Hammarskjoeld begeleidt de UNO-politie naar Egypte Hongaarse regering laat geen waarnemers van de UNO toe Nassers pretenties wekken bezorgdheid Nagy zou asiel genieten in Joegoslavische ambassade HET W Meer wind Vijf militairen bij autobotsing omgekomen Haarlems Dagblad Voorhoede UNO-troepen in Egypte aan land Israëlische houding nog niet duidelijk Vrijwilligers Ontstemming in Londen Hammarskjoeld laat zich niet ontmoedigen Sovjet-delegatie? Nederland zal misschien meer Hongaren opnemen Hongaarse vluchtelingen Het woord is aan Prinses Beatrix voor de radio Drie aardschokken op Java 71e JAARGANG No 108 Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Telefoon Adm. 5437, chef bezorging na 5 uur 6450. Tel. Redactie 5389. Haarlem: Grote Hout straat 93 alle afd. Tel. 15295". Advertentie tarieven op aanvraag bij de Administratie. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks DINSDAG 13 NOVEMBER 1956 IJmuider Courant EDITIE VOOR VELSEN-IJMUIDEN EN BEVERWIJK EN OMGEVING, VAN 301e JAARGANG No 261 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem. Verschijnt dagelijks, behalve op zon- en feestdagen. Abonnement p. week 55 ct., p. kwartaal 7.15, franco p. post 7.65. Losse nrs. 12 ct. Giro rekening 273107 ten name y. Haarl. Dagblad. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Volgens een Reuterbericht uit Cairo Is een eerste groep van 45 man van de inter nationale politiemacht der UNO dinsdag om 04.00 uur op het vliegveld van Aboe Soeweir in de Suezkanaalzone geland. Andere vliegtuigen met ongeveer 200 man worden in de loop van de dag in Aboe Soeweir verwacht. Het ligt ten zuiden van Ismaïlia. NEW YORK/CAIRO (Reuter, A.F.P. en Un. Press). De secretaris-generaal van de UNO, Dag Hammarskjoeld, heeft verklaard dat de Egyptische regering en hij een akkoord hebben bereikt over de legering van de UNO-strijdmacht in Egypte en dat hijzelf hedenmiddag naar het Midden-Oosten zal vertrekken om de détails met de Egyptische regering en generaal-majoor Burns te bespreken en de troepen vooraf in het verzamelcentrum Napels inspecteren. Hij zal zelf met een der eerste contingenten naar Egypte reizen. Inmiddels blij ven geruchten over de overbrenging van duizenden Russische vrijwilligers naar het Midden-Oosten de ronde doen. De New Yorkse „Daily News" berichtte, dat er in de afgelopen week 30.000 Russische rijwilligers naar het Midden-Oosten zouden zijn gekomen via een luchtbrug door China, India en over de Indische Oceaan. De Amerikaanse regering blijkt aan deze geruchten minder waarde te hechten en Nehroe, die op weg is naar Eisenhower voor een reeds enige malen uitgestelde bespreking, verklaarde er niets van te geloven. Wel wordt in officiële Russische uit-, latingen druk met de mogelijkheid van verzending van deze vrijwilligers geschermd „indien de Engelsen en Fransen blijven talmen met de ont ruiming van Egypte". Maandagavond om half acht (Nederlandse tijd) werd in Cairo officieel bekendgemaakt dat president Nasser en UNO-secretaris- generaal Hammarskjoeld volledige over eenstemming hebben bereikt over de lege ring van de UNO-troepen onder de vol gende (Egyptische) voorwaarden: Troepen van een land mogen slechts deel uitmaken van de UNO-politiemacht als Egypte daarmee akkoord gaat. Iedere af zonderlijke aankomst van UNO-troepen in Egypte kan slechts geschieden na goed keuring van Cairo. Troepen der UNO zul len slechts op een bepaalde plaats in Egypte mogen worden gelegerd na toe stemming van de Egyptische