Russische troepenbewegingen alarmeren de Hongaren Landbouwschap wil opstelling agrarisch welvaartplan Twee vliegvelden bezet, om evacuatie te bespoedigen Tumult in het Lagerhuis leidde tot schorsing Overweldigende meerderheid in UNO tegen Londen en Parijs Allerzielen in Boedapest Aanval zonder oorlogsverklaring? Motie van afkeuring verworpen met overwicht van 69 stemmen Veelomvattend onderzoek naar positie Noordhollandse landbouw gewenst Alleen Australië en Nieuw-Zeeland steunen Frans-Britse houding VRIJDAG 2 NOVEMBER 1956 9 Weer barricaden? Examens Agrariërs luiden de bel Belasting op vliegtuisrben- zine kost ruim f 10 miljoen extra Neurenberg Rembrandt" bracht en haalde zes Rembrandts De subsidieregeling van het Brabants Orkest Op straat Politie-actie Kort nieuws Russische ijshockeyspeler veroordeeld Tanaquil Leclercq zou kinderverlamming hebben Koersverschillen op de Amsterdamse effectenbeurs in oktober Drie Amerikanen delen de Nobelprijs natuurkunde Geslipt (Van onze correspondent in Boedapest) NA TWEE BETREKKELIJK RUSTIGE DAGEN word het geteisterde en bloedende Hongarije nogmaals zwaar op de proef gesteld. De toestand is zeer ernstig, want premier Nagy heeft verklaard, dat nieuwe Russische troepen op weg zijn naar Hongarije. Deze mededeling werd bevestigd door de waar nemende minister van Defensie, Maleter, die zich op zijn eigen militaire waar nemers beriep. Er schijnen inderdaad kleine Russische eenheden in het oosten over de grens van Hongarije te zijn gekomen; maar niemand in Hongarije kan vaststellen, of en waar troepenbewegingen plaats hebben in de Sovjet-Unie en in Roemenië. Volgens ooggetuigen zijn aanzienlijke hoeveelheden Russische troepen met ten minste 150 tanks in de omgeving van Miskolc samengetrokken. Ook het gerucht dat Boedapest door Russische troepen zou zijn ingesloten doet weer de ronde. Dit lijkt niet waarschijnlijk. Wel is het aan te nemen dat de Russen na de strijd in Boedapest buiten de hoofdstad op adem komen. De grote vraag is of de Russen militair willen ingrijpen, of machtsvertoon houden om de regering, het volk en de vrijheids strijders onder druk te zetten. De verzets strijders zijn niet bereid voor de Russische troepen te capituleren. Er staan op het ogenblik honderdduizend goed bewapende en met tanks uitgeruste Hongaarse soldaten gereed om tegen de Russen te vechten, zo dra zij tegen Boedapest zouden optrekken. Waarschijnlijk proberen de Russen Nagy tot aftreden te dwingen om een regering te krijgen, die minder anti-Russisch is. Zeven tig correspondenten en journalisten zijn gisteravond na de alarmerende berichten ijlings in hun auto's gestapt en naar de Hongaars-Oostenrijkse grens gereden om in veiligheid te komen. Gisteravond werden in vrijwel iedere vensterbank en voor vrijwel alle huizen kaarsen aangestoken, waarmee de bevol king van Boedapest de vooravond van Al lerzielen inwijdde. Gisteren heeft een groot aantal Russi sche troepen, uitgerust met tanks, twee vliegvelden nabij Boedapest omsingeld. De Russische ambassade verklaarde, dit te doen om hun vrienden en degenen, die tot het Russische leger behoren, naar de Sovjet-Unie te brengen. Als gevolg van het alarmerende oprukken der Russische troe pen tot de twee vliegvelden nabij Boeda pest, waarbij niet geschoten werd, is geen enkel vliegtuig van de Rode Kruis-actie gisteren in Boedapest geland om medica menten en voedselpakketten te lossen. De verkeersleiding gaf de vliegtuigen de waarschuwing dat zij niet konden landen. Het vliegveld is niet gebombardeerd. Wel is er in