Staatsgreepgerucht op Java houdt de gemoederen bezig l jj Koopje van de week Concurrentiestunt van „Merdeka" Straffen voor drie samenzweerders zijn echter wel uitzonderlijk mild WOENSDAG 21 NOVEMBER 1956 11 Hoofdprijzen Staatsloterij PONTIAC en PRISMA HORLOGES Geruchten over machtsstrijd in het Kremlin Tegenstrijdige berichten in Londense kringen Zaak tegen De Braai in Madjalengka voortgezet I mmb ƒ2.49 Syrië klaagt bij UNO over „overvliegers" President ontkent iedere Russische invloed Nederlands niet gewenst in Indonesisch onderwijs Oliespuiter in Zuid-Perzië van druk beroofd Praags partijblad steunt de Pravda tegen Belgrado Borba verontwaardigd over beschuldigingen van Tass Amerikaanse correspondent door Moskou uitgewezen Tass kuiste de taal van partijsecretaris Kroesjtsjev Scheepvaart (Van onze correspondent in Djakarta) Djakarta is weer vol geruchten over een militaire staatsgreep. Iets bijzonders is dat niet, want wjj hebben de laatste maanden tenminste eenmaal per week iemand ont moet, die ons met een geheimzinnig gezicht en op gedempte toon vertelde, dat „het" nu wel gauw gebeuren zou. Dat „het" was dan een staatsgreep van een deel van het leger, dat het niet eens is met het beleid van de huidige regering en deze door een andere zou willen vervangen. Er is tot dusverre niets van die aard ge beurd en ook ditmaal verwachten wij er weinig van. Staatsgrepen plegen nu een maal indien het althans ernst is niet vooruit te worden geannonceerd. Dit wil natuurlijk niet zeggen, dat er in het leger „niets aan de hand" is. Sedert het befaamde 17 oktober-conflict (in 1952) is er een latente spanning in de landmacht, die zich van tijd tot tijd in incidenten ma nifesteert. De jongste gebeurtenis is er slechts één uit die reeks, maar zij moet van vrij ernstige aard zijn. Twee kolonels zijn van hun functie ontheven en hun is huis arrest opgelegd. Een derde kolonel negeer de de oproep van de chef-staf, generaal- majoor Nasution, om zich te melden en lijkt sedertdien „ondergedoken". Het zijn Sukanda Bratamenggala (hoofd van het directoraat opleiding en onderwijs), Sapari (adjudant-generaal van het hoofdkwar tier) en Zulkifli Lubis (de vroegere plaats vervangende chef-staf). De maatregelen tegen deze hoofdofficie ren en tegen nog enkele anderen zou den zijn genomen, omdat zij zich hebben bezig gehouden met „politieke activiteiten". Overigens zijn de genomen maatregelen van dien aard, dat men bepaald gaat twij felen aan de ernst dier activiteiten. Tegen officieren die een omverwerping van de regering voorbereiden, treedt men toch ver moedelijk wel anders op dan thans ge schiedt tegen Bratamenggala en Sapari. Lubis heeft zich gelijk gezegd onvindbaar gemaakt. Intussen deed hij dat niet direkt toen hij kon vermoeden dat men tegen hem iets ondernemen wilde, gezien een oproep om zich bij zijn chef, generaal-majoor Na sution, te vervoegen. Hij negeerde echter die oproep en gaf dus in militaire ter men gesproken geen gevolg aan een bevel van zijn meerdere. Daarna kreeg hij bezoek van twee kolonels, niet om hem te arresteren, maar om met hem te praten. De „oosterse wijze" van het oplossen van moeilijkheden. Dit praten heeft niet geholpen. Kolonel Lubis verscheen niet op het hoofdkwartier maar verdween uit het gezichtsveld. Het heet nu, dat hij is ontheven van de functie van territoriaal commandant in Noord-Su- matra welk commando hij 2 maanden geleden al had moeten overnemen, doch wat om onbekende redenen nog steeds niet was geschied. Maar of hij wegens het niet opvolgen van een bevel zalworden ver volgd, staat zelfs nog niet eens vast. Men ontkomt niet aan de indruk, dat aan de compagne tegen de officieren politieke mo tieven ten grondslag liggen. Wij hoorden zelfs de veronderstelling uiten, dat zij niet meer dan een propaganda-stunt zou zijn, aangezien de beschuldigingen van thans ook reeds begin oktober zijn geuit! De sensationele publicaties in regerings gezinde bladen als Merdeka hebben blijk- 4e klasse 3e lijst 2000: 3OOI 18682 1500: 4925 6107 16081 1000: 1861 2309 2961 8254 8953 9067 11721 16456 18637 400: 1419 3358 3654 4751 5454 6801 7140 16369 18943 19047 200: 1528 1880 1958 2030 2101 2242 3150 3947 5795 7541 8260 8745 9171 9692 9817 11349 11372 11948 12692 13208 14220 17068 17416 18034 18064 18446 18568 19065 19959 20578 