Vindingrijke knutselaars tonen hun prestaties DE SAMENZWEERDERS MERLIJN EN DE WONDERBESSEN Bezwaren geopperd tegen brief over vormingsschool detailhandel A J Agenda voor Haarlem Mi met melk meer mans Si™ Kohier naaimachines Kamer van Koophandel ZATERDAG 3 NOVEMBER 1956 4 KERKELIJK LEVEN Ritme bij de prediking Ritme Jeugdige onruststokers te Eindhoven reeds berecht Koersfluctuaties op de Amsterdamse beurs van 29 oktober tot en met 2 november VERVOLGVERHAAL door Friedrich Bruegel Mist boven Schiphol en Amsterdam 99 99 Alet een congres en een feestelijke tentoonstelling viert de Vereniging voor Han denarbeid deze en volgende week haar 75jarig bestaan. Deze tentoonstelling, de „H.A. 75", die vanmiddag in de Haagse Dierentuin geopend wordt, is ingericht met het doel aan te tonen, welke verrassende mogelijkheden, de tientallen hobbies bieden, die men samen kan vatten, onder de verzamelnaam „vrije handenarbeid". Ook vroeger kende men in alle lagen der bevolking mensen die in hun vrije tijd met hartstocht en overgave knutselden, vorsten en staatslieden die poppen sneden of sieraden ver vaardigden, pitriet-vlechtende ambtenaren, figuurzagende klerken en pottenbakken- de huisvrouwen. Nooit echter is de behoefte aan dit soort tijdverdrijf zo groot ge weest als in onze dagen van nivellering en zielloze massaproduktie. De mens van heden moet zich een tegenwicht zoeken voor de geestelijke druk, waaraan zijn vaak te eenzijdig mechanische arbeid hem blootstelt. De creatieve handenarbeid nu ver strekt hem zulk een tegenhanger. Een bij uitstek geschikte zelfs, omdat deze hem niet alleen afleiding en verstrooiing geeft (dat doet postzegels verzamelen, tenslotte ook), maar omdat zij hem bovendien de mogelijkheid biedt tot die min of meer „artistieke" zelfexpressie, die voor de ontplooiing van de „volledige mens" onontbeerlijk is. Het heeft tientallen jaren geduurd, voor het besef van. deze dingen tot de goege meente doordrong, tot de bevoegde auto riteiten vooral. Pas in de laatste jaren heeft men ingezien da.t dit pedagogisch zo belangrijke werk een vaste plaats behoort te hebben in de opvoeding van. de jeugd REEDS EERDER hebben wij er in deze rubriek £p gewezen, dat, waar de zending haar werk verricht, er toch vooral de na druk op gelegd moet worden, dat het nood zakelijk is zich, waar dit maar even moge lijk is, aan te sluiten bij het denken van de mensen die men tegemoet treedt. Natuurlijk tracht men dit al te doen, maar het lijkt ons zo belangrijk, dat we er graag nog eens de nadruk op leggen. In middels is het vaak verre van eenvoudig om aan te sluiten bij de gevoelens van mensen, die in een 'geheel andere gedach- tenwereld leven dan wij. Welke enorme verschillen er bestaan werd ons nog weer eens duidelijk uit een artikel in de „Inter national Review of Missions", waarin dr. J. W. C. Dougall, een terzake deskundige, secretaris van de Raad voor de zending der Schotse Kerk, interessante mededelingen doet over de arbeid van de zogenaamde separatistische kerken in Afrika. Er zijn nogal wat van deze kerken. Volgens een Zweeds onderzoek telt alleen Zuid-Afrika er reeds achthonderd. Dat kerken de be langstelling van de bevolking hebben blijkt wel uit het feit, dat er ook steeds meer van deze kerken komen aan de Goudkust, in Nigeria en in Oost-Afrika. Het zou de moeite lonen na te gaan hoe dit .mogelijk is. Ons ontbreekt de ruimte hierover veel te zeggen. Laten we echter toch in dit verband enkele dingen vaststel len. Het ontstaan van deze gemeenschap pen is deels te verklaren uit de rassendis criminatie. Dit is alleszins begrijpelijk. Met dr. Dougall