Geen vergunningen, wèl strikte spelregels voor afbetalingswezen Pamela em de Meester*ma DEKENS mm SER-RAPPORT ADVISEERT: Inschakeling van strafrech ter bij overtreding Toch ló Uet zo r De radio geeft vrijdag Witte tanden - frisse adem met COLGATE! Wereldnieuws 2 Geen eenstemmigheid over colportage Colportage De aanbetaling Geen vergunningstelsel Snel recht voor jeugdige herrieschoppers Nieuwe lage prijs! Ziekenfondsverzekering voor bejaarden B. en W. van Rotterdam over het plan Spaak A. B. M. heeft in Egypte geen belangen meer Nederlandse deskundigen verlaten Midden-Oosten Focus-Salon duurt tot 18 november Nederlandse weekbladen in Indonesië verboden Fabrieksdirecteur van brandstichting verdacht Kerkelijk Nieuws HELDENE POS DONDERDAG 8 NOVEMBER 1956 In maart 1955 verzocht staatssecretaris Veldkamp van het ministerie van Economische Zaken aan de Sociaal-Economische Raad, het afbetalingswezen aan een diepgaand onderzoek te willen onderwerpen. De studie-commissie die de S.E.R. daartoe instelde, heeft in oktober 1956 de resultaten van haar onder zoek neergelegd in een rapport dat daarna in de Sociaal-Economische Raad uit voerig is besproken en dat thans, na de indiening bij het departement, voor publikatie is vrijgegeven. Als basis voor de in dit rapport vervatte voorstellen diende uiteraard het plan, destijds geformuleerd door de commissie van onderzoek inzake het afbetalings wezen onder voorzitterschap van mr. W. F. Lichtenauer. Hoewel de S.E.R. zowel opzet als gedachtengang van de commissie- Lichtenauer goeddeels heeft overgenomen, zijn er toch enkele principiële ver schilpunten. Verder heerste in de S.E.R. studie-commissie niet op alle punten eenheid van inzicht. Zo had de commissie-Lichtenauer voor gesteld, dat een landelijke inschrijving van alle afbetalingscontracten door registratie bureaus, al aan niet gedecentraliseerd, niet verplicht gesteld behoefde te worden. De S.E.R.-commissie als geheel stelt zich achter dit voorstel en wil zelfs geen wet telijke verplichting tot registratie van wan betalers. Een minderheid der commissie vindt dat de wet de mogelijkheid moet openen van ministeriële erkenning voor regionale registratiebureaus. De onderne mers in het afbetalingsbedrijf dienen vol gens hen te worden verplicht aan deze bureaus gegevens te verschaffen omtrent de door hen gesloten overeenkomsten tot het verlenen van consumentenkrediet. De vraag, welke gegevens verschaft zou den dienen te worden, is echter open geble ven. Ook bleef in het midden aan welke voorwaarden de regionale kredietregistra tiebureaus zouden dienen te voldoen. Het tweede punt, waarover geen een stemmigheid werd bereikt, betreft de col portage, welke volgens het rapport alge meen wordt beschouwd als een der voor naamste oorzaken van het ontstaan van overkreditering en van het kopen van goe deren, waaraan de consument niet „de meest-dringende behoefte" heeft. De grootst-mogelijke minderheid van de S.E.R. meent dat het colporteren van goe deren op afbetaling dient te worden verbo- ADVERTENTIE HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws, en S.O.S.-berichten. 7.10 Ge wijde muziek. 7.30 Platen. 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws en weerbericht. 8.15 Platen. 8.30 Idem. 9.00 Voor de zieken. 9.25 Voor de vrouw. 9.40 Omroep-orkest. 10.30 Morgendienst. 11.00 Orgel. 11.30 Voor de jeugd. 12.05 Sopraan en clavecimbel. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.33 Su rinaamse muziek. 12.53 Platen, of actualitei ten. 13.00 Nieuws. 13.15 Lichte muziek. 13.40 Platen. 14.05 Schoolradio. 14.25 Negro spiri tuals. 14.45 Kamermuziek. 15.15 Voordracht. 15.35 Lichte muziek. 16.00 Causerie over kamerplanten. 16.15 Pianovoordracht. 16.45 Voorc -acht. 17.20 Vocaal ensemble. 17.40 Beursberichten. 17.45 Platen. 18.00 stemmen van Overzee. 18.15 Platen. 18.35 Voor de jeugd. 19.00 Nieuws en weerbericht. 19.10 Regeringsuitzending: Rubriek Verklaring en toelichting. De resultaten van productivi- teitsbevordering in detailhandel en ambacht, 19.20 Regeringsutizending: Emigratierubriek. Het emoigratiepraatje. 19.30 Nieuwe platen. 20.00 Radiokrant. 20.20 Platen. 20.30 Voor de jeugd. 21.00 Filharmonisch orkest, vocaal ensemble, orgel en solist. 22.10 Platen. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws. 23.15 Mu zikale causerie. 23.4524.00 Platen. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Gymnastiek. 7.23 Platen. 8.00 Nieuws. 8.18 Platen. 8.50 Voor de vrouw. 9.40 Schoolradio. 10.00 Avonturen met kin deren, causerie. 10.05 Morgenwijding. 10.20 Amusementsmuziek. 11.00 Voor de kleuters. 11.20 Instrumentaal Septet en solist. 11.35 Het hangt aan de muur en het tikt. 12.00 Promenade-orkest. 12.30 Land- en tuinbouw mededelingen 12.33 Sport en prognose. 12.50 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelingen of platen. 13.55 Koersen. 14.00 Mannenkoor. 14.30 Boekbespreking. 14.50 Gevarieerd pro gramma. 16.00 Platen. 16.20 Muzikale cause rie. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Roemeens orkest. 18.00 Nieuws. 18.15 Actualiteiten. 18.20 Orgel. 18.50 Met de deur in huis, cau serie. 19.00 Voor de kinderen. 19.10 De vijf verbonden ringen, klankbeeld. 19.30 Ons adres, causerie. 19.50 Berichten. 19.55 We komen weer, berichten. 20.00 Nieuws. 20.05 Filmrubriek. 20.15 Voordracht. 20.30 Europa én, causerie. 20.40 Het onderwijs, causerie. 21.00 Lichte muziek. 21.25 Interview. 22.10 Bnuitenlands weekoverzicht. 22.25 Ritmische muziek. 22.40 Zorg om de mans, causerie. 22.50 Avondwijding. 23.00 Nieuws. 23.15 24.00 Platen. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Orkestconcert. 12.30 Weerbericht. 12 34 Platen. 13.00 Nieuws. 13.11 Tafelmuziek. 14.00 Schoolradio. 15.45 Platen. 17.00 Nieuws. 17.10 Lichte muziek. 17.45 Platen. 18.00 Waalse muziek. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Platen. 19.45 Kroniek van de Bond der Grote Gezinnen. 20.00 Orkestcon cert. 22.00 Nieuws. 2.11 Platen. 22.5Sjt—23.00 Nieuws. WIJZIGING N.C.R.V.-PROGRAMMA Hedenavond komt het steravondprogram ma van de N.C.R.V. te vervallen. In plaats hiervan zal uitbreiding worden gegeven aan de radiokrant en zal een hoorspel worden uitgezonden. Omstreeks negen uur zal een programma van gramofoonmuziek worden onderbroken voor mededelingen inzake de weldadigheidsactie „Goedzo". den. De Raad als geheel echter onder schrijft het door mr. Lichtenauer c.s. voor gestelde vergunningstelsel. Daarin was te vens opgenomen, dat aan colporteurs een vast weekloon moet worden uitbetaald, hetgeen echter niet behoeft te beletten, dat hun mede provisie wordt verleend. De SER meent hierbij dat het verlenen en intrek ken der vergunning niet moet worden op gedragen aan de Kamers van Koophandel, doch aan bij die kamers in te stellen spe ciale commissies. Wat de honorering der colporteurs betreft, ziet de S.E.R. graag een loonregeling, gelijk aan die voor han- delsrezigers. Dit houdt dus in, dat de So ciaal Economische Raad de zogenaamde „wilde colportage" in elk geval afwijst. RECLAME-AANBIEDING Colbertcostuum f 88.