<3 lOeek iimó Rode Kruis in actie voor Hongaren Kort en bond 15 Goede prijzen op de groentemarkt C.N.V.-familie-avond in het Kennemertheater BEVERWOK Burgerlijke Stand Velsen Partij van de Arbeid over toestand in buitenland Straatterreur past niet in strijd tegen communisme Dr. Ir. M. H. Damme tachtig jaar ZATERDAG 10 NOVEMBER 1956 WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op Woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op Donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE °OOOOOOOCXXX)OOOOCXXX»OOOOOOOOOOOOOCXXXXXOOCXXXXXX)OOC>OOa oooaoocxxxxxxTonnonnoooonocooooonrxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk up Woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op Donder dag moeten afrekenen DE ADMINISTRATIE 3 ocxDoooooooooocoooooacxxxjuaootxjuoooocxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx Bloemen schaars en duur „Moord op de voor pagina" (vrijdag, za terdag en zondag avond) Er komen thans telkens ver filmde verhalen los met Eddie Constan- tine, de charmeur a la Lemmy Coution in de charmante hoofdrol en het moet gezegd worden, dat deze films dan weliswaar niet tot de hoogste toppen der cinemato grafie reiken, maar niettemin een zo ver overende vaart tonen en zoveel vakman schap aan weerskan ten van de camera laten zien, dat deze pocket-books" onder de films bepaald de moeite waard gaan worden. „Moord op de voor pagina" is het ener verende en boeiend- gefilmde verhaal een onzer vakbroeders, die als reporter van een grote Parijse krant in de nesten raakt als gevolg van de moord op de vriendin van zijn chef. Het begint met allemaal van een leien dakje te lopen, maar op het moment, dat de wurger van de schone zo goed als achter de tralies zit, komen de moeilijkheden in grote getale opdraven en Eddie „Barney" kan zich maar net uit de troebelen redden. Het wordt allemaal smakelijk en met een pittige dia loog, die helaas door de vertaling onher stelbare schade opliep, verteld, zodat aan het eind de rilling van spanning en de glimlach om de bon-vivant van een ver slaggever om de voorrang hebben gevoch ten. De barman van Walter Chiari is een móói nummer. J. F. „Tien kleine negertjes" (zondagmatinee Thalia) Dit is niet hét verhaal van de onsterfelijke Agatha Christie, maar over het bekende kinderliedje en het is dan ook een film naar dat schone poeem over de rist kleine mannen, dat dan wel niet ge trouw wordt gevolgd, omdat het er anders zo bedroefd zou gaan uitzien, maar dat dit liedje toch wel degelijk als motief draagt. Dank zij de moeite, die er aan besteed is en de vele plezierige momenten, werd deze film in velerlei opzicht een sprookje voor de kinderen, waarin wat toverij, een tover ring en andere kleine mysterietjes onze jeugd ongetwijfeld kostelijk zullen ver maken. En dat mag wel eens na een week vol nieuwsberichten en bedrukt kijkende ouders. De film, die van Duitse origine is, werd in het Nederlands nagesynchroni seerd. J. F. „Het schip der verloren vrouwen" (maan dag tot en met woensdag, Thalia) - Deze wat bijtende Franse film vertelt ons, hoe een schip met een honderd vrouwen van aanvechtbare reputatie dieveggen en moordenaressen heeft kapitein Luigi Rosi zelfs in zijn ruim naar West-Indië wordt gevaren, waar de dames dwangarbeid moe ten verrichten. En Consuelo, het „betere" meisje, is daar ook onder onschuldig veroordeeld, maar niettemin ongebroken. Ge begrijpt de melodramatische mogelijk heden, die er achter vandaan gaan komen, als de jonge advocaat, die haar maar „zo zo" verdedigde, ook aan boord geraakt en met zijn wroeging in de inktzwarte nacht staart. Terwijl er bovendien nog een nichtje van Consuelo aan boord is, die een puissant- rijke echtgenoot