20838 21205 21534 ADVERTENTIE PRACHT SORTERING Wij hebben voor u een pracht horloge, 15 steens, shockproof, anti- magnetisch, waterdicht 35. Tevens pracht sortering RINGEN voor Dames en Heren P. DE GROOT - Horlogemaker Kennemerlaan 30, IJmuiden, Tel. 4127 Links de „verdwenen man" van Indonesië, kolonel Zulkifli Lubis, die geweigerd heeft te voldoen aan een opdracht zich bij zijn chef te melden. Rechts kolonel Gatot Soebroto, zijn opvolger als plaatsvervangend chef-staf, die met kolonel Lubis sprak om hem te bewegen aan het bevel gevolg te geven. LONDEN (A.F.P.) Volgens geruchten, die gebaseerd zijn op „officiële rapporten uit Moskou" en in diplomatieke kringen te Londen de ronde doen, zouden premier Boel- ganin van de Sovjet-Unie en partijsecretaris Kroesjtsjev, binnenkort vervangen worden: de eerste door Molotpv, de tweede door Malenkov. De vervanging zou bekend ge maakt worden op een bijeenkomst van het centrale comité van de communistische partij in december. Het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken wenste desge vraagd te ontkennen noch te bevestigen, dat aanwijzingen over de vervanging door de Britse regering zijn ontvangen. Uit diplomatieke berichten maakt een U.P.-correspondent in Londen daarentegen op, dat een „combinatie" van de Kroesj- tsjev-groep en van maarschalk Zjoekov, de minister van Defensie uit de strijd om de macht in de Sovjet-hierarchie naar boven begint te komen. De stalinisten, met aan het hoofd de vroegere minister van Buitenlandse Zaken Molotov zouden terrein verliezen. Uit deze taaie strijd lijkt een compromis te resulteren dat Kroesjtsjev ertoe gebracht heeft zijn tactiek tot de stalinisatie te herzien. De aanwijzingen gaan volgens U.P. in de richting van een voortgezet de-stalinisatie- proces zij het dan enigszins gewijzigd. De snelheid van de „democratisering" zal waarschijnlijk geremd worden en de „li beralisatie" zal geleidelijk gaan. De strijd om de macht zou echter nog niet geëindigd zijn. De stalinisten hebben zich nog niet gewonnen gegeven, maar Kroesjtsjev zou zijn stalinistische tegenstanders kunnen weerstaan met steun van het rode leger dat in beginsel voor de-stalinisatie zou zijn, vooropgesteld, dat zijn strategische belan gen gewaarborgd worden. Deze ontwikkeling van de gang van zaken zou de reden zijn van de uitbarstingen van Kroesjtsjev, die afwisselend gericht waren tegen het Westen, de satellieten en maar schalk Tito van Joegoslavië. baar een soort krantenoorlog moeten in leiden. Deze mening wordt gesterkt door haar beschuldiging tegen twee ongenoemde bladen dat deze ter voorbereiding van de militaire „coup" een „zenuwenoorlog" zou den hebben ontketend met het doel de In donesische samenleving in de war te bren gen en aldus rijp te maken voor de staats greep. Kennelijk worden hier het onaf hankelijke „Indonesia Raya" en het soci alistische dagblad „Pedoman" bedoeld, die enige tijd geleden een „veldtocht" tegen de corruptie zijn begonnen. Hun actie vond sterke weerklank en dat moet in hun op lagecijfers tot uitdrukking zijn gekomen. „Merdeka" moet dit met lede ogen hebben aangezien, vooral omdat het met het Mer- deka-concern niet zo best schijnt te gaan. Het heeft althans de omvang van haar Engelse uitgave „Indonesian Observer" voor de helft van de week van vier tot twee pagina's teruggebracht. Dat zal wel niet uit weelde zijn gebeurd. De moeilijkheden in het leger zijn nu blijkbaar aangegrepen om „oude kost" op te warmen, teneinde eveneens door „sen sationele onthullingen" de belangstelling van de krantenlezer te prikkelen. Dat er moeilijkheden ernstige conflicten zelfs in het leger zijn, valt overigens niet te ontkennen. Die moeilijkheden zullen waar schijnlijk nog toenemen als de berichten juist zijn, dat de territoriale commandanten in Noord-Spmatra en Borneo hun afkeu ring over de maatregelen van de chef-staf, generaal-majoor Nasution, tegen genoemde drie officieren, te kennen hebben gegeven. Diens .taak, de eenheid in de landmacht te herstellen, valt niet te benijden en er lijkt op deze wijze maar weinig terecht te komen van de plechtige belofte, die drie honderd legerofficieren in het begin van 1955 in Djokja aflegden om naar eendracht in het leger te streven. DJAKARTA (A.N.P.) Maandag is voor het landgerecht te Madjalengka de vierde zitting