Bij de „ASIATIC" reikte de rederij de handel de hand Zilveren jubileum Hoogovens DIEPE Havenberichten Visserij-varia Filmliga vertoonde machtige documentaire Kennemer antaarn Diamanten liefde in Beverwijk Agenda voor Velsen Vloot werd met spoed gemoderniseerd Constructeur-groepsleider Verkerk hartelijk gehuldigd 4 LANGS SLUIZEN EN HAVENS Prijsstop krantenpapier opgeheven Perfecte slip voorkwam ergere brokken Concert van BHK met gezelschap Harry Bordon Plaatwellers stortten 1700 op 999 Samenwerking bij redden van schipbreukelingen Old Clothes New DRY CLEANING ONLY EEN UlViW WELDOENDE Dom gerij Glad en gevaarlijk Museumexcuses WIJK AAN ZEE „Weenink" volgende maand in het zilver WOENSDAG 21 NOVEMBER 1956 „DET OSTASIATISKE KOMPAGNI" is een in Kopenhagen gevestigde scheepvaart maatschappij, die internationaal ook wel The East Asiatic Steamship Company ge noemd wordt. In 1897 opgericht stelde men als doel een lijn te exploiteren op Brits Indië en het Verre Oosten. De dienst ving aan met een schoener en drie stoomschepen. De schoener was 410 ton groot en heette „Ragnhild". Van de drie stoomschepen was de 4067 ton metende „Malaya" de grootste. De andere twee droegen de namen „Siam", 3875 ton en de „Natuna", die 758 ton groot was. Het ging deze Deense maatschappij meteen al voor de wind. In 1899 werd de Russian East Asiatic Company opgericht, die twee jaar later onder haar beheer kwam. In het begin van deze eeuw ging men de vloot belangrijk uitbreiden. Vooral de Russisch-Japanse oorlog in 1904-1905 was oorzaak van een grote tonnagevraag. Ook kwam er een lijn naar de toenmalige Deense koloniën in West-Indië, welke dienst uitgevoerd werd met de „St. Croix", „St. Jan" en „St. Thomas", elk 3400 ton groot. Een bijzonderheid van de Ostasiatiske Kompagni was, om de winst, die met het scheepvaartbedrijf werd behaald in han delsondernemingen te steken, die de rederij lading konden verschaffen. Zo ging men er in 1905 toe over tot de aankoop van de Johore Rubber Plantages op Malakka en later tot oprichting van een grote cement fabriek en zelfs verrees er in Kopenhagen een fabriek tot verwerking van sojabonen. Dit alles bracht met zich mede dat de organisatie der diensten moest worden ver beterd. Vernieuwen In 1910 was het noodzakelijk de vloot een vernieuwing te laten ondergaan. Er werden 3 motorschepen besteld, 2 bij Burmeister Wain te Kopenhagen en 1 in Engeland. De eerste van deze drie schepen, de „Slandia" kwam in 1912 gereed. Dit was het eerste zeevarende motorvrachtschip, groot 4950 reg. ton bruto. Een groot waagstuk bleek het beginnen van een dienst op N.-Pacific kusthavens via Straat Magelhaen. Deze leverde aanvankelijk weinig winst op, doch kwam op een vooraanstaande plaats na de opening van het Panamakanaal. Met een drietal andere rederijen kwam tevens een gecombineerde dienst op Zuid-Afrika tot Op dinsdag kwamen in IJmuiden binnen: Nore van Rotterdam. Harry van Gothenburg. Paris van Halmstadt. Aagten-kerk van Ant werpen. Orion van Rotterdam. Sagitta van Rotterdam. Brouwersgracht van Mantyluoto. Burnhope van Rotterdam. Amos van Rotter dam. H. Ms. Hada van Rotterdam. H. Ms. Fryea van Rotterdam. Rijnborg van Runds- vick. Wera van Köge. Grimm van Hudiks- vall. Eemstroom van Londen. Marcia van Geffle. Tablebay van Baltimore. Cobri van Halmstadt. Vertrokken naar Rotterdam. Frey naar Londen. Senator naar Hamburg. Haarlem n. West Indië. Holdernid naar Middlesborough. Holdervale naar Leith. Alice naar Helsing- borg. Lones naar Holbeek, Penmarch naar Danzig. Eos