UNO-politiemacht de Russische „vrijwilligers" een slag voor het weer Kil maar geen regen Egyptische passies gekoeld op water aan voer van Port Said Economisch leve n van Egypte nadert volledige stilstand Haarlems Dagblad Amerika klaar met groot hulpprogramma Jehudi Menuhin in Kaapstad geopereerd Britten storen zender van Cairo wegens opzwepende geruchten Mist aiston hunink Spanning verminderd Burns dankbaar Meer leden PEN-club zeggen lidmaatschap op Geen televisie van de Olympische Spelen rt - Eisen DEZE WEEK IN ERBIJ A rabische leiders bijeen Tsjoe En Lai op rondreis door Azië Schoonmaak Hongaarse vluchtelingen in Wijk aan Zee Grote groep jonge mannen gearriveerd Het woord is aan MOTOR - BROMFIETSKLEDING Hongaren overvielen trein met gedeporteerden Duizend mensen werden in vrijheid gesteld 71e JAARGANG No 112 Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Telefoon Adm. 5437, chef bezorging na 5 uur 6450. Tel. Redactie 5389. Haarlem: Grote Hout straat 93 alle afd. Tel. 15295°. Advertentie tarieven op aanvraag bij de Administratie. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks ZATERDAG 17 NOVEMBER 1956 IJmuider Courant EDITIE VOOR VELSEN-IJMUIDEN EN BEVERWIJK EN OMGEVING, VAN 301e JAARGANG No 265 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem. Verschijnt dagelijks, behalve op zon- en feestdagen. Abonnement p. week 55 ct., p. kwartaal 7.15, franco p. post 7.65. Losse nrs. 12 ct. Giro rekening 273107 ten name v. Haarl. Dagblad. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT (Van onze reisredacteur uit Cairo). De vijftig blonde Noorse soldaten, die vrijdag met ontbloot bovenlijf en transpi rerend gymnastiek-oefeningen uitvoer den in het hete zand van de Suez- woestijn nabij de zwaar door bombarde menten geteisterde luchtbasis Aboe Soe- weir, symboliseerden de eigenaardige positie van de politiemacht der UNÓ. Alhoewel deze inmiddels nog versterkt werd met vijftig Columbianen, die tege lijk met vredestichter Hammarskjoeld op het basiskamp arriveerden, is de status van deze troepen nog steeds onzeker. De glimlachende Hammarskjoeld wei gerde op vragen te antwoorden en vloog direct door naar Cairo, waar hij onmid dellijk na aankomst besprekingen begon te voeren met de Egyptische minister van Buitenlandse Zaken, Fawzi, en pre sident Nasser. Snelle resultaten van deze besprekingen vallen overigens niet te verwachten. Of de blauw-gehelmde, veeltalige nog steeds ongeorganiseerde UNO-politiemacht er in zal slagen door de morele druk van haar aanwezigheid de Brits-Franse troepen uit Port Said te doen vertrekken, is nog steeds de grote vraag. Moeilijke politieke onderhandelin gen liggen zonder enige twijfel nog in het verschiet. Wij vlogen als eerste buitenlandse cor respondent sedert het staken van het vuren naar Cairo met het K.L.M.-toestel „Ma rijke", dat de eerste commerciële vlucht maakte naar de thans zo sombere en stille luchthaven van Cairo sedert het hervatten van de dienst. De eerste indrukken van het Egypte-na-de-strijd waren de volgende: een kalm, bijkans normaal leven van alle dag, afgezien dan van de aanwezigheid van mortieren, luchtafweergeschut en anti- tankkanonnen, die in Cairo's buitenwijken staan opgesteld en de grimmige met ge weren uitgeruste leden van de nationale garde, die letterlijk overal patrouilleren. De afwezigheid van een defaitistische houding onder de bevolking kan het ge- ADVERTENT1E ...mist u vandaag niet iets op uw boodschappenlijstje...? Staat er wel Anton Hunink worst op...? Anders mist u watdie sappige, malse, knappende échte Gelder se RookworstAan 't loodje ziet u dat u de échte koopt. Hoe verser hoe lekkerder HOFLEVERANCIER - DEVENTER volg