Sovjet-Unie dreigt met interventie Landingen uit zee bij Port Said Hongaars verzet geeft niet voetstoots Nederland één machteloosheid en protest Haarlems Dagblad WASHINGTON WIJST ACTIE MET RUSSEN IN EGYPTE AF c4"M0RRI HET WEER Lagere temperaturen Fel verzet van Egyptenaren Investeringsaftrek wordt beperkt NASSER VERHINDERDE OVERGAVE PORT SAID Maatregel is reeds vandaag ingegaan Het woord is aan Veiligheidsraad nam voorstel niet op Amerika: ondenkbaar UN O-politiemacht ECHTE HELDERSE TAAI COR v. d. MEER Bern stelt conferentie van vijf grote landen voor 71e JAARGANG No 102 Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Telefoon Adm. 5437, chef bezorging na 5 uur 6450. Tel. Redactie 5389. Haarlem: Grote Hout straat 93 alle afd. Tel. 15295°. Advertentie tarieven op aanvraag bij de Administratie. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks DINSDAG 6 NOVEMBER 1956 IJmuider Courant EDITIE VOOR VELSEN-IJMUIDEN EN BEVERWIJK EN OMGEVING, VAN 301e JAARGANG No 255 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem. Verschijnt dagelijks, behalve op zon- en feestdagen. Abonnement p. week 55 ct., p. kwartaal 7.15, franco p. post 7.65. Losse nrs. 12 ct. Giro rekening 273107 ten name v. Haarl. Dagblad. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT De minister van Financiën heeft be kend gemaakt, dat de regering besloten heeft zo spoedig mogelijk een wets voorstel voor te bereiden tot beperking van de investeringsaftrek. Wordt dit voorstel ongewijzigd door de beide Kamers goedgekeurd, dan zal de be perking gelden van heden, 6 novem ber, af. De tot dusverre geldende bepaling van de investeringsaftrek hield in, dat onder nemingen gedurende vijf jaar vier procent van het in bedrijfsmiddelen geïnvesteerde bedrag van de belastbare bedrijfswinst mochten aftrekken. Over de wijze en de omvang van de be perking kunnen nog geen mededelingen worden verstrekt, omdat de regering bij haar definitieve beslissing rekening wil houden met het advies, dat zij over deze aangelegenheid aan de Sociaal-Economi sche Raad heeft gevraagd. De regering zal echter aan de Staten- Generaal voorstellen die beperking van daag, 6 november te doen ingaan, om te voorkomen dat de beperking de averechtse werking zou hebben in de overgangstijd in sterke mate kunstmatig tot investering te prikkelen. Bij ongewijzigde aanvaarding van het wetsvoorstel zal dus de investe ringsaftrek, voor zover deze betrekking heeft op verplichtingen, welke na 5 no vember 1956 zijn aangegaan of op voort- brengingskosten, welke na die datum zijn gemaakt voor de verwerving of verbetering van bedrijfsmiddelen, aan de beperking zijn onderworpen. ADVERTENTIE Talmud Wie in een twist het eerst zwijgt, is van goede familie. FALCON HARRIS TWEEDJASSEN Een foto van de opmars van Israëlische eenheden voorbij El Aurisj langs de kust der Middellandse Zee. Zij zijn weer teruggekeerd en Israel heeft het staakt-het-vuren van de UNO onvoor waardelijkaanvaard. Maar nog geen honderd kilometer verder in de rich ting, waarin de colonnes op deze foto oprukken, bij Port Foead en Port Said vechten thans Britse en Franse parachutisten. (Foto rechts). De bemanning van een door de Israë liërs buitgemaakte Egyptische torpedo jager laat zich onder Israëlische bewa king de haven van Tel Aviv binnen brengen (Foto links). MOSKOU (Reuter) Premier Boelganin van de Sovjet-Unie heeft maandag Engeland en Frankrijk gewaarschuwd, dat de Sovjet-Unie vast besloten is tezamen met andere landen van de UNO „de aggressie in het Midden-Oosten te verpletteren en daar de vrede te herstellen". Deze waar schuwing was vervat in boodschappen van de Sovjet-premier aan zijn Britse en zijn Franse ambtgenoot, Sir Anthony Eden en Guy Mollet, welke missives op de ambassades van Engeland en Frankrijk werden overhandigd. Maarschalk Boelganin richtte ook een boodschap aan premier David Ben Goerion van Israel, waarin eveneens wordt aangedrongen op „beëindiging van de aggressie". Ben Goerion werd meegedeeld, dat de