Nederland en Hongarije Betogers gooiden ruiten in bij C.P.N.-gebouwen Ir II DE SAMENZWEERDERS J MERLIJN EN DE WONDERBESSEN Agenda voor Haarlem SPECIALE 5000 VERKOOP Anti-communistische demonstraties in de grote steden Nederland en Hongarije knotten 4 A msterdam Den Haag Russische schepen werden niet gelost in Rotterdam Heringa Wuthrich U trecht Rotterdam Haarlem Gomoelka stelt de Polen het lot der Hongaren voor ogen Joegoslavië heeft begrip voor de toestand Nederlandse Radio: waardig en actueel Taxichauffeur door twee mannen overvallen MAANDAG 5 NOVEMBER 1956 Alle democratische partijen in Neder land, drie vakcentralen en de Stichting van de Arbeid hebben zondagavond de volgende verklaring uitgegeven. „In een sterk gevoel van verbondenheid heeft de gehele mensheid meegeleefd met het volk van Hongarije in zijn strijd voor vrijheid en zelfstandigheid. Het Russische verraad in Hongarjje dreigt de zo zwaar bevochten vrjjheid opnieuw te vernietigen. In felle verontwaardiging en gekwetst in haar heiligste gevoelens protesteert de mens heid tegen de moordaanslag op het dappere Hongaarse volk, dat welhaast weerloos en machteloos staat tegenover de nietsont ziende overweldiger. In dit tragische uur willen de Nederlandse politieke partijen, staande op de grondslag van geestelijke vrijheid, gemeenschappelijk het Neder landse volk oproepen, eensgezind te ge tuigen van hun afschuw voor het commu nistische geweld." Vlag halfstok Krachtens een regeringsbesluit hangen vandaag van alle openbare rijksgebouwen de vlaggen halfstok. De lagere publiek rechtelijke organen en de bevolking wordt in overweging gegeven dit voorbeeld te volgen, teneinde daarmee uitdrukking te geven aan het medegevoelen van het Ne derlandse volk met het lot dat Hongarije heeft getroffen. Stille omgang Urenlang is vannacht een stille stoet van tienduizenden mannen en vrouwen, jon gens en meisjes langs de route van de stille omgang in Amsterdam getrokken. Naar een schatting van de politie liepen in het eerste uur alleen al zestigduizend personen in diep stilzwijgen door de bin nenstad. Aan deze spontaan opgekomen nachtelijke bedetocht werd voornamelijk door katholieken deelgenomen, niet alleen uit Amsterdam, maar ook uit de omgeving. Na afloop werden in tien kerken plechtige missen opgedragen. Bijzondere katholieke plechtigheden werden ook gehouden in Amersfoort, Bergen, Badhoevedorp, Breda, Delft, 's-Gravenhage, Helmond, Maastricht, Nieuwendam, Leeuwarden, Purmerend, Schiedam, Oosterhout, Waalwijk, Leiden, Tilburg, Rotterdam, in Het Salland en te Utrecht. Op bisschoppelijk verzoek werden in alleR.K. kerken in Nederland bidstonden gehouden voor de volkeren van Oost-Euro pa en voor de wereldvrede. „Geef geld!" „Om hulp te verlenen aan Hongarije is geld nodig, geen oude kleren", zei me vrouw E. van Heuven Goedhart-Hauan, die zaterdagavond uit Wenen op Schiphol is teruggekeerd. In het Oostenrijkse plaats je Spittal heeft zij op 26 oktober de ope ning bijgewoond van twintig daar voor vluchtelingen gebouwde huizen, die naar haar overleden echtgenoot, de voormalige hoge commissaris van het vluchtelingen- wezen, de „Van Heuven Goedhart Sied- lung" zijn genoemd. De Nederlander dr. V. A. M. Beerman, destijds door de hoge commissaris als zijn vertegenwoordiger in Oostenrijk benoemd, is thans dag en nacht voor de stroom van vluchtelingen uit Hon garije in de weer, zo vertelde ze. In een kamp in Enns bij Linz worden ze onder vraagd. Behalve lieden, die het Russische regiem ontvluchten, kunnen er namelijk ook wel leden van de geheime politie of communisten onder zijn, die zich in Hon garije, noch in Rusland verder veilig ach ten. Bovendien zijn er vluchtelingen, die nog gevangeniskleding dragen. Onder hen kunnen zowel gewone misdadigers