naar Hamburg. Zijpenberg naar Melilla. Barentsz naar Hamburg. Falcon n. Londen. Franz naar Antwerpen. Gerd naar Londen. Heriot naar Antwerpen. Amstel- stroom naar Londen. Barbara Meentzen naar Antwerpen. Spaarnestroom naar Huil. Castrop naar Baracuda. Zwerver naar Norr- köping. GESLAAGD VOOR M. O. ECONOMIE Bij de maandagmiddag aan de Rijksuniver siteit te Utrecht gehouden examens slaagde voor het diploma M. O. economie de heer P. Vons te Velsen-Noord. De nieuwe „Malaya", stammend uit 1947. In de Staatscourant van 19 november Is een beschikking van de minister van Eco nomische Zaken opgenomen waarbij de op 1 december 1955 afgekondigde prijsstop voor krantenpapier met ingang van 10 no vember wordt opgeheven. In aansluiting hierop deelt de directie van de Koninklijke Papierfabrieken Van Gelder Zonen mede, dat de minister van Economische Zaken na langdurige onder handelingen heeft goedgekeurd, dat de verkoopprijs van krantenpapier wordt ver hoogd. Ofschoon ook in de loop van dit jaar de kosten nog verder zijn gestegen, aldus de directie van Ven Gelder, is deze prijsverho ging echter nog geringer dan die, welke reeds het vorig jaar tot dekking van de gestegen grondstoffenprijzen noodzakelijk werd geacht. De binnenlandse prijs is lager dan de exportprijs zodat de winstmarge ook thans nog onvoldoende is voor een redelijke ren dabiliteit van het krantenpapierbedrijf. Daarbij komt dat de papierfabriek zich bij de opheffing van de prijsstop heeft moeten verplichten in 1957 een grotere hoeveelheid courantenpapier aan de Nederlandse dag bladpers te leveren dan tot dusverre is ge schied. De besprekingen zullen worden voortge zet teneinde de goedkeuring te verkrijgen op een prijs van krantenpapier, welke is berekend op reële grondslagen, aldus de directie van Van Gelder Zonen. Aan de noordkant van het viaduct over de toekomstige tunnelweg bij Velsen was Rijkswaterstaat maandagmiddag bezig met het opbreken van de afrit. Daartoe was de rechterhelft van de weg tijdelijk versperd en omstreeks kwart voor vijf stonden twee uit zuidelijke richting komende auto's net jes op de ^troom tegemoetrijdend verkeer te wachten. De chauffeur van een achter hen aanstormende bestelwagen heeft blijk baar de stoptekens van de beide wachten de auto's te laat gezien en vloog met een harde klap op de achterste. De bestuurder van het wagentje had de tegenwoordig heid van geest, toen hij naar de linkerkant van de weg werd geduwd, een slip uit te voeren waardoor hij langs de voor hem staande auto schampte en netjes op het opengebroken stuk rechterweghelft terug- schoof. Het tegemoetkomende verkeer ont sprong daardoor ternauwernood aan de dans. De aangereden auto en de bestelwa gen werden deerlijk beschadigd. De Beverwijkse Harmoniekapel geeft op zaterdag 24 november in het Kennemer Theater een concert met medewerking van het gezelschap Harry Bordon, dat een pro gramma „Voor elck wat wils" geeft. De B.H.K. komt onder meer met „Le Hoi d'Ys" van Lalo; de tweede Hongaarse rhapsodie van Frans Liszt en de kleine Suite voor Harmonie-orkest van F. H. Schorer. Padvinders kienden voor de jamboree Teneinde de uitzending mogelijk te maken, naar de jamboree die volgend jaar in Enge land wordt gehouden, heeft de Beverwijkse pavindersgroep „Die Wijcker Duinjaghers" dinsdag in „De Vijzel" een kienavond ge houden. Er heerste een gezellige drukte, waarbij ook talrijke ouders van de jongelui blijk van hun belangstelling gaven. Hierdoor werd deze avond een groot suc ces, ook op financieel gebied. De voorzitster