Invloeden van de ontwikkeling in de IJ mond op Haarlem Visserij- varia Notaris Anten werd door Velsen van harte gehuldigd Wilde herten bezoeken bok Havenberichten Walvis bij IJmuider boei Rapport Economisch Instituut Altijd behulpzaam'' de karakteristiek van zijn taak MAANDAG 12 NOVEMBER 1956 9 Minder industriemeer verkeer, geen stimulans voor cultureel leven Inleiding over Fivoy voor P.vd.A.-leden Over „huizen bouwen" „Kijk Uit" schaakte met wisselend succes Succesvolle Klaproos collecte in Velsen Bijzondere dienst in O.K. kerk voor Hongarije Duivenshow in „Flora" Op 5 en 6 januari expositie Geert Venema 25 jaar de Noordersluis VTC kreeg haar eerste nederlaag In de lagere regionen verlies zowel als winst bij Militairen en zwemmers leiden in DGIJ-toernooi 0 Het Nederlands Economisch Instituut heeft in opdracht van de gemeente Haar lem een rapport samengesteld over de in vloeden op de gemeente Haarlem welke in de loop van de komende twee a drie decen nia veroorzaakt zouden kunnen worden door de krachtige ontwikkeling van het IJmondgebied. Met name wordt daarbij gedacht aan de invloeden op Haarlem als industriestad, als handelscentrum, als ver keersknooppunt, als winkelcentrum en als cultureel centrum. Zoals bekend vindt de industriële bedrij vigheid in het IJmondgebied haar zwaarte punt in het aan de monding van het Noord zeekanaal gevestigde zware-industrie-com- plex van de Koninklijke Nederlandse Hoogovens en Staalfabrieken. Het is dan ook de verwachting dat een krachtige ont wikkeling van het gehele IJmondgebied in de komende decennia moet worden tege moet gezien. De groei van het Hoogovencomplex en de daarmee gepaard gaande agglomeratie van een op de industrie ingestelde bevol king zal namelijk, aldus het rapport, weer een krachtige stimulans betekenen voor de ontwikkeling van niet op de Hoogovens gebaseerde industrieën van allerlei aard. Ook de verbetering van de verbinding van de IJmond-Noord met de Randstad Holland zal, na gereedkomen van de tunnel onder het Noordzeekanaal te Velsen, niet nalaten daarop een gunstige invloed uit te oefenen. De samenstellers van het rapport hebben voorts een overzicht gegeven van de ver moedelijke toekomstige ontwikkeling van de bedrijvigheid in de IJmond-Noord en de daardoor te verwachten bevolkingstoene ming. Daarbij heeft men zich gebaseerd op het onlangs verschenen ontwerp-streekplan voor de IJmond-Noord en ten dele ook op eigen berekeningen. Het streekplan gaat, wat de toekomstige bevolking van het IJmond-Noordgebied be treft, uit van een werkgemiddelde van 156.000 personen in 1980. Er wordt dus rekening gehouden met de mogelijkheid dat de bevolking van het gebied IJmond-Noord in de periode van 1947 tot 1980 zal groeien van 36.450 tot 156.000 personen. Een uit breiding van Beverwijk in noord-oostelijke richting zal aan deze bevolking huisvesting moeten bieden. Voor Velsen-Zuid wordt overeenkomstig de bestaande uitbreidings plannen gerekend met een groei van 40.000 personen in 1950 tot ruim 60.000 in 1980. Voorts heeft het Economisch Instituut zich de vraag gesteld hoe deze ontwikke ling nu de gemeente Haarlem zal beïnvloe den met betrekking tot respectievelijk de industrie en groothandel, de winkels, het verkeer en het culturele leven. Bij de win kels ligt de zaak het eenvoudigst. Daar Beverwijk reeds thans een winkelcentrum is ten opzichte van zijn omgeving en deze functie waarschijnlijk nog zal worden ver sterkt door de te verwachten toekomstige sterke uitbreiding van deze gemeente is het duidelijk dat alleen van de groei van Velsen-Zuid belangrijke stimulansen Y°or. de Haarlemse winkelstand kunnen worden verwacht. In 1950 bevond zich vermoedelijk niet minder dan dertig percent van het door Velsenaren voor de voorziening van hun behoeften benodigde winkelpersoneel in Haarlem. De vraag is natuurlijk of deze graad van afhankelijkheid in de toekomst ongewijzigd zal blijven. De mogelijkheid