VOLVO Nell Herbert Eisenhower moet regeren met Democratische meerderheid TIMSTPA r Van dag tot dag foto-atelier Stevenson overtuigender geslagen dan in 1952maar zijn partij staat sterk Politieke les 3 EEN GOED PORTRET Nationale manifestatie voor Schmidt uitgesteld Wm mm Dr. Drees wenst president Eisenhower geluk Eden betaalt Boelganin met gelijke munt terug Bewijs uw goede wil maar aan het Hongaarse volk" 'n tip, rijdt OVERVEEN kt. f tueet topkwaliteit Tel. K 2500 - 18997 25455 - 11123 Nenni geeft de vredesprijs van Stalin terug Syrische jagers schoten Britse „Canberra" neer Engelsen pakken biezen in mobiliserend Jordanië Londen overweegt toelating van 2500 Hongaren West-Duitsland neemt er drieduizend op Geen Britse versterkingen meer naar Egypte Onzekerheid overheerst in Londen Sadler's Wells Ballet niet naar Moskou Franse schrijver-filosoof keert Russen de rug toe Kist vis voor Hongarije bracht 7500,- op DONDERDAG 8 NOVEMBER 1956 Ofschoon men respect kan hebben voor de subtiele wijze waarop „de volksmond" erin slaagt om bepaalde verschijnselen in het maatschappelijke leven kernachtig en tekenend uit te drukken in een woord of een gezegd, rijzen toch bedenkingen tegen de symboliek die gelegd is in het woord „hamsteren". Een hamster is een vriendelijk, ofschoon enigszins schuw dier, dat geen enkel mede schepsel kwaad doet en des zomers zijn voornaamste bezigheid vindt in de beoefe ning van een naarstig en onschuldig ver zamelen van wintervoorraad. Om misverstand te voorkomen, moet de nadruk worden gelegd op het feit, dat de hamster zeer beheerst slechts zoveel van de mateloze overvloed der natuur neemt en bewaart, dat zij (of hij) de genadeloze win ter kan weerstaan en dat zij (of hij) er niet aan denkt, anderen het brood voor de mond weg te kapen en op slinkse wijze te profi teren van een bevoorrechte positie, tenein de zelf te leven en anderen desnoods te laten sterven. Een hamster, waarde lezer, zou men kunnen vergelijken met een groenten- weckende huismoeder, die in de overvloed van de zomer haar bescheiden voorraadje wintervoedsel prepareert. En verder moe ten we niet gaan. Tenslotte is het niet fat soenlijk, onschuldige dieren te beledigen. We moeten echter wèl bedenken, dat er in de dierenwereld individuen zijn die er heel andere en heel wat afkeurenswaar diger manieren op na houden. Zo is het een bekend feit, dat het bekende kuddedier de wolf er in tijden van barre nood toe komt, gewonde of uitgeputte collega's op te peu zelen, zonder zich af te vragen of dit wel in overeenstemming is met de solidariteit, die de natuur van hem vraagt in het belang van het voortbestaan zijner soort. Hamster en wolf zijn in hun goed recht, te zorgen voor kwade dagen. Doch zij staan op zeer verschillend niveau wat hun methode betreft. Laat de volksmond nu, als het nodig is, daar rekening mee houden. De internationale verwikkelingen hebben opnieuw de aandacht gevestigd op de stre vingen, ondernemingen en organisaties welke zich tot nu toe met zware tegen stroom hebben trachten bezig te houden met de onverhoopte situatie van oorlogs handelingen en het verzachten van de ge volgen daarvan. Onder deze definitie vallen talrijke in stellingen. Men kan er bijvoorbeeld de Bescherming Bevolking zowel als de Be weging van Europese Federalisten en het Rode Kruis onder catalogiseren. Doeleinden en werkmethoden zijn uiteen lopend, de idealen waarop zij steunen zijn van geheel verschillend niveau. Doch er is één ding, dat hen thans tesamenbindt: de angst, dat datgene gebeuren zal wat kort geleden meer dan ooit tot de onwaarschijn lijkheden zou hebben behoord. Een gevolg van deze toegenomen