Rode Kruis ontving op giro 777 reeds honderdduizend gulden tmfjz Panda en de Meesteiwna Hulp aan Hongarije AGRé-GOLA 60 De radio geeft zaterdag übv.ÏÏleijev JAPONNEN a m nam TgLEWDSHE-IMDI® Cognac Wereldnieuws Toch ió l\et zo Dagboek v iA GROTE HOUTSTRAAT 16 Werkgeversbijdrage kinderbijslag Minister Luns bezoekt zijn Franse collega Pineau Drie en twee jaar tegen flessentrekkers geëist Grote Houtstraat 108 - Tel.15046 l «adio - televisie gramofoonspecialisten GR I L I P S GRUNDIG Eén bekeuring bracht in Eindhoven opgeschoten jeugd in opstand Aggressieve jongelui door politie uiteengedreven Zeepost PETROLEUMKACHELS DE KLOMPENCENTRALE Nieuwe hoofdcommissaris van Amsterdam in functie Centrale Adoptieraad smsr„, samengesteld Raad yan Delft herdacht dr. Dirk Coster Wellicht atoomkracht voor Rotterdams nieuwe centrale Afscheid van Afroza Inlichtingen over personen in Hongarije Jeugd zal in Den Haag demonstreren voor de Hongaarse vrijheid De vakantie der Koningin V.J VRIJDAG 2 NOVEMBER 1956 De stortingen op giro 777 van het Neder landse Rode Kruis ten behoeve van de getroffenen in Hongarije, hadden donder dag reeds de 100.000 bereikt. De Neder landse cacaofabrikanten hebben het Rode Kruis een toezegging gedaan voor 40.000 kg chocoladerepen en cacaopoeder ter waarde van ruim 200.000. Deze partij zal begin volgende week worden afgeleverd. Deze gezamenlijke hulpactie van de Nederlandse cacao-industrie is op touw gezet door de eigenaar van een cacao- en chocolade fabriek in Wormerveer, die vroeger, vóór de Russische bezetting, in Boedapest een cacao- en chocoladefabriek had. De verzen ding geschiedt door bemiddeling van het Nederlandse Rode Kruis. Deze organisatie beschikt over goede vervoersmogelijkheden en kan de garantie geven, dat de geschon ken goederen ook op de juiste plaats be landen. Men hoopt de zending in één keer te kunnen overbrengen. Het Rode Kruis overweegt op zeer korte termijn vijf ambulance-auto's naar Hon garije te zenden,waaraan dringend behoefte is. De auto's zullen ieder worden bemand met twee chauffeurs. Oproep der kerken Deputaten van de Generale Synode der Gereformeerde Kerken in Nederland heb ben deze kerken opgeroepen zondag een bidstond te houden voor de vrede in de wereld en de vrijheid van de volken. De deputaten hebben tevens in overleg met het moderamen der synode, een op die dag te houden collecte uitgeschreven in alle gereformeerde kerken voor hulpverlening aan Hongarije. Ook het moderamen der Generale Synode der Nederlands Hervormde Kerk heeft zich tot de kerkeraden en diaconieën gericht met een oproep om hulp aan Hongarije. Het moderamen verzoekt in de gemeenten een bijzondere geldinzameling te houden voor ADVERTENTIE y wf ef/C-tyé. het Hongaarse volk en voor de Hongaarse hervormde kerk. Verklaard wordt dat directe financiële steun thans het meest nodig is. Zodra er mogelijkheid komt van vervoer zal gevraagd worden ook kleding en dekens bijeen te brengen. Het moderamen zal voor de besteding der te ontvangen gelden overleg plegen met de Stichting Oecumenische Hulp aan Ker ken en Vluchtelingen en met het Admiraal de Ruyterfonds, dat zich tot taak heeft ge steld speciaal hulp te bieden aan Hongarije. hilversum i, 402 m. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Gewijde muziek. 7.45 Morgengebed en liturgische ka- lender. 8.00 Nieuws en weerberichten. 8.15 Platen. 8.50 Voor de huisvrouw. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Platen. 10.30 Ben je zestig? 11.00 Voor de zieken. 11.45 Platen. 12.00 Angelus. 12.03 Platen. 12.30 Land- en tuin- bouwmededelingen. 12.33 Lichte muziek. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en katho liek nieuws. 