KINDERBOEKENWEEK DERDE MACHT KAN DE VERKIEZINGSKANS OP EEN BESLISSENDE MANIER VERANDEREN Niet praten onder het eten t Wat doet de heksenjager De pers voor Eisenhower KNIKKERSPEL Voor alle leeftijden Voor de jongste lezers Wie zal het winnen De radio geeft: woensdag de uitslag DE KLEINE PARTIJEN ZIJN KANSLOOS MAAR NIET ZONDER INVLOED DE VERENIGING MET wel ongeveer de langste naam van alle verenigingen in ons land namelijk: de Vereniging tot bevordering van de belangen des Boek handels gebruikt ieder jaar één week om bijzondere aandacht voor het kinder boek te vragen. De Kinderboekenweek noemt men die periode. Alle boekwinkels, overal in het land, hebben hun etalages volgelegd met nieuwe uitgaven voor de jeugd. Als je er langs loopt zul je het zien. En er zullen vast een heleboel boeken bij zijn, die je graag als cadeau zou willen hebben bij een van de komende feesten in december of op je verjaardag of zo maar, omdat je zoveel van lezen houdt. Natuurlijk kunnen wij die nieuwe boeken hier niet allemaal in één keer bespreken maar we willen toch in deze jeugdrubriek niet helemaal achterblijven. Daarom hebben we een keuze gemaakt uit de grote stapel met bundels vol verhalen en gedichten, die de uitgevers ons ter kennismaking hebben toegestuurd. Er zijn heel veel boeken en boekjes, waarin speciaal voor jullie is geschre ven. Onmogelijk kunnen wij ze allemaal opnoemen. We hebben een keuze ge daan. Nog één reeks nieuwe uitgaven mogen wij niet onvermeld laten, de reeks van boekjes, die onder de titel „Een gouden boekje" regelmatig bij de Bezige Bij verschijnen. Jullie kennen ze wel, met de leuke gekleurde plaatjes van dieren en kinderen en met die grap pige verhaaljes. De titels van de nieu we uitgaven zijn onder andere „Hondje eigenwijs", „Het Koekemannetje", „Ze ven kleine vrienden", en „Het Huis dat Japie heeft gebouwd". Als je zo'n boek je op je verlanglijst zet weet je zeker, dat je een gelukkige keuze hebt gedaan. Er wordt weer overal geknikkerd, maar heb je wel eens zelf een knikker spel gemaakt? Je hebt er een schoenen doos voor nodig en wat gekleurd papier. Knip aan één zijkant vijf gaten, zoals op de tekening. Knip dan het deksel aan drie kanten los en beplak het geheel met gekleurd papier. Teken de cijfers en op het naar boven gevouwen deksel twee ogen en een neus. Deze knikkereter lust heel wat, hoor. Probeer hem maar zoveel mogelijk te geven, dan krijg je de meeste punten. Bij de uitgeverij De Bezige Bij is wel een heel mooi boek verschenen. Op 237 bladzijden kun je van alles vinden dat je op een heel plezierige manier bezig houdt. Het boek heet „De Kris Kras Jan Plezier" en staat vol verhalen, sprookjes, gedichten, raadsels en puz zels. Maar dat niet alleen. Je vindt er zelfs spelletjes in en knutselwerkjes, handwerkjes en handenarbeid, ja zelfs kookrecepten, en nog veel meer. Veer tien illustratoren maakten tekeningen om het boek er vrolijk te laten uitzien, drieëndertig schrijvers van verhalen, gedichten en versjes hebben gezorgd, dat jullie als je alles in eens zou wil len lezen dagen en nachten zoet zou zijn. Het is een boek, dat voor de klein sten en de grootsten onder jullie ge schikt is en echt een boek om op je ver langlijst te zetten. Misschien wel omdat Jan Klaassen en Katrijn toch nog minder vaak in de poppenkast verschijnen dan velen van jullie zouden wensen, heeft de uitgeve rij Cantecleer in Utrecht een boekje gemaakt, dat de lotgevallen van dit oud- Hollandse paar in een reeks van acht verhalen vertelt. De verhalen zijn ge schreven door Martha de Vries en