i Regering beslist heden over opneming van nog zeventienhonderd Hongaren Creme PufF' Nederland en Hongarije Hongaarse jongeren in „Westerduin" hartelijk toegesproken Chinees Variété in Carré TWEEDE GROEP VLUCHTELINGEN AANGEKOMEN Minister Suurhoff: „Er is werkgelegenheid te over" Van dag tot dag j MAANDAG 19 NOVEMBER 1956 Heringa Wathrich Strenge controle Eerste groep onderdak GaliforniëZweden in ruim twintig uur CREME PUFF maakt verder zoeken naar het ideale geschenk overbodig. Deze meesterlijke creatie van Max Factor staat bovenaan het verlanglijstje van elkp vrouw. max Factor's WONDERBAARLIJK Het lastige kuchen Oostenrijkse kunst in het Stedelijk Museum c Er zijn weinig mensen met wie wij het in 't algemeen zó oneens zijin als met de tegenwoordig helaas wijd en zijd bekende heer Nikita Kroesjtsjev. Maar nu mis schien wel voor de allereerste keer heeft Kroesjtsjev iets gezegd dat we toch wel volkomen kunnen onderschrijven. Op de afscheidsreceptie voor Gomoelka in Moskou heeft hij de westelijke diploma ten ,die zich door zijn rede beledigd voel den en weg liepen, namelijk toegevoegd: „Als jullie niet op ons gesteld bent, neem onze uitnodigingen dan niet aan en nodig ons ook niet uit". Daarmee heeft Kroesjtsjev ons precies de woorden uit de mond genomen. Even min als hij kunnen wij begrijpen wat wes telijke diplomaten nog altijd op recepties in het Kremlin doen. Als zij er geen prijs op stellen, door een Kroesjtsjev „met rode kop" (diplomatiek synoniem voor „onder de invloed") te worden beledigd, als zij geen waardering hebben voor zijn waar schuwingen van „Wij zullen jullie kisten!" aan het adres van het westen, dan kunnen zij bij dit soort recepties ons inziens ge rust verstek laten gaan, inplaats van eerst te komen en dan weg te lopen. De Sovjet-Unie heef ten aanzien van Hongarije een volstrekt uitdagende hou ding tegenover de Verenigde Naties aan genomen. Zij weigert gevolg te geven aan de eisen van de UNO-Assemblée tot te rugtrekking van haar troepen uit Honga rije en haar verachting voor de wereldor ganisatie gaat zelfs zo ver dat haar ma rionet Kadar aan secretaris-generaal Ham- marskjoeld de toegang tot Hongarije heeft geweigerd. De UNO beschikt over een heel arsenaal van strafmaatregelen, die kunnen worden genomen tegen een land dat haar besluiten negeert, maatregelen zoals economische sancties, verbreking van spoorweg-, zee-, lucht-, post-, telegrafie- en radio-verbin dingen en het afbreken van de diploma tieke betrkkingen. Helaas moeten die besluiten en maat regelen volgens het Handvest uitgaan van de Veiligheidsraad en deze is door het veto-recht tot machteloosheid gedoemd. Dus geen economische sancties, geen ver breking van de verbindingen, geen afbre king van de diplomatieke betrekkingen als het een Grote Mogendheid betreft. Deze maatregelen kunnen alleen worden toege past als een klein land ongehoorzaam is. Maar dit geldt uitsluitend voor de col lectieve maatregelen, die door de UNO in haar geheel kunnen worden genomen. In dividueel kunnen de verschillende leden- landen natuurlijk hun eigen houding bepa len. Uit volkomen aanvaardbare opportu- niteits-overwegingen (die, wat Nederland betreft, onlangs door dr. Drees duidelijk uiteen zijn gezet) hebben de westelijke mo gendheden beslóten,, de diplomatieke be trekkingen met de Sovjet-Unie niet af te breken en over sancties is in 't geheel niet gesproken. Maar de volken van het wes ten mogen,, zo menen wij, toch wel ver wachten dat hun diplomatieke vertegen woordigers in Moskou onder de huidige omstandigheden