zijn wij echter van mening, dat het zeker niet uitsluitend de rassenkwestie is, die de bewoners in de bedoelde geloofs gemeenschappen bijeenbrengt. Behalve nog enkele andere oorzaken kan wel worden vastgesteld, dat verder vooral een belang rijke rol speelt de wijze, waarop aansluiting wordt gezocht bij de gevoelens van de be volking. Gebleken is, dat de godsdienstoefeningen van de separatistische kerken vooral ge kenmerkt worden door een grote voorkeur voor het onderhouden van een uitgespro ken ritme en het gebruiken van kleurige liturgische kleding in de opbouw van de eredienst. Hoe de diensten dienen te ver lopen heeft dr. G. Parrinder, lector aan de universiteit van Ibadan in Nigeria, duide lijk gemaakt in een studie over het veel voudige godsdienstige leven in Ibadan. Men kan hierin als voorbeeld lezen hoe in een bepaalde kerk 's morgens een dienst werd gehouden volgens de ritus van de Angli caanse kerk, maar hoe men er zich des avonds geheel instelde op de mentaliteit van de Afrikaner. De begelei'ding geschied de met Afrikaanse muziekinstrumenten als trommels, triangel en schellen. Er werd een bekend kerklied gezongen, waarvan het eerste couplet op een Sankey-melodie. Maar bij de volgende verzen werd een heel ander ritme gebruikt. De begeleiding hier bij werd gevormd door handgeklap en stampen met de voeten, waarbij de ge meente met de heupen heen en weer wieg de. Ook de wijze, waarop de doop wordt bediend is kenschetsend voor deze gemeen ten. Onder aanroeping van de Drieëen- heid wordt de dopeling driemaal onderge dompeld. ER ZIJN NOGAL wat sekten, waarbij de doop nog steeds als de bevrijding van boze machten wordt beschouwd; het geloof in magie en toverij speelt hier nog steeds een belangrijke rol. Vooral voor de in de slums van de Zuidafrikaanse steden wonende ne gers is ziekte een voortdurende bedreiging van het bestaan. Het is dan ook niet te verwonderen, dat alom genezingsdiensten worden gehouden. Een gedeelte hiervan wordt gevormd door gebed, handoplegging of zalving. Gewoonlijk verbieden de Afri kaanse separatistische gemeenschappen haar leden om „Westerse" medicijnen te gebruiken of medische hulp in te roepen. Wie dit alles verneemt zal begrijpen, dat dr. Dougall op alle in Afrika werkende zendingsgenootschappen een beroep doet om toch vooral, zowel in de prediking als bij de inrichting van de eredienst en de kerkorganisatie rekening te houden met wat er omgaat in de Afrikaners. Hij wil vooral dat men, zoals dit dus reeds hier en daar gebeurt, rekening houdt met de be hoefte, die men aan het ritme heeft, ter wijl hij de vraag stelt, of het verder geen aanbeveling zou verdienen in de Afrikaan- in en buiten schoolverband. Op de meeste scholen en in vrijwel alle jeugd- en club werk is handenarbeid thans een deel van het werkprogram; op de kweekscholen is het sedert kort zelfs een verplicht leer vak. Dat is verheugend, omdat onze kin deren nu reeds van hun kleuterjaren af de kans krijgen, creatief bezig te zijn en daardoor nieuwe mogelijkheden in zichzelf ontdekken, die vroeger wellicht teloor ge gaan zouden zijn. Kadervorming Tot die ontwikkeling heeft de Vereni ging voor Handenarbeid zeer veel bijge dragen, Zij schiep niet alleen, tegen jaren lange miskenning in, het geestelijke kli maat voor dit waardevolle opvoedings middel, zij zorgde er tevens voor dat er een kader van leerkrachten kwam, opge leid op speciale cursussen van de vereni ging, die de jeugd in de geheimen van de handenarbeid en zijn vele technieken kon inwijden. Honderden van deze leerkrachten zijn in de loop der jaren reeds door „Handen