Den Haag is voorzichtig in zijn oordeel Uitgaan in Haarlem r Vijftig jaar geleden Van dag tot dag Juridische aspecten nog onvoldoende belicht Ellen Vogel zal dit jaar Badeloch spelen fHoe is het ontstaan?^ V R IJ D A G 2 NOVEMBER 1956 3 Dief maakte kippen op barbaarse wijze af Een Nederlandse en Belgische documentaire P. W. Franse Woordvoerder in Djakarta spreekt Maengkom tegen Hongarije eert de nationale held Lajos Kossuth Rotterdamse raad machtigt Burgemeester en Wethouders Twee jubilarissen bij het P.E.N. Rente R.P.S. van 2,4 naar 2,64 pet? Motorrijder verongelukt W. G. F. Scheps veertig jaar in de journalistiek Dit woord: WILDZANG .J TONEEL EN DANS MUZIEK DIVERSEN TENTOONSTELLINGEN Uit Haarlems Dagblad van 2 november 1906 99 99 Bij de kennisneming van de indrukwek kende en vaak zwaar geargumenteerde be schouwingen over de wereldpolitieke ont wikkelingen der laatste dagen, trachten toch ook de zeer eenvoudige, zuiver-men- selijke gedachten zich een weg haar bui ten te banen, hoewel het voor deze simpele impulsen steeds moeilijker wordt, zich te doen gelden. Dat zuivere menselijkheid en interesse voor het wereldgebeuren echter niet nood zakelijk elkanders rivalen behoeven te zijn, is indertijd bewezen door niemand minder dan Koningin Juliana, die temidden van de praal harer inhuldiging en in het gehoor van talrijke groten der aarde een zeer een voudige, zeer menselijke opwelling uit sprak: „Wie ben ik, dat ik dit mag doen?" De staatslieden der wereld, die op het ogenblik aan de hefbomen der historie staan en zullen moeten beslissen over oor log of vrede, strijd of ordelijke onderhan deling, geweld of overleg, kunnen mensen zijn die de gaven van hoofd en hart in volle rijkdom hebben meegekregen om over het wel en wee van grote mensengroepen te beschikken. Doch dat behoeft niet uit te sluiten, dat zij in kritieke ogenblikken de blik binnen waarts slaan en zich afvragen: „Wie ben ik, dat ik dit mag doen?" Men zou deze vraag aan het geweten kunnen uitbreiden met vele andere vragen die opwellen uit de ootmoed van een hart, dat overtuigd is van eigen zwakte, van geneigdheid tot zelfover schatting, van eigenliefde, van de kwets baarheid zijner ijdelheid, van gebrek aan inzicht, van de feilbaarheid zijner oordelen en van de hardheid tegenover anderen. Wie ben ik, dat ik dit mag doen? Dit, dat leed en dood veroorzaakt, dat velen van de mensen, die mij zijn toevertrouwd, blijvend ongeluk kan brengen? Dit, dat de moeilijk heden wellicht niet eens kan oplossen, doch zeer zeker talloze andere complicaties zal veroorzaken? Dit, dat in strijd zou kunnen worden geacht met hetgeen in de moraal der samenleving als dogma diende aan vaard te zijn? Wie ben ik, dat ik kan beslissen over een zóver strekkende en in zijn gevolgen totaal onoverzichtelijke daad? Het getuigt van grote beschaving, wan neer men op welke post ook zichzelf deze vragen durft stellen. En wanneer men staat tegenover lieden in de internationale politiek die hun geweten sluiten en hun zelfcritiek verstikken, getuigt het van een nog grotere beschaving wanneer men des ondanks zichzelf die vragen blijft stellen, ook al weet men dat deze anderen niet zullen nalaten van de hoge moraal hunner tegenstanders te profiteren. Wanneer het westen werkelijk een hoge beschaving voert en verdedigen wil, moeten zijn staatslieden toch beschaafde lieden zijn, die zeer bewust denken en handelen naar de dure maatstaven dezer beschaving. Schipperen met de principes van datgene, wat men zegt als hoge inzet van een ganse westelijke politiek te beschouwen, riekt naar grove schijnheiligheid. Wie zijn zij, dat zij denken dit te mogen doen? Zij behoeven niet zwak en aarzelend te zijn, zij kunnen doortastend handelen op het moment dat hun daartoe geschikt lijkt. Zij mogen zich zelfs het recht versohaffen, anderen te kapittelen en met geweld te doen knielen. Doch laten zij zich, vóórdat zij de hef bomen overhalen en de onherroepelijke be velen geven, hun onmetelijke verantwoor delijkheid voor ogen trachten te stellen en een ogenblik de stem laten spreken, naar wier bevelen zij zeggen voortdurend te handelen: de stem van de ware beschaving. Die hun vraagt: „Wie zijt gij, dat ge leent dit te kunnen doen?" Haarlem krijgt binnenkort een „planning- officer" voor de woningbouw, zo hebben we dezer dagen kunnen lezen. Zijn instruc tie is door B. en L. (want die gaan zich nu voortaan Burgomaster en Lawholders noe men) in hun vergadering van dinsdag vast gesteld. Volgens deze instructie zal de „planning- officer" zich voortdurend op de hoogte stellen .