Tien jaar Chr. Gymnastiek Vereniging „IJmuiden" f THALIA Nieuwe school in Santpoort Station komt nu naderbij u n Hoe oud? Agenda voor Velsen Een dier met maar één oog Nieuwe drumband in IJmuiden 9 Verdeeldheid in Beverwijkse middenstand ,Plan West" kwaad over Breestraat-actie Velsense zalen taboe voor C.P.N. Agenda voor Beverwijk Lagere elftallen komen „aan schot" P.M. 21 bij VGZ draait voor produktie De Wenteltrap nog eens te zien in Thalia Vergadering Oud-Kath. Ondersteuningsfonds verschoven De elftallen van „Noord" DONDERDAG 8 NOVEMBER 1956 Weer eens geen overleg" Nog sterker is het, dat deze wintereieren soms ergens komen te liggen, waar geen water ze bedekt; ook dat is dan geen be zwaar, want zelfs na vijf jaar droogte kun nen de eieren nog uitkomen, wanneer ze weer in het water gebracht worden. Het zijn met recht natuurwonderen, die eitjes: zo klein, dat je ze met het blote oog haast niet kunt zien en toch gevuld met bijna onverwoestbaar leven! Met behulp van bepaalde gegevens heeft men de ouderdom van verschillende dieren vast kunnen stellen. Bijvoorbeeld: De arend en de raaf worden wel 70 jaar. De wilde eend ongeveer 20 jaar. Fazanten en patrijzen worden maar 6 a 10 jaar. Hazen en konijnen 8 a 12 jaar. Herten van 50 jaar zijn echter niet zeld zaam. maar Dinsdagochtend is op het vliegveld van Blackbushe in het graafschap Surrey een vliegtuig van het type „Hermes" neergestort en uitgebrand. Het vlieg tuig, dat ongeveer tachtig mensen aan boord had, vervoerde militairen met vrouwen en kinderen. Vier personen - een kind en drie leden van de be manning - kwamen om het leven. De foto geeft een beeld van het brandende vliegtuig op het vliegveld. DONDERDAG 8 NOVEMBER IJMUIDEN Thalia. 20 uur: „De Wenteltrap". Rex, geen opgave. B.B., 20 uur, Patronaatsgebouw, „Jan van Dommelen" met toneeluitvoering. Openbare leeszaal en bibliotheek, Heide- straat, open van 10-12.30 uur. Ontspanningswerk bejaarden, Patronaats gebouw, filmmiddag KNZHRM. „Felison", Heidestraat, expositie van schil derijen en tekeningen van Geert Jan van Meurs en beeldhouwwerken van Louk van Meurs-Mauer, geopend van 19-21 uur. SANTPOORT Velser Kunstkring Voor Allen, 20 uur, Herv. Kapel, voordrachtsavond mevrouw Enny Mols-De Leeuwe. VRIJDAG 9 NOVEMBER IJMUIDEN Thalia, 20 uur, „Moord op de voorpagina". Rex, geen opgave. „Felison", als donderdag. Openbare leeszaal en bibliotheek, Heide straat, open van 10-12.20, 14.10-17.30 en 19-21 uur. DONDERDAG 8 NOVEMBER Geen bioscopen. K.S.A.-gebouw, 20 uur: Lezing Mr. Diepen- brock voor R.-K. Vrouwengilde. Luxor Theater, 20 uur: Vara-avond. R.-K. Leeszaal, uitleenbibliotheek, lees- en studiezaal geopend van 1013 uur. Wijk aan Zee, filiaal R.-K. Leeszaal, St. Odulfstraat 12, geopend dagelijks van 10—11 en 17—19 uur. VRIJDAG 9 NOVEMBER Kennemer Theater, 19 en 21.15 uur: „Char- ly's tante". Luxor Theater, 19 en 21,15 uur: „El Ala- mein". W.B.-Theater, 20 uur: „Davomieten". 't Centrum, 20 uur: Jaarvergadering Partij van de Arbeid. 't Centrum, 20 uur: Vergadering Rode Kruis Colonne. „De Groentenbeurs", vergadering Land bouwschap. Openbare leeszaal, geopend van 15—17 en 1920 uur; Jeugdleeszaal, Zeestraat 26, geopend van 18.3020 uur. R.