— Tweedjassen ƒ78.- IRpirW Gen. Cronjéstr. 40-44 - Telefoon 15438 De wet moet niet verplichten, zo advi seerde de commissie-Lichtenauer, tot het betalen van een gedeelte van de koopprijs bij het sluiten van de afbetalingsovereen komst, behoudens als het om conjunctuur- politieke overwegingen raadzaam zou zijn, regelen te stellen omtrent de condities van een afbetalingscontract. De S.E.R. onder schrijft dit standpunt niet. Hij zou als blij vend voorschrift in de wet willen zien op genomen, dat onmiddellijk bij het sluiten van afbetalingsovereenkomsten door de ko per een bedrag van tenminste twintig per cent van de afbetalingsprijs moet worden betaald. Indien een veel lager percentage zou worden vastgesteld dan twintig acht de Raad het wenselijk in afwijking van het algemene voorschrift voor bepaalde goe deren contante betaling te eisen van een groter deel van de afbetalingsprijs. De grootst mogelijke minderheid der S.E.R. zou niet verder willen gaan dan een verplichting tot het contant betalen van tenminste vijftien percent van de afbe talingsprijs. De raad is verder van oordeel, dat er geen aanleiding bestaat, in de wet de mo gelijkheid te openen van het verlenen van dispensatie inzake de minimum „aanbe taling". Een minderheid van de Raad acht het gewenst, dat de minister bevoegdheid krijgt dispensatie te verlenen aan vaste klanten die „bijkopen" op een lopende afbetalings rekening. Deze minderheid is bovendien van me ning, dat geen kasgeldstorting behoeft te worden verplicht gesteld voor aankopen, die een bepaald bedrag niet overschrijden. Bij alle overige punten heerste eenheid van opinie. Zo stelde men zich bijvoorbeeld en bloc tegen het voorstel van de commis sie-Lichtenauer om verplicht te stellen, dat elke afbetalingsovereenkomst in een akte moet worden vastgelegd. De S.E.R. ziet hier niet voldoende reden voor, echter wèl zo colportage niet wordt verboden bij het sluiten van een afbetalingsovereen komst door tussenkomst van een colpor teur. Voor de verkoop op afbetaling zo stelt de S.E.R. in tegenstelling tot de commis sie-Lichtenauer voor worde geen ver gunning vereist. De verplichtingen van de ondernemers in het afbetalingsbedrijf zul len echter zo nauwkeurig mogelijk in de wet moeten worden omschreven. Op over treding van de voorschriften zouden straf sancties en dergelijke gesteld moeten wor den. De beoordeling van de gedragingen der ondernemers dient verder te worden overgelaten aan de strafrechter. Verder in troduceert de S.E.R. de rechter bij het strafbaar stellen van de ondernemer, die op lichtvaardige wijze afbetalingsovereen komsten pleegt af te sluiten of verkopen op afbetaling pleegt te financieren, waar van overkreditering door de kopers het gevolg is. De S.E.R. stippelt dus wat de algemene verplichtingen van de ondernemer betreft 'n radicaal andere koers uit door de straf rechter in te schakelen, dan de commissie- Lichtenauer, die de Kamers van Koophan del grote macht wilde geven. Overigens is de S.E.R.