GESCHENKEN WINTER GRADE Indonesische legermeldingen: „Hollanders bij benden gezien" Autorijden op zondag in vele Europese landen verboden Van dag tot dag St. Nicolaas Met Esso bent U beter uit Ter rechtvaardiging van vonnis-Schmidt? SMYRNA- en SOEDANWERK Amerika zou olieleverantie weigeren zolang Egypte niet is ontruimd Oester blaast rook-kringetjes Kohier naaimachines l*'OHhOo.ii £SSOj EXTRA Amerikaanse diplomatieke dienst verwacht mutaties Britse tanker vergaan Militairen overvielen in Amsterdam taxichauffeur Britse vinding om kleine H-bommen te maken Nationalistisch China in de UNO geprolongeerd IVVV roept op tot boycot van de Sovjet-Unie Nooit een betrapt Speciaalzaak LABOR N.V. Havenstaking in Amerika Prinsessen- kalender 1957 Indonesië maakte met proces-Han slechte beurt Niemand durfde Chinese verdachte te verdedigen Deportaties uit Hongarije voor de UNO-Assemblée Hammarskjoeld is niet welkom in Boedapest ZATERDAG 17 NOVEMBER 1956 Bij de uitslag van de stemming in de UNO-agendacommissie over de vraag, of de kwestie Nieuw Guinea al of niet op de agenda der UNO zou moeten worden geplaatst, is duidelijk te constateren ge weest dat men zich van bepaalde zijde niet zozeer om het probleem zelf - zo er al een probleem is - doch wel om de inpassing daarvan in de algemene verdeeldheid der wereld druk maakt. Nieuw Guinea wordt door tegenstanders van het Westen aangegrepen als een ge legenheid, een vete nieuw leven in te bla zen. Het beeld van de stemmingsuitslag zou evenzeer passen in het kader van bij voorbeeld het Suezkanaal-geschil. De Verenigde Staten houden de gulden mid denweg en onthouden zich dus. Egypte, de Sovjet-Unie, Tsjechoslowakije, India, El Salvador, Pakistan wensen natuurlijk de kwestie behandeld te zien, omdat zij star op het anti-kolonialistische standpunt blij ven staan, doch daarbij komt ongetwijfeld voor wat Rusland, Egypte en Tsjechoslo wakije betreft de neiging om alles, wat de verdeeldheid tussen Oost en West kan ac centueren, aan te grijpen. India, Pakistan en El Salvador laten zich blijkbaar nu bij deze drijverij op sleep touw nemen. Wanneer zij de bedoeling der UNO juist zouden hebben geïnterpreteerd, zouden zij hebben moeten besluiten op dit moment geen nieuwe brandstof te werpen op het smeulend vuur der internationale misverstanden. Dat wil allerminst zeggen dat zij in de status Nieuw Guinea zouden moeten berusten tegen hun politieke over tuiging in, doch de kwestie is thans niet actueel en zeker niet urgent. Zolang de grote vraagstukken, geladen met oorlogs dreiging, niet tot een bevredigende oplos sing zijn gebracht, dient de UNO niet in andere, secundaire kwesties te roeren. Een debat over Nieuw Guinea in deze tijdsomstandigheden lijkt bijna op een nutteloze verspilling van krachten aan de ene kant en een handig opgezette accen tuering van de koloniale Westelijke aspi raties aan de andere. ADVERTENTIE Smyrna radiokleedjes 9.25 Smyrna kussens 11.75 Smyrna kussendekjes 8.50 Smyrna dressoirlopers. 16.00 Oud-Holl. doeken 90x90 8.25 Naaiboxen39.50 Mimitafels 39.75 Poefs30.50 Theewagens41.25 Haardbankjes34.50 Smyrna salonkleedjes 140x180 69.50 Eiken radiotafels 47.50 Wollen weeftafelkleden 140x170 34.75 Wol moquette tafelkleden 140x170 36.50 Wollen slaapkamerkleedjes 50x 10014.75 enz. enz. enz. enz. Kruisstraat 11 Haarlem - Telefoon 11491 Kruisstraat 11 Haarlem Telefoon 11491 ADVERTENTIE Niet onder woorden te brengen, wat u der,kt, wanneer midden op een kruispunt uw motor afstaat. Dit kan u bij kil en vochtig weer op de meest ongewenste momenten ge