„put himself o the height" gaat dat heten) van de fasen waarin de woningbouw zich bevindt en o.a. zal hij contact onder houden met aannemers („accepters"), zulks in overleg met een technisch ambtenaar, die de titel zal krijgen van „technical function-awful". De „planning-officer" zal elke week rap port uitbrengen over de gang van zaken (hierna te noemen: „corridor of business') bij de woningbouw. Daar verschillende leden van onze staf zelf betrokken zijn bij het woningprobleem, heerst er bij ons in de Great Wood Street begrijpelijk enthousiasme over deze „corri dor of business". Ook zijn wij het volkomen eens met de opvatting van B. en L., dat het nu maar eens uit moet zijn met dat be krompen kleinsteedse gedoe van steeds- maar-Hollands-spreken. We zijn cosmopo- lieten, of we zijn het niet. Een stad, die zichzelf respecteert, behóórt tegenwoordig nu eenmaal een „planning-officer" te heb ben, zoals zo'n stad als ze tenminste zo rijk is als Haarlem ook een Meat Hall en een Head Wait bezit. Laten we B. en L. dus dankbaar zijn voor dit waarlijk frisse initiatief. En laten we hopen, dat binnenkort niemand in Haarlem meer spreekt van de Raamvest maar alleen, zoals dat in de twintigste eeuw noodzake lijk is, van de Window Waistcoat. (Van onze parlementaire redacteur) De gisterenodhtend gehouden buitenge wone ministerraad heeft bijna twee uur ge duurd. Zorgvuldig is het geheel van pro blemen, dat in het brandpunt van de be langstelling staat en dat het innemen van een standpunt vereist, bekeken. Men was het er over eens dat Nederland de plicht heeft met de nodige inachtneming van de rechtsgedachte oog te hebben voor de on dergrond van hetgeen zich voordoet. Waar schijnlijk is de Nederlandse zienswijze ten aanzien van Israel en in het bijzonder met betrekking tot de resolutie die in de Veilig heidsraad door de veto's van Engeland en Frankrijk is getroffen, dat de Veiligheids raad geenszins al die middelen, welke het UNO Handvest kent, heeft aangewend om te kunnen uitmaken of Israel zich aan een schending van het Handvest, van de wa penstilstandsregelingen met zijn naburen heeft schuldig gemaakt, dan wel dat Israel misschien goede gronden heeft gehad om tot een daad van zelfverdediging over te gaan in overeenstemming met het Hand vest. Het Nederlanse bezwaar is dat de Veiligheidsraad in dezen de bepalingen van het Handvest onvoldoende heeft toegepast en dat het daarom juist is geweest dat de resolutie niet is aangenomen. Voorshands oordeelt men in Den Haag, dat het onjuist zou zijn zonder meer te concluderen dat het Brits-Franse optreden ten enenmale te veroordelen valt. Er zou den, aldus de opvatting, wel degelijk rede lijke argumenten kunnen zijn voor de stel ling, dat dit optreden in het licht van alle feiten en gebeurtenissen niet in strijd met het Handvest zou zijn geweest en eventueel zelfs als toelaatbaar zou kunnen worden beschouwd. Men laat de mogelijkheid open en meent ook dat het onjuist zou zijn En geland en Frankrijk op een soortgelijke, of zelfde wijze als indertijd met Rusland is gebeurd, bedreigers van de wereldvrede te noemen. Men heeft in Den Haag de indruk dat het besluit van de Veiligheidsraad om de behandeling van de „situatie" in het Mid- De „Gysbreght van Aemstel" Naar ons door de Nederlandse Comedie wordt medegedeeld, zal Ellen Vogel in de komende voorstellingen van de „Gijsbreght van Aemstel" Badeloch spelen. De Neder landse Comedie geeft de „Gijsbreght" dit jaar in een geheel nieuwe enscenering. Hoe deze zal zijn staat nog niet geheel vast. Zeker is echter wel dat Johan Schmitz Gijsbreght vertolkt en Henk Rigters Vos meer de Spie. Ko van Dijk houdt de rol van de Bode. Zesenvijftig hennen in een kippenhok op een volkstuin aan de Kijkduinsestraat te Den Haag zijn in de nacht van 31 ok tober op 1 november op beestachtige wij ze afgeslacht door een of meer inbrekers. Toen de eigenaar van de kippen op 1 no vember zijn dieren