van de oudercommissie jonkvrouwe Boreel bracht in haar openings woord dank aan de schenkers van de prijzen voor deze avond. ToneeJ voor blindenbond Ten bate van de r.k. blindenbond „St. Odi- lia" wordt op dinsdag 27 november in het KSA-gebouw te Beverwijk een toneelvoor stelling gegeven door de Haarlemse rede rijkerskamer „Alberdingk-Thijm". Opge voerd zal worden het toneelspel in drie be drijven „Bonaventura". stand, zodat de Ostasiatiske Kompagni zo langzamerhand haar vlag op alle zeeën ging vertonen. Afvoeren Na het aanschaffen van motorschepen werden de stoomschepen geleidelijk afge voerd, maar wat de opvarenden betreft, hield de rederij zich vast aan de zeilschip opleiding. Een nieuwe maatschappij werd er in 1915 door de Ostasiatiske Kompagni opgericht onder de naam Orient Steam Ship Company. Nieuwe, snelle schepen werden aan de vloot toegevoegd en de maatschappij is met recht één der voornaamste Deense scheep vaartondernemingen. De vloot bestaat thans uit ongeveer 35 schepen. Ter illustratie is de keuze gevallen op de nieuwe „Malaya", die in 1947 gereed kwam en de naam draagt van één der drie stoom schepen waarmede de maatschappij in 1897 is begonnen. Deze „Malaya", zusterschip van de „Morelia" en de „Malacca" is ge bouwd bij Nakskov Skibs A-S te NakskoV. Het schip heeft een bruto inhoud van 8437 ton. De lengte over alles bedraagt 144,60 m, de lengte tussen de loodlijnen 137,76 m, breedte 18,64 m, holte 10,77 m en de diep gang 8,23 m. Het bakdek is 14,32 m lang. Er is accommodatie voor 12 passagiers. De voortstuwing geschiedt door een 6 cyl. dieselmotor, fabrikaat Burmeister Wain, vermogen 5500 pk voor een snelheid van 15 mijl. Feestavond voor bejaarden De Vrouwenbond N.V.V. en de Bestuur- dersbond IJmuiden houden donderdag 22 november een feestavond voor Velsense be jaarden in de zaal aan de Abelenstraat te IJmuiden-Oost. Een mandolineclub zal voor muziek zorgen; de heer v. d. Born zal spre ken en mejuffrouw Bierman declameert. Het personeel van de n.v. De Plaatwelle- rij heeft zich, evenmin trouwens als de di rectie van dit bedrijf, niet onbetuigd gela ten, waar het de financiële hulp aan de Hongaarse vluchtelingen betreft. De col lecte onder de personeelsleden gehouden bracht maar even f 850 bijeen, welk bedrag de directie verdubbelde, zodat op giroreke ning 999 een totaalbedrag van f 1700 kon worden overgemaakt. Verkoopmiddag door Hervormde dameskrans De Ned. Hervormde Dameskrans uit Vel sen-Noord zal vrijdagmiddag, 23 novem ber van drie tot vijf uur in het Hervormd wijkhuis aan de Dijckmansstraat een ver koping houden van gemaakte goederen waaronder nuttige en fraaie handwerken Des avonds wordt een filmvertoning ge geven over de van de radio-actie bekende inrichting „Johanna-Stichting" te Arnhem van de welbekende „Loesje". Na afloop van het filmprogramma wordt de verkoping voortgezet, aangevuld met verschillende attracties, welke 's middags voor de kinderen bestaat uit een grabbel ton. Voor de avondbijeenkomst zal een laag entreegeld worden geheven, dat evenzeer bestemd is voor de „Johanna-Stichting". Uit de redevoeringen, die werden ge houden bij de huldiging van de heer R. A. M. Verkerk, constructeur-groepsleider van de hoofdafdeling nieuwbouw, ter gelegen heid van zijn zilveren ambtsjubileum, bleek duidelijk welk een carrière een man met ijver, leergierigheid en aanleg in een kwart eeuw kan maken. Als leerling-bankwerker kwam Verkerk op zestienjarige leeftijd in dienst van de Hoogovens en hij vond zijn eerste werkter rein in