beuren. Want door de snelle verdamping van de benzine koelen de metaaldelen van de carburateur sterk af. Bij dergelijke weersomstandig heden slaat de waterdamp uit de lucht als ijs neer op sproeier of smoor- klep. Gevolgen, minder motorvermogen, hoger benzineverbruik en afslaan van de motor. Tank Esso Extra Winter Grade, de „winter"benzine bij uitne mendheid met een speciaal „anti stalling" ingrediënt tegen ijs- vorming. Snellere start, sneller op temperatuur, geen krachtverlies, lager benzinever bruik en... de motor slaat niet af. stop bij de blauw/witte Esso pomp WASHINGTON (Reuter). Volgens officiële kringen te Washington zullen waarschijnlijk in de komende maanden de Amerikaanse ambassadeurs in Engeland, Frankrijk en nog een aantal landen worden vervangen. Functionarissen verwierpen echter het denkbeeld, dat deze verande ringen ook een wijziging van de Ameri kaanse buitenlandse politiek zouden inhou den. Winthrop Aldrich en Douglas Dillon, die de Verenigde Staten respectievelijk in Londen en Parijs vertegenwoordigen, zou den worden vervangen. Reeds enige tijd ge leden is gezegd, dat James Riddleberger, de ambassadeur te Belgrado, in Washington een nieuwe functie zal krijgen. Voorts wordt verwacht, dat mevrouw Clare Booth Luce, de ambassadeur te Rome, die de af gelopen jaren herhaaldelijk ziek is geweest, zal aftreden zodra er een opvolger zal zijn gevonden. Tenslotte neemt men aan, dat ook de Amerikaanse vertegenwoordigers te Bonn, Tokio, Wellington, Manilla en Can berra zullen worden vervangen. SAN FRANCISCO (Reuter/AFP). Het Britse tankschip „Neritopsis" (8.231 ton) is op 50 kilometer van het Philippijnse eiland Palawan op een klip gestoten en ge zonken. Alle 52 opvarenden zijn gered. (Van onze correspondent te Djakarta) Men had mogen verwachten dat na de openbare behandeling van de aanklachten tegen Jungschlager en Schmidt een einde zou zijn gekomen aan de beschuldigingen, dat Nederlanders betrokken zijn bij sub versieve activiteiten in Indonesië. Er zijn nog wel enkele zaken tegen Nederlanders lopende, maar zij lijken voor de buiten wereld - niet voor de betrokkenen natuur lijk - minder belangrijk door het ontbre ken van de entourage rond de processen tegen Jungschlager en Schmidt. Met het vonnis in de zaak-Schmidt had men - zo had de redenering kunnen zijn - aan getoond dat Nederlanders bij ondergrondse acties tegen de Indonesische staat betrok ken waren. Dat wenste men aan te tonen en men had dus tevreden kunnen zijn. Men is dat echter blijkbaar niet. Er zijn de laatste tijd bij voortduring berichten ge lanceerd dat Nederlanders zijn gesigna leerd als deelnemers in acties van benden terroristen, die moord, roof en brandstich ting bedrijven, daden, welke met de term „subversieve activiteiten" naar onze smaak te netjes zijn omschreven. Het waren beschuldigingen zonder enig bewijs, ook al heetten zij uit officiële bron te komen. Een Djakartaans dagblad stelde dan ook spottend de vraag of die „Neder landse terroristen" soms hun paspoort aan de politie hadden getoond! Men krijgt dan ook sterk de indruk, dat de berichten over deelneming van Neder landers aan bende-activiteiten, bedoeld zijn om het vonnis in de zaak-Schmidt te recht vaardigen en te pogen de slechte indruk, die deze uitspraak in de wereld heeft ge maakt, weg te nemen. De kwestie heeft bovendien een bijzon der aspect gekregen, doordat de Indonesi sche regering de beschuldiging inzake Ne derlandse deelneming aan bende-acties tot de hare maakte. In haar antwoord op een Nederlands protest betreffende een over val - enkele weken geleden - op een bun galow van de Nederlandse diplomatieke vertegenwoordiging op de Puntjak (het bergoord halverwege Djakarta en Ban doeng) werd immers zonder meer gezegd dat ook Nederlanders waren waargenomen onder de ordeverstoorders. En de Neder landse diplomatieke vertegenwoordiging werd min of meer de les gelezen in de Twee militairen hebben in de afgelopen acht op de Kramatweg in Amsterdam- Jost een taxichauffeur overvallen, die hen van het Damrak naar deze straat had ver voerd. Toen de chauffeur op de Kramat weg was aangekomen en wilde stoppen, vielen de be'de onverlaten de man plotse ling van achteren aan, gaven hem een klap op het hoofd en bewerkten hem met hun vuisten. De chauffeur sloeg aanhoudend alarm met zijn claxon, waarna de militairen de vlucht namen. De koelbloedige chauffeur zette een achtervolging in en ontdekte zijn aanvallers in een portiek. Hij wist de jongelui met behulp van enige toegeschoten bewoners te overmees teren. Ze zijn ter beschikking gesteld van de maréchaussée. Omtrent de beweeg redenen tot deze overval tast men m het duister. De mogelijkheid is niet uitgesloten dat de militairen te veel hadden gedronken. (Van onze correspondent in Londen) Britse atoomgeleerden hebben een uiterst gevaarlijke uitvinding gedaan, namelijk om waterstofbommen zo goedkoop te pro duceren, dat zelfs kleine landen als Egypte en Israel voorraden ervan kunnen aan leggen. Hierdoor worden nieuwe proble men geschapen om de vrede te bewaren Sok het gevaar van vergiftiging van de atmosfeer zal door proefnemingen met deTe goedkope bommen toenemen. Landen als Duitsland die geen atoomenergie- industrie bezitten ku^n achterstand hun elektriciteitsindustrie hun achterstand dfentotedusver mVhe" kernonderzoek ge^ paard ghigen. De oplossing wordt om schreven afs „de samenpersing van de zon in een gloeilamp". NEW YORK (Reuter) De UNO Assem- blée heeft het lidmaatschap van nationalis tisch China weer voor tenminste een jaar verzekerd. Met 47 tegen 24 stemmen bij acht onthoudingen werd een Amerikaanse resolutie aangenomen, dat er geen enkel voorstel om verandering te brengen in China's vertegenwoordiging op deze zitting in overweging moet worden genomen. Daarvoor had India een poging gedaan een punt op de agenda te brengen, getiteld „vertegenwoordiging van China in de UNO". Alle communistische landen en Af ghanistan, Birma, Ceylon, Denemarken, Finland, India, Indonesië, Nepal, Soedan, Zweden, Syrië en Jemen stemden tegen de Amerikaanse resolutie. Cambodja, Israel, Jordanië, Laos, Libië, Portugal, Saoedi- Arabië en Tunesië onthielden zich van stemming. Ook Noorwegen stemde tegen de Ameri kaanse resolutie. HAMBURG (Un. Press) Het Interna tionale Verbond van Vrije Vakverenigingen (I.V.V.V.) dat te Hamburg vergadert, heeft al de aangesloten organisaties opgeroepen het Hongaarse volk te helpen door een boy cot van de Sovjet-Unie in de gehele wereld. Secretaris-generaal J. H. Oldenbroeck verklaarde dat de Europese secties van het I.V.V.V.een conferentie van veertig afge vaardigden die 't gehele I.V.V.V. vertegen woordigt, en de internationale transport arbeidersbond eenparig besloten hebben de boycot door te voeren. Het I.V.V.V. heeft geen gezag om de boycot te bevelen, wel om deze ten stelligste aan te bevelen. Bij het I.V.V.V. zijn 56 miljoen arbeiders aan gesloten. Oldenbroeck deelde mede dat een com missie van twaalf man, die gisteren ge kozen is, volgende week te Brussel zal overleggen over de uitwerking van het plan. De vereniging van bankpersoneel te Narbonne in