Volgende zomer - Velsen - Guildford - vice-versa f 100.- besparen T/\nre 6LS WINTERS „SEIZOENDRUKTE" BIJ EENDENKOOI Rooms-Kath. jeugdleeszaal door burgemeester Scholtens geopend 12.90 (ZEGGE HONDERD GULDEN) Moppentrommelt j e Beverwijk verrijkt met belangrijke aanwinst Op stap met de kinderen u Uitzvisselingsplannen namen vastere vormen aan tijdens bezoek uit Engeland Jeugd van Munnikenweide zonder sportleiding I Zwemfeest van „De Water vrienden" in het Velserbad „Kinderboek 1955" over het leven der Lappen Een genot voor uw voeten SCHOENHANDEL Burgerlijke stand van Castricum Vreemde gewoonten bij de vogels Collecte voor Hongarije in Velsense kerken Brandje in vrachtauto DONDERDAG 1 NOVEMBER 1956 DE MENEER KWAKKEL uit Guildford, mr. L. J. Griffiths is met zijn vleugeladju dant mr. C. E. Nicklin, de voorzitter van de plaatselijke jeugdzorgcommissie een paar dagen naar Velsen komen overwippen om de uitwisselingsplannen tussen het Engelse stadje en Velsen wat vastere vorm te geven en aan de overkant te kunnen vertellen, wat men hier van plan is. Want als 25 Vel- senaren tussen 16 en 21 jaar in de week van 21 tot 29 juni in het dan net 700 jaar oude Engelse stedeke op bezoek zijn geweest, komen de Guiidforders met een even sterk ploegje in de week van 1624 augustus naar Velsen. Dat is nu vrijwel zeker. Mr. C. E. Nicklin, Chairman of the youth committee. van de beide gasten, die tot vrijdag hier blijven en in die tussentijd nog even Am sterdam gaan bekijken ging over „Rock 'nd Roll" de dansrage, die al zoveel diepzin nige pedagogiekjes heeft losgemaakt, maar die volgens het duo uit Guildford heel best te gebruiken is voor het jeugdwerk. Haal de Rock 'nd rollers „Teddy-boys" zeggen ze in Engeland binnen en laat ze zelf in strumenten fnaken en schep dan een eigen Roek 'nd Roll: Skiffle. In Guildford wordt in clubverband „ge-skiffled" en het gaat prima. Dat is óók jeugdwerk. Overigens stoelt het jeugdwerk in1 Enge land op een iets andere tronk dan bij ons: de gemeenteraden bemoeien er zich veel directer mee. Is er tekort aan jeugdhonken, dan bouwt de overheid ze zo mogelijk en verscheidene scholen worden des avonds gebruikt voor het clubwerk. Hetgeen mr. Griffiths geeft het onmiddellijk toe niet ideaal is, maar toch beter dan niets. En het feit, dat 50 percent van de jeugd onder de achttien opgevangen wordt in het gerichte jeugdwerk is geen kwaad resul taat. Maar hij is hier niet gekomen om te theoretiseren over „het jeugdwerk", maar om de uitwisseling van de komende zomer voor te bereiden. En dat gebeurt dan ook naarstig, over alle taalbarrières heen. Toch komt het gesprek telkens terug op de be moeiingen met de jeugd: in een voorstadje van Guildford heeft de commandant van een legerkamp bijvoorbeeld de gymzaal opengesteld voor alle jongelui, die willen komen boksen, gewichtheffen of andere „sterke" dingen doen en ook dat slaagt. Veertig knapen zijn er niet meer weg te slaan en veertig percent dezer teen-agers I behoort tot de zogezegde „massajeugd". Velsen gaat naar Guilford als alles goed blijft en Guildford komt naar Velsen. De sfeer, waarin de beide groepen ontvangen zullen worden, is nu al opperbest, lijkt ons. En de wens, om alles zo gezellig mogelijk, zo „jong" mogelijk te houden is alleen maar het beste voorteken, dat deze uitwisseling kan