-K. Leeszaal, uitleenbibliotheek geopend van 1518 en 1921 uur; lees- en stu diezaal geopend van 1518 en 1921.30 uur. Tdens een woensdagavond in het Cen trum gehouden bijeenkomst van leden der winkeliers combinatie „Plan-West" toonde men zijn ontstemming over de door de Breestraat-winkeliers georganiseerde lo terij. De heer Akse heeft op deze bijeenkomst het een en ander verteld over de gang van zaken der Breestraat-loterij. Er was een overeenkomst dat dergelijke actie's door de gehele Beverwijkse middenstand zouden worden georganiseerd; nu is het tegendeel, gedaan. Na overleg met de betrokken winkeliers combinatie is men tot een resultaat ge komen. Nu kan iedere Beverwijkse winke lier deelnemen aan deze verloting. Uitdrukkelijk werd op deze bijeenkomst nog gewezen op het feit, dat men in geen enkele opzicht tweedracht wil zaaien in de Beverwijkse middenstand, maar alleen maar wil samenwerken. Op deze bijeenkomst heeft de heer Chr. Schijf uit Hilversum een praatje gehouden over het zaken doen der middenstanders. Spreker herinnerde aan de jaren van voor de oorlog toen we een gave gulden hadden zonder volledige werkgelegenheid. Nu is dat anders en zien we dat er vol op werk is zodat iedereen werkt, het geld rolt en hiervan profiteert de middenstand. Maar nu is het een eerste vereiste dat men zorgt om over voldoende kapitaal te beschikken. De heer Schijf toonde deze noodzaak aan met cijfers, en er volgde tot besluit een leerzame gedaohtenwisseling over deze en andere kwesties. Lustrumviering Mater Amabilisschool In verband met het feit, dat de Mater Amabilisschool te Beverwijk haar eerste lustrum heeft beëindigd, heeft het bestuur van de Katholieke Stichting ter verzorging van de Mater Amabilisscholen in Bever wijk en omgeving gemeend, dit op een eenvoudige, doch zinrijke wijze te moeten vieren. Het bestuur stelt zich voor een door de leerlingen van de school zelfverzorgde avond te organiseren op dinsdag 13 no vember a.s. des avonds om 8 uur precies in het Kennemer Theater aan de Zeestraat te Beverwijk. Tien jaar in bestuur Twee leden van het bestuur maken nu al tien jaar hiervan deel uit. Het zijn de heer J. Zwaan, de voorzitter en de heer A. Visser, lid van de materiaalcommissie. Voorts hebben er zitting in de heer W. Groenenveld, secretaris en de heer R. de Boer penningmeester. Uiteraard heeft de vereniging in de tien jaar hoogtepunten gekend, hoewel het wedstrijdelement en het opvoeren van de individuele prestaties niet op de voorgrond staan. In die tien jaar werden acht grote jaarlijkse uitvoeringen gegeven; de laatste zes jaar elk jaar drie maal in het Patro naatsgebouw. Gewestelijk bezien werden enige successen behaald in de kringwed strijden van Amsterdam en omstreken. „IJmuiden" kan zich er op beroemen de ADVERTENTIE het theater met de beste films vertoont VRIJDAG 8 uur, ZATERDAG en ZONDAG 7 en 9.15 uur EDDIE CONSTANTINE in een nieuw spannend verhaal MOORD OP DE VOORPAGINA Eddie Constantine, de man met de glimlach, in een serie nieuwe avonturen als verslaggever Veel opwinding! Veel humor! Veel sensatie MAANDAG, DINSDAG en WOENSDAG 8 uur HET SCHIP DER VERLOREN VRQUWEN in kleuren 100 vrouwen op weg naar het Bagno in opstand tegen helse terreur! 18 j. ZONDAGMIDDAG 3 uur vertonen wij Een bijzonder Jeugdprogramma 10 KLEINE NEGERTJES Geheel Nederlands gesproken Een feest voor alle kinderen Voorverkoop zondagmorgen 11-12 uur. DONDERAG 15 NOV. - 8 uur speciale voorstelling het ontroerende filmwerk KINDEROGEN HEDENAVOND '8 uur DE WENTELTRAP Het beroemde meesterwerk vol dramatische hoogtepunten V VIJ-nieuws Het eerste elftal van WIJ heeft zaterdag een vrije dag, zodat onze aandacht ten volle gewijd kan worden aan de lagere elftallen. IJmuiden 2 ontvangt het sterke Energie, dat slechts 1 punt achter ligt op het 2e elftal. Dit kan dus een spannend duel worden, temeer daar het gaat om de bovenste plaats. IJmuiden 2 verschijnt met: H. Koster; PC. Boudesteijn, H. Kort; Fr. v. d. Heyde, D. Klaassen, C. Boudesteijn; A. Wapenaar, L. v. Genderen, v. Luppens, C. Langbroek, Z. Vlieland. Met