gehouden in de zaak tegen de Ne derlander De Braai, die beschuldigd word't van ondergrondse activiteiten. Vijf getui gen a charge vertelden op deze zitting aan de rechter, dat zij De Braai hadden gezien in gezelschap van leden van de Darul Is lam. Maar zij maakten niet duidelijk, welke rol de beklaagde had gespeeld. De eerste getuige kon de leider van de Darul Islam, Kartosuwirjo, niet aanwijzen, toen hem een aantal foto's door de rechter werd getoond. De tweede getuige was even min in staat de opstandelingenleider te indentificeren. Beide getuigen waren lid geweest van de Darul Islam. De drie andere getuigen verklaarden, dat zij De Braai „in 1952 tussen de benden" hadden gezien. Getuige Hasan Bin Anta zei, dat hij zich herinnerde, dat het op een maandag was geweest, maar hij kon zich de maand niet herinneren. Getuige Abdul Bin Iloh zei, dat hij beklaagde in het gebied van de Darul Islam had gezien. De be klaagde droeg toen volgens deze getuige een wapen, maar hij wist niet wat voor soort wapen. Voor de politie had hij ver klaard, dat het een geweer was geweest. Hij zei heden tegen de rechter, dat hij deze verklaring voor de politie had afge legd, omdat andere getuigen hetzelfde had den verklaard. Voor deze vierde zitting in de zaak De Braai was nauwelijks enige publieke belangstelling. De volgende zit ting zal maandag 3 december worden ge houden. ADVERTENTIE AAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA MUM I llllllII» II m ALLEEN DONDERDAG zo lang de voorraad strekt Witte charmeuse damesonderjurken maten 38 en 40 van ƒ4.35 voor LAAT DIT NIET VOORBIJGAAN CENTRUM GALERIJ Lange Nieuwstraat Telefoon 5205 Marktplein IJmuiden tTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTT? NEW YORK/DAMASCUS (Reuter en United Press) Syrië heeft maandag lit een brief aan de Veiligheidsraad gezegd, dat Britse, Franse en Israëlische militaire vliegtugen het Syrsche luchtruim hebben geschonden. Britse „Canberra's" en Franse „Mystères" hadden onder meer foto's ge maakt. Het Syrische luchtruim zou meer dan twintig maal geschonden zijn. President Shoekri el Koewatly heeft toe gegeven, dat Syrië wapens heeft gekocht van de Sovjet Unie, omdat het westen ze niet wilde leveren. Dat er vrijwilligers uit Rusland in Syrië zijn aangekomen, ont kende de president. De mededelingen werden gedaan in een interview met United Press. Shoekri el Koewatly noemde de mede deling van minister Pineau omtrent Rus sische vrij\yilligers „een verzinsel,", Syrië heeft zich sleehts voor de aankoop van vliegtuigen en geschut tot Rusland gewend, omdat het westen geen middelen ter verdediging tegen Israel wilde verstrek ken, aldus de president. „Dat betekent niet, dat wij nu in het rood gekleed gaan. Laten we hopen van niet. Als het niet wegens Israel was, kochten wij liever tractors dan tanks". Of Syrië, als de vijandelijkheden weer zouden uitbrenden, wèl om Russische vrij willigers zou vragen? „Wie weet", ant woordde Shoekri el Koewatly. De president meent, dat de westelijk0 wapenleveranties aan Israel het evenwicht in het Midden-Oosten hebben verstoord. Daarmee heeft Israel voortdurende aan vallen op zijn buren kunnen doen. De Syrische president ziet in een verbod van immigratie van joden na'ar Israel een eerste stap tot regeling der problemen. „Iedere dag komen er meer immigranten Israel meent dan, dat het meer gebied nodig heeft. Van dat standpunt uit is een aanval logisch". De bijzondere correspondent van de „Manchester Guardian", James Morris, die kortgeleden in Tel-Aviv was, heeft de be schuldiging geuit aan het adres van Israel en van Frankrijk, dat Franse piloten in Franse uniformen napalmbommenwerpers hebben gevlogen tegen de Egyptenaren. toen Israel de woestijn van Sinai binnenviel. DJAKARTA, (ANP) De Indonesische minister van Onderwijs, Sarino Mangun- pranoto, heeft verklaard, dat het weder invoeren van het onderwijs van de Neder landse taal bij de hogere onderwijsinstel lingen in Indonesië, niet noodzakelijk is. Hij verklaarde dit naar aanleiding van aan sporingen en voorstellen, die onderwijzers en studenten bij zijn ministerie hebben ge daan om de Nederlandse taal .weer in het leerplan van de hogere onderwijsinstel lingen op te nemen. Op 22 oktober heeft prof. Sudiman Kartohadiprodjo, hoogleraar aan de juridische en sociale