Bezinningsavond in Stormvogels-garage werd waardige manifestatie van 1200 Velsenaren Kerkdiensten EN OIP ZEE „SCHENK HAMSTERVOORRAAD AAN HONGAREN" Wij begraven de levenden AUTORIJSCHOOL „IJMOND" jj ZATERDAG 10 NOVEMBER 1956 13 Inleveren Sommetjes Vreugde en nacht Taak niet afgedaan WITT F KRUIS Stormvogels naar HVG SST rod°è ffisperciebonen Uitgevaren visserijvaartuigen Onderlinge wedstrijden bij B.D.C. Alle IJmond-elftallen in het veld L.T.B.-ers vergaderen Scheepvaart Agenda voor Beverwijk Zondagsscholen tf ff IN DE KILLE AVOND van deze vrijdag is Velsen tesaam gestroomd in de grote Stormvogels-garage aan de Kalverstraat zakelijke ruimte, nog vervuld van de resten, die de dagelijkse arbeid er achterliet om te getuigen van de smaM en de verontwaardiging, welke ook in onze gemeente over de mensen golfden bij de barbarij van Boedapest en Dunapentele, de terrein tegen het Hongaarse volk, de fosforbommen op vrouwen en kinderen, de schending van een zo heet begeerde vrijheid. De geïmproviseerde manifestatie, een machteloos maar waardig bewijs van de verbondenheid met hen, die nog elk uur met de blote handen vechten tegen een ongekende overmacht, is een bezinning van twaalfhonderd Velsenaren geworden bij muziek van Béla Bartök en de woorden van hen, die de gevoelens van ons volk in deze zwarte dagen poogden te vertolken. Deputaties van de verschillende VelsenSe organisaties, het college van B. en W., alle kerkelijke gezindten en vooral de burgerij heeft in een wijde cirkel rond het ronde platform, dat stemmig was getooid met de Hongaarse en Nederlandse vlaggen, geluisterd naar twee Nederlanders, een Hongaar en een mis van requiem. Maar meer nog heeft men gehoord de stem van het eigen machteloze hart, die opstaat tegen zulk een vloed van onrecht en ellende, wellicht het meest treffend doorklinkend in de woorden van de jonge Hongaarse vader, de heer Tóth: „De dood nü is het leven van de vrijheid want de vrijheid, dat bent u zelf". Zijn eenvoudige toespraak werd besloten met de wrange erkenning: Wij kunnen er niets aan doen wij kunnen alleen bidden, wij kunnen er niets aan doen wij kunnen alleen bidden. Ik geloof, dat God nog steeds meer kan doen dan wij. De Verenigde Naties zeggen mooie woorden, wij kunnen alleen bidden". Als loco-burgemeester heeft wethouder H. de Boer de bijeenkomst geopend met een even felle als waardige toespraak, waarin hij de ontzetting onder woorden bracht, die ook Nederland vervulde bij het vernemen van het bloedig neerslaan van de Hongaarse vrijheidsdrang. Velen hebben het gevoel toen alleen laten spreken, maar deze demonstratie zal bewijzen, dat de juiste methode is „sterk te zijn", zich te voegen bij anderen. Behalve dan het handjevol verdwaasden, tegenover wie wij niet moeten staan met haat, maar met kracht. „Als gjj naast het Hongaarse volk wilt staan," zo vervolgde de heer De Boer, „dan moet ge u durven te herinneren, of ge naast hen móógt staan." In dit verband hekelde hij de hamster woede van dit moment met de woorden: „Vrijheid wil voor een volk ook zeggen, dat het tesamen vechten wil en tesamen lijden. Morgen hebt ge de gelegenheid uw voorraden in te leveren ten bate van de dappere Hongaren aan het adres Moer- bergplantsoen, bij de Velser Gemeenschap." Een hevig applaus onderbrak en onder streepte deze woorden, die de loco-burge meester kennelijk recht uit het hart kwa men. Na Hongaarse orgelmuziek door de heer J. Meilof en het zeggen van het gedicht „De achttien doden" van Jan Campert, door mevrouw B. de Man Arends heeft de volle tenor van de heer J. Schaap een der oorspronkelijke initiatiefnemers het Largo van Handel ten gehore gebracht, waarop de heer Tóth in een simpele, maar daardoor juist zo aansprekende rede niet alleen de dankbaarheid voor het medeleven uit Nederland voor het Hongaarse leed onder woorden heeft gebracht, maar tevens heeft weergegeven, hoe dit volk naar zijn vrijheid verlangde, na een reeks van jaren de zwartste dictatuur te hebben ondergaan. Zich afvragende, of hij zich niet moest schamen, hier te staan, bepaalde hij de ademloos luisterenden bij het feit, dat er nóg geen sprake is van herinneringen, slechts van bloedige realiteit. In een paar losse gedachten legde hij zijn overtuiging neer, dat het volk van Hongarije deze strijd niet heeft gewild, dat het slechts wilde werken voor eigen toe komst en eigen geluk. Maar de jeugd werd jaren lang vergif tigd door