Regering-Nagy overrompeld tijdens onderhandelingen Luchtlandingen bij Suezkanaal Help Hongarije Haarlems Dagblad SOVJET-VETO TEGEN DE AMERIKAANSE EIS TOT TERUGTREKKING HET WEER: Koudere nacht VOLGENS RADIO-MOSKOU IS VERZET GEBROKEN c4 M0RRI Partijsecretaris Kadar vormt nieuw kabinet Faillissement i m Britten en Fransen wachten niet op een politiemacht van de UNO De UNO-politiemacht I! Burgemeester Scholtens van Beverwijk ontslag verleend Ultimatum Vluchtelingenstroom naar Oostenrijk opgehouden Kinderen zonder geleide onder de duizenden Het woord is aan Vanavond demonstratie bij het Nationaal Monument 71e JAARGANG No 101 Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Telefoon Adm. 5437, chef bezorging na 5 uur 6450. Tel. Redactie 5389. Haarlem: Grote Hout straat 93 alle afd. Tel. 15295". Advertentie tarieven op aanvraag bij de Administratie. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks MAANDAG 5 NOVEMBER 1956 IJmuider Courant EDITIE VOOR VELSEN-IJMUIDEN EN BEVERWIJK EN OMGEVING, VAN 301e JAARGANG No 254 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem. Verschijnt dagelijks, behalve op zon- en feestdagen. Abonnement p. week 55 ct., p. kwartaal 7.15, franco p. post 7.65. Losse nrs. 12 ct. Giro rekening 273107 ten name v. Haarl. Dagblad. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT RUSSISCH VERRAAD IN HONGARIJE !*yt Xm r^rn Uri (IN yjfcfcjf. gfigfcli *o§t gööÖ tm .ms iéti m De laatste woor den, per telex uit Hongarije naar de vrije wereld over gebracht. Om zes uur hedenmorgen zijn Britse en Franse transportvliegtui gen met parachutisten van Cyprus naar de Suezkanaalzone in Egypte vertrokken. Met een tussentijd van een halve minuut stegen de zwaar beladen toestellen op. De troepen zijn volgens de eerste berichten ge land bij Port Said, Ismailia en Suez ten einde door het bezetten van stra tegische punten de opmars van de hoofdmacht vlotter te doen verlopen. Volgens piloten der terugkerende vliegtuigen was er vrijwel geen tegenstand van Egyptenaren, maar een Egyptische radiozender deelde mede dat de parachutisten „vernie tigd" waren. Er geldt een strenge militaire censuur voor al het nieuws van de actie. Het nieuws van de invasie kwam een uur nadat de termijn, die de Algemene Vergadering der UNO verbonden had aan een onvoorwaardelijk staken van het vu ren, verstreken was. Of de inmiddels door de activiteit van Hammarskjoeld in wording zijnde UNO- politiemacht haar eerste bestemming: de Sinaïwoestijn nog zal bereiken is inmiddels de vraag geworden. Eden heeft in het La gerhuis verklaard dat Groot-Brittannië de militaire actie in Egypte wil beëindigen, wanneer de UNO een strijdmacht zendt om de vrede tussen Egypte en Israel te bewa ren. Als voorwaarde noemde hij echter dat zowel Egypte als Israel met het zenden van die strijdmacht instemmen. Een officiële woordvoerder heeft namens de Israëlische regering medegedeeld dat Israel geen po litionele strijdmacht van de UNO aanvaar den zal in het gebied van de Sinaï, en alleen rechtstreeks met Egypte zal onderhande len. Hiermee wordt dus niet aan de Britse voorwaarde voldaan. Over het op zichzelf historische besluit om de UNO tanden te geven door er een speciale politiemacht voor samen te stellen, schrijft onze correspondent in Washington: Dank zij de bewonderenswaardige activi teit van Hammarskjoeld is zondagavond reeds begonnen tot de vorming van een UNO-commando voor een internationale troepenmacht, waartoe de Canadees Pear son reeds een voorstel had gedaan. V.PELT1661781 1 KETTING BRUG 3 PETOEFi BRUG 3 ELUZABETH BR. 4 VRIJHEIDS BRUG 5 VASOETI BRUG Verraderlijk hebben de Russen gistermorgen in alle vroegte met een overmacht aan tanks, troepen en artillerie en vlieg tuigen toegeslagen in Hongarije. Onverhoeds namen de Russen de Hongaarse militairen onder wie de verzetsheld Maleter, die minister van Defensie geworden was met