VERONTWAARDIGING IN AUSTRALIË OVER BESLUIT NEDERLANDS O.C. Remisepartij tussen Bom en wereldkampioen Roozenburg RODENT „Nederland moet juist komen om Olympische gedachte te redden" Avontuur in Abbessijnse leeuwenkuil VERDELG Fraai volleybal in de hoofdklasse wedstrijd Die Raeckse-Concordia Om wereldtitel dammen Fransman Gournier leidt na de tweede ronde De volleybalcompetitie Bij Haarlemmers was Moolenaar in grote vorm ABDIJSIROOP DONDERDAG 8 NOVEMBER 1956 7 Een moeilijke tijd.... staat voor de deur. At Hongaarse voetballers: Wij gaan terug' Midvoor van Suriname naar Nederland? Geen reportageploeg Deelnemen van Zwitserland nog niet geheel zeker „Gemeenschappelijk protest beter dan terugtrekken" Koersen in Hilversum Our Volann eindigde voor Peterhof in Eendprijs rat en muis i met *1 De directeur van het Nederlandsch Olym pisch Comité, dr. W. van Zijll heeft gisteren een telegram van het N.O.C. ontvangen over het besluit van de buitengewone alge mene vergadering, dat Nederland zich te rug trekt in verband met de gebeurtenissen in Hongarije. In het telegram staat verder: „Verlaat allen Olympisch dorp, zoek elders onderdak - stop. Draag burgerkleding, in dien onmogelijk, verwijder badge - stop. Wacht komst Paulen die 11 november ver trekt uit Amsterdam voor verdere instruc ties - stop. Trek alle hotelreserveringen in, maar reserveer hotel Paulen en Quarles die 15 november vertrekken - stop." Het bericht van het intrekken van de Nederlandse deelneming is in organisatie kringen van de Olympische Spelen als een bom ingeslagen. De Australische leiding van het Olympisch dorp is niet alleen te- teleurgesteld, maar ook verontwaardigd over de houding van Nederland, dat vol gens Australische opinie in paniekstem ming heeft gehandeld. Persvertegenwoor digers van bladen in Melbourne bestormen de heer Van Zijll om meer nieuws, maar deze weigert commentaar te geven. De reacties van de Australische officials en de Nederlandse emigranten zijn samen te vat ten in vier punten: le. Het besluit van het Nederlandsch Olympisch Comité is een politiek besluit en heeft niets met de sport te maken. Ook de gift van een ton heeft een politiek doel. 2e. De Nederlanders denken een goede beurt te maken, maar in Australië heerst de mening, dat Nederland juist naar Mel- In het Olympisch dorp bij Melbourne lezen leden van de Nederlandse ploeg het nieuws, dat het N.O.C. besloten heeft niet aan de spelen deel te nemen. V.l.n.r. Puck van Duyne-Brouwer, Dinie Hobers, Henk Visser en coach J. Grootewaal. (Telefoto). zal het organisatiecomité het op prijs stel len, wanneer men de atleten, die reeds in Melbourne verblijven, laat deelnemen en als gasten in het Olympisch dorp laat wonen. Het organisatiecomité staat op het standpunt, dat Nederland niet gemist kan worden. Tot zover het telegram van het Australische organisatiecomité aan het bourne moest komen als een voorbeeld om j N.O.C. de Olympische gedachte te redden. Tijdens een bijeenkomst van Nederlan- 3e. Australië wijst op de situatie in 1936 ders, werkzaam in Australië, is verder het te Berlijn, toen nazi-Duitsland de Olym pische gedachte verkrachtte door de joden vervolging. Niettemin nam Nederland deel in Berlijn. Australië heeft zich thans geens zins misdragen. Integendeel, het wil een voorbeeld zijn om de jeugd van alle landen ondanks de pijnlijke internationale situatie bijeen te brengen. Eén land misdraagt zich en Nederland straft zichzelf en Australië door weg te blijven. 