wilde gaan voeren, bleek dat het slot van het kippenhok was verbroken en dat de kippen waren ver dwenen. Wel vond de eigenaar in het hok zes envijftig koppen. Het blijkt dat de inbre ker (s) <■'-> dieren ndet eens de nek heeft (hebben) omgedraaid, maar ze levend de kop afgerukt. Aan de koppen zijn name lijk de sterkere delen zoals luchtpijp en slokdarm blijven zitten. De politie verzoekt poeliers, die kippen krijigen aangeboden, op te letten of het dieren zijn, die op zo wrede wijze aan hun eind zijn gekomen. Bij herdenking van tienjarig Cultureel verdrag Dat de tiende verjaardag van het cul tureel verdrag met België ook met een aan de filmkunst gewijd programma gevierd zou worden, lag in de lijn der verwachtin gen.. De niet bijster talrijke filmminnaars, die donderdagavond in het Haagse theater „De Uitkijk" deze viering bijwoonden, hebben zich ervan kunnen overtuigen hoe beide landen daarvoor een op hoog niveau staande stof konden aanvoeren. Zowel Bert Haanstra's ,.En de zee was ndet meer" als Paul Hasaerts' „Een gouden eeuw" legden getuigenis af van het verheven peil der ci nematografische kunst in beide landen voor wat dan betreft het terrein der docu mentaire. Wij stellen ons voor beide films in een uitvoeriger bespreking aan de orde te stellen dan thans het geval kan zijn. Want wat Haanstra met zijn schildering van de folklore aan de Zuiderzee bereikt is meer dan een reportage waarin heden en verleden worden aangeduid en gety peerd. En wat Hasaerts doet, wanneer hij doordringt in het werk der grote meesters van Van Eyck tot Rubens is niet slechts een historische terugblik met het zicht baar maken van merkwaardige details. De Nederlandse en Belgische documentiare doen meer. Zij geven de essentie weer van een werkelijkheid, die bij Haanstra wordt verdicht tot een poëtisch geladen drama en bij Hasaerts op zijn dramatische ele menten wordt onderzocht, naast andere, die in het kort bestek, waarin wij beide werkstukken trachten te karakteriseren, maar geheel onvolledig kunnen worden be paald. Daarom is het beter er nader op terug te komen. De lezer zal intussen heb ben vastgesteld dat er alle reden toe is. Paul Hasaerts leidde zijn film zelf in. Hij lichtte de wijze toe, waarop hij de wer ken der grote meesters heeft benaderd en maakte daarbij onderscheid tussen de be weging van de camera, de innerlijke bewe gingen van. de schilder en het schilderij. Hij legde de nadruk op het contrasterend paradoxaal gegeven van de onbeweeglijk heid van het schilderij, dat door de camera wordt opgeheven en de dynamieke aan drift, welke er achter zit, wordt onder zocht en. de opzettelijke onbeweeglijkheid van de camera, die de beweging van het schilderen herleidt tot rust. Zijn opvattin gen vond men vaak verbluffend in zijn film toegepast. den-Oosten naar de UNO-Assemblée te ver wijzen rechtens niet goed te verenigen is met de „Acheson"-resolutie van 1950, waarin een veto als voorwaarde wordt ge steld voor een verwijzing naar de Assem- blée. Er is geen debat, geen stemming en geen veto geweest over een resolutie waar in het optreden van Engeland en Frankrijk werd veroordeeld of waarin bepaalde maatregelen werden voorgesteld, zoals in 1950 het geval was. Nederland zou juri dische bezwaren hebben tegen deze gang van zaken. DJAKARTA (ANP) Een Nederlandse woordvoerder in Djakarta heeft naar aan leiding van de verklaringen van rechter Maengkom, voorzover deze betrekking heb ben op eerdere verklaringen van de Ne derlandse woordvoerder, meegedeeld dat de verklaring van de zijde van de diplo matieke vertegenwoordiging, dat het pro- ces-Schmidt correct was geweest, bepaald niet betrekking op het proces-Jungschlager had en dat geheel los van de vraag, in hoeverre in de zaak-Schmidt de proces suele vormen in acht zijn genomen, het feit staat, dat daarbij gebruik is gemaakt van materiaal, verkregen tijdens het voor onderzoek, waarbij vele onregelmatigheden plaats vonden, welke reeds gesignaleerd zijn in publikaties van de Nederlandse re gering. Van Nederlandse zijde is steeds gesteld, dat Schmidt onschuldig is. Dit impliceert, dat met de materiële inhoud van het in het proces-Schmidt gevelde vonnis, van Nederlandse zijde niet kan worden ingestemd en dat dit ook nimmer als juist kan