zijn van het feit, dat de buitenlandse verslagen over de resultaten van de pas beëindigde strijd haar onbekend zijn of simpelweg niet worden geloofd. De populariteit van Nasser blijkt nog steeds groot te zijn, terwijl de tegenslagen goed gepraat worden door te wijzen op de drievoudige aanval op Egypte. De algemene mening luidt tenslotte nog steeds, dat Israel te verslaan valt, mits alleen tegen dit land ten strijde behoeft te worden getrokken. Nederland wordt in de politie-macht van de UNO door slechts één man vertegen woordigd, en wel kapitein J. A. Bor uit Rotterdam, die tot voor kort waarnemer van de UNO was en thans is opgenomen in de nieuwe staf van generaal Burns. Temidden van een algemene verwarring, veroorzaakt door Deense, Noorse, Colum- biaanse, Canadese en Egyptische officieren, die in een dozijn talen zich onderling ver staanbaar trachtten te maken, hebben wij op de basis Aboe Soeweir kapitein Bor getroffen. Deze capabele officier, die heeft deelgenomen aan de strijd op Korea en middenin de gevechten in de Gaza-woestijn heeft gezeten, verwelkomde de kans om thans rust te brengen in een rumoerig gebied. Intussen valt een zekere vermindering van de spanning waar te nemen. De be trekkelijk snelle komst door middel van een luchtbrug der UNO-politiemacht voor kwam een mogelijk fait accompli van Rus sische „vrijwilligers", waarvan het over komen thans minder waarschijnlijk is ge worden gezien Boelganin's nieuwe, in mil dere termen gestelde nota. De nadruk, die daarin gelegd wordt op het vergoeden van bepaalde door Egypte opgelopen schade, wijst er echter op dat economische moei lijkheden in het verschiet liggen. De toch al reeds bijzonder moeilijke economische positie van Egypte, gevolg van de internationale beschuldigingen over en weer na de nationalisatie van het Suez- kanaal, wordt thans nog ernstiger in gevaar gebracht door de strubbelingen, welke ge paard gaan met het exporteren van de katoen-oogst, gezien het onbruikbaar zijn van de havens van Alexandrië en Port Said, het afsnijden van alle commerciële banden met Engeland en Frankrijk en het opdro gen van de inkomsten uit het Suezkanaal. Het economische leven in Egypte gaat langzaam naar een volledige stilstand. Spe culaties hoort men dezer dagen echter over een nieuw en groots Amerikaans hulppro gramma, dat de Sovjet-penetratie zou die nen tegen te gaan. Zulk een hulp zou wel eens de doorslaggevende factor kunnen zijn bij het oplossen van de huidige onontwar bare politieke crisis. NEW YORK (Reuter). - Generaal-majoor Burns, de Canadese opperbevelhebber van het nieuw gevormde politieleger van de UNO, heeft vrijdag, bij aankomst op een vliegveld van New York, in antwoord op vragen van verslaggevers verklaard „zeer dankbaar te zijn voor de snelle en vlotte wijze, waarop de eerste troepen van mijn leger naar Egypte zijn gezonden". De ge neraal verklaarde voorts „zeer verwonderd te zijn over het soepele en snelle verloop van de recrutering voor de UNO-strijd- macht. onder omstandigheden, zo geheel nieuw voor de menselijke ervaring Aan Burns werd de vraag gesteld of hij van mening was dat de aanwezigheid van troepen van de UNO in Egypte ertoe zou bijdragen de vrede in het Midden- Oosten te handhaven, totdat de UNO een uiteindelijke beslissing hadden getroffen. „Dat èn nog enkele andere zaken", ant woordde Burns. Hij wilde verscheidene andere vragen over de algemnee toestand in het Midden-Oosten niet beantwoorden. VERWACHTING, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van zaterdagavond tot zondagavond, op gemaakt om 11.15 uur: Veranderlijke bewolking met plaatse- lijk mist. Iets lagere temperaturen. Overwegend zwakke wind. 18 november