regering. De UNO-politiemacht zal onmiddellijk worden teruggetrokken, indien de Egyptische rege ring daartoe de wens te kennen geeft. De UNO-troepen zullen zich uit de Suez- kanaal-zone terugtreikken onmiddellijk nadat de Anglo-Franse troepen zulks heb ben gedaan. De UNO-troepen zullen dan naar de Egyptisch-Israelische demarcatie lijn worden overgeplaatst. Het is duidelijk dat Egypte vasthoudt aan zijn eis dat de Britse en Franse troe pen snel en in hun geheel vertrekken. Generaal-majoor Bums, commandant van de UNO-politiemacht voor het Mid den-Oosten, heeft maandagavond gedu rende vijf kwartier met president Nasser gesiproken en met Fazwi, die Egyptische mi nister van Buitenlandse Zaken. Kort daar op werd het voorwaardelijke akkoord be kend. Waarnemers in Caïro zien de komende week echter met weinig enthousiasme te gemoet, ondanks het akkoord. Zij voorzien een moeilijke week van politieke en diplo matieke activiteit in Caïro en in de UNO. De zware wapens voor de UNO-politie macht in Egypte, zoals jeeps, machinege weren, pantserafweermiddelen, zullen per Zwitsers schip vanuit Genua naar Egypte worden getransporteerd. De troepen, die per vliegtuig vervoerd worden (in Zwit serse douglas DC-6B's nemen alleen hun geweren, machinepistolen en lichte ma chinegeweren mee). Ook zal een groep Noorse genietroepen naar het Egyptisch grondgebied worden overgevlogen, om in het voormalig strijd gebied onderkomens voor de UNO-troepen gereed te maken. Wanneer deze Noren vertrekken is niet bekend, men veronder stelt dat zij vandaag zullen gaan. Maandagavond is te New York bekend gemaakt dat de secretaris-generaal der UNO met klem de regering van Israel in lichtingen heeft gevraagd „over de terug trekking van Israëlische troepen uit Egyp te". De Israëlische regering heeft bekend gemaakt, dat zij „haar troepen uit Egyp te zal terugtrekken na het bereiken van een bevredigende regeling met de UNO over de internationale politiemacht". In de bekendmaking wordt niet gezegd, of de terugtrekking ook geldt voor Gaza. Functionarissen van het Israëlische mi nisterie van Buitenlandse Zaken deelden maandag mede dat over een tijdschema voor de terugtrekking van de Israëlische troepen tussen de UNO-troepen en de Is raëlische autoriteiten onderhandeld moet worden. Op vragen van journalisten over berich ten waarin sprake was van militaire voor bereidingen in Syrië en concentraties van Russische vliegtuigen in dat land, zeiden de functionarissen, dat de toestand „waak zaamheid en kalmte" eist. Onze correspondent te Londen meldt, dat er daar verzet rijst tegen het denkbeeld, dat Egypte zeggenschap zou hebben inzake de samenstelling van de UNO-politietroe- pen. Indien Egypte medewerking weigert, zou de UNO volgens sommigen sancties dienen' toe te passen. Met is ontstemd dat Nasser zich gedraagt alsof hij een oorlog gewonnen heeft en aan zijn vijanden voor waarden wil opleggen. Wegens al deze voorwaarden heeft de secretaris-generaal van de UNO, Hammarskjoeld, besloten een bezoek van twee dagen aan Caïro te bren gen, na eerst in Rome met generaal Burns te hebben geconfereerd. Vertraging van de legering van de UNO- macht dient tot elke prijs voorkomen te worden. Hammarskjoeld wil Nasser de in structies van de UNO opleggen en ook zijn persoonlijke beslissing, dat de UNO ver antwoordelijk is voor de opruiming van het Suezkanaal. Engeland en Frankrijk zijn door de UNO niet geraadpleegd over de omvang, de functies en het doel van de politiemacht. Men