4e. Melbourne heeft sterk de indruk, dat Nederland in paniekstemming heeft gehan deld en dit komt de verhouding Nederland- Australië in de toekomst in alle opzichten niet ten goede, vooral niet als Nederland het enige land blijft, dat om genoemde reden verstek laat gaan. „Geen paniek" Dr. J. Linthorst Homan, de voorzitter van het N.O.C., aan wie wij de reacties in Australië op het terugtrekken van de Ne derlandse ploeg telefonisch meedeelden, gaf daarop de volgende commentaar: „Het ver baast mij niet, dat men in Australië ver drietig is over ons wegblijven, gelijk ook wij verdrietig zijn, dat wij Australië, het organisatiecomité te Melbourne en de tal loze Nederlandse immigranten even zeer Ijebben moeten teleurstellen als onze atle ten en ons zelf. Het verbaast mij echter wel, dat men spreekt van een politieke poging, van een Zogenaamde goede beurt en van een politieke teneur bij onze gift voor de slachtoffers der Russische terreur in Hongarije en van paniek." „Van paniek is geen sprake, wel keiharde beslotenheid om nu geen Sovjetrussische sportafgevaardigden te ontmoeten, nergens. Noemt men dat politiek, dan kan men de tien geboden wel een politiek pamflet gaan noemen." Verzoeken Het organisatiecomité van de Olympische Spelen heeft een telegram gezonden aan het Nederlands Olympisch Comité, met het verzoek het genomen besluit ten aanzien van de Nederlandse ploeg, te herzien. In dien dit onmogelijk is, aldus het telegram, ADVERTENTIE De tijd, waarin wij ons weer moeten beraden over de keuze van onze Sint Nicolaas-geschenken. Toch behoeft die keuze niet zo moei lijk te zijn. - Onze prachtige collecties GOUDEN RINGEN ARMBANDEN - HANGERS Horloges - Pontiac - Omega - Prisma - Indus etc. Moderne Pendulettes - Junghans - Kienile Mauthe lossen elk geschenkenprobleem op. Bij vindt u het. de kleine zaak met de grootste keuze Grote Houtstraat 49 - Telefoon 20049 Twee bekende Hongaarse voetbalvereni gingen „Honved" en ..Voros L°bogo vertoeven momenteel in West-Duitsland betekent dat vrijwel alle Hongaarse voetba - internationals niet in eigen land zijn. rot de spelers van beide clubs behoren o.a. Puskas, Gocsis, Budai, Buzansky, Zacharias. De spelers von Honved met Puskas en Kocsis arriveerden in Essen waar zij een wedstrijd bij kunstlicht sPeel^en.lt®g„e^™f„ combinatie van Rot-Weisz en Fortuna (Dus- seldorf). Zij zagen er uiteraard zeer zorgel j uit en waren bijzonder zwijgzaam Enkele Hongaren hebben grote aanbiedin gen gekregen van buitenlandse profclubs maar de spelers en officials verklaarden, dat zij in ieder geval na de wedstrijd om de Europese voetbalbeker tegen Bilbao in Spanje op de 22ste november naar hun va derland zullen teruggaan. in „Wij weten niets van onze familieleden in Boedapest", zeiden zij. „Sinds zaterdag heb ben wij totaal geen bericht meer U begrijpt, dat wij er helemaal met op ge brand zijn te voetballen, maar wij „zull.h" onze wedstrijdcontracten nakomenN® Bilbao gaan wij echter zeker naar Boedapest terug". volgende telegram gericht en verzonden aan het N.O.C.: „Groot aantal Nederlanders uit culturele .industriële en zakelijke krin gen in Melbourne, respecterend de over wegingen van het N.O.C.-besluit omtrent niet-deelneming Olympische Spelen, brengt desondanks onder de aandacht, dat dit be sluit ten zeerste wordt betreurd door het publiek in het algemeen in Australië en speciaal door de Nederlandse gemeenschap. De algemene mening in Australië ontgaat het verband tussen politieke verwikkelin gen en de Olympische gedachte. Verzoeke, indien mogelijk, herroeping van genomen besluit", aldus het Nederlandse telegram uit Melbourne. T eleurgesteld De kleine Nederlandse atletiekploeg in Melbourne kan het verdrietige nieuws uit Nederland moeilijk verwerken. Niet. alleen heeft men zich jaren voorbereid op deze Spelen, maar bovendien was men in de afgelopen week in het dorp reeds in de Olympische sfeer gegroeid. Spottend had men de journalisten in Melbourne te woord gestaan, die hen vroegen wat de Neder landse atleten nu gaan doen. „Borden was sen