13.20 Lichte muziek. 13.50 Pla ten. 14.00 Voor de jeugd. 14.20 Engelse les. 14.40 Boekbespreking. 14.50 Fanfare-orkest. 15.10 Kroniek var letteren en kunsten. 15.35 Zangvereniging. 16.00 De schoonheid van het Gregoriaans. 16.30 Voor de jeugd. 17.10 Musette-orkest en soliste. 17.30 Instrumen taal trio en solist. 17.45 Voetbalreportage Nederland B-Denemarken B. 17.55 Dans muziek. 18.15 Journalistiek weekoverzicht. 18.25 Platen. 18.30 Parlementair overzicht. 18.40 Piano. 19.00 Nieuws. 19.10 Radiofilhar- monisch-orkest en solist. 20.10 Lichtbaken, causerie. 20.30 Actualiteiten. 20.45 Platen. 20.50 Gevarieerd programma. 22.10 Cabaret. 22.35 Wij luiden de zondag in. Daarna: Avondgebed en liturgische kalender. 23.00 Nieuws. 23.15 Nieuws in Esperanto. 23.22- 24.00 Nieuwe platen. hilversum ii, 298 m. 7.00 Nieuws. 7.10 Gymnastiek. 7.20 Platen. 8.00 Nieuws. 8.18 De Ontbijtclub. 9.00 Voor de vrouw. 10.00 Tijdelijk uitgeschakeld, cau serie. 10.05 Morgenwijding. 10.20 Strijken- semble. 10.50 Buitenlands overzicht. 11.05 Dansmuziek. 11.35 Bariton en piano. 12.00 Promenade-orkest. 12.30 Land- en tuin- bouwmededelingen. 12.33 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 VARA-Varia. 13.20 Fanfare orkest. 13.45 Sportpraatje. 14.00 Voor de jeugd. 14.35 Vocaal dubbelkwartet. 14.55 Platen. 15.20 Streekuitzending. 15.45 Om roeporkest en solist. 16.35 Adoptie in ons land nu mogelijk, causerie. 16.50 Dansmu ziek. 17.15 Weekjournaal. 17.45 Lichte mu ziek. 18.00 Nieuws en commentaar. 18.20 Amusementsmuziek. 18.45 Regeringsuitzen ding: Atlantisch allerlei. Een en ander over de vijftien landen, aangesloten bij het At lantisch Pact. 19.00 Artistieke staalkaart. 19.30 Passepartout, causerie. 19.40 Het Nieuwe Testament: een levend boek, cause rie. 19.55 Deze week, causerie.' 20.00 Nieuws. 20.05 Gevarieerd programma. 22.00 Sociaal commentaar. 22.15 Latijnse klanken. 22.40 Samen uit, samen thuis, hoorspel. 23.00 Nieuws. 23.15-24.00 Platen. televisie (V.P.R.O., N.T.S., V.A.R.A.). 17.00 Voor de jeugd. 20.00 Journaal en weeroverzicht. 20.15 Sterren falen overal, TV-comedie. 20.50 Filmverzoekprogramma. 21.20 Gevarieerd programma. brussel, 324 m. 11.45 Platen. 12.30 Weerberichten. 12.35 Platen. 12.45 Idem. 13.00 Nieuws. 13.11 Radio-almanak. 14.30 Radiojournaal. 15.00 Platen. 16.00 Platen. 16.15 Orkestconcert. 16.45 Engelse les. 17.00 Nieuws. 17.10 Litur gische zangen. 17.20 Platen. 17.30 De Vuur doop. 18.00 Platen. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 20.00 Omroep-Ommeganck. 21 00 Platen. 21.30 Amusementsmuziek. 22.00 Nieuws. 22.11 Jachthoorns. 23.00 Nieuws. 23.05 Platen. 23.35-24.00 Idem. ADVERTENTIE ADVERTENTIE JERSEY en WEVENIT ook grote maten 49.75 - 59.75 - 69.75 - 79.75 De staatssecretaris van Sociale Zaken heeft besloten de bijdrage van de werkge vers voor kinderbijslag, met ingang van 1 januari 1957 vast te stellen op vijf percent van het loon dat voor premiebetaling in aanmerking komt. Dit percentage is tot 1 januari 1957 5,28 percent. De bijdrage voor instellingen van welda digheid e.d. blijft onveranderd 2.03 percent. De Nederlandse minister van Buiten landse Zaken, de heer Luns, zal vandaag in Parijs een onderhoud hebben met zijn Franse collega Pineau, aldus een woord voerder van het Franse ministerie. Voor de rechtbank in Amsterdam hebben de 53-jarige J. de K., de 40-jarige G. V. en de 66-jarige J. N. V. R., allen uit Am sterdam, terechtgestaan wegens flessen trekkerij. Tegen hen werd respectievelijk drie, twee en drie jaar gevangenisstraf ge- eist. Het drietal werd er van beschuldigd dat h.et van 22 firma's blikjes boterham worst, makreel, vruchten, sardines, gehakt en doperwten had gekocht en niet betaald. De