Cuba eist in een resolutie staken der deportaties uit Hongarije Landsvrouwe aanvaardde de vrijheidsvlag van Györ India dringt op toelating van UNO-waarnemers aan Zondagsrijverbod afgekondigd HET WEER Vannacht lichte vorst C4"M0RRIS'/A,sX/ Eden ernstig overspannen Bezorgdheid over het lot van 40.000 Joden in Egypte Haarlems Dagblad Spoeddebat in de UNO-Assemblée Na nederlaag in Sinaï is de houding der regering veranderd Provocatie KONINGIN JULIANA IN JULIANAHAL „Wat een gewone vrouw" .sis e a a v - z.a Nog zevenhonderd Hongaren komen naar Nederland Britse wapenzending voor Irak Butler neemt waar Het woord is aan Remmen weg 71e JAARGANG No 114 iu Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Telefoon Adm. 5437, chef bezorging na 5 uur 6450. Tel. Redactie 5389. Haarlem: Grote Hout straat 93 alle afd. Tel. 15295°. Advertentie tarieven op aanvraag bij de Administratie. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks DINSDAG 20 NOVEMBER 1956 IJmuider Courant EDITIE VOOR VELSEN-IJMUIDEN EN BEVERWIJK EN OMGEVING, VAN 301e JAARGANG No 267 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem. Verschijnt dagelijks, behalve op zon- en feestdagen. Abonnement p. week 55 ct., p. kwartaal 7.15, franco p. post 7.65. Losse nrs. 12 ct. Giro rekening 273107 ten name v. Haarl. Dagblad. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT NEW YORK (Reuter/AFP). De UNO-Assemblée is maandag te New York in spoedzitting bijeengekomen ter bespreking van een Cubaanse resolutie over de deportaties van Hongaren naar de Sovjet-Unie. In de Cubaanse resolutie worden de Sovjet-Unie en Hongarije opgeroepen de deportaties onmiddellijk stop te zetten. Voorts eist zij naleving van de resolutie van de UNO-Assemblée waarin de terugtrekking van de Sovjet-troepen uit Hongarije en toelating van UNO-waarnemers wordt gevraagd. India diende, met steun van Indonesië en Ceylon, een resolutie in, waarin een beroep op Hongarije wordt gedaan UNO- waarnemers toe te laten, opdat deze verslag over de toestand in het land kunnen uitbrengen. In de Indiase resolutie wordt er bij Hongarije op aangedrongen ge hoor te geven aan het verzoek van secretaris-generaal Dag Hammarskjoeld „om bij de opheldering van de toestand samen te werken met de grote meerderheid". De Cubaanse afgevaardigde zei dat Rus sen meer dam 75.000 hulpeloze Hongaren hebben afgeslacht, dat een „zeer groot aantal" Hongaren gevangen genomen is en dat velen van hen naar de Sovjet-Unie zijm gedeporteerd, omdat zij vrij willen zijn, „Hoe kan de Sovjet-Unie ons van laster beschuldigen,, als op dit ogenblik twintig verse Russische divisies de Hon gaarse grens overschrijden", zo vroeg hij. „De Amerikaanse regering beschikt over op feiten berustende gegevens, dat tot 14 november tem minste zestienduizend Hon garen door de Russen buiten hun land zijn gebracht", aldus zei de Amerikaanse ver tegenwoordiger Cabot Lodge. Treinladin gen jonge Hongaren zijn in verzegelde wagons naar de Sovjet Unie gebracht. Het was maandag warm in Hongarije, doch koud, in Siberië. Het is onvermijdelijk dat velen der weggevoerden door koude en ontberingen om het leven, zullen komen"; aldus Cabot Lodge, die hieraan toevoegde dat de Amerikaanse regering aanvullende bewijzen, beeft verkregen dat de wegvoe ringen voortduren en dat Russische troe pen zaterdag schooljongens hebben opge pakt. Indien de Russische minister van Buitenlandse Zaken Sjepilov zijn eigen woonden geloofde, zou hij UNO-waarne mers zeker verwelkomend, aldus Cabot Lodge. De Deense vertegenwoordiger drong er bij de