meekrijgen. „Strandmeeuwen" schudden de kaart De Wijk aan Zeese klaverjasclub „De Strandimeeuwen" heeft de onderlinge com petitie voortgezet met. de volgende uit slagen: 1. mevr. Bol 4761 pnt, 2. J. Seysener 4714 pnt, 3. G. Postma 4698 pnt. 4. J. Paap 4674 pnt, 5. M. G. Seysener 4659 pnt, 6. L. Schelvis 4557 pnt, 7, mevr. Seysener 4828 pnt, 8. mevr. v. d. Mey 4285 pnt, 9. mevr. Paap 4241 pnt, 10. B. Groosjohan 4200 pnt, 11. C. Moens 4182 pnt, 12. mej. L. Paap 4000 pnt, 13. J. v. d. Mey 3948 pnt, 14. C. de Boer 3773 pnt, 15. N. Bol 3616 pnt, 16. C. Aarderaburg 3047 put. ADVERTENTIE leder gezin kan minstens door deze en andere artikelen vóór 15 nov. a.s. te kopen. Vergasserkachels v. ƒ50.voor 39. Electr. warmtcstralers van ƒ15.voor ƒ12.95 Keukenuitzet (aluminium) van ƒ89.voor ƒ69.50 Broodplanken van 2.50 voor 0.95 Braadpannen van 7.voor 3.30 Snüboonmolcns van 5.25 voor 3.95 Vuurvaste schotels van 7.voor 3.50 Plastic wasbakken van 2.75 voor 1.98 Kambakje van 1.35 voor 0.98 Messenbakken van 1.75 voor 0.89 KENNEMERLAAN 1 TEL. 5853 De speeltuinvereniging Munnikenweide te Beverwijk heeft woensdagavond in haar clubhuis een buitengewone ledenvergade ring gehouden, die slechts matig was be zocht. Het koude weer zal hier wel debet aan zijn. Door het bedanken van de voorzitter de heer C. Kuis zag men zich genoodzaakt in deze functie te voorzien. Tot zijn opvol ger werd benoemd de heer T. H. Groen. Deze wees op het grote belang van een speeltuin teneinde de kinderen van de straat te houden. Hij herinnerde aan het feit dat de speeltuin-centrale nu een eigen sportveld bezit, waarvan de jeugd van deze vereniging echter geen gebruik kan maken, omdat nog niemand bereid is gevonden om de leiding van de kinderen van „Munniken weide" op zich te nemen. Met een totaal aantal leden van driehonderd wekt dit enige bevreemding, constateerde de nieuwe voorzitter tot zijn spijt. Op deze vergadering deelde de heer A. Kuilman mede dat het St. Nicolaasfeest ge zamenlijk met de andere speeltuinvereni gingen gevierd zal worden. Hieraan zullen niet minder dan 2800 kinderen deelnemen. Het feest zal worden gevierd op vier mid dagen te weten op 28 november en 1, 8 en 15 december. 4 -A/,'..; „Blommersdijk" verkocht. Het s.s. ..Blommersdijk" van de Holland-Amerika- Lijn. dat 6855 brt. meet en in 1922 is ge bouwd, is aan een rederij in Italië verkocht. Sinds mensenheugenis hebben de spreeu wen uit de wijde omtrek de Vijfhuizense eendenkooi als slaapplaats gekozen. In de wintermaanden overnachten de vogels hier in betrekkelijk kleine aantallen. In de lente en de zomer, als de spreeuwenbevol king met vele jonge vogels is toegenomen, wordt de belangstelling geleidelijk groter. Maar het hoogtepunt wordt bereikt in deze tijd. Nu zijn vele inlandse spreeuwen nog niet uieggetrokken, terwijl grote vluchten trek vogels hier een tijdelijke verblijfplaats hebben gevonden. Overdag zwerven de dieren rond om voedsel te zoeken. En tegen zonsondergang komen zij uit alle richtingen - uit de Haarlemmermeer, de IJ- en Hout- rakpolders, de omgeving van Haarlem en de Bloembollenstreek - naar de eenden kooi aan de Spieringweg om daar in de bomen en struiken de nacht door te bren gen. Een fraai schouwspel is te zien wanneer de vogels, door een of andere oorzaak op geschrikt, alle tegelijk opvliegen