partijen waren tegen lage prijzen aan anderen verkocht. De firma's hadden de partijen, waarvan de waarde varieerde van een paar honderd gulden tot 2000 gulden zonder argwaan op telefonische bestelling geleverd. Van R. was vóór de oorlog door een Franse rechtbank tot drie jaar gevangenis- straf veroordeeld, waarvan hij echter zei niets af te weten. Voorts was hij in Am sterdam wegens oplichting tot een jaar ge vangenisstraf veroordeeld. Hij deed zijn bestellingen als directeur van de Continen tale Bank en Handelsmaatschappij, die echter niet meer bestond, maar welks naam hij nog steeds als hoofd op zijn brief papier voerde. Toen hij destijds failliet werd verklaard had hij een schuld van ruim 30.000 gulden. Van de K. en V. waren in 1952 fail liet verklaard. V. had toen een schuld van 64.000 gulden. De rechtbank zal op 15 november uitspraak doen. ADVERTENTIE Donderdagavond is het in de binnenstad van Eindhoven uren achtereen onrustig ge weest, waarbij het herhaalde malen tot botsingen is gekomen tussen de gemeente politie en opgeschoten jongens en meisjes. De ongeregeldheden begonnen omstreeks half acht, toen een jongeman door een agent werd bekeurd, omdat hij met zijn bromfiets met grote snelheid links door een bocht reed. De agent werd daarbij las tig gevallen door een groep jongelui, die begonnen te joelen en te dreigen. Toen de agent assistentie kreeg werd de groep uit elkaar gedreven. Nadien is het tot circa half twaalf on rustig in de binnenstad gebleven. De jonge lui werden voortdurend baldadiger, hinder den het verkeer en probeerden "enkele ma len auto's omver te gooien. De politie voer de verscheidene malen charges met de gummiknuppel uit. Toen omstreeks negen uur de bioscoop voorstellingen waren1 "afgelöpefty'ftegoiWjébf zich nog veel meer jongelui met het geval te bemoeien. Zij gooiden tnet rotjes'en knal- bommen. Volgens de politie namen circa zevenhonderd jongens en meisjes aan de relletjes deel. Op zeker moment rukte een groep van tweehonderd jongelui op in de richting van het hoofdbureau van politie, klaarblijkelijk met de bedoeling enkele gearresteerde mak kers te bevrijden. Zij werden echter door de politie uiteen gedreven. Tegen half twaalf trokken de herrieschoppers af, maar toen zaten er zeventien jongens en twee meisjes op het politiebureau ingesloten. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De 'data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan, tussen haakjes, achter de naam van het schip vermeld. Argentinië ss „Andes" (8 nov.); Australië: ss „Stra fheden" (10 nov.); Brazilië: ss „Andes" (8 nov.); Brits OostAfrika: ss „Ferdinand Lesseps" (10 nov.); Canada: ss „Maasdam" (6 nov.); Chili: via New York (7 nov.); Indonesië: rns „Bali" (8 nov.); Nederlandse Antillen: ms „Daphnis" (5 nov.); Neder lands Nieuw Guinea: ms „Perseus" (10 nov.); Nieuw Zeeland: via Engeland (10 nov.); Suriname: ms „Bonaire" (7 nov.); Unie van Zuid-Afrika en Zuid-West-Afri- ka: „Athlone Castle" (10 nov.). ADVERTENTIE met 10 °/o KORTING. Electrische straalkachels voor 'n koopje Dr. Leijdsstraat 10 - Haarlem - Tel. 11784 Luitenant-kolonel H. J. van der Molen is donderdag door burgemeester d'Ailly ge ïnstalleerd als hoofdcommissaris van po litie in Amsterdam. De hoofdcommissaris sprak daarna een rede uit, waarin hij zijn programma in het kort ontvouwde. „Bij voorbaat verklaar ik het recht van alle heilige huisjes te ontkennen. Ik zal er naar streven in alle organen van de dienst de juiste man de juiste plaats te doen be zetten. Uiteraard ben ik nog onvoldoende bekend met de problemen die nog bestaan. Zoals mijn voorgangers reeds het moge lijke hebben gedaan zal ik met alle kracht vechten