hun contact met commu nistische leiders tot het strikt nodige zake lijke minimum beperken en afzien van „gezellige" ontmoetingen waarbij hun de huid wordt vol gescholden. Als onze sportslieden het offer moeten brengen, niet aan de Spelen te Melbourne deel te nemen om overbodig contact met de Russen te vermijden, zouden onze diplo maten er ook beter aan doen thuis te blij ven, waar het trouwens ongetwijfeld ge zelliger is dan op de recepties van het Kremlin. De beste traditie van het Nederlandse volk, die der gastvrijheid, is volledig, in dienst van de slachtoffers der Russische campagne tegen Hongarije gesteld en de op één na beste traditie, die van gecoördi neerde charitas, eveneens. Op deze wijze valt de Hongaarse vluchtelingen een hen overweldigende ontvangst ten deel, waar uit zij ongetwijfeld veel troost en nieuwe moed zullen kunnen putten. Ter geruststelling van de weinigen, die zich afvragen of de huisvesting der vluch telingen wellicht schade zal doen aan onze toch al zo zorgwekkende woningpositie, moet uitdrukkelijk worden vastgesteld dat de aantallen, die bij deze hulpverlening een rol spelen, van geen enkele betekenis zijn. Dit brengt ons echter op de werkelijke overwegingen van degenen, die hun stem tegen de huisvesting van Hongaren menen te moeten verheffen in verband met onze woningnood. Het betreft hier natuurlijk mensen, die reeds jaren tevergeefs op een enigszins dragelijke woongelegenheid wachten en totnutoe tussen de mazen van het net door- vielen Die mazen zijn immers zo wijd, dat men over veel geluk en hulp moet beschik ken om in het net te blijven hangen en een huis te veroveren. Daarom zijn de liefde loze reacties tegen de huisvesting der Hon garen wel te begrijpen, ofschoon niet te verontschuldigen. Het is een van de grootste naoorlogse tragedies, dat zoveel jonge mensen beroofd blijven van de gelegenheid een eigen gezin te stichten in voldoeninggevende omstan digheden. De narigheden van samenwonen en beperkt gehuisvest zijn bederven in vele gevallen het geluk, dat deze jonge lieden terecht van het leven hadden ver wacht. Dat zij verbitterd raken en dan afgunstig worden - zelfs op berooide en ontheemde stakkers - is een bewijs van de diepte, tot waar dit kwaad ingevreten is. De woningnood doet de mensen niet alleen materieel, doch vooral moreel kwaad en ondermijnt het maatschappelijk bestel, doordat zij de menselijke goedheid en saamhorigheid ondermijnt. Het is geen kwestie van egoïsme, wan neer een volk zich inspant zichzelf te hel pen. Want het gaat om individuen, om mensen tussen ons, die in nood verkeren. Wanneer wij met enthousiasme de Hon gaarse vluchtelingen willen helpen, zullen wij niettemin daarnaast met hetzelfde enthousiasme ook een streep moeten pro beren te halen door het leed dat nu reeds jarenlang Nederlanders wordt aangedaan. Volksvijand Woningnood woekert reeds te lang om nog door gezapige berusting te worden bestreden. ADVERTENTIE ADVERTENTIE De groep van 614 Hongaarse vluchtelingen, die in de nacht van zaterdag op zondag in Utrecht is ontvangen, heeft zondag getuigd van haar grote dankbaarheid voor de hartelijkheid, waarmede de groep in Nederland is ontvangen. In een tweetal telegram men aan de Koningin en de minister-president, zeggen de vluchtelingen ontroerd te zijn door de liefdevolle ontvangst in ons land. Zij danken de Koningin voor haar welkomstwoorden (de rede die de Koningin hield voor de eerste groep vluchtelingen is in een Hongaarse welkomstkrant aan de tweede groep uitgereikt). In het telegram aan dr. Drees