Assemblee op aan Anna Kethly, voorzitster der Hongaarse sociaaldemocra tische partij, die tot voor drie weken deel uitmaakte van de afgezette regerin,g-Nagy, te horen,. De Italiaanse minister van Buitenlandse Zaken, Gaetano Martino, verklaarde dat het geen twijfel lijdt, dat duizenden Hon garen naar de Sovjet-Unie zijn wegge voerd. De Canadese minister van Buiten landse Zaken Lester Pearson zei: „Blijk baar hebben de Russische autoriteiten goe de redenen, om voor de wereld hun hard vochtige onderdrukking in Hongarije te verbergend. De Sovjet-autoriteiten hebben opnieuw „naar dat verschrikkelijke middel van allen door vrees bevangen dictatoriale stelsel, namelijk der massale wegvoerin gen", gegrepen. Selwyn Lloyd zei dat massa-deportatie geen nieuw Russisch wapen is. Duizenden Hongaren zijn na de tweede wereldoorlog naar de Sovjet-Unie gedeporteerd en slechts weinigen zijn teruggekomen. De Spaanse minister van Buitenlandse Zaken, Artajo, zei dat de satellietstaten van Oost-Europa in het geheel niet com munistisch zijn. De Franse minister van Buitenlandse Zaken, Pineau, zei dat de hem verstrekte inlichtingen de berichten over de massa deportaties uit Hongarije bevestigen. Hij herinnerde er aan dat hij nauwelijks twaalf jaar geleden met Hongaren en Russen in het concentratiekamp Buchenwald gezwo ren had dat hetgeen onder het nazi-bewind was geschied nooit meer zou mogen ge beuren. De Hongaarse minister van Buitenlandse Zaken, Imre Horvath, verklaarde dat geen van de mensen die wegens de onlusten ge arresteerd zijn, buiten het land is gebracht. De berichten over deportaties zijn „valse geruchten". Aangezien de Hongaarse re gering deze berichten officieel heeft tegen gesproken, heeft de Assemblée niet het recht de kwestie te bespreken. Hij her haalde de verklaring, dat de aanvankelijk „vaderlandslievende betogingen" met bui tenlandse hulp waren omgezet in een ge wapende opstand. „Hongarije heeft tijd nodig om zijn huis op orde te brengen en het is nu niet de tijd om waarnemers te sturen", zo zei hij. De Rus Sjepilov zei dat geprobeerd wordt „de reactionaire ondergrondse in Hongarije aan te moedigen met beloften van UNO-hulp". De Cubaanse resolutie, zo betoogde hij vervolgens, „stinkt naar pro vocatie". „Zelfs in de ergste periode van de koude oorlog zal men moeilijk een docu ment kunnen vinden, dat zo opvallend het elementaire voorschrift schendt, dat be schuldigingen gestaafd moeten worden". De organisatoren van deze campagne trach ten politieke winst te behalen en de stem ming voor de Sovjet-Unie te vergiftigen, door miljoenen mensen om de tuin te leiden. Leugens, verdachtmakingen of las ter kunnen geen smet werpen op de faam van 't Sovjet-leger. Buitenlandse ophitsers hebben aangezet tot de fascistische staats greep tegen de Hongaarse regering. Vele westerse organisaties hebben van bases in West-Duitsland en Oostenrijk uit onder grondse acties tegen haar bedreven. In grijpen van de U.N.O. in Hongarije kan de vrede in gevaar brengen. De Sovjet-Rus sische troepen zullen uit Boedapest worden teruggetrokken, zodra de toestand weer normaal is. De Sovjet-Russische regering zal met Hongarije, dat deel uit maakt van de verdragsorganisatie van Warschau onderhandelen over het legeren van Sovjet troepen op Hongaars grondgebied", aldus Sjepilov. De Joegoslavische afgevaardigde ver klaarde geen reden te zien om de Russische en Hongaarse ontkenningen in twijfel te trekken. De Cubaanse resolutie is geba seerd op niet nader waargemaakte verkla ringen en zij draagt daarom geen opbou wend