A. van Hees-Napjus heeft deze van leuke tekeningen voorzien. De hele bundel heet „Hoera, daar is de poppenkast!" Wisten jullie wel, dat de kinderen hon derden jaren geleden ook al met span ning hebben gekeken naar de avonturen van Jan Klaassen en Katrijn? Wij we ten het niet zeker, maar waarschijnlijk zijn de verhalen over deze twee men sen ontstaan doordat zigeuners uit het oosten ongeveer achthonderd jaar gele den naar Europa kwamen om overal op feesten poppenspelen te vertonen. Zij zwierven alle landen door en verdien den geld met de voorstellingen die zij gaven. Iedereen kent natuurlijk het versje dat begint met ,,'k Zag twee beren, broodjes smeren, O, het was een won der...." Maar weten jullie eigenlijk wel, dat er nog veel meer andere die ren zijn, die van die wonderlijke dingen kunnen? Eva Huysmans heeft het voor jullie opgeschreven in een boekje, dat ze zelf ook heeft geïllustreerd en dat de uitgeversmaatschappij Holland-Amster- dam heeft uitgegeven. Je leest er in en ziet op de plaatjes, dat muizen wol uit pluizen, dat kraaien koren maaien, dat hazen bellen blazen, dat koeien bootjes roeien, dat vliegen kindjes wiegen, dat slakken brieven plakken enzovoort. Je kunt nu op hetzelfde wijsje een hele boel andere liedjes zingen. Eva Huys mans heeft ook voor de illustraties ge zorgd bij een verhaal over Sinterklaas van Mies Bouhuys. In dat verhaal le zen we, dat Sinterklaas net als wij wel eens ziek is en hoe hij door zijn Pieten en zijn schimmel wordt gehol pen om weer beter te worden. Want evenmin als wij zouden zij december willen zien voorbijgaan zonder een reis naar ons land. In de loop der jaren is er een over vloed van verhalen en versjes voor de jeugd geschreven, zoveel, dat je meer dan een heel leven nodig zou hebben om alles te lezen. Margreet Bruyn en J. A. Michels-Scholten hebben een hele boel versjes en verhalen in allerlei boe ken opgezocht en de leukste hebben zij bij elkaar gelegd. De uitgeverij Meulen- hoff heeft hun keuze in een reeks boek jes afgedrukt, die allemaal de toepasse lijke titel „Kleine parels uit de kinder litteratuur" dragen. Anders staat er op deze plaats altijd een verhaal, dat door Mies Bouhuys is geschreven. Misschien weet je ook wel, dat zij niet alleen vertellingen en vers jes maakt, maar ook toneelstukken voor de jeugd. Het meeste succes heeft zij geboekt met een stuk, dat „De rode ponnie" heet. Dat is meer dan honderd keer in Nederland opgevoerd en wordt nu ook in Duitsland gespeeld. Daar kwamen zoveel grappige gebeurtenis sen en spannende avonturen in voor, dat de uitgeversmaatschappij Holland aan Mies Bouhuys heeft voorgesteld die eens na te vertellen, zodat iedereen ze thuis zou kunnen lezen. Dat heeft ze gedaan, maar Boer Manus en zijn vrouw Mijntje en hun kinderen Ot en Sien met het zigeunermeisje Rosalita en het wonderpaard Pepita maken zoveel malle en opwindende dingen mee, dat het zelfs twee boekjes van ieder tach tig bladzijden zijn geworden. Bij „De rode ponnie" maakte Fiep Westendorp de tekeningen en bij „De jacht op de rode ponnie" het vervolg, dat je ook zelfstandig kan lezen Babs van Wely. „Wie heeft er ooit gehoord van een varkentje, dat Hopla heet? Hopla is toch geen naam! Het is zomaar een woord, iets om bij te springen of te dansen, een woordje voor de grap." Zo begint „Hopla, het feestvarken" van Harriet Laurey, dat met illustraties naar knipsels door Eva Huismans bij dezelfde uitgevers (ook in de reeks Dit is een garage, die je pas kunt maken als je huisgenoten „Erbij" uit hebben. Je knipt het dan uit en lijmt het