angst kan zijn, dat de B.B. er meer dan vroeger in slaagt, vrijwillige medewerkers te krij gen dat het Rode Kruis een wassende stroom van bijdragen en steun ontvangt en dat de Europese Federalisten de wind in de zeilen krijgen bij hun pogingen, de eenheid van West-Europa naderbij te brengen. Angst is echter zowel een slechte meester als een onbetrouwbaar dienstknecht. Een ideaal of dat nu ligt op politiek niveau of op het gebied der charitas kan niet worden gewekt door angst. Het kan slechts vruchtbaar groeien en werkzaam zijn in een sfeer van bereidheid en overtuiging. En wanneer de gedachte aan een Europese eenheid niet stoelt op de bereidheid en de overtuiging van grotere solidariteit en grotere saamhorigheid, doch slechts op de vrees dat men alleen zal komen te staan in een gevaar, zal zij wegebben en sterven mèt die vrees. Wanneer de B.B. een stroom van medewerkers krijgt die weer verstek laten gaan wanneer het gevaar afneemt, is de organisatie slecht gediend. Het profiteren van de thans bestaande onzekerheid en onrust door leden te win nen en acties te ontketenen is dan ook een euvel, waartegen gewaarschuwd moet wor den. Want het werkt dubbel verkeerd: het jaagt de angst op en het vertroebelt de zuivere beweegreden. De beheersing, die bij de verschillende organisaties dan ook tot nu toe aan de dag is gelegd, moge tegen alle verleidingen in gecontinueerd worden. ADVERTENTIE maken, heeft TIJD nodig. 5 Dec. komt reeds inzicht Lange Veerstraat 13 Tel. 11178 De door het protestcomité-Jungschlager georganiseerde nationale manifestatie op 10 november in Den Haag voor recht voor Schmidt en de andere in Indonesië gevan gen Nederlanders, is wegens de internatio nale toestand tot nader order uitgesteld. Groot was de vreugde in de balzaal van het Sheraton Park Hotel in Wash ington toen president Eisenhower en zijn vrouw met vele aanhangers daar de uitslag vernamen van de presidents verkiezingen, die zo overtuigend in het voordeel van Eisenhower uitvielen. Glunderend na de bekendmaking van de uitslag zien we (onder) president Eisenhower, die juichend de armen omhoog steekt en mevrouw Mamie Eisenhower, (boven) mevrouw Nixon en vice-president Richard Nixon. NEW YORK (Reuter) President Eisenhower heeft een nog grotere overwin ning op zijn Democratische tegenkandidaat voor het presidentschap der Verenigde Sta ten, de Democraat Stevenson, behaald, dan in 1052, toen beide mannen voor de eerste maal in dezelfde positie tegenover elkander stonden. In 1952 verenigde Eisenhower 442 „kiesmannen" achter zich, tegen Stevenson 89. Nu staan er, terwijl een derde gedeelte der uitslagen nog bekend moet worden, 457 kiesmannen achter de Republikeinse en 74 achter de Democratische kandidaat. De verwachting is, dat het eindresultaat Eisen howers overwinning nog scherper in het daglicht zal stellen. Tot nu toe hebben ongeveer 34.000.000 Amerikanen (ongeveer 57 percent) zich voor Eisenhower en 25.000.000 voor Stevenson uitgesproken. In 1952 werden ongeveer 34.000.000 stemmen op Eisenhower en 27.314.992 op Stevenson uitgebracht. Duidelijk is gebleken, dat Eisenhower zijn overwinning dankt aan zijn grote persoon lijke gezag. Want de Democraten behaalden èn in het Huis van Afgevaardigden èn in de Senaat de meerderheid, zodat, voor het eerst in deze eeuw, een Republikeinse pre sident, in samenwerking met een door De mocraten beheerst Congres, moet regeren. Het is tevens de tweede maal in de twin tigste eeuw, dat een Republikeinse presi dent voor een tweede ambtstermijn in het Witte Huis terugkeert. In staten, waar de kiezers zieh voor Eisenhower uitspraken, kregen de kandi daten van zijn Republikeinse