arbeid" afgeleverd. Zij allen delen hun kennis en geestdrift mee aan de leerlin gen van alle mogelijke schooltypen, aan jeugdwerk- en speeltuin-discipelen en zelfs aan ouden van dagen, die ook steeds meer belangstelling voor het knutselen aan de dag leggen en er meestal volop plezier aan beleven. Scheppen en spelen Waartoe dit alles in de praktijk leidt, wordt gedemonstreerd op de HA 75-ten- toonstelling in Den Haag. Men ziet er, ge rangschikt naar de verschillende technie ken, wat kinderen en volwassenen met hun handen maken, en hoè het gemaakt wordt: leuke en nuttige zaken van karton, boet- seerklei en plakkaatverf, waarmee zelfs de prille jeugd al verrassende resultaten kan bereiken. Prachtige staaltjes van smeed- en drijfkunst in koper, brons en andere metalen, waarin vooral de middel baar-scholieren, de jeugdleiders en de kweekschool-leerlingen uitblinken. Ook de leerbewerking, het kneedwerk, de applica tie, het houtsnijder! eft;'llJdriaSien, boekbin den, gudsen, stempelen, stofdrukken, raf fia-, draad- en touwwerk, rietvlechten en kleien zijn natuurlijk met vele speciminae van school- en huisvlijt aanwezig, waar onder bijzonder originele produkten. Zo is er bijvoorbeeld een ware hausse in bizarre en groteske maskers, waarin de kinderlijke fantasie zich volkomen kan uitleven. Veel al zijn zij het resultaat van groepswerk: een klas of clubje kinderen, die de maskers niet slechts vormen en beschilderen, maar er, n-a de voltooiing ook hele tragedies eveneens zelf-verzonnen! mee opvoeren. En ook met deze maskerspelen zullen de bezoekers van de HA 75 kennis kunnen maken, zoals hun trouwens ook demon straties van allerlei handenarbeid en zelfs een poppenkast in continubedrijf met prachtige poppen van de Haagse kwekeling Ab Visser te wachten staan. Afval als inspiratiebron Men zal niet van ons verwachten, dat wij alle voortbrengselen van knutselend Ne derland, hier bijeengebracht, in details be spreken. Beter gaat men dit alles zelf be wonderen en zich verbazen over de hand vaardigheid en de vindingrijkheid van het knutselaarsgilde, die bijvoorbeeld uit al lerlei afvalmaterialen als lucifersdoosjes, een paar eindjes brandhout, afgedankte achterlichtjes, een spiegelscherf en een handvol roestige spijkers een totem- afgod vervaardigden, die het glansnum mer zou kunnen zijn van een beeldenten toonstelling der experimentelen. De tentoonstelling, die tot 9 november Een van de vele fraaie maskers die op de Haagse handenarbeid-tentoonstel- ling te zien zijn. Dit expressieve exem plaar is vervaardigd uit oud karton, plasticine, strohalmen, waterverf en ander goedkoop materiaal door kinde ren van een speeltuinvereniging. duurt, geeft tevens een boeiend beeld van de vele mogelijkheden, die het knutselen als arbeidstherapie opent voor zieken, gees telijk gestoorden en minder valide mensen. De expositie als geheel levert het overtui gend bewijs, dat het mooie werk van de Vereniging voor Handenarbeid velen de weg gewezen heeft naar een actief deelne men aan de cultuur, en daarmee naar meer levensvreugde. Dat is een werk van het grootste belang, dat meer ondersteu ning geniet dan alleen een subsidie-vSn- overheidswege. Met name is er gebrek aan meer lokalen voor handenarbeid, aan hulp in de creatieve vakken voor de toch al overbelaste onderwijzers op de lagere scho len en aan meer vakleerkrachten in de ho gere leerkringen. ADVERTENTIE GEYLVOET Doelstraat 35 - Tel. 13538 - Haarlem In een zitting, welke van 's middags vijf tot 's avonds negen uur duurde, heeft de kantonrechter te Eindhoven, vrijdag zeven tien van de donderdagavond tijdens de rel letjes