Zuid-Frankrijk heeft zich af gescheiden van het onder communistische leiding staande algemene vakverbond (C. G.T.) en zich aangesloten bij het socialis tische vakverbond Force Ouvrière, uit pro test tegen de steun die de C.G.T. geeft aan het optreden der Sovjet-Unie in Hongarije. Het verbond van arbeiders in de Zwit serse textielindustrie heeft het lidmaat schap van de communistische partij onver enigbaar verklaard met een vakbewegings functie. zinsnede: „dat zij er goed aan zou doen de Nederlandse burgers in Indonesië op te wekken alle handelingen na te laten, die de indruk zouden kunnen wekken dat Nederlandse staatsburgers in contact staan met onverantwoordelijke elementen". Men had kennelijk haast met het over nemen van de in persberichten gelanceer de beschuldigingen, want bedoeld ant woord kwam reeds vier dagen nadat het Nederlandse protest was ingediend. En gewoonlijk is men niet zo vlug met reacties op Nederlandse nota's. Niet minder dan zestien Nederlanders in totaal zouden volgens de berichten waar genomen zijn bij bende-acties in verschei dene gebieden van West-Java. Die gebie den liggen echter nogal uit elkaar, zodat men zestien verschillende „subversieve Nederlanders" op het oog moet hebben. Het merkwaardige is daarbij, dat ondanks de hardnekkige bewering dat Nederlanders zich aan moord, roof en brandstichting ten koste der bevolking schuldig maken, nog nooit een Nederlander op heterdaad is be trapt. Er worden heel wat bendeleden geliqui deerd, in West-Java bijvoorbeeld werden in 1955 volgens officiële gegevens ongeveer 63 bendeleden gedood, 52 gewond, en gaf bijna 400 man zich over. maar één Neder lander was daar niet bij. Wij willen natuurlijk de mogelijkheid niet uitsluiten, dat zich onder de benden die West-Java afstropen, een enkele ver dwaalde „Nederlander" bevindt, een van die Nederlanders, die men pleegt aan te duiden als „Indonesische jongens", jonge mensen, die na hun jeugdjaren in een Japans kamp te hebben doorgebracht, op drift zijn geraakt en aan de zelfkant van de maatschappij terecht zijn gekomen. Vaak zijn dat bij de politie geen onbeken den. Men heeft een paar van deze mensen zien optreden als „getuigen" in de zaak- Jungschlager. De kans is trouwens zeer groot, dat zij in plaats van een Nederlands paspoort, een bewijs van Indonesisch staatsburgerschap in de zak hebben, het geen aan hun gezicht natuurlijk niet te zien is. Daarom ook zou men wat voorzichtiger dienen te zijn met de beschuldiging dat „Nederlanders deelnemen aan subversieve acties". En dit zeker als deze ernstige be wering door niets wordt gestaafd. ADVERTENTIE HANDSCHOENEN en SJAALS Haarlem - Rijksstraatweg 127 - Tel. 24642 NEW YORK (Reuter) De 24.000 leden van de havenarbeidersbond I.L.A. te New York zijn in staking gegaan, waardoor het werk in de haven zo goed als verlamd is. Men verwacht dat nog 35.000 havenarbei ders in andere havens aan de Atlantische Oceaan en de Golf van Mexico in staking zullen gaan. Ongeveer 54 schepen kunnen de haven van New York niet verlaten. De arbeiders wensen een gunstiger loonregeling. In New Orleans, in grootte de tweede havenstad van de Verenigde Staten, zijn 10.000 havenarbeiders in staking gegaan, in Boston 3000, een zelfde aantal te Balti more. Ook te Norfolk (Virginia) en Ne wark (New Jersey) wordt gestaakt. De bond van havenarbeiders aan de kust van de Stille Oceaan heeft zijn 16.000 leden opgedragen maandag het werk neer te leg gen om de uitslag van de onderhandelingen over loonsverbetering te vernemen. De staking is ontstaan door het mislukken van