partij voor het Huis van Afgevaardigden en de Senaat veel minder stemmen dan de president. Alle plattelandsstaten buiten het traditio neel Democratische zuiden, met uitzonde ring van het Democratische Missouri, ble ven Eisenhower trouw. De leden der grote Amerikaanse vakbonden hebben geen acht geslagen op het verzoek hunner leiders, om op Stevenson te stemmen. Alle staten, waarin een groot aantal vakbondsleden woont, stemden voor Eisenhower hier onder inbegrepen de „grote vier": New York, Californië, Pennsylvanië en Michi gan, waar de Republikeinse kandidaat 129 „kiesstemmen" verwierf. Vergeleken met het resultaat van 1952 behield Eisenhower elke staat, die hij toen op de Democraten veroverde. Kentucky en West-Virgina zijn „nieuwe aanwinsten". De minister-president dr. W. Drees heeft de volgende gelukwens gezonden aan pre sident Dwight D. Eisenhower: „Gaarne wens ik u van harte geluk met de nieuwe ambtsperiode welke u tegemoet gaat. De bijzondere banden die u in het verleden zo sterk met Europa en met Nederland heb ben verbonden, rechtvaardigen de ver wachting, dat de Verenigde Staten in de komende jaren opnieuw versterking zullen zoeken van de bestaande bondgenootschap pelijke verhoudingen". Stevenson won in Alabama, Arkansas, Georgië, Mississippi, Missouri en Noord- en Zuid-Carolina. Van de 29 gouverneurs zijn tot dusverre veertien Democratische en evenveel Repu blikeinse gekozen. De Democraten wonnen vier gouverneurszetels en verloren er drie. Bij de republikeinen is het omgekeerde het geval. De Democraten hebben tot nu toe 228 (232) zetels in het Huis en de Republikei nen 200 (203). In de Senaat zijn beide par tijen respectievelijk door 49 (49) en 46 (47) senatoren vertegenwoordigd. Beraad Eisenhower heeft de leiders van de Re publikeinse en Democratische partij in het Congres uitgenodigd, vrijdag op het Witte Huis te komen voor een gedachtenwisseling over het Midden-Oosten en de algemene toestand in Midden-Europa. De perschef van het Witte Huis, Hagerty, verklaarde dat de president „voor het ogenblik" niet van plan is, het Congres in buitengewone vergadering bijeen te roepen. ADVERTENTIE LONDEN (Reuter). Premier Sir Anthony van Groot-Brittannië heeft premier Boel ganin van de Sovjet-Unie op zijn waarschu wing tegen het Frans-Britse optreden in het Midden-Oosten geantwoord: „ons doei is een vreedzame oplossing te vinden, niet een discussie met u te beginnen". Vervolgens zegt de Britse regering, dat de verliezen tengevolge van het Brits- Franse optreden in Egypte niet kunnen worden vergeleken met die, welke door de Sovjet-troepen in Hongarije worden toe gebracht. „Op een dergelijk tijdstip past het de Sovjet-regering slecht, de acties van de Britse regering barbaars te noemen". Eden zegt in het begin van zijn antwoord: ,.De taal, die u gebruikt, maakte, dat ik eerst dacht, dat ik onze ambassadeur op dracht moest geven de boodschap als zijn de volkomen onaanvaardbaar terug- te Stu ren. Het ogenblik is echter zo ernstig, dat ik meen te moeten trachten u te antwoor den met de argumenten van de rede, waar mee u en ik in het verleden vraagstukken, die van groot belang waren voor de ge hele wereld hebben kunnen bespreken". Na te hebben verklaard, dat het Brits- Franse optreden niet met de Russische in terventie in Hongarije kan worden vergele ken, besloot Eden zijn antwoord als volgt' „De UNO heeft op uw regering een be roep gedaan, zich van elke gewapende aan val op het Hongaarse volk te onthouden, haar troepen uit Hongarije terug te trek ken en UNO-waarnemers in dat land toe te laten. De wereld zal op grond van uw ant woord hierop de oprechtheid beoordelen van de