Zon op 8.07 uur. onder 16.47 uur. Maan op 16.57 uur, onder 8.16 uur. 19 november Zon op 8.09 uur, onder 16 46 uur. Maan op 17.50 uur, onder 9.24 uur. Maanstanden 18 nov. 7.44 uur: volle maan 25 nov. 2.12 uur: laatste kwartier Hoog en laag water in IJmuiden Zaterdag 17 november Hoog water: 2.35 en 14.51 uur. 8 Laag water: 10.41 en 22.55 uur. Zondag 18 november 3 Hoog water: 3.15 en u"j-_ Laag water: 11.22 en 23. Maandag 19 november 3 Hoog water: 4.00'en lf^5 Laag water: 12.03 en 3<xkx>ooooooooo<»oo^^ plaatselijk mist Het hogedrukgebied, dat enige daj achtereen ten zuidwesten van de Bn In verband met de vochtigheid van de aanwezige lucht zal er plaatselijk mist ontstaan, die overdag in laaghangende be wolking kan overgaan. Regen wordt er voor zondag niet verwacht. WEERRAPPORTEN (De temperatuur is van hedenmorgen 7 uur, de neerslag van de laatste 24 uur.) oooooooooooooooooooooooooooooocoooooooooooooooooooooooof Onze reisredacteur, W. L. Brugsma, heeft zich thans via Rome van 8 g Israel naar Egypte begeven, en is gis teren in Cairo aangekomen. Zijn eerste indrukken treft men hiernaast aan. Hij I vestigt de aandacht ondermeer op de grote politieke en economische moei- lijkheden, die nog in het verschiet liggen. 8 oooooooooooooo oooooooooooooooooooooooooo KAAPSTAD (UP) De beroemde vio list Jehudi Menuhin heeft vrijdag in Kaap stad een lichte operatie aan de wervel kolom ondergaan. De violist zal ongeveer twee weken in het ziekenhuis moeten blijven. Ondanks hevige pijn in de rug gaf Menuhin verscheidene recitals in Kaapstad. Ook de volgende leden hebben dezer da gen voor het lidmaatschap van het PEN- centrum bedankt: Mia Bruyn-Ouwehand, dr. W. van Doorn, mr. J. J. Fock, A. Hag- tingius-Seger, mr. G. A. N. van Huet. Gerard Knuvelder, Nel Noordzij, V. Pear- ce Delgado-Orth, prof. dr. E. Reeser, G. H. Streurman, Johan Fabricius en mr. H. J. Schölvinck, plaatsvervangend secretaris generaal van Onderwijs, Kunsten en We tenschappen en erelid van het PEN- centrum. Amerikaanse, Britse, Canadese en Europese televisiemaatschappijen hebben unaniem be sloten, geen televisiereportages te zullen ma ken van de Olympische Spelen in Melbourne, omdat de televisie het recht wordt ontzegd, vrjjeljjk en naar eigen goeddunken de Spelen te verslaan. In een gemeenschappelijke verklaring die in Londen is uitgegeven, schrijven de tele visie-maatschappijen: „De Amerikaanse, Britse, Canadese en an dere Europese cinema- en televisiejournaal organisaties maken thans bekend dat hun houding inzake de reportage van de Olym pische Spelen onveranderd blijft. Deze organisaties zullen niet in staat zijn, films van de Olympische Spelen te leveren voor vertoning voor televisie of cinema. De spelen zullen door televisie-maatschappijen slechts met gesproken woord worden ge volgd, alsmede door foto-reportages. Dit besluit is genomen omdat na meer dan drie jaar onderhandelen met het Olympisch Comité van Melbourne niet het recht is ver kregen, de Spelen zo te verslaan dat het pu bliek van een minimum aan televisie-nieuws kan worden voorzien PORT SAID/LONDEN (Reuter, A.F.P., Un. Press) De Londense „Evening Standard" meldde vrijdag, dat premier Eden is medegedeeld, dat de waterleiding van Port Said door sabotage is beschadigd, waardoor de drinkwatervoorziening van de bevolking en der Brits-Franse strijdkrach ten in gevaar komt. Het blad voegt hieraan toe, dat de Britse regering deze sabotagedaad als een schending van de wapenstilstand beschouwt. De Britse admiraliteit heeft vrijdag bekend gemaakt, dat inlichtingen zijn ontvangen volgens welke de Egyptische autoriteiten mijnen hebben laten leggen voor de haven van Alexandrië. Voorts zouden door