„Tunnelboys" kregen hun nieuwe jeugdhonk op hun vijfde verjaardag Verrassende overwinning van Velsen op IVV: drie-één •ss*. «rss.'sff P y Breestraatvereniging zette de actie voor Jeugdzorg in Agenda voor Velsen Katholieken willen tot zekere hoogte samenwerken Voetbal in Kennemerland Exclusieve bijouteriëen MAANDAG 5 NOVEMBER 1956 9 Moeilijk Sleutels Gelukwensen Fotografen bijeen Watervliet I verloor op „grind" van Landlust I (6-3) Drie beschonken weggebruikers Agenda voor Beverwijk IEV Velsen De Kennemers IJmuidenTelefonia 5-0 Jubileum-avond met vaart Gemeente als baas van de fietsenstalling Wethouder W. Alberda sprak een openingswoord in de Veilinghal MAISON ANNY Vijf maal winst Knap musiceren door „De Eendracht" Inbraak aan Kennemerlaan 2000,' voor dader(s) Instituut klavarscribo bestaat 25 jaar Première door „Theater" Hoofdprijzen Staatsloterij HET JEUGDHONK van de Katholieke j ongensvereniging „De Tunnelboys", dat onder de toepasselijke naam „De Pan" een eigen home heeft betrokken in het oude gebouw van drukkerij Schmitz aan de Wijkerstraatweg in Velsen-Noord, is zaterdag middag tijdens een lustrum-receptie dezer jongensvereniging met enige sier en vele toespraken geopend door wethouder H. de Boer. Uiteraard kwam het thans in Velsen actuele probleem der gezamenlijke aanpak van het jeugdwerk, die in het jeugdhuis aan de IJmuidense Kanaalstraat om de bekende redenen misliep, ter sprake: kapelaan Meyer, de aalmoezenier voor het jeugdwerk in Noord, heeft nog even duidelijk gesteld, dat de Katholieken tot bepaalde hoogte samen kunnen werken met de „andersdenken den" maar wanneer het op principe aankomt de Katholieken niet aan co-educatie kunnen denken. „De Tunnelboys" hebben zich dank zij veler medewerking en sympathie naast de mede-bewoners van het pand, de speeltuin verenigingen. „Meerweiden" en „Schulpen" een pracht van een jeugdhonk verworven: alles in lichte kleuren, modem en voorzien van de details, die een onderkomen als dit zo aantrekkelijk kunnen maken. De receptie, tijdens welke de opening geschiedde, werd gehouden ter gelegenheid van het vijfjarig bestaan van „De Tunnel- boys". Dit werk is in 1951 begonnen onder leiding van. kapelaan Lem,men6 in de gym zaal van de R.K. meisjesschool, om zich daarna via een noodgebouwtje naar het St. Josephshuis te verplaatsen. Een eigen home was echter het ideaal, zoals de heer J. Hen- neman- als voorzitter in een speech op merkte. Wethouder De Boer liet de officiële ope ning van het „eigen home" vooraf gaan door een kort woord, waarin hij zijn waar dering voor het Katholiek jeugdwerk tot uiting bracht, ondanks het feit dat ook dit jeugdwerk de grootste moeite heeft om aan geld en apparatuur te komen. Vooral in Velsen-Noord ligt dit allemaal verbazend moeilijk: niemand wist, wat hier zou gaan gebeuren. Nu er enige lijn in de toekomst komt, gaf de ontruiming van een deel der gebouwen in Velsen-Noord het jeugdwerk een kans: het leegkomende pand van Schmitz kan nu tijdelijk voor het jeugd werk gebruikt worden. In dit gemeentedeel, dat wel eens „stief moederlijk bedeeld" genoemd werd, liggen de problemen bijzonder moeilijk: de op dringende industrie dreigt de aantrekke lijkheid van Velsen-Noord als woongebied aan te tasten en men moet de moed van de jeugdleiding bewonderen, die deson danks dit werk volbrengt. Hij waarschuwde evenwel, dat men er rekening mee moet houden., dat het honk mettertijd weer moet verdwijnen en dat dus nu al gedacht moet worden aan de maatregelen, om dit vacuum op te vullen. Mocht het particulier en kerkelijk initia tief op dat ogenblik niet in staat zijn, on danks een maximale inspanning, een op lossing te vinden, kan de overheid altijd nog bijspringen. Met de zegenwens, dat het