als poli tieke gevangenen zijn. Mevrouw Van Heuven Goedhart deelde voorts mede, dat er voorlopig geen pro bleem zal zijn van weeskinderen, waarvoor vele Nederlanders altijd zo gaarne hebben gezorgd. „Wat men in Wenen nu uit het westen het meest nodig heeft om effeciënte hulp te verlenen, dat is geld." Toespraak mgr. Alfrink De aartsbisschop van Utrecht mgr. dr. B. J. Alfrink heeft voor de KRO-microfoon een rede gehouden over Hongarije. Hij zei onder meer: „Wat men gisteren reeds moest vrezen is vandaag bittere werkelijk heid geworden. De vrijheidsliefde en de offerbereidheid van een volk dat jarenlang door verdrukking is getergd, zijn niet be stand tegen de overmacht van wapenen, waarover een miljoenentegenstander kan beschikken. Geheel de wereld is verbijsterd over de trouweloosheid, waarmee de mach tige tegenstander een klein volk onder de voet loopt. De machteloosheid waarmee de wereld dit moet aanzien is èen angstig teken voor al degenen die nog steeds hoop hebben, dat de volken geregeerd zullen worden in rechtvaardigheid en trouw. God spreekt zijn bedoelingen niet uit, maar het gebeuren in Hongarije is een teken aan de wand, waarvan wij alleen maar kunnen ho pen, dat al degenen die aan de wereld lei ding geven en wij allen het weten te ver staan", aldus de aartsbisschop. „Laat deze komende week een week zijn van gebed voor Hongarije, een gebed voor de vrede in de wereld. Gaat naar de kerk 's morgens en in de loop van de dag, opdat onze chris telijke gedachten onverzwakt gericht blij ven op dit geteisterde volk". Journalisten in Boedapest Het bestuur van de Federatie van Neder landse Journalisten heeft zondagmiddag aan de minister van Buitenlandse Zaken een telegram gestuurd, waarin het dringend 1 verzoekt alle pogingen aan te wenden ten einde de veiligheid van de Nederlandse journalisten in Hongarije te verzekeren. Hulpacties In Utrecht is de oprichtingsvergadering gehouden van het Nationaal Comité Hulp verlening Hongarije. Het stelt zich ten doel een landelijke hulpactie te organiseren ter leniging van de nood van het Hongaarse volk. Bijdragen kunnen worden gestort op postrekening 999 ten name van de pen ningmeester van het Nationaal Comité Hulpverlening Hongarije,. Tesselschade- straat 12, Amsterdam. Het Admiraal de Ruij terfonds, Konings laan 7, Utrecht (girono. 316430) vestigt er de aandacht op, dat het fonds fungeert als het orgaan voor de gehele protestantse hulpverlening aan Hongarije. Waarborg voor de vrede! Het aantal telegrammen, waarin vereni gingen en organisaties hun verontwaardi ging uitspreken en daden worden gevraagd van regering en UNO groeit zeer snel. Tus sen al deze telegrammen, te veel om op te noemen, valt er één bijzonder op. Het is van de communistische Eenheidsvakcen trale, die ook geschokt is. Zij telegrafeerde (Vervolg in tweede kolom) De verontwaardiging over de gebeurte nissen in Hongarije heeft zich zondag in Amsterdam, Den Haag, Rotterdam en Utrecht ontladen in demonstraties voor de gebouwen van het communistische dagblad „De Waarheid", van de Eenheids Vakcen trale, de communistische „Pegasus"-boek- winkels en in Den Haag bjj de Rus sische ambassade. De betogers, voor het merendeel jongelui, braken de stenen uit het plaveisel en wierpen daarmee ruiten in. In de hoofdstad heeft vooral het gebouw „Felix Meritis" aan de Keizersgracht het moeten ontgelden. In dit gebouw wordt het dagblad „De Waarheid" gedrukt en ook zijn er de bureaus van de landelijke leiding van de Communistische Partij Nederland gevestiged. Ongeveer vijfhonderd betogers kwamen zondagavond naar het gebouw. De politie hield hen op een afstand, waarna zij naar de overzijde van de gracht liepen, de straat openbraken en het gebouw met stenen bekogelden. Omstreeks half elf brak een