de afgelopen nacht in Boedapest ge schoten: mitrailleurs en vrij zwaar artille rie-geschut waren hoorbaar in de onbe haaglijke stilte. Radio-Wenen verklaarde donderdag avond, dat volgens onbevestigde berichten Russische tankeenheden donderdagmiddag alle strategische punten i Oost-Hongarije bezet hebben. Twee Hongaarse vliegtuigen, die donderdag uit Wenen naar Boedapest vertrokken, zouden naar de Oostenrijkse hoofdstad teruggekeerd zijn, omdat zij onderweg beschoten waren. Volgens het Hongaarse radio-station „Vrij Miskolcz" zijn Russische tankeenheden uit Tsjecho- slowakije en Roemenië de Hongaarse grens overgetrokken en op weg zijn naar Boeda pest. De Russen zeggen, aldus de corres pondent van het Oostenrijkse persbureau APA, dat de buitenlandse vliegtuigen geen hulp voor de bevolking brengen, maar wapens. Volgens radio-Praag, aldus de correspondent, kan een herstel van het oude regime in Hongarije niet worden toegestaan. Het Oostenrijkse persbureau meldt voorts, dat bij Papa eenheden van het Hongaarse leger zijn aangevallen door Russische vliegtuigen. In een bericht uit Boedapest wordt ge zegd, dat in de straten van Boedapest weer hevig geschoten wordt en dat er weer bar ricaden worden opgeworpen. In de strijd om de Kilian-kazerne in Boedapest werden de Hongaarse op standelingen-troepen aangevoerd door kolonel Pal Maleter, die de bijnaam „De held van Boedapest" kreeg. Male ter is thans benoemd tot vice-minister van de nationale defensie in de rege- ring-Nagy. De foto toont de kolonel (tweede van rechts) in gesprek met westelijke correspondenten. Groningen: Doctoraalexamen natuur kunde: F. Zernike, Groningen. Doctoraal examen scheikunde: J. Groefsema, Haren (Gr.). Kandidaatsexamen wis- en natuur kunde (f): mej. A. van Zanten, Emmen; A. Hummel, Sneek; A. J. Sein, Borger. Idem (k): mej. A. A. Vogelzang, Groningen; J. M. W. Bouma, Groningen. Doctoraalexamen ge neeskunde 2e gedeelte: J. J. Seldenrath, Wychen (Gld); G. G. Aakkersdijk, Gronin gen; J. H. M. Schokkenbroek, Groningen; D. de Broekert, Rotterdam; A. V. Chin ten Fung, Paramaribo; M. F. W. Abarbanel, Rotterdam; J. M. Minderhoud, Zwolle; H. S. Nauta, Den Haag; R. N. Zeven, Wassenaar. Artsexamen le gedeelte: J. W. Kleine, Sap- pemeer; G. H. Otten, Leeuwarden. Amsterdam. Gemeente Universiteit: Docto raalexamen psychologie: mej. L. I.I. J. Diercks en de heren A. baron Van Boecop, Amsterdam, en F. J. B. Teerink, Diemen. Doctoraalexamen economie: H. v. d. Bergh, Amsterdam; K. J. Mulder, Arn hem. Kandidaatsexamen theologie: E. van Straten, Amsterdam. (Van onze correspondent in Londen) Ongelooflijke tonelen, niet voorgekomen sinds het begin van deze eeuw, hebben er gisteren voor de aanvang van het debat over de militaire actie tegen Egypte toe ge leid, dat de Lagerhuiszitting een half uur moest worden geschorst. De sfeer was gespannen vanwege de algemeen ongunstige reacties van de we reldopinie op het optreden van de Britse regering en ook door de onzekerheid over de aard der militaire operaties. Aarzelde de regering om haar prestige te kunnen red- openbaar aanklager tijdens het proces h.