woorden, welke u gemeend heeft te moeten gebruiken over de Britse rege ring". Het antwoord van premier Mollet van Frankrijk had een gelijke strekking. ADVERTENTIE hoofd-agent rayon Haarlem ROME (United Press) De Italiaanse linkse socialist Pietro Nenni heeft besloten de Stalin vredesprijs, die hem in 1952 is verleend, terug te geven uit protest tegen de Russische daden in Hongarije. BEIROET/LONDEN (United Press en Reuter) Syrische jachtvliegtuigen heb ben dinsdag een Britse Canberra-straal- bommenwerper neergeschoten, die over Damascus vloog. Dit is bekendgemaakt door radio-Damascus. De inzittenden van het toestel kwamen met hun parachuten in veiligheid. De Canberra stortte bran dend op Libanees gebied neer. De Britse bommenwerper was het eerste militaire toestel dat sinds de Anglo-Franse aanval op Egypte boven Syrië was verschenen. Saoedi-Arabië heeft de diplomatieke betrekkingen met Engeland en Frankrijk verbroken. Saoedi-Arabische leger-eenhe- den trekken over de Jordaanse grens. Van Jordaanse zijde te Londen is dinsdag meegedeeld, dat het Britse ministerie van Oorlog alle Britse officieren en adjudant onderofficieren, die dienst doen bij het Jordaanse leger, naar Groot-Brittannië heeft teruggeroepen. Deze Britse militairen bevinden zich in Jordanië op grond van het in 1948 gesloten Brits-Jordaanse verdrag van wederzijdse verdediging. Een Israëlisch verkenindnigsvliegituig is volgens het Jordaanse hoofdkwartier woensdag boven Ajlun (20 km van de Is raëlische grens en 50 km ten noorden van Amman) neergeschoten. De lijken van een Israëlische kolonel en een piloot zijn in het wrak van het toestel gevonden. Dit is het tweede toestel. Eerder op de dag werd bekendgemaakt dat in de om geving van Hebron in het zuiden een Is raëlisch toestel was neergeschoten. (Van onze correspondent in Londen) De Britse regering overweegt met spoed 2500 Hongaarse vluchtelingen tot Engeland toe te laten. Lord John Hope, onderminis ter van Buitenlandse Zaken, verklaarde in het Lagerhuis, dat de gevechten in Boeda pest dinsdagavond nog voortduurden. Sommige delen van de stad waren in vlam men gehuld. Volgens, het Rode Kruis is het aantal burgerslachtoffers als gevolg van het vuren van de Russen zeer groot. Er is een verbod zich op straat te begeven. Iedereen die dat doet, loopt het risico door de Russen te worden neergeschoten. Open lijk wordt verklaard, dat de Russen bezig zijn de „reactionaire" krachten te verslaan. In radio-uitzendingen uit Hongarije wordt niet langer beweerd, dat Hongaren en Rus sen zij aan zij strijden. De gevechten dra gen het karakter van algehele onderdruk king. De Britse regering heeft een beroep ge daan op de Sovjet-regering om de medica menten en andere voorraden van het inter nationale Rode Kruis toe te laten tot Hon garije. De Westduitse regering heeft besloten, 3000 Hongaarse vluchtelingen tot de bonds republiek toe te laten. De Australische minister van immigratie heeft verklaard dat Australië bereid is 3000 Hongaarse vluchtelingen op te nemen. In de huiskamer is het woord .oorlog" gevallen en thans doet zich het probleem voor, dat wellicht in iedere huiskamer ter wereld in alle tijden op een of andere wijze onder ogen moest worden ge zien en opgelost: een volwas sene, die aan een kind moet uitleggen wat oorlog is. Het komt mij voor, dat daarbij spitsvondigheid een eerste vereiste is. Niet eer lijkheid, niet openhartigheid, niet realisme zelfs. Want de genen die de realiteit prediken als het beginsel der pedagogie, kunnen mij nog meer vertel len. Zij mogen bij hun kleine nazaten met de realiteit komen aandragen als een han delsreiziger met zijn koop waar, en