Egyptische sabotage nabij Kantara een gat in de dijken van het zoetwaterkanaal zijn geslagen. Dit kanaal voorziet het gebied van het Suezkanaal van drinkwater. De Britten beschouwen deze sabotage als een inbreuk op het bestand, waarvan overi gens de Egyptische bevolking meer te lijden zal hebben dan de Britse en Franse troepen in Port Said en omgeving. naar onze omg wind in ons 1 gaat worden, waarbij de aanvoer van üeiijK ar, zoua. de nacht lager zullen worden. dit nummer bestaat uit twaalf pagwa s en acht pagina s erb 01) C '5 C d 5 c Zi O fc'u 6 - z3 Stockholm geheel bew nw 2 0 Oslo licht bew. ono -4 0 Kopenhagen geheel bew w 6 0 Aberdeen zwaar bew w 9 0 Dublin motregen zw 4 0,1 Londen motregen wnw 6 0 Brussel geheel bew windst. 7 0,4 Parijs geheel bew. n 7 0,2 Bordeaux mist windst. -0 0 Grenoble nevel windst. 4 0 Nice regen nw 10 4 Berlijn regen wnw 8 2 Frankfort mist zzw 4 0,1 Münehen geheel bew. wzw 1 0 Zürich mist ozo -4 0 Genève geheel bew. nno 4 0 Locarno zwaar bew. O 4 0 Wenen geheel bew. w 5 0,1 Innsbruck zwaar bew. w 3 0 Rome nevel ozo 9 0,1 Mallorca licht bew. ono 12 1 Amsterdam licht bew. wzw 4 2 Den Helder geheel bew. wnw 9 1 Vpenburg geheel bew. w 7 0,3 Vlissingen licht bew. w 5 1 Eelde motregen wnw 8 1 De Bilt half bew. w 6 0,3 Twente motregen w 6 0,1 Eindhoven geheel bew. zw 6 0,1 Vlv. Z.-Limb geheel bew. windst. 6 0,4 Generaal Stockwell, commandant van de Britse troepen in Port Said, heeft meege deeld, dat de Brits-Franse autoriteiten zijn begonnen radio-Caïro te storen omdat deze zender de wildste geruchten verspreidt, die onrust onder de bevolking wekken. Zo werd verteld dat de Britten waren begon nen Port Said te bombarderen om het ver zet te smoren. De meeste Egyptenaren zijn er van over tuigd, dat het Egyptische leger de overwin ning heeft behaald en dat de Britten om een bestand hebben moeten verzoeken. Stockwell zei, dat de Britten zes officie ren van de Egyptische politie in Port Said ter ondervraging hebben aangehouden. De toestand in de stad blijft gespannen. De winkels zijn nog gesloten of gedurende korte tijd open. Over het algemeen wei geren de winkeliers aan geallieerde mili tairen te verkopen. De bewegingen van de Russische consul- generaal in Port Said worden door de Britten en Fransen nauwlettend gadegesla gen, daar hij ervan verdacht wordt de be volking bij haar verzet te steunen. Zijn auto wordt de laatste dagen steeds door een Britse militaire jeep gevolgd. „Egypte zal zich blijven verzetten tegen de vaart van Israëlische schepen door het Suezkanaal", aldus staat vermeld in vrij dag te Cairo verspreide pamfletten van het „Nationale Verzetscomité", de politieke af deling van het Nationale Bevrijdingsleger onder leiding van de minister van Onder wijs, Amal ed-din Hoessein. Volgens de pamfletten heeft Egypte het politieleger van de UNO op vier voorwaar den toestemming gegeven Egyptisch grond- >coc<x;ooooooo(xxdoooooocodcoooooooooooooooooooooooooooooo bladzijde j Amerikaanse reconstructie van de Agora in Athene1 en 2 Herinneringen aan het „middel eeuwse" Haarlem van hon derd jaar geleden, met oude prenten 4 en 5 Reportage van heden en verle den van de Gelukzalige Ei landen Iwan Smirnoff zoals jhr. dr. J. C. Mollerus hem kende Verder onder meer de rubrieken: Onze namen. Grote geesten in hun gewone S doen. In de caravan. Voor de microfoon. I Onze puzzel en Voor de jeugd. SooOOOCOOOOOOOOOOCXlOOOOOXXSaXJOOCXDOOCOOOCMOIXÏXJOCCOOOOdc Te Beiroet in Libanon hebben delega ties uit acht Arabische landen een driedaagse conferentie gehouden onder leiding van hun respectievelijke staats hoofden. De besprekingen gingen hoofdzakelijk over de Israëlische aan val op Egypte en het