tiental betogers door de politie- afzetting aan beide zijden van het gebouw. Hard lopend .gooiden zij klinkers door de ruiten van de benedenverdieping. Ook twee vitrines naast de grote toegangsdeur werden vernield. De politie, die tegen kwart voor elf ver sterking kreeg, wist zonder gebruik te maken van wapens de demonstranten te verspreiden. Korte tijd later rende ineens een man uit het donker naar de hoofddeur van het gebouw. Agenten wisten hem te verwijderen. Enkele ogenblikken later werd door een groepje een tweede storm loop op de deur gedaan. Tegelijkertijd wer den straatstenen naar de ramen van de bovenétages geworpen. Toen de betogers daarna van de voor zijde naar de achterzijde van het gebouw, gelegen aan de Prinsengracht, trokken, verlieten een groot aantal personen, die een filmvoorstelling hadden bijgewoond, haas tig het gebouw. Even daarna klonken van alle kanten sirenes van de brandweereer bleek een brandalarm gegeven te zijn. Aan de achterzijde waren de demonstranten tot aan het gedeelte waar de drukkerij is ge vestigd doorgedrongen en hadden een brandend voorwerp door een vernielde ruit naar binnen geworpen. De politie dreef de menigte verder de gracht op. Tegen half twaalf trokken de meeste demonstranten weg, nadat de rijkspolitie te water met (Vervolg van eerste kolom) aan de UNO in New York: „Diep geschokt door inval van Groot-Brittannië, Frankrijk en Israel op Egyptisch grondgebied dringt de Nederlandse Eenheidsvakcentrale bij de Verenigde Naties aan op maatregelen die oorlogshandelingen beëindigen en vrede waarborge n". (Spatiëring door redac tie H.D./O.H.C.). Onderdak De leiding van het internationaal jeugd- hotel te Scheveningen heeft de vertrekken van het zaterdag officieel geopende hotel gedurende een maand gratis ter beschik king gesteld van Hongaarse kinderen. Boycot Russische receptie Noch de Nederlandse regering, noch enige andere Nederlandse overheidsinstan tie zal vertegenwoordigd zijn op de recep tie, die woensdag 7 november van 68 uur op de Russische ambassade te Den Haag ter gelegenheid van de verjaardag van de Russische revolutie zal worden gehouden. Bjj informatie bij de Russische ambassade werd ons medegedeeld, dat de receptie in ieder geval doorgang zal vinden. Huisvestingcomité Het katholiek huisvestingscomité te 's-Hertogenbosch heeft de regering mede gedeeld,dat het zijn bemiddeling aanbiedt voor onderdak voor Hongaarse vluchte lingen in Nederland. Tot dusver ontving het comité een bedrag van f 103.228.37 voor hulp aan Hongarije. Het girono. van het r.k. Huisvestingscomité te 's-Hertogen bosch is 34348. Op het strookje te vermel den: Hongarije. een motorboot in de gracht was verschenen. Een der demonstranten is gewond toen uit een der bovenverdiepingen van het ge bouw, waar men bezig was de vensters met planken te dichten, stenen naar de betogers werden geworpen. Een van hen werd aan het hoofd getroffen en is naar een zieken huis vervoerd. Van de boekhandel „Pegasus" in de Leid- sestraat is de grote spiegelruit vernield en de inhoud van de etalage dooreen gewor pen. Enige agenten van politie hebben de demonstranten, zonder van een wapen ge bruik te maken, verdreven. Het gebouw van de handelsvertegenwoor diging U.S.S.R.Nederland aan het Mu seumplein moest het eveneens ontgelden. Aan de voorzijde van het gebouw werden de ruiten ingegooid. Toen enkele jongens aan de achterzijde van het gebouw licht zagen branden, trokken zij naar de achter tuin, en gooiden ook daar ruiten in. Een politieman trok zijn pistool en joeg de be togers weg. Toen politieversterking verscheen trok ken de jongelui juichend weg. De lichtzuil met foto's van het commu nistische Hongarije op het Leidseplein werd eveneens vernield. Slechts de naam van dit land in groen