het 3e elftal gaat het niet best. Nog steeds wordt gewacht op de eerste overwin ning, die toch zaterdag wel gerealiseerd kan worden als het eveneens onderaan staande RCH op bezoek komt. WIJ 4 gaat op bezoek bij Energie 2 en wellicht kan deze wedstrijd een winstpunt opleveren. Het programma luidt: IJmuiden 2Energie (3 uur); IJmuiden 3 RCH (3 uur); Energie 2—IJmuiden 4. Aspiranten: IJmuiden aStormvgoels a; IJmuiden b—Stormvogels c. Junioren: Kennemerland bIJmuiden a. OOK BEGIJNESTRAAT IN FEEST VERLICHTING Tijdens de komende feestdagen zal ook de Beverwijkse Begijnestraat verlicht wor den. De feestverlichting is reeds opgehan gen en zal deze week nog branden. Naar „Het Vrije Volk" weet te melden, zijn de zalen in de gemeente Velsen voor de communisten en hun mantelorganisaties taboe er wordt door de particuliere zaalhouders niet meer toegestaan, dat deze verenigingen gebruik maken van hun zaal ruimte. Ook de gemeente zou zich niet lan ger bereid hebben getoond de onder haar beheer staande zaalruimte aan CPN en an dere communistisch getinte organisaties af te staan. Rode Kruis-avond aangepast aan toestand In verband met de ontstellende gebeur tenissen in Hongarije heeft het Beverwijk se Rode Kruis-bestuur besloten het karak ter van de op 9 november in het Centrum te houden bijeenkomst van Rode Kruis medewerkers te veranderen. Het aange kondigde cabaretprogramma zal dien ten gevolge komen te vervallen. Het overige gedeelte van het programma met name de uitreiking van Landsteinerpenningen en -plaquettes vindt gewoon doorgang. ^oc<x>oocoooocooc<x>ooooc)cx)oooctooc)ooocxxxxxxxxxxxx3oooooco Opwekking H ongar ij e-b ij eenkomst Onderstaande democratische politieke g partijen wekken de inwoners van de ge- 8 meente Velsen op deel te nemen aan de 5 Hongarije-bijeenkomst, die wordt ge- 8 houden op vrijdag, 9 november om acht uur in Garage Stormvogels aan de Kal- 8 verstraat te IJmuiden-Oost. 8 Antirevolutionaire Partij Christelijk Historische Unie Katholieke Volkspartij Partij van de Arbeid 8 g Volkspartij voor Vrijheid en Democratie 8 oooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooocoooa 8 DE FRISSE EN ACTIEVE vereniging, die in Velsen deze week maandag het tien jarig bestaan heeft herdacht, is de Gymnastiek Vereniging IJmuiden. In intieme kring is het feest van dit tweede lustrum tijdens een aantal bijeenkomsten met alle leden in de Ichthusburcht gevierd en de ruim vijfhonderd leden van „IJmuiden" zien ongetwijfeld elk voor zich op een aangename avond terug. En Velsen staat in de eerstvolgende maanden ook nog een bijzondere verrassing te wachten: de Christe lijke Gymnastiek Vereniging IJmuiden heeft het besluit genomen tot oprichting van een eigen tamboer- en pijperkorps, dat met vijfendertig man op de jubileumuit voering in maart 1957 voor het eerst zal optreden en enige weken daarna in Velsen op straat zal verschijnen. Donderdag, 7 november 1956 Beste Kinderen, De dingen, die jullie ouders de afgelopen week hebben beziggehouden, zijn natuur lijk ook niet aan jullie voorbijgegaan. En die dingen zijn droevig, in-droevig. Daarom moeten we met de „eigen krant", waaraan verschillende van jullie al een heleboel hebben gedaan en die ik jullie voorstelde te maken, toen het nieuwe gebouw van de krant aan de Lange Nieuwstraat werd geopend, even wachten. Tot de rouw geweken is en de droefheid in ons hart opgeborgen wordt om er telkens weer aan terug te den ken, als we het woord „Hongarije" horen. Jullie mogen natuurlijk doorgaan met het insturen van tekeningen en aardige opstelletjes voor die „krant