Pools-Russische relaties op een nieuwe basis Panda en de Meesteivma Westelijke diplomaten konden Kroesjtsjev niet aanhoren r SPIERPIJ Thermogène verstopping Geen huurverhoging zonder volledige looncompensatie Gomoelka steunt de regering-Kadar in Hongarije en krijgt kredieten De radio geeft dinsdag Amerikaanse Ford te kopen! N.V.V.-bestuur verklaart: r^Aristo Wereldnieuws Toch ió het zo Vleugels J STILT PIJN DOOR WARMTE Pravda stelt Tito in staat van beschuldiging Drukkerij „De Locomotief" Indonesisch eigendom Grootste transportbru? van Europa in Sluiskil Ome Jan van Zutphen nam afscheid van Zonnestraal Examens is de beste tijd om een Brand in groot magazijn voor textiel te Hilversum Première van „Theater" Geef de strijd niet op tegen gordijnstoffen MAANDAG 19 NOVEMBER 1956 LONDEN (Reuter-AFP) In een ver klaring die zondag te Moskou is getekend, zeggen de Poolse en Russische leiders die in de afgelopen dagen besprekingen hebben gevoerd, dat zg de „revolutionaire arbei ders- en boerenregering" in Hongarije zul len steunen. De verklaring werd getekend door premier Boelganin en partijsecretaris Kroesjtsjev namens de Sovjet-Unie en premier Cyrankiewicz en partijsecretaris Gomoelka namens Polen. In de verklaring wordt gezegd dat over de sterkte en samen stelling van de Russische troepen in Polen besprekingen zullen worden gevoerd. Rus sische troepenverplaatsingen in Polen kun nen geschieden met goedkeuring van de Poolse regering. „De tijdelijke legering van Sovjet-troepen is, gezien de huidige inter nationale toestand, nodig". De besprekingen die drie dagen hebben geduurd, waren ge baseerd op het beginsel van de „gelijkheid der volken". In de verklaring wordt voorts gezegd, dat de UNO-resoluties over Hongarije de aan dacht dreigen af te leiden van de toestand in Egypte. Polen en de Sovjet-Unie ver klaren, dat de weigering om communistisch China tot de UNO toe te laten een „abnor male" toestand schept. Zij steunen het be ginsel van de ontwapening, verbod van waterstof- en atoombommen en afschaffing van militaire bases die niet op het eigen grondgebied liggen. Het Russisch-Poolse bondgenootschap is een garantie van de Poolse Oder-Neisse-grens. De Sovjet-Unie en Polen waarschuwen tegen een Duitse herbewapening, aldus de verklaring. De Poolse delegatie is zondag per trein uit Moskou naar Warschau vertrokken. Schulden geschrapt Volgens een communiqué hebben Polen en de Sovjet-Unie voorts besloten hun economische betrekkingen „op basis van gelijkheid, wederzijds voordeel en broeder lijke hulp" verder te ontwikkelen. De Poolse schulden aan de Sovjet-Unie, die op 1 november 1956 nog bestonden, zijn ge schrapt. Daarbij is rekening gehouden met de werkelijke waarde van de kolen die Polen tussen 1946 en 1953 aan de Sovjet- Unie heeft geleverd. Voorts is overeen stemming bereikt over spoorwegverkeer, handelsbetalingen enzovoorts. De Sovjet- Unie zal in 1957 op krediet 1.400.000 ton graan aan Polen leveren. Voorts stelt de Sovjet-regering aan Polen een krediet van 700 miljoen roebel beschikbaar, ter betaling van goederen die de Sovjet-Unie met we derzijds goedvinden leveren zal. De tijdelijke aanwezigheid van Sovjet troepen in Polen houdt ook verband met de legering van Russische troepen in Oost- Duitsland die „op internationale verdragen gebaseerd is." De legering van de Russische troepen in Polen kan niet leiden tot Sovjet inmenging in de Poolse binnenlandse aan gelegenheden. De garnizoenplaatsen en het aantal Sovjet-troepen wordt in speciale overeenkomsten geregeld, aldus de bekend making. Er is voorts overeenstemming be reikt over de beginselen volgens welke de Sovjet-autoriteiten spoedig repatriëring of uitlevering uit de Sovjet-Unie zullen be vorderen van Polen die nog in Russische gevangenschap vertoeven. ADVERTENTIE Leg Thermogène watten op de pijnlijke plek. De weldadige warmte verjaagt pijn en stijf heid - 's nachts terwijl u slaapt, overdag als u werkt. HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.45 Morgengebed en liturgische kalender. 