de onderhandelingen over een nieuw arbeidscontract tussen de „International Longshoremen's Association" en de ver tegenwoordigers van 170 scheepvaart ondernemingen en stuwadoors. Ongeveer 60.000 arbeiders zijn bij de staking be trokken. In regeringskringen te Washington vreest men, dat de moeilijkheden voor de inter nationale scheepvaart tengevolge van de onbruikbaarheid van het Suezkanaal door deze staking nog zullen worden vergroot. De Amerikaanse „National Maritime Union" heeft gedreigd, dat zij het vertrek van 150 schepen naar de Middelandse Zee zal verhinderen, als de zeelieden niet een toeslag van honderd percent krijgen met het oog op het oorlogsgevaar in het gebied van het Suezkanaal. Zal Franse regering politiek in Algerije herzien? De Franse ministerraad heeft besloten een nieuwe politiek voor Algerije te gaan voeren en president Lacoste verzocht zo spoedig mogelijk naar Parijs te vertrek ken. Vandaag begint in de Franse nationale vergadering een debat over Algerije. De Tunesische premier Habib Bourguiba heeft bij zijn aankomst in New York ver klaard dat zijn delegatie in de UNO zal voorstellen een UNO-politiemacht naar Algerije te zenden. (Van onze correspondent in Parijs) De Franse regering heeft de manifestatie die Pierre Poujade, de leider van de Franse anti-belasting-beweging vandaag wilde houden, verboden. Tegen overtreders zal met grote gestrengheid worden opgetreden en er wordt zelfs met gevangenisstraf ge dreigd. Poujade had van zijn kant gedreigd alle wegen in Frankrijk te zullen laten ver sperren met de auto's van zijn volgelingen, die evenals de leider ontstemd zijn over de voornemens van de regering op 1 december een gepeperde autobelasting in te stellen. Op het tijdstip dat het auto-verkeer in Frankrijk aan banden moet worden gelegd, is het ten ene male ontoe- laarbaar, aldus een ministerieel commu niqué, dat benzine zonder enige noodzaak en zelfs tot ernstig nadeel van het overige publiek in grote hoeveelheden zou worden verstookt. Vanmorgen is de ministerraad bijeenge komen om de maatregelen ter beperking van het benzine-gebruik te verscherpen. Zeer waarschijnlijk zal alle auto-verkeer tijdens de week-ends worden verboden. Of het bij die maatregel kan blijven, valt te betwijfelen, want de benzine-reserves zijn kleiner dan aanvankelijk werd toegegeven. Onder die omstandigheden wordt Frank rijk, zo goed als de andere Europese landen, in toenemende mate afhankelijk van Ame rika, terwijl dé eerstpetfoleumaanvoer uit dat land op zijn vroegst in januari ver wacht kan'worden. In Denemarken wordt vandaag de ben- zine-distributie ingevoerd en Groot-Brit- tannië moet dit voorbeeld na Kerstmis vol gen. Uit Amerikaanse bron heeft ons het be richt bereikt dat Washington de smeek beden om benzine van de landen van de Organisatie voor Europese Economische Samenwerking van de hand zou hebben gewezen. In Franse politieke kringen vreest men dat Amerika halsstarrig zal blijven zolang de Frans-Britse troepen Egypte niet zullen hebben ontruimd. De benzine wordt ADVERTENTIE George Sanger had niet minder fantasie dan zijn vader. Hij probeerde van alles. Maar de grote stunt die hem de middelen verschafte om voor zichzelf te beginnen, was het feno meen „De rokende oester". In een sfeervol geënsceneerde ruimte zag het publiek inder daad een oester op tafel liggen, waar ogen schijnlijk niets bijzonders aan te zien was, ook al ging het schelpdier van hand tot hand. Terug op tafel evenwel blies de oester rook-kringetjes naar de verbaasde toeschouwers... Het enige Nederlandse