werk moge slagen en dat het jonge mensen tot harmo nische leden der samenleving moge opvoe den overhandigde de heer De Boer de sleu tels aan de organisatoren. Een gele vlag, die door een groepje moe ders is gemaakt, werd vervolgens door twee jongelui binnengebracht, waarop het werk van De Tunnelboys symbolisch is voorgesteld: een afbeelding van een indu strie-complex en de St. Josephskerk met daar tussen in twee judo'ende knapen. Pastoor P. A. de Boer heeft namens het kerkbestuur zijn kapelaan en het jeugd- honkbestuur gelukgewenst met de nieuwe aanwinst, namens „Schulpen" en „Meer weiden", de medebewoners van het pand, heeft voorzitter M. J. Marcus de geluk wensen uitgesproken en een gezelschaps spel overhandigd, hopende op een goede samenwerking. Vervolgens is het woord gevoerd door de heer W. J. F. Laurent na mens de Katholieke Bond voor het Gezin, Met belangstelling luisterden de leden der Beverwijkse Amateurfotografen-vere niging vrijdagavond naar de heer G. Broertjes. Deze heeft een uiteenzetting ge geven over het pigment-procedé, dat voor- al 25 jaar geleden veel belsng'stelling ge- noot. Voor dit procédé moet men de be schikking hebben over zeer goede negatie ven; nadat deze via een bad zijn verbleekt, gaat men ze met verf tamponeren. Het beeld dat dan naar voren komt is niet wat voorheen op de foto stond, maar zo als men het in werkelijkheid gezien heeft. Wanneer men éénmaal met dit weik be- gonnen is, aldus de heer Broertjes, blijft men er belangstelling voor hebben. de heer J. Smolenaars namens de R.K. Fa- brieksarbeidensbond en de heer J. Hamers namens het districtsbestuur van de K.A.J. en de heer B. v. d. Ham namens I.E.V., die bijna allen een klein geschenk hadden mee gebracht. Het eerste lustrum van de r.k. jongeren groep „Tunnel Boys" en de opening van het nieuwe jeugdhuis „De Pan" waren aanleiding voor de bestuurders om zondag avond in het Josephhuis aan de Banjaert- straat een feestelijke bijeenkomst te hou den voor ouders, genodigden en speciaal degenen die tot de totstandkoming en de inrichting van het nieuwe gebouw hadden bijgedragen. De voorzitter van de „Tunnel Boys" de heer L. J. Henneman, die de avond opende, beklemtoonde bij zijn woorden van dank baarheid jegens de vele medewerkers voor al het feit, dat er blijken zijn gegeven, dat. men veel voor de jeugd over heeft en hij verwachtte dan ook blijvende steun voor dit werk, dat thans wegens de mogelijke vorming van kleinere groepen meer inten sief kan worden aangepakt. Hij hoopte, dat „De Pan" een toevluchtsoord voor vele jongens mag worden, maar vroeg ook de aanwezigen om er met de jongens voor te waken, dat de bewoning van „De Pan" voor de inboedel geen schade zou doen. De vele aanwezigen maakten daarna kennis met het blijspel „De Huistiran", ge schreven en geregisseerd door Will Seig- nette, waarover reeds eerder in deze ko- lammen een beschouwing is gegeven. De aanwezigen hebben zich kostelijk vemaakt. Kapelaan P. J. Meyer, aalmoezenier, heeft tenslotte nog eens alle medewerkers aan „De Pan" bedankt voor hun hulp. De bezichtiging van het nieuwe jeugdhuis gaf na de hoogmis in de parochiekerk, waarin districtsaalmoezenier A. Hogema een korte predikatie hield over het jeugdwerk, een grote stroom van bezoekers, die met be wondering naar de inrichting hebben ge keken. De uitwedstrijd, die het eerste twaalftal van de korfbalvereniging „Watervliet" zondagmiddag voor het eerst na drie com petities op het Amsterdamse „grind"-veld van Landlust I speelde, heeft de Velsena- ren niet de winst opgeleverd, zoals wel te verwachten was. Watervliet kon zich op de harde sintels niet voldoende ontplooien, vooral omdat de Amsterdammers een ste vige en snelle wedstrijd speelden. Het tem