Frans-Britse politiële optreden in Egypte. De foto boven toont de Arabische leiders. V.l. n.r. koning Feisal van Irak, koning Ibn Saoed van Arabië, koning Hoessein van Jordanië, de Syrische president Sjoeki el Koewatly en de Libanese president Stamoen. PEKING (Reuter) Premier Tsjoe En Lai van communistisch China is vandaag per vliegtuig uit Peking vertrokken voor een rondreis van zes weken door Azië. De pers werd pas zes uur na het vertrek van de eerste-minister van dit feit op de hoogte gesteld. De correspondenten kregen boven dien het consigne, het bericht pas na enkele uren te verspreiden. Men verwacht dat Tsjoe achtereenvolgens Noord-Vietnam, Cambodja, India, Pakistan, Nepal, Afghanistan en Birma zal bezoeken. Hij wordt vergezeld door de vice-premier maarschalk Ho Loeng en de onderminister van Buitenlandse Zaken Tsjiao Koean- Hoea. „Zee zien en rust" gebied te betreden, namelijk: Het wordt niet beschouwd als een bezettingsleger en zal het land verlaten, wanneer Egypte dit verlangt; Het politieleger heeft geen be moeienis met de status van het Suezkanaal; Egypte kan zich er tegen verzetten, dat een bepaald land deelneemt aan het politie leger en Egypte zal Israëlische schepen geen toestemming geven door het Suez kanaal te varen. Zwitserland heeft Engeland meegedeeld, dat in het Semiramis-hotel te Cairo zeven Britse journalisten in huisarrest zitten. Zwitserland is belast met de behartiging der Britse belangen in Egypte. De Zwit serse autoriteiten hebben toestemming gekregen om d 430 personeelsleden van Britse aannemingsmaatschappijen in de kanaalzone te bezoeken, die door Egypte zijn geïnterneerd. Engeland heeft de instelling van een verenigd Engels-Frans opperbevel voor de operatie „schoonmaak" bekend gemaakt. Het werk zal aan beide zijden van het ka naal worden aangepakt. Men verwacht dat de eerste lichters en bergingsschepen te gen zondag aan de noordelijke uitgang van het kanaal zullen aankomen. De Franse schout-bij-nacht Champion heeft de leiding van de schoonmaakt. In Londen zijn met Nederlandse en Deense bergingsfirma's contracten afgesloten, het werk dat men reeds in Port Said is begonnen, wordt ge daan door de Britse en Franse marine. De Egyptische autoriteiten hebben mede gedeeld, dat er geen bergingswerken zul len worden uitgevoerd zolang de Britse en Franse troepen in Egypte staan. De vor ming van het gezamenlijke bevel voor een dergelijke operatie is volgens waarnemers te Port Said een duidelijke aanwijzing dat de Britten en Fransen zich van deze Egyp tische eis weinig aan zullen trekken. Het kanaal zal eveneens onder toezicht van het Engels, Franse, Deense en Neder landse bergingsteam worden uitgebag gerd. Tevens hoopt men de eerste repara ties te kunnen verrichten aan de vernielde kostbare installaties in de kanaalzone. Een officiële woordvoerder van de Egyp tische regering heeft gisteravond in Cairo verklaard dat het Frans-Britse plan voor de vrijmaking van het Suezkanaal een in breuk is op de UNO-resolutie betreffende het Suezkanaal. De woorvoerder verklaar de dat Frankrijk en Engeland naar excu ses zoeken om een nieuwe agressie te kun nen beginnen, in strijd met UNO-resoluties. „Als Engeland en Frankrijk nu klagen over de stremming van de scheepvaart dan is die, door hun daden van agressie ver oorzaakt. Zij hebben nu niets anders te doen dan de resoluties van de UNO vol gen". Vanmorgen omstreeks kwart voor elf kwamen 159 Hongaarse vluchtelingen meest jonge mannen in het prachtig ge legen huize „Westerduin" te Wijk aan Zee met hussen aan. Een aantal dames van de K.A.V., de christelijke vrouwenvereniging Bid en Werk en de christelijke jongemeisjesver- eniging zijn druk bezig geweest