TIMSTRA VELPON DE SAMENZWEERDERS Prijsbeleid van minister Zijlstra is niet overzichtelijk MERLIJN EN DE WONDERBESSEN A Vier straaljagerongelukken in drie jaar door gebrek aan tucht Vermindering der mankracht, verhoging van de vuurkracht sneller. SNELPON Agenda voor Haarlem Waarom wèl prijsverhoging in de ene sector en in de andere niet?" w. Miri ister Staf: deiWME'iLmL/ r 5 Voorlopig Verslag Economische Zaken: De vogeltrek De kraanvogel is weer op zijn pleisterplaats Zilveren jubileum van W. A. Wijkhuizen Brandkast geplunderd Vals tientje in Hillegom Begroting Marine Modernisering „Karei Doorman" kost f 25 miljoen Friese beschuit eerlijk overheerlijk Minister Staf over divisie-reorganisatie 7\rtmr>c Ruwe handen Prins Bernhard weer terug snel.. Be snélsW Landarbeider in Lisse doodgereden Directiewisseling bij het Residentie-Orkest VERVOLGVERHAAL door Friedrich Bruegel j Auto in de Amstel gereden; twee inzittenden verdronken Haarlemse kok werkt bij Olympische Spelen „Het dagboek van Anne Frank" VRIJDAG 2 NOVEMBER 1956 Vele Tweede Kamerleden verklaren In het Voorlopig: Verslag: over de begroting van Economische Zaken dat voor de consu menten, die prijsstijgingen constateren, het prijsbeleid van de minister niet overzich telijk is. Men vraagt zich af, waarom in de ene sector de prijzen wel mogen worden verhoogd, maar waarom elders niet. In het bijzonder wordt die vraag gesteld door de werknemers in de sectoren, die de dupe zijn geworden van de regeringsbeslissing, dat een loonsverhoging van meer dan 3 percent niet in de prijzen mag worden doorberekend. Met name gaat het hier om de landarbeiders en de grafische arbeiders» wier lonen bij die van andere werknemers moeten achterblijven. Men onthoudt de mijnwerkers of de bouwvakarbeiders toch ook niet de 6 percent stijging, als dit tot stijging van de desbetreffende prijzen leidt?, zo vragen deze leden. Men merkte voorts op dat uit de prijs indexcijfers iets anders blijkt dan hetgeen men waarneemt. De volksmond spreekt ook van steeds hoger wordende prijzen. In dien nu de volksmond ter zake van de prij zen van consumptiegoederen ongelijk zou hebben, de indexcijfers van de kosten van het levensonderhoud juist zouden zijn en er dus in de consumptieve sfeer geen prijs stijging zou zijn, dan zou het weieens kun nen zijn, zo menen vele leden, dat zich in de produktieve sfeer, met name voor de kapitaalgoederen, de spanning ter zake van de prijzen ontlaadt. Afremming De reeds genomen beslissingen ter af remming van de conjuncturele spanningen: het ingrijpen met betrekking tot de afbeta lingsverkopen en fiscale maatregelen, zijn juist geweest. De vraag echter, of tijdig het nodige gedaan is om de bestedings- drang te verminderen, meende men voors hands niet bevestigend te kunnen beant woorden, gezien de voortdurende en de nog toenemende spanningen op de arbeids markt en de daaruit voortvloeiende zwar te lonen. Verscheidene andere leden zouden gaar ne vernemen of de minister thans een juist evenwicht aanwezig acht tussen prijs- en loonpolitiek. Voorts vroegen zij in hoeverre de minder gunstige ontwikke ling van de betalingsbalans moet worden toegeschreven aan het sterk stijgende in vesteringsvolume. Zij meenden dat het voortduren van de investeringshausse niet zonder gevaar voor de economische ontwikkeling is. Vele leden vroegen hoe en op welk mo ment de regering meent een in een on gunstige richting gaande ontwikkeling van de betalingsbalans te moeten en te kun nen beïnvloeden. Ligt het in de bedoeling van de minister verder conjunctuurafrem- mend in te