gearresteerde jongelui, te weten veer tien jongens en drie meisjes, veroordeeld tot straffen variërende van een maand tuchtschool voorwaardelijk tot een maand onvoorwaardelijk hechtenis. De ambtenaar van het O.M. sprak van een „wilde beestentroep" en van pure op positie tegen het wettig gezag. Hij zei bij geruchte vernomen te hebben, dat de jon gelui van plan zouden zijn zaterdagavond de relletjes nog eens over te doen. Ten einde een afschrikwekkend voorbeeld te stellen werden de jeugdige delinquenten op een voor Nederland uniek snelle wijze berecht. De meeste jongelui namen een on verschillige houding aan tijdens de behan deling van de zaak. Zeven fietspompjes, welke tijdens de relletjes door de baldadige jeugd waren gebruikt, en die door de po litie in beslag waren genomen, werden ver beurd verklaard. Maar nu was het welletjes, vond Merlijn. Het feest was achter de rug en hij moest weer naar huis. Hij nam afscheid van de burgemeester, pakte zijn eiermand op en stapte door de straten van Berlicstein, dat nu heel wat rustiger was dan gisteren Op de hoek van een oude straat stond een armoedig geklede man, een arme bede laar. Want bedelaars waren er nog in die tijdheel arme en gebrekkige mensen, die geen geld konden verdienen en dus maar met bedelen en 'n enkele aalmoes aan de kost moesten komen 55-56 In de vrijdagavond gehouden vergadering van de Kamer van Koophandel en Fabrie ken voor Haarlem en omstreken heeft een aantal leden bezwaren geuit tegen een aan B. en W. van Haarlem verzonden brief namens de Kamer inzake de oprichting van een vormingsschool voor de detailhandel, uitgaande van de R.K. Middenstandsver eniging te Haarlem. In die brief komt onder andere tot uiting, dat de Kamer geen be zwaar heeft tegen het onderwijs, maar dat men 't op prijs had gesteld, dat 't niet was uitgegaan van een bepaalde richting. De heren VanLeeuwen en Muller zetten uiteen welke bezwaren zij tegen de inhoud van de brief hadden. Volgens de wet is een groep der bevolking gerechtigd onderwijs te geven. Het mag niet op de weg van de Kamer liggen te kennen te geven, dat de groep uitgebreid moet worden. De voorzitter, de heer C h. E. Visser, merkte op, dat de Kamer aangenomen Vrijdag 2 nov. 1956 Alg. Kunstzijde Unie Van Berkels Patent Van Gelder Zonen Kon. Ned. Hoogovens Ned. Kabelfabriek Laagste koers 225 185V4 194 320 293 Philips 260V< 3731/* 325 772Vl*f 189Vs 173 165 320 72'/i 92Vs 102 90'/i« 9115/ie 9 ll/s Unilever Wilton-Fijenoord Kon. Petroleum Holland-Amerika Lijn Kon. Ned. Stoomboot Mij. Nederl. Scheepvaart Unie Van Ommeren Amsterdam Rubber H.V.A Ver. Deli Maatschappijen 3-3%% Nederland 1947 3% Invest, cert. Ned 3% Nederland 1962—64 Hoogste koers 233 1893/i 206 326'/i 300 2721/4 395'/s 330 8051/! 195 175'/s 170 326 78!/< 96'/« IO6V2 903/s 923/i« 9U/s Laatste tijdvak 2285/s 186 194 320 294 2605/s 375>/j 325 78 l7/s 192Vj 173 168 320 74'/j 94 102 90'/s <39 9U7/ss koersverschil t.o.v. 26 okt. U/s 3 12Vs 7 1 5?/» 15 5 12'/s IV2 1 4- 3'/i 1 l/i U/4 2'/s V» Vu 11/«2 Omzetten (nominaal): Vorige week (def). Deze week (voorl.) Aandelen f 7.220.344,— Aandelen f 6.924.061, Obligaties f Obligaties 10.274.843,— 9.225.051,— heeft, dat er behoefte bestaat aan het vor mingsonderwijs, hoewel 't niet aangetoond is in de aanvrage. In de brief is meege deeld, dat er geen bezwaar bestaat tegen het stichten der vormingsschool, maar dat zij het wenselijker had geacht, dat iedereen de school kan bezoeken. In Amsterdam be staat een vormingsschool, waarvan de be stuursleden verschillende richtingen ver tegenwoordigen. De heer Lam betoogde, dat een ieder de vrijheid moet