daartoe moet zeker niet uitgesloten worden geacht. In dat geval zal dertig percent van de aankopen in de winkels van de mensen die zich in de komende decennia in Velsen komen vestigen, aan de Haarlemse winke liers ten goede komen. Ten aanzien van het verkeer hebben de rapporteurs zich niet beperkt tot de invloe den die van de ontwikkeling van het IJmond-gebied op de Haarlemse verkeers drukte zullen uitgaan, doch men heeft het onderzoek uitgebreid tot alle verkeer in of uit noordelijke richting dat Haarlem als uitgangspunt of als bestemming heeft of zijn route door Haarlem kiest. De te verwachten indrukwekkende groei van het verkeer komt duidelijk naar voren in het volgende staatje: Verkeer passerend over het Delftplein waarvan doorgaand Totaal door Haarlem 1950 3.764 1.843 1958 9.203 3.907 1970 14.639 5.573 Voorts wordt door het Instituut aangeno men dat van de groei van het IJmond gebied geen grote stimulans zal uitgaan op de Haarlemse instellingen op cultureel ge bied enerzijds omdat veel van deze instel lingen de consumenten volgen, anderzijds omdat vermoedelijk in het IJmondgebied slechts een zeer kleine laag van de bevol king voor bepaalde culturele genietingen zoals bezoek aan schouwburg of concert zaal naar Haarlem zal willen reizen. Daarentegen zal de ontwikkeling van de IJmond wel grote invloed kunnen hebben op de Haarlemse industrie en groothandel. Enerzijds is een positieve invloed te ver wachten door een uitbreiding van de afzet ten behoeve van de IJmond waarbij de activiteit en verkoopkracht van het Haar lemse bedrijfsleven een onontbeerlijke katalysator zullen blijken. Anderzijds zou er wellicht een ongunstige invloed kunnen uitgaan van het te verwachten ruime aan bod van vrouwelijke arbeidskrachten in de IJmond, waardoor verplaatsing van Haar lemse bedrijven naar dit gebied in de hand zou kunnen worden gewerkt en van de aanzuiging van mannelijke arbeidskrachten door de zich ontwikkelende industrie in de IJmond, waardoor een schaarste op de ar beidsmarkt zou kunnen ontstaan, welke Haarlem minder aantrekkelijk maakt voor vestiging van nieuwe speciaal arbeidsinten sieve industrieën. Prijzen van zaterdag. Heilbot 3,102,60; gr. tong 6,005,10; grm. tong 4,603,70; kim, tong 3,70—3,40; kl. tong I 3,403,00; kl. tong II 2,90—2,70; tarbot I 3,20—2,60, per kg. Tar bot IV 48—41; kl. tong I 67—54; kl. schol II 4220; schar 3213; bot 2520; v. haring 21,5013; makreel 2516,50; gr. schelvis 38—29; grm. schelvis 3426; kim, schelvis 3223; kl. schelvis I 3122; kl. schelvis II 2816; wijting 3212; gr. gul 5237; midd. gul 4541; kl. gul 2916; kl. haai 2522; poontjes 16—15; kl. koolvis zw. 2422; kl. koolvis wit 37, per 50 kg. Gr. kabeljauw 244132; gr. koolvis zw. 6456, per 125 kg. Aanvoer van zaterdag. 250 kisten tong en tarbot, 1 kist heilbot, 650 kisten schol, 80 kisten schar, 60 kisten bot, 5070 kisten haring, 640 kisten makreel, 1180 kisten schel vis, 220 kisten wijting, 50 kisten kabeljauw en gul, 15 kisten haai, 10 kisten poon, 164 kisten koolvis, 20 kisten diversen. Totaal 8410 kisten. Besommingen van zaterdag. IJM 72 Beatrice f31.200; RO 46 Claesje f24.300; HD 87 f 10.400; KW 101 f21100; KW 28 f3320; KW 24 f4470; KW 169 f3560; KW 125 f1740; KW 107 f800: KW 5 f38; KW 14 f 1086; KW 25 f1880; KW 37 f 1560; KW 41 f3220; IJM 283 f7490; KW 15 f 1640; KW 38 f 1720; KW 18 f2620; KW 74 f 12.300; KW 70 f273; KW 175 "3330; KW 151 f1130; KW 86 f 1100; KW 147 f800: WR 88 f3580: WR 50 f6000: KW 88 f250; KW 92 f1450; KW 53 f1220; KW 27 f3020; KW 71 f61; KW 21 f49; IJM 3 f54; IJM 27 f 100; IJM 11 f1800; IJM 7 f3440; TX 14 f3150; HD 125 f4100; RO 29 f43. De afdeling Velsen-Noord van de Partij van de Arbeid houdt dinsdagavond in het Gemeentelijk ontspanningslokaal aan de Van Diepenstraat een ledenvergadering. In deze bijeenkomst zal na de gebruikelijke agendapunten een inleiding over de opzet van de Federatie van Industrievolkshuizen in de IJmond worden