grijpen? In dat geval rijst de vraag, welke bestedingen moeten worden afgeremd: die in de consumptieve, de in- vesterings- of die in de overheidssfeer? Moeten niet speciaal de bestedingen in de eerste en de laatste categorie worden afge remd?, zo vroegen zij. Over het kartelbeleid merken enige le den op, dat zij de indruk hebben dat meer gejaagd wordt op klein wild dan op groot. Overheidstarieven Nu verscheidene gemeentebesturen er toe overgaan de salarissen van het personeel met terugwerkende kracht tot 1 juli van ADVERTENTIE Vanmorgen zat de wind in een verkeer de hoek, zodat de vogels weinig activiteit vertoonden om te trekken. Aan de kust stond een sterke noordwestenwind en er viel motregen. De temperatuur was wel hoger. Het blijkt wederom dat noordelijke wind de meest ongunstige wind is voor de trek. Het oud-Nederlandse spreekwoord: „Met noordenwind vangt men vis nog vogel" gaat nog altijd op. De post aan de boulevard op de Zeeweg telde al leen wat bonte kraaien, kauwen en roeken, in to taal veertig vogels. Aan de binnen- duinrand passeer den ook maar en kele kraaien. Gis termorgen vroeg vlogen grote aan tallen troepen van honderden houtduiven van de duinrand naar het oosten, werke lijk een massale verplaatsing. Zeer waar schijnlijk is dit alleen slaaptrek. Slaaptrek is trek, die plaatselijk iedere dag plaats heeft, 's Ochtends ziet men de vogels in een bepaalde richting vliegen en 's avonds komen zij in tegenovergestelde richting weer terug. Uit Brabant ontving men be richt. dat de kraanvogels in de Peel weer op hun pleisterplaatsen zijn verschenen. De kraanvogels volgen vaste trekwegen met vaste pleisterplaatsen waar zij hun reis voor enige tijd onderbreken. Een van de trekwegen van de kraanvogels ligt over onze oostelijke provincies waar men ze hoort overtrekken. In Limburg en Brabant op de heide zijn enkele bekende pleister plaatsen. Daar kan men ze in deze tijd zien. De vogels zijn wel uitermate schuw, alleen met veel beleid lukt het om ze te zien te krijgen. dit jaar met 6 percent te verhogen, waar door ook de bedrijfskosten van de over heidsbedrijven aanzienlijk stijgen, vragen vele leden of de regering ook te dien op zichte haar standpunt handhaaft, dat geen doorberekening in de verbruikersprijzen wordt toegestaan. In dit opzicht had het de aandacht van deze leden getrokken, dat aanzienlijke tariefsverhogingen voor ener giegebruik in sommige gemeenten in over weging zijn, waarbij de gestegen grond stof fenprij zen slechts ten dele als argu ment kunnen dienen. Bij sommige leden had de snelle ont wikkeling van de postorderbedrijven ver- schiliende vragen doen rijzen. Zij dachten allereerst aan de toepasselijkheid van de vestigingswetgeving op deze ondernemin gen. Ook vroegen zij de aandacht voor het scheppen van waarborgen. Ook informeer den deze leden waaraan de trage totstand koming van wetsontwerpen op het terrein der middenstandswetgeving te wijten is. Kernenergie De laatste tijd is in tal van rapporten voor West-Europa de energiebalans opge maakt. Bestaat er, zo vroegen zeer vele le den, geen aanleiding dit probleem nader uit te werken voor Nederland, alsmede om het probleem van onze toekomstige ener gievoorziening aan een nader onderzoek te onderwerpen. Nu het beleid ten aanzien van kernener gie in hoofdzaak is komen te liggen bij het ministerie van Economische Zaken, kwam bij deze leden opnieuw de vraag op, of andere dan economische aspecten wel vol doende tot hun recht komen. Nu de samenwerking op Europees ge bied hoe langer hoe meer vastere vormen schijnt aan te nemen, rijst