neonlicht gloeide 's avonds laat boven het metalen geraamte dat toen in een hoop glasscherven stond. Tussen twaalf en één uur zondagmiddag heeft een groep jonge mannen en meisjes, waaronder studenten, een betoging gehou den voor de kanselarij van de ambassade der Sovjet-Unie aan de Andries Bickerweg in Den Haag. Een der meisjes klom over het ijzeren hek, dat de toegang tot de oprit naar de kanselarij afsluit, en wierp met een steen een der ruiten in naast de voor deur. Er was spoedig politie aanwezig, die de betogers ongeveer een vijftigtal ver wijderde. Het meisje, dat de steen had ge worpen, een 21-jarige studente, is later aangehouden. Nadat tegen haar proces verbaal was opgemaakt, kon zij naar huis gaan. Na de betoging voor de ambassade trok ken de demonstranten naar het gebouw van „De Waarheid" aan de Prinsegracht, waar alle ruiten werden ingegooid. De politie raakte hier even slaags met de demonstranten, die daarna naar de Hobbe- mastraat trokken, waar de boekwinkel „Pegasus" gevestigd is. Voordat de politie aanwezig kon zijn, waren de ruiten van deze winkel met grote keien stukgegooid. Ook van het gebouw van de E.V.C. aan de Koningsstraat in Den Haag sneuvelden zeer vele ruiten, toen voornamelijk jonge demonstranten stenen naar het gebouw wierpen. In de Assendelftstraat in Den Haag is een man, die naar de mening van de demonstranten een betoog ten gunste van Rotterdamse havenarbeiders, die van morgen moesten beginnen met de lossing van twee Russische schepen, welke met stukgoed geladen in de Rijnhaven lagen, hebben geweigerd dit werk uit te voeren. Aanvankelijk waren de kranen op de wal reeds bijgesteld, maar zij zijn nu door de betrokken arbeiders weggedraaid. Het betreft hier het 3158 b..rt. metende s.s. „Kolomna" en de 1450 b.r.t. grote „Tartu". Laatstgenoemd schip zal nu, naar verluidt, naar Antwerpen gaan om daar verder te worden gelost. De lading was er zaterdag reeds ten dele uitgehaald. Consolidatie. Op donderdag 22 novem ber wordt het consolidatiecongres van de op 1 januari 1956 opgerichte Nederlandse bond van vervoerspersoneel gehouden in de grote zaal van het N.V.-huis te Utrecht. Het con solidatiecongres beoogt onder meer een vaste vorm te geven aan de leiding van de bond. ADVERTENTIE HAARLEM ELEKTRISCHE INSTALLATIES LUIDSPREKENDE TELEFOON-INSTALLATIES de communisten hield, zeer ernstig toe getakeld. Naar verluidt zouden nog andere personen die hun sympathie voor de com munisten niet onder stoelen of banken sta ken, mishandeld zijn. Een bewoner van de De la Reyweg, de chauffeur G. Gortzak, werd telefonisch bedreigd met allerlei maatregelen tegen zijn persoon en zijn woning. Men hield hem ten onrechte voor het communistische Tweede Kamerlid H. Gortzak. Deze woont echter in Amsterdam. Jongelui hebben zondagavond in Utrecht de ruiten ingegooid van het gebouw van het dagblad „De Waarheid" aan de Maria- plaats De politie heeft de jongelui uiteen gejaagd. Terwijl de politie daarmee bezig was, zijn ongeveer 150 jongelui het gebouw van de Eenheidsvakcentrale aan de Lange Smeestraat binnengedrongen. Zij verniel den alle ruiten en hebben op het kantoor alles overhoop gehaald. Ook de ruiten van een woning boven het kantoor sneuvelden. In Rotterdam zijn geen massale demon straties gehouden. Enige ruiten van het bij kantoor van „De Waarheid" op de Heem raadssingel werden ingeworpen door een 35-jarige man, tegen wie proces-verbaal is opgemaakt. Later in de middag sneuvelden er nog twee ruiten. In de afgelopen nacht om halfeen heeft iemand een steen gegooid door de grote winkelruit van het bijkantoor van „De Waarheid" aan de Schoterweg te Haarlem. De ruit en de TL-buizen van de etalage verlichting werden vernield. ADVERTENTIE Schitterende kwaliteit 4-draads snelbreiwol in alle