circus-boek licht de sluier op! In „De Bonte Droom van het Circus" vindt u de oplossing van dit raadsel...', en nog veel wonderlijker circus-geheimen! Spannende verhalen ontroerende gebeurtenissen de grappigste anekdotes: Een standaardwerk, van vóór onze jaartelling tot het circus van nü! Ver lucht met talloze pentekeningen. Voor slechts 2.50 kunt u dit boekwerk ko pen bij uw roomboter-leverancier, of recht streeks bestellen bij Kantoor „Roomboter- album". Postbus 47. Den Haag. U krijgt het album per omgaand toegezonden onder rembours. Vermeld vooral duidelijk uw naam en volledig adres. De bijbehorende prachtige kleurenplaten en realistische fotoreproducties ontvangt u gratis voor de rijksbotermerken. Op elk pakje roomboter treft u er één, aan. Neem 'n pakje extra voor de zondag Voor de tiende keer is de Prinsessenka- lender verschenen, die verkocht wordt ten bate van de vereni ging Pro Juventute. De uitgave betekent weer een vorstelijk geschenk voor het Nederlandse volk. De kalender bevat der tien exclusieve foto's van de vier prinses sen. De foto's zijn door Prins Bernhard en enkele zijner vrienden gemaakt en door Koningin Julia na en Prins Bernhard bestemd voor publi catie ten bate van het Nederlands Verbond der verenigingen Pro Juventute. Pro Juventute trekt zich het lot aan van talrijke kinderen die een moeilijke onge lijke strijd uit te vech ten hebben tegen ongelukkige omstan digheden, waaraan zij generlei schuld heb ben. Deze omstandig heden ontstaan door het milieu, de opvoe ding en de aanleg. Pro Juventute tracht te voorkomen, dat de kinderen scheef groeien. Indien men de ver eniging wil steunen dan kan men dat doen door de Prinsessenkalender 1927 te kopen bij het bureau der Vereniging, Morinnesteeg 7 te Haarlem, het kantoor van de UW, Grote Houtstraat te Haarlem, verscheidene winkels en mevrouw De Vries, Wilhelminakade 78 te IJmuiden. Prinses Marijke gaat naar school (Van onze correspondent in Djakarta) Anderhalf jaar gevangenisstraf heeft ir. Han Swie Tik, die bij een vechtpartij de militaire arts Harjono een zodanige klap gaf, dat deze viel en een herenschudding opliep, gekregen. Dat is een zeer zware straf voor een dergelijk feit, vooral als men rekent dat volgens getuigen de mili taire arts, na een scheldwoord van ir. Han, het eerst had gespuwd en geslagen. Niet in de eerste plaats om dit zware vonnis, noch om de motivering van de rechter, die meende dat beklaagde zo zwaar mogelijk moest worden gestraft, „omdat hij trots en hoogmoedig is". Het feit dat ir. Han zonder verdediger in de rechtzaal stond, trekt in deze zaak bijzondere aandacht. Geen enkele advocaat bleek namelijk be reid te zijn om de verdediging van ir. Han op zich te nemen. Hij moest het met een zaakwaarnemer, niet-jurist, uit Soerabaja doen. Deze was op de eerste zitting aan wezig, doch op de tweede en laatste zitting verscheen hij niet. Het heette, dat hij zich vrijwillig had teruggetrokken. Men mag aannemen dat de agitatie, die rond de zaak- Han is ontstaan een actie met een sterk anti-Chinees karakter niet vreemd is aan de afwezigheid van elke bereidheid bij de Djakartaanse advocaten om ir. Han juri disch bij te staan. Met de ervaring van mevrouw Bouman voor ogen, waagden zij kennelijk liever niet hun huid in een zaak, die zij het in mindere mate dan het pro- ces-Schmidteen bepaald deel van de Indonesische cmenleving in beweging heeft gebracht. Het is niet te weerspreken dat het ont breken van een verdediger voor ir. Han door deze oorzaak eei. bedenkelijk ver schijnsel is en Indonesië N rechtsstaat