van jullie", maar we stellen de zaak alleen maar een beetje uit. Goed? „De lichaamshouding van het kind in de lagere schooltijd" was het onderwerp, waarover mevrouw J. G. v. d. Klashorst- Janse gisteravond een inleiding hield in hotel „Velserend" voor de ouders van de kinderen der Brederodeschool te Santpoort. Voorafgaande hieraan besprak de heer De Jonge, voorzitter der oudercommissie, nog enige belangrijke punten met de ouders. Hij wees er op dat, nu de permanente uitbreiding van de school een feit gaat worden, de noodschool volgens het ge meentebestuur waarschijnlijk overbodig zal zijn. Spreker was echter van mening dat deze klassen binnen afzienbare tijd door het steeds stijgend aantal leerlingen bezet zul len kunnen worden. Hij vroeg zich af, of er geen mogelijkheid is om deze tijd te overbruggen. Geen der aanwezigen wist echter een voorstel te doen, zodat de spre ker overging op het volgende onderwerp, n.l. de Sinterklaasviering in schoolverband. De kinderen der laagste klassen zullen een bezoek van de Goedheiligman op school krijgen, terwijl de ouderen door de Onder wijzers Toneel Vereniging op een toneel voorstelling getracteerd zullen worden. Mevr. v. d. Klashorst, die hierna het woord nam, gaf de aanwezigen aanschou welijk onderwijs over de lichaamshouding der schoolkinderen. Zij gaf aanwijzingen voor het onderkennen van beginnende af wijkingen, die veel voorkomen bij de kin deren van de lagere scholen. Het is, zo zei spreekster, van het grootste belang dat hier streng op gelet wordt, zodat tijdig doeltreffende maatregelen genomen kun nen worden, omdat deze afwijkingen tot vergroeiingen kunnen leiden, waardoor het kind niet alleen lichamelijk doch ook dik wijls geestelijk zich niet helemaal volwaar dig gaat voelen. Wa tnnv !o k vergooi de wolf en de beer wordt gewoonlijk niet ouder dan 15 20 jaar. Over het algemeen worden de dieren in gevangen staat veel ouder dan in de vrije natuur en sterven de vrouwelijke dieren eerder dan de mannelijke. Schrijf het tegenovergestelde op van de volgende woorden: laf, innerlijk, glad, gul, hoog, vol, jong. De beginletters vormen de naam van een beroemd Spaans schilder. Probeer het maar eens en stuur de oplossing aan Tante Els Dit zal geschieden door het aanbieden van een traktatie aan alle werknemers en wel op vrijdag 9 november. Op verschil lende plaatsen in het bedrijf worden buf fetten ingericht om op deze manier ieder van de werknemers te kunnen laten delen in de vreugde die ook de directe bij ge legenheid van de ingebruikstOTling van PM 21 bezielt. Een van de beste psychologische films uit het Amerikaanse arsenaal is ongetwijfeld de rolprent „The Spiral Staircase", die vanavond bijwijze van extra-voorstelling in het Thalia Theater wordt gedraaid. Het gegeven is te subtiel om hier na te ver tellen, maar wie van de beklemmende sfeer weet te genieten, welke door een verant woorde rolbezetting en een magnifieke ca meravoering worden begeleid, moet deze filim vanavond in het theater aan de Bree- saapstraat gaan zien. De afdeling IJmuiden van de vereniging „Oud-Katholiek Ondersteuningsfonds", die vrijdagavond zou worden gehouden is door het bestuur, dat de aanschrijvingen voor deze bijeenkomst reeds had uitgezonden, verschoven naar vrijdagavond 16 novem ber in het Oud-Katholiek verenigingsge bouw aan de Wilhelminakade. De reden van deze verschuiving is de op vrijdagavond in garage „Stormvogels" te houden grote bezinningsbijeenkomst we- aens de Hongaarse tragedie, zodat ook de O.K.O.F-leden deze nu kunnen bezoeken. De agenda voor de komende week te houden vergadering vermeldt het verslag