-commissie van oordeel dat aan individuele gevallen van een door de on dernemer geforceerde overkreditering vrij wel niets te doen zal zijn. De commissie zegt tenslotte, dat de wet de mogelijkheid dient te openen, de vergoedingen vast te stellen, die wegens verkoop op afbetaling ten hoog ste mogen worden bedongen of aanvaard boven de prijs bij verkoop a contant. De minister is dus niét verplicht, de hoogte dezer vergoedingen vast te stellen. (Voor het merendeel der gevallen, waarbij het gaat om niet meer dan 400.bedraagt het in de huidige prijzenbeschikking vast gestelde maximum 13 pet. 's jaars van het totale kredietbedrag, hetgeen bijvoorbeeld bij een afbetalingsplan, dat zich uitstrekt over twaalf gelijke maand termijnen, neer komt op 24 a 26 pet. per jaar over het ge middeld uitstaande krediet.) In het rapport zelf wordt overigens nog opgemerkt, dat de beoordeling van de hui dige stand en de ontwikkeling van het af betalingswezen in ons land wordt bemoei lijkt door het ontbreken van voldoende statistische gegevens. In een bijzondere zitting heeft de kanton rechter te Utrecht, mr. J. Zuur, een viertal jongelui berecht, die betrokken zijn geweest bij de ongeregeldheden in de Utrechtse bin nenstad. Wegens verstoring van de openbare orde werden de twee meerderjarigen, de 22- jarige R. J. en de 23-jarige F. A. van de P. veroordeeld tot een onvoorwaardelijke ge vangenisstraf van drie dagen. De twee min derjarigen, de 16-jarige J. A. T. en de 17- jarige A. J. van de S. kregen respectievelijk f 40 en f 30 gulden boete, bij niet betaling te vervangen door een week tuchtschool. Hieraan werd de voorwaardelijke straf ver bonden van een maand tuchtschool met een proeftijd van een jaar. Bij de ongeregeldheden van zondagavond is volgens de ambtenaar bij het O.M. de politie zeer lankmoedig geweest, omdat er rekening werd gehouden met de eerste im puls van verontwaardiging over de politieke gebeurtenissen in het buitenland. Daarmee moest de zaak zijn afgedaan, maar men heeft zich later vergrepen aan het eigendom van anderen, waarvan onschuldigen het slacht offer zijn geworden. In Nederland heeft iedereen het recht aangesloten te zijn bij welke politieke partij dan ook. Maandag avond droegen de demonstraties een geheel ander karakter. Honderden jongelui hadden zich in de binnenstad verzameld, belust op relletjes. Ditmaal ging het tegen de politie, die dan ook anders moest optreden, aldus de ambtenaar van het Openbaar Ministerie. ELLEN MAC GILLAVRY TERUG VAN TOURNEE DOOR ISRAëL De fluiticte Ellen Mac Gillavry is dezer dagen teruggekeerd van haar tournee in Israël, waar zij verscheidene concerten heeft gegeven. Een concert in Jeruzalem stond onder auspiciën van de Nederlandse gezant mr. G. Boissevain. ADVERTENTIE Nieuwe heerlijke smaak! De verrukkelijke peper- muntsmaak vinden ook de kinderen erg lekker. Nieuw actief schuim! Het zuivere, werkzame f*"®? schuim houdt Uw mond fris en gezond. Nu kan iedereen zich Colgate veroorloven. COLGATE DE HEEST VERKOCHTE TANDPASTA TER WERELD In het wetsontwerp, dat ten doel heeft de door het vervallen van de Noodwet Ouder domsvoorziening voor de ziekenfondsver zekering van bejaarden voortvloeiende na delen weg te nemen, was de inkomensgrens, waar beneden bejaarden voor premiereduc tie in aanmerking kwamen, op f 3.300 ge steld. Bij Nota van Wijzigingen wordt nu voorgesteld deze grens tot f 3.400 te ver hogen. De overgrote meerderheid der commissie van voorbereiding uit de Tweede Kamer had, blijkens het Voorlopig Verslag, deze grens op f 4.200 willen stellen, dat is 70 per. cent van de welstands- of loongrens voor de verplichte verzekering. In