dan zeggen: „dit is een stofzuiger van niets, hij ontploft als ge de stekker in het contact steekt en zuigen doet hij in geen geval; maar ik heb geen betere en dus, wees zo goed hem te kopen". Wanneer ge de realiteit aan de kleinen verkopen wilt, zult ge haar in kleurig cellofaan moeten verpakken met nog een rood lintje erom. Want anders zult ge, zoals de han delsreiziger door zijn verbol gen klant, worden begroet met een klap van de deur tegen uw neus. Spitsvondigheid dus, ge paard aan een krampachtig enthousiasme voor de goede zaak. Dat enthousiasme moet ge er vooral dubbeldik boven op leggen. Want ge moet be denken dat kinderen nog tot geen enkele categorie behoren en dus nog een betreurens waardig open oog kunnen hebben voor de verlangens en overwegingen van mensen uit andere categorieën dan de uwe. Wanneer men bijvoorbeeld het explicerende betoog be gint met een uitleg van wat eigenlijk vaderlandsliefde en nationalisme zijn, dan stuit men bij de kleine slimmelin- gen al onmiddellijk op de schaamteloze onwetendheid omtrent de grenzen, waar die liefde behoort op te houden. Mijn kleine dochter heeft jarenlang in de vaste over tuiging geleefd, dat Santpoort buiten de geografische beslo tenheid van Nederland was gelegen en dat Duitsland ergens in de buurt van Aals meer begon. Waardoor zij dus al die jaren de ganse Neder landse gemeenschap van Aals meer tot Groesbeek buiten haa"r vaderlandsliefde in duis tere verstotenheid heeft ge laten. Men zou dus moeten begin nen met een duidelijke om schrijving van het kleine, doch niettemin zeer belangrijke deel van de aardbol waar de mensen wonen die altijd gelijk hebben en altijd het beste willen. Met andere woorden, met de omschrijving van het vaderland en wat daarmee in belangengemeenschap verbon den is. Aan deze omschrijving kop pelt men een krachtige op wekking tot patriottisme vast, waarbij men liever niet in details moet treden ten aan zien van de argumenten. Want deze gaan het verstand van kinderen te bovèn, aange zien het verstand van kinde ren nog abusievelijk in de veronderstelling verkeert dat logica de richtlijn van het denken zou noeten wezen. Onze spitsvondigheid dient dus eigenlijk in de eerste W plaats die verderfelijke, eigen wijze logica uit te roeien. En als ze niet goedschiks willen, dan maar kwaadschiks. Wat moet de toekomstige maat schappij met logisch denken de mensen beginnen? Mitsgaders we aldus patriot tisme de plaats der logica hebben doen innemen, kun nen we verder gaan met de uitleg van de zeer moeilijke kwestie, waarom de grote hoeveelheid mensen, die door de aangeduide geografische omgrenzingen en politieke omheiningen bij elkander worden gehouden, op een be paald moment toevallig alle maal hetzelfde denken en het zelfde doen, en dan vaak in rechte tegenstelling met het denken en doen van groepe ringen tussen andere grenzen. Dat is inderdaad een zeer moeilijke zaak. Ach, wanneer die kleinen nu maar een goed denkbeeld van democratie had den! Wanneer zij slechts be grepen, dat een volk ten oor log trekt omdat het op gewone of volksdemocratische wijze de overtuiging heeft gekregen dat er niets anders meer op zit. Dat erover gestemd wordt in parlementen en zogenaam de parlementen en dat een be sluit, tot oorlog strekkend, met 234 tegen 230 stemmen kan worden genomen, omdat die vier stemmen meer een evidente uitdrukking van de gehele volkswil moet heten. Dat alles kan men zulke kleine rechtelijndenkers niet duidelijk maken. Zij komen dan tot allerlei lastige vragen belachelijke vragen, zoals bijvoorbeeld of 234 nu zo veel verschil maakt met 230, en of die 230 dan toch meemoe ten, of zij willen of