van de in Amsterdam gehouden algemene 'edenvergadering van de vereniging O. K. D. F. en de bespreking van het winterpro- •amma. Het feestprogramma van de tienjarige heeft bestaan uit een feestmiddag voor de kleuters en jongste aspiranten, waarop van poppenkast-spel was te genieten, beeld strips werden vertoond en tractaties wer den uitgedeeld. Vorige week donderdag waren de dames en heren bijeen om het gezelschap „De Musanto's te zien optreden. De overige aspiranten genoten van het optreden van een goochelaar en kinder films. In december van dit jaar worden de onderlinge wedstrijden gehouden, waarbij het verenigingsdiploma als beloning voor de aspiranten zal klaar liggen. De dames en heren zullen opnieuw vaardigheids- proeven afleggen. Tevens zullen dan de onderlinge wedstrijden worden gehouden om de wisselbeker en lauwertakken. De grote jubileumuitvoering volgt tot slot in maart, volgend jaar. Op deze uit voering worden ruim 1000 Velsenaren verwacht, zodat het Patronaatsgebouw voor drie avonden moest worden gehuurd en besloten moest worden tot verbreding van het toneel. Zeventien afdelingen De vereniging werd in 1946 op de vijfde november gestart met negenentwintig le den. Directeur D. Schmid, die ook thans de vereniging leidt, werd op 1 januari 1947 benoemd en maakt dus al die jaren al deel uit van de vereniging. Dames en heren vormden deze groep van 29, maar al spoedig werd overgegaan tot op richting van de aspirantenafdeling in april 1947 en tot oprichting van afdelingen in IJmuiden-Oost. De Christelijke Gym nastiekvereniging IJmuiden telt thans in totaal zeventien afdelingen, die oefenen in de gymnastieklokalen van de Marnix- school en de Pieter Vermeulenschool. openluchtdemonstraties in IJmuiden op het Stationsplein te hebben geïntrodu ceerd in de naoorlogse jaren en een ieder zal zich daarbij de prestaties herinneren op Vlaggetjesdag van vorig jaar op het Stationsplein. Ieder jaar kent de vereniging 'n strand- dag voor de jongere leden en sinds twee jaar wordt ook deelgenomen met een groep aan wandeltochten. Fraaie successen zijn door deze groep reeds behaald. Drumband oefent al Met de oprichting van de eigen drum band is de vereniging al vier jaar geleden begonnen. De actie met de papieren tam- boertjes werd gevoerd en de oud papier actie draait nog steeds. Het volledige in strumentarium is inmiddels aangeschaft en er wordt door 35 man reeds geoefend onder leiding van de heer Brinkman, die ook de instructeur is van de bekende drumband van „Oranje Nassau" uit Am sterdam. „Oranje Nassau" marcheert vrij wel elk jaar mee in de Vlaggetjesdagop tocht. De papieractie wordt nu nog in hoofd zaak voortgezet om de leden van de band aan een uniform te helpen. Het „geschenk" van deze drumband aan de vereniging is niet het enige rond het tweede lustrum. De leden hebben de ver eniging een nieuwe medaillekast aange boden op de donderdag gehouden feest avond en de bestuursleden, die tien jaar zitting hebben, de heren Zwaan en Visser, mochten eveneens een attentie van de leden ontvangen. De directeur, de heer Schmid werd een boekwerk overhandigd. VOOR DE KINDEREN, die thuis in het bezit zijn van eeri aquarium is het dier, dat ik vandaag voor jullie ga bespreken helemaal geen onbekende. Het is namelijk de watervlo, een heel klein beestje, dat de slootjes in ons land bij miljoenen bevolkt en dat als voedsel voor de in de vrije natuur en in de verschillende aquaria ver blijvende vissen gebruikt wordt. Als je 's zomers met een schepnetje gewapend langs de slootkant zwerft, kun je vaak met één haal door het water een jampot vol van dat kleine