po van Landlust lag wegens sneller en zui verder plaatsen hoger dan van Watervliet. Het begin was voor de thuisclub, die na tien minuten met een doorloopbal de score opende (1-0) en even later van afstand succes had (2-0). De wisseling gaf eenzelfde spelbeeld, van de gasten hield de verdedi ging goed stand. De Velsenaren zetten alles op de aanval en het gelukte Berghuis uit een vrije worp nog voor de rust in te lopen (2-1). Na de hervatting bracht Berghuis van afstand de beide ploegen op gelijke voet (2-2). Watervliet bleef nu sterker, doch had weinig geluk met schieten, waardoor enige mooie kansen verloren gingen. De thuisclub voelde de kansen beter aan en uit een doorloopbal en een afstandschot werd het 4-2. Landlust dacht er al te zijn en ging zich te buiten aan mooie combi naties, die- Watervliet nieuw overwicht gaven, wat mevrouw Hartman succes bracht (4-3). Verwoed vielen de gasten nu aan, maar de bal rolde verschillende keren uit de mand, totdat een afstandtreffer de Velsense illusies de kop indrukte (5-3). Een laatste afstandschot bracht de eindstand op 6-3 voor Landlust. Tegen BEP 2 behaalde Watervliet 2 op eigen veld een punt. Na een goed gespeelde eerste helft, die met een 5-1 voorsprong werd afgesloten, zakte Watervliet ineen. Er werd zeer slecht gespeeld en BEP 2 ging met een 6-6 gelijk spel naar Purmerend. Tegen Haarlem 5 uit was het Piet Plat- teeuw, die tweemaal succes had en Water vliet 4 een 2-0 overwinning bezorgde. Aspiranten: Watervliet ANieuw Flora A 1-1. Tijdens het afgelopen weekeinde is het Velsense verkeer onveilig gemaakt door drie weggebruikers, die zich onder invloed van sterke drank in het verkeer begaven, maar gelukkig, voor zij brokken maakten, door de pólitie ingerekend zijn. Een klant van een café aan de Meer- vlietstraat, die in zijn auto zou wegrijden, werd gevat en ter ontnuchtering ingeslo ten; een fietser, die naast zijn rijwiel onder de viaducten in de Stationsweg slingerde, onderging een zelfde lot en een voetgan ger, die eveneens Bacchus te veel eer had bewezen, werd enige tijd vastgehouden tot zijn schreden niet langer verkeersmoeilijk heden zouden opleveren. gl B nobic og bierfn Met het oog op de wedstrijd Denemar kenNederland was er slechts een klein inhaalprogramma vastgesteld. Van dit j kleine aantal wedstrijden gingen er nog j enige niet door, waaronder Q.S.C.Ter rasvogels en E.H.S.—Kinheim. i In 3 B zorgde Velsen voor de verras sing van de dag door met drie-één van i I.V.V. te winnen. De I.V.V.'ers startten met I de wetenschap, dat ze nog geen enkel ver- liespunt en een doelgemiddelde van 17 doelpunten vóór en slechts één doelpunt tegen hadden. De Velsenaren trokken zich echter van een en ander bijzonder weinig aan en brachten de Ilpers een verdiende nederlaag toe, zeer tot teleurstelling van de talrijke Noordhollandse supporters. Verder werd in deze afdeling nog ge speeld Z.V.V.Zilvermeeuwen. Door met één-nul te winnen werkten de Meeuwen zich van de onderste plaats, die nu door Kinheim wordt bezet. In 4 E valt al evenzeer een verrassende uitslag te vermelden. Niet zozeer het feit, dat Geel Wit van D.I.O. verloor, bevat het verrassende element, maar wel de cijfers, waarmee dit geschiedde, namelijk met één zes. En dat, terwijl Geel Wit tot dusver de indruk gevestigd had, dat het zich in zijn nieuwe omgeving uitstekend thuis ge voelde! De andere, voor 4 E vastgestelde wed strijd, HalfwegA.S.V.-Arsenal, ging we gens terreinafkeuring niet door. De stand luidt thans: Derde klasse B MAANDAG 5 NOVEMBER Kennemer Theater, 19 en 21.15 uur: „De grote schittering". Luxor Theater, 19 en 21.15 uur: „Het trot toir". W.B. Theater, 20 uur: „In de greep van de angst". Kennemer Theater, 20 uur; Hoogoven Har monie, concert. ,t Centrum, 20 uur: Tuinbouw Studie Club „De Groentenbeurs": 20 uur. Vergader ng Bakkersgezellen. is.17 pn Openbare leeszaal, geopend van 15 17 en 19-20 uur; jeugdleeszaal, Zeestraat 26, geopend van 19-20 uur. R.