hebben een richting van het onderwijs te kiezen. Bij het ontwerpen heeft hij zijn bezwaren uiteen gezet, maar uiteindelijk moest hij zich bij de inhoud van de brief neerleggen. De voorzitter zeide, dat aan de Ka mer advies is gevraagd; zij heeft meege deeld geen bezwaren tegen de school te hebben, maar heeft er aan toegevoegd, dat zij een school op bredere basis beter acht. Het betreft hier een eerste school en dan is het volgens spreker beter, dat meer dan één richting er gebruik van kan maken. De heer Angenent zette eveneens uiteen, dat alle groepen het recht hebben een school te stichten. Hierover dient de Kamer zich niet uit te spreken. Het is vol gens spreker onvruchtbaar debatteren over een brief, die reeds verzonden is. Na een vraag van de voorzitter, welke leden bezwaren hebben tegen de brief staken enkele leden hun handen op. De brief werd goedgekeurd. Vrij op maandagen 24 en 31 december De voorzitter deelde mee, dat de Kamer in antwoord op een vraag van het Handelsagentschap van de Nederlandse Spoorwegen, wat het bedrijfsleven zich voorstelt te doen op maandag 24 december en maandag 31 december, wegens de rege ling van het goederenvervoer, heeft be richt, dat de overgrote meerderheid van de industrie op maandag 24 en maandag 31 december gesloten zal zijn, c.q. geen goe deren ter verzending zal aanbieden. Van de zijde der bouwnijverheid werd meegedeeld, dat ook in deze sector niet zal worden ge werkt. De detailhandel, waaronder groot winkelbedrijven, zal normaal geopend zijn. Bij de brandstoffen-handel hangt het af van de weersomstandigheden. De vishallen te IJmuiden blijven geopend en het wordt zeer noodzakelijk gevonden dat de vishan del de aanvoeren zonder belemmering naar binnen- en buitenland moet kunnen ver- ADVERTENTIE •J y\ 'oblIkoH* N»dgrto«d» £uiv*lbur»av Geovgnboge 72 rn De bewaker leidde dr. Jablonsky tenslotte de ka- mer uit. Kratochvil wendde zich tot Formanek, maakte een lichte buiging en zei: Ik heb de eer te vertrekken. Hij liep de kamer uit, zodat Kubrna, die nog graag even met Formanek gesproken had, wel gedwongen was hem te volgen. De gevangenisbewaker had opdracht gekregen om Jablonsky niet naar de cel, die hij met Vymetal deelde, terug te brengen. Hij leidde hem naar een cel op de gang, die onder bewaking stond van de nieuwe mensen. HOOFDSTUK XXIII Tot het moment, dat het vliegtuig van Le Bourget op steeg, had Jean Aubrey gewacht op een gebeurtenis, die zijn vertrek had moeten verhinderen. Plock had hem met vele zorgen omringd en hij sprak uitvoerig over de kamer, die hij voor hem in het beste hotel van Praag gereserveerd had. Aubrey voelde zich pas gelukkig, toen hij door het lawaai van de motoren niet meer kon verstaan wat Plock, die achter zat, zei. Ja, de reis was begonnen! Onafwendbaar! Van het moment af, dat hij over Jans arrestatie had gelezen, had hij zich ingespannen voor deze reis. Hij trachtte zich voor te stellen, hoe de aankomst zou zijn. Hij moet daarop goed voorbereid zijn. Door niet het geringste teken mocht hij laten blijken, dat hij Tsjechisch se eredienst een plaats in te ruimen voor j verstond en sprak. Sedert het gesprek tussen Plock en - - zijn secretaresse was het hem duidelijk geworden, hoe moeilijk dit zou zijn. Hij sprak Frans, uitsluitend Frans, en geen andere talen! En hij heette Jean Aubrey en had nooit anders geheten. Maar er was ook nog een ander gevaar. Plock, of iemand anders, zou hem ongetwijfeld Praag willen laten zien. En hij moest daarop ingaan, zodat hij zich door een onbekende rond zou moeten laten leiden door de stad, die hij zo goed kende, zonder daarbij te