aan de haak sloeg en die in wezen de moord beging, waarvoor dat arme kind in het ruim opdraaide. Nu moet men de Fransen toegeven, dat zij mans genoeg waren, om er toch iets aanvaardbaars van te maken: het werd een film met prachtig clair-obscur en veel raf finement, maar het verhaal was er. ter nauwernood mee te redden. J. F. „De Vechtjas" (L u x o r-theater). De trie musketiers, met de graaf de Bragelon- ne aan het hoofd, zijn in deze film, waar van het verhaal ontleend is aan een ro man van Alexandre Dumas, bijzonder druk bezig om hun koning, Lodewijk XIV te beschermen tegen de gruwelijke listen van kardinal Mazarin. Natuurlijk wordt er weer bij gevochten. Zeer hevig zelfs, waarbij de musketiers voortdurend zegevieren. Bovendien spelen in deze film twee bijzonder bekoorlijke meisjes mee, die zeer in het begin eigen lijk niet goed weten wat zij nu willen, maar aan het einde toch een besluit heb ben genomen: een gaat in het klooster, de andere schaart zich aan de zijde van een van de musketiers. Van dinsdag af kan men in deze bios coop Silvano Mangano aanschouwen in de rol van „Anna". H. d. G. „De mooiste vrouw ter wereld". De be kende Italiaanse actrice Gina Lollobrigida is hier de mooiste vrouw ter wereld en of deze kwalificatie nu op haar van toepas sing is, of niet, vast staat, dat zij aan de film gestalte geeft. Het verhaal is verder pretentieloos en doet weinig ter zake. Voor wie hier van houdt drie kwartier char mant amusement. GEBOREN' A. van HesselingenLamberts, z. van Rijswijkstraat 28, Velsen-noord; C. M. HartmanPostma, z., Vlierstraat 12, IJmui- den-oost; A. B. M. Tromp-ten Brink z„ Hoofdstraat 154, Santpoort; B. Kersten— Buijs, d„ Zeeweg 121, IJmuiden-oost; W. G. Verhoef—Boogaert, z., Schoolstraat 7, IJmuiden; G. Th. de Graaf-Bersee, z Bo- nairestraat 24, Santpoort; C. Groenveld Post, d„ Breestraat 5 zw„ Haarlem; A. Dei- man—Wennips, z„ Casembrootstraat 5, ^OVERLEDEN: G. Klut, 74 j., echtgenote van W. F. Selderbeek, de Genestetlaan 24, Driehuis; S. Wiersma, 61 j„ ®c^gen??^ van J. A. Marijs, Kanaalstraat 242, IJmuiden ONDERTROUWD: J. S. van Hattem, Blo- tenberglaan 3, Ede en T. M. Broek, van Leeuwenstraat 82, IJmuiden; N. G. J. van Vliet, Veursestraatweg 242, Leidschendam en H. J. Fijth, Hagelingerweg 1, Santpoort, W. F. Kok, Zeeweg 249, IJmuiden-oost en M. A. Verdikt, Pres Steijnstraat 36, IJmui den; A. Heidekamp, Velserduinweg 320, IJmuiden-oost en H. G. Eelsing, Velserduin weg 320, IJmuiden-oost, t. a.: Velserduin weg 320, IJmuiden-oost; J. C; van^elL n' Cederstraat 32, IJmuiden-oost en M. M. van den Bronk, Bloemendaalsestraatweg 71, Santpoort, t. a.: Scheldestraat 23 IJmuiden Z. van den Dolder, Schipbeekstraat 6 n, Amsterdam en R. Zeeuw, Tasmanstraat S; IJmuiden, t. a.: Tasmanstraa8 ^P^lar J. A. Koppers, Popelmanslaan 23, Alkmaar en C. Th. L. Ettema, Kieftendellaan 22, Santpoort; B. A. Sminia, sPoorsl"f®JJ2 Beverwijk en J. M. Boere, CorvarjLlaa" Velsen-noord; G. D. Hommes, Kennemer- straatweg 335, Heiloo en G. E. Smit, Tlhor beckelaan 33, Velsen, t, a Wilgenlaan 18, Heiloo; R. J. de Ruiter, Kennemerlaan 58, IJmuiden en A. Koffeman, Edisonstr IJmuiden, t. a.: Kennemerlaan 58, IJmuiden. GEHUWD: J. A. Duijn en M. Julien, Westlaan 12, Santpoort; P. ^n^fn °rt' S M. H. Blesgraaf, Terrasweg 16, Santpoort, b Haver en E. P. van den Berg, Eikenstraat 40, IJmuiden-oost; G. J. Kee en E. J Wich- mann, Wijk aan ZeeërweS*54'inschoten Hoitinga en E. M. Verhorst, v?.n4Lmsah°^"' straat 9, IJ -luiden; P. van Heijst en G. Ven- nik, Walravenstraat 34, Velsen-noord, Kolbe en L. van Rijn, Wijk aanZ®®®rtwe| P' IJmuiden-oost; A. F. Los en H. Sant, Alk- maarseweg 364, Beverwijk. De leden van de afdeling Beverwijk van