-k. leeszaal, uitleenbibliotheek.geopend van 15-18 en zaal geopend van la 1° el Wijk aan Zee, filiaal r.-k. 1Q_ duifstraat 12, geopend dagelijks van 11 en 17-18 uur. DINSDAG 6 NOVEMBER Kennemer Theater en Luxor Theater, bios copen: als maandag. Kennemer Theater, Houtvoorhehtmgs- dienst. zaal geopend van 15-18 en 19"21-30 uur. I.V.V K.V.V W.S.V Q.S.C Velsen Z.V.V E.H.S Terrasvogels Assendelft Wijk a. Zee Zilvermeeuw. Kinheim 5—8 5—8 4—5 4—5 5—5 6—5 4—4 4—4 54 5—3 5—3 4—2 Vierde klasse E Waterloo 58 Onze Gezellen 57 D.I.O5—7 Geel Wit 5—6 Nautilus56 A.S.V4—5 N.A.S. 4—4 Swift 4—4 V.V.H5—3 Halfweg 42 Bloemendaal 52 A.G.S5—2 Aannemende, dat ook het gemeentebe stuur met deze oplossing akkoord kan gaan men hoopt op een gunstig ant woord op een brief, die hedenmorgen ten raadhuize is ontvangen en waarin de uit gewerkte plannen ter voortzetting van het jeugdwerk zijn uiteengezet kan het Jeugdhonk in het prille begin van 1957 ge opend worden. I De moeilijkheid rond de leider zal daar- 1 door eveneens minder zwaar gaan wegen, omdat men nu een of meer „oude" sollici- taties, die wegens de geschetste moeilijkhe den moesten worden afgewezen, nog eens kan bezien. De enige wedstrijd van de Noord-Vel- sense verenigingen die doorging, werd ge speeld tussen IEV en Hoofddorp Boys, die voor de thuisclub op „Rooswijk" een incomplete strijd werd omdat de IEV'ers al na tien minuten het zonder H. Duin moesten stellen; de thuisclub had al voor De Roos en Schavemaker invallers. IEV begon met flinke aanvalskracht, waarna Buur acht minuten later uit een hoekschop inkopte (10). Nadat Duin was weggestuurd boette IEV allerminst aan ac tie in en behield het beste van het spel. Dit culmineerde zelfs na 20 minuten in een verrassend doelpunt van H. de Reus (20). Hoofddorp Boys poogde vertwijfeld de achterstand weg te werken, doch de IEV- verdediging wist elk gevaar te keren. Na de hervatting kwamen de numeriek sterkere gasten gevaarlijk opzetten, maar IEV zag ook nu kans de gevaren te omzei len. De thuisclub liet zich zelfs verschil lende keren zien voor het doel van De Roos dat aan doorboring ontsnapte. Toch hadden de gasten succes in de 17de minuut toen bij een schijnbaar ongevaar lijke aanval de rechtsbuiten een kans kreeg (21). Hoofddorp Boys bleef nu sterker aanval len, maar hoewel IEV's aanval tenslotte het missen van de vijfde speler duchtig voelde, werden er toch nog gevaarlijke aanvallen ontwikkeld. De IEV-achterhoede hield met de hard werkende spil v. Berne- veld het doel schoon, totdat drie minuten voor het einde het doorzetten van Hoofd dorp Boys werd beloond en de rechtsbin nen in het door Alkemade verlaten doel schoot (22). Velsen heeft IVV de eerste nederlaag toegebracht in een wedstrijd waarin Velsen speelde als in de beste dagen. Doelman De Graaf stond weer opgesteld, maar kreeg, ondanks het technische overwicht van de bezoekers, die door. een grote schare sup porters waren vergezeld, niet zo erg veel te doen, want de Velsense defensie was in goede vorm en smoorde alle aanvallen in de kiem. De Velsense voorhoede zat er goed op en Van Kaam kon voor Velsen de score openen (één-nul). IVV viel hierna heftig aan en ondanks uitstekend verweer van de Velsense defensie konden de bezoekers nog vóór de pauze gelijk maken. Na de rust speelde Velsen met nog meer élan verder. Onophoudelijk verkeerde het IVV-doel in ernstig gevaar en hoewel ook IVV vele malen ten aanval trok, kreeg de thuisclub toch de meeste en beste kansen. Jan Bakkum hielp op fraaie wijze