sommetjes op de lagere school over het doodschieten van Amerikaanse soldaten en nu heeft deze zelfde jeugd de fakkel der vrijheid ontstoken. Hij herin nerde zich, hoe in 1949 een moeder huilend naar hem'toe was gekomen met het ver haal dat haar vijfjarige kleuter thuis kwam met de vraag, waarop de kleuterschool hem het antwoord had opgedrongen: „Oom Sta lin is een goeie Oom, mama en de mensen, die doodgeschoten worden, verdienen het. hè?" Hij vertelde, hoe de jeugd ook daarna voortdurend onder controle heeft gestaan, hoe de overheid zich voortdurend bemoeide met zelfs hun meest-intieme aangelegen heden en dat er iets op barsten stond. Niet alleen ideëel, maar ook economisch: de lonen waren belachelijk laag in dit Hongarije en zonder na te denken heeft het volk dus de strijd tegen de knechtschap advertentie [autorijles 1 rwi «iriSSTRAAT 52 (achter Cultu- CELSIUhS.lKfl«r IJmuiden n reel Gebouw) - Tel. mm 0 aangebonden tenslotte telde elk Hon gaars gezin wel één of meer leden, die met de rode gevangenissen kennis hadden ge maakt. En hij riep in de herinnering terug de avond van de vorige zaterdag: een ver klaring via Radio Boedapest, waarin de vreugde over een nieuwe, vrije wetenschap aan de academie van de hoofdstad werd geuit. Daarna de nacht van het verraad. „Ik kan mij niet losmaken van de ge dachte, dat wij thans levenden begraven", riep de heer Tóth smartelijk uit en hij herinnerde eraan, hoe de „voorlichting" heeft verteld, dat de Russen in het achtste en het dertiende district van Boedapest strijden tegen „kapitalisten en fascisten". Maar hoe juist deze districten de wijken der arbeiders zijn. „Hongarije weet sinds de middeleeuwen wat Mongolen zijn," zo ging hij voort „en hun methoden zullen sindsdien nog niets zijn veranderd." Met een bijna angstig- makende, zachte stem eindigde hij daarop zijn toespraak met de bovenaangehaalde woorden: „Wij kunnen er niets aan doen wij kunnen alleen bidden...." De heer J. van Os van de Abeelen, voor zitter van de Velser Gemeenschap, welke organisatie deze avond in korte tijd zo voortreffelijk wist voor te bereiden dank zij veler medewerking en oprechte spon taniteit, was de laatste spreker van de avond met een kort en klemmend woord, waarin hij wilde waarschuwen, dat onze taak met deze bezinningsavond niet is af gedaan. Daartussen in heeft het R.K. kerkkoor van IJmuiden-West „Cantemus Domino" de Missa da Requiem van Perosi gezongen en na afloop verenigden de honderden toe hoorders zich in een eerbiedig Wilhelmus. Om tenslotte door een „vrije journalist", die de tekst van een der laatste uitzendin gen van een Hongaarse partisanenzender voorlas, te worden herinnerd aan de barre werkelijkheid van een tot de ondergang strijdend volk. De schaalcollecte, die aan de uitgang van de garage werd gehouden, bracht 693,41 op. Buiten de garage, die door schijnwer pers werd verlicht en die gesierd was door de rouwende vlaggen van Hongarije en Nederland, hebben velen dankzij de per fecte luidsprekerinstallatie kunnen mee luisteren naar de gebeurtenissen binnen. Onder de aanwezigen bevond zich de bijna voltallige raad van Velsen, inclusief één der communistische leden. Te half elf reden degenen, die hun auto bij „Stormvogels" stallen, de wagens op afspraak weer in de vlot-ontruimde hal. advertentie POEDERS-TABLETTEN.CACHETS Stormvogels gebruikt haar vrije:zondag voor het spelen van een (uit-)wedstrijd tegen HVC. De volgende, sterk gewijzigde opsteUmg wor it^gepro beerd: De Graaf; F«*. «£*££5 sr, Luppens en Venus sr, v* jr, Snoeks sr, Groot en Tol. marktbericht 9 november coin fniT sla f0,03f0,08; Andijvie f 0'10-fnY0 tomaten f 0.20-f 1,10; bloemkool f C>,18—f C1,70, to Q bospeen f 0 118-f 0,32, wa P f010_f0,26; spinazie f 0,10-10,59, P f0n_f0.25; spruiten f 0 53-f ^'«groene kool f 0,14— f 1,55—f2.15; druiven f 0i8^f 1> na f n IV f 0,17f 0.38; soepgroenten iu.uj—iu.id, uien f 0,12f 0,18; peen f 0,08f 0,16. Dinsdag 30 oktober: m.t. Caroline IJM 26 (9 nov. binnen), Thorina IJM 33, Beatrix IJM 72, Dirkje RO 53, Emma Wilhelmina KW 135; m.l. Annie IJM 14, De Vrouw Anna KW 52 (9 nov. binnen), Willempje KW 89 (9 nov. binnen), De Vier Gezusters KW 162 (9 nov. binnen), Onder neming II SCH 27, Cornelia Maria SCH 135; m.k. Mercator IJM 19, Limanda KW 33 (9 nov. binnen), Alida Jacoba KW 165 Okko Bosker WR 25 (9 nov. binnen), Pietertje HD 87. Woensdag 31 oktober: m.t. Elie Cheneviere IJM 23, Wiron IV IJM 