wetenschappen- lij ke faculteiten der universiteit van Indo nesië 'n krachtig pleidooi gehouden voor 't onderwijs van de Nederlandse taal. Hij zei, dat het voor de studenten in de rechten noodzakelijk is kennis van de Nederlandse taal te hebben, aangezien de meeste studie boeken in het Nederlands gesteld zijn. TEHERAN (AFP) De nationale Per zische oliemaatschappij heeft medegedeeld, dat geen olie meer uit tie bron van Alborze spuit. Als gevolg van een instorting is de druk verdwenen. Op 26 augustus werd een gebied van 150 vierkante kilometer overstroomd, toen de olie begon te spui ten, en er meer dan 40.000 ton wegliep. De Amerikaanse deskundige Kenly slaag de er na bijna veertien dagen in een af- sluitinstallatie met een gewicht van zeven ton boven de put aan te brengen, maar hij gaf na twee dagen zijn pogingen, om de afsluiter dicht te maken op, aangezien de gasdruk meer dan 700 atmosfeer bleef be dragen. De afsluiting had een geweldige ontploffing kunnen veroorzaken. Op 1 ok tober werd een tweede afsluitinstallatie aangebracht, en 10 oktober kwam twaalf ton Amerikaans boormateriaal aan. De deskundigen besloten om een tweede put te boren, teneinde de druk in de eerste te verminderen. PRAAG (Reuter) Ook het blad van de communistische partij in Tsjechoslowa- kije „Rude Pravo" schrijft naar aanleiding van Tito's rede van 11 november, dat het Joegoslavische staatshoofd zich heeft ge mengd in de zaken van andere communis tische partijen. In de bewuste toespraak zei Tito, dat Joegoslavië en Polen samen het stalinisme in bepaalde andere commu nistische partijen moesten bestrijden. Ru- de Pravo" zegt, dat Tito's rede „onduide lijk" is en niet het volle begrip toont „voor de broederlijke hulp van Rusland toen het bestaan van de volksdemocratie in Hon garije op het spel stond". Tito heeft ook te weinig begrip voor de rol van de buiten landse reactie bij de voorbereiding van de opstand in Hongarije. Tito's beweringen lei den tot een verstoring van de interne een heid van de communistische partijen in de socialistische en kapitalistische landen en tot een verstoring van de eenheid in de in ternationale communistische beweging. „Pogingen om de communistische par tijen te verdelen in stalinistische en andere zijn op dit ogenblik, nu het communisme een geconcentreerde aanval van de inter nationale reactie heeft te verduren, scha delijk, aldus „Rude Pravo". Inmenging Tijdens de besprekingen tussen Tito en Kroesjtsjev op de Krim viel de Russische partij in een brief aan de functionarissen in Rusland en de satellietlanden, Tito's com munisme aan. Kroesjtsjev beloofde dat der gelijke aanvallen niet meer zouden voor komen. De „Pravda" lijkt te bewijzen, dat Kroesjtsjev van dit standpunt is afgestapt, of wel niet meer genoeg invloed heeft om de „stalinisten" de mond te snoeren. De Pravda beschuldigde Tito in feite van Sta linisme: het zich bij uitsluiting van het recht, andere communistische partijen te vertellen hoe zij het moeten doen. Tijdens de receptie die zondag in de Poolse ambas sade te Moskou werd gegeven ter gelegen heid van het bezoek der Poolse delegatie onder leiding van Gomoelka, zei Kroesjt sjev: „,Zij die verdeeldheid willen zaaien onder de socialistische vijanden over de vraag, wiens socialisme beter is, moet ik teleurstellen. Hij die zijn methoden aan anderen opdringt, handelt in tegensprak met de beginselen van Marx en Lenin en van het socialistisch internationalisme PARIJS (A.F.P.) Het Joegoslavische blad „Borba" zegt in antwoord op de critiek van het Russische persbureau Tass op de rede van president Tito „de manier waarop Tass deze polemiek voert niet in overeen stemming is met de regels van een open en eerlijke discussie tussen communisten". „Tass aldus „Borba" uit ernstige beschuldigingen tegen de Joegoslavische communisten en in het bijzonder tegen Tito, zonder deze met feiten te staven. De methode die Tass volgt staat de publieke opinie in Rusland niet toe kennis te nemen van het standpunt van de gecritiseerde partij". Over de passage uit de rede van Tito inzake de strijd tussen de stalinistische elementen en de nieuwe krachten, merkt „Borba" op, dat „het de vraag is te weten welkgrichting zal overwinnen". Bureaucratie Het blad zegt verder dat Tass zijn be schuldiging, als zouden de Joegoslavische bladen meer