bij de Nederlandse koks in het dorp", merkte Visser op, maar een uur later vond een zeer ernstige bespreking plaats. De heer Van Zijll zette de gang van ■zaken uiteen, las het telegram van het Nederlands Olympisch Comité voor en deelde voorts mede, dat er stappen zouden worden gedaan door het organisatiecomité en door Nederlandse kringen om het be sluit ongedaan te maken. Hij kondigde aan, dat de ploeg vrijdagmiddag naar de stad zou gaan om onderdak in een hotel te ver krijgen. Hij verzocht de komst van ir. A. Paulen af te wachten met nadere instructies. Mocht een lid van de ploeg de handen vrij willen hebben, dan zal hij of zjj een onder tekende verklaring aan de heer Van Zijll moeten geven met de mededeling, dat hij of zij niet meer tot de uitgezonden N.O.C.- ploeg behoort. T elegrammen De „Dutch Australian Association" van de staat Victoria zond een telegram aan Prins Bernhard, die beschermheer van het Nederlands Olympisch Comité is, waarin diepe teleurstelling wordt uitgesproken over het N.O.C.-besluit. In het telegram stond verder: „Dringend beroep op Neder land. Plicht inzake sportverbroedering en samenwerking volkeren - stop. Verzoeken aanwending invloed herroeping besluit Olympisch comité". Eenzelfde telegram werd aan de minister-president, dr. W. Drees gezonden. De voorzitter van het Australische comité van organisatie, Wildfred Ken Hughes, heeft het Nederlands Olympisch Comité een telegram gezonden, waarin hij verzoekt het besluit niet aan de Spelen deel te nemen, te herzien. De kanselier van het Internationaal Olympisch Comité, Otto Mayer, ontving een copie van het telegram. A ntwoord Als antwoord op het telegram van het Australisch organisatiecomité heeft het N.O.C.-bestuur telegrafisch een nadere ver klaring naar Melbourne geseind. Hierin wordt er nogmaals op gewezen, dat het be sluit, dat Nederland niet zal deelnemen aan de Olympische Spelen, zowel door het be stuur als de buitengewone algemene ver gadering unaniem werd genomen. Het N.O.C. drukt nogmaals zijn diepe spijt uit tegenover het Australische organisatie comité, maar zegt, dat het hier gaat om een besluit van de hoogste principiële orde. „Wij kunnen nu eenmaal geen sport be drijven met Sovjetrussische teams en me nen, dat de Olympische gedachte, welke ook ons ideaal is, niet in staat zal zijn, het gebeurde in Boedapest uit te wissen". De verklaring luidt verder: „Het is daarom onmogelijk, dat enige Nederlandse atleet aan de Spelen deelneemt. Dit besluit is definitief en kan niet meer worden ver anderd. Wij herhalen ten overvloede onze respecten voor uw organisatiecomité." Ook aan de groep Nederlanders in Mel bourne zou het N.O.C. antwoorden, dat be slist niet zou worden afgeweken van, het eenmaal ingenomen standpunt. Engels commentaar De eigenlijke Olympische officials van Engeland zijn op weg naar Melbourne en voor commentaar moeilijk te bereiken, doch de manager van het Olympisch atle- tiekteam, Jack Crump, verklaarde in Lon den het Nederlandse besluit zich uit de Olympische Spelen terug te trekken, ern stig te betreuren. „Natuurlijk hebben onze Nederlandse vrienden hun eigen standpunt moeten be palen, maar ik geloof werkelijk, dat deel neming aan de Spelen een gelegenheid zou hebbeD geboden de waarachtige Olympi sche geest te tonen: dat politiek en sport niet door elkaar gehaald moeten worden." „Groot gelijk" De voorzitter van de Atletiekunie in Kopenhagen, Emmanuel Rose, sprak zijn waardering uit voor het Nederlandse be sluit, zich uit de Olympische Spelen terug te trekken. Het denkbeeld, de gelden voor de Olympische deelneming aan Hongarije ten goede te laten komen, noemde hij „een pracht idee". „Wat mij betreft moesten we iedere band met de Russen verbreken," zei Rose. Pierre Morel, de leider