209, Dirk Maria KW 80, Cornelis Vrolijk Fzn. SCH 171; m.l. Nestor KW 101 (9 nov. binnen), Onderneming IV SCH 153; m.k. Agatha Arie KW 126 (9 nov. binnen). Donderdag 1 November: s.t. Abraham VL 77; m.t. Maria van Hattem IJM 10, Curaqao IJM 99, Claesje RO 46; m.l. Cornelis KW 24, De Ver wachting KW 28, Dolfijn RO 2 (9 nov. binnen). Vrijdag 2 November: s.t. Norma Maria IJM 6; m.t. Ada VL 7; m.k. Dnggersbank KW 75, On derneming III SCH 117. Zaterdag 3 November: s.t. Viking Bank IJM 183; m.t. Ariadne IJM 18 (eerste reis), Arie Ouwehand KW 122. Maandag 5 november: m.t. Amsterdam IJM 28 Stad Enckhuysen KW 82 (eerste reis), Albatros KW 87, Burgemeester Heusdens VL 27; m.l. Arie Nico KW 17, Concordia KW 26, Saturnus KW 69, Jacoba KW 107 (8 nov. binnen), Gebroeders KW 166, Aleida KW 169, Anna Suzanna WR 88, Drie Gebroeders HD 79; m.k. Klaas Junior IJM 22, Twee Gebroeders IJM 27 Emisel IJM 31, Al- bert Willem IJM 272, Nehim I AM 16, Nehim II AM 17, Nehim III AM 18, Nehim IV AM 26. Sa menwerking HD 125, Vier Gebroeders TX 14, Tiny Dieuw WR 33, Jan Jacoba KW 12, Anne Marie KW 27, Petronella KW 31, Tiny KW 34, Stern KW 36 (8 nov. binnen) Albert Cornelis KW 68, Prinses Beatrix KW 72, Zeearend KW 79, Johanna Cornelia KW 88 (9 nov. binnen), Nico KW 98, Jacoba KW 105, Koningin Ju liana KW 133, De Vrouw Alida KW 160, Pieter Jacob KW 178, Coen Bot UK 3 (8 nov. binnen) Dinsdag 6 november: s.t. Tzonne IJM 1; m.t. Deining KW 8, Maria Theresia KW 99; m.l. Wi ron III IJM 221, Floris KW 59, Elizabeth KW 64 Willy Alida KW 65, De Vrouw Dirkje KW 104, Arie KW 155; m.k. De Twee Gebroeders IJM 3 (9 nov. binnen), Dageraad IJM 4, Texel IJM 5, Zuiderkruis IJM 7, Maartje T.TM 8, Poolster IJM 11, Neeltie IJM 240. Nellie TX 24 Arendje Jacoba KW 21 (9 nov. binnen), Rein KW 30 (9 nov. binnen) Prinses Margriet KW 51, Hermina IV KW 53, Cornelia Adriana KW 58, Alice KW 62 (8 nov. binnen), Gerda Marianne KW 71 (9 nov. binnen), Twee Gezusters KW 77 (9 nov. binnen). Adriana Catharina KW 92, Willem KW 94 (9 nov. binnen), Arendje KW 98, Jana KW 210. Woensdag 7 november: s.t. Vios I IJM 24; m.t. Albertha Hendrika KW 81; m.l. Petronella KW 125; m.k. Hendrikje BU 33 9 nov. binnen). Donderdag 8 november: m.t. Eveline IJM 116, Wiron II IJM 211; m.l. Jacoba KW 107; m.k. De Hoop I IJM 45, De Hoop II IJM 59, Stern KW 36 Alice KW 62, Coen Bot UK 3. Vrijdag 9 november: m.t. Johannes Polderman IJM 20. Allan Water IJM 34; m.k. De Twee Ge broeders IJM 3 Arendje Jacoba KW 21, Rein KW 30, Limanda KW 33, Twee Gezusters KW 77. Haringcïrijfnetvisserij Donderdag 25 oktober: m.l. Martenshoek IJM 283 (9 nov. binnen), Vooruit KW 151. Vrijdag 26 oktober: m.l. Helena KW 39, Aafke Jacoba KW 41, Rijnmond II KW 43, Rijnmond III KW 44, Hette Margaretha KW 74 Borneo KW 127, Bali KW 129, Janna KW 163. Zaterdag 27 oktober: m.l. Cornelis Marinus KW 48, Excelsior II KW 78, Java KW 159, Een dracht KW 168, Zeemeeuw KW 170, Onderne ming KW 175. Dinsdag 30 oktober: m.l. De Arend KW 7, Hu- bertha Gerarda KW 9, Dirk KW 19 (9 nov. bin nen), Grietje KW 22, Volharding KW 23 Mar- grietha Maria KW 29, Everard Christina KW 40, Neptunus KW 45. Annie KW 54, Voorwaarts KW 140, Willy KW 141. Woensdag 31 oktober: m.l. Huiberdina Gijs- bertha KW 85, Nederland VII KW 130. Donderdag 1 november: m.l. Maria Jacoba KW 3, Ella Christina KW 97. Vrijdag 2 november: m.l. Mr. Dirk Donker Curtius KW 2, Gezina Geertrui KW 176. Zaterdag 3 november: m.l. Robert William KW 123. Maandag 5 november: m.l. Fierman Eduard KW 5 (6 nov. binoen), Rijnmond IV KW 15 (7 nov. binnen), Willem Cornelis KW 16 (7 nov. nen) Hollandia KW 18 (7 nov. binnen), Toena- 95 nov- binnen), Rijnmond V 5vYY np,Wihelmina in KW 147 (7 nov. binnen), Willy SCH 7 (6 nov. binnen) Dinsdag 6 november): m.l'. Gorredijk IJM 75 (7 nov. binnen), Piet en Leendert Huibert K^V I £!e^r\?d£ard KW 5 <7 n°v- binnen), Eliza beth KW 49, Toenadering KW 95 (7 nov. bin- Smi*o^ihSlmma 11 KW 138 <8 nov. binnen), wiiiy SCH Woensdag 7 november: m.l. Gorredijk IJM 75 (9 nov. binnenFierman Eduard KW 5 (9 nov. bdiïe,ï\aAnna k" Cor"elia KW 14 Rijnmond IV KW 15 (9 nov. binnen) Willem Cornelis KW 16 (8 nov. binnen) Wilhelmina I KW 26 Rertha KW 38 (8 nov. binnen), Nelly Maria KW 70 (9 nov. binnen), Toenadering KW 95, Wilhelmina III KW 147, Katwijk III KW 161 w"neimina Donderdag 8 november: m.l. Hollandia KW 18 (9 nov. binnen), Orion KW 22 (9 nov binnen) Sakinr KW 32, Nederland VI KW 37 