en meer doen uitkomen dat de Joegoslavische weg naar het socialisme de enig goede is, zelf logenstraft door bij wijze van informatie een deel van Tito's verkla ringen over de gebeurtenissen in Hongarije weer te geven. Hierin wordt gezegd, dat het niet in de eerste plaats om de persoons verheerlijking gaat, maar om het systeem dat deze verheerlijking mogelijk maakt en dat dit syst*",m daarom verkeerd is. Tass heeft het voorgesteld, aldus „Borba", alsof deze '<nrklaring van Tito de stelling van de reactionaire propaganda, volgens welke de persoonsverheerlijking wortelt in het sociale systeem van het socialisme, ondersteunt. „Borba" merkt dan op dat het niet hier om gaat, maar om de andere stelling, name lijk dat de wortels van de persoonsverheer lijking aanwezig zijn in de bureaucratische manier van regeren en het niet bekend zijn met de rol en het streven van de arbeiders. MOSKOU (United Press) Het offi ciële Russische persagentschap „Tass" be richt dat de correspondent van de New York Times in Moskou, Welles Hangen, vóór 28 november uit de Sovjet-Unie moet vertrekken. De pers-afdeling van het Rus sische ministerie van Buitenlandse Zaken ?eft dit besluit genomen omdat Hangen foto's heeft gemaakt van „hydro-techni- sche" installaties hetgeen verboden is. Hangen, sedert de zomer van 1955 corres pondent vam de New York Times in Mos kou, is de tweede Amerikaanse journalist die dit jaar door Rusland wordt uitgewe zen. Anna Louise Strong, een linksgezinde free-lance", die onder het Stalinregiem het land werd uitgestuurd, mocht later te rugkeren, nadat de Russische regering haar verontschuldigingen had aangeboden, en verklaard had dat Beria tegen haar samen- gespaneen had. PARIJS (AFP) Het officiële Russi sche persbureau „Tass" heeft maandag in zijn Engelse uitzending een gekuiste lezing uitgegeven van de rede, die partijsecreta ris Kroesjtsjev zondagavond uitsprak op een receptie van de Poolse delegatie die in Moskou besprekingen had gevoerd. Kroesj- tsjev's critiek op het Westen was zo fel dat westelijke diplomaten de ontvangst zaal verlieten. „Tass" wijzigde de felste uit latingen van Kroesjtsjev en gaf die de vol gende vorm: „Wij zeggen tegen de verte genwoordigers van kapitalistische landen: u kunt als gasten bij ons komen. Als u dat niet wilt, kom dan niet. Het doet ons geen leed. Maar u en wij moeten naast elkander leven". Over de uiteindelijke overwinning van het socialisme verklaarde Kroesjtsjev volgens „Tass": „Wij leninisten zijn ervan overtuigd, dat ons sociale stelsel, het so cialisme, op de duur over het kapitalisme zal zegevieren. PROPAGANDA-AVOND „WILHELMINA" In het Patronaatsgebouw te IJmuiden houdt de christelijke muziekvereniging „Wilhelmina" op vrijdag 23 november een propaganda-avond. Wat er vandaag was Van de trawlervloot was de „Joh. Polder man" (van 9 nov.) binnen met 950 kisten, waarbij 400 schelvis, 150 gul, kabeljauw en koolvis, 125 makreel, 150 haring, 75 wij ting, 50 haai en 250 stuks stijve kabeljau wen; de „Klaas Wijker" (van 10 nov.) met 1010 kisten, waarbij 400 schelvis, 70 kool- vis, 140 makreel, 180 haring 70 wijting, 150 haai; de „Wiron 2" IJM 211 (van 8 nov.) met 855 kisten, waarbij 680 schelvis, 120 makreel, 25 wijting, 30 diversen en 100 stuks stijve kabeljauwen. De IJM 14 „Annie" was er met 165 kis ten, daarbij 60 schelvis en 80 makreel. De kleine vaart was er met 2000 kg. tong en 150 kisten schol. Voor de export Regels grote kabeljauw deden vandaag voor de export f 88f 108, kleine f 44 f 50. Kisten grote kabeljauw noteerden f128—f138, kleine f116—f124. Grote schelvis maakte f 2933, grootmiddel f 24 f28, haai f 18f23 voor de export. Grootmiddel tong bracht op f3.50f3.70. kleinmiddel f3f3.40, tong 1 f2.75f2.90 en tong 2 f 2.40f 2.10. Zetschol en schol 1 noteerden f 48f 52 en middel schol f 60. Het binnenland in De haring leverde vandaag f 20f 22 op, makreel f 23f 32. Grote gul bracht f 42 f 50 op, middel f 36f 45, torgullen f 26 f33. Zwarte koolvis leverde f74f83 op, grote gullenmaat f28f31 en kleine f24 f 25. Witte koolvis ging van de hand voor f 90, kleinmiddel schelvis voor f 22— f25, pennen voor f21f25 en braadschel- vis voor f 19f26. Wijting haalde f23 f 26, leng f 90f 98, grote tong f 4f 4.20, schol 2 f48—f51 en schol 3 f43—f31. Aankomst De trawler „Medan" IJM 57, die als de „Pescal I" op maandag 12 november uit IJmuiden vertrok, is maandag in Mar Las Palmas aangekomen. Slechte visserij Om de Noord was het gisteren slecht weer; de trawlers lagen te steken en er waren geen vangstmeldingen. Ook in het Kanaal was de visserij schraal. De Duitse trawlers meldden geen vangsten. De span- vissers hadden matige vangsten. Nachtvangsten van de kotters Stern, 100 kg en 3 m. vis. Petronella, 120 kg en 3 m. Anne Marie, 120 kg en 5 m. Tiny, 100 kg en 3 m. Hermiha 4, 40 kg en 4 m. en een trek kwijt. Alice, 80 kg en 4 m. Arend Cornelis, weinig te melden. Prinses Beatrix, weinig te melden, netten stuk. Nico, 100 kg en Vk m. Arendje. 100 kg en 2 m. Koningin Juliana, 80 kg en 2 m. en een trek kwijt. Ja- coba, 120 kg en 2 m. Jana, 80 kg en 1 m. Wil ly Aiida. 100 kg en 1 m., vastgelopen. Vrouw Alida, 25 kg en 1 m., vastgelopen. Twee Ge broeders IJM 27, 25 kg en 2 m. Emisel, 90 kg en 2 m. Arend Willem, 80 kg en 4 m. Pieter Jacob, 70 kg en 1 m. en netten stuk. Hoop 1, 90 kg en 2 m. Corry, 80 kg en 3 m. Wiron 5, 100 kg en 2 m. Magda, 70 kg en 2 m„ twee trekken. Nehim 1, 10 kg en 1 m., vastgelopen. Nehim 4, moet nog halen. Nehim 2, moet nog halen. Nehim 3, 50 kg en 3 m. van twee trekken. Klaas Jr.. 70 kg en 1 m. Hendrikje, 50 kg en 2 m. Samenwerking, 80 kg en 2 m. van twee trekken. Tiny Dieuw, 80 kg en 2 m. Jan Willem, 120 kg en 4 m. Okko Bosker, 60 kg en 2 m. Internos, 65 kg en 2 m. Stella Maris, 5 kg en m. Flevo, 150 kg en 4 m. Binnengekomen schepen IJM 85 Klaas Wijker, 20 Johannes Polder man. 211 Wiron, 75 Gorredijk, 14 Annie 3, 318; 239, 241, 206, 218, 249, 205, 59. KW i28 77. 35. 97, 92/60, 30, 56, '94, 88. HD 131, 9. WE 323. UK 115. 94, 5. 90, 4, 176, 18. TX 24 14. SCH 126. AE 121 (Duits). Vertrokken schepen IJM 116 Eveline. 34 Allanwater, 221 Wiron 3, 283 Martenshoek, 241. 249 205, 218, 226, 318, 239, 3. KW 23 Volharding, 29 Marga- rietha Maria, 159 Java, 87 Albatros, 9 Hu- berttha Gerarda, 46, 71. 60. HD 131. WR 33. UK 115, 94. 85. SCH 126. AM 17, 26. Voor donderdag Voor de donderdag komt de „Curagao" (van 12 november) met 1160 kisten vis, waarvan 460 haring, 240 schelvis en piepers, 320 makreel, 80 zwarte koolvis, 20 gestripte wijting, 40 dichte wijting, 100 stuks stijve kabeljauwen. De „Claesje" (van 12 novem ber) komt eveneens voor de donderdagmarkt met 710 kisten vis, waarvan 320 schelvis en piepers, 115 haring, 65 makreel, 150 koolvis en enkele kabeljauwen, 30 wijting, 30 diver sen en 250 stuks stijve kabeljauwen. Dagvangsten van de kotters Anne Marie, 5 m. vis en weinig tong. Pe tronella. 30 kg en geen vis. Tiny, 40 kg en 1 m. Victoria, 6 m., geen tong. Stern, 60 kg en 2 m. en 2 kabeljauwen. Hermina 4, 5 kg en 3 m. Trijntje, 2 m„ geen tong. Alice, 5 m., geen tong. Arend Cornelis, niets te melden. Arnedijk, 20 te Rotterdam. Aagtedijk, 20 v. Lor. Marques n. Las Palmas. Ameland, pass. 19 Kaapstad n. Abadan. Amstelkade, pass. 19 Las Palmas n. Amsterdam. Antonia. 20 te Pulu Sambu verw. Aagtedijk, 20 v. Lour. Marques n. Las Palmas. Aegis, 20 v. Curagao n. Aruba. Amerskerk, 20 te Hamburg. Akkrumdijk, 21 te Santos. Alpherat, 21 te New York. Ameland, pass. 20 Port Elizabeth n. Abadan Amsteldiep, 20 120 m. o. H. Roads n. IJmuiden. Arendsdijk, 21 te Cristobal. Alblasserdijk, 19 200 m. n.n.w. Flores Az. naar Havana. Astrid Naess, 19 320 m. z.o. Zanzibar n. Le Havre. Aagtekerk, 20 te Amsterdam verw. Almdijk, pass. 20 Vlissingen n. Rotterdam. Ampenan, 20 v. Hinigara. Arnedijk, pass. 20 Vlissingen n. Rotterdam. Aalsdijk, 25 te Kaapstad verw. Alnati, 19 v. Villa Constitucion n. Buenos Aires. Ariadne, 19 100 m. n.n.o. Kp. Vilano n. Ceuta. Aardijk, 21 te Kaapstad verw. Alwaki, 19 te Antwerpen verw. Amstelmeer, 19 600 m. n.o. Guam n. Singapore. Amstelveen, 20 te Rotterdam verw. Axeldljk, pass. 19 Vlissingen n. New York. Beninkust, 20 v. Bordeaux n. Dakar, Blijdendiik, 20 te Rotterdam. Boissevain, 20 te Hongkong. Britsum, 19 330 m. w n.w. Kp. Finisterre naar Key West. Bonaire, 19 1360 m. n.o. Trinidad n. Trinidad. Breda, 24 te Rotterdam verw. Celebes, 19 te Amsterdam. Camerounkust, 21 te Abidjan. Cottica, 21 v. Funchall n. Plymouth. Cradle of Liberty, 500 m. n.w. Kaapstad naar Philadelphia. Congokust, 20 te Lagos v. Cartagena. Dordrecht, 20 te Hamburg verw. Doris, 21 te Houston. Esso Nederland. 