gehouden. Als spre kers zullen optreden de heren dokter H. Voorzanger en drs. A. Demmers met de on derwerpen „Wat is Fivoij" en „Wat wil Fivoij". Het afdelingsbestuur deelt voorts mede, dat, gezien de benarde toestand waarin de kas van het ouden-van-dagen-fonds al lang verkeert, dit fonds op te heffen. Het be stuur dankt daarbij allen, die dit fonds financieel hebben gesteund en zal nu uit eigen middelen het subsidie voortzetten tot 1 januari, aangezien dan de ouderdoms voorziening definitief in werking treedt. Het afdelingbestuur van Velsen-Noord, dat sedert de laatste mutaties in de jaar vergadering is gewijzigd, bestaat thans uit de heren: E. Sanders, voorzitter; H. Andrea, tweede voorzitter; G. van Ee, secretaris, Geelvinckstraat 23; A. A. Bontekoe, tweede secretaris; C. Weller, penningmeester; A. de Wilde, tweede penningmeester en J. W, Meyer, propagandaleider. De dames E. A. J. GoossensBrons en G. v. Eykelen verte genwoordigen in het bestuur de plaatselijke Vrouwengroep van de Partij van de Arbeid. A $«!#*- 'Tin O HET ZILVEREN NOTARIAAT van de heer J. H. A. M. Anten is zaterdagmiddag na een huldiging te zijnen kantore door het personeel, waarbij de heer J. Hoekstra hem een blijvend aandenken in de vorm van een elektrische klok offreerde en de toegenegenheid van zijn medewerkers onder woorden bracht, met enige staatsie ge vierd tussen de vele bloemstukken, die de zalen van „Duin en Kruidberg" vulden. Daar heeft kerkelijk en burgerlijk Velsen zijn waardering kufïnen uiten voor de man, die een kwart eeuw geleden als de jongste van Nederland het ambt van notaris aan- I vaardde en niet alleen is er in diverse redevoeringen hem de lof der volkomen inte griteit toegezwaaid, maar ook mevrouw Anten-Butzelaar kreeg menige pluim voor het onvermoeibare werken, dat zij in de afgelopen jaren heeft tentoongespreid voor het lokale en nationale belang. Na hevige gevechten is Port Said, in handen gevallen van de Brits-Franse strijdkrachten die een ten dele ver woeste stad binnentrokken. Deze foto laat zien hoe Britse commando's hun vlag de „White Ensign" hijsen op de marinegebouwen van Port Said, nadat deze in een verwoede strijd ingenomen waren. Causerie voor Velsens huisvrouwen De afdeling Velsen-IJmuiden van de Nederlandse vereniging voor Huisvrouwen heeft mevrouw H. D. 's Jacob-Goddard na mens de Nederlandse Huishoudraad in Den Haag bereid gevonden op donderdag 22 november in het Patronaatsgebouw te komen spreken over „Samen bouwen Zij zal in deze lezing de woningnood en-de mogelijkheden om goede huizen te bouwen behandelen alsmede het doel e" d'e opzet van de permanente wonmgexpositie 1te!Rot terdam om daarnaast de mogeiijkheden aan een onderzoek te onderwerpen die er voor de vrouw openliggen, mee te werken aan de woningbouw. st. adalbeftschool gaat baby verzorging doceren Het bestuur van de St. A^albertsc o voor v H 1 o te IJmuiden-oost, heeft mge volge artikel 72 van de Lager-onderwijs- weU920 de medewerking gewaagd voor de aanschaffing van leermiddelen voor het onderwijs in babyve™orgl£f wetteJijke De aanvraag voldoet aa v00rstel- eisen, zodat wij B. en W. a verlenen len de gevraagde medewerking te verlenen. De bondswe^trijdyin tiental in Krommenie de eer Menjan de club van dien naam, met o t; t l tweede tiental, terwijl het vierde tiental in Haarlem met 6-4 van HWP H won- Er was uit de grote groep van vrienden en relaties een comité gevormd, dat voor afgaand aan de receptie, de jubilerende notaris een huldiging bereidde temidden van een grote schare belangstellenden. On der meer had de gemeente Velsen zich la ten vertegenwoordigen door wethouder J. C. Aschoff en de secretaris der gemeente, de heer J. Veenstra. Voor dit uitgebreide gehoor heeft de heer P. J. Bakker als chef-de-protocol het jubilerende echtpaar welkom geheten en er aan herinnerd, dat het waarschijnlijk een unicum is, dat een Nederlandse notaris op zo jeugdige leeftijd het 25-jarig