-s „if. tegen de Duitse oorlogsmisdadigers in Neu- Wijziging begroting van Oorlog In de vaste commissie voor Oorlog en Marine uit de Tweede Kamer heeft men onlangs, bij de bespreking van een wets ontwerp tot wijziging der begroting 1955 van Oorlog, inlichtingen gevraagd naar aanleiding van een artikel, waarin gespro ken werd van aanschaffingen en voorzie ningen in verband met de bijzondere om standigheden, welke zich bij de opbouw van I regering en oppositie onoverbrugbaar bleef, de Koninklijke Luchtmacht voordoen. Voor Werd Labours motie van afkeuring met een den bij een mogelijke veroordelende uit spraak van de UNO-Assemblée? De oppo sitie zag nog een mogelijkheid de regering te overreden op haar schreden terug te keren voor het te laat zou zijn en de eer van het land door het eigenmachtig hande len te grabbel zou worden gegooid. De oorzaak van het incident was dat de Labour-leiding premier Eden onmiddellijk tot de uitspraak wilde dwingen over de vraag of Engeland zich in staat van oorlog bevindt of niet. Waren de Britse strijd krachten, In geval zij in gevangenschap zouden raken, beschermd door het inter nationale oorlogsrecht of konden zij door Egypte als moordenaars worden behan deld? Doordat Eden weigerde hierop rond uit te antwoorden, maar beloofde zulks later in zijn rede te zullen doen. ontstak de geladen Labour-zijde in woede. Boven het lawaai uit hoorde men een scherpe vrou wenstem schreeuwen „jullie zijn gemene lafaards". Sir Winston Churchill keek uit zijn voorover-gebogen houding vergenoegd op. De stentorstem van de speaker bracht de op hol geslagen volksvergadering tot bedaren. Een dergelijk tafreel was niet voorgekomen sinds het premierschap van de liberaal Asquit in de strijd om zelfbe stuur voor Ierland in 1911 Na het debat, waarbij de kloof tussen van de derde Haagse conventie, welke mi litair optreden tegen een andere mogend heid toestaat, hetzij na een oorlogsverkla ring, hetzij na een waarschuwing in de vorm van een ultimatum. Van Labourzijde werd betoogd, dat vol gens het internationale recht bij een niet aanvaarding van een ultimatum militaire actie alleen na een formele oorlogsverkla ring wordt toegestaan. Elwyn Jones, Brits fj benzine, olie en smeermiddelen, zo was in de Memorie van Toelichting meegedeeld, is een bedrag van f 10.444.806 vereist en het was de vaste commissie niet duidelijk in hoeverre bijzondere omstandigheden te dezer zake een rol spelen. De minister van Oorlog heeft nu in zijn nota naar aanleiding van het verslag de gevraagde inlichtingen gegeven. Hij deelt mee, dat het hier een bijzonder invoer recht betreft. De JP4-brandstof valt name lijk onder de bij Koninklijk Besluit van 5 september 1952 gewijzigde definitie van benzine ten gevolge van een laag ontvlam- mingspunt en wordt daarom belast met een bijzonder invoerrecht van f 0,16 per liter. Toen de luchtmacht destijds over ging tot het gebruiken van deze brandstof, werd besloten de extrabelasting niet ten laste van het defensieplafond te doen ko men. Om belastingtechnische redenen was het niet mogelijk de benzine, bestemd voor de luchtmacht, belastingvrijdom te verle nen, dan wel de betaalde belasting te res titueren, weshalve het bedrag dezer belas ting suppletoir boven het defensieplafond ter beschikking wordt gesteld. Het Brabants Orkest heeft het college van Gedeputeerde Staten verzocht de pro vinciale subsidie aan het orkest met ingang van 1 januari 1957 te brengen op vijftien cent per inwoner. Aan de vier grote Bra bantse gemeenten is voorts een verhoging van de subsidie tot vijfenzeventig cent per inwoner verzocht. Blijkens de begroting is de extra subsidie in de vestigingsge meente niet in de verhoging betrokken. Deze blijft op vijfentwintigduizend gulden gehandhaafd. Het college van Gedeputeer de Staten heeft voorgesteld conform het verzoek te besluiten, mits de gemeenten Breda, Eindhoven, 's-Hertogenbosch en Tilburg hun bijdrage overeenkomstig tot vijfenzeventig cent verhogen. overwicht