laten blijken, dat hij iets herkende. Om zich hierop voor te bereiden, begon hij straten en gebouwen in zijn herinnering terug te roepen. Daar hij de laatste jaren maar zelden aan Praag had gedacht, was het moeilijk om zich het stratenbeeld weer voor de geest te halen. Met de plaatsen, die men meestentijds de geloofsgenezing. In hoeverre men aan deze punten tegemoet dient te komen kun nen wij niet beoordelen, maar wel zijn we met dr. Dougall van mening, dat de Afri kaanse gemeenten aan de hand van wat de Bijbel hierover zegt, een eigen vorm van eredienst en kerkformatie moeten nastre ven. Het westen moet niet teveel worden gecopieerd, terwijl er daarnaast voor moet worden gewaakt niet in een christendom te vervallen, dat meer uit bloed en bodem leeft, dan uit Gods Woord. Christus is over de gehele wereld dezelfde; de vorm, waar in Zijn boodschap dient te worden ge bracht, kan zeer verschillend zijn. aan vreemdelingen toonde, moest hij zich in ieder geval weer vertrouwd maken, zodat straks, als zijn gedachten in werkelijkheid omgezet zouden worden, geen emoties hem zouden kunnen venraden. Toen hij naar buiten keek, werd hij zich plotseling bewust van zijn zwakte. En dit gevoel was zó sterk, dat hij begon te beven. Daar het beeld van de diep onder hem wegglijdende wereld hem duizelig maakte, begon hij recht voor zich uit te staren. Hij greep de leuningen van zijn stoel krampachtig beet om het beven te onderdrukken. Hij voelde zich krachteloos. Hij wist, dat Plock achter hem zat. Deze gedachte vervulde hem met angst. Plock zou hem in het ongeluk kunnen storten. Hij behoefde in Praag alleen maar te zeggen: Mijnheer Aubrey heeft geen wérkelijke zakelijke interessen. Hij heeft die voor gewend, om een visum te verkrijgen. Hij heeft uitslui tend belangstelling voor een groep verraders, die onder arrest is gesteld, en in het bijzonder voor één van hen, de moordenaar Jan Horak. De gedachte aan Jan deed hem zijn angst overwinnen. Ik ben Jean Aubrey uit Marseille, een Frans onderdaan, oud-strijder van de fronten aan de Marne en Somme, maquisa-rd uit de tweede wereldoorlog, onderscheiden met de Médaille Militaire en twee keer met het Croix de Guerre, Chevalier van het Legioen van Eer, een indi vidualist, met in zijn hart de ideeën van een ridderlijk anarchisme. Hij voelde zich nu weer sterk genoeg om een blik naar buiten te slaan en ging gemakkelijk achterover leunen. Het gedreun van de motoren had hem slaperig gemaakt. Plock wekte hem door hem op de schouder te kloppen. Hij zei iets, maar Jean verstond het niet. Plock wees naar buiten. Men naderde Praag. Ja, natuurlijk, dacht Jean. Ik herken de Witte Bergen en dat gebouw daar met die vreemde vorm is het Slot Stern, in een grillige bui door een Habsburgse keizer neergezet. De machine maakte een bocht: het Hradschin kwam in zicht. Het lag daar sierlijk en het zag er nog precies zo uit, als Jean zich herinnerde. Het was de schok van herkenning, die hem even deed beven. Audrey wist nu echter, dat zijn emoties hem de komende dagen niet zouden verraden. De Fransman op leeftijd, die met Plock's hulp zijn koffertje aan de douanebeambten en zijn pas aan de po litie ter controle gaf, was ongeïnteresseerd en hij deed afwezig. Toen de politieman hem vroeg, wat hij in Praag kwam doen en waar hij zou logeren, liet hij het aan Plock over om te antwoorden. Mijnheer is een groothandelaar uit Frankrijk. Hij doet zaken met het Ministerie van Buitenlandse Handel en hij logeert in het Hotel Alcron. Hij zal niet langer dan een week in Praag blijven. Het Ministerie van Binnen landse Zaken is op de hoogte van zijn