de Partij van de Arbeid waren vrijdag avond bijeen voor een jaarvergadering in 't Centrum, bij welke gelegenheid de voor zitter, de heer J. Thomas, de toestand in het buitenland schetste van de tijd af dat Polen In het wereldnieuws verscheen. Hij citeerde Paul van 't Veer, die zei: „Het nieuws stroomt in een dusdanig tempo op ons af, dat we het nauwelijks kunnen door zenden". De heer Thomas besprak hierbij de vele veranderingen in de Russische politiek ten opzichte van het buitenland en de vazalstaten, welke politiek gevolgd werd door het afschuwelijke bloedbad in Het zou welhaast ondenkbaar zijn ge weest, Tyanneer de huidige tragische ge beurtenissen in Hongarije onbesproken wa ren gebleven op de familieavond van het Christelijk Nationaal Vakverbond, welke vrijdag door de Christelijke Besturenbond te Beverwijk in het Kennemertheater ge geven werd. Dit geschiedde door de secre taris van het CNV, de heer B. Roolvink in een propagandarede, die hij „De ander en ik" had genoemd. Voor dit uitvoerig betoog nam spreker de periode 1940'45 als uitgangspunt, waarbij hij eraan herinnerde, dat de Duitse onderdrukking voor ons volk enigszins lichter te dragen was naarmate steeds dui delijker werd dat vrijheid en een nieuwe toekomst daagden. Doordat de geallieerden en Sovjet-Rusland de gehate tegenstander gezamenlijk naar de totale ondergang had den gevoerd, leken de tegenstellingen ook in Nederland minder scherp geworden. Bij de eerste verkiezingen na de oorlog be haalden de communisten tien zetels en als gevolg van deze verbroedering werd in talloze gezinnen ook „De Waarheid" ge lezen. In Rusland luidden immers de kerk klokken weer! De heer Roolvink noemde vervolgens enige feiten, waardoor de tegenstellingen zich langzamerhand opnieuw verscherpten, tot de Sovjet in Boedapest definitief het masker afwierp. Maar het ergste van dit alles noemde spreker, dat wij allen met elkaar niet in staat zijn deze agressor en moordenaar afdoende aan de kaak te stel len. Volgens hem was dit een der grootste tekortkomingen van de huidige westerse samenleving, want het is nimmer een christelijke opvatting geweest de naaste onbewogen te zien uitmoorden. Het in gooien van ruiten bij communisten heeft daarom geen enkele zin. Er moet worden getracht de kern der zaak te benaderen. Volgens spreker diende men in de eerste plaats terug te keren tot de christelijke levensstijl en daarbij de geestelijke wapens te slijpen, scherper dan ooit. Alleen op deze manier kan men in het leven staan als de mens, die hier toch eigenlijk God te ver tegenwoordigen heeft. En daarbij mens en dienaar te zijn, in de goede betekenis van het woord. De woorden van de heer Rool vink werden met zeer grote aandacht be luisterd. Nadat men vervolgens gezamen lijk de verzen 1 en 4 van lied 205 gezongen had, was de rest van de avond aan een be schaafd amusement gewijd. Hiervoor dien de het muziek- en zangensemble „Sempre Avanti's Jong en Jolig" uit Leiden, onder leiding van Koos Kukler. Dit gezelschap is kennelijk naar het voorbeeld van het populaire radio-ensem ble „Vrij en Blij" samengesteld. Het be staat uit een vijftiental jonge dames, die een zuiver zingend koortje vormen, met als begeleiding een orkest van ruim dertig dames en heren, die voor het merendeel accordeon- en mandolinemuziek ten ge hore brengen. Daarvan treden enkele medewerkers als vocale solisten op, waar van vooral Nel Pouw en Gerard Koolman zich door een voortreffelijk stemvolume wisten te onderscheiden. Het repertoire is samengesteld uit een rijk divertissement van binnen- en buiten landse liederen, operettemelodiën en een voudige volksliedjes, die gezongen werden als solo, dub of duet. Steeds met koor en