van de Franse delegatie voor de Olympische Spelen, heeft gezegd, het Nederlandse besluit, geen deel nemers naar Melbourne te zenden, te be treuren. De Fransman voegde er evenwel aan toe: „Natuurlijk gaat het niet aan, ver der in te gaan op het besluit van het Nederlands Olympisch Comité. Dat besluit is gebaseerd op gewetensoverwegingen in verband met politieke gebeurtenissen." Voorzitter dr. Max Danz van de Duitse Atletiek Unie gaf uitin<* aan zijn grote spijt over het besluit van Spanje en Nederland, niet deel te nemen aan de Olympische Spelen. In deze bewogen tijden en in deze crisis zou men toch moeten deelnemen aan de Spelen, omdat die ten do.el hebben, de lan den en volkeren dichter bij elkaar te bren gen, aldus dr. Danz, die herinnerde aan het woord van Maarten Luther: ....En als de wereld morgen zou worden vernietigd, dan zou ik toch vandaag nog mijn appelboom planten Michael Kruin, de middenvoor van het Surinaamse elftal, zal binnenkort waar schijnlijk naar Nederland vertrekken. In Amsterdamse voetbalkringcn heeft men zeer veel belangstelling voor Kruin. Radio- telegrafisch zou een Amsterdamse vereni ging al contact hebben opgenomen met de Surinaamse voetballer. Intussen gaan er in Suriname stemmen op, die eisen dat de Surinaamse Voetbal bond iets zal doen ten einde te voorkomen, dat meer goede spelers naar het buitenland gaan. Men is het er over eens dat de finan ciële voordelen, die de spelers in het bui tenland kunnen verkrijgen, oorzaak zijn van het vertrek van prominente voetbal lers. De omroepverenigingen en de wereldom roep hebben woensdagmiddag officieel be sloten geen radio-reportageploeg naar de Olympische Spelen in Melbourne te zenden. KISPET -De Hongaarse voetbalploeg üonved heeft onder aanvoering van Puskas in Essen gelijk gespeeld (55) tegen een combinatie Rotweiss Essen-Fortuna Düssel- dorf. Bij rust leidde de Duitse ploeg met 4—3. Het Zwitserse Olympisch Comité heeft woensdagavond in principe besloten deel te nemen aan de Spelen te Melbourne. Deze beslissing is evenwel niet definitief, aan gezien de vertegenwoordigers van de bon den overeenkwamen dat alleen ingeval alle zeven bonden hun vertegenwoordigers naar Melbourne afvaardigen, de deelneming doorgaat. Wanneer een of meer bonden daar niet toe besluiten, blijft de hele Zwitserse ploeg thuis. De deelneming van Zwitserland lijkt nu zeer twijfelachtig, aangezien in turn kringen niet veel animo meer voor een reis naar Australië bestaat. De bekende turner Josef Stalder heeft woensdag in een te Luzern verschijnend blad geschreven dat hij definitief van deelneming afziet en dit schriftelijk aan het Turnverbond heeft meegedeeld. Kol. Fritz Erb, lid van het Olympisch Comité en hoofdredacteur van het grote Zwitserse sportblad „Der Sport", vertelde aan United Press dat hij tegen terugtrek king zal stemmen. „De Zwitserse sportleiders veroordelen het Russische optreden in Hongarije una niem. Dit is beslist niet het beste ogenblik om tegen de Russen uit te komen op het sportveld. Maar naar mijn mening dient men enig onderscheid te maken. Terug trekking uit de Spelen zou waarschijnlijk meer spijt veroorzaken in Australië en in die vrije landen die vastbesloten zijn in Melbourne mee te doen, dan in Rusland." „Een gemeenschappelijk protest van alle ploegen uit de vrije landen die in Mel bourne bijeen zijn tegen het optreden van de Sovjet-Unie zou misschien dieper in druk maken in het bijzonder als het gekoppeld wordt aan een waarschuwing dat Rusland haar toekomstige sportbetrek- kingen met de vrije wereld in gevaar brengt dan stille protesten In de vorm van annuleringen zouden kunnen doen. „Ik ben in mijn overtuiging gesterkt door de houding van de Zwitserse regering deze dagen. Formeel heeft zij de Russische