om in een massale troep van letterlijk ontelbare spreeuwen boven de weilanden te wenden en keren. Nu eens heeft de vlucht een langgerekte vorm, dan weer is deze breed uitgespreid. Van verre afstand lijkt het soms, alsof een zware rookwolk uit het kooibos omhoogstijgt. Alle spreeuwen voeren in de meest vol maakte orde gelijke bewegingen uit, alsof hiervoor een centraal commando wordt gegeven. Wanneer zij in duikvlucht hun slaapplaats weer opzoeken, is de lucht vervuld met het gegons der honderddui zenden vleugels en 's avonds laat nog klinkt het veelstemmig gekwetter. Dit massale spreeuwenbezoek duurt nog enkele weken. Dan verlaten de vogels het vlakke land van Vijfhuizen en vertrekken ze naar warmer streken. De Culturele Sportbond IJmuiden „De Watervrienden" geeft zondag 4 november een groot zwemfeest in het Velserbad. Het programma van deze middag ver meldt na de opmars 25 meter schoolslag voor meisjes van 12 tot en met 15 jaar; een water-basiketbal-toerniooi voor 12 tot en met 15 jaar (2x2 minuten voor elke deel nemende vereniging); 25 meter sleepesta- fette; 10x25 meter gemengde estafette en een massale duikpartij op bordjes. De afde lingen Zaandam en Haarlem zullen voorts voor een verrassing zorgen, en verder ver meldt het programma een waterpolowed- strijd tusen Amsterdam en Haarlem, en een demonstratie kunstzwemmen. Lezing over aquariuminterieurs De aquarium- en terrariumvereniging „Kennemerland" houdt maandagavond 5 november in het Patronaatsgebouw een le denvergadering, waarop de heer Fr. Bastra een lezing zal houden over „Aquarium interieurs". De lezing zal worden toege licht met dia's. Kinderboekenweek 1956 in Amsterdam geopend Een jury, ingesteld door de Commissie voor de Collectieve Propaganda van het Nederlandse Boek en bestaande uit mevr. Rie van Rossum, mejuffrouw M. Bruyn, pater H. Helmer C.S.S.R., de heren D. L. Daalder en Han G. Hoekstra, heeft als „Het Kinderboek 1955" aangewezen „Lasse Lanta" van Cor Bruyn. Dit werd tijdens de opening van de Kinderboekenweek in het Nieuwe de la Martheater in Amster dam woensdagmiddag medegedeeld door de voorzitter van de commissie, de heer Chr. Leeflang. Het boek is uitgegeven door uitgeverij Ploegsma in Amsterdam. De jury kwam bij haar onderzoek tot de con clusie, dat bij de produktiè van 1955 even als bij die van 1954 uiteindelijk slechts één boek voor bekroning in aanmerking kwam, al deden zich bij deze keuze meer moei lijkheden voor dan het vorig jaar. De op vatting van sommige juryleden, dat geen enkel boek voor bekroning in aanmerking kwam, werd door andere leden niet gedeeld. Wel was men het er over eens, dat op een enkele uitzondering na, ook dit jaar weer de didaktische en moralistische waarden boven de artistieke kwaliteiten prevaleer den, wat ook uit de boekverzorging bleek. Het zijn echter juist die artistieke kwali teiten, die in een kinderboek, waarop zo speciaal de aandacht wordt gevestigd als bij een bekroning het geval is, niet mogen ontbreken, meent de jury. Uit de boeken, die naar het oordeel van de jury ondanks enkele bezwaren in aanmerking konden komen voor bekroning, koos zij „Lasse Lanta" van Cor Bruyn. Zij liet zich daarbij leiden door de overwegingen: er wordt in dit verhaal een interessant beeld gegeven van het leven der Lappen door een auteur, die gedurende een