karakter. Het is belangrijk dat alles in het werk wordt gesteld, opdat de fun damentele doeleinden, waarvoor het Hon gaarse volk in opstand is gekomen, ook worden bereikt. Joegoslavië acht het on toelaatbaar, dat de tragische gebeurtenissen in Hongarije worden gebruikt ter bevorde ring van de politiek van statenblokken, wier handelingen in strijd zijn met de be langen van het Hongaarse volk en de ge hele wereld, aldus de Joegoslavische afge vaardigde. In de Staatscourant van vandaag is een beschikking gepubliceerd van de minister van Economische Zaken, waarbij een zon dagsrijverbod wordt ingesteld van 's mor gens 5 uur tot 's avonds 12 uur voor motor rijtuigen, die benzine als brandstof gebrui ken. Dit verbod gaat in op zondag 25 no vember. Het geldt niet voor militair ver keer, politieverkeer, brandweerauto's, zie kenauto's, taxi's en huurauto's met chauf feur, invalidewagens, autobussen zowel op lijndiensten als voor groepsvervoer, motor rijtuigen van het Koninklijk Huis, van bui tenlanders of buitenlandse missies en brom fietsen. Auto's, die gebruikt worden ten behoeve van het vervoer van goederen en krachtens artikel 4 van het Rijtijdenbesluit op zondag mogen rijden, vallen evenmin onder het verbod. Ook huisartsen, artsen specialisten, verloskundigen en veeartsen mogen op zondag voor de uitoefening van hun beroep van hun motorrijtuig gebruik maken, mits zij zich bij controle ter plaatse kunnen legitimeren. Andere bezitters van motorrijtuigen, die menen om bijzondere redenen aanspraak te kunnen maken op ontheffing van het zondagsrijverbod, dienen zich schriftelijk te wenden tot het bureau der Rijksverkeersinspectie in de provincie waar zij wonen. (Men zie ook pagina 6). De Koningin heeft maandagmiddag in de Julianahal van de Koninklijke Neder landse Jaarbeurs te Utrecht een besmeurde en verfomfaaide Hongaarse vlag in ontvangst genomen van een jonge Hongaar. Waar eens, temidden van de rood, wit en groene banen de communistische hamer en sikkel prijkten, was met grote steken een zwarte rouwrand genaaid. „Dit is het enige, dat ik nog heb. Het is het mooiste, maar u wil ik het schenken", zei de jongeman. „Mijn excuses voor mijn kleding en deze vuile vlag, maar we hebben niets meer." Koningin Juliana nam de vlag aan, die aarzelend werd weggegeven. Het was een grote eer voor deze vrijheidsstrijder die, even voordat de Koningin kwam, een felle twist had gehad met zijn lotgenoten, die hem vroegen de vlag aan de Koningin te geven. Hij wilde het niet. De vlag het enige dat hij nog over had was te vuil om als geschenk voor een koningin te dienen, zei hij. xxxxxxoooooooooaDooooooooooooooooccoooooooooooooooooooo vroren, terwijl voor de komende nacht mini ma van 4 tot 5 graden onder nul worden VERWACHTING, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van dinsdagavond tot woensdagavond, op gemaakt om 11.15 uur: Droog weer met enkele overdrijvende wolkenvelden. Overwegend matige wind tussen oost en zuidoost. Van nacht over het algemeen lichte vorst, morgen overdag temperaturen om het vriespunt. 