de vraag of het de bedoeling is op den duur in Nederland complete reactorsystemen tot ontwikke ling te brengen. Gaat dit de macht van een klein land niet te boven?, zo vroeg men. De aankoop van zwaar water in Noor wegen blijkt geen voordelige transactie ge weest te zijn. Dit zwaar water is van Noor wegen gekocht voor f 800.000 per ton, ter wijl de prijs in de Verenigde Staten sinds augustus 1955 f 230.000 per ton is. Dit be tekent voor Nederland een verlies van 4.6 miljoen.Was dit niet te vermijden geweest?, zo vroeg men. Automatisering Heeft de minister zo vroegen zeer vele leden reeds een inzicht in hoeverre de automatisering zich in ons land voltrekt of gaat voltrekken? Benut ons land al dus vele van deze leden wel voldoende de potentiële voorsprong op andere lan den, welke nog bestaat, doordat wij be schikken over een sterk ontwikkelde elek trotechnische industrie? Deze industrietak, die thans in overwegende mate verbruiks- goederen voortbrengt, zou kunnen uit groeien tot een belangrijke investerings goederen-voortbrengende sector, zo me nen zij. ADVERTENTIE De leider van de afdeling Handelsdruk kerij van ons bedrijf, de heer W. A. Wijk huizen, herdenkt vandaag het feit, dat hij vijfentwintig jaar is verbonden aan de Grafische Bedrijven Damiate N.V., uit geefster onzer bladen. Dit vierenswaardig jubileum bracht vanmorgen directie en personeel tezamen in de kantine van ons gebouw tussen de Heiliglanden. Daar sprak als eerste de heer P. W. Peereboom de feesteling toe. De heer Peereboom gewaagde van het uitzonder lijk geval, dat het jubileum van de heer Wijkhuizen het enige is, dat dit jaar in ons bedrijf wordt gevierd. Het is het eerste dat in de kantine van onze nieuwe druk kerij de luister krijgt, die het verdient, want de heer Wijkhuizen heeft in zijn functie de onderneming zeer accuraat en met kundigheid, toewijding en inzicht al zijn krachten gegeven. Er bestaat dan ook geen enkele twijfel omtrent de waardering, die de jubilaris allerwegen geniet. De heer Peereboom bood als tastbaar blijk daarvan een enveloppe met inhoud aan. Namens het personeel voerde de heer B. Tersmitten het woord. Hij bezon zich op de vraag wat de heer Wijkhuizen in de loop der jaren in ons bedrijf heeft bereikt en somde de vruchten op van zijn grote en getrouwe werkzaamheid. Hij bood het geschenk aan van het personeel: een pols horloge. De jubilaris sprak daarop een dankwoord, dat in een kernachtige volzin zijn gehechtheid aan ons bedrijf typeerde, toen hij besloot met „We moesten maar zo door blijven gaan". Men bleef hierna nog enige tijd genoege- lijk bijeen. Van de gelegenheid de heer Wijkhuizen te complimenteren werd druk gebruik gemaakt. In de afgelopen nacht is in een winkel in de Lijnmarkt te Utrecht een inbraak gepleegd en een brandkast opengebroken. Hieruit is een bedrag van f 4200,meege nomen. De politie vermoedt dat de dader met een valse sleutel de achterkant van het huis aan het Vissersplein is binnenge komen. Woensdag kwam een bankbediende uit Lisse voor zijn patroon bij het belastingkan toor in Hillegom belasting betalen waarbij men ontdekte dat er zich tussen het geld een vals bankbiljet van tien gulden bevond. Uit het onderzoek is gebleken dat de bank bediende en diens werkgever volkomen te goeder toruw waren. De recherche is van het geval op de hoogte gebracht. Een nader onderzoek wordt ingesteld. Meerdere kosten voor de Koninklijke Marine door toekomstige algemene verho gingen van lonen, pensioenen en dergelijke zullen aanleiding zijn tot het doen van voorstellen deze hogere bedragen