Lips stuk voor stuk uiteen, zodat er weinig meer van overbleef dan de overtuiging, dat hier met alle moge lijke middelen gepoogd wordt redding te brengen in een sombere situatie, waarin 87 nieuwe, hoognodige huizen verloren dreig den te gaan. Drie panden zijn dan weliswaar erg duur: 110,per maand, maar er zijn natuurlijk gegadigden voor te vinden, te meer omdat er dan nog 84 overblijven, die wel te betalen zijn voor de gemiddelde Velscnaar. Nieuws van Kijk Uit Het derde tiental van de schaakclub „Kijk Uit" heeft zijn intrede in de tweede klasse met een prachtige overwinning op het sterke Heemstede ingezet. De spelers van Kijk Uit speelden met een élan, als gold het een kam pioenswedstrijd en Heemstede kon hier niet tegen op. Ondanks het feit, dat Kijk Uit III met twee invallers moest spelen, is de zege geen ogen blik in gevaar geweest. M. Lanser wist na handig manoeuvreren een stuk te winnen en toen de Heemstede- naar de onhandigheid beging om zijn grote stukken af te ruilen, hield Lanser natuurlijk een gewonnen eindstand over. Plugboer kreeg in de opening de kans een stuk te winnen, maar deze zag hij over het hoofd en toen was de Heemstedenaar hem voor en gaf onze veteraan geen kans meer, waardoor de stand weer gelijk was. S. Kistemaker hield lange tijd stand en bij de tijdcontröle was dit nog zo en toen vérder spelen voor beiden te riskant werd, kwam men remise overeen. v. Nieuwenhuizen had het beste van het spel en genoot het voorrecht de wedstrijd in het voordeel van Kijk Uit te beslissen, door dat hij remise aanbood en de Heemstedenaar dit dankbaar aannam, omdat hij anderf waarschijnlijk verloren zou hebben. Verlaak speelde zeer secuur en zoals het meestal gaat in dergelijke partijen: het werd remise. v. Niekerken verspeelde in het middenspel een stuk en hoewel hij nog lang stand hield, kon hij de partij toch niet meer redden. Deelder had ook lange tijd de beste stel ling. maar aan het einde ontstond een vol komen symmetrische stelling en remise was de juiste uitslag. Dekker wist van de aanvang af zijn tegen stander in het defensief te dringen en hield het roer stevig in handen, zodat uiteindelijk de zege als het ware vanzelf kwam. Een zeer goede positiepartij. v. d. Doel speelde zijn gewone spelletje, d.w.z. sterk aanvallend en zowaar met suc ces, want het winstpunt werd door zeer goed spel verkregen. Tenslotte wist v. d. Berg in het middenspel een stuk voor te komen, maar moest dit we gens tijdnood weer afstaan en daardoor werd de partij remise. Al met al een zeer goede wedstrijd van Kijk Uit III. dat hiermee bewees, in de twee de klasse thuis te behoren. De volgende wedstrijd gaat in Haarlem tegen H.S.G. II, dat als toekomstig kampioen aangemerkt kan worden. Dat zal dus een zware opgave worden voor Kijk Uit III. De volleidige uitslag luidt: Kijk Uit III Heemstede III: M. LanserP. C. Dooyes 10; J. PlugboerJ. F. Smit 01; S. Kistemaker J. Post ]/2y2\ H. v. NieuwenhuizenJ. Lui- ning y2y2\ J- VerlaakC. W. Kouw l/21/2; A. v. NiekerkenA. Schönhuth 01; W. DeelderJ. Kruidt l/214; J. DekkerP. Cowens 10; J. v. d. DoelM. v. d. Brink 10; W. v. d. BergW. Smink y2y>. Totaal 5'A-A'A. „ONS GENOEGEN" GAAT PRIJZEN UITREIKEN - De Beverwijkse postduivenhoudersver- eniging houdt zaterdag 3 november een le denvergadering, waarop de prijzen uitge reikt zullen worden van het afgelopen Aan parachutes, die de snelheid van een dalende straaljager afremmen, worden zeer hoge eisen gesteld. In de Verenigde Staten bestaat een instituut, dat zich bezighoudt met het beproeven van dit soort valschermen. Op