8.00 Nieuws en weer bericht. 8.15 Platen. 8.50 Voor de huisvrouw. 9.40 Lichtbaken. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Platen. 10.30 Franse chansons. 10.55 Platen. 11.00 Voor de vrouw. 11.30 Platen. 1.50 Als de Ziele luistert. 12.00 Angelus. 12.03 Platen. 12.15 Voor de boeren. 12.30 Land- en tuin- bouwmededelingen. 12.33 Instrumentaal octet. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en katholiek nieuws. 13.20 Lichte muziek. 13.50 Platen. 14.00 Schoolradio. 14.20 Platen. 14.30 Wij vrouwen van het land. 14.40 Gevarieerd programma. 16.00 Voor de zieken. 16.30 Zie- kenlof. 17.00 Voor de jeugd. 17.40 Beurs berichten. 17.45 Regeringsuitzending: Rijks delen overzee. Wetenschappelijk onderzoek van Nederlands Nieuw Guinea. 18.00 Lichte muziek. 18.20 Sportpraatje. 18.30 R.V.U.: Nieuw Guinea in de Pacific. 19.00 Nieuws. 19.10 Platen. 19.15 Uit het Boek der Boeken. 19.30 Platen. (20.0020.05 Inleiding Open baar Kunstbezit door H. K. H. Prinses Bea trix). 20.30 Actualiteiten. 20.45 De gewone man. 20.50 Poolse liederen. 21.10 Kampvu ren langs de evenaar, causerie. 21.30 Harp- recital. 21.55 Radio Philharmonisch orkest. 22.45 Avondgebed en liturgische kalender. 23.00 Nieuws. 23.15 Wereldkampioenschap dammen. 23.2024.00 Nouveauté's. HILVERSUM, II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Gymnastiek. 7.20 Platen. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Gymnastiek voor de vrouw. 9.10 Voor de vrouw. 9.15 Platen. 9.40 Morgenwijding. 10.00 Platen. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 R.V.U.: Over geneesmiddelen, eerste lezing. 11.30 Tenor en piano. 11.50 Platen. 12.00 Lich te muziek. 12.30 Land- en tuinbouwmedede- lingen. 12.33 Orgel en zang. 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelingen of platen. 13.20 Metro- pole-orkest. 13.55 Beursberichten. 14.00 Pla ten. 14.40 Schoolradio. 15.00 Voor de vrouw. 15.30 Platen. 16.30 Voor de jeugd. 17.20 De dierenwereld en wij, causerie. 17.30 Lichte muziek. 18.00 Nieuws. 18.15 Piano. 18.30 Op u komt het aan, causerie. 18.40 Lichte muziek. 18.55 Paris vous parle. 19,00 Voor de kinderen 19.05 Koorzang. 19.45 Filmpraatje. 20.00 Inleiding openbaar Kunstbezit door H. K. H. Prinses Beatrix. 20.05 Nieuws. 20.10 De Miljoenste, gevarieerd programma. 22.15 De Antwoordman. 22.30 Viool en altviool. 22.55 Ik geloof, dat23.00 Nieuws. 23.15 Koersen in New York. 23.17 Actualiteiten en New York calling. 23.3524.00 Platen. TELEVISIE (V.A.R.A.) 20.30 Journaal en weerbericht. 20.45 Film programma. In Warschau is zondag een organisatie commissie opgericht voor een nieuwe rooms-katholieke vereniging van leken, die de steun van het „nationale front", dat on der communistische leiding staat, wil ver werven. De voornaamste initiatiefnemers zijn de rooms-katholieke parlementsleden Frankowski en Lubienski, die onlangs hun functies in de Poolse rooms-katholieke be weging „Pax", die met het regime mee werkt, opgaven wegens meningsverschil over de rol van Boleslaw Piasecki, die ge durende de stalinistische periode in Polen voorzitter van de beweging is geweest. De vergadering werd door driehonderd mensen bijgewoond, die kennelijk de steun hadden van de regering. Een der aanwezigen was prof. Oskar Lange, de Poolse econoom, die lid