komst. Hij vliegt met mij weer terug naar Parijs. Ik zou de tolk kunnen roepen, zei de politieman, maar wij kennen u zo goed, mijnheer Plock, dat ik mij de moeite kan besparen. Plock schoof de man een pakje Lucky Strike sigaret ten toe, waar hij met een knikje voor bedankte. Tenslotte reden zij naar de stad. De tocht gaf Jean Aubrey zijn zelfvertrouwen terug, want eerst ging het door nieuwe wijken, die overal ter wereld hetzelfde zijn. Aandachtig luisterde hij naar wat Plock te zeggen had. Toen zij in het oudere deel van de stad gekomen waren, maakten de straten, die hij direct weer her kende en die ondanks twee wereldoorlogen onveranderd waren gebleven, een verwaarloosde indruk op hem. Alles was veel kleiner dan hij zich meende te herinne ren, zodat hij niet de nieuwe huizen opmerkte, die hier en daar gebouwd waren. Toen zij de rivier gepasseerd waren en over de Kade en het Wenceslas Plein reden, werd Plock met zijn uitleggingen zó enthousiast, dat hij niet bemerkte dat zijn gast nauwelijks meer naar hem luisterde. Ik moet zien, dat ik hem vandaag kwijt raak, dacht Jean, toen de auto voor het hotel stil hield. Ik zal de ambassade opbellen en samen met mijn heer Lenótre dineren, indien u tenminste geen andere plannen hebt, zei hij tot Plock. Hij verwachtte, dat de Tsjech zou protesteren, maar daar deze zo gauw mogelijk moest confereren met de mensen van de geheime afde ling, stemde hij direct in met Jeans voorstel. Plock bleek in het hotel goed bekend te zijn. De chef van de receptie begroette hem hartelijk, waarna Plock als het ware uit het niets drie pakjes Lucky Strike te voorschijn toverde, die echter weer even snel verdwenen. (Wordt vervolgd). zenden, uit welke hoofde dan ook de vishandel geopend zal zijn. Ruimtelijke ordening De vergadering besloot een brief te zen den aan de Tweede Kamer der Staten- Generaal inzake het wetsontwerp ruimte lijke ordening. Andere Kamers van Koop handel in den lande hebben reeds een brief over het ontwerp gezonden en de Haar lemse Kamer sluit zich daarbij aan. Zij belicht enige juridische facetten, daarbij gebruik makend van de practische erva ring, die zij in de laatste maanden bij de beoordeling van recente streekplannen heeft verworven. Met voldoening wordt geconstateerd, dat het ontwerp bepaalt, dat een streekplan' tenminste eenmaal in de tien jaar moet worden herzien. Bezwaar wordt gemaakt tegen de vaststelling der streekplannen door Gedeputeerde Staten. Dit college is bij uitstek belast met de dage lijkse leiding der zaken en bezit geen wet gevende macht, welke aan de Provinciale Staten voorbehouden is. De Haarlemse Kamer schaart zich eveneens achter de bezwaren van haar zuster Kamers met be trekking tot de zeer gebrekkige wijze van publikatie en de grote mate van rechts onzekerheid, waartoe de voorgestelde schadevergoedingsregeling zal leiden. In het bijzonder wordt gewezen op het ont breken van een mogelijkheid tot het in stellen van hoger beroep tegen beslissingen van Gedeputeerde Staten inzake even tuele schadevergoedingen. Het uitsluiten van dit hoger beroep is reeds daarom on juist omdat Gedeputeerde Staten, die al bevoegd zouden worden tot het vaststellen van streekplannen en tot het geven van aanwijzingen in de bestemmingsplannen thans daarnaast nu ook rechtsprekende macht zullen verkrijgen met betrekking tot de door henzelf ontworpen voor schriften. De vergadering besloot de secretaris te gelasten in gevallen waarin de opheffing van ondernemingen, filialen of bijkantoren niét wordt opgegeven, te handelen als ware deze opgave gedaan. In de loop van vrijdagavond heeft zich een