in menging in Hongarije veroordeeld, maar later heeft zij opgewekt tot het houden van een conferentie der grote vier op Zwitserse bodem, met recht veronderstellend dat de atmosfeer beter gezuiverd kan worden in direct contact, wanneer men kan zeggen wat men op het hart heeft en meer indruk op de andere partij kan maken, dan door van grote afstand met critiek te smijten," aldus kolonel Erb. De uitslagen van de in Hilversum gehou den draverijen luiden: Haas-prijs (1480 m.): 1. Victor Alsvm 1.28.9: 2. Ville France 1.36.6: 3. Vrijdag 1.35.4. W. f 2.20, PI. f 1,70, f 6,40, f 1,70, Gek. f 39,60, Cov. f32,60. Konijn-prijs (1960 m.): eerste afdeling: 1. Uranus 1.30.3; 2. Urdy Mars 1.31.4; 3. Thea Drabbe 1.3?.3. W f 1,60, PI. f 1,30, f 1,30, f 1,40, Gek. f3,50, Cov. f3,40. Tweede afdeling: 1. Simone. 1.31.8; 2. Sijtjè 1 Osso 1.31.6; 3. Rose Bond 1.34.5. W. f 1.90; PI. f 1,20, f 1,80, f2,—, Gek. f3,90, Cov. f6,30. Patrijs-prijs (1980 m.): eerste afdeling: 1. Rudi Williams 1.27.6; 2. Promotor O 1.28; 3. Umberto van Oranje 1.29.3. W. f 3,30, PI. f 1,40, f 1.60, f 3,50, Gek. f 10,50, Cov. f4,80. Fazant-prijs (2360 m.): 1. Rebecca 1.27.9; 2. Roland Spencer 1.28.1; 3. Querida Donum 1.28.9. W. f7.40, PI. f4,70, f4,60, Gek. f 17,50, Cov. f3,90. Snip-prijs: (2360 m.): 1. Tina 1.28.8; 2. Pe ter Chestnut 1.30.2; 3. Peter Scott 1.33.0. W. f 1,70, PI. f 1,60, f2,60, Gek. f7,80, Cov. f6,70. Taling-prijs (1980 m.): 1. Martini Spencer 1.25.5; 2. Our Monni 1.26.9; 3. Raleigh Har vester 1.26. W. f26,60, PI. f9,—, f 1,50, f7,10, Gek. f21,40, Cov. f3,90. Eend-prijs (2360 m.): 1. Our Volann 1.24.8; 2. Peterhof 1.24.9; 3. Fanfan, 1.25.6. W. f 1,50, PI. f 1,10, f 1,20, f 1,90, Gek. f4,60, Cov. f4,30. Tweede afdeling Patrijs-prijs: 1. Sagne d' Or 1.30.0; 2. Roelina 1.29.7; 3. Quick Bon- gershof 1.30.6. W. f4,—, PI. f3,—, f 12,20, Gek. f20,70, Cov. f8,50. Totalisator-omzet: f88.42g. ADVERTENTIE Bij een bezoek dat de leeuwentemmer Seeth bracht aan Ethiopië, had men juist in de hoofdstad Addis Abeba een vijfentwintigtal levend gevangen Abessijnse leeuwen in een diepe kuil bijeengebracht. Keizer Menelik vroeg aan Seeth of hij dacht er in te zullen slagen een van de gevangen inheemse dieren te temmen. Seeth meende van wel en in tegenwoordigheid van de keizer en zijn ge volg begaf hij zich naar de leeuwenkuil en daalde er onmiddellijk in af. Ieder ver wachtte niet anders, of de wilde dieren, die nog nooit een blanke hadden gezien, zouden zich op hem werpen en hem verscheuren, maar Ongelofelijk maar waar, is dit verhaal dat u kunt lezen in het circusalbum „De bonte droom van het circus." Een boeiende en af wisselende geschiedenis met talloze pen tekeningen, vele prachtige kleurenplaten en plaatjes; geschreven door de circuskenners bij uitstek J. van Doveren en Fred Thomas. Voor slechts 2.50 kunt u dit boekwerk kopen bij uw roomboterleverancier of recht streeks bestellen per brief of briefkaart bij Kantoor „Roomboteralbum", Postbus 47, Den Haag. U krijgt het album dan per omgaande toegezonden onder rembours. Vermeld vooral duidelijk uw naam en volledig adres. De bijbehorende plaatjes ontvangt u gratis voor rijksbotermerken. U vindt zo'n merk op elk pakje roomboter. Neem een pakje extra voor de zondag De strijd om de hoogste damtitel heeft wel iets weg van de Tour de France. Tenminste voor zover betreft het aantal kilometers, dat wordt afgelegd en het aantal plaatsen dat wordt aangedaan. Misschien is het voor de spelers wel wat vermoeiender, dan wanneer de wedstrijd in een en dezelfde plaats zou worden gespeeld, maar aan de andere kant zjjn er ook vele voordelen aan verbonden. Het plaatselijke comité in Leeuwarden had de zaken gisteren uitstekend georganiseerd. Om half twaalf werden de spelers op het stadhuis