In „Westerduin" heeft een heel dorp Hongaren tegemoet gezien AUTORIJLES Succesvol seizoen van Beverwijkse Rennersclub „Kennemerland" Ongeveer 77+% van Beverwijkse bevolking liet zich doorlichten Kennemer c, Lantaarn De familie Noordzij „onder ons" In twee dagen werd voor 158 glorieus kwartiergemaakt Twaalf overwinningen van Geldermans Slechts één geval van open tuberculose 11 WIJK AAN ZEE HEET WELKOM Hoe laat I AUTORIJSCHOOL „IJMOND" Drukke week met wisselend succes Bondswedstrijden brengen al spanning TAXI NODIG? - BIEL SfïH 0 Engelsen hadden slecht visserijseizoen „In drie jaar niet zo dun geweest" VSV ontmoet zondag op Schonenberg DWS Fleur tussen flats Kinderen helpen Uit een bed IJmuiden-Vlug en Vaardig Agenda voor Beverwijk ZATERDAG 17 NOVEMBER 1956 DE LICHTEN ZIJN vannacht maar een paar uur uit geweest op de hoge duintop, waar het vierkante silhouet van huize „Westerduin" zich tegen de zee aftekent. Want dit voormalige Hoogovenpension in Wijk aan Zee kreeg dinsdag avond om half zes een telefoontje, dat er Hongaarse vluchtelingen zouden komen tegen vrijdagavond of zaterdagmiddag en sindsdien is het gebouw uit zijn winterdommel gehaald en er niet meer in teruggezakt. De huisbewaarders hebben niet teveel slaap gehad in de paar dagen, die er verstreken sinds het eerste keukengerief uit het vet werd gehaald en nu, nu de zalen vol bloemengeur zijn gestroomd en de bedden boven lijken te wachten op vrolijke zomergasten, in lange slagorde van hagelwitte lakenranden en tegen inderhaast opnieuw gewitte muren, staat de Nederlandse gastvrijheid als zoiets volkomen natuurlijks te kijk, dat elke bezoeker met een zekere argwaan wordt bejegend: dat is toch allemaal heel gewoon?" Het was ook heel gewoon, dat direct een horde Wijk aan Zeese vrouwen bezit nam van „Westerduin" om samen met het beherend echtpaar Montens orde op de winterse zaken te stellen en er is gewerkt, dat de kalk- en zeepspatten in het rond vlogen. Er werd vannacht nog gewerkt. Mannenhanden schikten met een ontwa penende zekerheid chrysanten in de vele vazen, die in de eetzalen zijn gedekt. Meis jesstudenten, uit Leiden gerequireerd en maar al te giraag naar de winterse bad plaats gekomen, helpen overal, waar ze maar nodig zijn en toen tegen de middag de 158 Hongaren in „Westerduin" arriveer den zal er geen chrysantenblaadje meer op de vloer van de eetzaal gelegen hebben en zal er geen wandversiering meer scheef hebben gehangen. Inmiddels is juffrouw M. Lint, een oud gediende in het sociale werk, onder wier leiding deze Hongaarse kolonie komt te staan, nooit ver van de telefoon af geweest. Want de telefoon spuide de meest tegen strijdige berichten en zelfs gisteravond wist niemand met volledige zekerheid, hoe laat de graag-geziene gasten zouden aan komen. Half tien in Beverwijk met de trein uit Utrecht, 158 voor Westerduin en 14 in Paasduin, waar de drukte al even intens is geweest als in het grotere opvangcen trum aan de andere kant van het dorp, dat was het laatste officiële nieuws uit de Domstad. De hulp, die er als reactie op de eerste berichten over de komst der vluchtelin gen loskwam, was even verbijsterend. Veel ADVERTENTIE CELSIUSSTRAAT 52 (achter Cultu reel Gebouw) - Tel. 4551 - IJmuiden Nieuws van „Kijk Uit De afgelopen week is er weer flink ge schaakt bij Kijk Uit. Vooral de wedstrijden van de onderlinge competitie konden goede voortgang vinden. In groep Ia gingen zelfs alle vastgestelde partijen door; Heidenreich boekte een succesje door remise te spelen tegen clubkampioen Blok. Ook Kistenma ker kon niet winnen van Heidenreich, zo dat deze twee remises kon noteren tegen sterke tegenstanders. Gordijn raakte in het eindspel zodanig in de knoei tegen Wijd- oogen, dat deze het volle punt buitmaakte. Doornenbal wist in de opening een gezonde stelling te verkrijgen, die hij geleidelijk omzette in een winstpartij. De Haas wist na een