Rertha KW 9 nov. binnen), Sumatra KW 86 Wilhel mina KW 138; m.k. Dine Marie KW ,7 Vri, „g 9 november: m.l. Gorrediik itm 75 Fierman Eduard KW 5, Willem Cornelis ifw ifi Dirk KW 19, Orion KW 22, Nelly Maria KW 70. Bakker heeft opnieuw de leiding In tegenstelling tot de vorige week was de belangstelling voor de onderlinge wed strijden welke in het Statenhuis gespeeld werden maar zeer matig. In afdeling A is de afgebroken partij tussen Chr. Bakker en J. G. H. Hagenaar, na bestudering door beide spelers remise verklaard. Thans speelde Chr. Bakker tegen L. Klaver weer een prachtige partij. In het middenspel behaalde hij na een mooie slagzet een schijf voordeel en dit was voor hem vol doende om de partij te winnen. Hierdoor staat Bakker thans weer op de bovenste plaats. De strijd tussen K. Kikke en S. D. Hoog- vorst werd door Hoogvorst in het eindspel zeer sterk gespeeld. Hij brak door naar de damlijn en wist zo de partij in zijn voor deel te doen eindigen. In afdeling B speelde A. Romeijn een slordige partij tegen E. Stam. In de ope ning liep Romeijn in een door Stam goed opgezette val, wat hem twee schijven en de partij kostte. J. v. Zutphen wist in de opening tegen P. Nijman een prachtige damslag uit te voeren. Deze werd echter door Nijman weer ontnomen, maar hij raakte hierbij twee schijven achter. Het was voor Van Zutphen voldoende om de volle winst te behalen. J. P. Komen speel de deze avond niet zijn sterkste partij, zo dat D. Willems op vrij eenvoudige manier van hem kon winnen. In afdeling C heeft G. Bijster op overtui gende wijze Ph. Geerling zijn eerste neder laag toegebracht. A. Diemeer boekte deze avond zijn vierde achtereenvolgende over winning. Thans moest L. Klein het onder spit delven. De partij R. Schutter tegen H. A. Meinsbergen werd een overwinning voor laastgenoemde. De handbal zal zondag voor de vereniging „IJmond" voor alle elftallen weer gaan rollen, waarbij de belangrijkste wedstrij den die van de eerste dames- en heren- ploegen zullen zijn. IJmond I-heren gaat naar Amsterdam-Noord om te spelen tegen Tonido I, welke ontmoeting voor IJmond de laatste „veldstrijd" zal zijn, aangezien de komende week in het RAI-gebouw in Amsterdam de zaalhandbalcompetitie weer gaat beginnen. De Noord-Amsterdammers staan op eigen terrein bekend als flinke en gevaarlijke tegenstanders, zodat er een grote kans is, dat de IJmond-heren, die thans wegens een beter doelgemiddelde boven aan de ranglijst staan, wel eens pun tenverlies zouden kunnen lijden. Het eerste IJmond-damesteam, dat al een mooie competitie met succesvolle resulta ten achter de rug heeft, bezoekt de Velsen- Noordse zusters Full Speed I. De eerste wedstrijd werd voor IJmond een flinke overwinning en ook nu zullen de punten wel bij de „Watervlietsters" blijven. Een spannende strijd kan verwacht wor den tussen de damesteams IJmond 2 en De Blinkert I. Weliswaar hebben de bezoek sters redelijke winstkansen, maar de IJ- mondsen lieten de laatste weken ook goede resultaten zien. De IJmond 2-heren, die nog geen enkel winstpunt vergaarden, krijgen bezoek van HOC 1 en het ziet er naar uit, dat de Haar lemmers de beste papieren hebben. Voorts zijn er wedstrijden tussen de da mes junioren De Blinkert AIJmond B en tussen de meisjes-aspiranten IJmond A IJmond B. De opstellingen zijn: IJmond I: Dames: M. Klesser; H. Venus, M. Hellmann; D. Marckelbach, W. Bosma, R. v. Buuren; G. Roos, G. Slatman, J. Kruk, T. Schuit, H. Zwart. IJmond I: Heren: J. Böhm; W. Siebers, J. v. Buuren; A. Blok, H. Boom, H. Schik; J. Wolters, K, Klesser, B. Hofman, E. Sauer, G. Unger. In de zaal van café Roozendaal heeft de Castricumse L.T.B. een algemene ledenver gadering gehouden onder voorzitterschap van de heer J. Dijkman. Deze sprak in zijn openingswoord zijn medeleven uit met het zo zwaar beproefde Hongarije. Hij vestigde in dit verband de aandacht op de collecte die in onze gemeente gehouden wordt en sprak de hoop uit dat allen naar draag kracht hieraan zouden geven. Terugblikkend op het afgelopen zomer seizoen memoreerde hij dat vooral de hooi bouw voor de veehouders niet al te best was geweest. Bovendien was door de vele regens het gras van minder goede kwaliteit. Wat betreft de bloembollencultuur merk te hij op dat vooral in het voorjaar dit produkt een goede afzetprijs had, doch dat er voor dit seizoen een daling van prijs te constateren was geweest. Over de tuin bouw in Kennemerland