boven het plafondi beschikbaar te doen stellen, zo deelt de minister van Marine mee in de Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer over de begroting 1957 van zijn departement. Hr. Ms. „Karei Doorman" zal indien geen verdere tegenslag wordt ondervonden, om streeks de jaarwisseling 1957/1958 weer in dienst worden gesteld. Het schip zal daar na nog tenminste acht jaar in de sterkte der Koninklijke Marine blijven opgenomen. De kosten van de modernisering zijn thans in hoofdzaak als gevolg van de loonron- den gestegen tot omstreeks 25 miljoen gulden. Maar eindelijk werd het toch te laat, om nog langer het feest voort te zetten. De burgers gingen naar bed, moe, maar tevreden. Voor Merlijn was het te laat geworden om nog naar huis te gaan; daarom nodigde de burgemeester hem uit als gast. Merlijn mocht in het burgemeestershuis blijven slapen. Hij kreeg een groot hemelbed in een mooie kamer en daar kroop hij onder de dslc6TlS. Toen hij de volgende morgen wakker werd keek hij eerst wel wat verbaasdtoen wist hij weer waar hij was en hoe hij in dat vreemde bed kwam53-54 ADVERTENTIE De minister van Defensie, ir. Staf, ver klaart in zijn Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer over de begroting van Oorlog dat in het algemeen de Koninklijke Luchtmacht voor wat betreft het aantal ongevallen met straaljagers zeker niet on gunstig afsteekt tegen de ons omringende landen, waar onder soortgelijke omstandig heden wordt gewerkt als in Nederland. De veiligheidsdiensten der Koninklijke Luchtmacht zijn echter uitgebreid teneinde met nog meer kracht alle eventuele oor zaken die kunnen leiden tot vliegongeval len te kunnen bestrijden. Het aantal ern stige luchtvaartongevallen met dodelijke afloop als gevolg van gebrek aan discipline dJUJIUBA. Hamea-Gelei Tube Fl. 1.60 en 95 et. Prins Bernhard wordt hedenmiddag op Schiphol verwacht. Hij is vanmorgen om kwart voor twee Nederlandse tijd uit New York vertrokken Bij zijn vertrek gaf hij op vragen van verslaggevers betreffende voortdurende geruchten inzake moeilijkheden bij het Koninklijk Huis het volgende antwoord: „Alles wat ik weet is de verklaring die door onze minister-president in het parle ment is afgelegd en ik zou het op prijs stellen, evenals mijn vrouw, als zij niet in de pers zou verschijnen, aangezien we vin den dat het ons privé-leven is". In zijn Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer over de begroting van Oor- *togdoet' minister Staf enige mededelingen over het oprichten van een tweede parate divisie. Nadat de minister geruime tijd vergeefs op richtlijnen van SHAPE inzake wijziging van de divisie-organisatie had gewacht, heeft hij een beslissing niet langer willen uitstellen teneinde op de voltooiing van het huidige legerplan onmiddellijk de gewenste reorganisatie te kunnen doen voldoen. Toen men tot de conclusie was gekomen, dat een als gevolg der atoomoorlogvoering noodzakelijk geworden vermindering der divisie-organisatie, gepaard aan een beper king van het. aantal parate legerkorps eenheden en een door SHAPE aanvaard baar geachte vermindering der parate sterkte tot 80 percent, tot het beoogde doel konden leiden, heeft de minister de uitvoe ring van het plan verder doen voorberei den. Bij het huidige dienstplichtcontingent en de bestaande duur der eerste oefening was het vormen van meer dan één parate divi sie van de tot dusver bestaande samenstel ling onmogelijk. De mogelijkheid een twee vaarden van een kleinere divisie-organisa tie geschapen. In de toekomst zal, met behoud van- da» termijn van 85 dagen, in