de Centrale. In de loop der jaren legde hij zich energiek op de studie toe, werkte hard en zag zijn arbeid bekroond met de overigens bescheiden positie van leerling-tekenaar op het constructiebureau. De rangen van leerling-tekenaar, tekenaar en constructeur werden met korte tussen pozen doorlopen en in 1952 zag de heer Verkerk zich benoemd tot zijn tegenwoor dige functie: constructeur-groepsleider van de hoofdafdeling nieuwbouw. De heer P. R. Bentz van de Berg hul digde de jubilaris en bracht de dank over van de directie en deed het gesprokene van de gebruikelijke enveloppe vergezeld gaan. Voor het bedrijf werden de felicitaties van ir. F. W. E. Spies, de bedrijfsdirecteur, overgebracht. De hoofdafdeling nieuw bouw had als woordvoerder haar directeur ir. A. Drijver (tevens lid van de directie staf van Hoogovens) die in zijn rede uit voerig op de hierboven geschetste loopbaan van de jubilaris inging. Spreker roemde de heer Verkerk als een serieuze, bekwame werker, die zelfstandig en constant zijn gang gaat en hetgeen hij aflevert altijd op tijd is uitstekend. Ir. Drijver was het een genoegen hem het gedenkbord en getuigschrift te mogen aan bieden, na ook de vrouw van de jubilaris hartelijk in de huldiging te hebben betrok ken. De heer A. J. van Zijp, chef van de tekenkamer, had de goede gedachte gehad om de jubilaris met een exemplaar van de eerste en laatste tekening van zijn hand te vereren. De heer Van Zijp deed deze aan bieding vergezeld gaan van een bloemen hulde voor mevrouw Verkerk. Spreker ka rakteriseerde de jubilaris in zijn werk, waarover deze chef niet minder tevreden is dan de andere functionarissen. De heer P. Hogeland begon met een analyse van een jubileumviering te geven en kwam tot de conclusie, dat een huldiging is „als mazelen bij kleine kinderen". Luis teren is beter dan spreken. De jubilaris is hier een voorbeeld van, want wat hij in het algemeen zegt is niet veel, maar ter zake en overdacht. Doch luisteren en daaruit lering trekken doet hij des te meer. De heer Hogeland bood onder grote hila riteit enkele schertsgeschenken fietsen rek en stoel aan en vulde deze aan met een fauteuil als geschenk der afdeling De sprekersrij werd gesloten door de heer G. J. Strobbe, chef van een der werk plaatsen van nieuwbouw, die de weder zijdse dertigjarige vriendschap met harte lijke woorden in het licht stelde. In het begin van die periode ging spreker de blauwe kiel in de technische afdeling van de fabriek aantrekken, terwijl de jubilaris in de witte kiel op de tekenkamer ging paraderen. Hun vriendschap bleef; de sa menwerking scheen in de lucht te komen hangen, doch dit was schijn want in de loop der jaren heeft spreker tal van tech nische werken mogen uitvoeren die door de heer Verkerk op papier waren voorbereid. Een kunstig vervaardigd ijzeren smeedwerk lampje accentueerde des heren Strobbe's woorden. P.v.d.A.-vrouwenbond verkoopt voor VARA-speelgoedactie De afdeling Velsen-Noord van de Vrou wenbond van de Partij van de Arbeid heeft op haar wijze gehoor gegeven aan de op roep tot medewerking aan de VARA-speel- goedactie. Deze medewerking bestaat uit een ver koop van sier-, nuttige- en andere hand werken, alsmede van lectuur betreffende bekende radioprogramma-onderdelen op zaterdagmiddag, 24 november van drie tot zes uur in het gemeentelijk ontspannings lokaal aan de Van Diepenstraat. BREMEN (United Press) Nederland, de Westduitse bondsrepubliek en Dene marken zullen nauwer samenwerken op het gebied van de reddingsdienst voor