door burgemeester mr, A. A. M. van der Meulen ontvangen met een hartelijk welkomstwoord. De zaal van de Korenbeurs zag er keurig uit, toen de commissaris der Koningin in de provincie Friesland, de heer J. P. Linthorst Homan, de spelers en offi cials in een kort en geestig speechje welkom heette en daarbij tevens de ceremonie van de eerste zet uitvoerde voor de witspeler de heer J. M. Bom. Ondanks het vroege aan. vangsuur er werd om vijf uur begonnen was de zaal toch reeds uitstekend bezet, waarbij de meeste belangstelling weer bleek te bestaan voor de partij van Roozenburg. Zelfde opening In dat opzicht is het publiek echter een I slechte graadmeter. Het heeft nu eenmaal zijn favorieten. Voor ons was het veel inte- 1 ressanter te zien dat Van Dijk tegen de Su_ rinamer Amzand dezelfde opening koos als in de eerste partij tegen Deslauriers, alhoe wel Van Dijk zeer dicht bij de nederlaag is geweest. Dat kenmerkt een goed moreel en i de Wageningse ingenieur werd beloond, doordat Amzand deze variant wel origineel, j maar toch minder sterk tegen speelde dan de Canadees had gedaan. Reeds bij de 22e zet wist Van Dijk door een niet diepe maar verrassende combinatie een stuk te winnen Wel verdedigde Amzand zich daarna nog hardnekkig, doch Van Dijk liet niet meer los en wist beide punten binnen te houden. Ook Keiler speelde een fraaie partij tegen de Fransman Verse. In zijn bekende stijl van laveren, afstand houden en weer naderen i zag het er geruime tijd naar uit, alsof ook dit keer het beoogde resultaat niet bereikt zou worden Nadat echter de stellingen in 't ver gevorderde middenspel contact hadden gekregen, bleek hoe juist de strategische op- vattingen van de Nederlander waren ge- weest. In een ommezien van tijd was de stel ling van de Fransman dusdanig ondermijnd, dat hem niet anders overbleef, dan zijn ne- 1 derlaag te accepteren. „Zwarte kunst" De Jong-Dionis was weer een stukje „zwarte kunst" van de nationale kampioen. Alles bleek weer zoals gewoonlijk onsamen hangend, maar toen de combinatie zich vol. trok voelde de tegenstander zich plotseling onder de bedreiging van diverse moeilijk heden tegelijk. Dionis wist er geen antwoord op te vinden Hij zag één uitweg om uit de dreigende hekstelling te blijven en dat was aanvallen. Hoe juist De Jong ook dit be rekend had bleek wel, nadat Diones de aan val had ingezet, want deze kon spoedig ver lies van de schijf niet meer voorkomen door een dreigende tangcombinatie. Dionis onder ging zijn lot en weldra kon hij opgeven. De nieuwe kampioen Hisard, die 22 jaar oud is, liet zien dat hij heel wat in zijn mars heeft. De Zwitser Forclaz, ook een van de jonge meesters, speelde uitstekend. Hij wist geruime tijd het spel in handen te nemen, maar Hisard manoeuvreerde bekwaam, be zorgde de Zwitser een randschijf en ging daarop zitten combineren. De stellingen wer den buitengewoon ingewikkeld en beide tegenstanders gebruikten dan ook vrij veel tijd. Het resultaat was, dat Forclaz op een ge geven ogenblik elf zetten moest doen in twee minuten, terwijl Hisard voor hetzelfde aantal zetten enkele minuten meer tijd had. Deze paar minuten voorsprong bleken beslis, send te zijn, want in de korte tijd die hem restte vond de Zwitser de juiste weg in het ontstane labyrint niet meer en moest hij zich tenslotte, nadat Hisard op de damlijn was gekomen, gewonnen geven. Het verloop van de partij Amzand (Suri name, wit)Van Dijk (Nederland, zwart) was als volgt: ADVERTENTIE Die Raeckse en Concordia hebben gister avond in het Krelagehuis in Haarlem de talrijke toeschouwers uitstekend volleyhal geboden.Deze strijd was het predikaat „hoofdklasse" zeker waardig en we mogen hierbij opmerken dat ook Die Raeckse evenals HVS getoond heeft tegenstan ders van formaat