beginsel elke reserye-divigie, zolang deze voor de NAVO* strijdmacht beschikbaar is, een keer in de twee jaren voor herhalingsoefeningen wor den opgeroepen. In de daarna nog beschik bare tijd zullen de dienstplichtigen herha lingsoefeningen meemaken bij de territo riale verdediging. De beoogde reorganisatie heeft ten doel, zich aan te passen aan de gevolgen ener atoomoorlogvoering door een meer beweeg lijke bevelvoering, die tevens een grotere spreiding der onderdelen mogelijk maakt. De vermindering der mankracht der di visie moet door verhoging der vuurkracht worden gecompenseerd. Uitbreiding van materieel, dat zeer aanzienlijke uitgaven zal vergen, is nodig om het leger op de hoogte van de tijd te houden. De minister zou de voorkeur aan een ge heel paraat legerkorps hebben gegeven. Dit is echter bij het huidige dienstplichtcontin gent en de bestaande duur der eerste oefe ning niet mogelijk. Voor de keuze gesteld, geeft hij, na overleg met SACEUR, de voor keur aan twee parate divisies met een be perkt aantal parate legerkorpstroepen bo- is zeer gering in vergelijking met het to taal. In de laatste drie jaar was dit aantal vier. Over de laatste drie jaar zijn totaal 27 overtredingen van vliegvoorschriften justitieel vervolgd. Bovendien zijn bij her haling vliegers, van wie op andere wijze was gebleken dat zij de juiste mentaliteit en zelfdiscipline missen, uit het vliegbedrijf verwijderd. Bij de vier door gebrek aan tucht ver oorzaakte luchtvaartongevallen waren al leen jeugdige vliegers betrokken. Bij de 27 opgespoorde en vervolgde inbreuken op de vliegdiscipline waren nagenoeg uitslui tend jeugdige en one* varen vliegers be trokken. Op en door de vliegbasis Soesterberg zijn ter vermindering van de hinder voor de omwonenden verschillende maatregelen genomen, welke beogen het lawaai zoveel mogelijk te beperken. Daar dit lawaai- probleem echter eveneens voor andere plaatsen in Nederland in meer of mindere mate geldt en nimmer geheel zal zijn op te lossen, zal het Nederlandse publiek voor dit probleem begrip moeten hebben, aldus minister Staf. ADVERTENTIE BARTEL10RISSTR. HAARLEM -. IEL 1 343? FERD. B01STR. 48 A DAM TEL. /17162 MOTOR - BROMFIETSKLEDING de parate divisie te vormen is door het aan- ven elke andere oplossing. ADVERTENTIE Vanmorgen om zeven uur is de zeventig jarige landarbeider L. Eisinga sr., wonende te Lisse, bij het oversteken van de Here- weg bij de Bondstraat door een bestelauto uit Sassenheim aangereden. De heer Eisin ga was onmiddellijk dood. De heer Willem F. Brederode heeft don derdag officieel zijn functie als directeur van het Residentie-Orkest overgenomen van mr. Evert Cornelis. De heer Brederode werd welkom geheten onder meer door de dirigent Willem van Otterloo en de voor zitter van de orkestcommissie, Louis Sons AO Ik ben geen juridisch expert, maar ik kan mij de tijden niet herinneren, dat het mogelijk was om een beklaagde een notoire misdadiger te noemen nog vóór dat het proces geëindigd was. Die oude idioot heeft grootheidswaanzin, dacht For- manek. Hij antwoordde echter niet en gaf telefonisch bevel Jablonsky boven te brengen. Kubrna had beleefd en automatisch geglimlacht, toen Kratochvil zijn opmerking maakte, maar toen hij zag, hoe nijdig Formanek werd, trok hij een nietszeggend gezicht en schudde afkeurend het hoofd. Zwijgend wachtten zij op Jablonsky. Toen hij binnengeleid was, nam Formanek het woord: Heren, u kunt eerst even alleen met dr. Jablonsky spreken. Zo dadelijk kom ik weer terug. Hij verliet de kamer. Kubrna wachtte of Kratochvil soms wat zou