schipbreukelingen. Ald-us meldt d'e Duitse maatschappij tot redding van schipbreuke lingen in Bremen. Men denkt vooral aan nauwer overleg per radio voor gemeen schappelijke reddingen. Prijzen van dinsdag. Heilbot 3,002,30; tarbot 1,901,70, per kg. KI. schol II 43; schar 2413; bot 2921; v. haring 23—16; makreel 2716; gr. schelvis 3829: grm. schelvis 3628; kim. schelvis 3622; kl. schelvis 1 3421; kl. schelvis II 2815; wij ting 2815; gr. gul 6155; midd. gul 5045; kl. gul 31—24; kl. haai 32—23; ham 112; poontjes 1816; kl. koolvis zw. 3323; kl. koolvis wit 49—36, per 50 kg. Gr. kabeljauw 232116; gr. koolvis zw. 8175; gr. koolvis wit 11298, per 125 kg. Aanvoer van dinsdag. 3 kisten tong en tarbot, 2 kisten heilbot, 5 kisten schol, 70 kisten schar, 50 kisten bot, 705 kisten haring, 1010 kisten makreel, 985 kisten schelvis, 220 kisten wijting, 30 kisten kabeljauw en gul, 35 kisten haai, 20 kisten poon, 5 kisten kool vis, 20 kisten diversen. Totaal 3230 kisten. Besommingen van dinsdag. KW 99 f16.680; HD 87 f8570; IJM 3 f530; KW 71 f296; KW 56 f620; Vios f35.380. ADVERTENTIE HEEMSKERK ADVERTENTIE KONINGSPLEIN 10 TELEFOON 4886 BEJAARDEN GAAN FEEST VIEREN De uitgestelde feestavonden voor de ouden van dagen van Heemskerk zullen nu plaats vinden op donderdag 22 en vrijdag 23 no vember. Onder andere zal worden vertoond de film die werd gemaakt van het deze zomer gehou den uitstapje. KLAVERJASSERS VAN „DE ZON" De Heemskerkse klaverjasclub „De Zon" heeft in zaal Dam een drive gehouden, waar aan door een ieder kon worden deelgeno men. De winnaars die in het bezit kwamen van aantrekkelijke prijzen ziin: 1. P. Been tjes 5551 pnt.; 2. N. Winter 5045 pnt.; 3. P. Groot 4993 pnt.; 4. K. Rijs 4814 pnt.: 5. H. v. d. Son 4798 pnt.: 6. J. Zonneveld 4792 pnt.: 7. G. v. d. Son 4780 pnt.; 8. J. Castricum 4719 pnt.; 9. A. Rumping 4669 pnt.; 10. N. v. d. Son 4624 pnt. BRIDGEN IN „DE ORANJEBOOM" In café „De Oranjeboom" heeft de Heems kerkse bridgeclub van deze naam een drive gehouden, die in de volgende uitslag ein digde: Groep A: 1. SpijkerFlentge 38'/z pnt.; 2. Muyen jr.Van der Lee 3514 pnt.; 3. en 4. dames SpijkerFlentge en de heer en me vrouw v. d. Capelle 33 pnt.: 5. gebrs. Been tjes 32 pnt.; 6. TabakDe Kruif 31 pnt.; 7. dames MndooPerry 26V4 pnt.; 8. Koopman De Vries 22V2 pnt. Groep B: 1. CornelisseHenneman 37'i pnt.; 3. en 4. de heer en mevrouw Koopman en v. d. JagtKlesser 3114 pnt.; 5. Groot Adrichem 3014 pnt.; 6. de heer en mevrouw Henneman 30 pnt.; 7. Muyen sr.v. d. Wel 29 pnt.; 8. WentinkKerklaan 26 pnt. Onze beddenafdeling heeft beslist die matras -- welke voor U het meest ideaal is. Vraag eens advies bij ^^^WONINGINRICHTING BEVERWI 'K specialisten sinds jaren! Het is velen telkens weer een volmaakt raadsel, waarom de eenvoudigste regelen des ver- keers niet gewoon en simpel worden opgevolgd, opdat alles gladjes langs elkaar heen en niet zo vaak tegen elkaar op loopt, rijdt en rost. Neem nu de bestelwagen van maandag, die naar gij hebt kunnen lezen in de krant van gisteren, met een doffe dreun tegen twee wachtende auto's op de weg over het viaduct van de tunnelbouw schoof. De man had eerst al tijden op het viaduct gestaankaart le zen. Dat was fout, want kaart lezen en het daarvoor beno digde stoppen op bruggen wordt reeds als halsmisdaad beschouwd voor iedere begin nende automan, die zijn rij examen er door moet zien te slepen. Daarna met een vaart als een projectiel van de brug af en boem bovenop de argeloos wachtende collega's. En dan nog verwonderd zijn ook, dat een