te kunnen weerstaan. Het volleybalminnend publiek, dat zolang van goed competitie-volleybal in Haarlem verstoken is gebleven, kan nog tal van in teressante ontmoetingen tegemoet zien- Die Raeckse heeft tegen deze sterke Rot terdammers zelfs nog met 21 de leiding gehad en heeft deze zege pas in de laatste fase van de beslissende set uit handen moeten geven. Jac. Moolenaar, de aanvoer der van de rood-witten. was in grootse vorm en heeft bijzonder veel werk verzet. Die Raeckse startte wat nerveus en kwam eerst met 52 en later via 55 met 75 achter. De Haarlemmers toonden echter spoedig niet voor Concordia onder te doen. Onophoudelijk vielen de rood-wit ten aan, maar de bloks van Concordia wa ren zo gedegen dat de score slechts traag opliep: 77, 88, 108 voor Die Raeckse, time-out voor Concordia. Die Raeckse liet zich door deze onder breking niet van de wijs brengen en noop te Concordia andermaal om te onderbre ken op de stand 139. Er deed zich na de hervatting een prachtig moment voor. On afgebroken sloegen de Rotterdammers de bal hard in de Die Raeckse-verdediging, maar steeds keerde Die Raeckse de bal. Het publiek waardeerde dit dan ook met een gemeend applaus. Het einde van de eerste set kwam met 1510 in het voor deel van Die Raeckse. In de tweede set demonstreerde Concor dia aanvankelijk een groot overwicht in de aanval (82), terwijl tevens door onge concentreerd serveren tal van kansen voor Die Raeckse verloren gingen. Naar gelang de set vorderde werd het spel van Moole naar en zijn mannen beter, maar zij kon den toch niet verhinderen dat Concordia via 125, 127 en 14-9 met 1510 deze game wonnen. In de derde set nam Die Raeckse het initiatief weer geheel over. Na 33 liep Die Raeckse door goede smashes van Chris- tianus uit tot 63 en met snel aanvalsspel werd deze voorsprong zelfs tot 113 ver groot, op welke stand Concordia om time out verzocht. Echter zonder resultaat, want Die Raeckse won deze set liefst met 153. Lust voor het oog In de vierde set heeft Die Raeckse steeds tegen een achterstand op moeten zien. De bijzonder harde smashes van de Rotter dammers waren een lust voor het oog. Via 40, 71, 73 en 85 kwam Die Raeckse achter met 115. De pass was bij Die Raeckse te onzuiver, iets dat in de andere sets, zij het in mindere mate, ook te zien was. Via 116 verloor Die Raeckse deze game met 156, waarmede beide partijen weer op gelijke voet kwamen en een be slissende set (in de hoofdklasse speelt men „best of five") de winnaar aan moest wij zen. De laatste set is ondanks het feit dat de spelers in de voorgaande games al veel hadden moeten geven bijzonder goed gespeeld en heeft het publiek lange tijd over de uitslag in het onzekere gehouden. Die Raeckse leidde na 22 met 52 waarna de ploegen van 55 tot en met 88 bij elkaar bleven. In de laatste fase van de strijd zat het de Haarlemmers te gen en kon Concordia uitlopen: 108 en 138. Twee time-outs konden het tij niet keren en zo kwam het einde (159) met een Rotterdamse overwinning. Voor de Haarlemmers was dit een onbevredigend einde. Een gelijkspel had nu de juiste 1 krachtsverhouding weerspiegeld. Keiler 1. 33- CIOS won CIOS heeft ook Santpoort aan de zegekar kunnen binden, maar bepaald gemakkelijk is het niet gegaan. Het vlotte bij Cios niet en Santpoort liet niet blijken dat zij voor het eerst in de eerste klasse speelt. CIOS won met he setstanden 1512, 515, 15 8 en 15—11. Dames Rapiditas speelde tegen Vesmia een goe de strijd. De aanvoerdster van de Rapidia- nen Kittie Hoevens ondervond van haar ploeggenoten meer steun dan gewoonlijk en hoewel Vesmia 'in moeilijke situaties de bal vaak nog in het goede spoor bracht kon niet verhinderd worden dat Rapiditas met ruime setstanden deze strijd in haar voor deel besliste: 15—17, 15—6, 15-4-3 en 15—7. MHBS heeft De Blinkert resoluut terug gewezen en de setstanden spreken duide lijke taal: 15—11, 15—4 en 15—6. HBC heeft zich van de slechte resultaten van de laatste tijd tegen Onze Gezellen her steld. Tegen de verwachting werd O.G. ge decideerd geklopt: 158, 157 en 156. De uitslagen van gisteren luidden: Herpn: CIOS 3—PSCB 0—4; Die Raeckse Concordia 23; CIOSSantpoort 31; PSVH2—Die Raeckse 3 3—1; O.G.