Sovjet-ambassa deur te Tel Aviv wordt teruggeroepen als waarschuwing voor Israel. In deze boodschappen wordt de vraag gesteld, wat de positie van Engeland en Frankrijk zou zijn,, als zij zouden worden aangevallen door een „machtigere staat, die alle soorten moderne destructieve wapens bezit". Hieraan voegt Boelganin de waarschuwing toe, dat „dergelijke wapens kunnen worden aangewend niet door middel van vloot- en luchtstrijdkrachten, maar door de techniek van raketwapens". Na er de nadruk op te hebben gelegd, dat Egypte „niet voldoende middelen heeft voor zijn verdediging", vraagt Boel ganin in welke opzich een raketaanval op Engeland en Frankrijk zou ver schillen van de „aanval door Groot-Brittannië en Frankrijk op Egypte, dat vrijwel onbewapend is". De maarschalk waarschuwt Eden en Mollet, dat „de oorlog in Egypte naar andere landen kan overslaan en zich kan ont wikkelen tot een derde wereldoorlog". Hij wijst er op, dat de Sovjet-regering de UNO en de Verenigde Staten heeft voorgesteld, „tezamen met andere leden-staten van de UNO vloot- en luchtstrijdkrachten te gebruiken om een einde te maken aan de oorlog in Egypte". Een groep Hongaarse vluchtelingen in een Oostenrijkse kadettenschool bij de grens. In deze school zijn vijf tot zes duizend mensen ondergebracht om te herstellen van de ergste schokken, die zij voor en tijdens hun vlucht naar de vrijheid hebben opgedaan. X3COOOOOOOOC ooooooooooooooooooooooooooooooooooooc VERWACHTING medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van dinsdagavond tot woensdagavond, op gemaakt om 11.15 uur: Overwegend droog weer met veran derlijke bewolking en op vele plaatsen mist' Zwakke tot matige wind, aan vankelijk westelijke, later krimpend naar zuid. Lagere temperaturen. 7 november Zon op 7.48 uur, onder 17.03 uur. Maan op 12.09 uur, onder 20.53 uur. Maanstanden 10 nov. 16.09 uur: eerste kwartier 18 nov. 7.44 uur: volle maan 25 nov. 2.12 uur: laatste kwartier Hoog en laag water in IJmuiden Dinsdag 6 november Hoog water: 5.42 en 17.58 uur. Laai water: 1.23 en 13.36 uur. Woensdag 7 november Hoog water: 6.21 en 18.34 uur. Laag water: 1.58 en 14.09 uur. vindt zich nu een zeer diepe depressie, die in zijn geheel naar het zeegebied tussen IJs land en Groenland trekt. Voor de Noorse kust is een kleine storing aangekomen, die zich heeft losgemaakt uit het lagedrukgebied bij IJsland. Ze trekt naar het oostzuidoosten en zal het weer in ons land niet kunnen be ïnvloeden. WEERRAPPORTEN (van hedenmorgen 7 uur) Weerstoestand buitenland Cu B S'C S c s 2,5 OVERWEGEND DROOG. In en het .EuTPwhzigfn7en voor; die ook van wïfSK voor het weer Nederlend Een een op ue ,e zetten naar het zuid- begon gisteren west-Frankrijk bereikt. Waarschijnlijk zal het centrum morgen de Alpen bereiken. .Nederland komdarweer ¥nn,enheA_S mtzufdwesteHjke winden regenkansen zijn wordt aangevoerd daarbij erg klein. Op de westelijke De DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF PAGINA'S Stockholm licht bew. nw -5 0,1 Oslo geheel bew. n 0 0 Kopenhagen zwaar bew. w 4 0,1 Aberdeen onbewolkt windst. 6 0 Dublin zwaar bew. w 4 Londen mist windst. 6 0,5 Amsterdam geheel bew. w 10 1 Brussel onbewolkt w 7 1 Parijs mist windst. 0 0 Bordeaux mist windst. 3 0 Grenoble zwaar bew. nno 5 0 Nice onbewolkt nw 8 0 Berlijn zwaar bew. wnw 3 2 Frankfort motregen wzw 6 1 München geheel bew. wnw 4 1 Zürich zwaar bew. windst. 4 0,4 Genève onbewolkt n 0 0 Locarno licht bew. 0 4 0 Wenen zwaar bew. v(r 5 1 Innsbruck regen windst. 2 4 Rome onbewolkt ono 4 0 Mallorca licht bew. windst. 7 0 Weerstoestand binnenland (De temperatuur is van hedenmorgen 7 uur, de neerslag van de laatste 24 uur.) Den Helder zwaar bew. wnw 10 0,3 Ypenburg geheel bew. w 10 2 Vlissin-gen zwaar bew. wnw 10 0,5 Eelde zwaar bew. wzw 7 1 De Bilt geheel bew. w 10 1 Twente geheel bew. wzw 7 1 Eindhoven geheel bew. w 8 5 vlv. Z.