19 v. Tenerlffe n. Mena Al Ahm. Esso Rotterdam, 22 te Antwerpen verw. Ena, 20 v. Belem n. Trinidad. Esso Den Haag, pass. 20 Miami n. Corpus Christi. Fairsea, 15 v. Fremantle n. Sydney. Gaasterland, 20 v. Las Palmas n. Amsterdam Gordias, 19 te Alexandrië. Gooiland, 19 v. IJmuiden n. Recife. Gadila, 20 te Hongkong. Haarlem, 20 v. Amsterdam n. Zuid-Pacific. Hermes, 19 te Cristobal. Hermes, 20 te Cristobal v. Port Au Prince. Hispania, 21 te Rotterdam verw. Hecuba, verm. 20 v. Demerara n. Pto. Ordaz. Hispanio, 20 te Rotterdam verw. Ilos, 19 te Tunis. Jagersfontein, 20 te Antwerpen. Java, 19 v. Belawan n. Colombo. Jason, 19 260 m. n. San Salvod. n. Pt. Au Prince. Jupiter, 23 te Rotterdam verw. Joh. v. Oldenbarnev., 19 v. Kaapst n. Fremantle Kellia, 20 te Rotterdam. Kopionella, 20 te Curagao. Katelysia, 21 v. Bajo Grande n. New York. Keizerswaard, 20 te Maracaibo. Kopionella, 20 v. Rotterdam te Curagao verw. Kota Baroe, 19 1050 m. n.n.w. St. Helena naar Perzische Golf. Kaapstad. Kabylia, 19 v. Bajogrande n. Pauillac. pech met de motor. Prinses Beatrix, 40 kg en 1 m. Twee Gezusters, 2 m., geen tong. Zee arend, 70 kg en 2 m. Johanna Cornelia, 2 m., geen tong. Adriana Catharina, 5 m.,- geen tong. Nico, 80 kg en 1 m. Arendje, 50 kg en 4 m. Jacoba, 40 kg en 2 m. Koningin Juliana, 65 kg en 2 m. Jana, 40 kg en 1 m. Willy Alida, 20 kg en 2 m. en een trek kwijt. Vrouw Alida, weinig te melden. Pieter Jacob, 2 kg en 2 m. en een boks in de last. Twee Gebroe ders IJM 3, 4 m., geen tong. Twee Gebroe ders IJM 27, 4 m., geen tong. Emisel, 40 kg en 2 m. Arend Willem, 5 m., geen tong. Cor ry, 30 kg en 3 m. Hoop 2, 5 m„ geen tong. Wiron 5, 80 kg en 1 m. Magda, 70 kg en 2 m. Nehim 1, 40 kg en 2 m. Nehim 3, 60 kg en 3 m. Nehim 4, uitvarende. Klaas Jr., 20 kg en 3 m. Vier Gebroeders, 2 m. hoops. Nelly, geen vangst en thuisvarende. Hendrikje, 8 ma, geen tong. Samenwerking, 40 kg en 1 m. Jan Willem, 40 kg en 4 m. Okko Bosker, 40 kg en 2 m. Internos, weinig te melden. Stella Maris, 40 kg en 2 m. Flevo, vastgelopen en de buik eruit. Katwijkse haringvangsten Vangsten in de nacht van dinsdag op woensdag: KW 19 met 17 kantjes, 70 met 65, 70 met 20. 32 met 17, 78 met 17, 2 met 20, 3 met 6, 138 met 30, 147 met 25, 45 met 34, 127 met 10. 175 met 15, 129 met 40, 163 met 8, 18 met 10, 48 met 15. 86 met 50, 95 met 25, 130 met 10, 151 met 25. Uit halve vleet: KW 47 met 10, 140 met 12, 168 met 5, 29 met 25, 40 met 17, 41 met 17, 49 met 20, 73 met 17, 38 met 5, 37 met 10. Kanaal: 16 met 25, 54 met 2, 43 met 48, 85 met 14, 110 met 59, 123 met 2, 20 met 40, 22 met 5, 141 met 100. Geen vangst: KW 39, 74, 25 en 7. Gemiddelde vangst: 20 k. Maandag op zee Maandag is de visserij niet al te best ge weest op de Noordzee en in het Kanaal. Om de Noord was het bovendien slecht weer, windkracht 8. De dagvangsten liepen van 100 tot 150 manden hoops. Maandag avond lagen de meeste trawlers om de Noord te steken. De Van Hattem meldde overdag nog een trek van 20 manden hoops, de Curagao een trek van 40 manden. In het Kanaal is maandag weer niet veel gevangen. De „Dirkje" haalde in 24 uur 10 manden haring scheep; het is het enige schip van de Nederlandse trawlervloot in die contreien. Storing De schippers van de IJmuidense trawlers hebben op de 128 meter band veel last van storing. „Een Engelse stoorzender, die het radio Caïro lastig maakt", is hun mening. Kota Inten, 19 850 m. z.o. St. Helena n. Dakar. Karimata, 19 te Antwerpen verw. Kellia, 20 te Rotterdam verw. Koratia, 20 110 m. z.z.w. Cochin n. Mena Al Ahm. Kryptos, 20 te Rotterdam verw. Leopoldskerk, 19 te Bahrein. Lawak, 21 te Balboa. Lissekerk, 20 rede Kuwait. Lutterkerk, pass. 20 Las Palmas n. Dakar. Laertes, 19 280 m. z.w. Kp. Palmas n. Penang. Langkoeas, 19 980 m. z.o. St. Helena n. Naels. Leto, 19 te Liverool. Maas, 19 v. Mostaganem n. Amsterdam. Mataram, pass. 20 Finisterre n. Bona. Meliskerk, 19 v. Genua n. Dakar. Muirierkerk, 19 te Las Palmas. Maasdam, 21 v. New York n. Halifax. Merwede, 19 390 m. z.w. Las Palmas n. L. Palm. Mentor, 21 te Curagao. Marpessa, 20 te Stockholm v. Rotterdam. Mentor, 20 te Cumana. Mijdrecht, 19 100 m. z. Mona eil. n. Kp. Hatteras. Nigerstroom, pass. 20 Finisterre n. Amsterdam. Nias, 19 70 m. z.w. Manilla n. Los Angeles. Noordam, 19 350 m. w. Landsend n. New York. Nanusa, 20 te Colombo. Oranjefontein, 