ambtsjubi leum viert. Als voorzitter van het feest comité bood daarna de heer J. J. Boon uit Santpoort de jubilaris een Delfts-blauw wandbord met de wapens van de familie en de gemeente aan, waarvan de rand spreuk duidelijk de gevoelens van zijn vrienden vertolkte. Al heeft de notaris dan ook aanvankelijk tegengestribbeld, toen men hem een huldiging wilde doen onder gaan, hij is tenslotte gezwicht voor de grote aandrang uit de kring zijner vrien den en daar was de heer Boon achteraf erg dankbaar voor, temeer, omdat de on derscheiding van de Paus, de benoeming tot ridder in de orde van St. Gregorius de Grote al eerder de verdiensten van deze Velsenaar duidelijk deed uitkomen, maar er ook van burgerlijke zijde behoefte be stond, om deze voortreffelijke inwoner van Driehuis in het openbaar de eer te bewij zen, die hem toekomt. Altijd behulpzaam De karakteristiek van zijn taak vond de heer Boon in de woorden „altijd behulp zaam" en hij wilde dit zeker ook uitstrek ken tot diens echtgenote, wier sociale werk zo veelomvattend is geworden, dat zij niet alleen als stille vennote van haar man, maar ook als gewaardeerd werkster voor de gemeenschap grote achting ondervindt. Het wandbord werd vergezeld door een fraai radiotoestel en voor mevrouw Anten was er een zilveren cadeau op deze „zilveren" dag: een vaasje met twee sier lijke orchideeën. ^ok heer Hoekstra deelde enigszins m deze hulde: de heer Boon herinnerde er aan, dat deze klerk ten kantore van notaris Anten binnenkort eveneens het zilveren jubileum gaat vieren. De emeritus-pastoor J. F. van der Meer, oud-herder van de parochie in Driehuis had zich door de last zijner 86 jaren niet laten weerhouden zijn oude vriend te ko men complimenteren, al vond hij het zelf ook wel een beetje „roekeloos". Hij wist zich nog te herinneren, hoe de inkomst van de jonge notaris een kwart eeuw gele den geen „joyeuze entree" was, met „twee keiharde notarissen in de buurt", maar hoe de enorme vitaliteit en werkdrift van de nieuweling hem al gauw deden inburgeren. De pastoor zag bovendien zijn Godsver trouwen en ambtelijke onkreukbaarheid als hoekstenen van diens carrière. _T Overbluft Namens het bestuur van de Santpoortse Boerenleenbank voerde daarna de heer W. A. Hofland het woord, die herinneringen ophaalde aan het primitieve begin van deze instelling, waaraan notaris Anten een werkzaam aandeel had, wat hij tot 1946 volhield. Een schemerlamp vertolkte de gevoelens van waardering en hoogachting van het bankbestuur. Notaris B. M. Brans uit Haarlem sprak de jubilaris toe namens de ring Haarlem van de broederschap der notarissen en noemde hem een trouw en goed lid van deze ring. Vervolgens bracht makelaar H. Homburg de goede samenwer king tussen de makelaars in Haarlem en omstreken en de notanissen onder woor den en al vond hij het nog niet helemaal het moment om feest te vieren, hij wilde niettemin de hartelijke waardering voor de jubilaris uiten. Namens de familie vertolkte de heer W. Liemt de trots op de telg Anten in een geestig speechje en in zijn antwoord toon de de heer Anten zich ietwat overbluft door de grootse huldiging, de grote sym pathie en de vele bloemstukken bij dit zil veren feest. Slaven Hij herinnerde er aan, hoe reeds in de oudste tijden der mensheid het notariaat bestond en hoe men toen bij notariële acte een slaaf kon loskopen. Helaas is het niet mogelijk nu. hele volken uit de slavernij los te kopenmerkte de heer Anten op. Met een dankwoord jegens de gemeente lijke overheid voor de voortreffelijke sa menwerking op velerlei gebied, welke dank hij ook uitstrekte over de hoofden van takken van dienst in de gemeente Vel sen, besloot de heer Anten zijn repliek. Tot de schemer viel hebben daarna velen van de gelegenheid gebruik gemaakt het jubilerende echtpaar tijdens een geani meerde receptie de hand te drukken, waar mee uit alle lagen der bevolking verte genwoordigers naar Duin en Kruidberg