wie zij onderhandelden over de ontruiming van Hongarije door de Russische troepen, gevangen en openden de aanval op Boedapest en alle verzetscentra in het land. De regering- Nagy werd gearresteerd en de overweldigde verzetslieden werden naar de stations gedreven en op transport gesteld. Duizenden Hongaren voornamelijk, vrouwen en kinderen vluchtten Oostenrijk binnen voordat de Russische tanks de Oostenrijk—Hongaarse grens afsloten. Zodra premier Nagy het nieuws van de Russische overval via radio-Boedapest bekend had gemaakt, kwam de Veiligheidsraad op verzoek van de Verenigde Staten in New York bijeen. De Ameri kaanse afgevaardigde Cabot Lodge liet een vlammend pro test horen, waarin terugtrekking der Russische troepen werd geëist. De Amerikaanse resolutie werd door een Rus sisch veto getroffen. Lodge verklaarde dat kardinaal Mindszenty een toevlucht had gezocht in de Amerikaanse legatie te Boedapest en dat Boedapest door Russische tanks was gebombardeerd met fosforgranaten. Hij herinnerde eraan dat de Russische afgevaardigde Sobolev enige uren tevoren, toen de Hongaarse kwestie in de Veiligheidsraad werd be sproken, had gezegd dat er over het terugtrekken van de Russische troepen onderhandeld werd. Sobolev antwoordde dat hij van zijn regering nog geen officiële bevestiging had ontvangen over de jongste gebeurtenissen in Hongarije en stelde voor de zitting te verdagen tot duidelijker berichten zijn ontvangen. Radio-Boedapest, die gistermorgen uit de ether verdween met de woorden: „Hier is het dat u leeft en hier is het dat u mdet sterven", gevolgd door het Hongaarse volkslied, zond gister avond een hoorspel uit en vanmorgen lichte muziek. De radio deelde mee dat er een nieuwe communistische regering was ge vormd onder partij-secretaris Janos Kadar, een van de ministers die premier Nagy zaterdag had ontslagen. De bedoeling is, dat de officieren en sol daten van dit leger niet afkomstig zullen zijn van de permanente leden van de Vei ligheidsraad. Daarmede omzeilt men na melijk veel klippen, want men kan zich voorstellen, dat de troepen van Engeland en Frankrijk onaanvaardbaar gorden ge acht door sommigen, terwijl vele andere landen bezwaar zouden hebben indien de Russen op deze manier zouden binnendrin gen in het Midden-Oosten. En tenslotte bestaat er in Amerika, na de ervaringen met Korea, slechts matig en thousiasme om opnieuw bij te dragen door het beschikbaar stellen van manschappen. Canada, Noorwegen en Columbia hebben de resolutie ingediend teneinde vorm te geven aan de eerste fase van Hammar- skjoeld's plan tot vorming van een inter nationale politiemacht. Deze drie landen zijn ook bereid manschappen daarvoor af te staan. De resolutie werd aanvaard met 57 stemmen vóór, en 19 onthoudingen. XDOOOOOOOCOC orionooOOOOOOOOOOOOOOCOOOOOOOOCXXXXX VERWACHTING, medegedeeld door het K.N.MI. in De Bilt, geldig van maandagavond tot dinsdagavond, op gemaakt om 11.15 uur: Half tot zwaar bewolkt met op de meeste plaatsen enige regen. Matige tot krachtige, tijdelijk echter zwakke tot matige wind, in hoofdzaak tussen west en noordwest. Vannacht in het binnenland iets kouder. Morgen over dag ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag. 6 november Zon op 7.46 uur, onder 17.05 uur. Maan op 11.29 uur, onder' 19.53 uur. Maanstanden 10 nov. 16.09 uur: eerste kwartier 18 nov. 7.44 uur: volle maan 25 nov. 2.12 uur: laatste kwartier Hoog en laag water in IJmuiden Maandag 5 november Hoog water: 5.04 en 17.18 uur. Laag water: 0.47 en 13.01 uur. Dinsdag 6 november Hoog water: 5.42 en 17.58 uur. Laag water: 1.23 en 13.36 uur. OOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOCOOOOOOOOOOOQOOOOOOCOOOOOOOOOOO AF EN TOE REGEN Het gebied van hoge druk dat zaterdag in het zeegebied tussen IJsland en Ierland lag, heeft zich tijdens het weekeinde langzaam naar het zuid-zuid-oosten verplaatst en is daarbij een