zeggen. Maar de laatste was sprakeloos. Hij was diep geschokt. Hoe kon een man in enkele dagen zó veranderen? Als ik niet geweten had, wie hij was, dan had ik hem niet herkend! Hij droeg geen boord en das, en hij was met geschoren, maar dat maakte hem nog niet tot een ander mens. Zijn gezicht was veranderd. Er spraken angst en wanhoop uit zijn ogen. Ze moesten hem geslagen heb ben; hij had vlak boven zijn rechteroog een nog maar nauwelijks geheelde wond en op zijn linkerwang.... Hij keek naar Kubrna, die er rustig bij zat: goed gescho ren, een keurig geknopte das, een uitstekend gesneden pak. Voor de eerste keer in zijn leven zag hij een mens, die gevangen zat. Hij had wel eens gelezen over gevan genistoestanden, maar hij had nog nimmer een gevange nis bezocht of een gevangene in levende lijve voor zich gezien. En nu zat hij tegenover zulk een beklagens waardig mens, één van zijn oud-studenten Tot zijn eigen grote verbazing voelde Kratochvil plot seling de neiging in zich opkomen om Kubrna, de lector en eerste assistent-secretaris, met de vuist in het gezicht te slaan en om hem zijn das af te rukken. Maar hij liet niets van zijn afkeer jegens Kubrna blijken Kubrna opende het gesprek. Met enige zelfvoldoening herhaalde hij uit naam van het Ministerie van Onder wijs, wat hij zo juist van Formanek had gehoord. Aan het slot van zijn betoog wees hij op de belangstelling van de Carolina Universiteit voor Jablonsky's zaak, en hij merkte op, dat prof. Kratochvil aangewezen was de procedure gevoerd werd en hoe noodzakelijk het was, dat er een bekentenis afgelegd zou worden, omdat zulks het enige redmiddel voor hem, Jablonsky, zou zijn. Kubrna was plotseling bang, dat niemand wat zou zeggen als hij zou zwijgen, en daar hij het niet waagde even te pauzeren, begon hij het hele verhaal opnieuw te vertellen. Tenslotte verwarde hij zich echter in zijn eigen woorden en bleef midden in een zin steken. Jablonsky antwoordde ogenblikkelijk. Hij wendde zich van Kubrna af en keek prof. Kratochvil aan. Spectabilis, het spijt mij, dat men u gedwongen heeft naar hier te komen en dat u thans kostbare tijd verliest. Al heb ik u ook vaak niet goed begrepen en al heeft u veel van wat ik gedaan heb, niet goedgekeurd, ik vraag u desondanks van mij aan te nemen, dat ik één van uw meest dankbare leerlingen ben geweest. Zonder Kratochvil gelegenheid te geven om hier op te antwoorden, richtte Jablonsky zich vervolgens tot Kubrna. U bent gespecialiseerd in administratief recht, niet in strafrecht, maar ik mag toch wel aannemen, dat u weet, dat het niet aan mij is om mijn onschuld te be wijzen, maar dat het openbaar ministerie mijn schuld moet vaststellen, vooropgezet natuurlijk, dat er nog rechtsgronden bestaan. Omdat men daartoe echter niet in staat is, tracht men mij een bekentenis af te dwingen. Misschien beseft u niet eens, dr. Kubrna, dat u gebru:t wordt om door middel van afpersing een bekentenis uit te lokken, dat u als medewerker van de beul Hij wendde zijn blikken af en begon zwijgend naar buiten te staren. Kubrna vroeg zich af, wat hij moest zeggen om deze vijand van Partij en Staat, deze hoogverrader, te dwin gen een bekentenis af te leggen. Als hem dit niet zou gelukken, zou Formanek hem er een verwijt van maken, terwijl alles, wat hij tot nu toe had weten te bereiken de hoge post op het Ministerie van Onderwijs, zijn po sitie op de universiteit verloren zou zijn. Kratochvil had het liefst geantwoord, dat hij het niet eens was met de handelingen van zijn oud-leerling, dat hij de filologie te edel achtte, dan dat