minder fortuinlijk begin toch een remise uit het vuur te slepen tegen Reinhout; de partij tussen Kok en Rijke werd afgebroken in ongeveer gelijke stand en Visser verloor op „tragische" wijze van Hölscher, doordat op de allerlaatste zet zijn vlaggetje viel. Boer wist van Kistemaker te winnen, maar de partij tegen Dekker moest hij Dek ker de eer laten. Verlaak en v. d. Plas be streden elkaar op leven en dood, maar geen van beiden slaagden er in beslissend voor deel te verkrijgen en remise werd het resultaat. Gravemaker zegevierde voor de tweede maal over v. Niekerken en voor Abspoel was het geen beste avond, want reeds in het begin der partij boette hij er een stuk bij in en dit verlies kwam hij niet meer te boven. Volthuizen moest in een lang gerekte in Cleeren zijn meerdere erkennen partij terwijl muK CCli Kramer, die hier dankbaar van profiteerde +<->cïT7no o" H P PppJc terwijl Blok een steekje liet vallen tegen en een punt aan zijn score toevoegde. Peek bleef het pad der overwinningen goed vol gen en won nu weer van Vis, die er dit jaar niet zo best in is. Tenslotte speelden Deel- der en Lanser hun afgebroken partij remise, maar de tweede partij leverde een punt op voor Lanser. De volgende week wordt beheerst door de Bondswedstrijden; teneerste gaat Kijk Uit I naar Bloemendaal I om te trachten de unten binnen te halen. Een tweeta' vooruit gespeelde partijen leverden even A «rooncrla 0 HIP meer handen, dan nodig zouden zijn ge weest om Westerduin in de kortst mogelij ke tijd aan de andere kant van Wijk aan Zee te zetten, boden zich aan en de huisbe waarder weet dan ook nóg niet precies, hoeveel mensen hij onder zijn dak heeft gehad. In elk geval is het „bedrijfsklaar" gekomen in twee dagen en dat zegt wat, wanneer men bedenkt, dat de winterslaap voor een huis als „Westerduin" een diepe is met alle mottenballen en vorstvoor- zieningen van dien. De chef-kok komt ook terug. Hij is er toch wel gedurende de wintermaanden om de beide beheerders te helpen, maar hij staat nu voor een nieuwe en onver wachte taak. Maar op voorhand wil de man zich in alle bochten wringen, om het de Hongaren zo goed mogelijk naar de zin te maken gedurende de ongeveer twee A drie maanden, van hun verblijf, voor de defini tieve vestiging in Nederland. Dat er nog wel eens bochten voor nodig zullen zijn, hoeft nauwelijks aan enige twijfel te wor den onderworpen, maar tenslotte zal deze keukenprins de paprika wel eens méér boven de soep hebben gezwaaid en zal een recept voor goulash geen onoverkome lijke moeilijkheden opleveren. De jonge studentjes zijn moe. Ze hebben een paar harde dagen ach ter de rug en tegen tienen kruipen ze te kooi zaterdag is het vroeg dag, want enigen hunner gaan het konvooi uit Utrecht met de eerste trein tegemoet. Maar de drie chrysantenkwekers zijn blij ven snijden en schikken. Tot diep in de nacht. Hun vracht bloemen stond van morgen bij de ontvangst door burgemees ter mr. H. J. J. Scholtens van Bever wijk als een kleurige hulde aan de ver tegenwoordigers van een moedig volk door het ganse huis verspreid. En als vanavond de lichten heel wat vroeger zullen doven dan sinds dinsdag in Westerduin de ge woonte is geworden, is daar op de stille duintop een klein stukje van de schuld gedelgd, die Nederland instinctief voelt te hebben voor een vertrapt Hongarije. Het recente wegseizoen is voor de Bever wijkse rennerselug „Kennemerland" en zijn leden-renners een bijzonder succesvol sei zoen geweest. Vooral de amateurs Ap Gel dermans, Coen Niesten, Chris de Njjs en Dik de Ruiter kwamen meerdere malen als winnaar van een wielerronde uit de strijd te voorschijn. Geldermans bracht het zelfs tot twaalf overwinningen. Jan Groot en Chris Jong gingen elk één maal als eerste over de eindstreep. Naast deze individuele prestaties werd er door de Beverwijkse amateurs ook een fraai succes in ploeg- verband behaald. Geldermans. De