worden aangemerkt. De woordvoerder heeft dan ook nooit verklaard, dat met het vonnis in de zaak- Schmidt aan betrokkenen ook maar eniger mate recht zou zijn gedaan, aldus de mede deling. Maengkom, die als rechter optrad in het proces-Jungschlager sprak met nadruk de Nederlandse beschuldigingen tegen, dat de processen tegen Nederlandse onderdanen „schijnprocessen" zijn geweest. Hij zeide, dat de Nederlandse diplomatieke missie in Indonesië heeft toegegeven, dat de proces sen „legaal" waren. In Hongarije is het Kossuth-embleem weer ingevoerd en radio Boedapest dient zich aan als „vrije zender Kossuth". Lajos Kossuth, die leefde van 1802 tot 1894, is een nationale held die in maart 1848, toen in Parijs de revolutie was uitgebroken, een parlementaire regering voor Hongarije eiste en een constitutionele regering voor het overige Oostenrijk. Tegen de dreiging van Oostenrijkse en Kroatische interventie richtte hij de Honved op. Hij werd voorzit ter van het nationale verdedigingscomité en van toen af oefende hij grote macht Uit. Op 19 april 1948 gaf hij ztirpohafhan- kelijkheidsverklaring uit waarbij het huis Habsbuijg-Lorraipe. van 'de., Hopgaarse troon vervallen werd verklaard. Kossuth werd dictator maar kreeg met tegenwer king te kampen. Hij trad tenslotte af ten gunste van generaal Gorgei, die twee dagen later capituleerde. Kossuth vluchtte naar Turkije. In september 1851 werd hij vrij gelaten. In Engeland en Amerika viel hem een enthousiaste ontvangst ten deel. Acht jaar bleef hij in Engeland. Hij kreeg onge noegen met zijn medeballingen en vestig de zich in Italië, waar hij in Turijn is ge storven. Zijn stoffelijk overschot werd naar Pest overgebracht. De gemeenteraad van Rotterdam heeft met algemene stemmen B. en W. gemach- j tigd met de Nederlandse Tuinbouwraad en i de Koninklijke Nederlandse Maatschappij voor Tuinbouw- en Plantkunde samen te I werken om te komen tot een internationale J tuinbouwtentoonstelling te Rotterdam in 19G0. In ons blad hebben wij reeds uitvoerig medegedeeld, dat genoemde instellingen het voornemen hebben deze tentoonstelling, die anders in het buitenland zou worden gehouden, voor de eerste maal in ons land te organiseren. Door het besluit van de raad kunnen thans de plannen verder wor- 1 den uitgewerkt. Op desbetreffende opmerkingen, zeide de burgemeester, mr. G. E. van Walsum, j het te betreuren, dat de heer C. van der Linden (V.V.D.) opnieuw de aandacht heeft gevestigd op het feit, dat de mogelijkheid I zou kunnen bestaan, dat eventuele bezoe kers niet in Rotterdam zouden kunnen j worden ondergebracht. In dit opzicht heeft de E-55 lang niet die bezwaren opgeleverd, die ook toen van te voren geopperd waren. B. en W. volgen evenwel de plannen op hotelgebied met interesse. Verder zei hij, dat het niet in de bedoeling ligt er een land- en tuinbouw-, maar alleen een tuin bouwtentoonstelling van te maken. Hedenmorgen zijn twee zilveren jubila rissen bij het PEN te Bloemendaal, de he- rfen J. de Kleuver te Haarlem, hoofdcom mies-C en H. J. Waterkamp te Velsen- Noord, technisch opzichter-C, in de direc tiekamer ontvangen en gefeliciteerd door de directeur ir. T. den Boesterd, die hun een gratificatie overhandigde. Van het provinciaal bestuur was er een bloemen hulde. De heer De Kleuver zal hedenmiddag recipiëren in café Burgers aan de Schoter- weg, waar drs. T. Ober hem namens het jubileumfonds zal complimenteren. Ten huize van de heer Waterkamp zal dit te Velsen namens het jubileumfonds geschie den bij monde van de heer M. O. W. van Geytenbeek. De Centrale Directie van de P.T.T. waar onder de Rijkspostspaarbank ressorteert, zal binnenkort aan de minister van Finan ciën voorstellen de rente, die de R.P.S. aan zijn spaarders uitkeert, te verhogen tot 2,64 percent. Deze verhoging zal, indien de minister er zijn goedkeuring aan hecht, per 1 januari 1957 van kracht worden- De rente die thans wordt vergoed is 2,4 per cent. De 47-jarige grafische arbeider J. A. van der Heijden van de Kloosterkade te Delft is vanmorgen in de westelijke buis van de Maastunnel in botsing gekomen met een Rotterdamse stadsbus. De man kwam daar op onder een tweede bus, werd overreden en gedood. Onder zeer grote belangsteling heeft de heer W. C. F. Scheps, journalist