edelachtbare Nederlander straks enige maanden een rij bewijs intrekt. Dat ook de hoffelijkheid te ver kan gaan op de weg werd mij bewezen door een geval, dat zich eveneens deze maan dag afspeelde op de Zee weg. Daar stond een personen- autootje, met de richtingaan wijzer bemoedigend knippe rend, op het punt, om vlak na de overweg linksaf de Wa- terloolaan in te draaien. Een hem tegemoetkomende auto rijder, die dus volgens de re gelen van de kunst eerst had mogen passeren, wierp echter vlak voor zijn opponent, het stuur geheel naar links en passeerde gans verkeerd om de andere auto heen. En zo gaat dat maar door. Of, om met mijn goede grootmoeder te spreke: „Dat rost maar en doet maar en wij maar proberen te leven". Met bange ogen heb ik de laatste weken achter elkaar enige fietsers en bromfietsers lelijke slippers zien maken op de ijzeren platen, die de beide deuren van de Noordersluis met de vaste wal verbinden. Voor degeen, die het niet weet, is het daar een halsbre kend plekje Nederland, waar de wankelende wielen plotse ling een eigen bestaan gaan opbouwen en wanneer zulks gebeurt vóór de grijnzende bumper van een directie- of dienstwagen, kan het tot on heuse tafrelen leiden. Nu de nachten weer door De Bilt van nachtvorsten worden voorzien en het natte seizoen in volle omvang los barst, lijkt het mij een opbou wend idee een studiecommis sie te benoemen voor het stroeven van sluisdeurplaten. Want er valt nog eens iemand zó hard op het gelaat, dat de ziekenauto erbij moet komen. Ik geef het u op een briefje. Gebaar Een aardig gebaar noem ik dat van meneer Boom, han delaar in allerlei zaken alsook speelgoederen, wonend in de IJmuidense Huygensstraat, die een serie uit Hongarije afkom stige speelgoedautootjes (met aandrijving, gas- en rempe daal) deels ten goede wil laten komen aan de hulpactie voor de vluchtelingen. Ze kosten f 2.05 en daarvan gaat een gul den per stuk naar 999. Als Sin terklaas wellicht verlegen zit voor een schoen Het spijt de mensen van het Pieter Vermeulenmuseum erg, maar het is een beetje romme lig in hun Cultureel Centrum. Want daar wordt IJmuiden doorgelicht en dus heeft de oudheid even wat plaats moe ten imkiimen aan de jonkheid. Die evenwel, als ze er tóch is om de armen rond het scherm te klemmen en een stemmetje te horen zeggen „al klaar, gaat u maar", best even door kan lopen naar een andere vriendelijke juffrouw, de juf frouw van het museum. Móóie kans om eens een kijk je nemen, nadat er een kijkje in u is genomen. Als straks de rommel van het bevolkingsonderzoek wat bijeengeveegd is, komt er een opstelwedstrijd voor de jeugd. Nog niet verder vertellen, anders gaan ze alvast mooie opstellen vooruit over het mu seum maken. De zesentwintigste november van het jaar onzes Heeren 1891 moet het een paar ogenblikken heel stil zijn geweest in de oude St. Aagtenkerk, want daar stonden twee jonge mensen voor het altaar: Hendrik van Rijn en Neeltje Veenboer. Zij hebben elkaar hou en trouw beloofd en de belofte straks vijfenzestig jaren gestand gedaan en dat noem ik een prestatie niet van gestand doen, maar van het uithouden. Er is veel over hun hoofden getrokken, veel lééd ook in die lange huwelijksjaren. Veertien kinderen, twee gestorven in de prilte, later nog twee. Ge ziet, dat moeder Neeltje, die de 87 jaren in ere en gezondheid draagt, niet vaak stil heeft hoeven zitten en als maandag morgen in de paterskerk een plechtige mis wordt opgedra gen, dan zal zij nog wel even terugdenken aan het moment, 65 jaar geleden en nu twee