van 69 stemmen (324-255) ver worpen. De hoofdaanval kwam nadat James Griffiths, de plaatsvervangend op positieleider, het requisitoir tegen de re gering geopend had met welsprekende ver ontwaardiging. Een andere afgevaardigde uit Wales, de geduchte Aneurin Bevan toonde na alle opwinding een weldadig aandoende matiging. De nationale raad van de Labourbewe- ging, het overkoepelend lichaam van de vakbonden en de coöperaties, heeft zich uitgesproken tegen mogelijke politieke stakingen en bezwoer zijn leden zich tot parlementaire actie te bepalen. Het poli tieke conflict was echter reeds naar de straat overgebracht. Het gejoel en getier van honderden studenten drong tot het Lagerhuis door. Groot-Brittannië, zo betoogde premier Eden. die zijn oude vorm teruggevonden had. bevindt zich niet in staat van oorlog met Egypte, evenmin als deze van kracht was tijdens de botsing in Korea. Er is wel sprake van een gewapend conflict. De strijdkrachten worden in beide gevallen beschermd door de conventie van Genève. De oppositie hield vol dat de regering door haar eigenmachtig optreden het inter nationale recht geschonden en de UNO in diskrediet gebracht heeft. In het huidige tijdsgewricht past eigenmachtige toepassing van geweld moreel gezien niet meer. De democratie maakt zich daardoor tegenover de totalitaire staten weerloos. De regering wees deze beschuldiging met verontwaardiging af. Zij rechtvaardigt haar actie op grond van het agresieve karakter van het Nasser-regime, al ver klaarde zij gisteren nadrukkelijk, dat En geland geen enkel probleem in het Midden- Oosten, ook de kanaalkwestie niet, met ge weld wil oplossen. Er is slechts sprake van een politie-actie, die steunt op artikel 1 renberg, zei dat het feit, dat Duitsland bij zijn invallen in andere landen geen oorlog had verklaard, zwaar heeft gegolden. Deze juridische twist zal ongetwijfeld in de komende dagen voortduren. Grootzegelbe waarder Butler betoogde, dat de regering in het Midden-Oosten de uiterste matiging heeft betracht sinds de verergering van de situatie door de Russische wapenleveran ties aan Egypte, unificatie van de militaire leiding van Israels vijanden en het acute gevaar voor het Suezkanaal zelf. De rege ring had geen andere keus dan in te grij pen. Het heeft niets met de kanaalkwestie te maken. Het is beter een grote oorlog te voor komen, door een kleine te aanvaarden. Nie mand zal meer verheugd zijn dan wij, aldus Eden, indien de UNO, zodra de orde en rust hersteld zijn, onze vredestaak overneemt. De oppositie gelooft echter niet, dat de zaken zo vlot zullen verlopen en zo simpel zijn, als de regering doet voorkomen. Frankrijk bloedt dood in Algerije, zal Groot-Brittannië hetzelfde overkomen in Egypte? zo vroeg Bevan, die een klemmend beroep op de regering deed staatsmanschap te tonen en van de invasie af te zien. Hoe onrealistisch misschien ook het optreden van de regering is, dit voorstel leek even eens van weinig werkelijkheidszin te ge tuigen. Alles lijkt van de UNO af te han gen, die ook Nederland dwong de politie actie in Indonesië te staken. Nederland was een klein land. Zal men met Groot-Brittan nië en Frankrijk meer consideratie tonen? Samenvoeging Opmeer en Spanbroek? De Noordhollandse gemeenten Opmeer en Spanbroek zullen waarschijnlijk op korte termijn worden sarr ogevoegd. Het initiatief hiertoe is uitgegaan van het provinciaal be stuur van «Noordholland. Opmeer (800 in woners) en Spanbroek (2300) vormen feite lijk al een organische eenheid. De dorpen lopen in elkaar over, hebben