kwamen, om de sympathieke jubilaris persoonlijk geluk te wensen met de vrucht bare kwart eeuw van zijn notariaat. De klaprooscollecte heeft zaterdag in Velsen het bevredigende bedrag van 1914 opgebracht. Het comité is daarvoor niet alleen de milde gevers voor het mooie doel, maar tevens de collectrices en collectanten van harte dankbaar. Op instigatie van het Oud-Katholiek Episcopaat in Nederland is zondagmorgen in alle Nederlandse Oud-Katholieke ker ken een bijzondere kerkdienst gehouden, die gewijd was aan de tirannie, die het volk van Hongarije ondergaat. Tijdens de dienst in de kerk aan de Wilhelminakade werd aan het altaar de bisschoppelijke boodschap voorgelezen, waarvan de tekst luidde: „Bewogen door de nood en het leed, dat in de weken achter ons over het volk van Hon garije gekomen is door zijn strijd om uit de duisternis van verdrukking en onrecht te geraken tot vrijheid en recht, hebben verschillende kerken van ons land beslo ten gemeenschappelijk hulp te bieden aan de gelovigen der kerken van dit zo zwaar bezochte en jarenlang geteisterde land. Wij Nederlanders, die meermalen in bezoekin gen, die ons land troffen, hulp van buiten de grenzen mochten ontvangen, en wij, Oud-Katholieken, die herhaaldelijk in de jaren achter ons steun van zusterkerken genieten mochten, mogen met toewijding de gelegenheid aangrijpen, onze dankbaar heid jegens God te tonen door thans op onze beurt de hand ter hulp te reiken aan broeders en zusters, die in verdrukking en nood verkeren". Na een aanbeveling voor een geldelijke inzameling voor Hongarije, die nog deze week wordt voortgezet en het verzoek aan de gewone liturgische gebeden die „voor de vrede" toe te voegen, schreven de bis schoppen verder: „De almachtige God, de Heer van hemel en aarde, die de harten der mensen tot vrede neigt en ze met vre de vervult, geve zijn vrede aan heel onze wereld en mensheid; Hij doe het licht op gaan voor allen, die in duisternis en scha duw des doods gezeten zijn; Hij neige uw hart tot barmhartige liefde en zegene de gift uwer handen. De genade van onze Heer Jezus Christus zij met u allen. Aller heiligen 1956. Andreas, aartsbisschop van Utrecht; Jacobus, bisschop van Haarlem; Engelbertus, bisschop van Deventer. Pastoor F. C. Nieuwenhuyzen predikte naar aanleiding van Jeremias 29 vers 11, 12 en 14: Zó spreekt de Heer: Ik denk over u gedachten des vredes en niet van druk. Gij zult Mij aanroepen en Ik zal u verho ren. Ik zal uw gevangenschap te niet doen; zó spreekt de Heer! Een zeer treffend ogenblik was het toen de grote schare van gelovigen direct na de prediking onder doodse stilte het door de heer K. Gouda, organist, gespeelde Hon gaarse volkslied ten gehore bracht aan hoorde. Gezongen werd de 33ste Mis, de derde Mis van mgr. dr. A. Rinkel en als toepas selijke gezangen in deze bijzondere dienst waren gekozen gezang 189: „Wees trouwe Heer, wees Gij mij steeds nabij" en gezang 139: „Geef vrede Heer in onze tijd, geef vrede in de aardse strijd". De gelovigen, die diep onder de indruk het kerkgebouw verlieten, hebben de ex- tra-schaalcollecte voor het noodlijdende Hongaarse volk mild bedacht. Aangezien giften nog de gehele week bij pastoor Nieu wenhuyzen kunnen worden ingebracht,, zal de komende zondag het resultaat bekend worden gemaakt. Evenals in het vorige winterseizoen hoopt de IJCC IJmuider concours-commissie, waar. hij aangesloten zijn de Snelvlieger, Bonte Duit, Oranje Nassau en Snelle Wieken ook dit jaar weer haar. nu al haast traditionele, tentoonstelling te houden. De IJCC organiseert deze in afwijking van de vorige keren, nu eens in IJmuiden, en wel in de zaal Flora; de heer Roodnat was zo welwillend de zaal hiervoor af te staan. Deze tentoonstelling welke zich de voor afgaande jaren ook in een overweldigende belangstelling mocht verheugen, moet ook dit jaar weer slagen, temeer waar de „vete ranen" het nu eens welletjes vonden, en van oordeel