Ontwapeningsconferentie door de Sovjet-Unie voorgesteld C& MORRIS"{ejov? i/ou huy! Engeland en Frankrijk willen garanties vóór zij teruggaan Intocht van Sint Nicolaas in de hoofdstad Volgens Londen weigeren de Russen het belangrijkste HET WEER: Zonnig maar kouder Haarlems Dagblad Beperkte luchtinspectie en non-agressiepact Nog geen ontruiming van Suezzone Egypte blijft met Russische steun onvoorwaardelijke aftocht eisen Twee tongen Egypte krijgt van Israel geen schadevergoeding Egypte vraagt UNO-hulp bij opruiming Suezkanaal Het woord is aan Eerste succesje Russisch kernwapen op grote hoogte ontploft Baby in wieg gestikt Zes doden, twee zwaar- en twee lichtgewonden bij verkeersongelukken Geruchten in Belgrado over een nieuwe Cominform Russische pantsertroepen in Bulgarije en Roemenië? 71e JAARGANG No 113 Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Telefoon Adm. 5437, chef bezorging na 5 uur 6450. Tel. Redactie 5389. Haarlem: Grote Hout straat 93 alle afd. Tel. 15295*. Advertentie tarieven op aanvraag bij de Administratie. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks MAANDAG 19 NOVEMBER 1956 IJmuider Courant EDITIE VOOR VELSEN-IJMUIDEN EN BEVERWIJK EN OMGEVING, VAN 301e JAARGANG No 266 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem. Verschijnt dagelijks, behalve op zon- en feestdagen. Abonnement p. week 55 ct., p. kwartaal 7.15, franco p. post 7.65. Losse nrs. 12 ct. Giro rekening 273107 ten name v. Haarl. Dagblad. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT (Van onze correspondent in Londen) In Londen is geen nieuwe hoop gewekt door de jongste Russische ontwapenings voorstellen. Het struikelblok blijft de Russische weigering voor een afdoende controle op de bewapening. In Londen beschouwt men de voorstellen allereerst als een poging van de Russen om zich, vooral met het oog op het Aziatische publiek, als een vredes-macht voor te doen, daarbij de schijn vermijdend uit zwakheid te handelen. De Sovjet-Unie heeft zaterdag voorgesteld een ontwape ningsconferentie te doen houden, met beperkte aanvaarding van Eisenhowers plan voor inspectie vanuit de lucht. Er zou voorts een nietaanvalsverdrag tussen de leden-staten van het Noordatlantisch Verdrag en het pact van Warschau moeten worden gesloten. Het voorstel is gedaan aan de Verenigde Staten, Groot- Brittannië, Frankrijk en India. De luchtinspectie zou boven een gebied van acht honderd kilometer aan weerszijden van de grens in Europa tussen oost en west moeten worden uitgevoerd. Dit is volgens de Russische verklaring het gebied, waarin de voornaamste strijdkrachten der NAVO-staten en van de landen die bij het verdrag van Warschau zijn aangesloten, liggen. De enige werkelijke concessie, namelijk inzake Eisenhowers plan voor wederzijdse luchtverkenning is er waarschijnlijk op be rekend gebruik te maken van de verdeeld heid in het westelijke kamp. Opgemerkt wordt echter dat indien de tegenwoordige demarcatielijn als uitgangspunt voor lucht inspectie zou worden gebruikt, Russische toestellen over Londen zouden kunnen vliegen, terwijl het Westen nauwelijks de Russische grenzen zouden kunnen bereiken. Het voorstel betekent niet meer dan een controle van militaire installaties in Duits land, hetgeen de Russen, indien zij werke lijk van plan zijn zich te zijner tijd uit het Midden-Oosten terug te trekken, het be langrijkst achten met het oog op de toe nemende mogelijkheid van de herrijzenis van een Duits beroepsleger. Verder is men in Britse