ogenblikken van stilte en de handen in de schoot. Met daar tussen: drukte en bezigheid. Vader, geboortig uit Stomp- wijk, waar hij in 1866 ter we reld stapte, heeft jaren in de Rietwijkerpolder turf gestoken en -getrapt en hij leerde zijn bruid ook in die streken ken nen; tussen Osdorp en Halfweg was er eens een Sinterklaas feest en daar liep mooi-Neeltje rond. Verder heeft hij het gan se leven turf gestoken, overal waar in het zich volbouwende Nederland nog een hoekje was uitgespaard, waar deze stiel gevolgd kon worden. De 26e komt er'heel wat op draven, want de familie telt een bataljon van 100 vrouwen en mannen, waaronder 10 kin- ders, 47 kleinkinders en zeven achterditos. Alvast gefeliciteerd. En op naar het.... naar het.... het platina. Lampenier Het novemberprogramma van de Film liga Velsen mag een hoogtepunt genoemd worden in de zo zorgvuldig gekozen reeks cinematografische produkten, waarmee het bestuur zijn filmlievende leden verwent. In een gaaf geheel van voorfilms en hoofd schotel is de waarde van de goede docu mentaire nog weer eens beklemtoond en daar er bovendien een bijzonder geslaagde inleiding tot dit programma werd gehou den door de secretaris der Liga, ds. J. A. Roskam werd deze avond in een helaas niet geheel vol Rex-theater een belevenis voor menige enthousiast, wiens dorst naar de bij zondere film in het normale bioscooppro gramma maar al te zelden wordt gelest. Na de inleiding, waarin ds. Roskam de contrapuntische overeenkomst aanduidde tussen de voorfilm van dit programma, Max de Haas' „Maskerage" en een vorige voorfilm „De ballade van den Hoogen hoed" en uitweidde over de bijzonder mooie Van Gogh-film, waarin het drama van des schilders leven niet tot een sensatie wordt verlaagd, kwam de hoofdfilm aan bod: „The back of Beyond", een simpel, maar uitermate pakkend verhaal over een vrachtauto en de Australische woestijn. Zelden zal een film» team onder zulke barre omstandigheden hebben moeten draaien als voor deze reis door het hete hart van het vijfde werelddeel en even zelden zal er in zulke klare, evenwichtige beelden een zo grote hommage zijn uitgereikt aan eenvoudige pioniers. Zij onderhouden elke veertien dagen met een oude vrachtauto de verbin ding tussen de beide uiteinden van een wrede, rood-gloeiende zandvlakte, door schoten van uitgebleekte Cadavers, een enkele ranch en een diepe kreek, die twee maal in een mensenleeftijd volloopt met grijs, wild water, zodat de zwervende kudden tot in de toppen der bomen wor den opghangen en de verbinding voor de armzalige auto ten zeerste worden belem merd. Onderweg ligt steeds weer dat land, het troosteloze, uitgebeten land, waar de ban den een moeizaam spoor door trekken en restanten van opgegeven ranches de wan hopige strijd van kleine mensen tegen de grote, strakke hemel en de stuivende vlakte tekenen. Met een grote deernis voor de mens, die hier moet leven, maar tevens met een felle bewondering voor zijn moed en zijin door zetten hebben de filmers deze baan door de woestijn met de camera gevolgd. Zij gaven allereerst de grote lijn: onafzienbare auto sporen, die over een zinderende horizon duiken. Maar zij gaven ook de anecdotische details: Jack de hondenmepper, jagend op Dingo's en wonend in een verlaten onder komen van een Lutherse zendeling; een regenmaker, wanhopig de hemel vermur wend; de inheemse, gelukkig met een flard grammofoonmuziek én de blanke, wiens enige contactmiddel met de buitenwereld en de buren van-honderd-kilometer-ver- derop uit het kortegolf-zender-ontvanger- tje