op dun karton. Knip dat ook weer uit en lijm de overeenkomstige cijfers op elkaar: 1 op 1, 2 op 2, enzovoort. „Bonté Boekjes") is verschenen. Het is een leuk en gevoelig verhaal over een varkentje, dat de wijde wereld in wil en door prins Tissandro gevonden wordt en meegenomen naar het paleis. Maar dan wordt het verkocht door de lakei Pregel aan zwervers. Hopla komt te recht in een circus en dan.... Nee, alles vertellen wij niet. Trouwens, we moeten nog een boekje noemen in deze serie: „Van een baron, een klein meisje en een vogeltje" door Aleid Margan- dant. Van de boeken over Pinkeltje heeft ieder kind wel eens gehoord. Er waren er al een heleboel, maar nu is er weer een bijgekomen. Daarin komt Pinkeltje na al zijn omzwervingen tussen de die ren eindelijk bij Pinkelotje in zijn eigen huis terug. Het boek heet „Pinkeltje gaat laar Pinkeltjesland" en het werd door Dick Laan geschreven. Rein van Looy maakte er de gezellige tekeningen bij. En de uitgevers,.Van Holkema en Warendorf, delen mee dat er nog een nieuw deel zal verschijnen, dat „Pinkel tje en de flonkersteen" gaat heten. Zulke fijne kleuterboeken hadden jullie ouders niet. Iedereen die een radio thuis heeft, kent Saskia en Jeroen, de tweeling, uit het door Wim Paauw voor de micro foon gebrachte seriehoorspel. Een aan tal van de net een beetje ongewone be levenissen van twee heel gewone kin deren, die soms met de beste bedoelin gen erg domme dingen doen en ook vaak verkeerd worden begrepen, zijn door Jaap ter Haar opgeschreven en door Van Holkema en Warendorf in drie boekjes gedrukt. Die heten alle maal naar die twee kinderen, die pre cies even lief en lastig zijn als alle andere kinderen en die daarom zoveel vriendjes en vriendinnetjes hebben. Horen jullie daar al bij? Voor de microfoon UjUUMJUXOaXXJOOOUOXJUUUUUUUUA^OaXXWOOOtXJUOOüUUUUJtAXAAJUUUlJlJU. DUUUUUUUAAJULMJUIJ AAJUUl/ >UOUAXDUUULMAA) WAT ZIJN gunstige, wat zijn minder gunstige uren voor een radio-uitzending? „Ongustig" is trouwens voor de omroep een relatief begrip, want zelfs op de uren met de geringste luisterdichtheid (de mid daguren van 16 tot 18 uur van maandag tot en met vrijdag) luisteren er volgens het rapport Radio en vrijetijdsbesteding van het Centraal Bureau voor de Statistiek toch nog altijd gemiddeld 335.000 luiste raars, die intussen slechts negen percent van het aantal thuiszijnden uitmaken. Het VARA-omroeprapport deelt reeds jaar en dag zendtijd in in gunstige, ongunstige en halfgunstige uren. Tot de eerste groep be horen de zondagen en de zaterdagen van veertien uur af en verder de periode van 18 tot 23 uur op de overige dagen. Half- gunstig zijn de lunch tijd van 12 tot 14 uur op werkdagen, de na middag van 17 tot 18 uur op maandag tot en met vrijdag en tenslotte het laatste uur van de dag, even eens van maandag tot en met vrijdag. De tijd van 18 tot 20 uur wordt dus tot de gunstige uren gerekend, hoewel volgens het reeds genoemde rapport slechts zeventien percent van het aantal thuiszijnden dan de radio gebruikt. Dat zijn „slechts" 930.000 luisteraars tegen in de avonduren veel meer dan twee miljoen. Merkwaardig is Wij geloven, dat in de eerste plaats de VARA de betekenis van deze tijd van de dag voor de radio overschat. Het is de tijd waarop de maaltijd wordt gebruikt, de kinderen naar bed worden gebracht of waarop men allerminst tot rustig luiste ren is geneigd. Wat doet nu de omroep in die omstandigheden? Hij concentreert een aantal belangwekkende causerieën en le zingen en andere vormen van gesproken woord op de tijd, dat er in de meeste