voelt zich in Londen evenmin gelukkig over de geringe omvang van het in allerijl geïmproviseerde UNO- leger, dat niet in staat zal zijn tegen wie ook op te treden. Gehoopt wordt echter dat deze symbo lische strijdmacht de juiste psychologische uitwerking zal uitoefenen, omdat zij ten slotte moreel gesteund wordt door meer dan vijftig landen, welke, naar verwacht mag worden, daarom ook de Russen een zeker ontzag zullen inboezemen. Deze unieke proefneming kan tot een nieuwe ontwikkeling leiden als alle bij de UNO aangesloten staten op den duur be reid zullen zijn een deel van hun nationale strijdmachten af te staan aan een UNO- politiemacht. NEW YORK (Reuter/AFP) De Hon gaarse regering heeft het UNO-verzoek, waarnemers toe te laten om een onderzoek naar de toestand in Hongarije in te stellen, telegrafisch verworpen met de toelichting, dat het om een zuiver binnenlandse aan gelegenheid gaat, waarin de UNO-Assem- blée geen zeggenschap heeft. De Russische troepen nemen geen maatregelen tegen de bevolking die in strijd zijn met het inter nationale recht en de beginselen van men selijkheid en het houden van vrije ver kiezingen gaat alleen de Hongaarse autori teiten aan. Hongaarse burgers, die als gevolg van de strijd naar het buitenland zijn gevlucht, zullen vrijelijk naar hun land kunnen terugkeren zonder dat zij iets behoeven te vrezen. In het telegram werd de UNO hulde gebracht voor haar „humane reso luties", die strekken tot hulpverlening aan "lOOOOOOOOOOOCXX XTOCXXXXXYXXX X V y-XYXXXXJGrXXX O X x V X yy 3 VERWACHTING, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van dinsdagavond tot woensdagavond, op gemaakt om 11.15 uur: Overwegend zwaarbewolkt met later enige regen en aanvankelijk plaatselijk mist. Zwakke tot matige, later aan de kust krachtige wind in hoofdzaak tussen zuidwest en west. Iets hogere temperaturen. 14 november Zon op 8.00 uur, onder 16.52 uur. Maan op 14.52 uur, onder 3.26 uur. Maanstanden 18 nov. 7.44 uur: volle maan 25 nov. 2.12 uur: laatste kwartier Hoog en laag water in IJmuiden Dinsdag 13 november Hoog water: 11.58 en uur. Laag water: 7.13 en 19 3'' uur. Woensdag 14 nm iber Hoog water: 0.29 en 12.52 uur. Laag water: 8.21 en 20.34 uur. ajocoocooooooocx Grenoble Nice WESTELIJKE WIND Berlijn Een zwak storingsgebied, dat voorname- Frankfort lijk maandagmorgen in ons land plaatse- Munehen lij nog enige regen bracht, trok t®;m® 1Jr(j Genève snel in zuidelijke richting weg. Ht - aTW De wind draait daarbij naar westelijke rich tingen en neemt geleidelijk wat in kracht toe. WEERRAPPORTEN (van hedenmorgen 7 uur) Weerstoestand buitenland o S'C 5 v Stockholm Oslo Kopenhagen Aberdeen Dublin Londen - Amsterdam Brussel Parijs Bordeaux zw ono gevolgd door een nog in mende rug van hoge luchtdruk boven Noordzeegebied. De uitbreiding hiervan gaf Innsbruck gedurende de avond en nacht aanleid ]\,raiir.r„=, opklaringen tijdens welke zich op u g breide schaal mist en laaghangende e king vormde. Deze rug van hoge luchtdruk zal in nacht van dinsdag op woensdag ons an in zuidelijke richting passeren. Inrmadeis breidt de invloedssfeer van een depressie- Den Helder gebied bij IJsland zich over Schotland naar Ypenburg het Noordzeegebied uit. Dit doet de regen- Vhssmgen kansen in ons land morgen weer toeneme Eelde Twente Eindhoven 'betekenis toene- Locarno geheel bew. nevel onbewolkt geheel bew. windst. zwaar bew. w mist nw nevel ono mist ono zwaar bew. nno nevel nnw nevel windst. geheel bew. n nevel nno geheel