kringen van mening dat lucht verkenning alleen onvoldoende is, maar dat grond-inspectie van atoom- en waterstof- bomfabrieken noodzakelijk zal zijn, willen alle risico's vermeden worden. Het hele voorstel om A- en H-bommen af te schaf fen klinkt cynisch na Kroesjtsjevs dreige ment dat de Russen sterk genoeg zijn om het Westen zonder gebruik van kernwa pens onder de voet te lopen. Bovendien maken de voorstellen de in druk van afpersing omdat dit zogenaamde vredelievendheidsbetoon gepaard gaat met de grofste oorlogsdreiging. Alleen in een sfeer van ontspanning heeft het zin over ontwapening te praten. Nu de gemoederen in Moskou, gezien Kroesjtsjevs uitbarstin gen (waaTmede hij waarschijnlijk tevens tegenover de stalinisten zijn eigen hachje poogt te rédden), zo verhit zijn, lijkt alle vredesgepraat van Russische zijde nog on waarachtiger dan het ooit geweest is. Des ondanks zal men zich volgens het oordeel van Britse waarnemers toch aan iedere stroohalm moeten vastklemmen indien er ook maar de minste kans is op vorderin gen. Vandaar dat de voorstellen en hun achtergrond in Londen grondig worden bestudeerd. Het kan zijn, dat het nieuwe Sovjet-plan niet alleen propaganda is om zich uit de netelige positie te redden, maar ook een ADVERTENTIE BARTELIORISSTR. HAARLEM IEL 13439 FERD. BOLSTR. 48 ADAM TEL. /17162 Damespantalons in kleuren ƒ19.75 poging om de crisis in Midden-Europa op te lossen door de vorming van een neutrale gordel, waarbij de Russen dan zouden be reiken dat, terwijl zij politiek gedwongen worden hun greep op de gebieden die zij militair beheersen, los te laten, de Ameri kanen en Britten het vasteland zouden ver laten. Het is onwaarschijnlijk dat de Rus sen bereid zullen zijn hun troepen uit Polen terug te trekken, zolang Duitsland niet vol komen geneutraliseerd is. Zolang het Rus sische optreden in Hongarije voortduurt, kan er volgens Londen geen sprake van zijn dat de Sovjet-voorstellen in discussie kunnen worden gebracht. Het is duidelijk dat de Russen sinds Stalin met twee tongen spreken, hetgeen hun onderlinge verdeeld heid onderstreept. Hun aanvankelijk mild- heidsbetoon kan zeker ook alleen maar camouflage geweest zijn, waartoe zij door de omstandigheden waren gedwongen. Onzekerheid blijft er echter bestaan. In Londen heerst de opvatting, dat het Westen met Stalin wist waaraan het toe was. Met de grillen van het collectieve leiderschap is dit niet het geval. Bovendien hoedde Stalin zich er voor te ver te gaan als het te riskant werd. Het is de vraag of zijn opvolgers deze wijsheid bezitten. Men acht het alarmerend dat op een ogenblik van grote spanning Kroesjtsjev niet kon wor den verhinderd zijn gasten en de landen, die zij vertegenwoordigen, te beledigen. Amerikaanse functionarissen hebben in Washington verklaard, dat de Sovjet-voor stellen geen nieuwe argumenten voor on derhandelingen op het hoogste niveau bie den. Het Russische voorstel om Eisen howers plan voor luchtinspectie toe te pas sen aan weerszijden van de grens tussen communistische en niet-communistische landen in Europa, zou volgens de functio narissen het plan van de president op een LONDEN (Reuter) Israel heeft de Russische eis, dat schadevergoeding dient te worden betaald aan Egypte, verworpen, zo meldt de Israëlische radio. Volgens Israel heeft niet Egypte, doch Israel recht op schadevergoeding voor de Egyptische aanval van 1948 en de economische blok kade van de laatste jaren. De Sovjet-premier, maarschalk Boelga- nin, had donderdag