Nederlandse gezinnen een soims onvoor stelbaar rumoer heerst. Wij weten van huishoudens die nog nooit naar de Artis tieke Staalkaart hebben kunnen luisteren hoewel men er belang in stelt van wege de normale huiselijke beslomme ringen. De Radio Volksuniversiteit geeft week-in week-uit de voortreffelijkste le zingen over de meest belangwekkende on derwerpen 's avonds tussen half zeven en zeven uur, een tijdstip, waarop de meeste Nederlanders meer belangstelling aan de dag leggen voor het dagelijks brood dan voor de vraagstukken, die de kern van ons bestaan raken. Op dezelfde tijd laat de NCRV ir. H. Badings vertellen hoe de mo derne componist te werk gaat, laat de VARA parlementaire overzichten houden of levensbeschouwelijke problemen toelich ten, geeft de KRO sociale kronieken en is op vrijdagen een interessante rege ringsuitzending geprojecteerd. Alleen de AVRO deelt de tijd zo in, dat, met uitzon dering van een paar korte causerieën aan sluitend aan het nieuws van zes uur en de door een korte gesproken brief van de correspondenten uit Parijs en Londen voor afgegane uitzending voor kleuters, vooral lichte muziek kan worden gegeven, inder daad de enige programmavulling welke dan reden van bestaan heeft. Niet voor niets heeft de Draadomroep voor zijn eigen platenconcerten juist de uren tussen 18 en 20 uur gekozen op de dagen dat er in onze omroep het meeste „gepraat" wordt. Daar mee doet men oneer aan sommige zeer be langrijke programmapunten. De lezingen 1 van de RVU bijvoorbeeld verdienen vaak best een plaats tussen 20 en 22 uur en datzelfde geldt voor de reeds genoemde causerie van ir. Badings en voor de Artis tieke Staalkaart eveneens. En bovendien zou men met lichte muziek tijdens de maal tijden de luisteraars een groter genoegen bereiden. Waarbij wij de vraag in het mid den laten of het èn voor de spijsvertering èn voor de gezinsconversatie niet beter zou zijn dat de radio dan zweeg. J. H. Bartman jGOUUOOOUOOOOOOOOCJOOOOUOCX"*. OOOOUOCOOOOUOOCXXKXXIOOOOO sum I Speciaal aanbevolen: Ir. H. Badings spreekt dinsdagavond 6 november over Hilversum II over moge lijkheid en noodzaak de stemmingsgrenzen te doorbreken. In het donderdagavondpro gramma van Hilversum II op 8 november kan men onder meer luisteren naar het Requiem van Willem Lanidré. De blinde organist prof. Helmuth Walcha voert voor Hilversum I maandag 5 en woensdag 7 november op het orgel van de Grote Kerk in Alkmaar de „Kunst der Fuge" van Joh. Seb. Bach uit. Een Requiem „voor degenen die wij liefhebben" van Hirudemith wordt op vrijdag 9 november gezongen door een vocaal ensemble onder leiding van Marinus Voorberg met mede werking van het Noordhollands Filharmo nisch Orkest. Aan deze uitvoering in het kader v.an de Haarlemse muziekweek wordt medegewerkt door de vocale solis ten Aninie Hermes en Herman Schey en door de organist Albert de Klerk (Hilver- g 3 NOVEMBER 19 56 EISENHOWER WIE zal het winnen als het Amerikaanse volk dinsdag zijn president kiest voor de komende vier jaar, Stevenson of Eisen hower? Het antwoord op die vraag zal niet eerder bekend zijn dan woensdag, want de uitslag is even onzeker als vier jaar ge leden. Voor de meeste Amerika nen zal het evenwel een verras sing zijn als Stevenson wint, om dat zowel opiniepeilingen als de overgrote meerderheid van de Amerikaanse pers doen ver wachten dat Eisenhower her kozen zal worden Twee maanden geleden was ook het overgrote deel van de leidinggevende Europese pers van oordeel dat de herverkiezing van Eisenhower een uitgemaakte zaak was. De Amerikaanse