van het centrale comité van de commu nistische partij is. Op de bijeenkomst is een resolutie aan genomen, waarin de terugkeer van kardi naal Wyszynski, de primaat van Polen, in het openbare leven, verwelkomd wordt. De vergadering schaarde zich achter het poli tieke program van Gomoelka. Ook drong zij aan op geloofsonderricht op de scholen. MOSKOU (Reuter/U.P.) Het blad van de Russische communistische partij, Pravda, beschuldigt president Tito van Joegoslavië er van te proberen een wig in het commu nistische kamp te drijven. Tito heeft in zijn rede van 11 november de neiging getoond zich te bemoeien met de zaken van andere communistische partijen en zich laten be- invloeden door reactionaire propaganda, aldus het blad. Joegoslavië tracht zich op te werpen als het land, dat de enig moge lijke weg naar een socialistische ontwikke ling aangeeft. Dit is in strijd met de marxis- tisch-leninistische stelling, dat elk land zijn eigen manier kan hebben, aldus de Pravda. Dit is de eerste aanval van de Russische partij op Tito sinds zijn bezoek aan de Sovjet-Unie, eerder in het jaar. De „Pravda" waarschuwt president Tito van Joegoslavië vandaag zich niet langer te be moeien met de binnenlandse aangelegen heden van de Oost-Europese communisti sche partijen en zegt, dat Tito probeert de invloed van Joegoslavië uit te strekken buiten de grenzen, door te beweren, dat de Oosteuropese partijen het voorbeeld van Joegoslavië zouden moeten volgen. De „„Pravda" zegt dat Tito's beschuldiging, dat er nog stalinisten onder de Russische leiders zijn, die tegen een liberale politiek in de Oosteuropese landen zouden wezen, alleen maar schade kan berokkenen aan de communistische beweging, sinds het leven, zowel nu als ooit tevoren, samen hang vereist binnen de communistische partijen en in de hele internationale com munistische beweging." Locomotief" in Semarang, een van de oudste in Indonesië, is Indonesisch eigendom ge worden. De Nederlandse directeur heeft zijn functie overgedragen aan een Indonesiër. De positie van het in de Nederlandse taal ver schijnende blad „De Locomotief", dat drie jaar geleden zijn honderdjarig bestaan vier de, is nog niet bepaald. Het blad wordt door de drukkerij „De Locomotief" uitgegeven. BEDANKT VOOR PEN Voor het lidmaatschap van het Nederlands PEN-centrum hebben alsnog bedankt: prof. dr. H. Brugmans, Hans Edinga, mr. P. J. Idenburg, G. Kamphuis en J. W. Schotman. In Sluiskil is de grootste transportbrug van Europa in gebruik genomen voor het verladen van cokes. De transportbrug heeft een lengte van 55 meter, waarvan 35 meter vast en 20 meter uitschuifbaar. Met de nieuwe installatie is het mogelijk 160 ton cokes per uur in de schepen te laden. De maximumcapaciteit was tot dusverre 40 ton per uur. Aangezien in Sluiskil grote hoeveelheden cokes voor export naar de Scandinavische landen in zeeschepen worden overgeladen, betekent deze modernisering een aanzien lijke tijdsbesparing. Jan van Zutphen heeft zaterdagmiddag afscheid genomen als voorzitter van „Zon nestraal". In een der recreatiezalen van het sanatorium te Hilversum waren velen bijeengekomen om van dit afscheid van de tbc-bestrijder getuigen te zijn, onder ande ren twee mede-oprichters van „Zonne straal", de heren Evert Kupers en G. H. Sanders, voorts burgemeester J. J. G. Boot van Hilversum, vertegenwoordigers van diverse organisaties als N.V.V., Dia- mantbewerkersbond en Koperen Stelen- fonds, enkele oude Belgische vrienden: de 85-jarige Camille Huijsmans en Louis Ma jor van het Belgisch vakverbond en ande ren. Namens het bestuur van „Zonnestraal" bood de heer Landman „Ome Jan" het ere- voorztterschap van „Zonnestraal" aan be nevens een televisietoestel. Een lange rij van sprekers getuigde hierna van de waar dering en dank, die men algemeen voor „Ome Jan" koestert. Talrijke geschenken werden daarbij aangeboden. Er waren te legrammen met gelukwensen van de Ko ningin en minister-president dr. Drees. Amsterdam. Gemeente Universiteit. Kan didaatsexamen wis- en natuurkunde: mej. E. J Nijhoff en de heer S. Segal, beiden te Amsterdam. Doctoraal examen economie: B. J. Peiser, Amsterdam: met lof A. Heertje, Amsterdam. Kandidaatsexamen rechten: mej. M. A. L. Rammelo en de heer R. L. du Bois, beiden te Amsterdam; met lof A. ADVERTENTIE Vraagt Uw Ford-dealer alle Inlichtingen MOSKOU (Reuter) Westelijke diplo maten hebben in het afgelopen weekeinde in Moskou tweemaal een receptie verlaten uit protest tegen felle critiek van de Rus sische partijsecretaris Kroesjtsjev op Groot- Brittannië, Frankrijk en Israel. Zondag trokken zij zich terug toen Kroesjtsjev op een afscheidsreceptie van de Poolse dele gatie Engeland, Frankrijk en Israel „kolo nisten en knechters" noemde. Zaterdag had Kroesjtsjev de „intriges van de reactie" in de kapitalistische landen aangevallen. Toen Gomoelka, de Poolse partijleider, zondag na Kroesjtsjev het woord voerde, keerden de westelijke diplomaten in de ontvangst zaal terug. Kroesjtsjev wendde zich zondagavond tot de westelijke diplomaten met de woorden: „Het hangt niet van u af of wij blijven voortbestaan. Als u niet van ons houdt, neem dan onze uitnodigingen niet aan en- nodig ons niet bij u uit. De geschiedenis staat aan onze kant, of u dat prettig vindt of niet". Vice-premier Mikojan trachtte Kroesjtsjev tot bedaren te brengen, doch deze stoorde zich niet aan hem. Het Brits- Franse optreden in Egypte is voor ons kolonisatie, knechting, overheersing van de zwakken door de sterken. „Hoewel Nasser geen communist is en dichter staat bij hen die oorlog tegen Egypte voeren, is hij een nationale held en wij hebben sym pathie voor hem. Hij heeft zelfs communis ten in de gevangenis geworpen". President Vorosjilov legde zijn hand op Kroesjtsjevs schouder en zei: „Dat moést Nasser doen" Kroesjtsjev schudde Vorosjilovs hand af en zei: „Probeer niet me te helpen" en hij vervolgde: „U (tot de nu afwezige weste lijke diplomaten) hebt uzelf in een idiote positie gewerkt". Mikojan viel hem in de Op de bovenverdieping van een groot textielmagazijn aan de Schoutenstraat 's-Gravelandseweg te Hilversum is zater dagavond brand ontstaan. Het vuur woed de, door tot nu toe onopgehelderde oorzaak, in het magazijn, waar grote voorraden ta pijten, matrassen, gordijnstof en kleiner textielgoed, lagen opgeslagen. De brandweer slaagde er met veel ma teriaal spoedig in de brand te beperken tot het magazijn. Het nablussen vorderde vele uren, vooral door de smeulende kapok. Op de andere verdiepingen kregen grote voorraden textiel zware waterschade. Tal loze vrijwilligers vormden een ketting naar het oude gedeelte van de zaak, dat aan de zijde der Kerkstraat ligt, en daardoor wer den vele grote stukken, tapijten en derge lijke, gespaard. De schade is aanzienlijk. De firma is ver zekerd. De brand, in het centrum van Hil versum, enkele meters van de Kerkbrink verwijderd, trok massale belangstelling. rede en zei: „Laten we zeggen in een deli cate positie". Kroesjtsjev ging onverstoor baar verder: „Als u uw troepen uit Duits land terugtrekt, zullen wij geen dag langer in Polen, Hongarije en Roemenië blijven". Over Polen zei hij: „Niemand kan zich verbeelden, dat hij de beste weg naar het socialisme kent. Er zijn stommiteiten be gaan, doch dat is alles verleden tijd". Ge roerd zei Kroesjtsjev