Velsen aan een twee-één voorsprong en kort voor het einde zag dezelfde speler kans uit een strafschop de eindstand op drie-één te brengen. Onder groot enthousiasme van de Velsenaren werd daarna het einde aange kondigd. Op een zo goed als onbespeelbaar veld hebben De Kennemers eervol verloren van een voor rust sterker Zaandijk. De Kenne mers kregen al gauw een goede kans om te scoren. Droog stond onverwacht voor het Zaandijkdoel, maar de doelman was hem te vlug af. Er was een half uur gespeeld toen Lejeune en Brethouwer in de modder bleven steken. De Zwaan was hen te vlug af en schoot de bal in het doel: één-nul. In de tweede helft waren De Kennemers wel sterker, maar het leverde niets op, al kwamen Mosk en Van Soest enige malen dicht voor'het Zaandijk-doel. Het was jammer, dat door een misverstand de scheidsrechter veel te laat op het veld kwam en IJmuiden en Telefonia besloten hadden de wedstrijd onder andere leiding niet voor de competitie te laten gelden. Anders waren er zeker twee punten in IJmuiden ge bleven. Vooral voor rust toonde WIJ een duidelijk veldoverwicht dat door doelpunten van Wie- linga, Van der Steen en één door eigen spe lers 'werd uitgedrukt. Na rust deden de VVIJ'ers het wat kalmer aan maar de score werd toch tot vijf-nul opgevoerd. Overige uitslagen: IJmuiden 2-VEW 1-1, IJmuidx 5-Telefonia 3 5-1. Aspiranten: Terrasvogels a-IJmuiden a 0-1, Kennemers b-IJmuiden b 3-2, Stormvogels f-IJmuiden c 6-1. Vele nieuwe zaken hebben zich de laat ste jaren in Beverwijk gevestigd en een dezer vierde gisteren het feit, dat zij 10 jaar geleden haar filiaal opende. Ter ge legenheid hiervan had de directie aan alle personeelsleden een feestavond aangebo den, die In het Kennemer theater werd gehouden. Een der directeuren voerde hier het woord en herinnerde er aan, hoe uit een klein bedrijfje met enkele medewerkers nu reeds een atelier is ontstaan waar meet dan 100 meisjes werkzaam zijn en steeds weer blijkt dit aantal te moeten worden uitgebreid. Na deze inleiding trad het ge zelschap Truxini op. Deze Truxini is een zeer groot goochelaar en manipulator en wat hij presteerde bracht de aanwezigen in vervoering. Naast dit optreden van Truxini, was het Henk Stuurop „uit het hoge noorden", die met een liedje en een praatje de zaal in een gezellige stemming bracht. Ook zijn Driekus het keuterboertje werd een alleraardigste creatie. Voor de pauze.is er nog een attractief rijwielnum mer gepresenteerd, dat wel erg op de ze nuwen van enkele dames werkte. Na de pauze traden de reeds genoemde nummers nogmaal op, doch nu nog versterkt met mr. Tims, een muzikale clown. Tot slot van deze feestavond werd er nog gedanst tot 2 uur. NED. HERV. DAMESKRANS De Ned. Hervormde dameskrans Maria Martha te Beverwijk houdt op woensdag 7 november in het verenigingsgebouw aan de Schans de jaarlijkse verkoopmiddag. De door de dames zelf vervaardigde ar tikelen zullen ten verkoop worden aange boden. 'jé - In de nieuwbouw blijkt over het alge meen het bezwaar gevoeld te worden, dat men de fietsen moeilijk voor de huizen kan parkeren. Teneinde hieraan tegemoet te komen, verzoekt het college van burge meester en wethouders van Beverwijk de gemeenteraad een krediet van f 6750 te willen toestaan, waarvoor dan 250 rijwiel- steunen voor de woningen in de uitbrei dingsplannen Grote Houtweg, Oosterduinen en Arendsweg-Zuid zullen worden aange bracht. HET WAS ZATERDAGMIDDAG wel te merken op de Breestraat, dat er iets bijzonders aan' de hand was. Er was reeds vroeg veel meer volk op de been dan gewoonlijk en vooral in de buurt van het Veilinggebouw „Kennemerland" stonden heel wat mensen te wachten tot de deuren open zouden gaan de actie voor het jeugdwerk zou beginnen. Op de Breestraat