te 's-Gra- venhage, de veertigste verjaardag gevierd van de dag waarop hij in de journalistiek ging. De jubilaris ontving vele bloemstuk ken en andere geschenken en talrijke schriftelijke en telegrafische gelukwensen uit alle delen van het land. Daaronder wa ren er van de vice-president van de Raad van State, dr. A. A. L. Rutgers, staatsraad mr. W. F. Sohokking, de burgemeester van Maastricht, baron Michiels van Kessenich, de hoofd-legerpredikant, kolonel ds. A. T. W. de Kluis, tal van hoogleraren van de Vrije Universiteit en de theologische school len te Kampen en Apeldoorn, de NCRV, de classis 's-Gravenhage der Gereformeerde Kerken en een zeer groot aantal predikan ten en uitgevers. Des middags was in het parkhotel de officiële huldiging, die door vele autoriteiten werd bijgewoond. En wildzang is een in het wild zingen de vogel. In die betekenis gebruikt Von del het in zijn overbekende gedicht van die naam. Wij bezigen het evenwel in de zin van: luidruchtig, onbesuisd kind en ndet in die van: een altijd zingend kind, zoals men zou verwachten. De verkla ring van deze betekenisovergang is de volgende. Er is een woord wildvang dat betekende: jonge, getemde valk en van daar: wild, ongetemd dier. Voor het taal gevoel had het tweede lid van de sa menstelling weldra geen eigen beteke nis meer en men ging nu het woord wildzang gebruiken in de betekenis van wildvang. Kampeerwagens. Tegelijkertijd met de 38ste RAI-tentoonstelling van 28 februari tot en met 10 maart 1957 zal in het RAI- gebouw te Amsterdam een expositie worden gehouden van kampeerwagens, tenten en kampeerbenodigdheden. Hierdoor komt een combinatie in dit geval met motorrijwie len, scooters, bromfietsen en rijwielen tot stand, welke bij verschillende buitenlandse automobiel- en motorrijwieltentoonstel lingen reeds gebruikelijk is. Vrijdag 2 november, Sionskerk (Oud-Scho ten) 20 uur: In de Sionskerk zal op ver zoek van de Commissie voor het Bijzon dere Kerkewerk der hervormde kerk de voordrachtkunstenaar Coos van Hoboken een voordracht geven van F. A. Brun- klaus' „Judas Iskarioth". Vrijdag 2 november, Stadsschouwburg, 20 uur: Het „Nederlands Toneelgezelschap" zal een voorstelling geven van „Detective Story" van Sidney Kingsley met onder anderen Andrea Domburg, Ellen de Thou- ars, Guus Uermus, Herman Bouber, John Gobau en Johan Elsensohn. Regie: Edward Deleu. Zaterdag 3 november, Stadsschouwburg, 20 uur: „De Haagse Comedie" geeft een voorstelling van „The great Sebastians" van Howard Lindsay. De medewerkenden zijn Ida Wasserman, Joris Diels, Johan Valk, Jan Retel, Jan van der Linden, Annie Leenders, Annet Nieuwenhuyzen, Do van Stek, Maria de Booy, Henk van Buuren, Chris Baay, Bas ten Batenburg, Broes Hartman, Gerard de Groot, Wim de Haas, Ton Verwey en anderen. Regie: Paul Steenbergen. Decors: Wim Vesseur. Zondag 4 november, Stadsschouwburg, 20 uur: „De Haagse Comedie" geeft een voorstelling van „Zuidzee Zeepbel" van Noel Coward. De voornaamste medewer kenden aan dit blijspel zijn Elisabeth Andersen, Cees Laseur, Dick van Veen, Gij'Sbert Tersteeg, Coen Flink, Frans Vorstman, Fiet Dekker en Johan van Doorn. Regie en vertaling: Cees Laseur. Decors: Hep van Delft.- Muziek: Jurriaan Andriessen. Maandag 5 november. Stadsschouwburg, 20 uur: „De Nederlandse Comedie" geeft een voorstelling van „De grote liefde" van André Roussin. (l'Amour fou). De mede werkenden zijn Ank van der Moer, Kitty Janssen, Joan Remmelts, Ko van Dijk, Ramses Shaffy, Allard van der Scheer en Adelheid van der Most. Regie: Johan de Meester. Decors: Harry Wich. Woensdag 7 november, Minerva Theater, 20.15 uur. Optreden van de dansparodiste Cilly Wang met een programma van nieuwe metamorfosen, waarvan op 5 no vember de Nederlandse première plaats heeft. Donderdag 8 november, Stadsschouwburg 14 uur: Voofff5"N<?aeï"landêe" Vereniging van Huisvrouwen. afdeling Haarlem, wordt een voorstelling gegeven van „Moe derdag" door het Nieuw Nederlands To neelgezelschap onder regie van Ferd. Sterneberg. Donderdag 8 november, Stadsschouwburg, 20 uur: Openbare voorstelling van „Moe derdag" van André Birabeau onder regie van Ferd. Sterneberg, met Marie Hamel, Aaf Bouber, Marion Gobau, Louis Borel, Ton Kuyl en anderen. Vrijdag 2 