de lucht machtbasis Edwards in Californië, is een drieduizend meter lange glijbaan gebouwd, waarover een door raketten aangedreven slee raast. Aan het einde van de baan ontplooit zich een para chute aan de slee, die voor het afrem men zorgt. De laatste meters van de baan staan onder water, waarin de slee geheel tot stilstand komt. Wie de bazaar ten bate van een nieuwe Gereformeerde Kerk in IJmuiden gaat be zichtigen, zou de handen ineen kunnen slaan van verbazing over de hoeveelheid werk die hiervoor verzet is. Geen moeite was blijkbaar te veel om tot een attractief geheel te komen. De Marnixschoo! zou best visserijschool kunnen zijn, want de entou- ragè van de bazaar is met netten, boeien en andere benodigdheden opgesierd de vrouwen uit de verschillende plaatsen zit ten erbij, uiteraard in de schilderachtige klederdrachten, die de kuststreek hier en daar nog oplevert. De grote gymnastiekzaal van de school was gistermidddag geheel gevuld met hel pers en een schare belangstellenden, welke door ds. J. van Leeuwen werden toegespro ken. Hij heeft het doel van de bazaar nog eens duidelijk gemaakt: bij het Marktplein zal de kerk verrijzen, het derde gerefor meerde Godshuis voor IJmuiden. Veel dank bracht de predikant nu al aan de Vrouwenvereniging, die reeds een flink bedrag aan geld had ingezameld en hij spoorde een ieder aan deze vrouwen in werklust toch nog voorbij te streven. In de Marnixsehool is inmiddels vrijwel mm Hij stelde summa summarum, dat de ge meente goedkoper bouwt dan de particu lier, al twijfelde hij er aan, of deze speciale panden voor 50,— de kubieke meter overeind te krijgen zijn. Met bijval van de heer Schilling werd de voordracht uiteraard aangenomen tenslotte is er in de commissie meer dan lang genoeg over gediscussiëerd. Een kleine verrassing vormde de ver klaring achteraf van de heer De Jong uit de A.R.-fractie, namelijk dat de rest van deze fractie het helemaal eens is met het college, en dus de heer Lips niet volgt. In het algemeen merkte de wethouder tenslotte op, dat, als de curveprijs onbe reikbaar hoog wordt, de raad het college toe zou staan de verdiepinghoogte van 2,70 meter op 2,60 meter te brengen, om althans het bouwen ondanks de duurte te kunnen laten voortgaan. Hij was de heer V a n O s dankbaar, dat deze hem eerder in het debat op deze mo- elijkheid had gewezen. Met de heer L i ps tegen die door de wethouder getart was accepteerde de raad het voorstel. Het harmonica-hek rond De Heerendui nen ontlokte de raad enige goedmoedige opmerkingen, maar kwam er door. De agenda schoot daarna rap op: enige be noemingen vormder tegen half tien het slot van een vergadering, die meer be loofde dan zij opleverde. PMHPÉmP ulliry' w Voor de tweede maal was het dagelijks bestuur van de afdeling Haarlem van de Nederlandse Algemene Bond van Sigaren winkeliers in Beverwijk bijeen, om te trach ten een afdeling van deze bond ook daar cp te richten. Een flink aantal winkeliers was opgekomen en er is eerst een aantal grie ven besproken, die volgens de voorzitter, de heer L. Braakman uit Haarlem, het beste opgelost kunnen worden als er plaat selijk een afdeling bestaat. Dat sommige grossiers bij de ene winke lier een andere inkoopsprijs berekenen dan bij de ander zou men het beste kunnen tegengaan, meende de heer Braakman, als de winkeliers besloten om gezamenlijk in te kopen. De automaten zijn voor velen ook een ergernis, daar men hiermee de wet gere geld ontduikt, meenden sommigen. Na tuurlijk vond men ook niet goed, dat men bij de grote stations nog