tegen Gomoelka: „Poolse kameraad, laat ons nooit in de steek en wij zullen u nooit in de steek latennooit, nooit, nooit". Gomoelka verklaarde dat hij, toen hij naar Moskou kwam, onzeker was over het resultaat van de besprekingen, maar hij was volledig tevreden gesteld. De besprekingen „vormen een keerpunt in de betrekkingen tussen Polen en de Sovjet-Unie". Toen wij naar Moskou kwamen, aldus Gomoelka, vrees den wij; dat de Sovjet-leiders niet alle wij zigingen van de laatste tijd in Polen vol ledig op waarde zouden kunnen schatten. „Onze vrees is niet bewaarheid. De Sovjet- Unie geeft aan Polen volledige compensatie voor het profijt, dat de handel tussen onze landen voor haar oplevert". Het viel waarnemers op, dat Gomoelka maar zwak applaudiseerde, toen Kroesj- tjev zei, dat in Hongarije in de eerste plaats de contra-revolutie onderdrukt moest worden. Zaterdagavond zei Kroesjtsjev: „Fascis tische benden" deden woedende aanvallen op „progressieve organisaties, op commu nistische partijen van Italië en Frankrijk en andere landen". De bourgeoisie wil de communistische partijen vernietigen om een ijzeren dictatuur te vestigen over de arbei dersklasse en de werkende boeren. Voor een volle schouwburgzaal heeft de toneelgroep „Theater" zaterdagavond in Arnhem onder regie van Elise Hoomans de eerste voorstelling gegeven van .Het bezoek van de oude dame" door Friedrich Düren- matt, in de vertaling van Max Dikker. Het tableau de la troupe is in dit stuk zeer uit gebreid. Willy Haak vertolkte de hoofdrol. ADVERTENTIE DIT IS de manier om verstopping te overwinnen: Drink 's morgens vroeg en 's avonds voor het naar bed gaan een glas water en ga op een vast uur van de dag naar het toilet. Neem eerst een week elke avond twee Carters pilletjes - 2e week: elke avond één - 3e week: om de andere avond één. Daarna niets meer. Want Carters Leverpilletjes zorgen voor de gal- toevoer die nodig is om het voedsel beter te verteren en de darmen te ontlasten; ze maken bovendien dat de ingewanden daarna op eigen kracht regelmatig blijven werken. Zó helpen Carters Leverpilletjes u helemaal van hardlijvig heid af, u is een ander mens. En mocht u later door zorgen, te veel eten, oververmoeidheid of gebrek aan beweging toch nog eens verstopt raken, dan zijn een paar Carters pilletjes voldoen de om u weer op gang te helpen. Vraag naar CARTERS LEVERPILLETJES-11.20 per flacon. Het verbondsbestuur van het N.V.V. heeft aan de raad van ministers zijn oordeel over de inhoud van het regeringsprogram ma en voorts zijn wensen en verlangens kenbaar gemaakt. Over de aangekondigde verdere huurver hoging van 25 percent zegt het verbonds bestuur dat deze in het belang van de volkshuisvesting onvermijdelijk is. Voor het ontbreken van de aankondiging van compensatiemaatregelen is in de uit eenzettingen van de regering geen enkele verklaring te vinden. Het bestuur wil daarom niet nalaten, met de grootste na- druk te stellen, dat het N.V.V. een huur verhoging zonder compensatiemaatregelen onaanvaardbaar acht. Indien langs andere weg geen volledige compensatie wordt gegeven, zal het N.V.V. op het ogenblik van de huurverhoging looneisen stellen. Het verbondsbestuur herinnert er aan, dat het N.V.V. zich een jaar geleden slechts node heeft neergelegd bij de wijziging in het systeem van loonpolitiek en bij de over gang naar een meer gedifferentieerde vorm daarvan. Het zegt dat de ervaringen, welke sedertdien zijn opgedaan, zijn bezorgdheid slechts heeft kunnen vergroten. Van een differentiatie, zoals men zich die had voor gesteld, namelijk van 3 tot 6 percent, is in de praktijk niets terecht gekomen. Het overgrote deel van