schrijven de vluchtelingen: „U zult kunnen begrijpen, dat wij ook nu nog niet in staat zijn om onze dankbaarheid te uiten. Wat zouden wij kunnen zeggen, wij, die door onze eigen regering twaalf jaar lang in een grote gevangenis waren opgesloten, wij, die door onze eigen regering in massa werden vermoord, wanneer de regering van een vreemd land als de Nederlandse regering met zo'n grote hartelijk heid ons laat delen in haar bescherming en liefde." Om kwart over twaalf kwam de trein met vluchtelingen het station van Utrecht binnen. De minister van Maatschap pelijk Werk, mej. dr. Marga Klompé en de minister van Sociale Zaken, de heer J. G. Suurhoff waren, evenals de burgemeester van Utrecht, jhr. mr. C. J. A. de Ranitz, ter begroeting aanwezig. HAARLEM ELECTRISCHF, INSTALLATIES LUIDSPREKENDE TELEFOON-INSTALLATIES Minister Suurhoff, die zich uitvoerig over de organisatie liet voorlichten, vertelde dat de ministerraad hedenmiddag bijeen zal komen om te beslissen over het opnemen van meer vluchtelingen. De federatie voor vluchtelingenhulp verwacht dat de rege ring het aantal op te nemen Hongaren nog met 1700 zal verhogen, zodat er totaal 3000 Hongaren in ons land zullen worden onder gebracht. Werkgelegenheid, zo zei minister Suurhoff, is er voor de Hongaren te over, maar wij staan voor het enorme probleem van de huisvesting. Onder deze tweede groep bevindt zich een groot aantal metaal bewerkers, voorts textielarbeiders, land arbeiders en mijnwerkers. Nog steeds stromen de aanbiedingen voor werkgelegenheid binnen. Deze gaan veelal gepaard met ter beschikkingstelling van huisvesting in de woningen van het perso neel van de betrokken bedrijven. Zondagmiddag zijn alle vluchtelingen weer medisch gekeurd. De waarnemend directeur van de Gemeentelijke Genees kundige en Gezondheidsdienst, dr. W. A. G. van Everdingen .verklaarde, dat zich onder deze groep aanmerkelijk meer psychisch gestoorden bevinden, dan in de eerste groep. Velen hebben hard en lang gevoch ten en de reactie hiervan blijft niet uit. Een 25-tal Hongaren moest in de ziekenzalen worden opgenomen. Bij de medische controle bleek, dat voor al de jongere kinderen geschokt zijn door de gebeurtenissen van de laatste tijd. Een meisje van 14 jaar werd met een gestoord zenuwstelsel opgenomen. Zij had er bij gestaan toen twee van haar vriendinnetjes door de Russen werden neergeschoten. Er De burgemeesters van de negen Zaange- meenten hebben besloten op zo kort moge lijke termijn 'n stichting vluchtelingenhulp Zaanstreek op te richten met het doel de hulp aan vluchtelingen in de Zaanstreek te concretiseren door hun huisvesting te ver zorgen en daarmee verband houdende vraagstukken op te lossen. De activiteit van de stichting zal zich niet beperken tot Hon gaarse vluchtelingen. Eventuele vluchte lingen uit andere landen zullen eveneens voor hulp in aanmerking kunnen komen. De hoofdbesturenvergadering van het NW heeft de maatregelen goedgekeurd die het verbondsbestuur in de afgelopen dagen in samenwerking met andere instanties ge nomen heeft om tot 'n zo doeltreffend mo gelijke hulpverlening aan de slachtoffers van de gebeurtenissen in Hongarije te ko men. De vergadering betuigde haar in stemming met de oproep van de Stichting van de Arbeid aan de werknemers om ten minste een uur loon voor deze hulpactie af te staan. De hoofdbesturenvergadering sprak voorts haar „grote verontwaardiging" uit „over de laffe en karakterloze wijze, waar op vanwege de Communistische Partij Ne derland de verraderlijke Russische overval op het Hongaarse