Nijs en De Ruiter slaagden er namelijk in om voor „Kennemerland" het „Zilveren Molentour- nooi" te winnen. Van de jongeren traden Hans van Duin, Jan Bruin, Kees Lute en Frans Klardie het meest op de voorgrond in de verschillende wielerrondes. Wie de meest succesvolle renner van .Kennemerland" is geweest? Deze vraag is zeer dubieus. Het aantal overwinningen als maatstaf nemende moet dit Geldermans zijn, maar gemeten naar de prestaties in de grotere wedstrijden zou de eer aan Niesten te beurt moeten vallen. De jonge Niesten die dit seizoen zijn debuut als amateur maakte, bleek in deze categorie een aanwinst van betekenis voor zijn vereniging. Hij won in Alkmaar, Op meer en zegevierde in de „klassieke" Ronde van Overijsel en werd winnaar in Sieben- gewald en 's Heerenhoek. In het wereld kampioenschap op de weg werd Niesten elfde en in de tijdrit Bazel-Boncourt ver overde hij een fraaie vijfde plaats. Hij was na deze successen ook uitverkoren om ons land te vertegenwoordigen bij de Olympische Spelen in Melbourne. Twaalf maal Geldermans De meeste overwinningen werden behaald door Geldermans, die het twaalf maal presteerde om als winnaar de finishlijn te overschrijden. Hij werd winnaar van de volgende ronden: Nuenen, Moergestel, Dies- sen, Veghel, Feijenoord (tweede maal), Bad hoevedorp, Strijen, Maasdijk, Zwolle, Mon ster. Alkmaar en Michielsgestel. Door zijn strijdlustige manier van rijden verwierf hij vele malen de prestatieprijs. Door zijn suc cessen in Brabant werd hij ook winnaar van het regelmatigheidsklassement in de „Ster van het Zuiden". Geldermans ontpopte zich verder als een baanrenner met toekomst mogelijkheden. Hij werd derde in het natio nale kampioenschap achtervolging. Volgend jaar wil hij zich serieuzer op deze titelstrijd voorbereiden. Ook Chris de Nijs kan op een gunstig seizoen terugblikken. Hij zegevierde zes maal. Zijn eerste wedstrijd won hij in Gro ningen met een halve ronde voorsnrong en werd nadien in de Ronde van N.W. Neder land door een valpartij tot zes weken non activiteit gedwongen. De Nijs kwam echter terug en won in Den Haag, Santpoort, Go- rinchem voor zijn clubgenoten De Ruiter, Geldermans en Niesten hij zegevierde voor eigen publiek in het sportpark „Adri- chem" en in Zwaagwesteinde klopte hij Niesten met wie hij liefst twee ronden uitgelopen was in de eindsprint. Dik de Ruiter won vier wedstrijden. 7 jn zwakke sprint weerhield hem van meerdere triomfen, hetgeen overduidelijk blijkt uit zijn 48 plaatsen onder de eerste vijf aan komenden. Hij behaalde zijn overwinningen in Helmond, Amersfoort, Kortenhoef en De Rijp. Allen met grote of kleine voorsprong. Jan Groot vestigde al vroeg in het seizoen de aandacht op zich door een eervolle der- ADVERTENTIE VERHUUR ZONDER CHAUFFEUR DE NIEUWE FORD ANGLIA Uit t naar muemenuaai - beide punten binnen te halen. Een tweetal vooruit gespeelde partijen leverden even zoveel remises op, zodat er woensdag met gelijke stand begonnen wordt. Maandagavond ontvangt Kijk Uit IV in haar clublokaal het derde tiental van Bloe mendaal en zal haar uiterste best moeten doen om de punten thuis te houden, daar dit tiental reeds op Weenink II een 64 overwinning behaalde. Een tenslotte gaat het derde tiental van Kijk Uit vrijdag naar Haarlem om H.S.G. II partij te geven, ook hier zal het een hele toer worden om een draaglijk resultaat te bereiken, want het H.S.G.-tiental staat als kanshebber geno teerd. VIERTALLEN LADDERWEDSTRIJD BIJ „DE JUMP" De bridgeclub „De Jump" organiseert voor dit winterseizoen e°n ladderwedstrijd voor viertallen. Voor deze eerste avond speelden de groe pen A en B met en tegen elkaar. De uitslagen waren: 1. Maasveld en Jonker v. d. Kuil en Schade 2042; 2. Mainz en Wittebrood—echtp. Seydel 35—20; 3. Prins en Porckv. d. Burg en Kramer 4216; 4. Koudijs en Stam—Wey en De Winter 2527; 5. v. d. Berg en Amsingechtp. Tol 3333; 6. dames v. Amerongen en Breurdames Elzerman en Rolloos 21—20; 7. dames Kra mer en SchoenReyendam en Si val 2437; 8. mevr. Hannema en WestraDrijver en Veldman 1722. Scheveningse drive: N.