november, Concertgebouw, 10.30 uur: De heer Paul Chr. van Westering houdt een inleiding bij het concert, dat des avonds door het Noordhollands Phil- harmonisch Orkest wordt gegeven. Vrijdag 2 november, Concertgebouw, 20.15 uur: Het Noordhollands Philharmonisch Orkest geeft onder leiding van Marinus Adam een uitvoering van de Synfonia in bes van Bach, drie dansen van Purcell, „Lamento d'Arianne" van Monteverdi en „Fêtes Galantes" van Pijper. In de laatste twee werken verleent de alt-mezzo Cora Canne Meyer solistische medewerking. Zaterdag 3 november, Concertgebouw, 20 uur: Jazzconcert door Amerikaanse en Franse musici. Als voornaamste attractie zal optreden het „Modern Jazz Quartet" met Milt Jackson, vibrafoon, John Lewis, piano, Percy Heath, bas en Connie Kay, drums. Voorts treden op de trompetist Miles Davis, de tenorsaxofonist Lester Young, de pianist Bud Powell en het Franse trio René Urtreger. Zondag 4 november, Concertgebouw, 19.00 uur: Nationaal concours van de Haarlem se Klavarscribo Accordeon Club. Maandag 5 november, Grote Kerk, 15.30- 16.30 uur: Beiaardbespeling door de stads- beiaardier Arie Peters. Woensdag 7 november, Concertgebouw, 19.30 uur: De „Haarlemse Nagtegalen" on der leiding van Cis Kampmeyer zingen nieuwe liedjes. Tevens wordt een nieuw zangspel, „De vreemde fluitspeler", opge voerd. Mia Kampmeyer begeleidt aan de vleugel. Deze uitvoering wordt gegeven ten bate van de tuberculose-bestrijding. Woensdag 7 november. Concertgebouw, 20 uur: Het Symfonie Orkest „Haerlem" zal met medewerking van het Haarlems Operakoor „II Trovatore" een uitvoering geven van „Orfeo" van Von Gluck. Solis tische medewerking wordt verleend door de sopranen Nelly Groenevelt en Tonny Verschoor en de alt Annie Woud. Het ge heel staat onder leiding van Marinus Adam. Donderdag 8 november, Frans Halsmusum, 20 uur: Het duo Brun-Polimeni (Virgilio Brun, viool, Teresa Zumaglini, piano) geeft onder auspiciën van de Volksuniver siteit in samenwerking met het Italiaans Cultureel Instituut een uitvoering van so nates van Mozart, Pizetti, Busoni en Franck. Donderdag 8 november, Kapel Nieuw- Vredenhof, 20.15 uur: Onder auspiciën van het Bijzonder Kerkewerk hervormde gemeente Heemstede wordt een Mozart- herdenking gehouden waaraan wordt medegewerkt door het kapelkoor onder leiding van de heer H. Jens, Nelly Groe nevelt, sopraan, Elly Jens, alt, Philip Hoedemaecker, tenor, Hans van der Leeuw, bas, mevrouw I. André de la Porte, viool en Frans Boutellier, orgel. Ds. F. R. A. Henkels zal een voordracht houden getiteld „Mozart, muzikant voor vrije mensen". Donderdag 8 november, Concertgebouw, 20 uur: Het Haarlems Christelijk Mannen koor onder leiding van Bernhard Ver boon geeft een uitvoering waaraan solis tische medewerking wordt verleend door de sopraan Hanna Weijne en de organist Meindert Boekei. Er worden werken uit gevoerd van Andriessen, Strategier, Ba- dings, Diepenbrock (Hymnus de Spiritu sancto) en Bruckner (Trösterin Musik). VOLKSUNIVERSITEIT Maandag 5 november, Coornhertlyceum, 20 uur: De heer L. Postma houdt zijn laatste voordracht in een boetseercursus van zes voordrachten, uitsluitend bestemd voor ingeschreven leden van de V.U. en de Vereniging voor handenarbeid. Maandag 5 november, Frans Halsmuseum, 20 uur: Mevrouw H. T. Klinkhamer-Steke- tee houdt de laatste van twee voordrach ten over „Het kind en zijn milieu". Woensdag 7 november, Frans Halsmuseum, 20 uur: De heer H. P. Baard, directeur van het Frans Halsmuseum, houdt de eer ste voordracht in een reeks van vier voor drachten over „Vijf eeuwen schilder kunst in de Nederlanden". De voordrach ten worden geïllustreerd met licht beelden. Woensdag 7 november, Frans Halsmuseum, 20 uur: De heer K. Schuitema houdt de derde voordracht in de eerste reeks van tien voordrachten getiteld „Spreken in het openbaar". Donderdag 8 november, Jeugdkapel Sions kerk, 20 uur: Mevrouw dr. Elsa Pereira d'Oliveira, arts te Bussum, houdt de eerste voordracht in een reeks van drie voor drachten getiteld „Wat iedere vrouw moet weten". Vrijdag 9 november, Frans Hrlsmuseum, 20 uur: Dr. A. van Biemen houdt de eerste voordracht in een reeks van drie voor drachten getiteld „Nieuwe wegen in de moraal". Vrijdag 9 november, Minerva Theater, 20 uur: Mejuffrouw