deelde hij mede, dat deze het niet te best had gemaakt, waarbij was gebleken hoe kwetsbaar de koude-grond-cultuur wel is. Hij hoopte dat de winterprodukten een goede prijs zouden opbrengen, opdat daardoor nog weer wat zou kunnen worden goedgemaakt. Ook het aanstaande jubileum van de af deling werd besproken. Dit wordt gevierd op 9 januari. Het begint met een H. Mis, waarna een ontbijt zal volgen en in de avonduren wordt de leden een cabaretpro gramma aangeboden. Vervolgens nam het hoofdbestuurslid de heer Tel het woord. Hij sprak over: „Het landbouwbeleid in de toekomst", een in teressant onderwerp, waarvoor spreker aller aandacht had en waarop hij tot slot tal van vragen te beantwoorden kreeg. Annenkerk, 9 te Amsterdam. Aalsdijk, 9 v. Belawan n. Penang. Abbekerk, 10 te Manilla. Aludra, 9 v. Mauritius n. Penang. Amerskerk, 9 te Antwerpen. Amstelkroon, 9 v. Londen n. Willemstad. Arkeldiik. 10 te Tj. Priok. Aalsdijk, 9 te Belawan. Alderamin, 11 te Colombo v. Aden. Alkaid, pass. 8 Fern. Noronha n. Las Palmas. Amstelvaart, 8 180 m. z.w. Acapulco n. Japan. Anker. 8 240 m. z.o. Halifax n. Amsterdam. Alamak, 8 te Montevideo. Aldabi, 9 te Rotterdam verw. Alnati, 8 v. Montevideo n. Buenos Aires. Andijk, 8 te Havana. Bengalen, 8 v. Durban n. Dakar. Bloemendael, 9 te Amsterdam. Breda, 9 v. Amsterdam n. Antwerpen. Batjon, 9 te Singapore. Britsum, 8 310 m. n.w. Finisterre n. Londen. Bennekom, 8 1050 m. w.z.w. Fayal n. Emden. Borneo, 8 550 m. n.o. Mahe n. Kaapstad. Blitar, pass. 8 Beira n. Kaapstad. Caltex Delft, 8 te Rotterdam. Camerounkust, pass. 9 Madeira n. Dakar. Ceronia, 10 te Takoradi. Calamares, 8 60 m. n.w. Cartagena n. New York. Camitia, 8 990 m. n. Auckland n. Curaqao. Caltex The Hague, 9 te Rotterdam verw. Cleodora, verm. 9 v. Aden n. Aruba. Diemerdijk, 9 te Portland. Daphnis, 8 te Amsterdam. Dorestad,. 8 180 m. z.z.o. Kangeroe eil. n. Fao. Duivendrecht, 9 te Houston v. Rotterdam. Essa Rotterdam, 9 te Sidon verw. Ena, 9 te Recife v. Pta. Cardon. Elizabeth B, 10 te Balbao n. Corpus Christi. Eenhoorn, 9 v. Izmir n. Kalyvia. Gaasterkerk, 9 v. Manilla n. Hongkong. Gaasterland, 9 te Ilheus v. yitoria. Graveland, 9 v. llio de Janeiro n. Santos. Hoogkerk, 10 te Tsingtao. Hydra 8 45 m. w.z.w. Barbados n. Antwerpen. Helena, 8 dw. Wight n. San Juan. Hermes, 8 890 m. o.n.o. Cd. Tru-jillo n. Cd. Truj. Haulerwijk, 18 te Baltimore verw. Hispania, 10 te Rotterdam verw. Isis, 9 v. Hamburg n. Amsterdam. Iberia, 10 te Rotterdam verw. Japara, pass. 9 op Cp. Verde n. Singapore. Kermia, 8 v. Rotterdam n. Hamburg. Kinderdijk, 8 te Rotterdam. Kopioneïla 8 v. Rotterdam n. Curaqao. Korenia, verm. 10 v. Stockholm n. Rotterdam. Krebsia 11 te Curaqao verw. Kota Agoeng, 8 dw. Las Palmas n. Dakar. Kabylia, 16 te Curaqao verw. Kota Baroe, 8 390 m. n.w. Lissabon n. Lissabon. Korovina 9 te Aruba v. Rotterdam. Kalabahi, 10 te Makassar v. Surabaja. Leopoldskerk, 8 v. Bahrein n. Mena Al Ahmadi. Laertes, 9 v. Amsterdam n. Indonesië. Lutterkerk, 8 te Amsterdam. Laagkerk 9 te Hamburg. Leto, 9 v. Montreal n. Engeland. Leuvekerk, pass. 9 Dakar n. Kaapstad. Liemerdijk, 10 te Portland. Liberty Bell, 10 te Pta. Cardon verw. Maasdam, 8 v. Rotterdam n. New York. Maashaven, 8 te Rotterdam. Maaskerk, 8 te Amsterdam. Marpessa, 8 v. Rotterdam n. Yarrow on Tyne. Meliskerk, 8 te Rotterdam. Marisa, 9 v. La Spezia n. Istanbul. Meerkerk, 9 te Las Palmas. Muiderkerk, 9 te Marseille. Mariekerk, 9 te Marseille verw. Myonia, 9 te Abadan. Macoma, 9 te Melbourne. Murena, 15 te Kawasaiki v. Miri. Mentor, 8 480 m. n.o. Trinidad n. Port of Spain. Mirza 8 80 m. o.n.o. Singapore n. Yokohama. Maas, 9 v. Boergas n. Kalemata. Malea, 9 te Miri verw. Malvina, 12 te Miri verw. Maureen, verm. 9 v. Rotterdam n. Hamburg. Notos, 9 te Amsterdam. Nigerstroom, 9 te Abidjan verw. v. Takoradi. Nanusa, 10 te Bombay. Oldekerk, 8 te Penang. Oostkerk, 11 te Fremantle verw. Osiris, pass. 9 San Miguel Az. n. Curaqao. Overijsel, 9 te Hamburg. Osiris, 8 300 m. o.n.o. Azoren n. Curaqao. Oranjestad, 8 480 m. n.o. Fayal n. Plymouth. Orion 8 840 m. w.z.w. Fayal n. Rotterdam. Polyphemus, 8 te New Orleans. Prins Johan Willem Friso, 8 te Rotterdam. Peperkust, 9 v. Las Palmas n. Amsterdam. Prins Casimir, 9 te Montreal v. Quebec. Pr. Philips Willem, 9 te Cleveland. Purfina Hellas. 