gedierte vangen, waar je vissen thuis verzot op zijn. Het zou echter de moeite wel eens waard zijn om zo'n vlo van dicht bij te bekijken en omdat bijna geen van mijn neven en nichten in het bezit zijn van een micros coop, zal ik jullie eens vertellen wat er allemaal voor bijzonders aan dat miniatuur schepseltje te zien is. De kleur van de watervlooien is geel achtig, groen of rood. Voor in zijn kop staat één groot beweeglijk oog, geflankeerd door twee voelsprieten, die de vlo als roei spanen gebruikt. Achter aan zijn lichaam heeft het dier nog twee van die sprieten, die echter niet alleen voor de voortbewe ging, maar ook voor de ademhaling dienen. Het lichaam van de diertjes is bijna zo doorzichtig als glas. Je kunt door het ver grootglas alle inwendige delen zien, ook bijvoorbeeld het kloppen van het hart, de bloedsomloop, de ruimte, waarin zich de larven ontwikkeien, enz. Er zijn in ons land twee soorten water vlooien: de grote, die drie millimeter lang is en de kleine, die er maar twee telt; dus het verschil is niet groot. Zij leven van in het water zwevende algen; kleine, draad vormige plantjes. Ook eten ze rottende plantaardige stoffen en zeer kleine diertjes. Je hebt misschien wel eens opgelet, dat wanneer er een grote portie watervlooien in je aquarium losgelaten werd, het water na een paar uur zo glashelder geworden was. Allemaal het werk van die kleine beestjes die een ware water-zuivering tot stand brachten. De vissen zorgen echter wel, dat dat niet zo lang kan duren, want in de loop van enkele dagen is er geen vlo meer te bekennen en zwemmen de vissen met dikke buiken rond. In het voorjaar leggen de watervlooien een groot aantal eitjes, die het wijfje onder de schaal op haar rug draagt. Dit zijn de zomereieren, die erg dun van schaal zijn en onder invloed van de zonnewarmte spoedig uitkomen. De larven uit die eitje? blijven voorlopig op de rug van de moeder. De eitjes, die de wijfjes in de herfst leggen, worden de wintereieren genoemd, die met een dikke schaal tegen de kou be schermd zijn. Deze wintereieren, drijven los op het water. Ze kunnen rustig bevrie zen of verdrogen, zonder dat het iets sch-^e doet. In het voorjaar, als het war- mei vordt, komen ze uit alsof er niets ge beurd is. Zo zie je hoe mooi de natuur voor alle levende kiemen zorgt! Blijkens een mededeling van de directie van de Koninklijke Papierfabrieken Van Gelder Zonen N.V. te Velsen aan het ge hele fabriekspersoneel, acht zij het ogen blik gekomen om, nu na het overwinnen van de voornaamste moeilijkheden de nieuwste en snelste papiermachine de PM 21 regelmatige bijdrage aan de papierpro- duktie van het bedrijf te laten leveren. Deze voor de fabriek zo belangrijke ge beurtenis wordt op bescheiden wijze ge vierd. Deze feestelijke „karos" (of „kros", zoals de mensen vroeger zeiden) was eertijds heel gewoon op straat: een koets voor de gezeten burgerij, die onlangs in Groningen nog eens opdook tijdens de 28e augustus, de dag van Groningens ontzet VVB—Beverwijk (op ..Watervliet", 14.30 'r): VVB: A. Nieuwenhuijs; A. v. d. Schans K. Kil; R. Luitjes, F. Bruinzeel en J. ersbergen; F. Boevink, F. Kooimans, H. erswijveren, J. v. d. Linde en C. Luntz. ZilvermeeuwenKinheim (te Zaandam, 4.30 uur): Kinheim: J. Pigmans; W. Mol en V. Groeneveld; J. v. d. Griend, J. Sparre- boom en K. Nicolai; G. Sluiter, J. Hamers, F v. Well, T. Weidemarn en A. Eijke. IEVDSK (op „Rooswijk", 14.00 uur): IEV: H. Alkemade; A. Harsveld en P. Per- sijn; W. v. Rixel, G. v. Berneveld en C. Schoot; H. de Reus, W. Buur, J. Duin, J. de Reus en J. Schavemaker.

IJmuider Courant | 1956 | | pagina 7