niet, en of dat nu wel prettig voor die 230 is, dat zij gedwongen wor den iets te doen dat zij niet willen, enzovoort maar als zij begrijpen zouden dat de liefde voor de goede zaak op verschillende, uiteenlopende overwegingen kan rusten en dat de eigenliefde daarbij on mogelijk geheel kan worden uitgeschakeld, zou alles veel gemakkelijker verklaarbaar zijn. Wanneer we onze kleinen zover gekregen hebben, dat zij enig inzicht hebben in de rol die het patriottisme speelt bij het oorlogsverschijnsel, moe ten we hun onmiddellijk daar na mededelen dat niemand ter wereld werkelijk een oor log wil. Dat is een bewering die zij zonder meer hebben te aanvaarden. Wanneer zij vra gen of daar niet bij moet: „in zijn eigen land", dan moeten we een zo achterdochtige en van slechte inborst getuigende opmerking afstraffen met een onmiddellijke afbreking van het onderhoud en de deugniet zonder eten naar bed sturen. Geloof maar, dat men met zulk een exemplaar later nog heel wat verdriet kan be leven. Het is immers best mogelijk, dat hij gaat behoren tot de afschuwelijke groep der „onafhankelijk denkenden", de niet nalaten onze maat schappelijke orde in voort durende onrust te houden. Doch zulke ontspoorde kleintjes zijn uitzonderingen. De meesten zullen uw bewe ring zoetjes accepteren en zich vlak daarna verwonderd af vragen, hoe ter wereld iets gebeuren kan dat niemand wil. Kijk, daar is een guitig en afdoend antwoord op. Ge zegt eenvoudig, dat ook het ge vaarlijke onweer met zijn dodelijke blikseminslagen door niemand gewenst wordt, doch dat het desalniettemin jaar lijks meermalen ongestoord plaatsgrijpt. Wanneer ge dan het wederwoord krijgt, dat de bliksem bij beste weten niet door mensen in het rond ge slingerd wordt, doch dat zulks met bommen en granaten wèl het geval is, hebt ge weer met een „onafhankelijke" te doen en moet ge onvervaard de regel „zonder-eten-naar-bed" toepassen. Op deze wijze hebt ge dus, in het kader van datgene wat ge in uw jaren van volwassen- worden hebt leren aanvaarden, uw nageslacht een voorzichtig duwtje gegeven in de koers die het zal moeten gaan om de tegenwoordige orde te hand haven. Orde moet er zijn, nietwaar? Wanneer uw nageslacht verzoend zal zijn geraakt met het idee, dat oorlog een uiterst, doch zeer afdoend middel kan zijn om de puntjes op de i te zetten en dat men dit middel te rechter tijd voor bevordering van de recht vaardige zaak mag toepassen, kunt ge wellicht nog één klein, benepen vraagje ver wachten: „Wat is een rechtvaardige zaak?" En daar geeft ge dan het kernachtige, alle problemen ruimende antwoord op, dat alle vechters ter wereld in alle tijden kordaat en manhaftig gegeven hebben: De rechtvaardige zaak, mijn kind, dat is m ij n zaak. J.L. (Van onze correspondent in Londen) In Londen is op het ogenblik onzekerheid het overheersende gevoel. Bijna alles staat nog op losse schroeven en algemeen wordt gezegd, dat de ingewikkelde vraagstukken, waartegenover men thans geplaatst is, niet meer zoals vroeger kunnen worden om zeild. De opluchting, dat de vijandelijk heden gestaakt zijn is algemeen, al moest Sir Anthony Eden gisteravond in het La gerhuis meedelen, dat er in Port Said nog geschoten wordt door scherpschutters, die waarschijnlijk niet tot het Egyptische leger behoren. De Britse regering weet echter nog niet officieel of Egypte het vuren heeft gestaakt. Engeland en Frankrijk zullen zich aan de wapenstilstand houden, tenzij hun troepen worden aangevallen. Eden zei dat de kanaalzone niet zal worden ontruimd, tenzij een UNO-leger Engelands taak over neemt. Hij gaf ook de verzekering, dat er geen grote versterkingen worden aange