C. A. W. H. Hofstede Crull houdt de eerste van twee voor drachten over Ravenna. De voordrachten worden met lichtbeelden geïllustreerd. „GELOOF EN WETENSCHAP" Maandag 5 november, Brinkmann, 21.10 uur: De heer H. P. Baard, directeur van het Frans Halsmuseum, houdt de tweede voordracht in een reeks van drie voor drachten getiteld „Rembrandt". De voor drachten worden geïllustreerd met licht beelden. Maandag 5 november, Brinkmann, 20 uur: Dr. Modestus van Straaten O.E.S.A. houdt de tweede voordracht in een reeks van drie voordrachten getiteld „Het mens beeld in de Griekse wijsbegeerte". Vrijdag 9 november. Stadsschouwburg, 20 uur: Prof. dr. j. H. Walgrave uit Leuven spreekt over „Geweten en gezag". AMATEURTONEEL Zaterdag 3 november, „De Leeuwerik", 20 uur: De cabaretgroep van de Kennemer Toneel- en Cabaretgroep „De Cirkel" ver zorgt onder leiding van de heren Bob Buisonjé en Jan Goosens een voorstelling. Zaterdag 3 november, Heemstede, 20 uur: De Heemsteedse toneelvereniging „Nut en genoegen" speelt „Het straatje" van Hans Nesna. Deze voorstelling wordt gegeven in hotel „Het wapen van Heemstede". Maandag 5 november, gebouw St. Bavo, 20 uur: Voor het Frysk Eelskip „Gysbert Ja- picx" speelt het gezelschap „De Jounpra- ters" uit Leeuwarden „De Dübelganger" van Hil Geldersma. Dinsdag 6 november, „Zomerlust" Santpoort, 20 uur: De toneelvereniging „Jan van Dommelen" uit Santpoort zal een voor stelling geven van „George en Margaret", waarmee deze toneelvereniging deelneemt aan het Haeghspel Kennemerland ter ge legenheid van de Pieter Langendijkher- denking in het Nationaal Landjuweel 1956-1957. Woensdag 7 november, Stadsschouwburg, 20 uur: De „Centrale Johez Vereniging" speelt de operette „De Tsarewitsch" van Franz Léhar. FILMVOORSTELLINGEN Cinema Palace: Zondagochtend 10.30 uur: vertoning van de film „Gaslicht" met In- grid Bergman en Charles Boyer. Rembrandttheater: Zondagochtend 11 uur vertoning van de film „Het grote avon tuur". Lidotheater: Zondagochtend 11 uur vertoning van de muziekfilm „Concerto". Frans Halstheater: Zondagochtend 11 uur vertoning van de film „Meisjes achter tralies". ANDERE BIJEENKOMSTEN Vrijdag 2 november, Wilhelminastraat 60, 20 uur: Voor de kring van leden van de vereniging „De vrije gemeente" in Haar lem zal de heer G. J. de Nie spreken over ..De nieuwe religieuze levenshouding". Vrijdag 2 november, Nassauplein 8, 20 uur: Voor de Theosofische Vereniging zal mevr. E. van der BergBolding spreken over „Een nieuwe wereldbeschouwing". Zaterdag 3 november, gebouw Cultura, 20 u.: Contactavond voor leden van het Instituut voor Arbeidersontwikkeling met medewer king van de toneelgroep „De Spiegel" en het muziekgezelschap „De gong". Maandag 5 november, hotel „Boekenrode", 20 uur: Voor de vereniging Buurtbelang Aerdenhout-Bentveld zal mevrouw L. Eversdijk Smulders een voordracht houden getiteld „Irak, het verloren paradijs". Dinsdag 6 november, Brinkmann, 20 uur: Voor de Soefi-beweging in Haarlem houdt Pir Zadé Vilayat Ilayat Khan een voor dracht getiteld „Illuminating wisdom". Deze voordracht wordt in het Engels ge houden en zal na afloop onder de titel „Verlichting door wijsheid" in het Neder lands worden uitgesproken. Dinsdag 6 november, gebouw St. Bavo, 20 u.: C.N.V.-familieavond, waaraan medewer king wordt verleend door het gezelschap „De muzanto's" met schetsjes, muziek en een blijspel. Dinsdag 6 november, Concertgebouw, 20 uur: Drs. G. de Koning spreekt als eerste in de cursus „Ontdek de wereld" over „Berbers in het hoge Atlasgebergte". Woensdag 7 november, Brinkmann, 20 uur: Voor de leden van het Instituut voor Ar beidersontwikkeling zal de heer Kees Ha- na spreken, over de Cöte d'Azur. Woensdag 7 november, Gedempte Oude gracht 104, 20 uur: Cursusavond van de be- stuurdersbond Haarlem van het N.V.V. Drs. J. M. den Uyl, directeur van de „Dr. Wiarda Beekman Stichting", zal een lezing houden over „Onze arbeid in de wereld van morgen". De vermaarde dansparodiste Cilly Wang treedt woensdagavond met een geheel nieuw programma op in het Minerva Theater. Woensdag 7 november, Remonstrantse Kerk, 20.15 uur: Ir. K. Kooy spreekt over „Lei ding geven in het werk" in een cursus uit gaande van de Remonstrantse Gemeente in Haarlem. Woensdag 7 november, gebouw St. Bavo, 20 uur: C.N.V.