moderne tinten, Toen Merlijn de hoek om kwam, zag hij de bedelaar staan. „Een kleinigheidje, alsjeblieft, meneer", smeekte de oude man. Merlijn keek naar de gescheurde kleren van de man en hij kreeg meelij. Wacht... hij had nog die zak met geld. Hij nam er enkele goudstukken uit en gooide die in de hoed van de bedelaar. Die keek met grote ogen naar al dat geld en hij kon bijna niet geloven, dat dat werkelijk voor hem was „Dank u wel, edele heerduizendmaal dank!", stamelde hij. Even later was Merlijn weer buiten de stad en hij liep, vrolijk fluitend, door het zonnige bos. 57-58 WARSCHAU, (Reuter/U.P.) Op een conferentie van „activisten" van de Poolse communistische partij, die te Warschau wordt gehouden, heeft partijsecretaris Go moelka verklaard, dat de instructies van regering en partij strikt moeten worden uitgevoerd om te vermijden, dat de Polen in een soortgelijke positie komen als het Hongaarse volk. „Wij moeten vastbesloten optreden tegen alle lawaaimakers en pro vocerende elementen, die agiteren tegen onze vriendschap en bondgenootschap met de Sovjet-Unie". Er zijn heethoofdige mensen, wier onverantwoordelijkheid tot moeilijkheden kan leiden. De veiligheids politie zal zich in het vervolg beperken tot het bestrijden van spionnage, terreur en andere pogingen om de veiligheid van de staat te ondermijnen. Zij zal worden gere organiseerd en ondergeschikt zijn aan het ministerie van Binnenlandse Zaken, aldus Gomoelka. Er zijn anti-Russische stromingen, voor al onder de Poolse jeugd. In zijn eerste preek, na zijn eerherstel te Warschau zei kardinaal Wyszinski zondag „Polen heeft heldhaftig werken harder nodig dan held haftig sterven". Vele gelovigen weenden. De kardinaal zei dat de rooms-katholieke kerk in Polen in de afgelopen jaren on voorstelbare pijn heeft geleden, „maar de kerk vergeeft en vergeet". De Poolse regering heeft verklaard, dat zij Amerikaanse economishe en financiële hulp wil aanvaarden als daar geen voor waarden aan verbonden worden. Dit is het antwoord op een aanbod dat president Eisenhower heeft gedaan. Tot nog toe hield Amerikaanse hulp aan verschillende landen verschillende vormen van toezicht door Amerikaanse agenten in, aldus een Poolse verklaring. Polen wil wel een eco nomische en financiële overeenkomst slui ten maar zonder dergelijke voorwaarden. Het Joegoslavische persbureau Tanjoeg heeft instemming betuigd met het program van de nieuwe Hongaarse regering-Kadar, maar zegt het te betreuren dat zij met hulp van buitenlandse troepen de macht in han den heeft genomen, hoewel dat met het oog op de voorgaande gebeurtenissen wel te be grijpen is. Vrede, vooruitgang en onafhan kelijkheid kunnen alleen bestaan in de Oosteuropese landen, die hun grondslag hebben in het socialisme. Elke poging om het leven van deze landen op andere grond slagen te vestigen, zoals in Hongarije het geval was, kan het belang van het volk en de wereldvrede slechts schaden", aldus Tanjoeg. Premier Zapotocky van Tsjechoslowa- kije heeft in een radiorede het Tsjechische volk gewaarschuwd dat de revolutie in Hongarije het werk is van de wereldkapi talisten, die de volksdemocratieën willen vernietigen. Een onbekend Roemeens radiostation meldde zaterdagavond dat er onrust heerst onder de Roemeense fabrieks- en spoor wegarbeiders. Studenten in Boekarest zouden de colleges in marxisme en Leni nisme en het onderwijs in de Russische taal hebben geboycot. 