bew. no nevel windst. nevel 0no zwaar bew. no geheel bew. windst. nevel windst. nevel windst. regen zo regen wnw -1 windst. -0 0 7 3 6 4 6 4 5 11 1 8 2 6 7 4 3 4 14 0,1 0 0 1 0 1 16 1 0,6 9 7 0,6 3 1 0,1 0 2 1 2 22 24 het Hongaarse volk. De regering werkt thans samen met het internationale Rode Kruis en is bereid bij de hulpverlening volledig samen te werken met UNO- diensten. De Russische troepen hinderen dit hulpwerk in geen enkel opzicht, aldus het telegram. In een officiële UNO-bekendmaking is later medegedeeld, dat secretaris-generaal Hammarskjoeld zijn pogingen om waar nemers in Hongarije toegelaten te krijgen, zal voortzetten. Tevoren had Hammars kjoeld bekend gemaakt, dat hij twee com missies voor Hongarije heeft ingesteld, een commissie van waarnemers en een inspec- tiegroep. Ingevolge een resolutie van de UNO-Assemblee, waarin de secretaris generaal werd opgedragen een onderzoek te laten instellen naar de toestand in Hon garije en verslag aan de vergadering uit te brengen. Deze resolutie eiste voorts terugtrekking van de Russische troepen uit Hongarije. Hammarskjoeld deelde mede, dat de Co- lumbiaan dr. Lleras, voormalige secretaris generaal van de Organisatie van Ameri kaanse Staten, het lidmaatschap van de groep UNO-inspecteurs heeft aanvaard. Rechter Oscar Gunderson, lid van het Noorse hoge gerechtshof, zal deel uitmaken van de groep waarnemers. Desgevraagd antwoordde Hammarskjoeld, dat zijn eerste taak is de waarnemers aan het werk te zetten. Daarna zal hij overwegen overleg met hen te plegen en hen te helpen bij het organiseren van hun werkzaamheden. „Dat zou in of buiten Hongarije kunnen geschieden", zo voegde hij hieraan toe. Imre Nagy, de titoïstische voorganger van de huidige Hongaarse premier, Kadar, heeft met enige van zijn ministers een toe vlucht gezocht op de Joegoslavische am bassade in Boedapest, aldus hebben drie westelijke journalisten in een gezamenlijk bericht uit Boedapest gemeld. De journa listen zijn maandag met een introductie brief van de huidige Hongaarse regering naar de Joegoslavische ambassade gegaan, doch zij werden niet toegelaten. Zij heb ben ook vernomen, dat twee redacteuren van het revolutionaire jeugdblad „Szabad Ifjusag" en prof. Tamas Nagy, deken van de Karl-Marx-universiteit in Boedapest, zondag gearresteerd zijn toen zij de Joego- Weerstoestand binnenland (De temperatuur is van hedenmorgen 7 uur, de neerslag van de laatste 24 uur.) dichte mist mist mist DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN PAGINA'S mist Vlv. Z.-Limb. dichte mist nno ozo 7 0,1 ono 6 0 O 3 3 O 5 0 0 6 0 ono 6 0 ono 4 0 nno 6 0,1 Slavische ambassade verlieten. Zij zijn alle drie communisten. Het blad „Szabad Ifju sag" is sedert het Russische offensief van 4 november tegen de opstandelingen niet meer verschenen. Prof. Nagy is maandag na een protest van verenigingen van Hon gaarse intellectuelen, vrijgelaten. De in tellectuelen veroordeelden de arrestaties als een herleving van stalinistische me thoden. De journalisten worden nog vast gehouden. Een delegatie van twaalf Russische lei ders zou op het ogenblik met de Hongaarse regering besprekingen voeren over de vraag hoe een einde kan worden gemaakt aan de anti-communistische opstand. Men gelooft, dat de eerste vice-premier van de Sovjet-Unie, Mikojan, de delegatie leidt. Mogelijk is ook partijsecretaris Kroesjtsjev in Boedapest. Voorts gelooft men, dat de Sovjet-leiders en premier Kadar proberen Nagy over te halen zitting te