bestaat. En die babbelt over de maze len van Mary en het kokende theewater en natuurlijk over de auto van Tom. Die „STRANDMEEUWEN" SCHUDDEN DE KAARTEN De Wijk aan Zeese klaverjasclub „De Strandmeeuwen" heeft de onderlinge com petitie voortgezet met de volgende uitslagen: 1. L. Schelvis 4818 pnt.; 2. P. de Boer 4710 pnt.; 3. mevr. Bol 4659 pnt.; 4. J. Seysener 4600 pnt.; 5. G. Postma 4496 pnt.; 6. N. v. d. Mey 4486 pnt.; 7. mevr. Seysener 4262 pnt.; 8. C. de Boer 4128 pnt.; 9. mevr. De Boer 4107 pnt.; 10. P. Schelvis 3955 pnt.; 11. mej. A. Bol 3918 pnt.; 12. M. G. Seysener 3700 pnt.; 13. B. Groosjohan 3400 pnt.; 14. N. Bol 3125 punten. elke veertien dagen voorbij moet komen, maar ook wel eens een maand over tijd is, omdat de zaak hopeloos vast is gelopen en er ergens in die witte zandhel twee mensen met de handen onwrikbare autowielen uit graven moeten. Al deze kleine gebeurtenissen zijn aan eengeregen tot een fascinerend snoer van wonderlijke ervaringen. De Shell-unit, die deze documentaire maakte, heeft nergens naar heroiek gezocht, maar liep er als het .ware bij" elke stap op de lange, lange weg tegen ajan. En legde dan vast, wat dagelij,ks wérk 'is voor een handjevol mensen, maar wat in dit overvolle Europa een ongeloof lijke en haast niet na te vertellen prestatie lijkt. Het was film tot in het merg, deze „Back of Beymond". De Liga mag meer zulke uit blinkers naar Velsen halen. J. Folkertsma De oudste schaakclub van Beverwijk „Weenink" zal op 9 december haar vijfen twintigjarig bestaan vieren. De vereniging mag zich in een grote be langstelling verheugen en de toeloop van nieuwe leden is nog nooit zo groot geweest als thans. Dit jaar veroverde .Weenink" voor het eerst 't kampioenschap van de eerste klas se, promotie ging echter aan de neus van de Beverwijkers voorbij; „Kijk Uit" uit IJmuiden toonde zich de sterkste. Reeds in 1934, drie jaar na de oprichting, promoveerde „Weenink" naar de eerste klasse. De vereniging werd opgericht in het voormalige café „Suisse". Het eerste be stuur bestond uit de heren: C. Henneman, voorzitter; G. Ettema, secretaris; J. van Otterloo, penningmeester, en J. Zoontjes. Laatstgenoemde is altijd één der beste schakers van deze vereniging geweest. Was de vereniging altijd één der sterksten van de Noordhollandse Schaakbond, na de oor log is het een tijdlang niet zo voorspoedig gegaan. Er volgde zelfs degradatie, maar na één seizoen (19511952) in de tweede klasse te hebben gespeeld, werd de oude positie weer ingenomen. Het volgende tiental behaalde dit jaar het kampioenschap: Ph. Bakker, P. de Boer, H. Duisenberg, R. Gigengack, H. van 't Hoff, C. Koomen, J. Muyen, K. van 't Hoff, A. Tervoort en D. van Vuuren. WOENSDAG 21 NOVEMBER IJMUIDEN: Chr. Meisjesclub „Kleine Kracht", U9.30 uur, Gebouw v. Chr. Belangen, verkoop avond. Openbare leeszaal en bibliotheek, Heide- straat, open van 1012.30, 14.3017.30 en 1921 uur. Thalai, 20 uur; „De hofnar". Rex: Geen opgave. Pieter Vermeulenmuseum, Cultureel Ge bouw, open van 9.3012 en 1416.30 u. DONDERDAG 22 NOVEMBER IJMUIDEN: Thalia, 20 uur: „Tranen over Johannes burg". Rex: Geen opgave. Pieter Vermeulenmuseum: Als woensdag. Ned. Ver. v. Huisvrouwen, afd. Velsen IJmuiden, Patronaatsgebouw, lezing „Samen bouwen". Openbare leeszaal en bibliotheek, Heide- straat, open van 1012.30 uur. „De Hooger Geest Ghesellen", 20 uur, Ned. Herv. Jeugdgebouw, toneeluitvoe ring. VELSEN: a Raadhuis, 9.3012 uur: Spreekuur wet houder van Openbare Werken.

IJmuider Courant | 1956 | | pagina 6