8 210 m. o. Mogadiscio n. Kaapst. Peperkust, 8 275 m. z.z.w. Las Palmas n. A'dam. P. G. Thulin, 9 200 m. w.z.w. Bermuda n.Port- landmaine. Prins Frederik Hendrik, 9 70 m. n. Landsend n. Londen. Parkhaven, 14 te Antwerpen verw. Prins Frederik Hendrik, 10 te Londen verw. Prins Willem III, 8 te Antwerpen. Pr. Willem George Fred., 8 v. Sarnia n. Detroit Roggeveen, 8 v. Port Elizabeth n. Beira. Ruys, 8 v. Santos n. Montevideo. Radja, 10 te Dakar. Raki, 10 te Tj. Priok. Rijndam, 9 te Cobh. Rondo, 9 v. Singapore n. de Musirivier. Roepat 9 rede Khorelmufatta. Samarinda, 8 v. Panamakanaal n. Los Angeles. Senegalkust, 8 v. Amsterdam n. Dakar. Stad Alkmaar, 8 v. Vlaardingen n. Philadelphia. Stad Arnhem, 8 v. Rotterdam n. Philadelphia. Stad Maassluis 8 v. Amsterdam n. Narvik. Sarangan, 9 v. Hamburg n. Rotterdam. Stad Schiedam 9 v. Gibraltar n. Rotterdam. Straat Torres, 9 v. Karachi n. Bombay. Saidja, 9 te Sambu. Sambas, 13 te Samarinda verw. v. Singapore. Soestdijk, 8 650 m. n. Azoren n. New York. Straat Bali, 9 te Vitoria. Stad Schiedam, 9 te Gibraltar v. Bone. Sarpedon, 9 te Cartagena v. Aruba. Singkep, 8 140 m. w.z.w. Monrovia n. Durban. Sibajak, 9 280 m o.n.o. Cocos eil. n. Kaaustad. Stad Haarlem, 9 790 m. z.w. Valentia n. Cardiff. Stad Leiden, 9 te Rotterdam verw. v. Antw. Stad Vlaardingen, 13 te Rotterdam verw. Tegelberg, 9 te Port Elizabeth. Ternate, 9 te Rotterdam. Tibia, verw. 23 pass. Kielerkanaal n. Sundsvall. Tjisondari, 7 v. Kobe n. Nagoya. Tero, verm. 10 v. Rotterdam n. Hamburg. Theobaldius, 28 te Dakar verw. Tabian, 8 390 m. w.z.w. Fayal n. Halifax. Tarakan, 9 te Aden. Tjitjalengka, 8 80 m. o. Belawan n. Mauritius. Tiba, 9 te Rosario. Tiberius, 9 te Port Au Prince. Tegelberg, 9 te Port Elizabeth. Tomini, 9 te New York v. Baltimore. Tjinegara, 9 te Mauritius. Van Riemsdijk, 9 te Makassar. Vasum, 9 te St. Vincent verw. n. Mena Al Ahm. Wonogiri, 10 te Singapore. W. Alton Jones, 8 300 m. w. Ouessant n. R'dam. Waterland, 9 te Santos. Willemstad, 9 te Laguaira v. Port of Spain. Westerdam, 8 560 m. o. Kp. Race n. New York. Westland, 8 90 m. z. Recife n. Santos. Woensdrecht, 9 v. Sydney n. Singapore. Willem Ruys, pass. 9 Finisterre n. Kaapstad. Zuiderkruis, 9 420 m. n.w. Auckland n. Balboa. SLEEPVAART Cycloop, 6 te Fayal. Thames 9 v. Pt. Said te Rotterdam. Titan, 8 v. Rotterdam n. IJmuiden. Dagvangsten van de kotters Leendert Jacoba, 40 kg en 2 m. Anne Marie, 10 kg en 3 m, keer vastgelopen. Tiny, 40 kg en 5 m. Stern, 40 kg en 4 m. en halve m. zwartvis. Hermina 4, weinig vangst en thuisvarende. Cornelia Adriana, 40 kg en 2 m. Ellice, thuisvarende. Willy Alida, 15 kg en 1 m. en een trek kwijt. Arend Cor nelis, 10 kg en 4 m. Gerda Marianne, wei nig vangst en thuisvarende. Prinses Bea trix, 30 kg en 2 m. en een keer vastgelopen. Johanna Cornelia, 2 kg en 3 m. en een trek kwijt. Nico, 50 kg en 3 m. van drie trekken. Arendje, 30 kg en 2 m. Jacoba, 50 kg en 7 m. Koningin Juliana, 25 kg en 3 m. Jana, wordt gesleept. Vrouw Alida, 15 kg en 3 m. Pieter Jacob, 2 kg en 1 m. en een trek kwijt. Twee Gebroeders IJM 3 thuisvarende. Twee Gebroeders IJM 27, 4 m. en thuisvarende. Emisel, 15 kg en 4 m. Arend Willem, 40 kg 'en 3 m. Corry, 7 m., geen tong. Hoop 1, 40 kg en 3 m. Wiron 5, 20 kg en 3 m. en een trek kwijt. Magda, 40 kg en 3 m. Nehim 1, geen vangst en een keer vastgelopen. Nehim 2, 40 kg en 5 m. Nehim 3, 50 kg en 5 m. Nehim 4, 90 kg en 6 m. Klaas Jr., 30 kg en 4 m. Vier Gebroe ders, thuisvarende. Nelly, 5 m., geen tong. Samenwerking, 20 kg en 3 m., thuisvaren de. Tiny Dieuw, 50 kg en 7 m. Jan Willem, 10 kg en 4 m. Internos, 25 kg en 2 m. Flevo, 40 kg en 2 m. en halve m. zwartvis. Binnengekomen schepen IJM 33 Thorina, 72 Beatrix, 75 Gorredijk, 14 Annie, 283 Martenshoek, 3, 239, 226, 206, 249, 202, 322, 27, 11, 240, 5, 8. KW 5 Fierman Eduard, 22 Orion, 19 Dirk, 38 Ber tha, 18 Hollandia, 15 Rijnmond 4, 101 Nes tor, 28 Verwachting, 74 Hette Margaretha, 24 Cornelis, 169 Aleida, 125 Petronella, 107 Jacoba, 70 Nelly Marie, 86 Sumatra, 95 Toenadering, 175 Onderneming. 