de werknemers, naar schatting 80 percent, heeft de volledige 6 percent gekregen. Maar gebleken is wel, dat er van een afstemming op de criteria werkgelegenheid, produktiviteit en renta biliteit geen sprake is geweest. Een van de minst te aanvaarden conse quenties van het systeem van gedifferen tieerde loonpolitiek is, dat de aanpassing van de sociale uitkeringen aan de ontwik keling van het loonpeil slechts na verloop van tijd kan geschieden en niet tegelijker tijd met de loonsverhoging. Het heeft het bestuur dan ook teleurgesteld, dat deze aanpassing nog steeds niet heeft plaats ge vonden. Over de salarispolitiek van de overheid wil het verbondsbestuur met nadruk stellen, dat het de ontwikkeling met sreeds toenemende bezorgdheid volgt. Het erkent, dat de overheid voor bepaalde specialisti sche functies zodanige salarissen moet kunnen betalen, dat voor de betreffende functies goede krachten zijn aan te trek ken. Maar daardoor worden de maatrege len, die thans ten aanzien van de salarissen van de hogere ambtenaren in het vooruit zicht zijn gesteld, niet gerechtvaardigd. De hieruit voortvloeiende salarisverhogingen, die niet gepaard gaan met evenredige ver hogingen voor de middelbare en lagere ambtenaren zullen niet alleen de stemming onder dit deel van het ambtenarenkorps bederven, doch bovendien een zeer slechte indruk maken op alle werknemersgroepen met een lager inkomen. In een periode, waarin de regering spreekt over de nood zaak van bestedingsbeperking, moet het wel een buitengewoon slechte indruk maken, als alle ambtenarensalarissen boven een bepaald niveau met een zeer belang rijk percentage worden verhoogd, zo zegt het verbondsbestuur. Wat de woningbouw betreft is het ver bondsbestuur van mening dat op langere termijn opvoering van de omvang van de woningbouw alleen mogelijk is door pro- duktiviteitsverhoging. De sanering van de loonpolitiek in de bouwnijverheid moet 'daarbij grote aandacht hebben. Daarnaast is modernisering van het bouwappaxaal,. en grótere Cótitlfiüttélt geboden. Het verlenen van medewerking aan grote woningbouwop drachten juicht het bestuur dan ook toe. Het acht het dringend gewenst, dat een nationaal bouwbedrijf wordt opgericht, dat als voorbeeldbedrijf zou kunnen dienen. Het is ernstig teleurgesteld, dat het rege ringsprogramma niet in de oprichting van een dergelijk bedrijf voorziet. ADVERTENTIE licht-echt als de zon Zelf schriftelijk gegarandeerd door wyers décorstoffen Levering via Uw woninginrichter Spionnen. Een gerechtshof te Praag heeft zeven Tsjechoslowaken op beschuldi ging van spionage voor de Verenigde Staten veroordeeld tot gevangenisstraf fen, variërend van drie tot 25 jaar. Onder de veroordeelden bevinden zich drie vrouwen. Ongeluk. Een DC 3 van de Colombiaanse luchtvaartmaatschappij is zaterdag bij een noodlanding tegen een berg gevlo gen en brandend neergestort. Alle 31 inzittenden zijn om het leven gekomen. Het toestel verongelukte tussen Call en Buenaventura aan de westkust van Colombia. Toestand. Twee Cyprische verzetslieden hebben zondag een Britse soldaat ge dood en zijn metgezel gewond. Een ver zetsgroep bestaande uit zeventien Cy prioten is onlangs gearresteerd. Uit naam van de ethnarchie, de hoogste in stantie van de Grieks orthodoxe kerk op Cyprus, heeft de bisschop van Salamis de secretaris-generaal van de UNO, Hammarskjoeld, uitgenodigd naar Cy prus te komen om zich op de hoogte te stellen van de politieke toestand op het eiland. Wegens het feit, dat in de afge lopen twee weken 35 personen op Cyprus bij terroristische aanslagen om het leven zijn gekomen, is een uitgaansverbod af gekondigd voor jongens en mannen