dezelfde burge meester. een gezamenlijke secretarie en één bode. Met het KLM toestel „Rembrandt" zijn donderdagmiddag de zes Nederlandse Rem brandts, die aan het museum Ermitage in Leningrad waren uitgeleend, in ons land teruggekeerd. Dit transport werd begeleid door de directeur der afdeling schilderijen van het Rijksmuseum in Amsterdam, dr. A. F. E. van Scnendel, en de conservator van het Museum Boymans in Rotterdam, de heer E. Haverkamp Begemann. Met de „Rembrandt" waren dinsdagmiddag de zes Rembrandts, die door de Ermitage voor de Rembrandtexpositie aan ons land waren uitgeleend naar Leningrad teruggebracht. Een Russische ijshockey-speler van de club „Ordjonikidze" uit Leningrad is tot zes maanden gevangenisstraf veroordeeld we gens doodslag. Hij had in een wedstrijd, na een handgemeen, een tegenstander op de grond geworpen en hem vervolgens mét cfë' schaats tegen de slaap geschopt. De speler is aan deze verwondingen overleden. De gewestelijke raad voor Noordholland van het Landbouwschap, welke raad ge vestigd is te Haarlem, heeft zich in een schrijven tot het Provinciaal Bestuur van Noordholland en het bestuur van het Landbouwschap in Den Haag gewend, waarin wordt gepleit voor de opstelling van een „agrarisch welvaartsplan" in deze provincie. Het onderzoek, verbonden aan de opstelling van dit plan, zou op initia tief van het Landbouwschap kunnen wor den uitgevoerd met krachtige steun van het Provinciaal Bestuur. In enige andere pro vincies met name in Noord-Brabant en Gelderland werd de wenselijkheid van een dergelijk onderzoek reeds ingezien. In Noord-Brabant is het onderzoek al enkele jaren voltoqjd en in de provincie Gelder land is men met de voorbereiding ervan be gonnen. De stappen om tot dit agrarisch wel vaartsplan te komen zijn een gevolg van de ongerustheid, die in kringen van de georganiseerde landbouw in Noordholland heerst over de veranderde positie, die deze bedrijfstak in deze provincie inneemt. De dynamische ontwikkeling in het westen van het land men denke aan de opoffe ring van land- en tuinbouwgronden voor de stedebouw en de vestiging van in dustrieën waardoor andere belangen dan die van de land- en tuinbouw meer en meer gaan overheersen, doet deze onge rustheid in landbouwkringen sterk toene men en de vraag is gewettigd, waartoe deze ontwikkeling zal leiden. De gewestelijke raad van het Land bouwschap meent daarom dat een gefun deerd onderzoek naar de plaats, de bete kenis en de toekomstmogelijkheden van de land- en tuinbouw en haar bevolking in deze provincie dient te worden inge steld. Dit onderzoek zal eveneens kunnen aangeven op welke wijze de technische, economische en sociale omstandigheden voor de land- en tuinbouw kunnen wor den verbeterd. De plaats van de agrarische bedrijfstak is in Noordholland in menig opzicht ver- KOPENHAGEN (United Press) De Amerikaanse prima ballerina Tanaquil Le clercq, echtgenote van de beroemde cho reograaf George Balanchine, heeft, naar men vreest, kinderverlamming. Tanaquil Leclercq kwam vrijdag in Ko penhagen aan en trad daar op in drie voorstellingen. Maandag klaagde zij over stijfheid in nek en schouder en woensdag avond moest zij worden opgenomen in het „Diakonissestiftelsen". Na een voorlopig onderzoek besloot men de beroemde dan seres over te brengen naar de polio-af deling van het „Blegdamhospitalet". Haar toestand is volgens prof.