32 Sa- kina, 15 Anna Cornelia, 35, 94, 56, 33, 70, 60, 77, 92, 30, 71, 21, 53, 62, 27, 33, 210, 88, SCH 171 Cornelis Vrolijk, HD 87 Pietertje, 125 Samenwerking, RO 46 Claesje, 29, VD 9, UK 264, 99, 4, 78, 94, 115, 93, 90, 147, TX 14, WR 50, 88, 49, AM 18. Vertrokken schepen IJM 34 Allanwater, 20 Johannes Polder man, 75 Gorredijk, 226, 249, 206, 322, 27, 3, KW 16 Willem Cornelis, 5 Fierman Edu ard, 70 Nelly Marie, 19 Dirk, 22 Orion, 38 Bertha, 18 Hollandia, 36, 21, 77, 33, UK 94, 115, 73, 118, 86, 72, 85, 186, 24, 16, 105, 99, 264, 18, 222, 234, 4, RO 29. Wat er vandaag was Van de trawler- en trawlloggervloot wa ren vandaag binnen de „Claesje" (van 1 nov.) met 1160 kisten vis, waarvan 500 ha ring, 240 makreel, 220 schelvis, 100 kool- vis, 70 wijting, 30 diversen en 10 stuks stij ve kabeljauwen; de „Beatrice" (van 30 okt.) met 1220 kisten, waarvan, 350 haring, 250 makreel, 450 schelvis, kabeljauw, gul en koolvis, 250 stuks stijve kabeljauwen; de „Nestor" (van 31 okt.) met 1300 kisten haring en de KW 74 met 700 kisten haring. Voor buitenland De export nam vandaag grote kabeljauw i nregels af voor f 112 f 124, kleine voor f 62f 66, kisten grote kabeljauw voor f 144f 150, kisten kleine voor f 112— f 130. Grote schelvis noteerde f 29f 37, grootmiddel f 26f 31. Grote tong haalde f 5.60f 6.20, grootmiddel f 4.30f 4.40, kleinmiddel f 3.50f 3.70, tong I f 3f 3.20 en tong 2 f 2.70f 2.80. Schol I haalde f 57f 62 en zet-, middel- en grote schol f 64—f 72. Het binnenland in De Breskens-haring in IJmuiden bracht vanmorgen f 14f 18 op, de trawlerharing f 17—f 21.50 en de makreel f 23—f 25. Grote gul ginig van de hand voor f 41 f 48, middel voor f 41f 45, torgullen voor f 24—f 29, zwarte koolvis voor f 56f 64, grote gullenmaat voor f 22, kleine gullen- maat voor f 17f 18 en leng voor f 76. Kleinmiddel schelvis maakte f 46f 30, pennen f 23f 28 en braad f 21f 26. Wijting noteerde f 21f 26, schol 2 f 38 f 42 en schol 3 f 23—f 34. Haringvangsten Nacht vrijdag op zaterdag: KW 165, 161—11, 170—5, 43—30, 85—17, 110—10, 176—20, 123—10, 20—8, 29—10, 32—7, 39 —4, 40—2, 78—4, 2—5, 73—23, 138—6, 129—6, 159—6, 163—1, 141—34, 130—10. Geen vangst KW 57, 140, 168, 3, 7, 9, 23, 48. Gemiddelde vangst: 9 kisten. Alle an dere schepen (28) zijn thuisstomend. Vijf voor maandag Vijf trawlers en trawlloggers voeren voor de maandagnacht 6250 kisten vis aan, waarbij 3250 haring, 1300 makreel en 1100 schelvis. Voor de maandag komen de Curagao (van 1 november) met 1200 kisten vis, waarvan 570 haring, 320 makreel, 140 ge stripte schelvis en piepers, 60 dichte schel vis en piepers, 90 zwarte koolvis, 20 wij ting, de Abraham (van 1 november) met 1450 kisten vis, waarvan 850 haring, 400 makreel, 150 schelvis en piepers, 50 zwarte koolvis, de Emma Wilhelmina (van 30 ok tober), met 1150 kisten vis, waarvan 680 haring, 170 makreel, 30 gestripte makreel, ZATERDAG 10 NOVEMBER Kennemer Theater, 19 en 21.15 uur: „Char- ly's Tante". Luxor Theater, 19 en 21.15 uur: „El Ala- mein". W.B.-Theater, 20 uur: „De dansmeester". Kennemer Theater, 20 uur: Concert „De Klavierschippers". 't Centrum, 20 u.: ,,D.O.K.", gewichtheffen. Openbare Leeszaal, geopend van 1013 en 1516 uur; Jeugdleeszaal, Zeestraat 26, geopend van 14.3016.30 uur. R.K. Leeszaal, uitleenbibliotheek geopend van 1013 en 1417 uur; lees- en stu diezaal open van 1013 en 1417.30 uur. Wijk aan Zee, filiaal R.K. Leeszaal, Sint Odulfstraat 12, geopend van 1011 en 17—18 uur. ZONDAG 11 NOVEMBER Kennemer Theater, 14.30 uur: „Klein Duimpje"; 16.30, 19 en 21.15 uur: „Char- ly's Tante". Luxor Theater, 14.30 uur: „De vechtjas"; 16.30, 19 en 21.15 uur: „El Alamein". W.B.-Theater, 14.30 uur: „De gebroken pijl"; 16.30 en 20 uur: „Kus des doods". Statenhuis Velserweg, 10.30 uur: Humanis tisch Verbond, A. L. Constandse over „Drieërlei Godsbegrip". MAANDAG 12 NOVEMBER Kennemer Theater, 19 en 21.15 uur: „Char- ly's Tante". Luxor Theater, 19 en 21.15 uur: „De mooi ste vrouw ter wereld". „De Groentenbeurs", 20 uur: bijeenkomst van de kappers. Openbare Leeszaal, geopend van 1517 en 1820 uur; Jeugdleeszaal, Zeestraat 26, geopend van 1920 uur. R-K. Leeszaal, uitleenbibliotheek geopend van 1518 uur; lees- en studiezaal ge opend van 15—18 en 19—21.30 uur. K.S.A.-gebouw, 20 uur: Voorlichtingsavond over Paranormale bevoegdheid. 