21 november Zon op 8.12 uur, onder 16.43 uur. Maan op 20.07 uur, onder 11.13 uur. Maanstanden 25 nov. 2.12 uur: laatste kwartier Hoog en laag water in IJmuiden Dinsdag 20 november Hoog water: 4.42 en 16.56 uur. Laag water: 0.23 en 12.42 uur. Woensdag 21 november Hoog water: 5.25 en 17.40 uur. Laag water: 1.05 en 13.23 uur. COC<XXXXXXXXXX>CXXXXXXXXXXXXXXX)OOOOOOOOOOOCXXXXX>COCOCOOO( verwacht. De neerslagkansen blijven uiterst klein. WEERRAPPORTEN (De temperatuur is van hedenmorgen 7 uur. de neerslag van de laatste 24 uur.) Stockholm Oslo Kopenhagen Aberdeen Dublin Londen Brussel Parijs Bordeaux Grenoble Nice Berlijn HET BLIJFT KOUD Frankfort De afgelopen vierentwintig uur heeft een München boven Scandinavië gelegen hogedrukgebied Zürich zich nog versterkt, zodat nu in zuid-Zweden Genève barometerstanden voorkomen van meer dan L0carn0 1035 mb. Aan de zuidoostflank van dit maxi- vuenen mum voeren oostelijke winden koude lucht 2" aan. Deze winden werden tijdelijk aange- mnsDruCK wakkerd door een actieve depressie ten zui- Rome den van Ierland Deze vult nu echter weer Mallorca snel op, zodat de winden zullen gaan af nemen. Amsterdam Intussen is de koude lucht uit Polen en Den Helder Duitsland geheel over onze omgeving uitge- Ypenburg vloeid. In het oosten van het land heeft het yiissingen de afelopen nacht ongeveer twee graden ge- De Bilt Twente DIT NUMMER BESTAAT UIT Eindhoven ■a-i O. sb 2 geheel bew. windst. -2 mist windst. -4 licht bew. o 1 geheel bew. zo 7 regen ozo 9 geheel bew. o 7 onbewolkt zzo 2 licht bew. o 1 geheel bew. zzo 4 motregen windst. -3 geheel bew. nw 8 onbewolkt o -5 zwaar bew. ono -2 geheel bew. o -2 nevel windst. 0 nevel nnw 1 geheel bew. windst. 1 half bew. no -5 nevel w -4 onbewolkt ono 5 lichte regen windst. 7 onbewolkt onbewolkt licht bew. onbewolkt onbewolkt onbewolkt onbewolkt onbewolkt TWAALF PAGINA'S Vlv. Z.-Limb. onbewolkt o zo O O O ozo o ozo O -0 1 -0 3 -2 1 -2 0 -0 o o 0 3 0,2 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 6 3 0 0 0 0 0 0 0 0 De Koningin temidden van de Hon gaarse vluchtelingen in de Julianahal te Utrecht. Rechts van de vorstin haar opperkamerheer ir. F. C. C. van Tuyll van Serooskerken. De regering heeft besloten het in Neder land op te nemen contingent Hongaarse vluchtelingen, aanvankelijk gesteld op 1000, later verhoogd tot 1300, nogmaals te verhogen en wel tot 2000 personen. Met dit aantal is de ter beschikking staande op vangcapaciteit volledig benut. Dit betekent, dat nog een, laatste trans port van ongeveer dezelfde grootte als de beide voorafgaande hier te lande kan wor den verwacht. Omtrent het tijdstip van aankomst van dit derde transport bestaat tihans nog geen zekerheid. BASRA (AFP) In de haven van Basra is maandag een belangrijke lading moderne Britse militaire uitrusting aan wal gebracht, die van het Iraakse leger het best uitgeruste leger van het gehele Mid den-Oosten zal maken, zo heeft een woord voerder van de Britse ambassade in Basra bekendgemaakt. ADVERTENTIE BARTEUORISSTR HAARLEM IEL 1 3439 FERD. B01STR. 48 ADAM TEL. 717162 DUFFEL MONTY COATS ƒ59.50 Maar de jonge man die in de straten van Györ heeft gevochten en jongstleden maan dag bij gebrek aan wapens en medestrij ders over de Oostenrijkse grens vluchtte, mocht zelfs op uitdrukkelijk verzoek van de Koningin haar begeleiden langs de slaapzalen en ziekenzalen en de baby verblijven. Temidden van de vluchtelingen heeft de Koningin, die vergezeld werd door haar particuliere secretaresse mr. M. de Jong en haar opperkamerheer baron F. C. C. van Tuyll van Serooskerken van Zuylen, de thee gebruikt. Aan hun houten tafels zaten de Hongaarse vluchtelingen nieuwsgierig te kijken naar, zoals zij het uitdrukten, „die gewone vrouw". De Koningin dronk thee uit een kartonnen bekertje en toonde zich zeer geïnteresseerd in een serie tekeningen, die enkele vluchtelingen de laatste dagen hadden gemaakt. Zij nam kinderen op haar schoot en onderhield zich met tal van hen. De chef van de tolken, de heer Tarnoczi, kon het nauwelijks bijhouden ,Lang leve de