in een brief aan pre mier Ben Goerion van Israel verklaard, dat Israel schadevergoeding aan Egypte diende te bétalen voor de „niet-uitgelokte aanval". Ook moest Israel volgens Boel- ganin het buitgemaakte oorlogsmateriaal aan Egypte teruggeven. >0000000000000cxjcxxxx500000000000000000000000000000000000 VERWACHTING medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van maandagavond tot dinsdagavond, op gemaakt om 11.15 uur: Droog en tamelijk zonnig weer. Over wegend matige zuidoostelijke wind. Vannacht op vele plaatsen temperatu ren om het vriespunt. Morgenmiddag iets kouder dan vanmiddag. 20 november Zon op 8.10 uur, onder 16.45 uur. Maan op 18.54 uur, onder 10.24 uur. Maanstailden 25 nov. 2.12 uur' laatste kwartier Hoog en laag water in IJmuiden Maandag 19 november 0 Hoog water: 4.00 en 16.15 uur. 1 Laag water: 12.03 en uur. Dinsdag 20 november Hoog water: 4.42 en 16.56 uur. Laag water: 0.23 en 12.42 uur. 9 n COOOOC<>DOOOOOOOOCXX)OOC>OOOOOOOCXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXX)OOCX HET WORDT KOUDER Gedurende het weekeinde heeft het zwaar tepunt van het hogedrukgebied, dat het weer in een groot deel van West-Europa beheerst, zich naar Scandinavië verplaatst. Na een periode met weinig wind is de wind uit oostelijke richtingen gaan waaien. Aange zien zich in Duitsland nog een hoeveelheid zachte atlantische lucht bevond, bracht deze oostenwind ons aanvankelijk nog geen tem. peratuurdaling. Maar in het komende et maal zal koudere en drogere lucht ons land binnendringen. De bewolking zal daardoor afnemen. In de komende nacht wordt daar om op vele plaatsen lichte vorst tot tempera. DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN PAGINA'S tuur om het vriespunt verwacht. Morgen overdag zal de temperatuur, ondanks zonne schijn, iets lager blijven dan vandaag. De regenkansen zijn uiterst gering. WEERRAPPORTEN (De temperatuur is van hedenmorgen 7 uur. de neerslag van de laatste 24 uur.) .3 o Stockholm zwaar bew. windst. Oslo licht bew. ono Kopenhagen onbewolkt 0 Aberdeen zwaar bew. z Dublin geheel bew zzo Londen geheel bew 0 Brussel zwaar bew. O Parijs nevel ono Bordeaux mist no Grenoble nevel windst. Nice licht bew. wnw Berlijn onbewolkt 0 Frankfort geheel bew. o München geheel bew, o Zürich nevel O Genève nevel n Locarno onbewolkt no Wenen onbewolkt n Innsbruck onbewolkt windst. Rome geheel bew ono Mallorca onbewolkt windst. Amsterdam geheel bew. o Den Helder licht bew. 0 Ypenburg mist O Vlissingen geheel bew. o Eelde geheel bew. o De Bilt geheel bew. o Twente geheel bew. o Eindhoven geheel bew. O verkeerd spoor kunnen brengen. Westelijke waarnemers in Washington geloven, dat de Verenigde Staten geen topconferentie, zoals de Sovjet-Unie voorstelt, wensen. Buitenlandse waarnemers in Joegoslavië geloven, dat ondanks het meningsverschil van Tito met de Sovjet-leiders over het communisme in Oost-Europa, er veel in de Russische voorstellen steekt, dat voor Joe goslavië aantrekkelijk is. Volgens de Franse minister van Buiten landse Zaken, Pineau, bevatten de Sovjet- voorstellen geen waarlijk nieuwe elemen ten. De voorgestelde inspectie uit de lucht is onvoldoende. Naar zijn mening is de ont wapeningscommissie van de UNO, die zich al jaren met dit vraagstuk bezighoudt, het orgaan waartoe de Russen zich met voor stellen moeten wenden. De Britse minister van Buitenlandse Zaken Selwyn Lloyd zal in Washington be sprekingen voeren met zijn Amerikaanse ambtgenoot Dulles over het Russische ont wapeningsvoorstel. Eisenhower heeft al met Dulles over het plan gesproken. (Van onze reisredacteur uit Cairo) Terwijl nieuwe contingenten voor de U.N.O.