de Memorie van Toelichting is vermeld dat er aan gedacht werd de inkomens-con trole op te dragen aan de commissies van onderzoek, die voor de uitvoering van de Noodwet Ouderdomsvoorziening zijn inge steld. De Vereniging van Nederlandse Ge meenten heeft de minister echter bericht, dat zij er de voorkeur aan zou geven wan neer dit onderzoek zou worden opgedragen aan de gemeentebesturen. De minister meent voorshands dat voor het standpunt der ver eniging veel te zeggen valt. B. en W. van Rotterdam geven in de me morie van beantwoording over de gemeente begroting naar aanleiding van de opmer kingen inzake het plan-Spaak als hun ge voelen te kennen, dat het streven om in West-Europa tot nauwere samenwerking te komen dient te worden toegejuicht, al ver helen zij zich niet. dat de gedachten, die somtijds worden ontwikkeld over de wijze waarop de vervoersintegratie tot stand moet worden gebracht, voor ons land en voor onze haven niet van gevaar ontbloot zijn. Met name zeggen B. en W. hierbij te denken aan de gestes van de gemeenschap voor Kolen en Staal. B. en W. hebben nog geen reden aan wezig geacht zich hierover tot de regering te wenden. In de te Amsterdam gehouden aandeel houdersvergadering van de Amsterdamse Ballast Maatschappij is medegedeeld, dat de maatschappij geen belangen meer in Egypte heeft. Ter aanvulling van de directie werd de heer G. Vooys, civiel ingenieur, tot tech nisch directeur der vennootschap benoemd. De heer C. F. de Vilder werd benoemd tot president-directeur. Voorts werd besloten de functie van gedelegeerd commissaris van mr. M. P. L. Steenberghe te verlengen. Omtrent de bouw van de Velser tunnel werd meegedeeld, dat de werkzaamheden uitstekend verlopen. Men heeft goede hoop, dat het werk eind 1957 kan worden opge leverd. Het Bureau voor Internationale Tech nische Hulp van het ministerie van Bui tenlandse Zaken deelt mee, dat de deskun digen van de Verenigde Naties en andere gespecialiseerde organisaties, werkzaam in Egypte, Israel, Syrië en Jordanië, met hun familieleden naar Rome geëvacueerd wor den. Het UNO-personeel uit Egypte is gis teren per schip in Napels gearriveerd. Voor zover bekend bevinden alle Nederlanders onder hen zich in goede welstand. In ons verslag van de Focus-Salon 1956 die in het Amsterdamse Arti et Amicitia gehouden wordt, is abusievelijk vermeld, dat deze internationale foto-tentoonstelling tot 9 november duurt. Zij blijft echter tot 18 november geopend. 9 9 52. „Kom, laat ons gaan", zei Joris, een onrustige blik op de wapens en de jacht trofeeën werpend, die aan de muren prijk ten. Maar nu was het Plutanus, die weinig zin had om te gaan. Joris had zijn belang stelling gewekt en nu wilde hij ook van alles het fijne weten. „Beilo!", mompelde hij, zich over een televisie-toestel buigend, „dit lijkt een uiterlingenkastje met een inner-magisch kristal. „Dat wil ik eens innerlijk bekijken". En hij loste zich op in een rookwolkje Joris had hier niets van bemerkt. Hij had zijn buit opgenomen en zich naar de deur begeven, die hij ver geefs trachtte te openen. „Op slot", mom pelde hij, na enkele rukken aan de deur knop, „maar ongetwijfeld zal op een SESAM OPEN U van de heer Plutanus de deur zich vanzelf openen". Hij keerde zich om en vroeg: „Heer Plutanus, mag ik nog even een beroep doen op uwToen brak hij af en staarde verbijsterd rond. „Lieve help!", hijgde hij, „hij is verdwe nen! Waar kan hij