groot aantal jaren een diepgaande studie heeft gemaakt van hun zeden en gewoonten. Met de uitvoering van „De vos Reinaart" - voor kindertoneel bewerkt door Manuel van Loggum - door 't Nieuwe Jeugdtoneel onder leiding van Erik Vos werd de ope- ningsmiddag besloten. Mr. L. J. Griffith, Youth officer. Zeker is ook, dat het een echte jeugd uitwisseling wordt: de jongelui uit Guild ford hebbende kwartieren al in gereed heid gebracht en een paar slimme planne tjes gemaakt om het hun Velsense vrien den zo plezierig mogelijk te maken uit stapjes naar Windsor Castle en Londen en natuurlijk de festiviteiten in Guildford zelf, dat zijn eerbiedwaardige leeftijd gran dioos denkt te gaan vieren. Een van de eerste gesprekken in Velsen ADVERTENTIE kleuren: barnsteen - rood maten 35/42 Kennemerlaan 63 - Tel. 4781 - IJmuiden Donderdag, 1 november 1956 Beste Kinderen, GISTEREN LIEP IK op het Marktplein om een paar boodschappen te doen en terwijl ik daar wandelde kwam ik veel kinderen tegen, kinderen die allen blü waren met die paar vrije dagen, die „herfstvakantie" worden genoemd. Het was behoorlijk guur en daarom haastte ik mij naar huis, naar de warme kachel, want het lijkt heus wel winter deze dagen. Hebben jullie al gedacht aan de „kinder"-krant waar ik je vorige week van ver telde? Je hebt nu mooi de tijd om er wat aan te doen. Herinner je je nog wat ik allemaal gezegd heb in ons hoekje van verleden week of ben je het weer vergeten? Nu, in het kort kwam het hier op neer: schrijf eens een kort verhaaltje over iets wat je zelf beleefd hebt; een ongelukje thuis of op straat. Een grappige gebeurtenis of een wandeling. Enfin iets wat je ondervonden hebt en waar je wat over zou willen ver tellen. Dat is niet zo moeilijk denk ik. Verschillende leuke inzendingen kreeg ik al binnen, maar er zijn vast nog meer kinderen die mee willen doen. Want alle jongens en meisjes tot zestien jaar die meedoen, krijgen een prijs! Denk er om, dat je op elke inzending je naam en adres zet en natuurlijk hoe oud je bent. Je stuurt de enve'o"1 maar aan: TANTE ELS IJmuiden Courant, Lange Nieuwstraat 427 IJMUIDEN GEBOREN: 24 okt.: Margaretha Petronella Jacoba, dochter van S. C. Admiraal en J. M. Admiraal; 25 okt.: Maria Jacoba, dochter vsn A. J. Levering en A. M. Kuijs; 28 okt.: Johannes Cornells Florentius, zoon van A. Stengs en M. M. Butter; 30 okt.: Johannes Jacobus Maria, zoon van C. J. Kuijs en E. C. Twisk ONDERTROUWD: 24 okt.: G. Bussink, wonende te Zeist en G. H. Tool, wonende te Castricum; C. Beentjes, wonende te Bever wijk en M. W. Tromp, wonende te Castri cum; 27 okt.: C. Nan. wonende te Heem stede en E. M. Schermer,, wonende te Castri cum; 31 okt.: N. G. Beentjes, wonende te Heemskerk en C. J. Bakker, wonende te Castricum. OVERLEDEN: 25 okt.: Cornelis Boeve, 57 j., gehuwd het A. M. van der Klein, wo nende te Bussum. We hebben in ons hoekje al verschil lende malen eigenaardige gewoonten van allerlei dieren besproken, maar van daag wil ik jullie toch eens iets vertellen over de bijzondere trouw waarmee de moeder-vogels hun eieren en jongen be schermen en groot brengen. Misschien hebben jullie wel eens ge hoord van de kip, die een paar eenden eieren uitbroedde en dood-ongelukkig was toen haar eenden-kuikens op een goede dag het water boven het land ver kozen. De arme kip