rookartikelen kan kopen als de bonafide handelaar gesloten is. Volgens de voorzitter komt ook hierin verandering, daar deze verkoop stop gezet moet worden, als de winkelier sluiten moet Het aantal tabaksvergunningen is na de oorlog gestegen van 14.000 tot 52.000, zodat er heus wel een adres te vinden is waar het publiek aan zijn behoefte op rookge bied ook na sluitingstijd kan voldoen De voorzitter deed nog een misstand uit de doeken: het gebeurt vaak, dat iemand een bestelling komt doen voor een grote bijeenkomst. Men vraagt dan vaak zonder blikken of blozen: „hoeveel percent er aan zit". Men moet begrijpen, zo zei hij, dat de winkelier op een pakje sigaretten van één gulden elf cent verdient, dat zijn be- drijfsonkosten worden geraamd op 8.7 per cent en dat hij dus van de overblijvende twee cent winst ook nog eens géén provisie kan geven. Nu komt er weer bij, aldus de heer Braakman, dat een aanval op het be staan van de sigarenwinkelier wordt ge daan door de Grootwinkelbedrijven, die ook tabaksartikelen gaan verkopen. Alleen een sterke organisatie van de bonafide winke liers kan dit wellicht beletten, reden waar om spreker dan ook allen aanspoorde, om zich te organiseren. Tenslotte werd een afdeling opgericht met 17 leden en er is een voorlopig bestuur samengesteld. De heer C. Koch, Zeestraat 71, telefoon K 2510 - 3666 zal het secretari aat waarnemen en ook de heren P. W. Roe mer en J van de Wel namen een bestuurs functie aan. Een beeld van een protestbetoging van Italiaanse studenten in Milaan tegen de Russische interventie tijdens de Hongaarse opstand. ADVERTENTIE het theater met de beste films DONDERDAG a.s. 8 uur in één speciale voorstelling de veelbesproken fel-realistische film DE STRAAT Een opzienbarende Zweedse film over de zedelijke ondergang van een jonge vrouw.... dramatisch en aangrijpend Een film die aJle vrouwen moeten zien Toegang boven 18 jaar. Vrijdag a.s.: Rudolf Schock in „KONING DER MANEGE". KAB HIELD KLAVERJASDRIVE De culturele dienst van de KAB te Bever wijk heeft in het KSA-gebouw voor zijn leden een klaverjasdrive gehouden welke met de volgende uitslag voor de dames ein digde: 1 mevr. v. d. Wateren 4609 pnt; 2. me-'r. Schelvis 4528 pn'; 3. mevr. v. Kils- donk 4458 pnt. De heren boekten de vol gende resultaten: 1 P v. Noort 4785 pnt; 2. F. N. Dekker 4730 pnt; 3. S. Goedhart 4699 pnt; 4. J. v. d. Kolk 4678 pnt; 5. H. Stijnman 4672 pnt; 6. J. Steenvoorden 4658 pnt; 7. H. Beliën 4652 pnt; 8. A. v. IJnen 4648 pnt. Op dinsdag kwamen in IJmuiden binnen; Chios van Newport News, Texelstroom van Liverpool, Baminda Palm van Lagos, Baarn van Rotterdam, Dotterel van Liverpool, Co- bri van Rotterdam, Lucas Bols II van Man- tyluoto, Ruhr van Oxelosund, Leo van Kot- ka, Buccaneer van Philadelphia, Draco van Lapalice, Heriot van Grangemouth, Fanal (binnengesleept) van Le Havre, Strabo van Antwerpen, Gerry S van Rotterdam. Vertrokken zijn: Netherlands Coast naar Rotterdam, Cnosaga naar Hampton Roads, Lireco naar Shte, Wolanda naar Penzanch, Odenwald naar Curagao, Trude K naar Malmö, Lübeck naar Hampton Roads, Ar- chanax naar Hampton Roads, Frieda Blok zijl naar Londen, Magelhaen naar Rotter dam, Niobe naar Rotterdam, Falcon naar Londen Java naar Hamburg, Gerd naar Londen, Clelia Campanella naar Newport News. alles te krijgen (voor geld) en er zijn bui tendien nog talloze manieren, waarop men het fonds voor de te bouwen kerk kan ver stevigen. Fraai borduurwerk, kanten kleedjes, velerlei soorten kledingstukken en op huishoudelijk gebied een schier on uitputtelijke voorraad