weinig in betekenis toegenomen. Het beheerst echter nog steeds de luchtbewe ging boven de Britse eilanden en het Noord zeegebied zowel in de onderste delen van de atmosfeer als in de hogere luchtlagen. Men treft daar een overwegend krachtige noordwesten stroming aan, waarin depressies meebewegen, die in de omgeving van IJs land ontstaan en vandaar naar Scandinavië trekken. Een van deze depressies, die nu de Oostzee heeft bereikt, veroorzaakte gisteren op het noordelijk deel van de Noordzee storm. Een volgende depressie is nabij IJs land in ontwikkeling. De fronten van deze depressie kunnen tot Nederland doordringen, in verband waarmee de kans op af en toe regen groot blijft. De koude polaire lucht, die achter de depressies om naar het zuiden stroomt, kan ons land evenwel nauwelijks bereiken Het voor de tijd van het jaar vrij zachte maar overwegend zwaarbewolkte weer duurt daarom voort. WEERRAPPORTEN (van hedenmorgen 7 uur) Weerstoestand buitenland »e O s r. zS Stockholm geheel bew nw 4 0 Oslo onbewolkt nnw 3 12 Kopenhagen regen wnw 7 0,2 Aberdeen zwaar bew. nw 7 0,4 Dublin zwaar bew. w 6 0 Londen geheel bew nnw 8 0 Amsterdam regenbui wnw 9 2 Brussel geheel bew. w 7 5 Parijs geheel bew w 7 0,3 Bordeaux nevel nnw 8 0 Grenoble zwaar bew. windst. 3 0 Nice onbewolkt nw 7 0 Berlijn geheel bew. w 7 0,4 Frankfort geheel bew. w 7 1 München geheel bew. w 4 4 Zürich geheel bew. zw 5 5 Genève nevel windst. 3 0 Locarno licht bew. O -2 0 Wenen geheel bew. w 5 0,4 Innsbruck sneeuw z 1 2 Rome onbewolkt ono 3 0 DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF PAGINA'S Weerstoestand binnenland (De temperatuur ls van hedenmorgen 7 uur, de neerslag van de laatste 24 uur.) Den Helder zwaar bew. nw 9 2 Ypenburg zwaar bew. wnw 11 3 Vlissingen geheel bew. nw 10 1 Eelde zwaar bew. w 9 3 De Bilt regen wnw 8 4 Twente lichte regen w 7 2 Eindhoven geheel bew. w 8 2 Vlv. Z.-Limb. geheel bew. w 7 3 Radio-Boedapest gaf tot gistermorgen een dramatisch verslag van de overrom peling, die snel over de geteisterde stad kwam. De zwaarste gevechten werden ge leverd in het centrum. Russische troepen omsingelden de Hongaarse troepen in hun kazernes en eisten hun overgave. Radio- Boedapest maakte vanmorgen bekend dat de verzetslieden tot hedenmiddag vijf uur de tijd hebben hun wapens neer te leggen. De „Pravda", het orgaan van de Russi sche communistische partij, verklaarde zondag, dat de „weg van de reactie in Hongarije zonder verwijl belemmerd moet worden. De gebeurtenissen in Hongarije eisen dat. De „Pravda" noemde premier Nagy „een medeplichtige van de reactio naire krachten". Nagy had zelf aanvanke lijk om Sovjet-troepen gevraagd, omdat dat van „levensbelang voor het socialistische regime" was. Daarmee bewees hij dat er gevaar van de zijde der tegen-revolutio nairen bestond. Na de terugtrekking der Sovjet-troepen uit Boedapest was geble ken, dat de reactionairen daarvan misbruik maakten. De „bloedige terreur tegen de arbeidersklasse bereikte een ongekende om vang, er ontstand chaos in het land en een toestand van onwettigheid. Radio-Boedapest heeft zondagavond ge meld, dat Ernoe Geroe, de voormalige se cretaris-generaal van de Hongaarse com munistische partij „op barbaarse wijze" door de opstandelingen is vermoord. Geroe, die de stalinistische eerste secretaris Ra- kosi had vervangen, werd op zijn beurt af gezet op 25 oktober, toen de verzetsstrijd in Boedapest op zijn hoogtepunt was. Hij werd opgevolgd door Kadar, de titoïst die nu een tegenregering heeft gevormd. Een week geleden hadden spoorwegrnensen gemeld, dat Geroe dood was. Dit bericht is Aan mr. H. J. J. Scholtens is op zijn ver zoek, met ingang van 1 december 1956, eervol ontslag verleend als burgemeester der gemeente Beverwijk, met dankbetui ging voor de langdurige diensten door hem als burgemeester bewezen. ADVERTENTIE DUFFEL MONTY COATS 59.50 later tegengesproken. In