-Limb. geheel bew. w '7 3 In zijn boodschap aan premier Eden doet Boelganin een beroep op de Britse eerste- minister, ,,de Labour-partij, de vakvereni gingen en het gehele volk van Groot-Brit- i tannië om de gewapende agressie te staken j en een einde te maken aan het bloedver gieten." i Voorts, doet de Sovjet-premier zowel op premier Mollet als op „het Franse parle ment, de socialistische partij, de vakvereni gingen en het gehele Franse volk" een be roep om „de agressie te staken en een einde te maken aan het bloedvergieten." „Er is nog tijd om te verhinderen, dat oorlogszuchtige kringen de overhand krij gen. Ik hoop, dat de Franse regering geleid door de vereiste wijsheid, er in dit kritieke ogenblik toe zal komen de nodige conclu sies te trekken." In zijn boodschap aan premier Ben Goe rion zegt Boelganin, dat Israel, „optredend als een werktuig van buitenlandse impe rialistische machten, dit zinloze avontuur voortzet en hierdoor alle volkeren van het oosten, die de strijd tegen het kolonialisme en voor de vrede voeren, uitdaagt." De Israëlische regering wordt er van beschul digd, dat zij „op misdadige wijze speelt met het lot van haar land en haar volk." Toen aan de perschef van het Russische ministerie van Buitenlandse Zaken, Ilji- tsjev, gevraagd werd, welke houding de Sovjet-regering zou aannemen, als Egypte aewapende hulp zou vragen, zei Iljitsjev. dat dit buiten de boodschappen van Boel ganin viel. Hoewel men in westelijke krin gen te Moskou nog steeds gelooft, dat de Russen er zeer afkerig van zijn om in een oorlog in het Midden-Oosten betrokken te raken op een ogenblik, dat zij zich nog in de eerste plaats moeten bezig houden met Hongarije en het gehele lot van Oost- Europa, zijn westelijke waarnemers van mening, dat het Kremlin wellicht er over denkt om een klein contingent „vrijwilli gers" of verdere voorraden Migs en tanks naar Egypte te sturen. Premier Boelganin heeft aan Eisenhower een boodschap gezonden,waarin hij samen werking tussen de Soviet-Unie en de Ver enigde Staten in de UNO voorstelt om de aanval op Egypte een halt toe te roepen, zo meldt radio-Moskou. De Sovjet-Unie is bereid onmiddellijk besprekingen over dit voorstel te beginnen. De Veiligheidsraad heeft in de nacht van maandag op dinsdag geweigerd het Russi sche voorstel, Amerikaanse en Russische lucht- en vlootstrijdkrachten toestemming te geven naar Egypte te gaan als Engeland, Frankrijk en Israel zouden weigeren bin nen 12 uur het vuren te staken, in behan deling te nemen. De V. S., Engeland, Frankrijk en Austra lië stemden tegen opneming van het Rus sische voorstel op de agenda van de raad. De Amerikaan Cabot Lodge zei onmid dellijk na de stemming over het op de agenda plaatsen van het Russische voorstel, dat er aan het voorstel niet te denken viel. Hij bracht „de slachting" in herinnering „waarmee Moskou bezig was in Hongarije onder de dekmantel van zogenaamde on derhandelingen". Secretaris-generaal Ham- marskjoeld deed zijn uiterste best, aldus Lodge, om een wapenstilstand in Egypte tot stand te brengen en te komen tot de in stelling van een opperbevel van de UNO in het Midden-Oosten en de terugtrekking van de Britse, Franse en Israëlische strijd krachten. Het Russische voorstel zou naar de mening van Lodge ingaan tegen alles wat de Algemene Vergadering en Ham- marskjoeld deden. „Het moet de plicht van alle leden van de UNO, de V.S. inbegrepen, zijn, zich te verzetten tegen elke poging van de Sovjet- Unie cum nieuwe strijdkrachten aan het conflict in het Midden-Oosten te laten deel nemen", aldus een officiële verklaring van het Witte Huis, welke maandagavond op een persconferentie is voorgelezen. De verklaring vormt een antwoord op een voorstel van premier Boelganin van de Sovjet-Unie in een brief aan president Eisenhower, dat Amerikaanse en Sovjet strijdkrachten in het Midden-Oosten tus senbeide zullen komen om de vrede te her stellen. „De eerste en belangrijkste maatregel, welke in het belang van de wereldvrede ge nomen moet worden, is, dat de Sovjet-Unie de resolutie van de UNO in acht neemt, waarin stopzetting van de onderdrukking in Hongarije