-poIitiemacht op het basiskamp Aboe Soeweir arriveerden, vertrok Ham- marskjoeld weer uit Cairo, na langdurige besprekingen gevoerd te hebben met Egyp- te's minister van Buitenlandse Zaken, Fawzi, en president Nasser. De Egyptische regering heeft thans de medewerking van de U.N.O. gevraagd voor het opruimen der hindernissen uit het Suezkanaal. Geschat wordt, dat veertig schepen tot zinken werden gebracht. Het meest ernstige obstakel vormt de vernietigde Ferdan-brug en een dichtbij tot zinken gebracht cement- schip, dat thans één blok beton vormt. Een Nederlandse expert, die wij spraken, schatte, dat men vier tot zes maanden nodig zal hebben voor het vrij maken van het kanaal. Enkele schepen kunnen in hun geheel of in delen gelicht worden, andere dienen met dynamiet opgeruimd te worden. Het verzoek van Caïro aan de U.N.O. om hulp te verlenen, dient mogelijkerwijs op gevat te worden als een tegenmanoeuvre voor het Frans-Britse plan een gemeen schappelijk opruimings-campagne voor het kanaal in te stellen. Caïro verzocht bovendien deze hulp on middellijk te verlenen, hulp, die zich ook zou moeten uitstrekken tot het tot stand brengen van „normale condities in Port- Said en het terugtrekken van de niet- Egyptische strijdkrachten op basis van de besluiten van de Assemblée der U.N.O." Hammarskjoeld heeft geantwoord, dat de U.N.O. in principe bereid is de taak van het opruimen van het kanaal op zich te nemen. Hij zal onmiddellijk ook de overige besproken punten aan de U.N.O.-Assemblée rapporteren. De sluier van geheimhouding, die nog hangt over de eigenlijke taak van de U.N.O.-politiemacht, zou op kore termijn volledig opgelicht worden. U.N.O.-kringen gaven te kenhen, dat dit de eerste keer is, dat zulk een U.N.O.-macht in werking is getreden en dat ontelbare politieke en technische details nog bespro ken dienen te worden. Intussen neemt de U.N.O. iedere mogelijke voorzorg geen in breuk te maken op de Egyptische soeverei niteit, hetgeen er op zou kunnen wijzen, dat waarschijnlijk Nasser's belangrijkste wensen gerespecteerd zullen worden. Deze Hongaarse vrijheidsstrijder, die zich verbergt achter een masker, be kijkt in Washington foto's die hij maakte in Boedapest, waar hij tegen de Russen heeft gevochten. De man bood de foto's aan aan de onder-cöm- missie voor binnenlandse veiligheid van de Amerikaanse Senaat. Hij smeek te „ieder land hulp te verlenen aan zijn land in de strijd tegen tirannie en slavernij" Goethe: Er bestaat geen patriottische kunst, noch een patriottische wetenschap. NEW YORK/WASHINGTON, (United Press/Reuter/AFP) Naar uit Washington wordt vernomen, heeft de Engelse minister van Bui tenlandse Zaken Selwyn Lloyd tijdens een weekeind bezoek aan Washing ton er geen twijfel over laten bestaan, dat Engeland wenst, dat de politie macht der UNO in de zone van het Suezkanaal blijft tot Egypte erin toe stemt, te onderhandelen over een op lossing van het geschil betreffende het kanaal èn over de kwestie met Israel, en wel zodanig dat die ge schillen ook worden opgelost. De Franse minister van Buitenlandse Zaken Pineau, heeft te New York in een televisie-uitzending verklaard, dat het noodzakelijk is om met alle middelen de komst van Russische vrijwilligers in Egyp te tegen te houden teneinde te beletten dat er een toestand ontstaat die overeenkomst vertoont met die, welke in Korea