was de muziek van The Ballroom Players reeds te horen en kort daarop zocht een ieder een goed plaatsje in de grote hal. De muzikanten hadden reeds een flink aantal nummers ten beste gegeven, toen de heer P. Kemp, de voorzitter van de Breestraat-vereniging het woord gaf aan wethouder Alberda, die al dadelijk met de deur in huis viel en vertelde dat enige tijd geleden een paar Breestraatwinkeliers op zijn spreekuur kwamen. De wethouder wist toen al „hoe laat" het was, zei hij. Het is zowat traditie geworden, aldus de wethouder, dat voor een of ander nuttig doel de winkeliers bereid zijn zich in te schakelen en deze mensen hebben bewezen dat ze ook nakomen wat ze beloven. Dat was zo met de actie „4045" en spreker noemde ook de uniformactie voor de Be verwijkse Harmonie Kapel en nu zijn het weer de jeugdorganisaties, die de vruchten zullen plukken van de actie, die gaat be ginnen. De wethouder sprak de hoop uit' dat zeer velen mee zullen doen aan de loterij ten bate van de Jeugdverenigingen, Waarvoor'debetrokken'minister enige tijd geleden; toestempnipftkeeft gegeven. Met enige voorbeelden toonde spreker aan, dat het steunen van de jeugdorgani saties hoognodig is. „De Breestraat-winkeliers noemen hun. actie „Zet alle zeilen bij"," zo besloot de heer Alberda, „ik hoop dat u allen dit werk zult steunen." Dadelijk na dit openingswoord kwam de heer G. Bonnema achter de microfoon, die vertelde dat de bekende radio- en tele visie-artieste Annie Palmen enkele liedjes zou zingen en met een enorm applaus werd deze zangeres door het publiek ontvangen. Samen met „The Ballroom Players" wer den vele oude en nieuwe liedjes gezongen, afgewisseld door de Westfriese humor ge bracht door Kees Stet en het waren voor al de jongeren (op straat en in de veiling hal) die hiervan hebben genoten. Intussen was ook de Beverwijkse Har moniekapel op mars gegaan en in heel veel straten klonken de vrolijke tonen, die de mensen moesten opwekken een kijkje te nemen op de smaakvol verlichtte Bree- ADVERTENTIE '4* in grote verscheidenheid Lange Nieuwstraat 381-385 - Tel. 5672 Veiser tafeltennisclub VTC 1. Voogt, Noorman en invaller Snelders hebben geen haive maatregelen genomen en hebben het Spinneweb 1 een gevoelige 100 nederlaag laten slikken. VTC 2 heeft op Togio 8 een 73 over winning kunnen behalen. Snelders en Van Weelderen konden het tegen Smit niet bol werken, terwijl Dijkhuizen een partij te gen Kaersemhout verloren moest laten gaan. De resterende partijen werden in winst omgezet zodat er in het tweede team een tevreden stejnming heerste. VTC 3 kon het tegen het sterke Doko 1 niet bolwerken en moest met een 82 ne derlaag naar huis terug keren. Alleen in valler Dekker kon door goed spel twee overwinningen op zijn naam brengen. VTC 4 kon in een makkelijke wedstrijd Heemskerk 4 verslaan. Koningstein won zijn drie partijen met duidelijke cijfers, ter wijl De Waal en Koster beiden een partij tegen Heynen verloren zagen gaan. Daar het dubbelspel in het voordeel van Heems kerk uitviel, wfrd de eindstand 73 voor VTC. VTC 5 mocht het genoegen smaken een zeer goede overwinning op TOG 5 te be halen, n.l. 91. Hier was vooral Van Scha dewijk de grote man die zijn partijen met duidelijk machtsvertoon in winst omzette. De dames van het eerste team hebben hun plaatsèlijke rivalen n.l. Velsen 1 met 73 kunnen verslaan. Velsen bood felle te genstand maar M. Goossens en A. Koster speelden zeer goed en wisten hun partijen in winst om te zetten. H. Warners die voor A. van Keulen inviel, speelde goed maar kon door gebrek aan routine haar partijen niet in winst omzetten. Het dubbel was voor de VTC dames zodat de eindstand 73 werd. De dames van het twede team konden het tegen Togido 2 niet