orkest als welluidende achtergrond. En of schoon de stijl uiteraard minder gerouti neerd of geraffineerd is als bij Vrij en Blij" hoeft men zich bij „Sempre Avanti" evenmin te vervelen. Vandaar, dat het succes ook in Beverwijk bijzonder groot is geweest. Deze geslaagde CNV familieavond werd op de gebruikelijke wijze gesloten door ds. J. A. Tiemens uit IJmuiden! Een ruime aanvoer op de groentemarkt kon deze week vrij vlot verkocht worden tegen goede prijzen. Andijvie was één der meest aangevoerde artikelen, de prijs lag hier tussen de f 0,10 en f 0,20 per kilo. Spinazie raakt op: er werd tot f 0,58 per kilo betaald, sla kan men minder vlot verkopen. Boven de 8 cent per krop gaat er niets weg en er draait nog wel eens een kistje door. Bloemkool is er voor de tijd van het jaar nog volop; 75 cent per stuk was de hoogste notering. Bos- en waspeen gingen tot 33 cent per bos en per kilo. Er is een grote vraag naar spruiten en vooral de geschoonde partijen waren duur, hier voor betaalde men tot f 1,25 per kilo. To maten worden nu steeds lichter van kleur, komt er nog eens een mooi rood partijtje onder de klok dan werd er tot f 1,10 per kilo voor betaald. Boerenkool ging tot 33 cent, de overige koolsoorten kwamen tot 22 cent per kilo. Prei was heel goed te verkopen tot 26 cent per kilo. Tot deze prijs ging ook de knolselderij. De aanvoer van druiven begint kleiner te worden; er werd rond de gulden per kilo betaald. Weinig bloemen Op de bloemenveiling begint de aanvoer steeds kleiner te worden. Men is op de kaschrysanten aangewezen waarvan steeds minder ter markt komt. Men kan het heel goed in de prijs bespeuren dat er een te kort aan bloemen is, want de prijzen lig gen goed hoog. De troschrysanten draaiden rond de gul den per bos, voor enkele aanbiedingen be taalde men zelfs f 1,35 per bos. Er zijn weinig andere bloemen, cyclamenbloemen gingen tot 73 cent per bosje, anjers varieer den van 15 tot 24 cent per stuk. Er was ook een klein aanbod van rozen die een hoge prijs opbrachten. Bij de potplanten zijn het hoofdzakelijk de cyclames die aan de markt komen; hiervoor werd van f 0,65 tot f 2,10 per stuk betaald. Hongarije. Het ergste vond de heer Tho mas nog, dat het vrije Westen kan weten dat het Hongaarse volk doodbloedt, en er vrijwel machteloos tegenover staat. Het enige wat we kunnen doen, aldus de heer Thomas is, medicamenten, voedsel en geld zenden. Ook besprak de heer Thomas nog de houding van sommige mensen in binnen- en buitenland, die menen dat men het communisme kan bestrijden door het in brand steken tfan gebouwen en met straat terreur. Zijn mening was dat men beter geld kon storten op girorekening 999 van het Nederlandse Rode Kruis. De bevolkingsgroei van Beverwijk en de uitslag van de verkiezingen bespreken de, meende de heer Thomas, dat alles in het werk moet worden gesteld om door middel van bijeenkomsten en cursussen een flink kader te vormen, zodat de Partij van de Arbeid altijd kan beschikken over voldoende bekwame mensen. De secretaris, de heer R. Kaebisch, bracht een uitgebreid jaarverslag uit. Het aantal leden was tot einde oktober gestegen van 314 tot 381 en nadien waren weer heel wat leden toegetreden. Ook het jaarverslag van de penningmeester, de heer H. J. Diederik, gaf een duidelijk beeld van de verkiezings strijd en de offervaardigheid der leden. Als penningmeester werd gekozen de heer J. T. Thuis. Daar het bestuur bestaat uit een oneven aantal leden, meende de heer A. Boer zich terug te moeten trekken. Aan het einde van de vergadering werd de aandacht gevraagd voor een belangrijke vergadering van de Vrouwengroep op 18 december, waar Alfred Mozer zal spreken over het conflict over het Suezkanaal. Een