Koningin" riepen de Hon garen spontaan. Ze klapten in hun handen en bleven bedeesd op een afstand staan als de vorstin passeerde. Tenslotte bracht de landsvrouwe nog een bezoek aan de congreszaal, die thans tot r.k. kapel is ingericht en aan de admini stratieve centra van Rode Kruis en Fede ratie voor Vluchtelingen. Van onze correspondent in Londen) Even voor middernacht is gisteren door Downingstreet no. 10, de ambtswoning van de Britse premier, bekend gemaakt, dat de 59-jarige Sir Anthony Eden aan de gevol gen lijdt van ernstige oververmoeidheid. Op advies van zijn dokters moet hij van openbaar optreden in de naaste toekomst afzien. Het is geen wonder dat Eden uitgeput is onder de voortdurende zware druk in de afgelopen erisisweken. Hij stoorde zich niet aan medisch advies, om kalmer aan te doen want dat was in de gegeven omstandig heden onmogelijk. Eden droeg, meer dan iemand anders, de persoonlijke verantwoor delijkheid voor de militaire actie in het Midden-Oosten. Vaak werd hij na enkele uren slaap gewekt voor een dringend tele gram of telefoongesprek. Dat gebeurde bij voorbeeld vorige week, toen 's nachts om drie uur Boelganins boodschap binnen kwam. Eden begon, nog voordat hij zijn adviseurs had geraadpleegd, een antwoord op te stellen. Spoedig daarna belde de Franse premier Mollet op. Nu er een pauze in de spanning is ingetreden, heeft Eden de raad van zijn geneesheren opgevolgd. Butler, de grootzegelbewaarder, die tevens vice-premier is, zal de kabinetsbij eenkomsten in plaats van Eden leiden. Of dit een politieke accent-verschuiving ten gevolge zal hebben, moet men afwachten. Butler is in de Suezcrisis de leider geweest van de gematigden in de conservatieve partij, die met aftreden dreigde, toen Eden aarzelde staken van het vuren te bevelen Butlers houding zou de doorslag gegeven hebben. De oppositie, die tevergeefs trachtte Eden ten val te brengen, wenste Butler als diens opvolger. Niet gezond Voor Eden is dit de zwaarste tijd van zijn leven. Jarenlang droeg niet hij, doch Churchill de hoogste verantwoordelijkheid. Sinds hij het bestuur overnam, liet zijn gezondheid vaak te wensen over. Drie jaar geleden onderging hij drie operaties, waar van de laatste in New York moest geschie den. Sindsdien leek hij weer over zijn oude veerkracht te beschikken, maar als rege ringsleider had hij het zwaar te verduren niet alleen door de internationale spannin gen, maar omdat hij in Groot-Brittannië voortdurend het doelwit was van aanval len. Men verweet hem zwakheid en het lijdt geen twijfel, dat hij meermalen blun ders heeft begaan. Zijn laatste onderneming wordt in het beste geval als een gok be schouwd. Hoewel de publieke opinie de laatste dagen ten gunste van Eden is om geslagen, zijn er nog zovele onzekerheden in de situatie, dat men nog niet kan zeg gen of Edens ingrijpen geslaagd is. Zijn tegenstanders spreken van „Edens oorlog" omdat hij de actie tegen alles in heeft door gezet. Zijn hoofddoel Nassers val is niet bereikt. Waarnemers van allerlei politieke rich ting maken zich nogal bezorgd over de ge zondheidstoestand van de premier. De pro- Eden pers is pessimistisch gestemd. Apollonius Rhodius: Niets droogt sneller dan de traan. (Van onze bijzondere medewerker) Egypte's veertigduizend Joden wacht een nieuwe, zware beproeving. Niet alleen zal dezer dagen het thans slechts gedeelte lijk toegepaste huisarrest hen allen treffen, maar de Egyptische regering is nu van zins hen zonder uitzondering uit het land te sturen. Volgens de thans in voorbereiding zijnde maatregelen