19 te Amsterdam. Orion, 20 te Amsterdam. Ovula, 20 te Singapore verw. Oberon, verm. 20 v. Maracaibo n. Lakeports. Orestes, verm. 20 v. San Pedro de Macoris naar Kingston. Overijsel, pass. 19 Vlissingen n. Antwerpen. Prins Johan Willem Friso, 19 570 m. w. Valentia naar Quebec. P. G. Thulin, 19 te Pto. La Cruz. Prins Philips Willem, 19 te Milwaukee. Rondo, 20 te Semarang. Roebiah, 20 te Mozambique. Roggeveen, 20 te Zanzibar. Scherpendrecht, pass. 19 Azoren n. Curagao. Stad Rotterdam, 19 te Seven Islands. Stentor, pass. 19 Kp. San Antonio n. Maracaibo. Singkep, 20 v. Kaapstad n. Mombasa. Stad Rotterdam, 20 v. Seven Islands n. Glasgow. Sloterdijk, pass. 20 Vlissingen n. Antwerpen. Stad Vlaardingen, 20 te Narvik. Trompenberg, 20 te New Orleans. Tomini, 19 570 m. n.o. Bermuda n. Calcutta. Tawali, 21 te Mombasa. Teiresias, 19 460 m. z. Kp. Palmas n. L. Palmas. Trajanus, 19 v. Curagao n. Pto Cabello. Tarakan, 19 250 m. n.o. Durban n. Dakar. Telamon, pass. 19 Kp. San Antonio n. La Guaira. Utrecht, 19 730 m. o. Mauritius n. Las Palmas. Vlist, 21 te IJmuiden verw. Van Neck, 21 te Thingtao v. Tientsin. Willem Ruys, 19 v. Kaapstad n. Colombo. Waterland, 24 te Las Palmas verw. Willemstad, 20 v. Cristobal n. Cartagena. Woensdrecht, 20 te Balikpapan. Wonosobo, 21 te Rastanura, 23 te Bahrein verw. Waterland, 19 te Ilheos. TJssel, 19 v. Tunis n. Piraeus. Zuiderkruis, 19 1140 m. n.o. Pitcairns eil. n. Balbao. KLEINE VAART Appingedam, 17 v. Lissabon te Oporto. Ardeas, 17 v. Amsterdam n. Spanje. Audacia, 20 v. Boulogne n. Fowey. Actina, 20 v. Duinkerken te Leixoes verw. Ali S, 20 dw. Texel n. Londen. Actinia, 19 100 m. dw. Vilano n. Leixoes. Arcturus, 19 37 m. w.z.w. Texel n. Londen. Atlas, 19 40 m. n. Ibizu Isl. n. Barcelona. Bergsingel, 20 v. Malaga te Bristol verw. Berty, 20 v. Rouaan te Par verw. Birmingham, 19 v. Leith n. Grangemouth. Bounty, 19 v. Rotterdam te Liverpool verw. Baltic, 19 10 m. Kp. Wrath n. Fleetwood. Berend N, 19 in Bristolkanaal n. Plymouth. Concepcion, 16 v. Montevideo te Asuncion. De Ruyter, 19 v. Stockholm n. Vifstawharf. Draco, 17 v. Vlissingen te Londen. Driebergen, 19 120 m. z.w. Kp. St. Vine. n. Warri. Escaut, 19 v. Rotterdam te Rouaan. Evertsen, 19 v. Stettin te Kristinahamn. Express, 19 v. Rotterdam te Aberdeen. Flevo, 19 30 m. z.w. IJmuiden n. Amsterdam. Frida Blokzijl, 20 v. Rotterdam te Boston. Henrica, 19 v. Vlissingen n. Antwerpen. Hoogland, 20 v. Rotterdam n. Grangemouth. Inspecteur Mellema, 19 Botnische Golf n. Umea. John M, 19 v. Sarnia te Montreal. Jutland, 19 v. Kage n. Mantyluoto. June, 18 v. Par te Amsterdam. Kastanjesingel, verm. 20 v. Slijkens n. Brussel. Lies, 20 v. Aalsborg n. Kotka. Lyra, 19 5 m. o.z.o. Tees n. Parijs. Mariscal Lopez, 19 470 m. n.o. St. Vincent naar Porto Alegre. Megrez N, 19 te Ilheos. Marianne, 19 30 m. dw. IJmuiden n. Rouen. Muphrid N, 19 v. Jakobstad n. Pateniemi. Mitropa, 19 30 m. n. Villano n. Genua. Mutua, 19 50 m. w.n.w. Texel n. Vastervik. Markab N, 20 v. Aeghion te Oslo verw. Nettie, 19 v. Amble n. Karlstad. Nottingham, 20 v. Rotterdam te Harlingen. Netta, 19 30 m. w. Egmond n. Avonmouth. Niobe, 19 ten anker te Kemi. Realta, pass. 20 Rouaan n. Kopenhagen. Roelof Buisman, 20 dw. Vlieland n. Flensburg. Santa Margherita, 19 dw. Sth. Foreland n. Goole. Steody, 19 op Elbe n. Rotterdam. Tilly, 19 dw. Texel n. Zaandam. Theano, 20 v. Dublin te Belfast. Trito, 22 v. Amsterdam te Rotterdam verw. Trim, 20 v. Kopenhagen te Londen verw. Tuskar, pass. 20 Malinhead n. Whiteland. Virgo, 20 v. Skutskar te Londen verw. Walenburgh, 19 v. Vasteras n. Koping. Westersingel, verm. 20 v. Caen n. Honfleur. Westerdok, 18 v. Amsterdam te Londen. SLEEPVAART Cycloop, 18 310 m. w.z.w. St. Nazaire n. St. Naz. Ebro, 19 220 m. n.n.o. Bermuda n. Philadelphia. Gele Zee, 19 v. Arendal n. Rotterdam. Hudson, 19 200 m. z.o. Saigon n. Akyab. Humber, 17 150 m. n. Finisterre n. Maracaibo. Loire, 18 te Surabaja. Noordholland, 19 te Rotterdam. Noordzee, 19 dw. Sabang n. Bombay. Oceaan en Zwarte Zee 19 75 m. n.w. Fayal n. Az. Zeeland, 20 te Liverpool. Oostzee, 17 v. Karachi n. Colombo. Poolzee, 18 110 m. z.w. Oporto n. Rotterdam. Rode Zee, 18 te Maracaibo. Thames, 17 110 m. n.n.o. Finisterre n. Samsun. Tyne, 17 te Djibouti. Witte Zee, 17 v. Conakry n. Funchall.

IJmuider Courant | 1956 | | pagina 3