groep van 42 Hongaarse vluchte lingen, onder wie zich studenten, fa brieksarbeiders, vier musici en een kunstschilder bevinden, is met een vliegtuig op het Parijse vliegveld Le Bourget aangekomen. Het is de eerste groep Hongaarse uitgewekenen die in Frankrijk onderdak zal krijgen. De linker foto laat zien hoe de vluchte lingen op Le Bourget het vliegtuig ver laten. Op de rechter foto een van de vrouwen uit de groep die met haar baby op schoot van een kop koffie geniet. Door de transportcolonne van het Rode Kruis afdeling Beverwijk, was yoor haar leden een feestavond georganiseerd in het Centrum, doch de gebeurtenissen in Hon garije waren aanleiding om het feestelijke gedeelte van het programma te doen ver vallen, zo deelde de voorzitter van de plaat selijke afdeling, de heer G. W. P. Stouten- beek mede. Het speet hem, dat de vrijwil lige medewerking van het IJmond-cabaret onder leiding van G. Bonnema, kwam te vervallen, doch gezien de spontane mede werking van het landelijke Rode Kruis aan de hulpactie ten bate van Hongarije had het bestuur het wenselijk geacht dit een volgende keer te organiseren. De voorzitter was zich bewust, dat het voor de meeste leden niet zo prettig aandeed, doch de beschikbare tijd was helaas niet toereikend om bijvoorbeeld een film over het werk van het Rode Kruis in te lassen. Spreker was dankbaar voor het vele werk, dat door de leden was verricht, waarbij hij vooral de nadruk legde op het werk van de transportcolonne, dat der donors en de Welfaredienst. Vooral wat, de donors betreft, kon spreker mededelen, dat zij ervan overtuigd konden zijn, dat het door hun afgestane bloed nu reeds zijn weg naar Hongarije had gevonden. Reeds twee dagen na de gebeurtenissen in Hongarije, zo zei spreker, had de regering Dakota's ter beschikking gesteld voor het transport van bloedplasma en hieronder was ook het bloed van de afdeling Beverwijk. Hij wekte de geyers op hiermede voort te gaan en hun vrienden en kennissen op te wekken zich ook hiervoor op te geven. Ook de col-' lectanten kregen waarderende woorden van de voorzitter. De opbrengst was nog nooit zo hoog geweest en landelijk gezien is Beverwijk de mildste gever, gerekend naar het aantal inwoners. Verleden jaar had de collecte 5721 opgebracht, dit jaar was het bedrag 6029. Toch zag de voorzitter het aantal leden gaarne nog toenemen, doch gezien de ontwikkeling van Beverwijk zal dit wel op grote moeilijkheden stuiten. Een bijzonder beroep deed spreker op de collec tanten, om hun volle medewerking te ver lenen bij de collecte die volgende week woensdag, donderdag, vrijdag en zaterdag wordt gehouden ten bate van Hongarije. Veel medewerkers zijn hiervoor nodig. Ieder, die zich hiervoor beschikbaar wil stellen, is van harte welkom. Men kan zich opgeven bij de heer P. v. d. Esch, secretaris van het Rode Kruis, Akerendamlaan 18 te Beverwijk. Hierna ging de voorzitter over tot het uitreiken van de Landsteinerplaquettes in „brons" voor het 15 maal afstaan van bloed. Namens het hoofdbestuur en het plaatse lijke bestuur feliciteerde hij de heren; T. C. Bakker, P. W. Burggraaf, J Falentijn, Jac. Haanepen, D. Hoogvorst, R. J. Klijn, Th. F. Liebregs, Th. Oosterveer, H. J. Pee kei en W. Rademaker. Een speciaal woord van lof ontving de heer Rademaker, daar deze reeds 25 jaar lid van het Rode Kruis is. Bij hun binnenkomst ter vergadering hadden 115 dames en heren de kleine plaquette ontvangen. Deze mensen hadden vijf maal hun bloed afgestaan. Ook zij ontvingen de dank van het plaatselijke bestuur. Tot slot gaf de voorzitter het woord aan mevrouw Scherpenhuyzen, om he? een en ander te vertellen over het Welfarewerk. Het doel van dit werk is, om personen