nemen in de regering Kadar. Het volk zou dan mis schien geneigd zijn de regering te steunen en de algemene staking te beëindigen. Radio Boedapest heeft de leden van het Hongaarse leger opgeroepen zich in de kazernes te melden om te worden gedemo biliseerd. De Hongaarse regering heeft be kend gemaakt, dat er geen rantsoenering van levensmiddelen ingevoerd hoeft te worden en dat Hongarije hulp van „weste lijke organisaties" zal aanvaarden. Er zijn genoeg vooraden, doch de grote moeilijk heid vormt het vervoer, dat grotendeels gedesorganiseerd is. Het Russische pers bureau „Tass" meldt, dat een „eindeloze stroom" hulpgoederen voedsel, brand stof en bouwmaterialen uit de Sovjet- Unie naar Hongarije vloeit. Volgens kran ten berichten, die door radio-Boedapest werden aangehaald, zullen de uranium- mijnen bij Pecs in het vervolg „alleen voor Hongarije" werken. Vijf militairen en een burger zijn maan dagmiddag tengevolge van een botsing tus sen een personenauto en een vrachtauto te Uden om het leven gekomen, een zesde mi litair werd zwaar gewond en een zevende licht. Het ongeluk is omstreeks kwart over twaalf gebeurd. De militairen moesten om twaalf uur „binnen" zijn. Een als taxi ge bruikte vierpersoons auto, bestuurd door de heer Sleddens uit Gemert, waarmede zeven militairen naar de vliegbasis Volkel werden vervoerd, kwam in botsing met een militaire vrachtauto uit Harderwijk. De gevolgen waren verschrikkelijk: vijf mili tairen die zich in de personenauto hadden bevonden waren gedood, evenals de chauf feur van deze auto. Deze wagen werd to taal vernield. Om het leven zijn gekomen: de 32-jarige, gehuwde, tijdelijk wachtmeester F. de Veth uit Sittard, die dienst deed bij de 135e afdeling lichte luchtdoelartillerie terri toriaal; wachtmeester De Veth was zondag 32 jaar geworden; de 21-jarige ongehuwde dienstplichtige soldaat H. H. Schillings uh Obbicht (L.), ook van de 135e afdeling lichte luchtdoelartillerie; de 21-jarige on gehuwde dienstplichtige soldaat P. T. Smits uit Creijl (gem. Heeze); de 20-jarige on gehuwde dienstplichtige soldaat M. H. M Bours uit Wessem (L.) en de 18-jarige on gehuwde beroepskorporaal M. L. W. Felix uit Maastricht. Laatgenoemde drie behoor- ie tot de Koninklijke Luchtmacht. Zwaar gewond is de 20-jarige dienst plichtige korporaal T. P. H. van Haaren uit Maastricht, van de Koninklijke Lucht macht; lichtgewond is de 21-jarige be roepskorporaal P. H. A. Leunlssen uit Maastricht, eveneens van de Koninklijke Luchtmacht. Korporaal Van Haaren is op genomen in het ziekenhuis te Veghel. Kor poraal Leunissen is naar het hospitaal op de vliegbasis Volkel overgebracht. De militaire truck was afkomstig van de Infanterieschool te Harderwijk en reed op de voorrangsweg juist buiten het vliegveld Volkel. On het kruispunt van de weg Boe kei naar het vliegveld, kwam een taxi aan rijden, waarin zich behalve de chauffeur de zeven militairen bevonden. Deze mili tairen waren te laat in Gemert aangekomen om nog met een bus tijdig genoeg op de vliegbasis Volkel terug te kunnen zijn. De oorzaak van het ongeval is niet be kend. Het is mogelijk dat de chauffeur van de personenauto niet voldoende zicht op de weg heeft gehad door twee naast hem zit tende militairen. Ook wordt gedacht aan de mogelijkheid, dat de gehaaste militairen er bij de chauffeur op hehben aangedrongen om zonder vermindering van vaart de voor rangsweg op te rijden. Gezien de toenemende stroom van vluch telingen die uit Hongarije naar Oostenrijk