-Z.: mevr. Bloem v. Loo 51 p.; 2. Boenderv. d. Wint 45 p.; 3. Porck sr.—Pork jr. 44% p.; 4. echtp. Broe- ren 34J4 p.; 5. dames HamersSchol 33 p.; 6. OuwerkerkVlotman 32 p. O.-W.: 1. Gebr. Bannink 57V2 p.; 2. De Vries —v. d. Starre 56 p.; 3. dames v. d. Starre— Zwerver 50 p.; 4. mej. KoningsteinFloor 40 p.; 5. SchagenBakkum 36% p. de plaats te behalen in de Belgische „Klas sieker" GentIperen. Groot won in Hoens- broek en behaalde ereplaatsen in de grote wegwedstrijden: 2e in de „Acht van Bolsward", 2e in het wegkampioenschap van Noordholland en 4e in de Ronde van Over ijsel. Hij moest het seizoen evenwel vroeg tijdig beëindigen voor opkomst in militaire dienst. Ook Chris Jong ging een maal als eerste over de eindstreep. Hij won in Winkel. Jong bracht ook het lange afstandkampioenschap van „Kennemerland" op zijn naam en werd vijfde in de wegwedstrijd Groningen Drente. Niesten werd in deze koers derde. Ploegverband Ook in ploegverband hebben de Bever wijkse amateurs van zich doen spreken. In het clubkampioenschap van Nederland op de weg, waaraan door vijftig clubs werd deelgenomen, veroverden Niesten, Gelder mans, Jong en De Ruiter een fraaie vierde plaats. Deze klassering had nog beter kun nen zijn als zij niet een verkeerde weg op waren gestuur. Zij revancheerden zich hier voor in het „Zilveren Molentoernooi", waar in Geldermans, De Nijs en De Ruiter de snelste tijd verwezenlijken en „Kennemer land" daardoor voor een jaar in het bezit kwam van de „Zilveren Molen". Toekomst Voor de toekomst houdt men bij „Kenne merland" het oog gericht op Hans van Duin, Jan Bruin, Kees Lute, Frans Klardie en verschillende andere jongeren. De succes sen van de amateurs zijn er zonder twijfel mede oorzaak van dat „Kennemerland" mo menteel over een flink rennerskorps be schikt, waarvan nog veel verwacht kan worden. Stormen om de verre noord (United Press) Gisteren werd in Lon den gezegd, dat de Engelse vissersvloot haar slechtste herfstseizoen heeft gehad sedert drie jaren. Een woordvoerder van de Engelse Traw ler-federation legde uit, dat de daling van de vangst te wijten is aan hevige stormen, die de laatste twee maanden vooral boven het vis-terrein in het actische gebied heb ben gewoed. Cijfers over het aan land brengen van vis in de twee voornaamste havens Huil en Grimsby tonen aan, dat het gewicht aan vis 15 percent minder was dan in sep tember 1955. De vangst van de vorige maand daalde met 6 procent vergeleken met oktober 1955. Niettegenstaande deze daling is de vangst dit jaar 8 pet. groter geweest, totnutoe, dan in 1955. Maar als gevolg van de stormen en het tekort, dat daardoor is ontstaan, gepaard gaande met een grote aanvraag, zijn de prijzen wel wat gestegen. De woordvoerder zei, dat de gemiddelde prijs van schelvis, die 75 pet. van alle aan land gebrachte vis vertegenwoordigt, met 11/4 penny per pond tot een gemiddelde van zes pennies 3/4 per pond, was gestegen. Hij voegde daaraan toe: „Totnutoe zijn wij er in geslaagd, door grote hoeveelheden vis aan land te brengen en dus een behoor lijke som gelds te innen, dit jaar de voort durend stijgende kosten te dekken. Om onze vissersvloot te verbeteren hebben wij dit jaar 14 nieuwe trawlers gebouwd tegen een prijs van drie miljoen pond sterling en wij bouwen er nog meer." FULL-SPEED TEGEN CONCORDIA De IJmuidense handbalvereniging Full- Speed" speelt zondagmorgen 10 uur een uitwedstrijd tegen de Haarlemse vereni ging „Concordia" in de volgende opstel ling: J. Orsel; G. Apeldoorn, A. Apeldoorn; S. Schuurman, A. Kroger, F. Orsel; C. v. Beek, E. Otte, M. Otte, J. Zonneveld, P. Stegeman. „WEENINK" SCHAAKTE TEGEN „M.S.C." Het eerste tiental van de Beverwijkse schaakclub „Weenink" speelde een bonds wedstrijd tegen het Helderse M.S.C.welke in een voorlopige uitslag 5%3V2 eindigde in het voordeel van Weenink. De persoon lijke uitslagen waren: H. DuisenbergJ. v. d. Klugt afg.; D. v. VuurenR. Roskam 10; C. MostertmanJ. Smit 10; Ph. Bakker—J. Koning 01; C. KoomenF. A. de Haan V2; K. SlingsP. Offenberg 01; F. H. PiëtJ. v. Amersfoort 10; H. v. 