voor de oplossing daarvan. Het landelijk verkeersprobleem bijvoorbeeld vraagt hier een plaatselijke oplossing. Mijn voornemen is het dit vraagstuk met hulp van experts te bestuderen, met de top van het korps overleg te plegen en moge lijke oplossingen voor te stellen. De wer ving van nieuw personeel zal ik krach tig bevorderen; naar een doeltreffend systeem zal worden gezocht. Evenwel blijf ik van mening dat kwaliteit te prefereren is boven kwantiteit". Bij Koninklijk Besluit zijn met ingang van 1 november voor de 'tijd van zes jaren benoemd tot lid van de Centrale Adoptie- raad: dr. H. P. Cloeck, secretaris van de Sociale Raad en lid'van de Raad voor de Kinderbescherming te Amsterdam, mr. O. W. van Ewijk, raadsadviseur in alge mene dienst bij het ministerie van Justitie, mr. M. Franken, raadsheer in het gerechts hof te Amsterdam, mevrouw E. G. M. A. Kreynsten Braak, arts en lid van het be stuur van de Nederlandse Federatie van Instellingen voor de Ongehuwde Moeder en haar Kind, mr. B. ter Linden, directeur van de Heldringgestichten, prof. dr. N. Per- quin, hoogleraar aan de rijksuniversiteit te Utrecht, prof. mr. Ch. J. J. M. Petit, hoogleraar aan de r.k. universiteit te Nij megen, dr. C. Sanders, directeur van de Rijks-psychologische Dienst, prof. dr. R. Schippers, hoogleraar aan de Vrije Uni versiteit te Amsterdam, mr. J. H. J. Schouten, hoofd van de Directie Kinder bescherming van het ministerie van Justi tie, Mr. A. Stempels, voorzitter van de Nederlandse Vereniging van Pleegouders, mej. mr. M. Tjeenk Willink, lid van de Eerste Kamer, dr. C. J. B. J. Trimbos, zenuwarts te Utrecht, mr. M. B. van de Werk, kinderrechter te Utrecht. Voorzitter van de Centrale Adoptatieraad is prof. mr. Ch. J. J. M. Petit. De gemeenteraad van Delft heeft aan het slot van zijn woensdagavond gehouden vergadering de in begin oktober overleden letterkundige dr. Dirk Coster, ereburger van Delft, herdacht. De burgemeester, de heer D. de Loor, sprak een herdenkings woord, dat door allen staande werd aange hoord en waarin speciaal de grote beteke nis, die Dirk Coster voor de stad heeft ge had, werd geuit. De gemeenteraad van Rotterdam heeft zestig miljoen gulden gevoteerd voor de voortzetting van de bouw van de elektri sche centrale aan de Waalhaven aldaar. Bij het toekomstige tweede deel van de bouw is het misschien wel mogelijk, dat het pro bleem van atoomkracht aan de orde komt, zei de wethouder van de bedrijven. In juni 1954 besloot de raad tot de bouw van twee eenheden, elk van 80 megawatt, die toen op 90 a 100 miljoen gulden werd geraamd. Voor de uitvoering werd in juni 1954 en december 1955 respectievelijk tien en dertig miljoen gulden beschikbaar ge steld door de raad. B. en W. deelden thans mede, dat met het bedrag van honderd miljoen niet zal kunnen worden volstaan. Door het tegenwoordige loon- en prijspeil, alsmede de bouwrente, zal er nog 42 mil joen gulden bijkomen. Woensdagmiddag had voor het eerst een bijeenkomst mef genodigden in hef gebouw van hef Nederlands Instituut voor Inter nationale Culturele Betrekkingen te Am sterdam plaats. Het gold hier een af scheidsreceptie, aangeboden aan het Pa kistaanse Danstheater, waarop ook verte genwoordigers van de Pakistaanse ambas sade aanwezig waren.. De voorzitter van het nieuwe instituut mr. H. J. Reinink, directeur-generaal voor de kunsten van het ministerie van Onder wijs, Kunsten en Wetenschappen, bood de leidster van het gezelschap, begum Afroza, bloemen aan. Spreker bracht haar dank voor haar artistieke prestaties, maar ook voor de wijze waarop zij de vriendschap tussen het Nederlandse en het Pakistaanse volk bevordert. Het Pakistaans Dansthea ter heeft in ons