volk wordt getracht goed te praten"; voorts „dat de in het NW be lichaamde vakbeweging met dit soort lie den geen enkele gemeenschap wenst" en tenslotte „dat voor degenen, die lid zijn van of blijkens hun gedragingen sympathi seren met de Communistische Partij Neder land of derzelver mantelorganisaties, geen plaats kan zijn in een bij het NW aange sloten organisatie". Ten behoeve van de vluchtelingen, die in Nederland vertoeven, is het lectuurdepot van het Nederlandse Rode Kruis doende in korte tijd kleine Hongaarse bibliotheek boekjes samen te stellen. Zij, die Hongaarse boeken en eventueel tijdschriften beschik baar willen stellen, kunnen deze ongefran- keerd in pakketten van maximaal drie kilo gram via de posterijen verzenden aan het adres: BARK, Den Haag. Naar alle waarschijnlijkheid zal op vrij dag dertig november het derde konvooi van het Nederlandse Rode Kruis naar Wenen vertrekken, bestaande uit vier vrachtwagens en bemand met vrijwilligers uit de colonnes van het Rode Kruiscorps. Met dit konvooi zal ongeveer 22 ton aan hulpgoederen worden meegegeven. Op giro 999 van het Nationaal Comité Hulpverlening Hongaarse Volk te Amster dam is het eerste miljoen ruimschoots vol- tekend. Het bestaat hoofdzakelijk uit kleine bedragen. De grote collecten worden pas later verwacht. In de afgelopen week hebben Haagse jongeren van alle gezindten 75.000 kranten voor de nationale jongeren campagne „Help Hongarije" verkocht, die naar schat ting f 20.000 hebben opgebracht. Vijftig Hongaarse vluchtelingengezin nen zijn zaterdagmiddag van de Jaar beurshallen in Utrecht overgebracht naar het vakantiecentrum Coldenhove te Eerbeek, waar elk gezin een bunga low mocht betrekken. De foto toont het gezin van Sandor Szabo, voor de bun galow „De Korenbloem", diepgelukkig zwaaiend naar de Rode Kruismannen. Voor het eerst sinds de dagen van de opstand in Hongarije is het gezin alleen, kan het genieten van rust. werd bij dit contingent vluchtelingen veel ongedierte geconstateerd. De G.G.D. heeft de nodige maatregelen genomen. Ook wordt in de Jaarbeurshallen grote aandacht be steed aan de sociale zorg. Het is namelijk gebleken, dat vele meisjes, die reeds enkele dagen met jongemannen optrekken die zij in de kampen hebben leren kennen, zich voor gehuwd uitgeven. Het initiatief van een Utrechtse kapper om belangeloos zijn personeel beschikbaar te stellen voor het scheren en knippen van de vluchtelingen, heeft navolging gevon den. Een dameskapper heeft thans ook een salon ingericht en reeds zondagmiddag zaten vele Hongaarse vrouwen en meisjes onder de kap. De Hongaarse priester pater Rochus Ra- danyi S. J. heeft zondag voor een zeer groot aantal vluchtelingen een avondmis gecele breerd. Tijdens een predikatie troostte hij de vluchtelingen. Gezamenlijk werd ge beden voor de gevallen Hongaren en voor de vrijheid van Hongarije. Zeer streng is de controle in en rond de Jaarbeursgebouwen. De politie houdt nauwgezet toezicht op binnenkomende luxe auto's en vrachtwagens. Herhaaldelijk zijn personen aangehouden van wie men het vermoeden had dat zij met andere bedoe lingen naar de Jaarbeurshallen gekomen waren dan louter om te helpen. Ook de tolken werden door de politie ondervraagd voor zij de gelegenheid kregen het Rode Kruis te assisteren. Men is tot deze inten sieve controle overgegaan, omdat bekend was, dat zich lieden onder de vluchtelingen zouden begeven die in binnen- en buiten land vrijwilligers trachten te werven voor een vrijheidsleger voor Hongarije. Men acht het gezien de psychische