't HoffJ. de Haas V21/2. JAARVERGADERING A.N.M.B De afdeling Beverwijk van de Algemene Nederlandse Bedrijfsbond voor de metaal nijverheid en elektronische industrie houdt op maandag 26 november in ,,'t Centrum" haar jaarvergadering. De agenda vermeldt onder meer ae be handeling van de jaarverslagen en een bestuursverkiezing. Aftredend zijn de heren Joh. Besten- breur, A. Nunnink, J. Honig en P. Zwaan, waarvan twee eestgenoemden zich niet herkiesbaar stellen. Als bestuurder heeft bedankt de heer J. I. Kwakkel, zodat er drie vacatures zijn te vervullen. Op deze vergadering zullen een bonds- bestuurder en een districtsbestuurder aan wezig zijn. Uit het bevolkingsonderzoek, dat van 20 maart tot en met 23 mei van dit jaar in Beverwijk gehouden werd, blijkt dat voor het onderzoek in aanmerking kwamen 29.269 personen, hierbij niet inbegrepen de kinderen beneden vijf jaar. Bij dit getal zijn wel begrepen 408 personen uit andere ge meenten, die in Beverwijk aan het onder zoek deelnamen. Voor het onderzoek wer den derhalve 28.861 personen wonende in de gemeente Beverwijk opgeroepen. Van deze 28.861 personen hebben zich 17.435 personen aan het onderzoek onderworpen, terwijl 11.834 personen niet verschenen. Het grootste deel van laatstgenoemde personen, namelijk 7.434, verscheen niet voor het onderzoek, omdat zij reeds op andere wijze waren onderzocht op long- tuberculose (bij het consultatie-bureau, bij de bedrijven, in militaire dienst, enz.). De overige niet verschenen personen bleven weg om verschillende redenen. Sommigen bleken ten tijde van het onderzoek inmid dels uit de gemeente te zijn vertrokken, anderen waren verhinderd wegens ziekte of om andere redenen niet in staat te ver schijnen. Achtenvijftig personen bleken principiële bezwaren te hebben. Uit vorenstaande blijkt dus, dat behalve de 17.435 personen die aan het bevolkings onderzoek hebben deelgenomen nog 7.434 inwoners van deze gemeente op andere wijze op longtuberculose zijn onderzocht. Gerekend naar een inwonertal van 31.531 ten tijde van het onderzoek komt het er op neer dat ongeveer 7TA percent van de be volking van Beverwijk is onderzocht. In aanmerking nemende dat de kinderen be neden de vijf jaar 2.670) niet aan het onderzoek konden deelnemen en 430 per- Al moest V.S.V. zondag in K.F.C. de meer dere erkennen, toch heeft het levendige aantrekkelijke spel van beide clubs zodanig geboeid dat gerust geconstateerd kan wor den dat de Velsenaren een betere partij voetbal spelen dan het vorige seizoen het geval was. Het talrijke publiek heeft zich dan ook geen ogenblik verveeld en als de Velsenaren doorgaan met te voetballen voor wat ze waard zijn dan behoeft de toe komst niet donker te worden ingezien. Het was echter jammer, dat een van de steunpilaren van V.S.V. zijn dag niet had. Hopenlijk revancheert hij zich in de strijd tegen D.W.S. ten volle. Het vorige seizoen trad V.S.V. ook tegen D.W.S. in het strijdperk. Thuis werd gelijk gespeeld en uit werd met 20 gewonnen. Het is te verwachten, dat de Amsterdam mers, die verschillende goede technische spelers in hun gelederen hebben alles op alles zullen zetten om V.S.V. op Schoonen- berg een nederlaag toe te brengen. Ander zijds kan van V.S.V. verwacht worden, dat ze ook thans een gunstig resultaat wil be halen. Het programma is verder: V.S.V. 2 U.V.S. 2, aanvang 12.30 uur, terrein Drie- huizerkerkweg; V.S.V. 3Bloemendaal 2, aanvang 10 uur, idem; V.S.V. 4D.E.M. 3, aanvang 12.30 uur, idem; D.I.O. 3V.S.V. 5, aanvang 9.45 uur. Opstelling