met het opmaken van niet minder dan 240 bedden, het schrobben van de vloeren, het afwassen van het eetgerei en alle andere werkzaam heden, die het huis weer bewoonbaar moesten maken na een reeds begonnen „winterslaap". Direct na de aankomst kregen de vluch telingen, die onder meer een aantal tolken tot hun beschikking hadden, in de grote eetzaal een broodmaaltijd voorgeschoteld, die uiteraard erg in de smaak viel. Naar alle waarschijnlijkheid blijft deze groep twee of drie maanden in Wijk aan Zee. Burgemeester mr. H. J. J. Scholtens van Beverwijk heeft de jongemannen welkom geheten en de Commissaris der Koningin in de provincie werd ook nog verwacht. Voor het overige hadden de Hongaren nog maar twee wensen: „De zee zien en met rust gelaten worden". R. J. Potgieter: Onsterfelijk is op aarde slechts het schone. ADVERTENTIE WENEN (United Press) Gewapende Hongaarse vrijheidsstrijders hebben gister avond een trein overvallen, waarmee Hon gaarse gezinnen uit Boedapest werden ge deporteerd. Meer dan duizend mensen wer den bevrijd. De overval geschiedde in het station van Celged, ten zuidoosten van Boedapest. Het nieuws van de overval be reikte Wenen via ooggetuigen die over de Oostenrijkse grens kwamen. Volgens de vluchtelingen duren de deportaties voort, ondanks de belofte van premier Kadar dat de deportaties zullen ophouden. Het is niet bekend, hoeveel Hongaren zijn gede porteerd, maar volgens onofficiële schat tingen loopt hun aantal in de tienduizenden. In sommige delen van het land verlieten de spoorwegarbeiders het werk om de de portatietreinen tegen te houden. In sommige steden ten noorden en ten oosten van de hoofdstad zouden de treinen die de ge vangenen vervoeren, niet verder kunnen omdat arbeiders de rails op verschillende punten hebben ongebroken en ook elek tronische apparatuur van de spoorwegen werd vernield. De Noord-Atlantische Verdrags-Organi- satie heeft, als gevolg van de Egyptische kwestie, zware averij opgelopen. Na de ontstemming in Londen en Parijs over de toegeeflijke en soms bijna onderdanige Amerikaanse houding tegenover Nasser kwam de nog veel grotere ontstemming in Washington over de Brits-Franse mili taire actie tegen Egypte. Dat die actie, mede door Amerika's tegenwerking, op niets is uitgelopen en dat de Amerikanen bovendien op dat falen reageerden met een verwijtend „I told you so", heeft de Britse en Franse vriendschappelijke gevoelens jegens Washington weinig goed gedaan. En nu heeft de Amerikaanse regering ten slotte nog in Londen en Parijs geprotes teerd tegen het feit, dat er bij de actie tegen Egypte gebruik zou zijn gemaakt van oorlogsmateriaal, dat uitsluitend be stemd was voor „de geïntegreerde ver dediging van het NAVO-gebied". Toen in Washington tot deze laatste démarche werd besloten, zal daarbij ook wel gedacht zijn aan het slechte voor beeld, dat het ongeoorloofde gebruik van NAVO-materiaal aan andere onderteke naars van het verdrag zou kunnen geven. Twee jaar geleden, toen bij de reorgani satie van de West-Europese Unie besloten werd tot herbewapening van West-Duits- land, is hier en daar de vrees geuit dat het nieuwe Westduitse leger, ondanks zijn strikte formele binding aan WEU en NAVO, wel eens zou kunnen bezwijken voor de verleiding, zich in een „avontuur" te storten ter hereniging van Oost- met West-Duitsland, een avontuur dat gemak kelijk tot een algemene oorlog zou kunnen leiden. Nu Engeland en Frankrijk zelf NAVO-materiaal hebben gebruikt voor een actie waaromtrent de NAVO niet was in gelicht laat staan om toestemming was gevraagd is er een precedent geschapen dat later door een Westduitse regering onder minder voorzichtige leiding dan die van Adenauer