geen goed doet. zowel op nationaal als op internationaal terrein, als een politiek wapen gehanteerd. In vele andere Westeuropese landen worden soortgelijke maatregelen overwo gen. Met ingang van zondag wordt in Zwit serland op zon- en feestdagen het gebruik van motorvoertuigen verboden, dit om brandstof te sparen. Ook in Zweden is een verbod voor het rijden met particuliere motorvoertuigen ingesteld voor zon- en feestdagen. Dit verbod is ook voor buiten landers van kracht, die dit land bezoeken. In Frankrijk is alleen voor Franse motor- rijtuigbezitters de bepaling van kracht dat zij zich niet buiten hun departement mogen begeven per motorvoertuig. Dit verbod is niet van toepassing op buitenlandse bezoe kers, die echter wel rekening moeten hou den met de mogelijkheid dat in de bevoor rading der tankstations stagnatie kan op treden. Onze correspondent meldt uit sel dat de benzine slechts in geval van „.ermacht wordt gerantsoeneerd. De regering zal een beroep doen op de zondagrijders niet te overdrijven. In regeringskringen is met enige verbazing geconstateerd, dat de Ne derlandse regering dadelijk een rijksbureau voor aardolie heeft opgericht. De Belgische regering zal dollars ter beschikking stellen van de petroleum-maatschappijen om ruwe olie voor de raffinaderijen via Antwerpen uit de Verenigde Staten, Canada en Vene zuela te importeren. Van de vijf miljoen ton ruwe olieprodukten die België vorig jaar importeerde, kwam twee miljoen ton via het Suezkanaal. ADVERTENTIE GEYLVOET Doelstraat 35 - Tel. 13538 - Haarlem NEW YORK (Reuter/AFP/UP) De UNO-Assemblée zal maandag spreken over de eis aan Rusland de deportaties in Hon garije te staken op voorstel van de Ameri kaanse delegatieleider Herbert Hoover, die een bespreking van deze kwestie heeft verzocht. Cuba heeft een resolutie gereed met de eis dat de deportaties stopgezet worden en de weggevoerden naar Hongarije terug gebracht worden. Men verwacht dat de Latijns-Amerikaanse staten een motie zul len indienen om de UNO-vertegenwoordi ging van Kadar's regering niet te er kennen. De secretaris-generaal Hammarskjoeld, heeft het Hongaarse aanbod om regerings vertegenwoordigers naar Rome te zenden om daar met hem te spreken over hulp verlening, van de hand gewezen. Ham marskjoeld heeft de regering in Boeda pest laten weten, dat hij de besprekingen met de Hongaarse minister van Buiten landse Zaken in New York zal voort zetten. De secretaris-generaal was wel gaarne naar Boedapest gegaan, maar de Hon gaarse regering voelt daar niet voor. Hammarskjoeld heeft drie leden be noemd voor een UNO-commissie die een onderzoek zal instellen „naar de toestand die in Hongarije is ontstaan door buiten landse interventie". In de commissie zijn benoemd: de vroegere Noorse minister van justitie Gundersen, de Indiase UNO-afge- vaardigde Lall, en de vroegere Colum- biaanse secretaris-generaal van de Organi satie van Amerikaanse Staten Lleras. Hon garije heeft tot dusver toelating van UNO- waarnemers, aanbevolen door de UNO- Assemblée, geweigerd. Hammarskjoeld had aanvankelijk twee commissies benoemd een groep inspecteurs, waarin Lleras zit ting zou nemen, een een groep waar nemers, waarvan Gundersen deel zou uit maken. ADVERTENTIE Uw geest bestuurt uw eigen hand; Uw hand bestuurt uw vulpen. Zij brengt daarmede schrift tot stand, De pen is slechts haar hulpèn Tóch wordt die vulpen zwaar belast! Bedenkt u dit maar even Maar DANTUMA heeft - dat staat vast! - De vulpen voor uw leven Ziji$tra'fl*9tf Haarlem Tel. 11161.

IJmuider Courant | 1956 | | pagina 5