V.S.V. I: Geerlofs; Schoon en Beentjes; v. Deursen, Spaans en De Graaff; Sijbers, Planken, Den Ouden, Belfroid en v. d. Hijden. Het is maar een losse ge dachte van me, maar degeen, die over een jaartje langs de oostelijke kant van IJmuidens Marktplein wandelt, zou daar wel eens een bordje „exposi tie" kunnen ontwaren aan de deur, die uitkomt onder een luifel de luifel van „De Luifel". Want baas De Jong heeft zijn krappe winkeltje doen uitbouwen met een proper verlengstuk en dat is nu nét een plekje om mooie dingen neer te zetten, mooie dingen, die de mens gelukkig meer en meer om zich heen wil heb ben in de blanke kamers van de flats, waarmee de gemeen schap hem weliswaar tot een moderne holbewoner degra deert, maar hem aan de andere kant ook weer mogelijkheden oiedt om een persoonlijkheid ;e tonen. Met die mooie din gen. Met een kleurig stuk wandlap, met een verant woord meubeltje, een smaak volle lamp of een draad figuurtje. Het is er nu eigenlijk al een kleine tentoonstelling van mooie dingen in die uitbouw. Tegen de achterwand een no viteit: de Pilastro Combinare oftewel „hang me maar aan de muur" van gelakt staal, zulke grappige en praktische combinaties voor boeken, als wandvulling, bij wijze van bureau en als alles, waaraan een kleine, moderne woning behoefte heeft, dat ik er hele maal weg van was. Maar nogmaals: dat uit- bouwtje vraagt om een klei ne kunstnijverheidstentoon- stelling. Wat blokdrukjes, een kurkplastiek wat ceramiek. Dan wórdt het een uitbouw- tje van de flats. Ten profijte derzelver be woners en ter voorlichting. Maan en kienen Wie wil weten, of zij of hij de gelukkige is, die met een staande schemerlamp in de salon kan pronken voor één simpel kwartje - zij of hij wachte vanavond op het rijzen van de maan en begeve zich naar de theeschenkerij in Vel- serbeek, waar de Velsense die renbeschermers bijeen komen om de loterij haar voleinding te geven. En het wordt nog een gezellige avond ook, heeft men mij verteld, want de kienplan- ken komen ter tafel, zodat er een niet geringe kans is, dat niet slechts de lamp en de vele andere prijzen maar ook de buit van volle planken mee te rug worden gedragen door Veiserbeek. Acht uur. De maan is al besteld. Hierbij moge aan alle scho len in Velsen een voorbeeld worden doorgegeven afkom stig uit de Juliana- en Emma- school, waar men Sinterklaas voor de Hongaarse kinders gaat laten rijden. Want, zeggen de hoofden dezer beide scholen, wat zou den wij onze toch al zo rijk bedeelde peuters overladen met mooie auto's en poppen, zolang op een paar honderd kilometer afstand of misschien aan de overkant van het Noordzeekanaal mensen in de barste armoe moeten leven als gevolg van een daad, die de diepste eerbied afdwingt de gooi naar de vrijheid. Daarom is door deze beide scholen van de vereniging voor Christelijk Volksonderwijs aan de eigen kinders een plannetje meegegeven, dat direct al re sultaten opleverde en dat het volgende behelst: natuurlijk wel Sinterklaasfeest op school en natuurlijk ook een snoepje, maar géén cadeautjes dit jaar. En het geld, dat daardoor vrij komt, subiet naar Drie Maal Negen, die er beter dingen mee kan doen dan wij. Hetgeen waarlijk christelijk is. Prima! De zieke schrijft mij aller eerst, dat zij gaarne iets wil doen voor hen, die het in Hon garije nog slechter hebben dan de in vrijheid en vrede aan het bed gekluisterden van het Wes ten en zij vraagt daartoe mijn raad. Een inzameling is zo ge woon. Zou een verkoop van te bedde vervaardigde knutsel werkjes niet meer in de lijn liggen op korte termijn? Als het mij nog even bericht wordt, wil ik het graag we reldkundig maken en zoveel mogelijk kopers proberen op te trommelen. Ten tweede moest haar een compliment van het hart voor de onvermoeibaren van de RUAZ-radio, die zij echter helaas gemist had namens de Antoniuspatiënten bij de Hon- garije-avond in de Stormvo