waren, dat de jongere liefhebbers nu ook eens de handen uit de mouwen moes ten steken. Het bestuur van de tentoonstellingcom missie bestaat nu dan ook uit jongere krach ten en wel uit de heren A. Gravemaker (voorzitter), A. Hartenhof (secretaris) en K. Klepper (penningmeester). Voorts is hieraan nog een staf van mede werkers toegevoegd zodat deze tentoonstel ling wel moet slagen. Noordersluis en Venema, twee woorden die in één adem genoemd kunnen worden. Van de bouw tot heden 10 november 1956 is Geert Venema werkzaam aan 's werelds grootste sluis en hij heeft in de afgelopen 25 jaar getoond een schier onmisbare kracht te zijn bij de huidige onderhoudswerkzaam heden. Aldus de heer B. Hakkeling, hoofd van de Dienstkring IJmuiden van de Rijks waterstaat, die hem toesprak ter gelegen heid van zijn zilveren jubileum dat zater dagochtend in het gebouw van de Rijks waterstaat aan de De Wetstraat in tegen woordigheid van talrijke aanwezigen is gevierd. Hier vindt de huldiging plaats van iemand, aldus de spreker, die vol plichts betrachting en liefde zijn werkzaamheden verricht." Namens de Rijkswaterstaat dankte de heer Hakkeling de jubilaris hiervoor en naast de gebruikelijke enveloppe met in houd bood deze namens het personeel een fraai polshorloge aan, terwijl mevr. Vene ma met een boeket bloemen werd bedacht. De heer Wijnberg bood namens de Alge mene Bond voor Ambtenaren een boekwerk aan en bedacht de echtgenoet van de jubi laris eveneens met bloemen. Na afloop werd van de gelegenheid ge bruik gemaakt de jubilaris de hand te drukken en hem nog vele jaren toe te wensen. Sinds februari van dit jaar zwerven er regelmatig een paar damherten door het duingebied van de Kennemerduinen tussen Zandvoort en IJmuiden. De herten stand is verder uitgebreid, doordat de Stichting „Het Nationale Park De Kenne merduinen" enkele dieren overnam van de Dienst van Hout en Plantsoenen van de gemeente Haarlem. Deze dieren, waaronder een bok, moesten van de hand worden gedaan, omdat het aantal herten in De Hout te groot werd. Door deze aankoop is het leven van deze herten gered en is Het Nationale Park de Kennemerduinen een attractie rijker geworden. Voorlopig worden de dieren in een omrasterd gedeelte gehouden; wanneer zij voldoende gewend zijn aan de nieuwe omgeving zullen zij vrijgelaten worden. De in het wild rondzwervende herten zijn blijkbaar zo gecharmeerd van de fiere bok, dat ze over de ruim twee meter hoge afrastering springen om bij hem te kunnen komen. Veiser tafeltennisclub VTC 1 heeft in de afgelopen week de eer ste nederlaag van dit seizoen te incasseren gekregen en wel van het zeer sterk spelen de GTTC 5. De VTC-ers waren wat onfor tuinlijk wat vooral sterk in enkele partijen tot uiting kwam en sets met zeer hoge cij fers verloren moesten laten gaan: 2—8. VTC 2 was niet in staat van OZ 4 te win nen en moest met een 91 nederlaag naar huis terugkeren. Hoewel de drie spelers met leeuwenmoed gevochten hebben, kon den ze toch niet het genoegen smaken een partij te winnen. OZ was onbetwist sterker, maar een 6—4 uitslag zou dé krachtsver houding beter weergegeven hebben, gezien ook sommige uitslagen zoals bijv. 2 sets 2119 en de andere partijen in drie games. Snelders en Dijkhuizen konden met het dubbelspel de eer redden. VTC 3 kon het tegen het Spinneweb 3 niet bolwerken en moest met een 37 nederlaag genoemen nemen. Alleen invaller De Waal presteerde het om zijn drie partijen in winst om te zetten. VTC 4 ging onverstoord met zijn over- winningenreeks voort en nu was het sterke Uitgeest 2 de pechvogel. VTC 5 kan ook bogen op een behoorlijke prestatie daar zij Columbia 2 met een 91 nederlaag naar huis stuurden. Dekker en invaller Oort wonnen hun drie partijen en Schadewijk moest een punt aan Kok af staan. De dames van VTC 1 waren weer com pleet en demonstreerden meteen maar met machtsvertoon hun sterkte door te Zaa- nen 3 met 100 te verslaan. Gedurende het