correspondent van de liberale Manchester Guardian. Alistair Cooke, die in 1952 voor spelde dat Stevenson zou winnen, houdt 't ook nu nog op Eisenho wer, de correspondent van de Lon- dense Times geeft de Democra ten daarentegen een redelijke kans. Walter Lippmann, 'n vaste medewerker van de (Republi keinse) New York Herald Tribu ne is van mening dat de tijden rijp zijn voor 'n allesomvattende vernieuwing der politieke denk beelden, 'n streven dat volgens de traditie aan de Democraten is toevertrouwd. En de „New York Times" heeft in een breedvoerig hoofdartikel zijn vertrouwen in de regering-Eisenhower beves tigd. DE verkiezingscampagne heeft een merkwaardig verloop gehad. De verwachting dat de Demo craten Eisenhower zouden dood verven als een president-voor- halve-dagen en de vrees zouden aanwakkeren dat Nixon presi dent zou worden als Eisenhower herkozen wordt en voor het ver strijken van zijn ambtstermijn mocht overlijden, is niet bewaar heid. Eisenhower heeft zelf de grond voor dergelijke bewerin gen weggenomen door zich niet te houden aan zijn aanvankelijke voornemen om zijn campagne grotendeels via de televisie te voeren. De Republikeinse leiders beseften dat het electoraat de voornaamste kandidaat in leven de leve zou willen zien om zich te laten overtuigen van zijn vitaliteit. Zij weten dat hun par tij in populariteit ver achteraan komt bij Eisenhower en proberen hun kandidaat mee te laten trek ken in de krachtvelden van Eisenhowers persoonlijk magne tisme. Stevenson weet heel goed dat hij zich in populariteit niet met Eisenhower kan meten. Hij volgt de omgekeerde weg en zoekt aansluiting bij de Democratische kandidaten voor Huis en Senaat, in wier kielzog hij meegezogen hoopt te worden. Hij maakt daar op zijn verkiezingstournee geen geheim van en zijn mede-kandi daat Kefauver geeft hem in dit opzicht een geweldige steun, want de „Keef" is getapt. Eisen howers mede-kandidaat Nixon leunt daarentegen volkomen op de president, wiens lof hij niet moede wordt te verbreiden. Waar de Republikeinse kandidaten voor Huis en Senaat aan de ver liezende hand schijnen te zijn, heeft de Republikeinse partijlei ding Eisenhower laten optreden in de hoop dat zijn verschijning de doorslag zou kunnen geven. De televisie is geen vervangings middel gebleken voor het per soonlijk optreden van kandi daten. Met uitzondering van de boe ren in de noordelijke landbouw- staten en de werklozen in be paalde bedrijfstakken bijvoor beeld in de auto-industrie hebben de Amerikanen weinig reden tot klagen over de gang van zaken onder de regering- Eisenhower De Republikeinse leuze vrede en voorspoed lijkt, oppervlakkig gezien wonderwel te passen op de hui dige periode van welvaart en „afwezigheid van oorlog". De redevoeringen van Eisenhower en Nixon getuigen van een grote mate van zelfvertrouwen. De president heeft onomwonden ge zegd dat hij niet van plan is de proeven met atoomwapens te staken of de dienstplicht af te schaffen, hoewel Stevenson de wenselijkheid van zowel het een als het ander zonder ophouden propageert. Men moet zich geen overdre ven voorstelling maken van de invloed, die een dergelijke dis cussie op hoog niveau op de mening van de gemiddelde Ame rikaan zal uitoefenen. De dis cussie is voortgezet in opinie artikelen in leidinggevende dag- De einduitslag van de Ameri kaanse presidentsverkiezingen wordt verwacht op woensdag 7 november 's morgens tussen tien en twaalf uur. De N.C.R.V. heeft de medewerking gekregen van de Amerikaanse zender „The voice of America" voor het doorgeven van drie, vrijwel