toestand, waarin de vluchtelingen momenteel verkeren, be paald niet wenselijk dat zij met deze per sonen in contact komen. De eerste groep Hongaarse vluchtelingen is over de volgende centra verdeeld. Te „Coldenhoven" te Eerbeek (Gld.) zijn 37 gezinnen, bestaande uit 112 personen, on dergebracht; te „Herperduin" te Raven- steyn (N.B.) 14 gezinnen, bestaande uit 43 personen; te .Vakantievreugd" te Ommen (O.) 24 gezinnen, bestaande uit 73 personen; te „Kuiperberg" te Ootmarsum (Gld.) 10 gezinnen, bestaande uit 30 personen; in het „C.N.V.-huis" te Putten 97 mannen; te „Heerenwege" te Zeist 60 mannen; in kasteel „Staverden" te Elspeet 78 mannen; in pension „Westerduin" té Wijk aan Zee 150 alleenstaanden; in „De Ark" te Nun- speet acht meisjes; in „Paasduin" te Bever wijk 24 meisjes. Een nieuw Douglas DC-7c vliegtuig, dat van Californië naar Zweden is overge bracht heeft de afstand van Long Bach naar Stockholm (bijna 9700 km) zonder tussenlanding afgelegd in twintig uur en drie kwartier. Deze vlucht betekent een nieuw wereldafstandsrecord voor de bur gerluchtvaart. NEDERLANDS KAMERKOOR NAAR FRANKRIJK Het Nederlands Kamerkoor onder leiding van Felix de Nobel zal vandaag naar Frank rijk vertrekken, waar concerten zullen wor den gegeven in Lyon, Aix en Provence en Avignon. Tevens zal een concert worden ge geven in Parijs voor de Société de Musique de Chambre de Paris in de Comédie des Champs Elysées. NADAT DE GROEP jonge vluchtelingen uit Hongarije die zaterdag in Wijk aan Zee arriveerde wat tot rust was gekomen na de beslommeringen van de verre reis, zijn de paar jonge vrouwen en de vele mannen 's middags in de grote recreatiezaal van „Westerduin" hartelijk toegesproken. De leidster, mejuffrouw Lint, begroette daar eerst dr. M. A. Prinsen, de Commissaris van de Koningin in de provincie, burgemeester mr. H. J. J. Scholtens van Beverwijk en de gastheer, die van Wester- duïn een waar tehuis voor de Hongaarse vrienden zal maken. Deze laatste bracht de leidster een groet namens het gehele Nederlandse volk. Tot alle medewerkers meende ze te mogen zeggen, dat wat zij reeds hebben gedaan voor de Hongaarse vrijheidstrijders het grootste vertrouwen geeft voor de toekomst. Het was met grote vreugde, dat burgemeester Scholtens de Hongaarse vrienden een hartelijk welkom toeriep. Bijzonder dankbaar toonde hij zich voor de rust in de badplaats tijdens de aankomst van deze jonge mensen, die in de gemeenschap opgenomen moeten worden. „Ge zijt hier volkomen vrij en zult er varen dat niet de staat, maar de door God geschapen mens hier heer en meester is." Nadat de burgemeester had verzekerd dat men hier van harte met hen meeleefde, wat de gang van zaken in hun vaderland betreft, besloot hij: „De overwinning zal tenslotte aan de vrijheid zijn en niet aan de duistere machten. Leve het Hongaarse volk, Vivat Hongaria." Nadat deze woorden waren vertaald, volgde er een donderend applaus. Eén van de Hongaarse jongens vertelde dat ze diep onder de indruk waren van de ontvangst. Sinds 1945 hadden ze niet veel liefde en vrijheid gevoeld en nu kwam een en ander haast als een blijde overval, zo zei hij. Het waren allemaal wel vreemde gezichten voor hen, maar hij zei dat ze allen heel gaarne nuttige leden van de gemeenschap wilden zijn. Hij besloot met: „Leve Honga rije, leve het Nederlandse volk". Na een gezamenlijk kopje thee werd staande het Hongaarse volkslied gezongen, waarbij men de ontroering op het gezicht van deze jonge mensen kon zien trillen. Onder leiding van een aantal aanwezigen is er toen een