en terugtrekking der Sovjet strijdkrachten worden geëist." De Franse premier, Guy Mollet, heeft te middernacht met zijn ministers overleg ge pleegd over de waarschuwing van premier Boelganin. De bijeenkomst, die door negen ministers werd bijgewoond, werd een poos je onderbroken voor een gesprek van Mol let met de Amerikaanse ambassadeur in Parijs. Mollet heeft nog een lang telefoonge sprek gehad met de Britse premier en met Washington getelefoneerd. Egypte heeft maandag meegedeeld, dat het de resolutie der UNO, waarin de vor ming van een internationale politiemacht, die de vrede in het Midden-Oosten zou moeten bewaren, wordt voorgesteld, aan vaardt. Men is reeds verzekerd van Noorse, Deense, Finse, Pakistaanse en Nieuw Zee- landse deelneming. De Algmene Vergadering van de UNO zal heden om 2 uur (Nederlandse tijd) op nieuw een spoedb ij eenkomst over het Mid den-Oosten houden. De 24 landen van de Afrikaans-Aziati sche groep verzochten om de bijeenkomst met het oog op de Brits-Franse landingen in Egypte. LONDEN, (United Uress). - Van ochtend zijn Franse en Engelse com mando-eenheden vanuit zee een aan val begonnen tegen de kanaalzone. De landingen werden, na een inlei dend bombardement van Franse en Engelse oorlogsschepen, uitgevoerd in het gebied van Port Said. Franse en Engelse straalvliegtuigen vlogen een dekkingsescorte, en vielen tijdens de landingen Egyptische versterkingen aan. Het inleidend bombardement was zeer zwaar. Een Egyptisch communiqué meldt, dat er boven Port Said nog meer parachutisten worden afgeworpen, en dat de stad van zee en lucht uit gebombardeerd wordt. „Mannen van leger, politie, nationaal verzet en het volk verzetten zich fel in verschillende straten van de stad. Onze troepen beheersen de stad, het moreel is hoog", zo meldde het Egyptische commu niqué. In de 24 uur die na de invasie uit de lucht verlopen zijn hebben duizenden Egyptenaren zich voor dienstneming in hun nationale bevrijdingsleger gemeld. De treinen uit de kanaalzone zijn vol vrouwen en kinderen. In de tegenoverge stelde richting trekken auto's, karren en allerlei andere vervoermiddelen vol vrij willigers naar de aanmeldingscentra voor het „Nationale Bevrijdingsleger". Bij het aanbreken van de dag is de der de commando brigade, een Engelse een heid, een landing begonnen op de kust van noordelijk Egypte, bij Port Said. Het doel van deze operatie was verbinding te maken met de maandag gelande parachutisten, die sterke tegenstand ondervinden. Het geallieerd communiqué, waar dit nieuws aan is ontleend, meldde tevens dat de lan dingsoperatie is uitgevoerd als een gevolg van het feit, dat de aanvankelijk overeen gekomen wapenstilstand voor Port Said, niet tot stand is gebracht, doordat de Egyptenaren de voorwaarden, die zij aan vankelijk aanvaardden, later weer ver wierpen. De luchtlandingen bij Port Said onder vonden maandag, naar uit het geallieerd hoofdkwartier op Cyprus werd medege deeld, zware tegenstand, maar er werden geen doden gemeld. Na enkele uren van verwarring over een wapenstilstand wer den de gevechten hervat. Omtrent de wapenstilstand - waarvan de voorwaarden door de gouverneur van Caïro aanvaard waren- werd in het com muniqué van het gecombineerd opperbe vel gezegd: „Het is zeer duidelijk dat de verwerping het gevolg was van interventie uit Caïro" - met andere woorden: president Nasser had bevolen door te vechten. Een communiqué van het Frans-Britse hoofdkwartier op Cyprus heeft bekendge maakt dat Franse parachutisten Port Fuad ververd hebben. Port Fuad ligt tegenover Port Said, aan het Suezkanaal. WENEN (Reuter/AFP/DPA) „De contra-revolutionaire strijdkrachten heb ben zich nog niet helemaal overgegeven", aldus heeft radio-Boedapest kort na mid dernacht in een speciale uitzending ver klaard. „De overwinning is nog niet gecon solideerd", aldus de zender. Volgens de jongste berichten werd maandag nog op drie plaatsen in het land gevochten. Een kortegolfzender, vermoedelijk in Boeda pest, meldde dat de