andere berichten was gezegd, dat hij het land had verlaten. In Hongarije en in de Hongaarse hoofd stad is met de actieve deelneming van de Hongaarse bevolking zelf de orde hersteld", zo maakte radio-Moskou zondagavond be kend. Het station voegde hieraan toe, dat „de regering van Kadar het Sovjet-bevel in Hongarije had verzocht de opstand te onderdrukken". „Vanochtend is de macht van het contra-revolutionaire komplot ver pletterd. De strijd van het Hongaarse volk voor een democratisch Hongarije vindt in stemming bij het Sovjet-volk en alle vre delievende volken ter wereld", aldus radio- Moskou. „Wij zijn de eerste november uit de re- gering-Nagy getreden en begonnen een nieuwe te vormen, omdat wij niet konden werken in dat kabinet, dat elke dag meer contra-revolutionair werd". Dit zeggen Ferenc Muennich, Antal Apro, Janos- Ka dar en Istvan Kossa in een gezamenlijke verklaring, die hedenochtend is uitgezon den door radio-Boedapest. Radio-Moskou deelde gisteravond mee, dat Kadar een „revolutionaire arbeiders- en boerenrege- ring" had gevormd en dat de „contra-revo lutie definitief de kop was ingedrukt". In Amerikaanse kringen te Wenen wordt de sterkte van de Russische troepen in Hon garije op vijftien tankdivisies en vier ge mechaniseerde divisies geschat. De Russen zouden over ongeveer zesduizend tanks beschikken. Waarnemers in Wenen merken op, dat de Russen hun actie kennelijk zorgvuldig voorbereid hebben. Onder het voorwend sel, dat de mogelijke aftocht der Sovjet troepen beveiligd moest worden, hebben zij eerst alle Hongaarse vliegvelden en be langrijke spoorwegknooppunten bezet en het „ijzeren gordijn" weer neergelaten aan de Oostenrijkse grens, alvorens op te tre den tegen de opstandelingen. Het eerste nieuws over de gevechten werd bekend in een verklaring van pre mier Nagy. Hij zei zondagochtend vroeg in het Engels via radio-Boedapest: „Hier is Imre Nagy. In de vroege uren van deze ochtend zijn Sovjet-troepen een aanval begonnen op de Hongaarse hoofdstad, klaarblijkelijk met het doel de democrati sche regering van de Hongaarse volksrepu bliek omver te werpen. Onze troepen zijn in gevecht met de Sovjet-strijdkrachten. Nu tienduizenden Hongaren naar Oostenrijk gevlucht zijn, gaan de hulpacties onverminderd door. Het gironummer van het Rode Kruis is 777dat van de Federatie voor Vluch telingenhulp 5100; van het Nationaal Comité Hulpverlening Hongarije, Tesselschadestraat 12 Amsterdam, is het gironummer 999. Het Hongaarse leger is op zijn post. Dit is mijn boodschap tot het Hongaarse volk en de gehele wereld". Later herhaalde hij zijn verklaring als een beroep op de UNO. De verklaring werd ook in andere talen uit gezonden. Daartussen door werd het Hon gaarse volkslied of het „Ave Maria" van Schubert gespeeld. Men kon voor de radio horen dat het volk het volkslied meezong. De vereniging van Hongaarse schrijvers wendde zich drie minuten voor het uit vallen van de zender tot de intellectuelen in de wereld met een boodschap waarin om hulp werd verzocht. Help, help, help, riep een vrouwenstem. Toen volgde een luid gekraak. De zender was sedert 9.10 uur niet meer in de lucht. De overige voor lichtingsorganen der opstandelingen vielen daarop eveneens in een snelle opeenvol ging uit. Volgens door het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken ontvangen berichten werd om acht uur 's ochtends door de Rus sen een ultimatum gesteld, volgens hetwelk Boedapest zou worden gebombardeerd, in dien de Hongaren niet voor twaalf uur zich hadden overgegeven. De Britse legatie verzocht om interventie van de UNO. Radio-Boedapest zond in het Russisch ook een oproep van de regering Nagy aan de Sovjet-soldaten om: „schiet niet. Laten wij bloedvergieten verhinderen. De Russen zijn onze vrienden en zij zullen dat blijven", aldus die oproep. Volgens het Hongaarse perbureau MTI stonden meer dan duizend Sovjets