7/7 Mijnheer is een goede vriend van mij, zei Plock, Hij is voor het eerst in Praag. Aha, antwoordde de chef van de receptie in het Frans, wij zullen goed voor hem zorgen. Plock wilde nog iets zeggen, maar hij^slikte zijn woor den weer in, omdat de hotel-employé nog bij hen stond. Hij ging met Aubrey naar boven en trok hem mee naar het raam. U moet hier in het hotel erg voorzichtig zijn, zei hij fluisterend. Niemand mag te weten komen, met wie u afspraken maakt en waar u heen gaat. Misschien is er wel een microfoon in uw kamer verborgen. Telefoneert u zo min mogelijk.... Dat u contact opneemt met de Franse Ambassade, is natuurlijk vanzelfsprekend.... maar weest u voorzichtig.... U begrijpt het wel.... Een internationaal hotel wordt permanent door de politie in het oog gehouden.Ik zou het werkelijk onaange naam vinden, als u zich moeilijkheden op de hals haalde. Ik had uw telefoontje al verwacht, zei enkele minu ten later Lenótre, toen Aubrey hem aan de lijn had ge kregen. Logeert u in het Alcron Hotel?Hoe zoudt u het vinden, om vanavond met mij te dineren? Wij sa men. Misschien komt later nog wel een vriend van mij Nee, niet in het hotel.Ik zal u om zeven uur met de wagen laten halen, dan kunnen we op de Ambassade etenUitstekend, om half acht zie ik u dus. Jean verliet het hotel. Met een paar stappen was hij op het Wenceslas Plein. De straatlantaarns waren nog niet ontstoken en een zwijgende menigte vulde het plein. Op veel punten was het zó druk, dat hij nauwelijks voor uit kon komen. Na zich enige tijd door de mensenmassa's te hebben laten meeslepen, liep hij terug naar zijn hotel. Hij ging zitten aan het enige nog onbezette tafeltje in de hal en bestelde een vermouth. Geen Pernod natuurlijk, wie zou dat hier drinken? Een jonge man liep op zijn tafeltje toe en ging zitten. Hij mompelde enkele beleefdheidswoorden. Bent u een vreemdeling?, vroeg hij na enkele ogen blikken. Jean schudde het hoofd en antwoordde in het Frans, dat het hem buitengemeen speet, maar dat hij hem niet verstond. In gebroken Frans zei de jonge man toen, dat dit erg jammer was, omdat hij hierdoor niet in staat zou zijn het nieuwe leven goed te leren kennen. Wat had Plock ook weer gezegd? Een internationaal hotel werd permanent door de politie in het oog gehouden! De jonge man was echter een interessant type. Jean keek hem eens goed aan: zijn nerveuse handen speelden met een wijnglas, zijn das was te opzichtig, zijn grijze ogen kenden geen rust. De voor zichzelf werkende zakenlieden in deze stad, zei de jonge man, voorzover zii er tenminste nog zijn, hebben maar aan één ding gebrek: vreemd geld. Dat kan men uitsluitend bij de Nationale Bank krijgen, maar die geeft nooit een vergunning. Ik 4 zou enkele grote transacties kunnen doen, alsU bent een bui tenlander. Heeft u niet wat dollars over? De officiële koers is één tegen vijftig. Ik wil tweehonderd geven. Jean zweeg. Driehonderd, vierhonderd, vijfhonderd.... Jean glimlachte. Principieel houd ik mij niet bezig met illegale zaken. Daar deze woorden hem wel iets te onbeleefd toe schenen, voegde hij er nog aan toe: Het spijt mij erg, maar het druist bepaald tegen mijn geweten in. De jonge man mompelde iets onverstaanbaars, pakte zijn glas op en vertrok. Was hij nu een politie-spion of een zwart-handelaar? Of beide? Eerst nu kon Jean zijn omgeving opnemen. De hal zoemde van de stemmen. Vele talen werden er gespro ken. Aan één van de tafeltjes zat een neger, aan een ander een Chinees, óeregeld begon de telefoon op de balie te bellen, waarna steeds een der gasten werd op geroepen. Niets bijzonders, dacht Jean, maar als ik in de hal van» het Ritz Hotel in Parijs gezeten had, zou ik óók niet kunnen vertellen, wat er in de stad omging. Maar daar zou ik inlichtingen kunnen vragen, als ik iets te weten zou willen komen. Hier is mij dat te riskant. Of zou ik door de kranten beïnvloed zijn? Misschien zijn de toestanden helemaal niet zo érg. Maar Plock had hem duidelijk genoeg gewaarschuwd. Waarom gaf hij hem eigenlijk niet aan? Wat zou Plock met hem voor hebben? Jean had niet gevraagd waar de Franse