voerd voor een verdere militaire actie. De inscheping van troepen en materieel te Southampton aan boord van het vracht schip „Empire Orwell" is woensdagmiddag stopgezet. Het schip had vrijdag gereed moeten zijn voor vertrek naar de Middel landse Zee. Er werd geen nadere verklaring van gegeven. In Londen zijn deskundigen van mening, dat met de opruiming van de obstakels in het Suezkanaal maanden zullen zijn ge moeid. Premier Eden werd opnieuw door zijn volgelingen toegejuicht, toen hij het Lagerhuis betrad. Hij kon overigens weinig zeggen, omdat besprekingen gaande zijn met het Gemenebest, de Verenigde Staten en Frankrijk over de verschillende UNO- resoluties, die Londen en Parijs veel hoofd brekens bezorgen. De minister van Defen sie Anthony Head zeide dat het aantal doden en gewonden aan Britse kant zeer gering was. De minister van Buitenlandse Zaken, Selwyn Lloyd, zei gisteravond in 'n radio-toespraak, dat Engeland en Frankrijk het vuren niet gestaakt hadden uit zwakte en het minst van alles wegens bedreigin gen van Moskou. De actie droeg de goed keuring weg van de, door Selwyn Lloyd aangehaalde, hoogbejaarde Gilbert Mur ray, de gezaghebbende Britse voorvechter van de Volkenbond en de UNO, die zegt dat de regering de politiek van het minste kwaad gevolgd heeft. Naar Reuter uit Kopenhagen meldt, heeft secretaris-generaal Hammarskjoeld Denemarken en Nederland gevraagd te helpen bij het bergen van de schepen, die Egypte in het Suezkanaal tot zinken heeft gebracht. De Deense bergingsmaatschappij Svitzer heeft bekendgemaakt, dat zij bereid is, het bergingsvaartuig „Protector" te zen den, dat te Aden ligt. Voorts zouden spoe dig vele andere bergingsschepen in Dene marken beschikbaar kunnen worden ge maakt. LONDEN (U.P.) Het bestuur van Royal Opera House Covent Garden heeft officieel bekend gemaakt dat het Sadler's Wells Ballet niet naar Moskou zal gaan. Reden voor het afzeggen van de tournee was „de internationale situatie", aldus de zegsman. Onder deze omstandigheden is men het er unaniem over eens, dat de tournee van de Sadler's Wells Balletgroep door de Sovjet-Unie niet plaats kan vinden. De directie heeft deze beslissing tevens geno men om de hernieuwde onderdrukking van de Hongaarse vrijheid en onafhankelijkheid door de Sovjettroepen, aldus de zegsman. De tournee van de Engelse balletgroep was oorspronkelijk bedoeld als uitwisselings- bezoek in verband met het bezoek, dat het Bolshoi Ballet van Moskou aan Londen heeft gebracht. Het Sadler's Wells Ballet zou op 15 november in Moskou met de voor stellingen beginnen. Een groot gedeelte van de décors en kostuuums was reeds in Le ningrad gearriveerd voor verdere ver zending naar Moskou. GENèVE (U.P.) De Russische actie heeft de Franse schrijver-filosoof Denis de Rougemont er toe gebracht zijn actie voor cultureel contact met het oosten op te geven en verbreking van alle betrek kingen met de Sovjet-Unie te eisen. De Rougemont is secretaris van het particu lier gesteunde Europees Cultureel Cen trum en gaf van zijn koerswijziging ken nis in een artikel, dat dinsdag op de voor pagina van de „Journal de Genève" gepu bliceerd werd. ADVERTENTIE Friese beschuit Het Is pas"Zondag"; met Turkstra beschuit, op Uw ontbijttafel f AtttEtE M?I Bit E E O WAR 0 EU Het bedrag, dat de kist braadschelvis, die gisteren op initiatief van de Neder landse Zeevis Groothandel Vereniging ten bate van de hulp aan vluchtelingen uit Hongarije werd verkocht, heeft opgeleverd, is inmiddels opgelopen tot 7500. Niet de V.IJ.V., maar de Ned. Zeevis Groothandel vereniging vulde het bedrag van 6123 gisteren aan tot 6500.

IJmuider Courant | 1956 | | pagina 5