vrij dikke mist over de Amsterdamse haven en over Schiphol uitgespreid. Van de luchthaven konden de vliegtuigen nor maal vertrekken, ook wat betreft de inter continentale lijnen. Er kwamen echter geen toestellen binnen en van de binnenkomen de lijnen bleven de machines van Londen, Parijs en Frankfurt op hun bases. Er vertrokken geen schepen uit de haven maar van IJmuiden, waar het zicht helder was, stoomden vijf schepen op naar Am sterdam. Het verkeer op de weg ondervond weinig hinder, hoewel de mist aan de buitenkant van de stad vrij dicht was. Nergens deden zich verkeersongevallen voor. ZATERDAG 3 NOVEMBER Minerva: „Simba", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Ja, die liefde in Tirol", alle leeftijden, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: „Artisten en modellen", alle leeftijden, 7 en 9.15 uur. Lido: „Mars door de hel", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Roxy: „Menselijke tor pedo's", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Schurken gaan naar de hel", 18 jaar, 7 en 9.15 uur Frans Hals: „Achter de schermen van Scotland Yard", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Studio- „De zeven hoofdzonden", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Stadsschouwburg: De Haagse Comedie met „The Great Sebastians", 8 uur. Concertgebouw: Jazz-concert door het „Mo dern Jazz quartet" met medewerking van Miles Davis, Lester Young, Helen Merril, Bud Powell, 8 uur. ZONDAG 4 NOVEMBER Minerva: „Warenhuis op stelten", alle leeftijden, 2 en 4.15 uur. „Simba", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: „Gaslicht", 18 jaar, 10.30 uur. „Artisten en modellen", alle leeftijden, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Roxy: „Men selijke torpedo's", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Het grote avontuur", alle leeftijden, 11 uur. „Ja, die liefde in Tirol", alle leeftijden, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Lido: „Concerto", alle leeftijden, 11 uur. „Mars dpor de hel", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Studio: „De zeven hoofdzonden", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Schurken gaan naar de hel", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Meisjes achter tralies", 18 jaar, 11 uur. „Achter de schermen van Scotland Yard". 14 jaar, 2, 4.30, 7 en 9.15 uur. Gebouw St. Bavo: Dik Trom, toneelvoorstelling, 2 uur. Stadsschouwburg: De Haagse Comedie met „Zuidzee zeepbel", 8 uur. Kapel Nieuw Vredenhof: „De man van Isenheim", 7 uur. MAANDAG 5 NOVEMBER Minerva: „Deep in my heart", a'le leef tijden, 8.15 uur. Cinema Palace: „Artisten en modellen", alle leeftijden, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Roxy: „De slavin der Minnetarees", 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Ja, die liefde in Tirol", alle leeftijden, 2. 4.15. 7 en 9.15 uur. Lido: „Mars door de hel", 18 jaar, 2, 4.15. 7 en 9.15 uur. Studio: „De zeven hoofdzonden", 18 jaar, 2.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Schurken - gaan naar de hel", 18 jaar, 2, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Achter de schermen van Scotland Yard", 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Stadsschouwburg: De Neder landse Comedie met „De grote liefde", 8 uur. Frans Halsmuseum: Mevrouw Klink- hamer-Steketee spreekt voor Volksuniver siteit over „Het kind en zijn milieu", 8 uur. Gebouw Zang en Vriendschap: Geestelijk Centrum „De Grotere Wereld". 8 uur. Be gijnhofkapel: Interkerkelijke samenkomst. Spreker J. Klein Haneveld. Zangdimv-' van 7.30 uur af.

IJmuider Courant | 1956 | | pagina 6