lokte en riep en schreeuwde en tenslotte sprong ze in haar angst zelf in het griezelige water, om de kuikens te redden van de onver mijdelijke ondergang. Maar ook in de vrije natuur komen er vogels voor, die vreemde eieren en jongen verzorgen alsof het eigen broed is. Een sterk staaltje is de proef die ge nomen werd door de eieren van een bui zerd en een oehoe uit het nest te nemen en daar kippeneieren voor in de plaats te leggen. De roofvogels hebben toen niet al leen de eieren uitgebroed, maar ook de jonge kuikens verzorgd! De buizerdmoeder bleef zelfs twee maan- 1 den bij de kuikens en verzorgde hen met vleesvoedsel, waaraan de diertjes tenslotte gewoon raakten. Dit is wel een heel sterk geval van vogel-moederliefde, want meest al beschouwen roofvogels een hoender kuiken als een welkom hapje en waren de diertjes dus allang opgegeten. Een eigenaardig verschijnsel is ook het samenbroeden. Twee vogels leggen dus hun eieren in één nest en gaan samen ge zellig zitten broeden. Je zou je afvragen of er ook woningnood bij de vogels kan zijn? Een boswachter in onze duinstrook maakte eens een merkwaardig geval mee. Hij vond een nest met vijftien patrijs eieren en acht fazant-eieren, waarop een patrijs en een fazant samen zaten te broe den. Toen hij na een paar dagen terug kwam zag hij dat de vogels beiden het nest verlaten hadden en uit het grote aantal veren dat op de grond lag begreep hij, dat de dieren gevochten hadden, waarschijn lijk om het bezit van het nest. De boswachter verzon een oplossing. Hij maakte een eindje verder een tweede nest in orde en legde daar voorzichtig de fa zant-eieren in. 's Avonds ging hij zachtjes kijken en zag tot zijn vreugde, dat beide nesten bezet waren.... alleen de patrijs zat op de fazant-eieren en de fazant op die van de patrijs! De volgende dag echter was het net an dersom en zo wisselden de vogels meer malen om, maar tenslotte kwam het toch zo ver, dat ieder haar eigen eieren uit broedde. Wonderlijke wereld! Om in stijl te blijven deze keer een vogelraadsel. Als je alle vogelnamen goed ingevuld hebt ontstaat er op de kruisjes van boven naar beneden natuurlijk een vogel! x trotse siervogel met lange staart x roofvogel xsoort duif xsteltloper xzeldzaam winter vogeltje xzwarte vogel (zie je hier veel) Onderwijzer: „Jan, dit opstel over „de hond" is precies hetzelfde als dat van Wim!" Jan: „Ja meneer, dat komt omdat we het allebei over dezelfde hond hebben!" Het is woensdagmiddag voor jong katholiek Beverwijk een belangrijk ogenblik geweest, toen zij in het bezit kwam van een modern ingerichte leeszaal. Mr. J. F. M. Homulle, de voorzitter van de r.k. leeszaal, heeft in een lang betoog het voorberei dende werk geschetst, waarbij hij dank bracht aan de geestelijke van de parochie en de heer Homulle de wens uitsprak, dat de leeszaal moge groeien en bloeien in de schaduw van de kerk. 