land vele voorstellingen gegeven voor kunstkringen, scholieren en militairen. Enkele leden van het orkest van de groep lieten voorbeelden van Pakistaanse muziek horen, die voor radio-uitzendingen door de NCRV werden vastgelegd. Voor deze receptie uitgenodigde vertegenwoor digers van het culturele leven in Nederland werden welkom geheten door de directeur van het instituut, de heer G. Sluizer, die voorheen als programmaleider bij de We reldomroep werkzaam was. De directeur van het informatiebureau van het Nederlandse Rode Kruis, dr. J. J. C. H. van Waardenburg, heeft aan de be sturen der afdelingen bericht dat zij die inlichtingen wensen over familie of ken nissen in Hongarije, zich schriftelijk kun nen wenden tot het informatiebureau van het Nederlandse Rode Kruis, Jan Evert- straat 9, Den Haag. Opgegeven moet wor den familienaam (onderstreept), voorna men, datum, jaar en plaats van geboorte en laatste adres, alles in drukletters, van de gezochte personen. Brieven aan familie of kennissen kunnen ook aan hetzelfde adres Jan Evertstraat 9 gestuurd worden, in duplo. Hoewel geen verwachtingen op gunstig resultaat mogen worden opgewekt, verze kert het hoofdbestuur dat alles in het werk zal worden gesteld om het gewenste doel te bereiken. De locoburgemeester van 's-Gravenhage heeft aan de Politieke Jongeren Contact- raad, het overkoepelend orgaan van Arjos, de Christelijk Historische jongerenorgani satie, de jongerenorganisatie van de K.V.P., de jongerenorganisatie voor Vrijheid en Democratie en de „Nieuwe Koers", en aan vertegenwoordigers van studentenvereni gingen en middelbare scholieren toestem ming verleend tot het houden van een de monstratieve bijeenkomst op het Burge meester de Monchyplein voor het nieuwe Haagse stadhuis. De bijeenkomst, die gericht is tegen het Russisch optreden in Hongarije en tegen de Russische bezetting van Oost-Europa, zal hedenavond yan acht tot negenuur worden gehouden. Na de bijeenkomst zal een deputatie van de betogers -Op het ministerie van Buiten^ landse Zaken worden ontvangen voor het aanbieden van een petitie. Om negen uur begint een demonstratieve optocht van de Nederlandse jongeren door de Haagse bin nenstad. Het actiecomité heeft geen toe stemming gekregen, langs de Russische ambassade te trekken. ADVERTENTIE 47. Zorgelijk keek Panda toe, hoe de kelners allerlei dure lekkernijen aandroe gen. „O, o", dacht hij, „dat gaat een hoop geld kosten, om nog -niet eens te spreken van de huur voor deze mooie kamer. Hoe moeten we dat straks allemaal betalen?" Eindelijk verlieten de kelners het vertrek. De hoteldirecteur keek nog even rond, of alles in orde was en maakte toen ook aan stalten om heen te gaan. „Het spijt mij, dat ik u niet de koninklijke vleugel kan aanbieden", zei hij, „maar daar logeert momenteel juist graaf Basoeka, de multi miljonair". Bij deze woorden scheen Joris plotseling op te leven. „De multimiljo nair mompelde hij, „aha En, zich tot de hoteldirecteur wendend, vervolgde hij: „Het is inderdaad spijtig, dat ge ons niets beters kunt aanbieden, dan deze een voudige vertrekkenMaar goed, voor deze keer zullen wij het door de vingers zien en ons zo goed mogelijk behelpen. Een volgende keer beter. Ge kunt gaan". Zodra de directeur de deur achter zich had dicht getrokken, ging hij er gemakkelijk bijzit ten en deed zich tegoed aan lekkernijen. Tast toe, Panda", zei hij, „het kost niets". „Dat dacht je maar!", riep Panda. „Dat gaat een heleboel kosten! En wie moet dat straks betalen?" „Graaf Basoeka natuur lijk", antwoordde Joris opgewekt. Mocht cognac toevallig niet uw kleur zijn (dat wil zeggen de kleur die bij u past), dan blijven er nog tal van andere mogelijkheden