tanks rondom Boedapest. (Reuter/AFP/UP) WENEN (Reuter-AFP) Zondagavond laat zijn Russische tanks verschenen aan de Oostenrijks-Hongaarse grens, waar het kleine Oostenrijkse leger de wacht houdt. Russische straaljagers vlogen zondagmor gen laag over het grensgebied. De Sovjet troepen blijven zorgvuldig achter de grens. Regeringsfunctionarissen te Wenen hebben verklaard, dat Oostenrijk vastbesloten is, tot elke prijs zijn neutraliteit te handhaven. Onder de duizenden vluchtelingen die in Oostenrijk zijn aangekomen, bevinden zich veel kinderen zonder geleide. Sommigen hebben kaartjes om de hals met opschrif ten als: „Zorg voor onze kinderen, wij blijven vechten tot het laatste!" Volgens een niet-officiële schatting zijn zondag zeven tot tienduizend vluchtelingen in Oostenrijk aangekomen. De stroom nam af naarmate de Russen het toezicht aan de grens verscherpten. Vanmorgen kwamen er geen vluchtelingen meer. Tienduizend mannen, vrouwen en kinde ren hebben in Oostenrijk asiel gevraagd, zo heeft de Oostenrijkse minister van Binnen landse Zaken, Oskar Helmer, het hoge commissariaat van de UNO voor vluchte lingen laten weten. De minister roept de hulp in van de UNO-organisatie. Het hoge commissariaat voor de vluchtelingen heeft Oostenrijk een eerste bijdrage van onge veer 90.000 gulden doen toekomen. Alle eenheden van het Oostenrijkse Rode Kruis zijn via de radio opgeroepen zich te melden. Naar de grens trekken ambulances om hulp te verlenen. 'In Weense zieken huizen zijn vijfhonderd bedden gereser veerd voor gewonde vluchtelingen. Volgens radio-Belgrado zijn „enige groe pen gewapende Hongaren" de grens in het noord-westen van Joegoslavië overgetrok ken. Zij werden ontwapend en naar spe ciale kampen overgebracht. Zondagochtend om tien minuten over negen werd in tienen nog een uitzending van een -zwak radio station, vermoedelijk radio-Eger, opgevan gen, die om hulp riep. „De UNO is te lang zaam," aldus deze uitzending. „Stel on middellijk een ultimatum aan de Russen, anders vernielen zij ons hele land. Wij doen een beroep op de Verenigde Staten onmiddellijk te handelen, anders zullen de Russen in geheel Hongarije een bloedbad aanrichten," aldus deze zwakke zender. Bernard Joseph Saurin: De Wet staat vaak toe wat de eer ver biedt. In het Oostenrijkse Klingenbach, een van de laatste plaatsen, waar men uit Hongarije de grens kon overschrijden, kwam een oude vrouw aan, die onder steund moest worden door een Oostenrijkse soldaat. (Telefoto ANP). Het verraad, waaraan Hongarije ten offer is gevallen, betekent tevens het fail lissement van de door het Kremlin de laatste maanden zo luid verkondigde poli tiek der „de-stalinisatie". De perfidie, waarmee Kroesjtsjev en zijn vrienden zijn opgetreden om de Hongaarse bevrijding ongedaan te maken, doet in geen enkel opzicht onder voor de perfidie, welke Sta lin aan de dag heeft gelegd om Tsjecho- slovakije in zijn macht te krijgen. En niet alleen dezelfde perfidie is hier gebruikt; ook hetzelfde middel het énige mid del om een volk te „overtuigen" van de zegeningen van het communisme: bruut geweld. „De-stalinisatie" (het woord is dwaas, maar de gedachte, die er mee werd uit gedrukt was blijkbaar nog veel dwazer) was de naam, die werd gegeven aan het voorge wende streven tot verwijdering van het dic tatoriale element uit het communistische regime. Terreur, partij-spionnage, een moordlustige geheime staatspolitie, dat alles behoorde tot de geestelijke erfenis van Stalin en zou dus radicaal worden opgeruimd. Het communisme zou voortaan een waarlijk democratisch karakter krij gen. In de Sovjet-Unie, waar men helaas nooit heeft geweten wat echte vrijheid was, kon het Kremlin het zich wel ver oorloven, in dit opzicht het volk een paar armzalige kruimels toe te werpen en het brood der democratie zelf veilig achter slot en grendel te houden. In Polen lag de zaak al iets