rechtstreekse, repor tages. De eerste van deze repor tages is woensdag te verwachten 's morgens tussen 7 en 8 uur, de tweede tussen 12 en 1 uur en de derde 's avonds in de Radiokrant Deze foto laat er geen twijfel over bestaan hoe het toeging op de Republikeinse nationale conven tie in 1952, toen Eisenhower en Nixon in Chicago werden gekozen tot kandidaten voor het presi dentschap en het vice-president- schap der Verenigde Staten. bladen, waarbij er op gewezen is dat deze onderwerpen in de poli tieke sfeer van een verkiezings campagne onvoldoende tot hun recht kunnen komen. Of de etische en morele vragen, die daarbij gesteld worden, in andere dan wetenschappelijke en intel lectuele kringen weerklank vin den, mag men betwijfelen. Een paar honderd geleerden delen Sevensons zienswijze, maar de meeste politici zowel Demo cratische als Republikeinse verdiepen zich liever niet in deze vragen. Zolang er geen oorlogs dreiging is, waarbij de Verenig de Staten rechtstreeks betrokken kunnen raken, lopen de Ameri kanen niet warm voor internatio nale vraagstukken. Men mag evenwel hopen dat Stevenson er in slaagt het geweten van zijn volk wakker te schudden, omdat zijn vrees voor de nadelige ge volgen van de atoomstraling, die vrijkomt bij de proefnemingen met waterstofbommen, door vele Westeuropeanen wordt gedeeld. Het heeft er alle schijn van dat de beslissingen in deze verkie zing zullen vallen over binnen landse Amerikaanse kwesties en dan valt er op het bewind van president Eisenhower niet zoveel af te dingen. Dulles' wispelturige verklaringen om de buitenlandse politiek in vredige banen te hou den tijdens de verkiezingscam pagne zijn de Amerikanen minder opgevallen dan de standvastige uitlatingen van de president. OF STEVENSON ll!llllllll!lll!lllllllllllll!lllll!llllllllllinillllllllllllllllllllllll!lllllll||||||||llllll|||||||||||||||||||||||||||||i||||||||||||||| ;i WANNEER de Amerikanen op 6 november naar de stembus gaan, dan mag men gevoeglijk aannemen dat 99 percent van de stemmers zijn stem of op de Republikeinse kandidaat president Eisenhower dan wel op de Democratische kandidaat Stevenson zal uitbrengen. Dat ene resterende percent zal worden uitgebracht op de kandidaten van de kleine partijen, die op de stembiljetten kunnen voorkomen. Behalve de Republikeinse en Democratische partijen zullen er ten minste nog twaalf andere politieke groeperingen kansloos aan de verkiezingen deelnemen. De namen van alle kandidaten van deze „derde" partijen zijn niet in alle achtenveertig staten op de stem biljetten vermeld, omdat elke partij moet voldoen aan de bepalingen van de verschillende kieswetten in die staten. Een veel voorkomende eis is bijvoorbeeld, dat een partij, die wenst dat zij op de staatsstem- biljetten wordt vermeld, daartoe een verzoek indient dat is onder tekend door een bepaald aantal personen. Maar ook wanneer een derde partij er niet in slaagt aan de in de kieswet gestelde eisen te voldoen, dan kunnen de aanhangers toch hun stem op die kandidaten uitbrengen, omdat vrijwel zonder uit zondering op de stembiljetten en ook bij de stemmachines een ruimte is opengelaten, waar de kiezer zijn bijzondere keuze kan vermelden. Enkele van die derde partijen zullen slechts in een of twee staten activiteit ontplooien, terwijl andere, met name de Socialistische Par tij, in vele staten op het stembiljet zullen voorkomen. Ofschoon de Socialistische Partij een van de oudste kleine partijen is, wordt daar aan in de pers niet zoveel aandacht als aan de Constitution Partv, de For America