voor u wegge legd bij LIPPITS. Die kleurenrijkdom in SHAWLS is werkelijk uniek. Vanaf 1.95 en hoger. Speciaalhuis Regenkleding Gezonken. Het Japanse vissersvaartuig „Hyoei Maroe" is woensdagavond nabij Sendai op het eiland Hondo op een golfbreker gestoten en gezonken. Van de 45 opvarenden worden 38 vermist. Zeven vissers kwamen aan land. Sekte. Amin Tariff, de geestelijke leider van de Iraelische droezen, een Moham- madaanse sekte, heeft in een boodschap aan president Ben-Zvi het Israëlische leger namens de Droezen in Israel ge lukgewenst met zijn overwinningen en de president verzekerd, dat de Droezen volkomen achter hem staan. De sekte telt twintigduizend leden in Israel. Belast. Het Zwitserse gezantschap in Cairo is uitgezocht zich te belasten met de behartiging van de belangen van Groot- Brittannië en Frankrijk in Egypte, zo wordt van officiële zijde in de Egyp tische hoofdstad vernomen. Verzekeringen. Groot-Brittannië heeft Jor danië en Libië de verzekering gegeven, dat de Britse basis in deze landen niet gebruikt zullen worden voor operaties tegen Egypte, zo heeft een woordvoer der van het Britse ministerie van Bui tenlandse Zaken bekendgemaakt. Breuk. De Jordaanse regering heeft be sloten de diplomatieke betrekkingen met Frankrijk en haar nieuwe ambas sadeur te Parijs en diens staf terug te roepen. Jordanië heeft bij de Britse en de Franse ambassadeur geprotesteerd tegen „de agressieve aanval tegen Egypte". Oproep. De Israëlische minister van Ge zondheid Barzilai, heeft een beroep ge daan op alle vrouwen, voorzover zij niet gemobiliseerd zijn, zich ter beschikking van ziekenhuizen te stellen. Adel. Volgens het Oostenrijkse communis tische blad „Volksstimme" is prins Paul Esterhazy, een vooraanstaand Hongaars edelman en voormalig grootgrondbezit ter, vrijgelaten uit de gevangenis. Hij werd in 1949 tot 15 jaar gevangenisstraf veroordeeld wegens „verraad en zwarte handel". Hij stond terecht tezamen met kardinaal Mindszenty. Volgens het blad krijgt de adel in Hongarije weer macht. Onrust. Een woordvoerder van de Oost- duitse veiligheidsdienst heeft meege deeld, dat in de afgelopen weken „73 agenten van imperialistische geheime diensten" zijn gearresteerd. Kolonel Bor- mann van het ministerie van staats veiligheid in Oost-Berlijn zei, dat de Amerikaanse geheime dienst heeft ge,- probeerd door spionage, sabotage, bran den en geruchten, provocaties en onrust in de Duitse democratische republiek teweeg te brengen. Proefrit. De eerste supersonische bommen werper der ""erenigde Staten, de B-58 Hustler heeft zijn eerste proefrit ge- gemaakt en zal vermoedelijk nog deze maand zijn eerste vlucht maken. De B-58 zou snelheden kunnen bereiken van meer dan 1600 km per uur en op hoogten boven de 15.000 meter kunnen vliegen. Kroon. Aartshertog Otto van Oostenrijk heeft president Eisenhower telegrafisch verzocht mee te helpen, opdat de kroon van de Heilige Stephanus terugkere naar Hongarije. De pretendent voor de Oostenrijkse troon zei, dat „vooraan staande personen in het bevrijde Hon garije" hem gevraagd hadden te ver zoeken de kroon terug te zenden. De aartshertog weet niét, waar de kroon op het ogenblik in de Verenigde Sta ten is. Herdenking. De Mohammedaanse arbeiders in Algiers zijn gisteren in staking ge gaan ter herdenking van het feit, dat twee jaar geleden het nationalistische verzet tegen de Fransen is begonnen. Nationalistische organisaties in Tunesië riepen op tot een algemene staking van vier uur in Tunis, als teken van soli dariteit met de stakers in Algiers. Reislust. President Sukarno van Indonesië heeft in Djakarta meegedeeld, dat hij in januari een bezoek aan Egypte zal brengen. Hij zal op 