heeft geheerst. Hij zei dat de Brits-Franse troe pen in het Suezkanaal klaar staan om het veld te ruimen voor de politiemacht van de UNO en dat het „normaal is dat deze macht de herstelwerkzaamheden aan het kanaal beschermt". De Israëlische ambassadeur in Washing ton, Ebba Eban, heeft zondagavond in een televisie-uitzending verklaard dat Israel van plan is de Israëlische troepen in het gebied van Sinaï te laten tot er „bevre digende omstandigheden" geschapen zijn. Reuter vernam in welingelichte Egyp tische kringen te Cairo, dat de Egyptische regering overeenstemming met de secre- Vlv. Z.-Limb. geheel bew. ono temp. Neerslag in mm. -8 0 0 0 0 0 7 1 4 0 7 0 6 0 -0 0 -1 0 2 2 6 0 -1 0,3 7 0,2 4 0 1 0 2 0 -2 0 -0 0 -7 0 13 0 7 0 4 0 6 0 1 0 5 0 6 0 5 0 6 0 5 0 5 0 Twaalf vreugdeschoten en het beieren van de klokken van de Sint Nicolaaskerk kondigden zaterdagmiddag om kwart voor twee de komst van de stoomboot „Spanje" aan, die Sint Nicolaas en enkele tientallen Zwarte Pieten voor hun jaarlijks bezoek aan Amsterdam aan de Prins Hendrikkade afzette. Voorafgegaan door dertig zwarte Pie ten. op bromfietsen, vier herauten te paard, de Amsterdamse politdekapel, een escorte van dertig ruiters, vier moren met grote trommen reed Sint Nicolaas op zijn schim mel, omgeven door zes baardige lansknech ten en gevolgd door twintig Spaanse ede len te paard naar de Dam. Na op het Damrak de traditionele roe- Sint Nicolaas werd zaterdagmiddag bij zijn aankomst in de hoofdstad door groot en klein hartelijk begroet. rner wijn geledigd te hebben werd de Sint op de Dam voor het paleis ontvangen door burgemeester d'Ailly, die een welkomst woord sprak. In zijn antwoord zei de Sint tot de bur gemeester: „Vele jaren waart gij hier op de Dam om mij namens jong en oud te be groeten. Het is thans de laatste keer en dat spijt mij, maar ik hoop toch dat ik u nog menig maal als burger hier in goede gezondheid mag terugzien". Tot slot bood Sint Nicolaas aan de burgemeester een grote letter „A" aan, de beginletter van Amsterdam, d'Ailly, Arnold en Afscheid. taris-generaal der UNO heeft bereikt in zake de vrijmaking van het Suezkanaal. Dit zal slechts geschieden, nadat de bui tenlandse strijdkrachten het Egyptische grondgebied hebben verlaten. Volgens deze kringen heeft Egypte verklaard, dat het de kosten van de vrijmaking niet zal betalen daar het zich niet verantwoordelijk acht voor de gebeurtenissen, die tot de ver sperring hebben geleid. De Egyptische re gering is ook met Hammarskjoeld over eengekomen, dat de opruiming der ob stakels uitgevoerd wordt door „neutrale landen" zoals Nederland en Denemarken, aldus deze kringen. De Egyptische minister van Buiten landse Zaken, Fawzi, die eveneens naar de UNO-Assemblée in New York reisde, maar niet in het vliegtuig van Hammars kjoeld omdat dit een tussenlanding maakt in Parijs, zei in Zürich, dat het overleg tussen Hammarskjoeld en president Nas ser „nuttig" is geweest, doch „geen defini tieve besluiten" opgeleverd heeft. De Egyptische regering blijft terugtrek king van de buitenlandse troepen, vóór een begin wordt gemaakt met de vrijmaking van het Suezkanaal eisen. Een correspondent van het Belgische persbureau Belga verklaarde zondag in Cairo uit goedingelichte bron vernomen te hebben, dat Nasser „er mee zou hebben ingestemd, dat de UNO bepaalt wanneer haar politiemacht teruggetrokken moet worden". Dit bericht kon nog niet be vestigd worden. De watervoorziening van Port Said, waarvan men dacht dat deze buiten