zijn!" Ja waar was Plutanus?? Wereldkroniek en Katholieke Illustratie „besmeuren Indonesië" Het invoeren en verspreiden in Indonesië van twee Nederlandse weekbladen, de „Ka tholieke Illustratie" en de „Wereldkroniek", is verboden. Een desbetreffend besluit van minister-president Ali Sastroamidjojo is vandaag in het Indonesische staatsblad af gekondigd. In de aankondiging wordt gezegd dat beide weekbladen „voortdurend trachten materiaal te verzamelen om de naam van Indonesië te besmeuren". Het werd nodig geoordeeld beide bladen in Indonesië te vrebieden „ter handhaving van orde en veiligheid". De nummers van 5 mei en 2 juni van de „Katholieke Illustratie" en van 17 maart van de „Wereldkroniek" worden genoemd, waarin artikelen zijn voorgekomen, die In donesië „belasteren". Van de redacties van beide weekbladen vernemen wij, dat deze artikelen tot onder werp hadden het proces tegen wijlen Leon Jungschlager en de reis van Soekarno naar de Verenigde Staten. Twee jaar gevangenisstraf is geëist tegen de 39-jarige fabrieksdirecteur S. C. uit En schedé, die terecht heeft gestaan voor de rechtbank te Almelo. Hem was ten laste gelegd dat hij in maart 1955 brand zou hebben gesticht in een van zijn fabrieksge bouwen om in het bezit te komen van de verzekeringsgelden. De zaak was uitgeko men, doordat de vrouw van C., die na de brand haar man had verlaten, zich over brandstichting had uitgelaten tegenover C's compagnon B. Deze B. zou daarna ge poogd hebben chantage op C. te plegen. De officier van justitie bij de rechtbank te Al melo eiste twee jaar gevangenisstraf en de onmiddellijke gevangenneming van C. Dit verzoek werd door de rechtbank echter niet ingewilligd. De rechtbank zal op 21 novem ber uitspraak doen. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Otterloo Iz. Kok, kand. te Veenendaal te Vijfhuizen (toez.) L. C. Balje, vicaris te Haarlemmermeer te Kinderdijk J. C. Stelwagen te Hillegers- berg te Giessen-Nieuwkerk I. Kok, te Veenendaal. Bedankt voor Papendrecht J. H. Cirkel te Woudenberg voor Rhen-en (toez.) A. J. van Oost te Vriezenveen. Aangenomen naar Klaaswaal (toez.) G. H. v. d. Heide te Reeuwijk. Geref. Kerken onderh. art. 31 K.O. Beroepen te Barendrecht-Pernis K. Bruning te Rijnsburg. Chr. Geref. Kerken Tweetal te Emmen H. v. d. Schaaf te De Krim en D. v. Wilsum te Dedemsvaart. Geref. Gemeenten Bedankt voor Aagtekerke J. B. Bel te Krabbendijke. Geref. Kerken Aangenomen naar Berkurn A. J. Boss te Leidschendam. Doopsgezind predikant wordt gereformeerd Ds. S. J. Verveld, predikant bij de Doops gezinde Gemeente te Den Horn (Gr.) heeft zijn ambt in de Doopsgezinde Broederschap neergelegd. Hij is voornemens toe te treden tot de Gereformeerde Kerk ter plaatse. Ds. Verveld is predikant geweest in België bij de Protestantse Kerk te Leuven. In 1935 werd hij predikant bij de Doopsgezinde Broederschap Blokzijl. Vandaar ging hij in 1940 naar Den Horn. ADVERTENTIE DUBBEL FACE 150x 200 14.90 WOLLEN FANTASIE 150x 200 20.75 170x 220 25.90 190x 235 31.50 Kruisstraat 11 Haarlem - Telefoon 11491 Schuldig. De Democraat Lane, lid van het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden, heeft zijn Congreszetel behouden na in de gevangenis te hebben gezeten. De 58-jarige Lane begon twee weken ge leden met zijn campagne voor herver- kiezing, nadat hij was ontslagen uit een gevangenis, waarin hij vier maanden gezeten had. Hij is schuldig bevonden 38.000 