zouden alle Joden, on afhankelijk van hun nationaliteit, Egypte moeten verlaten, met achterlating van hun gehele bezit. Dit zou een bittere ommezwaai beteke nen na de nogal liberale houding, die tot nog toe door de Egyptische regering jegens haar Joodse burgers in acht werd genomen, een ommezwaai die uiteraard veroorzaakt is door de nederlaag, die het Israëlische leger de Egyptenaren in de afgelopen we ken heeft toegebracht. Hoewel de Egypti sche Joden nog goeddeels onkundig zijn van het lot dat hen wacht, hebben geruch ten hieromtrent reeds de diepste bezorgd heid bij hen gewekt. De vrees voor uit barstingen van de volkswoede, die door de nieuwe maatregelen nog vergemakkelijkt zou kunnen worden, neemt hand over hand toe. Een Joodse inwoner van Cairo zei: „We zullen allemaal vermoord worden", en dat vertolkte vermoedelijk wel de alge mene beduchtheid. De komende maatregelen van de Egypti sche regering volgen op de eerdere likwi- datie-besluiten van Joodse, Franse en Brit se maatschappijen. Deze troffen uiteraard vooral de welgestelde joden, zoals de schoonvader van Mendès-France, Cicurel, die grote warenhuizen in Egypte beheert, de sequesstratie van al dit bezit, dat de Egyptische regering, naar zij meent, tien miljard gulden zal opleveren, zou de ver liezen van de recente gevechtshandelingen moeten dekken. Cairo's nieuwe besluiten houden een to tale wijziging in van het tot nu toe gehul digde officiële standpunt, dat Egypte niet anti-Joods, maar slechts anti-Zionistisch was. Nu hiermede de laatste remmen zijn weggevallen voor anti-Joodse acties van de bevolking, kan met reden worden gevreesd, dat deze inderdaad haar woede op de weer loze groep Joden zou kunnen gaan koelen. De Egyptische regering schijnt overigens geen rekening te houden met het feit dat Israel sinds de verovering van de Gaza- strook, waar honderdduizenden Arabieren wonen, thans 480.000 Arabieren binnen zijn grenzen heeft en dus eventueel zeer wel tot repressailles in staat zou zijn. De be langstelling, welke de Arabische regeringen tot dusverre voor de Palestijnse Arabieren aan de dag heeft gelegd, betrof trouwens toch voornamelijk hun waarde als politie ke pionnen. Anti-Joodse manifestaties in Egypte zouden inmiddels zeer wel reper cussies in andere Arabische landen kun nen hebben, vooral in Syrië, zij het dan dat grote aantallen Joden reeds uit Irak, Tunesië en Marokko naar Israel zijn ge- emigreerd. Als het Kremlin bij het indienen van zijn jongste ontwapeningsvoorstellen heeft ge hoopt, daarmee nieuwe tweedracht in het westelijk kamp te zaaien en vrijwel elk Russisch voorstel heeft tot dusver een der gelijke bijbedoeling gehad dan zal het daarin wel teleurgesteld worden. In plaats van tweedracht hebben de voorstellen in alle westelijke hoofdsteden juist reacties van opvallend gelijkgerichte strekking ver wekt, reacties die aantonen dat de menings verschillen omtrent het Midden-Oosten ge lukkig geen invloed hebben gehad op de eensgezinde westelijke houding ten aan zien van de Sovjet-Unie. Het zou trouwens ondenkbaar zijn, dat de westelijke Grote Drie en Rusland (met Nehroe in de hem vermoedelijk toebe dachte rol van bemiddelaar) opnieuw om één tafel gaan zitten, op een ogenblik waarop de Russen twintig divisies infan terie naar Hongarije zenden als hün soort van reactie op de eis van de Verenigde Naties tot onmiddellijke terugtrekking van alle Sovjettroepen uit dat land. Op een ogenblik, bovendien, waarop tienduizenden Hongaarse jonge mannen volgens beproef de nazi-methodes uit hun vaderland wor den