strijd in de hoofdstad nog gaande was. Het grote ziekenhuis van Boedapest en het hoofdkantoor van het Rode Kruis werden met granaatwerpers bestookt. Een vluchteling die maandagmid dag in Oostenrijk aankwam deelde mee, dat 's ochtends nog in Gyoer in het westen van het land gevochten werd. Het commu nistische radiostation te Pecs in het zuid westen van het land maakte bekend, dat de strijd om de uraniummijnen nabij Mec- sek nog voortduurde. Volgens te Wenen ontvangen berichten zou Boedapest op nieuw gebombardeerd zijn. Door verzets strijders gesteunde afdelingen van het Hongaarse leger zouden zich nog steeds in bepaalde punten van de stad staande hou den. Radio vrij-Europa, te München, heeft een uitzending overgenomen van radio- Rakai, het laatste Hongaarse zendstation, dat in handen der optsandelingen is, waar in wordt gezegd dat er wordt gevochten in de omgeving van het Balaton-meer en in bepaalde Noordhongaarse gebieden. „De Russische tanks moeten in gesloten forma- ADVERTENTIE van PRONK bij het bekende adres KENNEMERLAAN 131 - TELEFOON 5386 Nu ook weer KNAPTAAI en SPECULAAS ties oprukken, omdat op zichzelf opere rende vechtwagens door opstandelingen worden aangevallen en vernietigd". De zender deed in het Engels, Frans en Ita liaans een dringend beroep op het Westen, om bijstand en op het internationale Rode Kruis om hulp, aangezien vele ziekenhui zen in vlammen zijn opgegaan. „De toe stand wordt steeds hopelozer. Wij hebben nog maar heel weinig munitie". Radio-Ra- In een grote eenheid van felle veront waardiging en gevoelens van machteloos heid heeft het Nederlandse volk in plaat sen, over het gehele land verspreid, maan dagavond gedemonstreerd tegen de Rus sische vernieling der Hongaarse vrijheid. Binnen vierentwintig uur zijn door ge meentebesturen enerzijds, de democratische partijen, vakcentralen en de Stichting van de Arbeid anderzijds, openbare bijeenkom sten, stille tochten en omgangen georgani seerd, die alle een ordelijk verloop hadden en als zodanig een waardig maar fel pro test van ons volk waren. Bijna alle sprekers op de bijeenkomsten legden de nadruk op het gruwelijk onrecht en de Nederlandse machteloosheid om iets aan de zaak te veranderen. Maar hulp aan de vluchtelingen is de mogelijkheid tot le niging. Verscheidene sprekers wilden de C.P.N. doen verbieden om althans in eigen land een feitelijke daad te stellen. (Voor verslagen zie pag. 5). kai meldde ook, dat Russische soldaten in sommige sectoren hadden geweigerd op de Hongaarse vrijheidsstrijders te vuren. Op het Donau-eiland Csopel, waar zich vele fabrieken bevinden, is de strijd opnieuw opgelaaid. De opstandelingen hebben hier een spoorwegbrug in handen gekregen. In de nacht van zondag op maandag zijn er nog sporadisch gevechten geleverd in Boedapest, aldus berichten die maandag in Belgrado zijn ontvangen. Maandag waren alle telefoon- en telegraafverbindingen van Wenen met Boedapest nog steeds verbro- k'an. De Russen hebben de grens gesloten, maar toch slaagden een honderdtal Honga ren er maandag nog in naar Oostenrijk te ontkomen. Het Oostenrijkse Rode Kruis te Eisen- stadt heeft maandag een radiobericht op gevangen, vermoedelijk afkomstig van een kortegolfzender in Boedapest, waarin om hulp van het internationale Rode Kruis wordt gevraagd. De strijd in Boedapest duurt nog voort, aldus dit bericht. Een groot ziekenhuis in de stad en het hoofd kwartier van het Rode Kruis worden zwaar beschoten met granaatwerpers. Voorts is er geschoten op een kindertehuis en ziekenauto's. Veel dokters en verpleeg sters van het Rode Kruis zijn gewond. BERN (Reuter/U. P.) De Bondsraad, de uit zeven leden bestaande regering' van Zwitserland, heeft een bijeenkomst van de regeringshoofden van de Verenigde Staten, de Sovjet-Unie, Groot-Brittannië, Frank rijk en India in Zwitserland voorgesteld. De Zwitserse regering heeft de „grote vier" verzocht een conferentie te houden, teneinde een derde wereldoorlog te voor komen.

IJmuider Courant | 1956 | | pagina 1