het door de Fransen en Britten bezette gebied was afgesneden, blijkt te stagneren door een granaattrechter in het zoetwaterkanaal naar Port Said. Waarnemers van de UNO hebben met de plaatselijke militaire autoriteiten overeenstemming bereikt: de krater zal worden gedicht. Dit is het eer ste succesje van de UNO in Egypte. De gebrekkige watervoorziening van Port Said had de Fransen en Britten vele hoofd brekens bezorgd, omdat men het uitbre ken vreesde van een cholera-epidemie onder de bevolking. De drie Zwitserse vliegtuigen, die de UNO-politiemacht uit Italië naar Egypte overbrengen, hebben zondag 94 Noren en 59 Denen naar het vliegveld van Aboe Soeweir gebracht. Het was het vierde con tingent UNO-troepen dat in Egypte arri veerde. De totale sterkte van de inter nationale troepenmacht in Egypte bedraagt nu 500 man. MOSKOU (Reuter/AFP) De Sovjet- Unie heeft een geslaagde proef met een kernwapen op grote hoogte genomen zo heeft het Russische persbureau Tass za terdag gemeld. Volgens in het Westen ont vangen berichten heeft Rusland tot nu toe twaalf kernproeven genomen. Admiraal Strauss, de voorzitter van de Amerikaan se commissie voor kernenergie, maakte zaterdagavond bekend, dat zijn dieneten een kernontploffing in de Sovjet-Unie hebben vastgesteld. Verscheidene Japanse meteorologische stations hebben zaterdag avond schokgolven geregistreerd, die af komstig zijn van het Russische kernwapen. Dit is de eerste keer, dat Rusland een kernomtploffing toegeeft, voordat een Wes terse regering er melding van heeft ge maakt. De bekendmaking, dat de ontplof fing op grote hoogte heeft plaats gehad, kan betekenen, dat het wapen of uit een vliegtuig is geworpen of de lucht in werd geschoten. De fabrieksarbeider E. A. te Utrecht deed zondagmorgen de ontstellende ont dekking dat zijn drie maanden oude zoon tje in de wieg was gestikt. De vader had zaterdagavond laat een plastickussentje op de dekens van de baby gelegd tegen de koude. Dit gladde kussentje was verscho ven en op het hoofdje van de baby te recht gekomen, waardoor het is gestikt. Bij een auto-ongeval in de Noordoost polder zijn zaterdag twee personen omge komen; een persoon werd zeer ernstig, twee anderen werden minder ernstig gewond. Het ongeluk gebeurde op het kruispunt van de Kamperweg en de Sloefweg tussen Emmeloord en Ens. Op de Kamperweg, die voorrangsweg is, reed een auto, bestuurd door de heer Lieu- wes uit Ens, die drie lifters, die in Kampen de bus gemist hadden, bij zich had. Van de Sloefweg kwam een auto waarin alleen de bestuurder, de heer Kruizinga, uit Em meloord zat. Hoewel de situatie ter plaatse zeer overzichtelijk is, hebben de bestuur ders eikaars wagens blijkbaar niet opge merkt, zodat zij op het kruispunt, waar schijnlijk in volle vaart, met elkaar in bot sing kwamen. De auto van de heer Lieuwes kwam in een sloot. De inzittenden moesten onder de wagen weg gehaald worden. De heren Lieuwes en Kruizinga waren op slag dood. De drie lifters moesten naar het zie kenhuis te Kampen worden overgebracht. Voor het leven van een hunner, de heer G. Kievit, organist van de Nederlands Her vormde Kerk te Emmeloord, wordt ge vreesd. Minder ernstig gewond werden de heren G. J. Kanis en Van der Hoven uit Kampen. De beide auto's werden geheel vernield. Zondagmiddag is aan de Sluisstraat te Musselkan aal een ernstig verkeers ongeval gebeurd, waarbij een persoon werd gedood en een zwaar gewond. Ter hoogte van de R.K. school sloeg een transport auto een zijweg in, op