ambassade gelegen was. Hij kreeg dus een schok, toen hij de omge ving herkende. De wagen reed langs de linker oever van de rivier tot aan de Kareis Brug en toen over het Klein- seiner Plein, door de Karmelieten Straat naar het Mal- teser Plein, waar de Ambassade was. Zijn jongensjaren had hij in deze buurt doorgebracht. Het barokke gebouw, waarin de ambassade gevestigd was, was het voormalige Bouquoi Paleis. Tegenover de ambassade stond het paleis van de Ridders van de Mal tezer Orde. Op dit plein had hij vroeger met de gymna siasten tegen de h.b.s.'ers gevochten; stenen waren toen zelfs door de ruiten van het Maltezer paleis gevlogen. Plotseling werd het Jean duidelijk, wat Praag zo'n an der beeld gaf: de politiemannen droegen licht-groene uniformen en petten, terwijl zij vroeger donkere unifor men en jagershoedjes met veren hadden gedragen. Jean stond voor het Bouquoi Paleis. In 1938, na Mün- chen, zo had Jan hem wel eens verteld, hadder ze hier de croix de guerres en de médailles militaires van de oorlogsvrijwilligers uit 1914 in de modder gegooid. Hij betrad het Ambassadegebouw en vroeg naar mijn heer Lenótre. Het bleek een kleine man te zijn; Jean was ongeveer een hoofd langer. Lenótre was ongeveer veertig jaar oud, blond, aan de dikke kant, en erg levendig. Badin had hem een uitvoerig code-telegram gezonden, zodat hij alles afwist over Jean's zaken en zijn relaties met Plock. Officieel kon hij geen hulp bieden. Maar, zo als hij Jean met een knipoog te kennen gaf, onofficieel en met de hulp van Plock zou er misschien toch wel iets voor hem te bereiken zijn, zou het voor hem iets ge makkelijker gemaakt kunnen worden. Maar ook niet meer. Jan Horak was al zo goed als ter dood 'veroordeeld, schuldig of qnschuldig. Een Tsjechische vriend, die na het eten zou komen, zou hier wel meer over vertellen. Jean bekende, dat hij Plock's zaken niet goed kon be grijpen en dat hij niet wist, o* hij de man vertrouwen mocht. Waar eindigde zijn oprechtheid en waar begon nen zijn oneerlijke handelingen? Lenótre lachte. Dat is niet zo moeilijk uit te leggen. U kunt Plock vertrouwen, want op een goede dag zal hij in het bui tenland willen blijven en niet meer naar Praag terug keren. Hij moet dus met de Franse autoriteiten goede relaties onderhouden. Als u hier wat zou overkomen, dan zou het met Plock in Frankrijk, en waarschijnlijk zelfs in het gehele westen, gedaan zijn. (Wordt vervolgd). Voor de microfoon Voor zover wij hebben kunnen nagaan is de bevolking van geen enkel Europees land zondag zo voortreffelijk ingelicht over de droeve gebeurtenissen in Hongarije als de Nedelandse. Dit houdt een verdiend com pliment in voor de omroepverenigingen, die door middel van reportages, commen taren en aan de situatie aangepaste muzi kale en litteraire programma's de luisteraar van uur tot uur lieten meeleven met de tragedie welke zich daar ginds ontrolde. Na de steeds uitvoerige berichten van de nieuwsdienst werden voortreffelijke in drukken weergegeven van de te Wenen vertoevende Nederlandse correspondent Otto Gobius. De K.R.O. liet 's middags na het nieuws van één N, uur de stem horen van kardinaal Minds- zenty, zoals die zater dagavond nog via Radio-Boedapest had y geklonken. Na het nieuws van acht uur 's avonds leverde de Avro daarvan een pen dant door een opname te laten horen van de stem van Imre Nagy in de smartelijke oproep aan de Hongaarse bevolking nadat het nieuws van de Russische overval op Boedapest bekend was geworden. Mr. Hil- terman gaf in diezelfde uitzending een even scherp als trefzeker commentaar. In de journaaluitzending van de Avro kon men voorts fragmenten horen uit de kerk dienst der in Nederland vertoevende Hon garen in de Nieuwe kerk te Amsterdam. Het nieuws over het Midden-Oosten