weekeinde kwamen in IJmuiden binnen: Aeneas van Hamburg, Wallenburg van Rotterdam, Fido van Rotter dam, Plato van Rotterdam, Octant van Lon den. Berend N van Antwerpen, Isis van Hamburg, panageotis van Philadelphia, No. madis van Rotterdam, Northern Gulf van Rotterdam, Helvetia van Londen, Kon Tiki van Rotterdam, Fortuna van Aalborg, Johan Holt van Dover, A. R. Rawal van Hamburg, Billetal van Antwerpen, Leliegracht van Mantyluoto. Lijnbaansgracht van Mantyluo- to, Lijnbaan van Gdynia, Vechtstroom van Fowey, Ellerbeck van Antwerpen, Spaarne- stroom van Fowey, Lingestroom van Huil, Netherlands Coast van Newcastle, Shepa Shet van Houston, Coburgh van Cuba, Gait Garben van Swansea. Gerd van Londen, Vanda van Stettin, Jalma van Rotterdam, Lady Sylvia van Antwerpen, Jelö van Drammen, Heriot van Grangemouth, Saxen van Otterbacken, Zuiderzee van Nantes. Aquilia van Badhurst, Jan van Hull, Anna Elisabeth van Antwerpen. Vertrokken zijn: Argentan naar Bremen, Bloemgracht naar Rotterdam, Alja naar Southampton. Medon naar Londen, Marsum- land naar Gothenburg, Capidon Yoannis naar Hampton Roads, Somalegra naar La Coruna, Celebes naar Hamburg, Noorder licht naar Aalborg, Arcturis naar Caen, Flora naar Bremen, Ida D naar Antwerpen, Eben Haezer naar Hamburg, Lutterkerk naar Rot terdam, Vanal naar Emden, Basilea naar Las Palmas; Wanda naar Rotterdam, Frey naar Cardiff, Prinsegracht naar Cardiff, Ommen- kerk naar Antwerpen, Bullfinch naar Lon den, Ivoorkust naar Hamburg, Roelf naar Kopenhagen. Westerdok naar Londen, Bali naar Indonesië, Zaanstroom naar Londen, Attis naar Bremen, Annekerk naar Genua, Plato naar Genua. Eemstroom naar Huil, Rijnstroom naar Londen, AlbertoDodero naar Figo, Notos naar Rotterdam, Nautilus naar Huelva, Marie Louise naar Londen, At lantic Ocean naar Hampton Roads, Ambio- rix naar Rotterdam, Otto Blumenfeld naar Gothenburg, Amasus Fluvius naar Ystadt, George S. Andriadis naar Hampton Roads, Octant naar Kalmar, Solom naar Rotterdam, Aeneas naar Gothenburg, Walenburgh naar Stockholm, Daphnis naar Guanta, Mendoza naar zee, Oranjefontein naar Antwerpen, Lu cas Bols I naar Huil, Armin naar Gothen burg. ,^oooooooootxxxxx:vooco<xxx>oooooooooooaooooooo(xxxxxxoooooooooocraxraooooocxxxxxxxxxxicxx>oooocxx)o^ Gistermiddag arriveerde de Poolse trawler „Wielki" WO 2, afkomstig uit Gdynia, die met een aantal andere Poolse schepen ter haringvisserij in het Kanaal was geweest, bij de IJmuidense boei op de grens der territoriale wateren met een ongewone „sleep": een dode walvis van 18 meter lengte. Het dier was dertig mijl zuidelijker in volle zee gevonden en gezien de koers van margarine en sla-olie dacht de schipper een aardig vangetje te hebben gedaan. Hij nam contact op met zijn factor in IJmuiden, de heer D. Joh. Krijger, die op zijn beurt een bestemming voor de dode reus poogde te vinden. De vismeelfabriek wist er geen raad op, omdat men nu eenmaal niet ingericht is op zulke grote knapen en het zou dus geen zin hebben, de walvis bij de kalk- zandsteenfabriek af te meren, zoals oorspronkelijk het plan was. Maar hét adres voor walvissen is tenslotte de rederij van de „Willem Barendsz". Die echter op dit speciale potje ook geen passend deksel had. Ten slotte heeft de schipper van de „Wielki" WO 2 zijn buit een eind verder zee in gesleept en daar de tros losgegooid. Met de kans, dat het beest dezer dagen als onwelriekende vleesberg de Noordzeestranden komt opzoeken. OOOOOOOOOOOOOOOCXXXXX^OOOOOOOOOOOOCXXXXXXDOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOCXXXXXXXXXXXXXXXXDOOOOOOOOOOO DE GOEDE WEKEN blijven elkaar op volgen: ook de afgelopen zes dagen heb ben de Nederlandse visserij geen wind eieren gelegd. Het waren overigens geen verheugende dagen, deze zes. De interna tionale spanningen vonden hun weerklank in de stemming in vishal en langs zuidzij, en dat er vooral maandag een paar drif tige reacties volgden op het gruwelijke verraad, waarvan