van 12 tot 26 jaar. Grotendeels. Premier Ali Sastroamidjojo van Indonesië, heeft bij zijn terugkeer van de conferentie van vier aan de vijf Colombo-landen (te Nieuw-Delhi) ver klaard, dat de Pakistaanse premier, H S. Soerawardy, „het grootste deel" van het gezamenlijke communiqué, dat te Nieuw-Delhi werd uitgegeven, steunt. Plannen. Volgens Israëlische persberichten zijn plannen voor een oliebuisleiding van Elath aan de golf van Akaba naar Haifa aan de Middellandse Zee voltooid. Isra ëlische functionarissen hebben alleen willen zeggen, dat over de plannen ge sproken wordt met Britse, Franse en Amerikaanse maatschappijen. Franse firma's zouden voor de aanleg van de buislieding een krediet op lange termijn willen geven. Protest. De Jordaanse „rode halve maan" heeft in een telegram aan het interna tionale rode kruis en de wereldgezond heidsorganisatie van de UNO, Groot- Brittannië en Frankrijk er van beschul digd, dat zij verhinderen dat genees kundige hulp wordt gezonden „naar de slachtoffers van hun agressie in Egypte". Vergaan. Het nationalistisch-Chinese stoomschin „Koeang Sjeng II" (160 ton) is waarschijnlijk in een storm vergaan met 102 passagiers. Het vaartuig, dat een veerdienst onderhield tussen Kao- sioeng en de Pescadoren, seinde vrijdag dat liet nabij de Pescadoren aan de grond was gelopen. Vreedzaam. De Verenigde Staten zullen kernsplijtingsmateriaal voor proefreac tors en reactors voor de opwekking van elektriciteit ter beschikking van andere landen stellen tegen prijzen overeenko mend met die, welke de commissie voor atoomenergie aan de Amerikaanse ge bruikers berekent. De Verenigde Staten zullen plutonium en uranium 233, door die reactors in het buitenland geprodu ceerd, kopen voor vredesdoeleinden. Ook de andere landen mogen deze stoffen niet voor militaire doeleinden gebruiken. Asiel. Zes Hongaarse zeelieden van het schip Szeged" hebben de Amerikaanse ambassade te Beiroet verzocht om asiel in de Verenigde Staten. Zij voegden zich bij elf Hongaarse zeelieden, die het schip „Debrecen" hadden verlaten en wachten op toelating in de Verenigde Staten, die vijfduizend Hongaren zullen opnemen. Zes op dertien. Radio-Beiroet heeft zondag de samenstelling bekendgemaakt van een nieuwe Libanese regering onder premier Sami el Solh. Hij volgt Abdalla el Jafi op, die vrijdag aftrad. Minister van Bui tenlandse Zaken is Charles Malik, de vroegere Libanese UNO-vertegenwoor- diger. De regering telt slechts zes mi nisters, die gezamenlijk dertien porte feuilles beheren. Vlootbewegingen. Het nieuwste en snelste Amerikaanse vliegdekschip de „Sara toga", zal zich vandaag voegen bij het uit vijftien schepen bestaande eskader, dat oefeningen houdt in het westelijke deel van de Atlantische Oceaan. Van dit eskader maken ook de grote vliegdek schepen „Forrestal" en „Franklin D. Roosevelt" deel uit. De Amerikaanse marine houdt alle vlootbewegingen in de Stille Oceaan, waar grote aantallen gevechtsklare oorlogsschepen zich naar het Westen bewegen, om daar nieuwe posities in te nemen, geheim. 61. Toen de directeur uit zijn kantoor kwam, trof hij de werksters van het hotel in de gang aan. Zij zaten te luisteren naar Panda, die opgewonden tegen hen praatte. „Wat betekent dat?!", riep de directeur streng, „waarom zijn jullie niet aan je werk?!" „Wij staken", antwoordde een der werksters. „Staken?", herhaalde de direc teur verbluft, „waarom?!" „Omdat we er geen genoegen mee nemen, dat de gasten tegen de muren lopen", antwoordde zij verbitterd. „We hebben al genoeg te doen met het schrobben van de vloeren, maar als we nu ook al vuile voetsporen van de muren moeten halen, vinden we het wel