bolwerken en heb ben met 37 klop gehad. straat. De actie van de Breestraatwinke liers „Zet alle zeilen bij" is ingezet. Mede voor de jeugd is het te wensen dat de actie mag slagen. Een minder prettig gevoel zullen velen naar het ons toelijkt hebben gehad, toen om zes uur alle winkels werden gesloten. Voor zo'n openingsdag zou een opheffing van de winkelsluiting toch wenselijk ge weest zijn. De harmoniekapel „De Eendracht" had voor zijn eerste winterconcert, zaterdag avond in het gebouw „Concordia" gegeven, een tweetal belangwekkende werken op het programma genomen, waarmee diri gent Ber Joosen en zijn koor bewezen, dat zij gerust buiten de platgetreden paden der gebruikelijke harmoniekmuziek durven gaan: „Sea pictures" van Elgar en Ravel's „Pavane pour une infante défunte". Dichterlijk schildert Elgar de deining van de zee, het wegvaren van de schepen in de verte en alles wat bij zo'n tafereel behoort. Joosen liet deze beeldende muziek gestalte geven door een goed samenspel, dat de houtblazers met name de hoboïst en de fluitist gelegenheid bood bun kwaliteiten te demonstreren. Daarbij dient eveneens zijn juiste, inspirerende leiding geroemd te worden. Het corps deed aan Elgar's rijk geschakeerde suite klankvol recht. Al mag Ravel's Pavane, de fijnere structuur ervan in aanmerking genomen, voor een verklanking door harmonie-orkest min of meer als een waagstuk beschouwd worden, de kapel wist er door zijn gecon centreerd musiceren een zeer knappe ver tolking van te geven. De inleidende hoorn solo werd voortreffelijk geblazen, de klank van het orkest was zeer beschaafd en de ritmische moeilijkheden leverden voor deze ervaren muzikantèn maar weinig bezwaar op. Juist dit intens geconcentreerd spelen belette echter, dat men voldoende aandacht kon schenken aan de expressiviteit. Het klonk nu nog wat behoedzaam, maar bij een herhaling van deze Pavane zal men dit ongetwijfeld wel hebben „weggestudeerd". Met minstens even groot genoegen heb ik weer eens naar een herhaling van de con coursnummers uit het afgelopen seizoen geluisterd: een verbluffend raak gespeeld drietal Slavische dansen van Dvorak en de fraai gearrangeerde Carmen-suite toonden „De Eendracht" in zijn element. De Sla vische muziek werd meeslepend-muzikaal uitgevoerd. Vocale medewerking verleende' het „Koninklijk Wormerveers Mannenkoor" onder dezelfde dirigent. Behalve een viertal operakoren voerde het een compositie van Hans Keuning uit, die haar opdroeg aan de arbeiders van Stork's machinefabrieken. De tekst van deze ode aan de machine dient men uitsluitend satyrisch te beschouwen. Het is een waarschuwing aan de mensheid niet te veel waarde te hechten aan de dommekracht van de machine. De zangers beschikten over mooie stem men, de koorklank was goed. Men zong zeer gedisciplineerd. Keuning schreef een boeiend werk, dat vooral bij het begin deed denken aan Honeggers „Pacific 231", dat ongetwijfeld op deze compositie van in vloed is geweest. Behalve een mannenkoor vraagt het piano a quatre mains, slagwerk en bariton. Het vierhandig pianospel was bij de heren Johan van den Boogert en Niek Grandiek in uitmuntende handen. De zeer belangrijke, boeiende en vaak veel eisende pianopartij, waarvan het effect vooral groot was door het opzwepende ritme van het slagwerk, bleek een meester stuk van expressie te zijn, waar het de na bootsing van machines betrof. Keuning heeft er een knap stuk werk mee geleverd, het bestuur van „De Eendracht" verdient onverbloemde lof voor het introduceren van deze in het bijzonder tot de industrie mens sprekende, beeldende muziek. Het was een interessant, „leerzaam" concert. A. van der Weijden Hongaarse vrijheidsstrijders onderzoe ken een kamer in het hoofdkwartier van de