Party en de States Rights Party of Virginia besteed. Deze drie hebben de voormalige directeur van de Belastingdienst, T. Coleman Andrews, kandidaat voor het presidentschap gesteld en het voornaamste punt in zijn partijprogramma is de afschaffing van de federale inkomstenbelasting, een onderwerp waarop Andrews reeds in een aantal artikelen en brochures de aandacht heeft ge vestigd. Zijn rechtenhand is Thomas H. Werdel, een voormalig lid van het Huis van Afgevaardigden voor Californië. Van de kleinere partijen, die in de eigen streek een zeker succes kunnen behalen, zal alleen de Liberale Partij in de staat New York enig gewicht in de schaal leggen. Deze partij heeft geen eigen kan didaten maar heeft bij vorige verkiezingen de Democraten gesteund en de stemmen der liberalen hebben in enkele gevallen tot de over winning van de Democratische kandidaten voor het Huis van Afge vaardigden bijgedragen. De Labourpartij in de staat New York, die in 1936 ontstond met steun van de vakverbonden en zelfs in het Congres vertegenwoordigd is geweest, is onlangs opgeheven. Voorts dienen nog genoemd te worden de Socialist Labor Party, die in twintig staten aan de verkiezingen deelneemt, de Socialist Workers Party, de Pioneer Party, die zich tegen elke oorlog keert en voorstander is van een kosteloze gezondheidszorg, de Prohibition Party, die een verbod wil invoeren op de verkoop van alcoholische dranken en de Texas Constitution Party, Het totaal aantal stemmen dat in 1952 op de kleine partijen werd uitgebracht, bedroeg 428.638. Ondanks deze betrekkelijk geringe resultaten, bewerken deze partijen het kiezersvolk niettemin op krachtige wijze. In vroeger jaren hebben de „derde partijen" soms grote invloed uitgeoefend zo kreeg oud-presidenit Theodore Roo sevelt in 1912, als hoofd van de Progressive Party meer dan vier miljoen stemmen, de winnaar, de Democraat Woodrow Wilson, kreeg zes miljoen stemmen, dé Republikein William Howard Taft ruim drie miljoen. Roosevelt maakte het door vier miljoen stemmen aan Taft te onttrekken mogelijk dat Wilson tot president werd gekozen. Aangezien de Amerikanen over het algemeen tevreden zijn met het tweepartijen-stelsel, zal een derde partij slechts de wind in de zeilen krijgen, wanneer groeperingen zich van een grote partij los maken omdat ze het niet langer eens zijn met het partijprogramma. Wat doet senator McCarthy, de heksenjager uit de staat Wiscon sin in deze verkiezingscampagne? Hij houdit zich koest, maar laat zijn vrienden in Milwaukee weten dat Stevenson het, naar zijn me ning, zal winnen. Hij kan moeilijk iets anders beweren want hij heeft in het openbaar zijn verontschuldigingen aangeboden voor het feit dat hij Eisenhower in 1952 heeft gesteund. Wel zal hij een spreekbeurt vervullen voor de Republikeinse kandidaat voor het gou verneurschap van zijn staat. Voor zijn Republikeinse collega in de Senaat, wiens zetel dit jaar op het spel staat, zal hij wel geen goed woord willen doen. £New York Herald Tribune). DE PERS in de Verenigde Staten, zowel couranten, weekbladen a's tijdschriften, is in overweldigende meerderheid pro-Eisenhower. Zo was het in 1952 en zo is het nu. In de opinie-artikelen gaat d.at vaak door dik en dun, maar er moet bij verteld worden dat de Demo craten in het dagelijkse verkiezingsnieuws in de meeste kranten vrij eerlijk bedeeld worden, Stevenson heeft daar in 1952 zijn voldoening over uitgesproken. De verhouding in de pers is in de loop der tijden steeds ongunstiger geworden voor de Democraten.

IJmuider Courant | 1956 | | pagina 13