hetzelfde moment, dat een achterop komend motorrijwiel, be stuurd door de ongehuwde S. Woortman uit Musselkanaal, met als duo-passagier de eveneens ongehuwde J. Ossel uit Vriesche- loo, eveneens deze weg wilde inslaan. Op onverklaarbare wijze schoot het motor rijwiel onder de vrachtauto. De bestuurder Woortman was vrijwel op slag dood; de duo-passagier kreeg een hersenschudding en inwendige kneuzingen. Zaterdagavond is de 24-jarige J. Jor- ritsma uit Parrega bij Bolsward op de weg tussen M a k k u m en Wons aangereden door een personenauto, bestuurd door de 18-jarige G. v. d. M., aan de verwondingen waarvan hij zondagmorgen in het zieken huis te Sneek is overleden. Van der M. was met enige vrienden op weg naar het dorpje Pingjum en liet bij de brug nabij Makkum een tegenligger passeren, waarna hij vol licht gaf. Tot zijn ontsteltenis zag hij op slechts enkele meters afstand een rechts van de weg lopend paartje, dat kennelijk wilde oversteken. Ofschoon de chauffeur poogde een aanrijding te voorkomen, mis lukte de manoeuvre met het gevolg dat de heer Jorritsma werd geschept en tegen het wegdek werd gesmakt. Met een schedel- basisfractuur en een verbrijzeld been is hii naar Sneek vervoerd waar hij zonder tot het bewustzijn te zijn gekomen is over leden Toen het vierjarige meisje N. Wit uit Uithuizermeeden (tussen Uit huizen en Rodeschool) zaterdag plotseling de hoofdweg overstak, werd zij overreden door de bromfietser J. V. Het zwaarge wonde kind werd onmiddellijk overgebracht naar het Academisch Ziekenhuis te Gro ningen, waar het aan de verwondingen is overleden. Zondag is op de spoorlijn Nijmegen 's Hertogenbosch de 13-jarige W. T. T. door een trein aangereden en gedood. De jongen had met enige makkertjes post gevat op een soort vlonder, waar de rails overheen lagen om naar het eronder stromende wa ter te kijken. De knaap was hierin zo ver diept dat hij niet bemerkte, dat de trein zo nabij was. BELGRADO (Reuter). Volgens onbeves tigde berichten uit Belgrado zou de Sovjet- Unie van plan zijn een nieuwe Cominform op te richten, om de groeiende invloed van het Titoisme tegen te gaan. De ideologische verschillen tussen de Sovjet-Unie en Joego slavië zijn, ondanks het normaliseren van de betrekkingen na Stalins overlijden, niet opgeheven en in de afgelopen weken heb ben de Sovjet-leiders Tito er zelfs van be schuldigd, dat hij verantwoordelijk is voor de onlusten in Poznan en de opstand in Hongarije. In Bulgarije zijn Russische troepen met tanks aangekomen om te waken tegen bin nenlandse onlusten, aldus berichten die zondag uit Sofia, in Belgrado zijn ontvan gen. Hoewel Bulgarije lid is van het pact van Warschau, waren tot op heden geen Sovjet-troepen op Bulgaars gebied gele gerd. Er zijn nog geen officiële berichten over ongeregeldheden ontvangen. Tegenspraak Alle berichten over een inval van Rus sische troepen in Bulgarije, over landin gen van Russische eenheden bij Varna aan de Zwarte Zee, over enige ongeregeld heden in enig deel van Bulgarije zijn on juist, aldus heeft de Bulgaarse ambassade in Belgrado aan U.P. laten weten. Op de Roemeense ambassade in Belgrado werd ontkend dat er Russische troepenbewegin gen gaande zijn of dat er onrust in Roeme nië zou heersen. Eensgezind Volgens het partijorgaan van de Oost- duitse communisten kan er geen sprake zijn van oppositie-partijen in het Oost- duitse parlement. In een staat van boeren en arbeiders moet de arbeidersklasse eens gezind zijn".

IJmuider Courant | 1956 | | pagina 1