-familieavond, waaraan mede werking wordt verleend door het gezel schap „De muzanto's" met schetsjes, mu ziek en een blijspel. Donderdag 8 november, Concertgebouw, 20 uur: Voorlichtingsavond van het Geweste lijk Arbeidsbureau. Sint Pius X-school: Vrijdag 2 november om 21 uur geschiedt de opening van de paro chietentoonstelling „Wij bouwen". Deze geeft in foto's, tekeningen en teksten een beeld van de nieuwe Sint Petrus en Pau- luskerk in Haarlem-noord, van de nieuwe lagere scholen en kleuterschool door ir. H. Nefkens en van de uitbreiding van de pa rochie in het plan Delftwijk.. Voorts om vat de tentoonstelling paramenten, edel- smeedwerk en boetseerwerk van leer lingen. Galerie Espace: In de nieuwe kunsthandel, die aan het Klein Heiligland 36 op zater dag 3 november tussen 15 en 17 uur wordt geopend, kan men tot 25 november schil derijen, gouaches en kleine plastieken be zichtigen van Corneille, Scavavino, Van- dercam, Wolvecamp en W. Couzijn. Het huis met de Kogel: Tot en met zaterdag 10 november exposeert de tekenaar Jan Wiegman tekeningen en schetsen in „Het huis met de kogel" aan de Spekstraat 12 in Haarlem. Op zaterdag 3 november zal de tekenaar, aanvangend 16 uur, daar een cau serie houden getiteld „Kunst en kunsthan del van 1900 tot 1912". Jeugdbibliotheek: Ter gelegenheid van de Kinderboekenweek worden tot en met 7 november in de jeugdbibliotheken Van Merlenstraat, in het Huis te Zaanen en aan het Van Zeggelenplein tentoonstellin gen gehouden over Indiaanse onderwerpen Aan kinderen, die regelmatig deze biblio theken bezoeken, is gevraagd tekeningen en versjes te maken, die op het genoemde onderwerp betrekking hebben. Woonhuis Jacobus van Looy: Geopend don derdags van 1012.30 uur en van 13.3017 uur en zondags van 1417 uur. Frans Halsmuseum: Nieuwe opstelling van de regentenstukken van Frans Hals, expo sitie van poppenhuis anno 1750 met inven taris. Het museum is geopend op werk dagen van 1016 uur dagelijks en zondags van 1316 uur. Van 1 november af dage lijks geopend van 1015 en 's zondags van 1315 uur. Teylermuseum: Schilderijen uit de negen tiende en twintigste eeuw. Tekeningen onder meer van Rembrandt, Michel Ange- lo, Claude Lorrain. Geopend op iedere werkdag behalve maandag van 1115 uur en de eerste zondag van iedere maand van 1315 uur. Bisschoppelijk Museum, Jansstraat 79: Mid deleeuwse en latere schilderijen, sculptu ren, paramenten, kantwerk, handschriften en munten. Geopend op werkdagen, be halve maandag, van 10—17 uur, des zon dags van 1316 uur. Grote Kerk, Grote Markt: Te bezichtigen op werkdagen van 9 tot 17 uur. Bezichtiging onder geleide uitsluitend op aanvrage voor groepen van tenminste vijftien personen. Tinholthuis, Bloemendaal, Vrijburglaan 17: Het museum is geopend van maandag tot en met zaterdag van 912 en van 1416 u. Cruquiusmuseum, Heemstede: Historische stoommachines en grote maquette van Nederland met waterstanden en overzicht overstromingsramp februari 1953. Geopend van 912.30 en van 13.30—16 uur. Huis Van Looy: Expositie van werken van de schilder en tekenaar Cor Dik tot 5 november. Dagelijks geopend van 1012.30 en van 13.3017 uur, zondags van 1417 u. De werken aan het nieuwe station zijn gedurendOctober zoo goed gevor derd, dat het oude lage station op 12 No vember buiten gebruik kan worden ge steld. Het nieuwe hooge station is dan nog wel geenszins gereed, doch de trei nen zullen van 12 November af aan de hooge perrons aankomen en ook daar van vertrekken. Daarvoor zullen in den voorgaanden nacht niet minder dan 400 arbeiders de lage sporen afkoppelen en de hooge sporen aansluiten. Men moet daarbij rekening houden met de omstan digheid, dat er zeven treinen op het sta tion te Haarlem overnachten, welke men dus van de lage speren zal moeten ver wijderen voordat deze worden afgekop peld. Voor het personeel van den spoor weg is denzelfden nacht de zware taak, de bedieningsgeleidingen voor de wissels en de seinen naar de hooge spo ren over te brengen. Het nieuwe hoofd gebouw van het station is op 8 October aanbesteed, zoodat met der. bouw spoe dig kan worden aangevangen. Het be staande stationsgebouw zal in zijn ge- heelen omvang gesloopt worden.

IJmuider Courant | 1956 | | pagina 5