gelsgarage. Tja.... dat heeft blijkbaar niet gekund door de korte voorbereiding, maar ik ben er ongezien zeker van, dat Gerard Gallee en zijn nij- veren het zelf ook hebben be treurd. Destijds heb ik u kond gedaan van het bestaan, reeds 28 jaa* lang, ener familievereniging, die de familienaam „Noordzij" in het blazoen voort een organisatie, die in de wat armoedige jaren van weleer ontstond uit de nood der Noordzijtjes in de contreien van Pernis en Rotterdam, maar die nu slechts ten dele meer te maken heeft met spaarfonds en hulp-in-slechte tijden. Thans kan ik u met oprecht genoegen verhalen van hetgeen deze familievereniging in IJmuiden bekokstoofd heeft, op don derdagavond in de Ichthusburcht. Er bereikt mij een simpel schrijven uit een wit bed. Het bed staat op een der zalen van het Antoniusziekenhuis en uit het schrift is op te maken, dat de dame, die er de pen voor voerde het niet gemakkelijk heeft. Juist daarom is deze brief zo hartroerend-ingegeven door het menselijk gevoel, maar bepaald niet gesteund door een sterk gestel. Daar waren een kleine hon derd familiegenoten bijelkaar gestroomd en daar is allereerst „ome Kees" geridderd. Ome Kees, dat is een Noordzijtje uit de voorste gelederen, die de leeftijd der sterken al bereikt heeft. Zijn vader richtte die allereerste spaarvereniging „De Voorzorg" op en deswege kreeg zijn zoon donderdagavond niet alleen een zilveren N aan een fraai lint om de hals gedra peerd, maar tevens een oor konde om ergens anders aan op te hangen. Inmiddels zijn er jongere familieleden in het bestuur getreden en zijn de vroegere avonden van „komische voor drachten voor één heer en twee dames" wat uit de tijd geraakt. De jongelingschap uit de familie stelt tenslotte andere eisen. Ze zijn donderdagavond ten volle bevredigd naar huis ge gaan, want het is een feest van een feest geworden in de zaal naast de Gereformeerde kerk. Met een goochelaar, zoals ik zelf nog maar weinigen heb gezien mr. Jack uit Haar lem, die samen met een bijzon der snuggere papegaai „Lorre" die Noordzijtjes doorlopend bij de neus had, maar op zo'n originele manier, dat er van ganser harte genoten is. Of vindt u het niet knap een alleen aan de zaal bekend cijfer door een papegaai op een klok te laten aanwijzen? Móói gaaf nep-werk van die mr. Jack, die in de wandeling gewoon Bruyn heet en in de Leidsestraat te Haarlem woont. Vermoedelijk in een kaarten huis. Films zijn er ook gedraaid van het Koninklijk bezoek aan Amerika en een paar natuur films en daarna kwam mr. Jack nog eens op de proppen met „manipulaties". Al even knap als voor de pauze. Tussen haakjes: jammer, dat ik ook niet getrouwd ben aan die Noordzijen zo'n band onderling is iets om jaloers :p te worden. Bij mij thuis ver delen ze nü al de erfenis. En ik voel me nog zó lekker. Lampeniet sonen ten tijde van het onderzoek naar elders bleken te zijn vertrokken of over leden, kan de deelneming van de bevolking aan het onderzoek als gunstig worden be schouwd, te meer daar het grootste ge deelte zich bij de eerste oproep heeft ge meld. In totaal werden 17.435 personen onder zocht, waarvan 7.270 mannelijke en 10.165 vrouwelijke met de volgende diagnose: totaal Open actieve tuberculose 1 Gesloten actieve tubercul. 2 Tuberculose in observatie 54 Genezen tuberculose 42 Besnier Boeck 2 Longtumoren 3 Pneumoconiose Andere, niet tuberculose, longafwijkingen 68 Hart- en vaatafwijkingen 65 Varia afwijkingen 124 Geen diagnose 2 Geen afw. v. betekenis 17.062 7115 Niet verschenen voor tweede onderzoek 11 8 mann. vrouw. 