haar dienaren zich mochten mengen in zo iets laag-bij-de-gronds als politiek. Maar mocht hij eigenlijk wel zo iets zeggen om uit naam van de Senaat vast te stellen, hoe correct tegen deze ongelukkige man, die met brandende ogen en een verslagen uitdrukking op het gezicht tegenover hem zat? Neen! Hij slikte dus de woorden in, die hij had willen zeggen: behoudt toch het recht, om de weten schap te dienen; spaar uw eigen leven! Hij bracht slechts enkele schraperige geluiden voort. Het leek op een snik. Jablonsky bleef naar buiten staren. Het zou een goed ding geweest zijn, dacht hij, om deze kamer te verlaten; om alles, wat een boze droom scheen, van zich af te schudden. Maar dat mocht niet, hij mocht zijn vrienden, die nog in de cel zaten, niet alleen laten; hij mocht ook Rybar, die al dood was, niet verloochenen. Kubrna begon weer te spreken, Jablonsky's gedach ten afsnijdend. Zijn woorden schenen de geleerde een zinloos gemompel toen en pas na enige tijd kon hij van enkele brokstukken de betekenis vatten: op de mi nister indruk gemaakt. U zult met uw onderzoekingen verder kunnen gaan. een volledige bekentenis zal dat mogelijk maken.... later.... amnestie.... hoop dat u de buitengewoon grote clementie van het Hof, die dit gesprek mogelijk heeft gemaakt, inziet Jablonsky draaide zich om en keek Kubrna aan alsof hij wilde zeggen: Gelooft u werkelijk, wat u zegt? Een ironische glimlach verscheen rond zijn lippen, waarna hij weer naar buiten begon te staren. Formanek kwam de kamer weer binnen. Kubrna, die juist een opmerking wilde maken, haalde de schou ders op. Formanek behoefde niets te vragen. Hij las van Kubrna's gezicht de mislukking af. Hij ging achter zij bureau zitten. Het spijt mij heren, dat uw pogingen tevergeefs zijn geweest. Ik zie dat aan uw blikken. Het spijt mij bijzonder. Uw houding, dr. Jablonsky, beschouw ik ech ter nog niet als definitief. U zult opnieuw gelegenheid krijgen, om op de voorstellen in te gaan. Hij greep naar de telefoon en gaf bevel Jablonsky weg te voeren. Toen de bewaker op Jablonsky toeliep, stond Kra tochvil op en reikte zijn pupil met een schuchtere be weging de hand. Hij keek hem recht in de ogen en was nauwelijks in staat Jablonsky's hand te vatten. CWordt vervolgd). De 27-jarige A. J. J. van Beek uit Wil- nis is donderdagavond met zijn auto, waar in ook zijn verloofde, de 26-jarige mej. J. Spring in 't Veld uit Nieuwveen was geze ten bij Nieuwveen in de Amstel gereden. Beide inzittenden zijn verdronken. Waarschijnlijk heeft de heer Van Beek de gevaarlijke bocht ter hoogte van de boerderij van de heer De Jong te snel ge nomen. Hij heeft links van de weg de bocht „gesneden'', waardoor hij in de berm reed. Bij pogingen uit de berm te komen, raakte hij met zijn auto aan de andere kant van het smalle weggetje weer van de verharding. Na eerst een zware betonnen paal omver gereden te hebben, is de wa gen over de kop in het ter plaatse meters diepe water van de Amstel geduikeld. Onder leiding van de commandant der rijkspolitie is geruime tijd getracht met behulp van enkele* dreggen de uit de auto geraakte twee drenkelingen uit het water te halen. Hierin slaagde men pas na ander half uur. De pogingen van enkele leden der E.H.B.O. de levensgeesten weer op te wek ken waren vergeefs. Enkele jaren geleden is op dezelfde plaats een motorrijder in de Amstel gere den en eveneens verdronken. Acht Nederlandse koks, die speciaal voor dit doel naar Australië komen, zullen de zorg dragen voor de tachtig man sterke af vaardiging naar de Olympische Spelen in Melbourne. Zij zijn