dollar aan federale inkomsten belasting ontdoken te hebben tussen de jaren 194951. Schandaal De Republikein Stratton is herkozen als gouverneur van de Ameri kaanse staat Illinois, zulks ondanks een schandaal (diefstal van anderhalf mil joen dollar uit staatsfondsen), waarbij hij betrokken is geweest. Protest. Rolf Sohlman, de Zweedse ambas sadeur en deken van het corps diplo matique van Moskou, heeft naar aan leiding van de betogingen voor de Britse en Franse ambassades mondeling een protest ingediend op het Russische mi nisterie van Buitenlandse Zaken en be schermende maatregelen geëist voor de diplomaten te Moskou. Men antwoord de hem dat die maatregelen reeds ge nomen waren. Vertraging. Achtduizend havenarbeiders in Britse havens zijn zonder werk, voornamelijk wegens vertraging van de scheepvaart als gevolg van de sluiting van het Suezkanaal. Overleg. De hertog van Edinburgh heeft in overleg met koningin Elizabeth en de Britse regering besloten zijn wereld reis voort te zetten. De hertog bevindt zich thans met het koninklijk jacht „Britannia" aan de zuidkust van Nieuw-Guinea op weg naar Port Moresby. Afgelopen. Edouard Herriot, de oude ra dicaal-socialistische Franse staatsman, burgemeester van Lyon en ere-voor- zitter van de Franse Nationale Verga dering, is woensdag uit de vereniging „FrankrijkRusland" getreden. Er uit. Ongeveer 800 jeugdige betogers hebben het gebouw van de communisti sche partij in Bazel bestormd, „Gooi ze eruit" geschreeuwd, en veel schade aan gericht. De politie joeg de betoging met gummiknuppels uit elkaar. Boycot. Britse en Franse schepen, die de oliehaven Palembang in Zuid-Sumatra aanliepen, worden niet door de haven arbeiders en de oliewerkers geholpen. De communistische vakbond boycotte niet alleen de Britse en Franse sche pen, maar ook schepen van andere nationaliteiten, die tot bestemming En geland of Frankrijk hadden. Incident. Volgens een woordvoerder van de Zuidkoreaanse regering zijn twee onbewapende Zuidkoreaanse vliegtui gen aan de westkust van Korea aange vallen door Noordkoreaanse straal jagers. De verloven van de Zuid koreaanse militairen zijn ingetrokken en zij zijn naar hun eenheden terug ge roepen. Overleden. De Franse fotograaf Jean- Pierre Pedrazzini van het weekblad „Paris-Match" is in een ziekenhuis te Parijs overleden aan verwondingen, die hij in de eerste dagen van de opstand te Boedapest had opgelopen. Vrijwilligers. Radio-Peking heeft mede gedeeld dat meer dan een kwart miljoen Chinezen zich als vrijwilligers hebben opgegeven om tegen Engeland en Frankrijk te vechten in Egypte. De regering in Cairo kan over deze strijd macht beschikken. Spanning. De Libische regering heeft de militaire attaché van de Egyptische am bassade te Tripolis, Sadek, verzocht het land te verlaten, omdat hij zich schul dig zou hebben gemaakt aan voor Libië schadelijke activiteit. De situatie in Tripolis is gespannen. De politie en het leger verkeren in alarmtoestand en er is een uitgaansverbod van kracht. De politie verspreidde Libiërs, die zich naar aanleiding van een oproep van de uitgewezen attaché als vrijwilliger voor de strijd in Egypte hadden gemeld. Spoedreis. Koning Hoessein van Jordanië en zijn eerste minister Soeliman Na- bloesi zijn plotseling in Damascus aan gekomen voor besprekingen met de Syrische regeringsleiders. Het bezoek was tot de aankomst geheim gehouden. Verboden. Tunesië heeft het Franse pas