15 december uit Indonesië vertrekken voor een reis naar India, Pakistan, Perzië, Syrië, Libanon, Soedan en Ceylon. Koningin Juliana heeft donderdag een tocht gemaakt langs verschillende steden in het binnenland van Sicilië. Zij bewon derde de uitstekend bewaard gebleven Ro meinse mozaïeken in Piazza Armerina, be zocht het antieke kasteel in Enna en de beroemde Griekse ruïnes te Agrigento, LEONARDO DA VINCI was eigenlijk meer ingenieur dan beeldend kunstenaar. Er zijn perioden in zijn leven, waarin hij de kunst zelfs geheel verwaarloost terwille van waterbouwkundige plannen die hij trachtte te verwezenlijken, of van mecha nische constructies die hem voortdurend bezig hielden. Toen hij in 1483 zijn dien sten aanbood aan de hertog van Milaan, gaf hij in de sollicitatie een samenvatting van de prestaties, waartoe hij zich in staat achtte en stelde hierin niet op de voorgrond zijn kwaliteiten als beeldend kunstenaar, maar zijn presta ties als ingenieur en dan nog voornamelijk op militair ge bied. Vanaf zijn komst in Milaan begon hij notities te maken van alles wat hem technisch, wetenschappelijk, artistiek of filosofisch bezig hield, zo nodig aange vuld met schetsen, diagrammen, figuren en tekeningen, waardoor een geweldige collectie ontstond. Als echte vertegenwoor diger van de Renaissance, was Leonardo er zeker niet afkerig van zich in een waas van geheimzinnigheid te hullen, zodat het ons geenszins moet verbazen, dat hij zijn aantekeningen in spiegelschrift van rechts naar links schreef. Dat moet hem in het begin hoegenaamd geen moeite hebben ge kost, want hij was van nature linkshandig. Hoe het ook zij, Leonardo da Vinei hechtte aan zijn aantekeningen veel waar de en hij schijnt dan ook zowat alles be waard te hebben. Hij vermaakte de collec tie aan zijn leerling Francesco Melzi, maar diens erfgenamen beschouwden de chaoti sche verzameling waarschijnlijk als oude rommel, wat tot gevolg heeft gehad dat er nogal slordig mee is om gesprongen zodat de collectie verstrooid raakte. Het grootste gedeelte van Leonardo's notities en teke- ningen is thans verzameld in de geweldige Codex Atlanticus in de Ambrosiaanse Bi bliotheek te Milaan en bevat ongeveer 4000 bladen van onderscheiden formaat. Andere manuscripten van hem bevinden zich in verschillende Engelse en Franse collecties. Om een indruk te geven van de onder werpen, waarmee Leonardo da Vinei zich heeft bezig gehouden, noemen we slechts enkele: kanonnen van onderscheiden kali- v ber, mitrailleurs, raketbom- men, torpedo's, gevechtswa gens, reusachtige katapulten, een stad gebouwd in twee verdiepingen,, waarin het ver keer alleen op de laagste verdieping is toegestaan, vliegtoestellen, ter voorbe reiding waarvan hij uitvoerige studies van het vliegen van vogels maakte, geheel beschouwd vanuit het oogpunt van de mechanica. Fossiele schelpen brengen hem aan het peinzen over de geweldige omwentelingen die in de loop der tijden in de structuur van het aardoppervlak moeten hebben plaats gevonden, zijn liefde voor de natuur brengt hem tot de biologie en de anatomie, hetgeen weer zijn weer slag vindt in tekeningen en beeldhouw kunst, die hem weer voeren tot het lucht- perspectief, waarover hij alweer opmer kingen maakt die zijn tijd ver vooruit wa ren. Zuiver wetenschappelijk is de beteke nis die wij daaraan tegenwoordig toeken nen, is hij nergens, maar zijn enorme na latenschap geeft desondanks het bewijs van de macht van een geniale peest die tracht de natuur te omvatten in de onein digheid van tijd, ruimte en vormen. In dit verband moeten we toch ook Kepler niet vergeten. Daarover morgen. H. Pétillon (Nadruk verboden) 4

IJmuider Courant | 1956 | | pagina 2