—WIK 13; SSOBoru 31; Santpoort 2De Blinkert 2 3—1; WIK—OSS 0—4; Rapidi tas 2—HBC 2 1—3. Dames: De BlinkertMHBS 13; O.G. —HBC 03; VesmiaRapiditas 13; Eclecta 4VVSH 03; Sizo 2Boru 31; HBC 3—Eclecta 2 0—4; Gios—Velox 2 3—0; MHBS 2—SSO 1—3; AVC 2—JBS 3—0; Sizo—A.W. 3—0; PSVH—HBS 2 3—0. 28 18—23; 2. 39—33 12—18; 3. 44—39 7—12; 4. 49—44 20—24; 5. 31—27 14—20; 6. 3731 2429 (De Utrecht-variant, in de na- hand, die Van Dijk in zijn eerste partij ook met wit heeft gespeeld); 7. 33x24 20x29; 8. 4137 1722 (Het bekende vervolg)9. 28x17 11x22 (Deze historische variant deed in het begin van deze eeuw nogal wat stof op waaien toen wijlen Hoogland hem voor het eerst met wit toepaste tegen wijlen De Haas en in grootse stijl won. Merkwaardig is dat nu zwart deze speelwijze toepast)10. 4641 27; 11. 3126 (Deslauriers had in de eerste ronde een betere weg aangewezen door de rand voortzetting 2721, enz., Amzand blijft blijkbaar liever bij een reeds vroeger ge speeld recept; 11. - - 22x31; 12. 36x27 711; 13. 41—36 11—17; 14. 27—21 16—27; 15. 32x21 10—14; 16. 37—32 1—7; 17. 35—30 5—10; 18. 3025 1520 (Deze van wijlen Molimard af. komstige voortzetting blijkt in dit spelgenre zeer goed te voldoen. Uit al deze namen van overleden dammers blijkt wel dat het hier om een zeer oude variant gaat, waarin men. van tijd tot tijd met een versterking komt) 19. 34—30 10—15; 20. 40—35'20—24 (De „kast" gaat dicht); 21. 44—40 17—22 (Waagt een kansje); 22. 3934 (Dit kost een stuk); 22. - - - 2227; 23. 4339 (Moet het stuk weer laten slaan want op 2116 volgt 3933 enz. met dam); 23.27x16; 24. 39—33 18—22- 25. 42—37 7—11; 26. 48—42 12—17; 27. 36—31 13—18; 28. 32—27 8—13; 29. 38—32 29x38- 30. 32x43 22—28; 31. 34—29 23x34 (Op 24x33 volgt 43x33 enz.)32. 40x20 15x24; 33. 50—44 24—29- 34. 47—41 19—23; 35. 41—36 17—21; 36. 26x17 11x22; 37. 44—40 13—19; 38. 31—26 22x31 39. 36x27 6—11; 40. 43—38 9—13 (En niet 28—32 en 23x43 wegens wit 42—38 enz.); 41. 40—34 29x40; 42. 45x34 11—17; 43. 34—29 23x34- 44. 33x39 3—9; 45. 38—33 18—22; 46. 27x18 13x22; 47. 3530 410 (De witte verdediging is hardnekkig); 48. 30—24 19x30; 49 25x34 9—13; 50. 34—30 16—21; 51. 39—34 28x39; 52. 34x43 1319 (Wellicht werkt 2127 sneller) 53. 37—32 14—20; 54. 30—25 10—14; 55. 42—38 22—28; 56. 32x23 19x28; 57. 43—39 21—27 (En na nog enkele zetten door wit opgegeven). De uitslagen van de partijen uit de tweede ronde luidden: Fanelli (It.)—Huisman (Ned.) 1—1; Keller (Ned.)—Verse (Fr.) 2—0- De Jong (Ned.)—Dirais (Fr.) 2—0; Hisard (Fr.) Forclaz (Zwitserl.) 20; Deslauriers (Can.)—Verpoest (Belg.) 1—1; Amzand (Sur.)Van Dijk (Ned.) 02; Navarro (Alg.)Gournier (Fr.) 02; Merono (Mar).—Verleene (Belg.) 0—2; Bom (Ned.) Roozenburg (Ned.) 1—1; Li Tshoan King (China) was vrij. Na de tweede ronde luidt de stand: 1. Gournier vier punten; 2 tot en met 7. Bom, Hisard, Keiler, Van Dijk, Verleene en Roo zenburg allen drie punten; 8 en 9. De Jong en Li Tshoan King beiden twee punten uit een partij; 10 tot en met 12. Deslauriers, Huisman en Verpoest allen twee punten; 13 tot en met 16. Dionis, Fanelli, Navarro en Verse allen één punt; 18 tot en met 19. Am zand, Forclaz en Merono alleen nul punten. ADVERTENTIE SJWA £v ÏAUM/Jt neem ik altijd ABDIJSIROOP; dan ben ik er het vlugst van af, want die ver zacht en geneest 'AKKER SIROOP

IJmuider Courant | 1956 | | pagina 11