werd evenmin verwaarloosd: Sal Hamburger gaf een stemmingsbeeld van Tel Aviv uit. Als artistieke bijdrage tot het Avroprogramma droeg Kommer Klein in deze omstandighe den bijna wrang klinkende verzetspoëzie voor. De kern van het avondprogramma van de K.R.O. bestond uit de rede van de aarts bisschop van Utrecht, mgr/ B. J. Alfrink. De hiaten tussen de uitzendingen van nieuws en mededelingen werden gevuld met voorlezing uit het boek Daniël, met name het verhaal van de drie mannen in de brandende oven, en gebed. Uit dit uiteraard summiere overzicht moge blijken, dat de omroepverenigingen en ook de Wereldomroep een waar dige aanpassing van hun programma's aan de ernst van de gebeurtenissen hebben na gestreefd zonder dat dit ten koste is gegaan van de actualiteit en de levendigheid der berichtgeving. J.H.B. Een Amsterdamse taxichauffeur is zater dagavond op de Velserweg vlak buiten de be bouwde kom van Amsterdam door twee jongemannen overvallen. De 48-jarige chau- feur heeft de mannen in de leeftijd 20-25 jaar op de Nieuwendijk in zijn wagen genomen. Zij gaven hem opdracht naar IJmuiden te rijden, waar zij in een ertsboot zouden ver blijven. Toen de taxi de hoofdstad had ver laten en op een stille weg reed, voelde de bestuurder plotseling een hard voorwerp in zijn rug. De man werd gedwongen de auto te verlaten, waarbij hij met een hard voor werp een slag op het hoofd kreeg. Er ont stond een gevecht tussen de twee jongeman nen en de chauffeur, waarbij de laatste, die stevig is gebouwd, zich wist los te rukken. De jongemannen gingen er met de taxi van door. Nadat de Amsterdamse politie een be richt over de overval had rondgezonden bleek, dat de taxi ter hoogte van „De Nachte gaal" in Lisse door de twee mannen was ach tergelaten. Op een vijftal schepen in de IJmuidense haven is een onderzoek ingesteld, maar tot nog toe ontbreekt elk spoor van de overvallers. MAANDAG 5 NOVEMBER Minerva: „Dêep in my heart", alle leeft., 8.15 uur. Cinema Palace: „Artisten en mo dellen", all leeft., 7 en 9.15 u„r. Roxy: „De slavin der Minnetarees", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Ja, die liefde in Tirol", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Lido: „Mars door de hel", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Studio: „De zeven hoofdzonden", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Schurken gaan naar de hel", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Achter de scher men van Scotland Yard", 14 jaar, 8 uur. Stadsschouwburg: De Nederlandse Comedie met „De grote liefde", 8 uur. Frans Hals museum: Mevrouw Klinkhamer-Steketee spreekt voor Volksuniversiteit over „Het kind en zijn milieu", 8 uur. Gebouw Zang e" Vriendschap: Geestelijk Centrum „De Grotere Wereld", 8 uur. Begijnhofkapel: Interkerkelijke samenkomst. Spreker J. Klein Haneveld. Zangdienst van 7.30 uur af. Immanuelkerk: Hervormde gemeente Scho ten, „Gebed voor Hongarije en de vrede", 8 uur. DINSDAG 6 NOVEMBER Minerva: „Deep in my heart", alle leeft., 8.15 uur. Cinema Palace: „Artisten en mo dellen", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Roxy: „De slavin der Minnetarees", 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Ja, die lief de in Tirol", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Lido: „Mars door de hel", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Studio: „De zeven hoofdzonden", 18 jaar, 2.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Schur ken gaan naar de hel", 18 jaar, 2, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Achter de schermen van Scotland Yard, 14 jaar, 2.30 en 8 uur. Brink- mann: Lezing van Pirzadé Vilayat Mayat Khan over „Verlichting door wijsheid" voor Soefi-centrum Haarlem, 8 uur

IJmuider Courant | 1956 | | pagina 6