Hongarije het slachtof fer is geworden, heeft niemand verbaasd, al zal menigeen wél even beduusd zijn geweest over de euvele moed, waarmee bepaalde figuren zich juist die rouwdag durfden vertonen. Het antwoord, dat aanvankelijk geba seerd was op een reactie van woede, werd later waardig en beheerst: het is het ant woord geweest van een groep handelaren, die ervoor zorgden, dat er enige duizenden geschonken konden worden voor de hulp verlening aan het bloedende Hongarije. Waarom haakte de zuidzij niet in? De besommingen bleven door alle dingen heen goed. De prijzen hielden zich stevig. Niet alleen van de haring en de makreel, maar vooral ook van de schelvis. En dat ondanks het feit, dat Breskens meer dan een miljoen kilo verse haring uit het Ka naal te verwerken kreeg. Zaterdag nog maakte de Beatrice voor goede kwaliteit f 20 per kist en als de Engelse walkwali- teit redelijk was, en er niet te veel pelsers tussen zaten, werd ook daar een kleine f 20 voor gegeven. In Breskens lag de prijs echter even anders: door de enorme aan voeren daalde de koers ter plaatse naar de f 12 per 50 kilo en deze haring was zaterdag in de markt te zien. En het oor deel, dat erover viel was „vals goedje". West-Duitsland heeft er de prijs echter op gehouden en voor de conservenfabriek zijn ze nog altijd heel goed te gebruiken. De makreelvangsten lijken af te lopen: de markt reageerde door voor makreel op te lopen tot f 30 al liepen de prijzen zater dag weer iets terug tot f 24. Schelvis was er de afgelopen week maar bitter weinig en tot en met vrijdag is er dus voor een kist piepers graag f 40 be taald. Zaterdag, toen de aanvoeren echter even opliepen en er een goede 800 kisten aan de wal kwamen, kelderde de opbrengst direct en bleef hangen op een f 25 per kist. Met de kabeljauw lag het weer anders: ook hier weinig, maar geen brandprijzen. De grote importen uit Denemarken, zowel hier als in België maskeerden de geringe eigen vangsten, net als met de gullen, waarvan Denemarken eveneens heel wat over zijn grenzen zette. Dat de kabeljauwprijs zaterdag opliep vond zijn oorzaak in het feit, dat er stor men langs de kusten van Danmark woed den, waardoor men voor deze eerste dag van de nieuwe week alvast op een geringe aanvoer moest rekenen. Schol is ook duur der dan normaal gebleven en het feit, dat de handel soms meer dan f 60 voor een kist tweeën moest geven, bewees wel heel nauwkeurig het tekort. En de grovere soorten kwamen daar nog met vlag en wimpel bovenuit, zodat de schol onder de fijnvis gerekend mocht worden. Tot vrij dag, want toen zakte de koers als gevolg van het feit, dat er die dag 3500 kisten Deense schollen in Londen waren. Met de tong eenzelfde liedje: tot en met donder dag werd er grif meer dan f 6 voor een kilo grootmiddel- en grote tong betaald, maar tegen het eind van de week zakten de prijzen voor de grovere soorten tot on geveer f 5 voor de lappen en f 4 voor de grootmiddel. Dat het kwartettoernooi van DCIJ dit jaar een wedstrijd van gelijkwaardige „ge legenheidsdammers" wordt bewijst het ver- ioop van de eerste speelavond al. Er waren zes kwartetten en er worden vijf ronden gespeeld. Na drie ronden is de stand zo, dat allen de kansen nog in eigen hand hebben. De uitslagen van de eerste speelavond zijn: VZVWIJ 62, BakkersSnelvliegers 62, MilitairenIJsvries 62. 2e ronde: VZVIJsvries 44, Militairen Bakkers 62; WIJ,Snelvliegers 44. 3e ronde: VZVBakkers 44, VVIJ Militairen 7-1, SnelvliegersIJsvries 44. De stand van de wedstrijd is nu: 1. VZV 3 1 2 0 4 14—10 2. Militairen 3 2 0 1 4 1311 3. WIJ 3 1113 13—11 4. Bakkers 3 1113 12—12 5. IJsvries 3 0 2 1 2 1410 6. Snelvliegers 3 0 2 1 2 10—14 De clubavond van DCIJ is voor deze week verzet naar donderdagavond. Voor de onder linge competitie won P. v. d. Berg van P. Kok, BeukemaKrijgsman 02, Kaanv. Bakkum 1—1, Opa v. d. Bos—H. Leeuw 1—1, MullerD. Woord O2.

IJmuider Courant | 1956 | | pagina 3