-H. C. A. Larsen zeer ernstig. (Van onze 'correspondent in New York) Zelden bestond er zoveel belangstelling voor een UNO-vergadering als donderdag middag voor de buitengewone spoedzitting van de UNO-Assemblée, de eerste in de ge schiedenis van de wereldorganisatie. De perstribune en de publieke tribunes waren overvol. Een groot aantal belangstellenden kon de gebeurtenissen volgen in een andere zaal, waar een televisiescherm stond. Voor het UNO-gebouw betoogde een aanzienlijk aantal demonstranten voor staking der vijandelijkheden. Het hoofdmoment der eerste zitting was de rede van de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Dulles, die een reso lutie indiende waarin de vier partijen werd verzocht het vuren te staken. Dulles gaf toe dat er geen oplossing bereikt zou zijn, indien de toestand hersteld zou worden voordat Israel, Engeland en Frankrijk de vijandelijkheden begonnen. Hij beschouwt het herstel van de oude toestand en her opening van het kanaal echter als een eer ste vereiste. Eigenmachtig Brits-Frans ge wapend ingrijpen zou volgens Dulles een gevaarlijk precedent kunnen scheppen en er toe kunnen leiden, dat ieder land naar goeddunken geweld zou kunnen aanwen den. Dulles beschouwt het als een plicht tegenover het nageslacht, dat de UNO- Assemblée het vuur zou blussen. Woensdag 31 oktober Laagste Hoogste Laatste koersverschil koers koers tijdvak t.o.v. 28 sept. Alg Kunstzijde Unie 254 2287a 1974 Van Berkels Patent 19474 188 2 Van Gelder Zonen 225 2007a 1674 Kon. Ned. Hoogovens 345 32074 974 r ed. Kabelfabriek 326 297 3072 294 2677a 157e 410 3867a 167a Wilton-Fijenoord 355 32874 8V2 Lon. Petroleum 82 U/2 7877a 187a Holland-Amerika Lijn 200 1917a 97a Kon. Nederl. Swomboot Mij 184 17374 8 Nederl Scheepvaart Urie 164 1747* 1667a 474 Van Ommeren 32072 342 3207a 1572 Amsterdam Rubber 72V2 7874 767a 7a H. V A IOOV2 9474 67a Ver. Deli Mijen 11 U/4 10274 4 3—3'/a Nederl. '47 9U/2 907ie 31/32 3 Invest, cert. Nederl. 937a 92732 1732 3 Nederl 1962/64 93 917a UV32 Omzetten (nominaal): September 1956 (def.) Aandelen 29.061.932,- Oblig:.ties 49.239.317,— Oktober 1956 (voorl.) Aandelen f 32.176.780,- Obligaties 51.953.707,— In de afgelopen nacht is de Amerikaan se resolutie met een overweldigende meer derheid aangenomen. Niettemin verwacht niemand dat Engeland, Frankrijk en Israel van de ingeslagen koers zullen afwijken. Succes of falen zal hun actie moeten recht vaardigen dan wel verdoemen, de UNO ten spijt. Vierenzestig landen stemden voor de resolutie, vijf stemden tegen: Engeland, Frankrijk, Israel, Australië en Nieuw-Zee land. Vijf landen .onthielden zich: Neder land, België, Canada, Zuid-Afrika, Portu gal en Laos. Het standpunt van Nederland laat zich verklaren uit twee drijfveren. Ten eerste wenst men zoveel mogelijk één lijn te trek ken met de internationale groep, waarmee men het sterkst verbonden is en ten tweede ziet Nederland het conflict tussen Egypte en zijn tegenstanders niet in een zwart en wit tekening. Men erkent dat Israel aan velerlei provocaties heeft blootgestaan en toont begrip voor de Frans-Britse beducht heid voor de vrije vaart door het kanaal. Ook de Amerikanen zien wel in, dat beide partijen schuld hebben, doch voor Wash ington /eegt het zwaarst, dat de interna tionale rechtsorde geschonden is door mi litair ingrijpen, dat niet louter defensief genoemd kan worden. Nederland, noch België, zullen in het debat op de kern van de kwestie ingaan, daar de regeringen der beide landen zich op het standpunt stellen, dat deze bijeenkomst van de UNO-Assem blée op juridische gronden niet in de haak is. Nederland en België volgen in dit lega listisch betoog de Britten en Fransen. Hun standpunt is dat een dergelijke assemblée alleen gewettigd is, indien de Veiligheids raad bij de behandeling van een geval van agressie in haar actie is verlamd tengevol ge van een veto. Het agendapunt van de Vei ligheidsraad sprak echter niet van „agres sie", doch van „situatie". Een dergelijk le galistisch argument is niet welkom in het UNO-gezelschap. Nederland zal zijn hou ding alleen op deze wijze toelichten, indien dit beslist noodzakelijk is. De aangenomen resolutie bevat zes pun ten: 1. Alle partijen staken het vuren. 