180 schelvis en piepers, 35 wijting, 35 zwar te koolvis, de Annie (van 30 oktober) met 300 kisten vis, waarvan 100 makreel, 180 schelvis en piepers, 20 kabeljauw en gul en 25 stuks stijve kabeljauw. De Thorina (van 30 oktober), is blijven liggen met 980 kisten vis, waarvan 470 haring, 30 makreel, 160 koolvis, 200 schelvis en piepers, 40 wijting, 60 kabeljauw en gul, 20 diversen en 400 stuks stijve kabeljauwen. De Cor nelis Vrolijk (van 31 oktober), bleef liggen met 1020 kisten vis, waarvan 550 haring, 250 makreel, 200 schelvis en piepers, 20 zwarte koolvis. Zondag 11 november IJMUIDEN: Ned. Herv. Kerk, Kanaalstraat, 10.15 en 17 uur: ds. D. C. van Wijngaarden. Gebr. Chr. Belangen, 10 uur: de heer W. J. Mulder, jongerendienst. Ned. Herv. Kerk, Bethlehemkerk, 10 uur: ds. J. van den Berg; 18.45 uur: ds. J. J. H. v. d. Ree, schipperspredikant te Am sterdam, Jeugddienst. Geref. Kerk, Ichthuskerk, 9 en 10.45 uur: ds. J. van Leeuwen; 15 en 17 uur: ds. J. A. Tiemens. Geref. Kerk (Art. 31 K.O.), 8.30 en 16.30 uur: ds. R. te Velde, uit Ommen. Chr. Geref. Kerk, 10 uur: leesdienst; 15 uur: ds. Geels uit Haarlem. Gemeente Gods, Cultureel Gebouw, 10 uur: bijeenkomst. Doopsgezinde Gemeente, Helmstraat, ds. J. P. Jacobszoon, uit Driehuis. Oud-Katholieke Kerk, 8 uur: Vroegmis, 10 uur: Hoogmis, 19 uur: Vespers. Dins dag en donderdag, 9 uur: Heilige Dienst. Leger des Heils, 10 uur: Heiligings samenkomst, 15.30 uur: Soldatensamen- komst, 19 uur: Openluchtsamenkomst, 20 uur: Verlossingssamenkomst, leider com mandant A. C. Beekhuis. Baptistengemeente, Cultureel Gebouw, 10 uur: ds. J. W. Weenink. IJMUIDEN-OOST: Ned. Herv. Kerk, Goede Herderkerk, 10 uur: ds. S. de Roest; 19 uur: ds. J. H. W. Dickhout. Geref. Kerk, Bethelkerk, 10 en 17 uur: ds. W. Diepersloot. Ver. v. Vrijz. Herv., Abelenstraat 1, 10.30 uur: ds. A. J. Engels, uit Zaandam. Evangelisatievereniging „Elon", Kapel Vareniusstraat, 10 uur: de heer Joh. H. v. Oostveen, uit Driebergen; 19.30 uur: de heer Th. Dikkes, uit Leiden. Vergadering van Gelovigen, De Ruyter- straat 73, samenkomst. DRIEHUIS: Evang. Luth. Gemeente, kapel Wester- veld, 17.15 uur: ds. J. A. Roskam. VELSEN: Ned. Herv. Kerk, Engelmunduskerk, geen opgave ontvangen. VELSEN-NOORD: Ned. Herv. Kerk, 10 en 19 uur: ds. H. P. Huisman. Vrije Evang. „Emanuël", gem. ontsp.- lokaal, Van Diepenstraat, 10 uur: de heer Polderman uit 's-Gravenhage. BEVERWIJK: Ned. Herv. Gemeente, Grote Kerk, 10 uur: ds. J. O. Norel. Irenekapel, 10 uur: ds. F. C. Willekes. Populierenlaan, 10 uur: ds. J. A. Oorthuys. Jeugdkapel „Groene Huis", 10 uur: de heer A. Boer. Geref. Kerk, M oensplein, 10 en 17 uur: ds. C. Meyer. Vrijz. Herv. Gemeente, Prinsesselaan, geen opgave. Maranatha, 10 uur: de heer A. Th. Besse- laar, uit 's-Gravenhage; 19 uur: de heer H. Veldkamp, uit 's-Gravenhage. Leger des Heils, Jan Alsweg 32, 10 uur: Heiligingssamenkomst; 12 uur: zondags school; 16.30 uur: Kindersamenkomst; 20 uur: Verlossingssamenkomst. Alle sa menkomsten staan o.l.v. Ie luitenante L. Benjamins. WIJK AAN ZEE: Ned. Herv. Kerk, Julianaplein, 10 uur: ds. J. A. Eekhof. HEEMSKERK: Ned. Herv. Kerk, 10 uur: ds. B. J. J. Naessens. CASTRICUM: Ned. Herv. Gem., 10 uur: ds. Van der Staay, van Amsterdam. Geref. Kerk, 10 en 17 uur: ds. A. A. Leenhouts. SANTPOORT: Ned. Herv. Kerk, 10.30 uur: ds. H. F. Winterwerp uit Nijmegen; 18.45 uur: ds. D. ter Steege, bijzondere kerkdienst. „De Toorts", 9 uur: ds. D. C. van Wijn gaarden. Chr. Geref. Kerk, 9 uur: ds. D. H. Bies- ma: 15.30 uur: ds. A. H. Schippers, uit Hillegom. Geref. Kerk, 9.30 uur: ds. H. W. Wierda, uit Haarlem; 17 uur: ds. M. W. J. C. de Kluis. Geref. Kerk (Art. 31 K.O.), 10.30 en 15 uur: ds. N. Bruin. IJMUIDEN-WEST: Herv. kinderdienst, Creutzbergschool, 10 uur. Leger des Heils zondagsschool, gebouw Edisonstraat, 12.15 uur. Herv. kinderdienst, Insingerschool, 10 uur. Herv. kinderdienst, Comitéschool, 10 uur. Geref. Evang. zondagsschool, Groen van Prinstererschool, 10.45 uur. Geref. Evang. zondagsschool, Ichthus- burcht, 11 uur. IJMUIDEN-OOST: Kinderkerk „IJmuiden-Oost", Emma- school, 10 uur. Herv. zondagsschool, Julianaschool, 10 uur. Kinderkerk „IJmuiden-Oost", Theo Thijssenschool, 10 uur. Geref. zondagsschool, Lariksburcht, 11.30 uur. Geref. Evang. zondagsschool, 10.30 uur, Ossendorpschool, ingang Lemairestraat. DRIEHUIS-VELSEN DORP: Herv. zondagsschool, 10 uur, Marie Bo- reelkleuterschool, alle leeftijden. Herv. zondagsschool, 12 uur, Wijkge- bouw, Torenstraat, leeftijd 5 en 6 jaar. SANTPOORT: Herv. zondagsschool, 12 uur, Kapel aan de Pastorieweg, leeftijd 5 t/m 7 jaar. Herv. zondagsschool, 12 uur, Jeugdhuis aan de Burg. Enschedélaan, 8 t/m 10 jaar. Herv. zondagsschool, 12 uur, „School met de Bijbel" aan de Frans Netseherlaan, 11 t/m 12 jaar. VELSEN-NOORD: Herv. zondagsschool, 12 uur, Kleuter school aan de Banjaertstraat, leeftijd 5 t.m. 8 jaar. Herv. zondagsschool, 12 uur, C.V.O.- school aan de Langeveldstraat, leeftijd 8 t.m. 13 jaar. Geref. Evang. zondagsschool, Da Costa- school, 11.30 uur

IJmuider Courant | 1956 | | pagina 19