gedeporteerd in opdracht van dezelfde Russen, die in de UNO-Assemblée tegelij kertijd luidkeels het evenzeer beproefde „Es ist nicht wahr!" aanheffen. Onder deze omstandigheden te gaan onderhandelen met Russische leiders zou erger dan dwaasheid zijn. Het zou betekenen dat men er zich bij neerlegt dat het werk van de UNO tot een volslagen aanfluiting wordt gemaakt. Het zou, in dat verband, ook ver raad aan Hongarije betekenen. Trouwens, de Russische ontwapenings voorstellen maken niet de indruk dat het Westen veel voordeel zou kunnen ontgaan als het er geen conferentie „op het hoogste niveau" aan zou willen wijden. Over het plan om de Amerikaanse, communistisch- Chinese en Sovjet-strijdkrachten tot ander half miljoen man en de Britse en Franse tot 650.000 man te reduceren, is al uit den treure onderhandeld, evenals over alge mene beperking van de militaire uitgaven en over een pan-Europees niet-aanvals- verdrag. Over deze punten zou dus op een nieuwe conferentie, zolang de internatio nale toestand niet grondig gewijzigd is, weinig kunnen worden gezegd dat niet al dikwijls gezegd is. Ook over een mogelijk verbod op de pro- duktie en het gebruik van atoom- en waterstofbommen en een bepaling dat alle voorraden daarvan moeten worden vernie tigd, is al veel gesproken. Wat dit betreft zouden er in principe misschien wél enige nieuwe aspecten kunnen worden gevonden in het Russische voorstel om ook deze bepalingen van een eventuele overeen komst te laten vallen onder die, op welker naleving „strikt internationaal toezicht" moet worden uitgeoefend. Maar daarbij rijst alweer dadelijk de vraag: wat ver staan de Russen daaronder en in hoeverre kan men er op vertrouwen dat zij niet van de ene dag op de andere een eind aan dat internationale toezicht maken? Het feit, dat in Hongarije op Russische aanstichting zelfs geen waarnemers van de UNO worden toegelaten, geeft geen aanleiding om in dat opzicht ook maar een minimum aan ver trouwen te hebben. En Eisenhower's plan van „vrijheid der luchten", dat door het Kremlin dan kwasi zou zijn aanvaard met een beperking tot 800 kilometer aan beide zijden van de grens tussen de westelijke en de oostelijke „invloedsfeer" in Europa? Die aanvaarding komt in feite slechts daarop neer, dat Rus sische verkenningstoestellen het gehele operatieterrein van de NAVO in West- Europa, met inbegrip van Groot-Brittannië, zouden kunnen inspecteren, terwijl de wes telijke luchtinspectie, op een onbetekenen de rand van Russisch gebied na, beperkt zou blijven tot de satellietstaten. En juist in die staten heeft de bevolking de laatste tijd zo duidelijk laten blijken dat zij slechts op een goede gelegenheid wacht om zich van de Russen te ontdoen, dat de Sovjet legerleiding wel zo verstandig zal zijn om haar stellingen voor een strijd tegen het Westen niet op dermate onbetrouwbaar gebied te vestigen. En voor zo ver die stellingen daar al gevestigd zijn, zullen ze als gevolg van de jongste gebeurtenissen wel gauw een paar honderd kilometer oost waarts worden verplaatst. Zodat er dan voor de westelijke luchtmacht bitter weinig te „inspecteren" zou overblijven. Alles bijeen genomen zijn de Russische voorstellen dus vrij waardeloos. Het zou ons zelfs niet verwonderen als zij boven dien waardeloos zouden blijken als propa gandamiddel om de Aziatische volken als nog te overtuigen van de „vredelievend heid" van de Sovjet-Unie. Ook in Azië begint men namelijk zij het dan ietwat laat het voorbeeld van Hongarije ter harte te nemen. Simon Kotter

IJmuider Courant | 1956 | | pagina 1