2. Alle troepen worden achter de bestands lijnen over de grenzen van nabuurlanden teruggetrokken. 3. Alle partijen onthouden zich van daden die de uitvoering van deze resolutie in de weg staan. 4. Zodra het staakt-het-vuren in werking is, wordt het Suezkanaal heropend en de vrije doorvaart hersteld. 5. De secretaris-generaal contro leert de naleving van de resolutie en brengt rapport uit aan de Veiligheidsraad. Volgens de bepaling van de aanvaarde resolutie-Dulles blijft de UNO-Assemblée in zitting, al is de vergadering geschorst. Dit betekent dat de gedelegeerden elk ogenblik weer kunnen worden bijeengeroe pen ter verdere behandeling van de kwes- tie-Egypte tot deze kwestie is opgelost (al dus de resolutie). schillend aan die in andere provincies. Be halve het feit, dat de bedrijfsstructuur be langrijk afwijkt, is ook de landbouwende bevolking in verhouding tot andere be volkingsgroepen minder in aantal, doch stellig zoals de gewestelijke raad van het Landbouwschap stelt niet minder belangrijk. Handel, industrie en verkeer voeren in het westen echter de boventoon en in de toekomst zuilen nog verdere ver schuivingen ten nadele van de agrarische tak te zien zijn. Ook de invloed van de agrariërs in bestuurscolleges zal eerder af- dan toenemen. Het zal land- en tuinbouw in de toe komst zwaar vallen, aan de groeiende moeilijkheden het hoofd te bieden. Het is immers bekend, dat de ontwikkeling en uitbreiding van de industrie, steden en het verkeer steeds ten koste gaat van bij de land- en tuinbouw in gebruik zijnde gron den zonder dat voor deze verliezen compensatie kan worden of wordt geboden. De vermindering van deze agrarische in vloed is reeds thans goed merkbaar en zal zich in de toekomst nog scherper afteke nen. Gemeenten, die men vroeger als „agrarisch" kon bestempelen, krijgen al lengs een ander karakter door de verder gaande industrialisatie. Typische voorbeel den hiervan zijn: Beverwijk, Heemskerk, Uitgeest, Castricum, verscheidene gemeen ten in de Zaanstreek en ook de Haarlem mermeer. In deze gemeenten is de agrari sche invloed vrijwel geheel teruggedron gen. Ook op provinciaal niveau is de in vloed van de land- en tuinbouw kwantita tief reeds vele jaren gering. De gewestelijke raad van het Land bouwschap acht het van groot belang, dat eens duidelijk op de positie van de agrari sche bedrijfstak in deze provincie wordt ge wezen. Weliswaar zijn vele land- en tuin bouwgebieden in Noordholland goed tot zeer goed ontwikkeld, doch eveneens zijn er streken, die zowel in technisch als eco nomisch opzicht achter zijn gebleven. Men acht het thans de tijd, het volle licht op de agrarische belangen in dit gewest te laten schijnen, temeer omdat het land bouwbelang in vele provinciale streek plannen onvoldoende tot zijn recht komt. Bij de opstelling van een agrarisch wel vaartsplan voor deze provincie, zou aan ondermeer de volgende punten aandacht geschonken kunnen worden: een doelmatig grondgebruik en ontsluiting van agrarische gebieden; gewenste ruilverkavelingen en eventuele