moeilijker, omdat daar een nationalistische vorm van communisme zijn rechten opeiste in de naam van de „de-stalinisatie". Dat was helemaal niet wat het Kremlin had bedoeld, maar om erger te voorkomen slikte het zijn be zwaren tenslotte in. Maar toen kwamen de Hongaren. Zij lieten zich niet afschepen met kruimels en niet met nationalistische „ersatz"; zij eisten het echte brood der democratie en zij vochten ervoor. Toen moest Moskou het masker laten vallen: en wat er achter dat masker van de „de-stalinisatie" verscholen was geweest, bleek niets anders te zijn dan de geest van Stalin zelf, z ij n methodes, z ij n terreur, z ij n machtswellust. De één- mans-dictatuur was vervangen door de dictatuur van een klein groepje epigonen; das was alles. Nu het masker gevallen is, zal het woord „de-stalinisatie" naar de prullemand moeten verhuizen, want ieder een weet nu, dat het alleen diende als een nieuwe verpakking van het oude, onver koopbare product. Even failliet is de politiek van de „vreed zame co-existentie", waarmee Moskou de laatste tijd in het Westen juist wel enig succes begon te krijgen. Wat dit betreft, heeft de Sovjet-regering wel héél erg haar eigen glazen ingegooid. Want welke be langrijke politieke, en misschien ook eco nomische, voordelen zou zij niet hebben kunnen behalen door een nobel en indruk wekkend gebaar tegenover Hongarije. Zij zou zowel in Amerika als in West-Europa de positie der bestrijders van hoge de fensie-uitgaven enorm hebben versterkt. Nu zal echter in de Atlantische landen wel niemand meer enig geloof hechten aan de mogelijkheid om zonder een krachtige Westelijke defensie, èn zonder gevaar om onder de voet te worden gelopen, in één wereld met de Russische communisten te leven. En de politiek van het Kremlin ten op zichte van de Aziatische landen? De Afri kaans-Aziatische groep in de Verenigde Naties heeft vannacht in de Assemblée een weinig moedige houding aangenomen door zich bij het stemmen over de resolutie ten gunste van de Hongaarse onafhankelijk heid te onthouden, ofschoon het hier nu juist ging om een geval waarbij het natio nalistische enthousiasme van de jonge souvereine staten spontaan tot uiting had kunnen en moeten komen. Men heeft in dat kamp de Russische daad dus niet open lijk durven afkeuren. Maar het kan toch niet anders of deze daad moet ook, en juist, bij die volken een diepe indruk hebben gemaakt en het vertrouwen in de Russen als verdedigers en beschermers van het zelfbeschikkingsrecht der volkeren moet er een harde knauw door hebben gekregen. Zo is de nieuwe Russische politiek, wat enige van haar belangrijkste facetten be treft, met één slag failliet. Failliet is ook de tactiek van de glimlach, van de harte lijk uitgestoken hand, van de wodka en caviaar, de tactiek van het maken van per soonlijke vrienden en het uitwisselen van bezoeken. Spaak, de laatste in de rij van ministeriële bezoekers aan Moskou, heeft gisteravond ondubbelzinnig gezegd wat hij dacht van de methode der Russische re gering om haar handtekening naast de zijne te plaatsen onder een verklaring waarin het principe van niet-inmenging en respect voor eikaars onafhankelijkheid in de verhouding tussen staten volop wordt erkend.... en dit terwijl de Russische tanks al op weg waren naar Boedapest! In de afschuwelijke tragedie van Hon garije zit dus althans ook dit element, dat zij voor de Russen zélf een schadepost van nog niet te schatten omvang is. Simon Koster Hedenavond om acht uur begint op de Dam bü het Nationaal Monument een der openbare demonstraties, die naar aanlei ding van de gebeurtenissen in Hongarije gehouden worden te Maastricht, Enschedé, Sneek, Leeuwarden, Amsterdam, Arnhem, Rotterdam en Eindhoven. Op de Dam zal het woord worden gevoerd door mr. H. W. van Doorn, J. A. Middelhuis, H. Ooster huis, M. Ruppert, H. van Riel en H. J. Scheps.

IJmuider Courant | 1956 | | pagina 1