's Morgens was het gebouw door deken B. G. Bosman in gezegend en was een H. Mis opgedragen en spreker vond het treffend, dat de leeszaal juist werd geopend in de Kinderboekenweek. Mede door de hulp van het gemeen tebestuur en de ernstige toewijding van alle werkers was men zo ver gekomen, waar voor hij hartelijk dank bracht, zeker namens alle kinderen. De talrijke aanwezigen, waaronder ook de gemeentesecretaris, de heer A. A. Post, wethouder W. Niesten, de heer W. C. Huis man, chef van de afdeling onderwijszaken en vele geestelijken hebben daarna geluis terd naar een lezing over het kinderboek righeid, die bij velen is waar te nemen. Daar het juist de verjaardag was van mejuffrouw Verstegen, overhandigde de heer Homulle haar een bos mooie bloemen. In zijn toespraak bracht burgemeester mr. H. J. J. Scholtens in het bijzonder de door mejuffrouw Leni Verstegen van de dank en de gelukwensen van het gemeen K.R.O.-schoolradio, die begon te vertellen uit haar kindertijd, toen zij de schooljuf frouw hoorde zeggen tegen haar: „Weet je weer niet waar we zijn", als ze onverwacht beginnen moest te lezen waar een ander meisje was gebleven. Zij vertelde dat ze altijd al veel verder was in het boek. Ze wilde weten hoe het afliep, een nieuwsgie- Hier zie je moeder beer voor het eerst op de wandeling met haar kroost. De kleintjes krabbelen maar moeilijk door de sneeuw, maar je kunt wel zien, dat ze echt genieten van deze avontuurlijke tocht. Het komt weinig voor dat jonge beren in gevangenschap geboren worden. Maar deze kleintjes zagen in de Londense dierentuin het levenslicht en ze vermaken zich best, zoals je ziet. Onze Artis in Amsterdam heeft echter ook een mooie verzame ling bruine beren. Ga maar eens kijken in deze vakantie. Misschien kun je moeder en vader meetronen. Vooral het nieuwe apenhuis is de moeite waard. Daar kun je wel uren zoet brengen met het kijken naar de malle fratsen van de jonge mensapen. tebestuur over; dank, omdat de voorwaar den tot subsidiëring door het bestuur van de stichting ten volle zijn verwezenlijkt. Hij zou dan ook volgaarne aan het ver zoek van het bestuur voldoen, om als eerste burger van de gemeente de officiële ope ning te verrichten. Het speet hem, dat de voortvarende voorzitter der vereniging deze gemeente gaat verlaten, doch wenste hem in zijn nieuwe en verantwoordelijke functie het allerbeste toe. Met de bede tot God, dat Hij het werk van de stichting zal blijven zegenen verklaarde hij de R.-K. Jeugdleeszaal en bibliotheek geopend. De voorzitter dankte de sprekers en in het bijzonder mej. Leni Verstegen. Hij ver zocht hierna de burgemeester het lint te willen doorknippen, dat de toegang tot de jeugdleeszaal versperde, waarbij zijn doch tertje Marjan de burgemeester de schaar aanbood. De aanwezigen konden hierna een kijkje nemen in dit fraaie interieur, waar van wij reeds een uitvoerige beschrijving hebben gegeven. In de jeugduitzending van de K.R.O. „De Kinkhoorn", zaterdag 3 no vember zal om half vijf een reportage van deze gebeurtenis worden uitgezonden. Naar wij vernemen zal zondag in de Hervormde Kerken Gemeenten IJmond en in de Gereformeerde Kerken te IJmuiden een extra collecte worden gehouden voor hulp aan Hongarije. Gistermiddag heeft de Velsense brand weer moeten optreden bij een brandje on der de motorkap van een vrachtauto, die voor het koelhuis Frigo stond. De oorzaak was vermoedelijk het doordraaien van de elektrische benzinepomp; het verlies van de auto is voorkomen maar de motor liep nogal wat schade op. Onderscheiden. Bij Koninklijk Besluit is tot ridder in de orde van de Nederlandse Leeuw benoemd brigade-generaal W. Kist, de scheidende commandant van het wapen der Koninklijke Maréchaussee.

IJmuider Courant | 1956 | | pagina 15