trekt, wordt in Nederland overwogen het aantal vluchtelingen dat in Nederland on derdak zal worden geboden te verhogen van duizend op dertienhonderd. Het be trokken ministerie en het particulier ini tiatief beraden zich op het ogenblik op welke wijze hun opneming in Nederland dient te worden geregeld. Het tijdstip van aankomst van de eerste groep vluchtelin gen staat nog niet definitief vast. ADVERTENTIE Suède Damesjasjes in kleuren 98.5P Kinderen spelen waar speelgoed is en kinderen van vluchtelingen vergeten hun omgeving en hun bezorgde, rade loze ouders als de gelegenheid zich voordoet. Zij beseffen niet wat hun vaders en moeders heeft bewogen het ouderhuis te verlaten en wat ze anders moeten doen in deze rommelige ka zerne in een vreemd land. Eens zulllen zij begrijpen waarom hun ouders de vrijheid en het leven verkozen boven de dood in een onvrij vaderland. Deze foto werd gemaakt in de cadetten school te Traiskirchen in Oostenrijk, ingericht als opvangcentrum voor Hon gaarse vluchtelingen, die bij duizenden hun land verlaten. Musset: Twijfel, als ge wilt, aan het wezen dat u bemint, doch twijfel nooit aan de liefde zelve. Prinses Beatrix zal in een gezamenlijk programma over de zender Hilversum I op dinsdag 20 november een inleidend woord spreken met betrekking tot de reeds bij zondere radio-uitzendingen gewijd' aan „Openbaar kunstbezit". Altijd, sedert de invoering van de mili taire dienstplicht een einde maakte aan de legers van huurlingen, zijn er ook vrij willigers geweest. Dat waren dus mensen die, uit pure geestdrift, bereid waren voor een in hun ogen rechtvaardige zaak ten strijde te trekken en desnoods voor dat doel hun leven te offeren. Maar pas sedert de burgeroorlog in Spanje, nu ruim twintig jaar geleden, zijn er bovendien „vrijwilligers", tussen aan halingstekens. De aanhalingstekens hebben in dat geval een speciale betekenis, want zij duiden aan dat het daarbij in 't bizonder gaat om buitenlanders, en bovendien om mannen die, zoals dat tegenwoordig heet, „in georganiseerd verband" door „bemid deling" van vreemde overheidsinstanties naar een of ander strijdtoneel worden ge zonden. In Spanje werd vooral door Duit sers en Italianen op ruime schaal geëxperi menteerd met deze nieuwe uitvinding en de resultaten waren, althans voor de initia tiefnemers van de experimenten, zeer be vredigend ook al hebben die heren de grootscheepse toepassing van hun uitvin ding door de communisten in Noord-Korea niet meer beleefd. Het systeem van „vrijwilligers", altijd tussen aanhalingstekens, biedt verschillen de voordelen voor de regeringen van de landen, waaruit de mannen in kwestie toe vallig afkomstig zijn en waar gewoonlijk met grote toewijding voor het georgani seerde verband wordt gezorgd. Immers, die regeringen kunnen op deze wijze blijk geven van wat zij bescheidenlijk hun „be langstelling" voor een bepaald conflict in een ander land noemen, zonder dat zij officieel en formeel in dat conflict ingrijpen en dus ook zonder dat zij op grond van het internationale recht of het oorlogsrecht voor zulk een ingrijpen verantwoordelijk kunnen worden gesteld of de konsekwen- ties ervan behoeven te dragen. Een heerlijk middel voor regeringen, die door hun dic tatoriaal karakter toch al geen rekening en verantwoording tegenover hun eigen volk behoeven af te leggen, om dat dus ook niet in internationaal opzicht te hoeven doen. De huidige toestand in het Midden- Oosten en in Hongarije heeft nu opnieuw een mogelijkheid