ontginningen; de toestand van woningen en bedrijfsgebouwen en de in richting en vestiging van arbeiderswonin gen. Bestudeerd kunnen worden; de scho ling van landbouwjongeren en eventuele omscholing van ouderen; de opleiding van landarbeiders, agrarische voorlichting en de kwestie van beroepskeuze. Aandacht dient te worden besteed aan de positie van de land- en tuinbouw in het kader van de ruimtelijke ordening, de plaats van de land- en tuinbouw in de streekplannen, de uitbreidingsplannen, aanleg van wegen, re creatie, natuurbescherming en, onteigening van gronden. Tenslotte is het. gewenst de maatschappijke problemen ten plattelande te bestuderen, waarbij gedacht wordt aan de positie van de agrarische jeugd, cultu rele ontwikkeling, verenigingsleven en lec tuurvoorziening. Deze onderwerpen kunnen in werkgroe pen worden bestudeerd, en de door deze werkgroepen uitgebrachte rapporten kun nen door een overkoepelende commissie worden samengebundeld en uitgebracht. Tenslotte meent de gewestelijke raad van het Landbouwschap, dat de overheid bij dit onderzoek stimulerend en subsidiërend moet optreden. Het is gewenst, dat de land en tuinbouw in al haar geledingen van meet af aan, bij het onderzoek is betrok ken, zodat bij de uitvoering van eventueel aanbevolen maatregelen zoveel mogelijk kan worden gerekend op de steun en mede werking van alle groeperingen in de Noord hollandse landbouw. Verwacht wordt, dat met het voorgestelde onderzoek enige ja ren zijn gemoeid. STOCKHOLM (Reuter-AFP) De Nobel- prijs-1956 van natuurkunde is toegekend aan de Amerikanen Bardeen, W. Shockley en W. H. Brattain. De prijs is verleend voor het onderzoek van deze Amerikanen op het gebied van transistors. De 48-jarige Bar deen is professor in de natuurkunde en elektriciteit aan de universiteit van Illinois. Dr. Shockley is 46 jaar oud. Dr. Brattain is 54 jaar oud. Hij werkt op het laboratorium van de Bell-telefoon- maatschappij in New Jersey. Gisteren werd abusievelijk gemeld dat er geen prijs voor natuurkunde zou worden uitgereikt. Sir Cyril Hinshelwood, de Britse winnaar van de prijs voor scheikunde, zei, dat hij reeds meer dan 25 jaar bevriend is met zijn medewinnaar prof. Semenov. „Wij corres pondeerden reeds vele jaren met elkaar voor we elkaar voor de eerste maal in 1945 in Moskou ontmoetten. Er is nooit wedijver tussen ons geweest". Semenov verklaarde in Moskou, dat de prijs het symbool is van een groot humanitair ideaal: het denkbeeld van vreedzame samenwerking van geleer den van alle landen voor de vooruitgang van de wetenschap en het geluk van alle volken. Sir Cyril is 59 jaar oud. Hij is president geweest van de vereniging voor chemie te Londen, secretaris voor de betrekkingen met het buitenland van de „Royal Society" en president geweest van de commissie voor brandstofonderzoek. Hij doceert in Oxford. Professor Nikolai Nikolavitsj Se menov is zestig jaar oud. Hij is directeur van het instituut voor chemisch en natuur kundig onderzoek van de Academie van Wetenschappen te Leningrad geweest. In 1943 werd professor Semenov overgeplaatst naar het instituut van Moskou, dat hij re organiseerde. In 1941 verwierf hij deStalin- prijs en in 1945 de Leninprijs. Op de Van de Endelaan te Hillegom is woensdag een auto geslipt, doordat de be stuurder, een inwoner uit Melissant, de macht over het stuur verloor. De auto ram de een lichtmast en kwam tegen een ste nen muurtje tot stilstand. De wagen werd zwaar beschadigd. Persoonlijke ongevallen deden zich niet voor.

IJmuider Courant | 1956 | | pagina 3