1 2 28 21 1 1 26 21 1 2 35 18 43 33 47 81 2 9946 Totaal 17.435 Naar aanleiding van vorenstaand resul taat zijn er 88 personen, waaronder 34 mannelijke en 54 vrouwelijke verwezen naar het districts-consultatie-bureau in Velsen. Omtrent het verder onderzoek van vorenstaande gevallen welk onderzoek ge schiedt door de directeur van het consul tatie-bureau kan thans nog weinig worden medegedeeld aangezien de onderzoeken nog voortduren. Het ene geval waarbij een open actieve tuberculose werd ontdekt is reeds in een sanatorium opgenomen. Het vermoeden is echter gewettigd, dat van de gevallen ondergebracht in de rubriek tuberculose in observatie, een groot aantal zal blijken te behoren tot de groep genezen tuberculose (de inactieve gevallen). Lezing voor Hum. Verbond Zondagmorgen houdt prof. dr. Libbe van der Wal uit Delft voor de gemeenschap van het Humanistisch Verbond een lezing over het onderwerp „De „kerk" van het ideaal". De bijeenkomst wordt gehouden in het Cultureel Gebouw. Suomi-Ieden naar Alkmaaise singelloop De atletiekvereniging „Olympus" te Alk maar houdt zondag haar jaarlijkse singei- loop over ongeveer 3500 meter. Aan deze nationale en traditionele zullen enige le den van de Kennemerstaten Atletiekver eniging „Suomi" deelnemen. Het zijn J. Oosterman, J. J. Koster, J. Roemer, W. Kok en E. Schik, die ieder in hun klasse zullen preberen onder een groot aantal deelne mende atleten de beste resultaten te be reiken. Handwerken voor P.v.d.A.- vrouwengroep De afdeling Velsen-Noord van ae Vrou wenbond van de Partij van de Arbeid zal dinsdagavond in het gewestelijk ontspan ningslokaal aan de Van Diepenstraat haar periodieke bijeenkomst hebben. In plaats van de gebruikelijke vergadering of lezing avond hebben de dames zich voorgenomen zich deze avond bezig te houden met hand werken, aangezien de winterse feestdagen voor de deur staan. Zondag „Open Deur"-kerkdienst in „Noord" Uitgaande van de Hervormde „Open Deur"-groep wordt zondagavond om zeven uur in de Ned. Hervormde kerk aan de Dijckmansstraat een „Open Deur"-kerk- dienst gehouden. Voorganger is ds. R. C. J. van der Poel, stafpredikant van de Ko ninklijke luchtmacht. Medewerking verleent het Hervormd kin derkoor onder leiding van de heer Bert Beijlevelt. Daar er voor de VVIJ'ers zaterdag geen competitiewedstrijd is vastgesteld, is de Amsterdamse vereniging „Vlug en Vaar dig" uitgenodigd om een vriendschappe lijke wedstrijd te komen spelen. Het is ook een vierde klasser, al wordt in een andere afdeling gespeeld. Het kan een nuttige oefenwedstrijd worden. Het tweede elftal trekt naar RCH en kan zijn onge slagen record handhaven. IJmuiden 4 ont vangt Jong-Hercules 2, terwijl de junioren a naar Hillegom trekken om daar SIZO a partij te geven. Het programma luidt: IJmuiden—Vlug en Vaardig (3 uur); RCHIJmuiden 2; IJmuiden 4Jong Her cules 2; Junioren: SIZO aIJmuiden a. ZATERDAG 17 NOVEMBER Kennemer Theater, 19 en 21.15 uur: „De koning en ik". Luxor Theater, 19 en 21.15 uur: „Tralies van Bamboe". W.B. Theater, 20 uur: „Wapensmokkel". „Terpsichore", 15 uur: Receptie CMB. 't Centrum, 20 uur: Congregatie, Toneel avond. Openbare Leeszaal, geopend van 1013 en 1517 uur; Jeugdleeszaal Zeestraat 26, geopend van 14.3016.30 uur. R.K. Leeszaal, uitleenbibliotheek geopend van 1013 en 1417 uur; lees- en stu diezaal geopend van 1013 en 1417.30 uur. Wijk aan Zee, filiaal R.K. Leeszaal, St. Odulfstraat 12, geopend dagelijks van 10—11 en 17—18 uur. ZONDAG 18 NOVEMBER Kennemer Theater, 14.30 uur: „Mijnheer de Gouvernante": 16.30, 19 en 21.15 uur: „De koning en ik". Luxor Theater, 14.30 uur: „De onstuimige rebel"; 16.30, 19 en 21.15 uur: „Trahes van Bamboe". W.B. Theater, 14.30 uur: „Ford Appache", 16.30 en 20 uur: „Botsende Hartstoch ten". MAANDAG 19 NOVEMBER Kennemer Theater, 19 en 21.15 uur: „Carmen Jones". Luxor Theater, 19 en 21.15 uur: „De naakte oorlog". W.B. Theater, 20 uur: „Botsende harts tochten". „De Groentenbeurs", 20 uur: Vergade ring Bakkersgezellen. Openbare Leeszaal, geopend van 1517 en 1920 uur; jeugdleeszaal, Zeestraat 26, geopend van 1920 uur. R.K. Leeszaal, uitleenbibliotheek ge opend van 1518 uur; lees- en studie zaal geopend van 1518 en 1921.30 uur.

IJmuider Courant | 1956 | | pagina 11