voor het toepassen van dit systeem geopend. De Sovjet-regering heeft al bekend gemaakt, dat zij de dui zenden Russische „vrijwilligers", die. vol gens radio Moskou letterlijk popelen om naar het Midden-Oosten te gaan, „niet zal tegenhouden" als Engeland en Frankrijk hun belofte om hun troepen uit Egypte terug te trekken niet met de door het Kremlin geëiste snelheid zouden na komen. Volgens Moskou zouden er reeds een vijftigduizend van die popelende man schappen gereed staan om te vertrekken; dat ze niet al weg z ij n is vermoedelijk alleen daaraan te danken, dat hun vertrek met geweld (een overredingsmiddel waar van het Kremlin, zoals bekend, het geheim bezit) wordt verhinderd. De regering van de Verenigde Staten heeft, naar aanleiding hiervan, een ver klaring afgelegd waaruit blijkt dat men in Amerika nu gelukkig maling heeft gekre gen aan het subtiele verschil tussen natio nale strijdkrachten en „vrijwilligers". Want in die verklaring wordt gezegd, dat de V.S. zich met alle wettige middelen tegen het overbrengen van „nieuwe strijdkrachten" naar Egypte zouden verzetten. Hoe de zogenaamde „vrijwilligers" wor den gerecruteerd, heeft men overigens kunnen opmaken uit een bericht dat in september j.l. (dus vóór het begin van de opstand) uit Hongarije kwam. De Hon gaarse regering was toen al druk bezig, „vrijwilligers" te zoeken die als leger- instructeurs naar Egypte wilden gaan en zij zocht die voornamelijk onder gevange nen met militaire ervaring. Alleen die genen kwamen in aanmerking, die bloed verwanten in Hongarije zouden achterlaten, zodat de regering deze als gijzelaars zou kunnen gebruiken. Bovendien werd de sollicitanten verteld, dat er reeds een deta chement van de Hongaarse geheime staats politie in Egypte was, zodat zij onder voortdurend toezicht zouden staan en ont snapping onmogelijk was. De regering zocht de „vrijwilligers" blijkbaar daarom in de eerste plaats onder gevangenen om dat de behandeling in de gevangenissen van dien aard was dat men daar de minste overderingskracht nodig zou hebben. Er worden nu sedert enige dagen ook uit de democratische landen en ook uit ons eigen land stromingen gemeld voor het verlenen van faciliteiten aan diegenen, die illegaal naar Hongarije zouden willen gaan om deel te nemen aan de Hongaarse strijd voor de vrijheid. Laat ons dadelijk zeggen, dat wij het allergrootste respect hebben voor hen, die op deze wijze als vrijwilligers zónder aanhalingstekens zij aan zij met de dappere Hongaren tegen de onder drukkers willen vechten. Maar toch menen wij, dat dit niet de juiste weg is. Want de democratieën kunnen Hongarije niet op werkelijk afdoende wijze helpen zonder de Hongaren op grote schaal te bewapenen, tank tegenover tank en legerdivisie tegen over legerdivisie te plaatsen. Maar dit zou het begin zijn van een atoomoorlog, die zou eindigen met de uitroeiing, niet alleen van het hele Hongaarse volk, maar van de hele mensheid. Ware vrijwilligers, hoe edel en bewonderenswaardig hun bedoelingen ook zijn, zouden alléén niets kunnen bereiken en zouden de communisten slechts nieuwe excuses aan de hand doen voor het zenden van hun soort van „vrijwilligers" naar die plaatsen, waar zij liever nog niet met open vizier interveniëren. Simon Koster DJAKARTA (United Press) Een serie van drie aardschokken is vandaag op het eiland Java gevoeld. Het is nog niet be kend of schade veroorzaakt is en of per soonlijke ongelukken veroorzaakt zijn.

IJmuider Courant | 1956 | | pagina 1