die niet meer in staat zijn normaal in het arbeidsproces werkzaam te zijn, steun in het leven te geven. De afdeling heeft hier voor ruim 1100 beschikbaar gesteld, waarvoor deze mensen materiaal ter be schikking kregen. Een Beverwijkse firma stelt deze dienst in staat om de week vóór St. Nicolaas het vervaardigde werk in haar zaak te verkopen. De opbrengst komt de patiënten ten goede en spreekster hoopte, dat de vele aanwezigen hun medewerking zouden verlenen. De voorzitter dankte mevrouw Scherpen huyzen en hierna bleef men nog enige tijd gezellig bijeen. Op dinsdag 16 november wordt dr. ir. M. H. Damme te Wassenaar, oud-directeur- generaal van de P.T.T., tachtig jaar. In 1989 behaalde hij aan de Polytechnische School te Delft het diploma van werktuig kundig ingenieur, waarna hij in dienst trad bij de Staatsspoorwegen in Nederlandsch Indië. In 1913 werd hij hoofdingenieur van de staatsspoor- en tramwegen. Hij was dit tot 1919, waarna hij twee jaren een parti culier bedrijf, de oliefabriek „Insulinde" leidde. Daarna keerde hij in de gouverne mentsdienst terug als gedelegeerd lid van de Semarangse spoorwegcommissie, met als opdracht een oplossing te zoeken voor ,iiet vraagstuk .deij spoor- <?n tramlijnen te Semarang'. Nadat nij aeze kwestie tot een oplossing had gebracht, kreeg hij als voor zitter van de salariscommissie voor bur gerlijke landsdienaren tot taak de bezoldi gingen te herzien. De ontwerpregeling heeft hij later als regeringsgemachtigde verdedigd in de Volksraad. Hij was daarna voorzitter van de commissie voor de lucht- verkeersdienst in Nederlands Indië. In 1925 verliet ir. Damme de Neder lands-Indische dienst met pensioen. Op 1 juni van dat jaar werd hij benoemd tot directeur-generaal van het staatsbedrijf der P.T.T. in Nederland. Hij bleef dit, met een onderbreking van zeventien dagen in 1939, tot 1941 en was het in 1945 wederom. Van 25 juli tot 10 augustus 1939 was hij minister van Sociale Zaken in het vijfde kabinet-Colijn. Hij ging, toen dit kabinet aftrad, niet over naar het tweede kabinet- De Geer dat daarna werd geformeerd. Als directeur-generaad van de P.T.T. heeft de heer Damme dit staatsbedrijf ge reorganiseerd en gemoderniseerd. Het werd van een verliesgevend een winstge vend bedrijf. De senaat van de Technische Hogeschool te Delft benoemde hem in 1938 tot eredoctor in de technische wetenschap. Dr. ir. Damme heeft zeer veel gedaan voor de internationale ontwikkeling van het luchtpostvervoer. Hij werd lid van de Raad van Beheer van de K.L.M. ei* voor zitter van de Koninklijke Nederlandse Ver eniging voor Luchtvaart. In de jaren van de Duitse bezetting hielp hij daarbij het illegale A.N.P. door reeds in de winter van 1940 op 1941 mede te werken aan de inrichting van een geheim telex-zendstation. Voor het Interkerkelijk Bureau verrichtte hij vele werkzaamheden om voedsel bijeen te brengen. Honderden studenten hielden donder dagavond een betoging in Wenen langs de verschillende communistische centra en verwoestten het hoofdkwar tier, districtsbureaus en een communis tische boekwinkel. Op de foto ziet men een van de districtsbureaus van de partij nadat de studenten hun woede erop hadden gekoeld. BINNENLAND Onderscheiden. De ambassadeur van de Bondsrepubliek Duitsland heeft de versier selen van het „Grosse Verdienstkreuz" uit gereikt aan mgr H. J. J. Hussen en aan mr. F. L. S. baron Van Tuyll van Serooskerken, als waardering van hun verdiensten inzake het onderbrengen van Duitse vluchtelingen kinderen in Nederlandse gezinnen. Vrachttaxi's. In Amsterdam is opge richt een „vracht- en besteltaxi-centrale", de eerste Nederlandse instelling op dit ge bied. In Frankrijk en België bestaan reeds langer