letjes!" „Gasten, die tegen de muren lo pen??", herhaalde de directeur. „Zo'n onzin heb ik nog nooit gehoord. Of wacht eens", onderbrak hij zichzelf, terwijl hij wan trouwend naar Panda keek, „nu herinner ik me, dat JIJ me al eerder zoiets pro beerde wijs te maken! Wat zijn dat voor grapjes?" „Het zijn geen grapjes", ant woordde Panda. „U ziet toch zelf wel die afdrukken op de wanden?" „Die kun je zelf wel gemaakt hebben, dat is een klein kunstje!" „Nee, heus, geloof me toch", riep Panda, „er is hier werkelijk een eh soort tovenaar. Kom maar mee, dan kunt u zelf zien, dat het waar is!" HET LEEK in het begin allemaal zo erg logisch en vooral eenvoudig: in het jaar 1861 werd op een kalksteenplaat, afkom stig uit de steengroeven bij Solenhof en in Beieren, de afdruk gevonden van een zeer primitieve vogel, ter grootte van een kip. Kort daarna werd een iets kleinere, maar soortgelijke vorm gevonden in de steen groeven bij Eichstatt. Beide afdrukken bleken te stammen uit het bovenste deel van het Jura-tijdperk en na zorgvuldig onderzoek kwam men tot de conclusie dat beide vormen - zoals de afdruk van veren zonder meer aantoonden - weliswaar afkomstig waren van echte vogels, maar dat zij een aantal kenmerken bezaten die karakteristiek zijn voor de reptielen en bij de tegenwoordige vogels niet meer voorkomen. Deze primitieve vo geltypen worden aangeduid als oervogels Uit een nóg vroegere periode (t.w. het secundaire tijdperk) zijn in gesteenten overblijfselen gevonden van vliegende reptielen. Deze dieren bezaten lange, smal le vleugels, voorzien van een vlieghuid. Sommige vormen waren niet veel groter dan een mus, andere vliegende reptielen kwamen in grootte ongeveer overeen met de havik, maar er zijn ook geweldige reu zen opgetreden, zoals de pteranodon, die gevonden werd in het krijt van Kansas. Dit geweldige vliegende reptiel had een vlucht van 8 meter en droeg een grote beenham op het achterhoofd die een tegen wicht vormde voor de zware, met hoorn bedekte snavel. Het is verleidelijk nog wat voort te bor duren op deze vreemde dierenwereld uit vroeger tijden, maar voor vandaag is het voldoende er de aandacht oo te vestigen dat het optreden van vliegende reptielen, gevolgd door primitieve vogelsoorten met reptielachtige kenmerken, de conclusie in de hand werkte dat de vogels van de rep tielen afstammen. Zoals we in de aanhef reeds hebben opgemerkt, scheen dit lo gisch en eenvoudig. Nu is het kenmerkende bezwaar van deze hele materie, dat geen enkel vraag stuk op het terrein van het leven eenvou dig is. En of we het woord lo gisch in dit geval kunnen ge bruiken, blijft een open vraag. Maar nu terzake. Een na der onderzoek leerde, dat de bouw van het vliegapparaat van de vliegende reptielen en de vleugels van de vogels principiële verschillen ver toont. De vleugel van de lüiegende reptie len werd immers gevormd door een huid plooi, gespannen tussen arm en romp, waarbij de verlenging van de voorste ledematen werd tot stand gebracht door verlenging van een der vingers. Bij de vogels wordt de vleugellengte echter ver kregen door verlenging van de boven arm (dus niet door een der vingersen boven dien wordt de vleugel zelf gevormd door veren die op een vrije arm staan. Hier komen dus twee geheel verschillende prin cipes naar voren, waardoor iedere afstam- mingstheorie op grond van het feit dat beide diergroepen vliegen of gevlogen heb ben, illusoir wordt. (We zeiden reeds, dat de zaak niet zo eenvoudig is als zij oor spronkelijk scheen). Dat bewijzen ook de vliegende maki en de vliegende eekhoorn. Daarover morgen. Nadruk verboden) H. Pétillon

IJmuider Courant | 1956 | | pagina 2