sagiersschip „Ville de Tunis" dat 500 Franse militairen aan boord heeft, ver boden de haven van Tunis binnen te varen. Het schip zou troepen ontsche pen, die met verlof zijn geweest. Voor lopig zullen geen Franse militairen in Tunesië worden binnengelaten. Er lig gen ongeveer 50.000 man Franse troe pen in het land. HET RaMaYANA, het oude Indische heldenepos, waarin verteld wordt van de vorst der apen die zich door de lucht kon voortbewegen, en van luchtwagens waarin de helden zich konden verplaatsen, is voor Desmond Leslie een vruchtbare bron ge weest om het bewijs te leveren voor zijn stelling dat in de oudheid vliegende scho tels niets nieuws waren. Aldus geformu leerd, kunnen we de stelling niet eens ontkennen. Want in de Indische sagen waren de luchtwagens produkten van dezelfde fantasie die ze thans te voorschijn roept. Maar zó heeft Leslie het na tuurlijk niet bedoeld. Dat blijkt wel uit andere sagen en Le genden die hij te hulp roept (en die we werkelijk niet alle kunnen bespreken), om zijn betoog te schragen, waardoor hij ten slotte tot de uitspraak komt dat de Indiërs enige duizenden jaren geleden in staat waren een soort vliegende schotel te con- stureren. Uit de gevechten, beschreven in het Mahabharata, meent hij voorts het bewijs te kunnen putten dat men destijds op de hoogte was van de atoomenergie en de kernsplitsing. Dit warhoofdig gebabbel kunnen we uiteraard niet op de voet volgen, doch wel moeten we opmerken, dat zowel het Ramayana als het Mahabharata het resul taat zijn van de vrije overlevering door rondreizende zangers, die allerlei passages (gevechts- en natuurbeschrijvingen en di dactische stukken) hebben toegevoegd, al naar de smaak van het publiek dit eiste. Het Ramayana in zijn huidige gestalte, kent bijvoorbeeld drie recensies, die alle onderling sterk verschillen, .zodat geen enkele geacht kan worden de oorspronke- (Nadruk verboden) lijke tekst weer te geven. Uit dergelijke, naar willekeur uitgebreide en gewijzigde sagen het materiaal voor enig bewijs te willen putten, is dus - zacht gesproken - nogal lichtzinnig. Maar afgezien daarvan is het toch hele maal niet ondienstig ook het verstand eens te laten werken. Want wanneer Leslie spreekt over een praehistorische bescha- v ving, die hij ongeveer 10.000 jaar geleden in Indië aanwe zig achtte (de gedichten die hij aanhaalt zijn van veel en veel jongere datum!) mag hij zich toch op z'n minst wel eens realiseren, welke y mogelijkheden die beschaving bood. Van mensen die met stenen gereedschappen moesten werken, omdat hun beschaving zich nog niet tot de Bronstijd had opgewerkt, kan toch moeilijk worden verwacht, dat zij fijnzin nige apparaten bouwden? De allereerste beginselen van de fysica moesten toen nog worden ontdekt, maar desondanks meent Leslie dat zij de kernfysica beheersten? Dan moet hij maar eens verklaren, hoe het komt dat deze diepgaande kennis alleen kan worden aangetoondop het gebied van de koortsige fantasie t.w. dat der vlie gende schotels, maar op ieder ander ge bied verstek heeft laten gaan? Leslie vindt het heel gewoon, dat de mens uit de Indi sche Steentijd met vliegende schotels werkte en bezoekers van andere planeten ontving, dit alles gegrond op sagen, legen den en sprookjes, die rondreizende zangers ten beste gaven. Maar dan kunnen we hem nog wel steviger bewijsmateriaal leveren! Daarover morgen. II. Pétillon

IJmuider Courant | 1956 | | pagina 2