dergelijke centrales. Voorlopig zal men in Amsterdam het bedrijf uitoefenen met één geblokbande bestelwagen. De maxi mum capaciteit is 500 kg. Men houdt zich aan de tarieven, die gelden voor het perso nen taxivervoer. Goes. De kustmijnenveger „Goes" is vrijdag bij de scheepswerf De Vries Lentsch te Amsterdam aan de marine overgedragen en officieel in dienst gesteld. De burgemees ter van Goes bood namens het stadsbestuur het wapen van Goes aan, waarin een gans voorkomt, het zinnebeeld voor waakzaam heid. Bezoek afgelast. Het bezoek, dat de minister van Buitenlandse Zaken van Vene zuela, dr José Loreto Arismendi, op uitnodi- ginug van de Nederlandse regering van 12 tot 15 november aan ons land zou brengen, is afgelast, omdat de minister de delegatie van Venezuela in de algemene vergadering van de Verenigde Naties moet presideren. Verbrand. In Den Haag is een geheel in hout opgetrokken huisje aan de Binck- horstlaan, geheel in vlammen opgegaan. In het huisje woonde een gezin met zeven kin deren. Het huis en het meubilair waren ver zekerd, echter niet een op de eerste verdie ping opgeslagen splinternieuwe inboedel van een ander gezin. Vals. In Den Haag zijn drie Engelsen aangehouden, die inkopen en verteringen betaalden met valse reischèques. Zij kochten bij diverse winkeliers kleine voorwerpen en maakten hier en daar verteringen. Zij be taalden steeds met een nieuwe chèque, zodat het wisselgeld op die manier hoog opliep. Bij hun arrestatie hadden zij 450 gulden op zak. De drie mannen, twee sluiswachters en een kleermaker uit Londen ^ijn opgesloten. Verantwoordelijk. Op 29 september 1954 is een autobus uit Luik, die in slechte toestand verkeerde, in Valkenburg veron gelukt, waarbij 18 mensen om het leven kwamen en 7 gewond werden. Het gerechts hof in Luik heeft de garagechef van de autobusonderneming veroordeeld tot een jaar gevangenisstraf. De twee organisatoren van de autobustocht en de chauffeur werden respectievelijk veroordeeld tot 8, 6 en 2 maanden voorwaardelijke gevangenisstraf. Onbevoegd. De rechtbank te Amster dam heeft de 47-jarige mevrouw J. E. van de B.V. uit Amsterdam veroordeeld tot f 750 boete wegens het onbevoegd uitoefenen van de geneeskunst. De kantonrechter had haar tot vier boeten van f300 veroordeeld wegens „genezing door handoplegging". Zij was reeds eerder veroordeeld voor eenzelfde feit. Voor bejaarden. In een voorstel aan de gemeenteraad hebben burgemeester en wet houders van Amsterdam een krediet ge vraagd van f 4.749.000 voor de bouw en in richting van een centrum voor bejaarden, bestaande uit 98 woningen voor valide echt paren en een verzorgingstehuis met con ciërgewoning, alsmede voor de bouw van een winkel met woning en drie autoboxen in Tuinstad-Slotermeer. HAARLEM EN OMGEVING Sint Maartentocht. De speeltuinafdeling „Weltevreden" in Haarlem-Noord houdt maandagavond 12 november haar jaarlijkse Sint Maartenoptocht door de Indische buurt. Zevenhonderd kinderen zullen meelopen; het vertrek is om halfacht bij de speeltuin aan de Spaarndamseweg. Medewerking verlenen de twee trommelkorpsen „De rode bandeliers" en „Frans Hals". Veertig jaar in overheidsdienst. Maan dag 12 november hoopt de heer H. F. Vere- schildt te Haarlem, technisch opzichter-B bij het PEN te Bloemendaal de dag te her denken waarop hij veertig jaar geleden in overheidsdienst trad. Geldinzameling. Ten behoeve van de hulpverlening aan Hongarije zal zaterdag middag 17 november in Heemstede op initia tief van het Interparochieel sociaal chari tatief centrum een geldinzameling worden gehouden, waarvan de opbrengst beschikbaar zal worden gesteld aan het R.K. Huisves tingscomité te Den Bosch.

IJmuider Courant | 1956 | | pagina 13