veiligheidspolitie te Gyoer. Van dit hoofdkwartier uit werd Hongarije gecontroleerd. Er werd onder meer een bandopnemerinstallatie gevonden, die de telefoongesprekken van een hon derdtal Hongaren kon opnemen. Voor de vierde maal in korte tijd is te IJmuiden ingebroken en heeft de inbraak de dader(s) een belangrijk bedrag aan geld opgeleverd. Tijdens afwezigheid van de bewoners werd vrijdagavond de woning van de vishandelaar W. Struys aan de Kennemerlaan 97 bezocht. Er wordt een bedrag van ruim 2000 vermist. De Velsense politie stelt ook in dit geval een uitgebreid onderzoek in. Reeds eerder werd te IJmuiden ingebro ken bij een vishandelaar in de Alexander Bellstraat, waar 1300 aan los geld werd ontvreemd. Er werd een poging tot inbraak gedaan in een huis op de Bik- en Arnold- kade in IJmuiden-West, waarbij de heer des huizes echter door gestommel wakker werd en de daders op de vlucht sloegen. De grootste inbraak werd op 2 oktober gepleegd. Bij de eigenaar van een café aan de Breesaapstraat werd toen ruim 6000 en een bedrag aan geld in vreemde valuta ontvreemd. In al deze gevallen is de politie er nog niet in geslaagd de hand op de inbrekeri?1 te leggen. Op 1 november bestond „Instituut Kla- varskribo" in Slikkerveer 25 jaar. In 1931 werd dit bedrijf opgericht als uitgeverij, met het doel muziek om te zetten en te drukken in klavarskribo muzieknotatie. La ter volgde uitbreiding met afbeeldingen voor schriftelijke cursussen en verkoop van muziekinstrumenten. Na verscheidene uitbreidingen beschikt deze instellling, Welke ook een eigen drukkerij omvat, thans ovéri"efem Vlbèföppèrvléikte van 2500 vierkante meter. In totaal zijn thans onge veer tienduizend muziekuitgaven in het nieuwe muziekschrift verkrijgbaar. Men schat het aantal gezinnen waar deze mu ziek gebruikt wordt in Nederland op hon derdvijftigduizend, in het buitenland op vijftigduizend. Hoewel de schriftelijke les sen veel ingang gevonden hebben, streeft men naar een geleidelijke verschuiving naar mondeling onderricht door bevoegde leraren. In de Arnhemse Stadsschouwburg geeft de toneelgroep „Theater" onder regie van Elise Hoomans zaterdag 17 november de preipière van „Het bezoek van de oude dame" van Friedrich Dürrenmatt. Na de première in Zürichis het stuk door ver scheiden Europese gezelschappen gespeeld. Achter een huiselijke titel is een orginele, met veel groteske humor geschreven satire verborgen op de macht van het geld. Het decor is ontworpen door Jacques Snoek. Het stuk is vertaald door Max Dikker. ƒ30.000: 3396 5.000: 19744 2.000: 17438 1.500: 11584 17769 1.000: 7078 8780 14438 17520 19509 MAANDAG 5 NOVEMBER IJMUIDEN: Thalia, 20 uur, „De gemaskerde ruiter". Rex, geen opgave. Aquariumvereniging Velsen, 20 uur, Cul tureel Gebouw, ledenvergadering en le zing. Aquariumvereniging Kennemerland, 20 uur, Fatronaatsgebouw, vergadering en lezing. Openbare Leeszaal en Bibliotheek, Hei- destraat, open van 14.3017.30 en 1921 uur. Velser Orkest Vereniging, 20 uur, zaal Abelenstraat, filmavond. Het Witte Kruis, 20 uur, gebouw Ken nemerland, ledenvergadering. „Felison", Heidestraat, expositie van schilderijen en tekeningen van Geert Jan van Meurs en beeldhouwwerken van Louk van MeursMauer, geopend van 1912 uur. DINSDAG 6 NOVEMBER IJMUIDEN: NVSH, 20 uur, Rex, filmvoorstelling. BB, 20 uur, Patronaatsgebouw, cabaret avond. O.-K. Vrouwenver. „St. Engelmundus", bazaar in het Oud-Kath. Verenigingsge bouw aan de Kanaalstraat. DSS, 20 uur, Thalia, feestavond. Openbare Leeszaal en Bibliotheek, Hei de straat, open van 1012.30 en 14.30— 17.30.uur. „Felison", als maandag. SANTPOORT Toneelver. Jan van Dommelen, 20.15 u„ zaal Zomerlust, toneelvoorstelling. VELSEN Heden

IJmuider Courant | 1956 | | pagina 7