van alles wat een vrouw begeert ligt hier uitgestald in een smakelijke „etalage". Natuurlijk is er ook voor de jongelui voldoende om zich mee te vermaken: sjoe len, hengelen, schieten, touwtje trekken en er zijn hiermee mooie prijzen te winnen ook. Doch de gang naar de eerste verdieping is nog eens extra aan te bevelen. Daar staat namelijk een stuk van de poppenver- zameling uit Koninklijk bezit, die feitelijk iedere IJmuidenaar moet zien. Het kwartje entree is het dubbel en dwars waard. Uit vrijwel alle delen van de wereld ziet men poppen in de bijbehorende klederdracht en daartussen zijn juweeltjes van koperen gebruiksartikelen uit vervlogen tijden bij eengebracht. Mevrouw Visser is graag be reid het een en ander van deze poppen te vertellen. Zeven jaar geleden hebben 2000 mensen deze poppenverzameling gezien. Dat kunnen er nu wel 5000 worden. De tentoonstelling en de bazaar duren tot en met vrijdagavond. Beverwijk spaart voor tweede kerk Ds. C. Meijer heeft dinsdagmiddag in t' Centrum een aantal dames toegesproken, die ook al een bazaar hadden georgani seerd, waarvan de opbrengst zal moeten dienen om een nieuw kerkgebouw in Be verwijk te plaatsen, waar het dan de twee de kerk wordt. In 1930 is aan het Moens- plein een kerk gebouwd, doch deze is niet in staat de lidmaten, verspreid over de gemeente, te bevatten. Al heel vroeger spaarde men voor „Het huis Gods", zoals de dominee met een tekst uit de bijbel aan toonde. Nadat hij dank had gebracht aan al de dames die hun krachten hadden ge geven voor de opbouw en inrichting van de bazaar, verklaarde ds. Meijer deze voor geopend, met de wens dat ze een fikse steen zou bijdragen tot de bouw van de kerk. De bovenzaal van 't Centrum is herscha pen in één grote speelgoedwinkel, gelar deerd met veel (vaak door dames gemaak te) manufacturen en natuurlijk ontbraken ook de nodige spelen niet, waarbij men zijn of haar geluk kan beproeven. De bazaar, die hier tot donderdagavond open is zal zeker velen tot een bezoek no den. Prijzen van dinsdag. Heilbot 2,60, gr. tong 5,60-5,10, grm. tong 4,80-4,50, kim. tong 4,40-4,10, kl. tong I 3.60-3.25, kl. tong II 2,30- 2,70, tarbot I 2,60 per 1 kg. Kl. schol II 57-45, schar 37, v. haring 20-14, makreel 25-14,50, gr. schelvis 60-24, grm. schelvis 32-22, kim. schelvis 42-20, kl. schel vis I 30-20, kl. schelvis II 28-11, wijting 24- 12, gr. gul 60-55, mid. gul 46-40, kl. gul 27- 17. kl. haai 32-28, ham 102-92, kl. koolvis zw. 27-20, kl. koolvis wit 40-32 per 50 kg. Gr. kabeljauw 260-126, gr. koolvis zw. 67-50, gr. koolvis wit 82-80, gr. leng 98 per 125 kg. WOENSDAG 31 OKTOBER IJMUIDEN Thalia, 20 uur: „Moordende handen". Rex, geen opgaaf. Pieter Vermeulenmuseum, Cultureel Ge bouw, open van 14-16.30 uur. „Fotokring Velsen", 20 uur, Cultureel Ge. bouw: lezing over „Table Top Fotografie". Openbare leeszaal en bibliotheek, Heide- straat, open van 9.30-12.30, 14.30-17.30 en 19-21 uur. DONDERDAG 1 NOVEMBER IJMUIDEN Thalia, 20 uur: „De Straat". Rex, geen opgave. Toneelver. „ADVENDO", 20 uur, Ned. Herv. Jeugdgebouw, Toneeluitvoering. Openbare leeszaal en bibliotheek, Heide- straat, open van 10-12.30 uur Aquariumver. „Velsen", 20 uur, Cultureel Centrum, bijeenkomst. Alcoholics Anonymous, 20.15 uur, zaal Abelenstraat, openbare vergadering. VELSEN Raadhuis, 9.30-12 uur spreekuur wethouder van Openbare Werken. ADVERTENTIE Lichtdrukken - Stencilwerk - Fotocopieen KENNEMER LICHTDRUK- en CO PIE E RINR K ij TING r pe.n«ligtstrjiat 128 --VelseovNÏ1 'Tnlelno.;, 02510-4180 en 482/

IJmuider Courant | 1956 | | pagina 7