wel eens op hoogst gevaar lijke wijze zou kunnen worden uitgebuit. Dit alles heeft het fundament, waarop de NAVO rust, een zware schok gegeven. Gelukkig wordt zowel aan deze zijde als aan de overkant van de Atlantische Oceaan ten volle beseft, dat de aangerichte schade zo spoedig en zo volledig mogelijk moet worden hersteld. In het hoofdkwartier van de NAVO-strijdkrachten te Fontainebleau is gisteren nog nadrukkelijk verklaard, dat er van beide kanten ernstig gestreefd wordt naar snelle oplossing van de ont stane moeilijkheden en dat er geen reden bestaat om te twijfelen aan de bereidheid van de westelijke Grote Drie om een eens gezind beleid tegen mogelijke Russische agressie te voeren. Maar dat alleen is natuurlijk niet vol doende. Want Atlantische samenwerking moet niet slechts dienen om een gemeen schappelijke vijand weerstand te bieden. Anders zou zij haar waarde uitsluitend ontlenen aan het bestaan van een collectief gevaar en zou zij dus gevoeglijk kunnen eindigen wanneer dat gevaar (zoals wij allen hopen) eens zal zijn verdwenen. Atlantische samenwerking is echter niet alleen om defensie-redenen maar evenzeer uit politieke, kulturele en economische overwegingen een onmisbaar element van het westerse democratische bastion ge worden. Daarbij behoeven wij Europeanen geenszins zó ver te gaan om Amerika als onze „grote broer" te beschouwen en ons door hem aan een handje te laten nemen en te laten vertellen hoe we het leven en de wereld moeten bekijken. Helemaal niet. Want hetzelfde ontzag, dat wij hier in het algemeen hebben voor de Amerikaanse economie en de Amerikaanse onder nemingsgeest, heeft elke ook maar enigs zins ontwikkelde Amerikaan voor de Euro pese kuituur, de Europese eruditie en de Europese ervaring en traditie op politiek gebied. Er is dus over en weer heel veel aan te bieden, dat inspirerend kan werken. In twee artikelen in ons blad (geplaatst in de edities van j.l. dinsdag en donder dag) is reeds gesproken over de nuttige taak, die in dit opzicht zou kunnen wor den vervuld door middel van permanent contact tussen de parlementen van de NAVO-landen, een gedachte die de volgen de week in Parijs uitvoerig zal worden besproken door parlementsleden uit die landen, waaronder drie leden van onze Eerste en negen van onze Tweede Kamer. Op deze conferentie zal welbewust de nadruk worden gelegd op de niet-militaire aspecten van de Atlantische samenwer king, dus hoofdzakelijk op de kulturele en de economische. De oude Belgische staatsman Van Cau- welaert heeft in een rapport, dat ter confe rentie zal worden behandeld, de Atlan tische gemeenschap bovenal „een grote geestelijke realiteit, gebaseerd op onaan tastbare principes" genoemd en er op ge wezen dat deze geestelijke erfenis met in tellectuele en kulturele middelen moeten worden verdedigd. Het is, helaas, gemakkelijker te spre ken en te schrijven over kulturele, econo mische en intellectuele samenwerking, dan deze in de dagelijkse gang van zaken te verwezenlijken. Uitwisseling op artistiek, wetenschappelijk en universitair gebied kan zeer nuttig zijn, maar is wel een uiter mate langzame methode. Stoutmoediger initiatieven van algemener aard zijn drin gend nodig. Hoeveel dichter zouden bij voorbeeld de VS niet bij Europa komen alleen al door hun toelatingsvoorschriften voor toeristen en immigranten te vereen voudigen! Om van verlaging der tolmuren (in de allereerste plaats voor kulturele goederen) maar niet eens te spreken Er is voor de NAVO-parlementariërs bij hun onderling overleg dus heel veel te doen. Mogen zij er in slagen, hun taak met de vereiste kracht en energie aan te pakken. Simon Koster

IJmuider Courant | 1956 | | pagina 1