door bemiddeling van het hoofd van de voedselvoorziening Nor man Carlyon naar Australië gekomen en zij zullen zich na afloop van de Spelen week en zij zijn in een speciaal hotel in het als immigrant in dit land vestigen. Zij verdienen 27 Australische ponden per dorp ondergebracht. De leden van de équipe zijn. Simon van'Hóff (35) uit Haar lem, Joost Meerding (27), uit Amsterdam, Jan Peters (38) uit Bergen op Zoom, Henk Houtman (33) uit Rotterdam, Evert Snass (40) uit Utrecht, Rik Kloos (24) uit Noord- wijk, Roelof Henkes (31), uit Den Haag en Pieter Ermstrang (40) uit Rotterdam. „Theater" geeft de première op 27 november in Amsterdam Naar ons van de zijde van de toneelgroep „Theater" wordt medegedeeld, zal de pre mière van „Het dagboek van Anne Frank" op 27 november worden gegeven in het Nieuwe de la Martheater in Amsterdam. In dit geval heeft men Amsterdam voor het geven van de première het geschiktst geacht. In de plaats van Ellen van Hemert zal de hoofdrol worden vertolkt door Tine ke Crefcoeur, een Rotterdams meisje, dat studeert aan de Maastrichtse toneelschool (Jan van Eyck-academie) en in de examen klas zit. Tien spelers zullen in totaal de rollen in het stuk vertolken. Jenny van Maerlant speelt de moeder van Anne, de vader wordt gespeeld door Rob de Vries en haar zuster Margot door Anne-Marie Hey- ligers. De regie heeft Karl Guttmann, die bet stuk later ook in Frankrijk en wenen zal regisseren. VRIJDAG 2 NOVEMBER Minerva: „Simba", 18 jaar, 8.15 uur. Stu dio: „De zeven hoofdzonden", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Ja, die liefde in Ti- rol", alle leeftijden, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: „Artists and models", alle leeftijden, 7 en 9.15 uur. Lido: „Mars door de hel", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Roxy: „Menselijke tor pedo's", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Schurken gaan naar de hel", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. F'-ans Hals: „Achter de schermen van Scotland Yard", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Gebouw Cultura: Nederlandse vereniging van spiritisten „Harmonia": „Allerzielen- herdenking" 8 uur. Wilhelminastraat 22: Spiritistenvereniging „Het Licht": aller- zielenherdenking, 8 uur. Concertgebouw: Noordhollands Philharmonisch Orkest on der leiding van Marinus Adam met werken van Andriessen, Bach en Monteverdi, 8.15 uur. Stadsschouwburg: Nieuw Nederlands Toneelgezelschap met „Detective Story", 8 uur. Gebouw Wilhelminastraat 60: De Vrije gemeenten „Nieuwe religische levens houding", 8 uur. ZATERDAG 3 NOVEMBER Minerva: „Warenhuis op stelten", alle leef tijden, 2.30 uur. „Simba", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Ja, die liefde in Tirol", alle leeftijden, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: „Artists en modellen", alle leeftij den, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Lido: „Mars door de hel", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Roxy: „Menselijke torpedo's", 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Lyxor: „Schurken gaan naar de hel", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Achter de schermen van Scotland Yard", 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Studio: „De zeven hoofdzonden", 18 jaar, 2.15, 7 en 9.15 uur. Stadsschouwburg: De Haagse Co- medie met „The Great Sebastians", 8 uur. Concertgebouw: Jazz-concert door het „Mo dern Jazz quartet" met medewerking van Nieles Davis, Lester Young. Helen Merr'l, Bud Powell, 8 uur.

IJmuider Courant | 1956 | | pagina 7