wandeling gemaakt naar de voor de Hongaren zo aantrekkelijke zee en bracht men ook een bezoek aan „de" walvis, die Wijk aan Zee sinds vorige week rijk is JM crème make-up basis en poeder in één! Creme Putt (handelsmerk) betekent Max Faclor Hollywood creamy powder make-up. MAX FACTOR HOLLYWOOD - IMP. MARFAC N.V., HUDDESTRAAT 5, AMSTERDAM Zaterdagavond heb ik in Theater Carré te Amsterdam de eerste van twaalf voor stellingen in ons land door het in 1950 ge stichte Variété van Peking gezien. Aan het slot daarvan uitte alle bedwongen span ning en bewondering van het talrijke pu bliek zich in een langdurige ovatie. Enkele minuten later bevond ik mij in een nabij gelegen café aan de Amstel, trefpunt van artiesten, die tijdens hun tournees uit alle delen van de wereld prentbriefkaarten van eigen nummers sturen, waardoor de wan den herschapen zijn in een curositeiten- kabinet van het circusleven. Daar zag ik nog net op het televisiescherm de finale van een bont programma: het optreden van een trio komische cascadeurs. Knap werk ongetwijfeld, maar hoe lomp en ruw en „opgelegd" in vergelijking met wat wij zojuist in de vierkante schouwburg hadden meegemaakt. En dan beweert men nog, dat wij de Chinezen van Europa zouden zijn. Een dergelijke, bovendien op toevallig heid berustende vergelijking is natuurlijk onbillijk, al ware het alleen maar omdat het Chinese variété op een eeuwenoude traditie berust. In het voortreffelijke pro grammablad wordt de uitspraak van een Parijse journalist geciteerd: „Wat deze men sen doen is ronduit een wonder - maar ja, ze repeteren ook eigenlijk al driedui zend jaar!" Trouwe circusgangers weten trouwens wel hoezeer de Chinezen uitblin kers zijn op het gebied van jongleerkunst, van koorddansen en acrobatiek. Wie de Opera van Peking heeft gezien, weet bo vendien dat het sportieve element ook in de dramatische kunst harmonisch is op genomen. Het is heel moeilijk hier grenzen tussen de genres te trekken, al is in het variété een gerichtheid op het zonder meer spectaculaire en sensationele uiteraard on miskenbaar. Maar in westerse ogen doet zich dit allerminst als vulgarisatie voor. Integendeel: men is verbluft door de rea lisatie van het onmogelijk lijkende, maar tegelijk door de zeldzame verfijning van wat toch in de eerste plaats een demon stratie van kracht en behendigheid bete kent. Als volmaakte spelprestaties behoren deze toeren binnen de sfeer van een hoge cultuur - een door de geest geleide lichaamscultuur. Het is ondoenlijk in de termen van een verslag een beschrijving van het in een plezierig tempo gebodene te geven. Een paar indrukken van deze afwisselende revue van mogelijkheden der lichaamsbe- heersing mag ik u echter niet onthouden. Voor zover men op het terrein der vol maaktheid van hoogtepunten kan spreken komen deze na de pauze: de vlinderachtige manipulaties met draaiende schotels op bamboestengels en die metjsen als het ware dansende speer. Daartussen maakt men kennis met een imitator van dierlijke ge luiden op een vroege morgen in de lente, die als toegift twee honden met elkaar laat bekvechten. Deze drie nummers vormen eigenlijk één groep, omdat zowel in het vocale als in het fysieke (waarmee het „instrumentale" een eenheid uitmaakt) het pantomimische ertoe bijdraagt het stunt werk te sublimeren tot verrichtingen van hogere orde. Men ziet veel meer dan er objectief waarneembaar is. Er gaat van het tot in uiterste perfectie opgevoerde spel met lijnen en voorwerpen (die men ondanks de uitdaging aan de wetten der natuurkunde toch ook „lichamen" moet noemen) een fascinerende suggestie uit. Adembenemend zijn de evenwichtsoefe ningen aan de vrijhangende riem of aan de metershoge, op het hoofd van de grond man geplaatste buigzame perche, op een wankele stellage van stoelen en tafels, rustend op vier flessen of op een over een kleine cylinder rollende plan, tot welke groep ook de vrachtrijderij door vier man nen en drie vrouwen op één fiets gerekend moet worden. Het programma begint met schitterende staalkaart van vrije gymnas tiek, waarbij de fraaie afwerking het krachtvertoon veredelt. Uitermate sierlijk is de snelle rotatie door een danseres van de twee aan kleurige koorden slingerende waterkommen, waaruit geen druppel ge morst wordt, nog onbegrijpelijker en be koorlijker het diabolospel, waarvoor ook vazen en schalen worden gebruikt. Aan eigenaardige attributen is geen gebrek: even later ziet men twee jongleurs met het hoofd loodzware rijstterrines toewerpen naar elkaar en in meegaande beweging' opvangen. Razend snel zijn de elastische sprongen van drie atleten door en over twee los op elkaar geplaatste hoepels, in tegenstelling met het daarop volgende onderdeel: de gracieuze manoeuvres van een „slangen mens" met een pagode van rijstkommen als een kaarsrecht bouwwerk op haar git zwart kapsel. Het verrassende van het op treden van de alsmaar nieuwe waterkom men tevoorschijn toverende illusionist wordt verhoogd door het contrast met de kwasi-naïeve presentatie. Halverwege het eerste deel van de avond krijgt men nog een onaangekondigd toonbeeld van clow neske parterre-acrobatiek, een soort fleg matieke jiu jitsu, waarbij de tegenstelling tussen de sierlijke bewegingen en de plat vloerse resultaten het amusement ten zeer ste verhoogt. En dan moet ik u tenslotte verzekeren, dat ook bij dit Chinese variété het geheel veel meer is dan de som van de delen, waarvan ik enkele vage en uiter mate onvolledige indrukken heb pogen te geven. Hoezeer het publiek genoten heeft, bleek welsprekend uit het vele applaus: niet alleen van enthousiasme achteraf, maar ook van popelende verwachting bij de opkomst van nieuwe artiesten - bijna allemaal jonge mensen, vijftig in totaal, uit een oude en onovertroffen school. David Koning ADVERTENTIE TEGEN HOEST EN HEESHEID DAGELIJKS VOOR STEM EN KEEl in concert, kerk, schouwburg, enz., is zowel voor U als voor Uw om geving onaangenaam en hinderlijk. Gebruik bij hoestprikkel steeds Wybert. De Oostenrijkse gezant, dr. G. Afuhs, heeft vrijdag in het Stedelijk Museum in Amsterdam de expositie „Hedendaagse Oostenrijkse kunst" geopend. Het Van Abbe-museum in Eindhoven en het Stede lijk Museum in Amsterdam hebben zeven jaar geleden het plan opgevat een tentoon stelling te organiseren van Oostenrijkse kunst uit de laatste vijftig jaar. Dankzij de medewerking van de Oostenrijkse regering is dit plan thans verwerkelijkt. De direc ties der musea hebben zelf de collectie samengesteld, waarvoor bezoeken werden gebracht aan tal van exposities, openbare en particuliere verzamelingen en aan vele ateliers. Bij de keuze werd niet gestreefd naar volledigheid of evenredigheid. Er is rekening gehouden met de verschillende stromingen in Oostenrijk op kunstgebied. Op de tot 16 december durende tentoon stelling worden ongeveer negentig schilde rijen, vijfentwintig kleine plastieken en honderddertig grafieken getoond van totaal zevenendertig kunstenaars. In drie afzon derlijke zaaltjes worden werken geëxpo seerd van Oskar Kokoschka, wijlen Gustav Klimt en Egon Schiele.

IJmuider Courant | 1956 | | pagina 5