Akkoord over publikatie van oud-christelijke handschriften Gramofoonplaten van den Berg Ingrijpen in Midden-Oosten brengt magere jaren terug Oliepijpleidingen door Europa Evangelie der Waarheiden Woorden van Jezus Beperking van autorijden is nog maar begin van inkrimpingen Een welkom geschenk JUanta DONDERDAG 22 NOVEMBER 1956 ONGERECH TV AA R DIG DE SENS A TIE IN DE ANGELSAKSISCHE PERS Wat werd bereikt? NAVO-beroep op Amerika om olie te leveren aan Europa Economische samenwerking is een dwingende eis De woorden van Jezus De Jung Codex Nederlands aandeel V.S. wensen geen bekeerde Hongaarse communisten Frankrijk voor de consequenties A. v. d. BOGAARD Tegenvaller Speciaalzaak in Eisenhower ontving Habib Bourguiba van Tunesië 99 Een bijeenkomst van de internatio nale groep geleer den. Van rechts naar links profes sor dr. G. Quispel uit Utrecht, de di recteur van het Koptisch Museum ir. Pahor Labib en professor dr. H. Ch. Puech. Op 27 oktober stond er pas in een toonaangevende Egyptische courant een reportage over de werkzaam heden van het internationale comité, dat met de bestu dering en de uitgave van de in Egypte gevonden oude geschriften is belast: de namen der Franse leden van het comité werden in deze reportage niet genoemd. Het comité was al op 29 september met zijn werkzaam heden begonnen. Onmiddellijk daarop verspreidden couranten uit alle landen, voornamelijk echter Britse en Amerikaanse, opzienbarende berichten over de vondst van dertien codices, 48 geschriften uit de eerste eeuwen onzer jaartelling, waaronder het zogenaamde „Evan gelie der Waarheid" van Valentinus 150) en twintig pagina's „Woorden van Jezus". Men zou denken, dat de Egyptische regering op dat ogenblik bij deze publi citeit alle belang had en er ook tegenover het eigen volk de nadruk op zou willen leggen, dat men tot de internationale samenwerking bereid was, wanneer het Egyptische eigendom van deze geschriften maar werd erkend. Toch zweeg de Egyptische pers welsprekend, en niemand betwijfelde, dat zij een wenk van hoger hand had ontvangen om over deze vondst niets te publiceren. Toen de couranten eindelijk spraken, wer den de Fransen niet genoemd. Dit toont aan, hoe de spanningen in de grote politiek weerspiegeld werden in de kleine kring van dit wetenschappelijk comité en hoe delicaat onze positie was. Het is voor mij pijnlijk op dit ogenblik over de onhandigheden der Fransen en de gevoeligheden der Egyptenaren te schrijven. Ik zwijg er liever over. Des te meer wekt het voldoening, dat onze besprekingen uiteindelijk tot resultaten heb ben geleid, die voor ieder bevredigend waren. In de eerste plaats is komen vast te staan dat het Kop tisch Museum de rechtmatige eigenaar van twaalf der dertien codicies is en het recht heeft deze te publiceren. Te voren werd daarover nog geprocedeerd en dat is de reden, waarom deze geschriften, die al in 1946 gevonden werden, sindsdien in een koffer onder zegel zaten. De weg is nu vrij voor publikatie. Niemand durft op dit ogenblik aan bepaalde Franse onderzoekers te vragen met welk recht zij reeds jaren ge leden van deze geschriften foto's maakten, ze bestudeer den en er over publiceerden. Men is geneigd, dat alles te vergeven. Maar de foto's moeten terugkomen, omdat de handschriften in de koffer nog al geleden hebben en de foto's allerlei kunnen bevatten, wat sindsdien verdwenen is. Uit aller naam werd de Franse onderzoeker J. Doresse verzocht, zijn belofte gestand te doen en de fotografieën en afschriften te doen toekomen aan de leden van het comité. Tevens werd besloten, dat van nu af aan ieder lid van het comité het recht heeft boeken en artikelen te schrijven over deze geschriften, zelfs als ze nog niet gepubli ceerd mochten zijn. Dat wil zeggen, dat deze geschriften toegankelijk zijn voor het wetenschappelijk onderzoek van allen. Want wij mogen vertalingen van de teksten en studies daarover publiceren nog voor de definitieve uitgave. Ik kan u dus het een en ander meedelen uit twee der belang rijkste geschriften. De voorgevel van het Koptisch Museum te Cairo, waar het internatio nale comité belast met de uitgave van de handschriften van Nag- Hamadi, zijn vergadering hield. (Van een bijzondere medewerker) PARIJS, woensdag. Na anderhalve dag van inleidend overleg zijn in Parijs de eerste politieke schermutselingen ge leverd in de conferentie van parlements leden uit de vijftien landen van het Noord- Atlantisch pact. Ofschoon het eigenlijke politieke debat nog moet beginnen was er tijdens de discussies van dinsdag al een passage in het (economische) debat, die duidelijk maakte hoe nuttig het is dat parlementsleden van de Verenigde Staten en de Europese landen elkaar ontmoeten om hun problemen te bespreken. Het was de Nederlandse afgevaardigde, de heer Blaisse, die de knuppel in het hoenderhok gooide door te wijzen op het grote militaire belang van een permanente olievoorziening voor West-Europa. Met een duidelijke wenk aan het adres van de Amerikanen zei de heer Blaisse, dat de landen van het Noord-Atlantisch pact al hun oliereserves moesten samenvoegjn. De Fransman Bon- nefous viel onze landgenoot bij; de econo mische samenwerking tussen de landen van het Noord-Atlantisch pact, aldus Bon- nefous, is een kwestie van leven en dood 1 en het dollartekort is een tragische zaak. Europa loopt gevaar te worden verlamd door een gebrek aan olie. Binnen de Noord-Atlantische gemeenschap zijn er evenwel ruime mogelijkheden om de moei lijkheden op te lossen. Helaas, zo ging de heer Bonnefous verder, is dit onder de huidige omstandigheden een politiek pro bleem. Maar als het daarbii blijft zal de werkeloosheid die door het oliegebrek Europa bedreigt tenslotte een zaak worden, waarmee men ongewild de Russen in de kaart speelt. De heer Bonnefous liet er geen twijfel over bestaan, dat Europa niet in een staat v~.n afhankelijkheid van de Verenigde Staten zou willen blijven. De Amerikanen hebben er tot nu toe vrijwel het zwijgen toegedaan. Als z echter alleen al een indruk van de Europese parlemen taire opinie mee naar huis nemen, is al veel gewonnen. De Europese opinie, in Noord-Atlantisch verband, begint nu heel 1; rgzaam vorm te krijgen. Het eerste gedeelte van deze conferentie is heen gegaan met een reeks algemene verklaringen, een aftasten van eikaars denkbeelden om te zien waar men met dit Noord-Atlantisch foru.n eigenlijk heen kan, op zich reeds een zaak, waarover men het nog niet eers is. Wat wil deze confe rentie eigenlijk? Moet zij het karakter krijgen van een echte Noord-Atlantische Assemblée in de geest van de Assemblée van de Raad van Europa, waarbij dan de raadgevende kwaliteiten van de parlemen tariërs ten nutte zouden komen aan de raad van ministers van het Noord-Atlan tisch pact? Talrijke opinies In de internationale pers hebben mislei dende berichten over De woorden van Je zus gestaan. Er was, zo zei men, een vijfde evangelie gevonden, geschreven door de apostel Thomas, dat louter echte woorden van Jezus bevatte. Wij hebben dit in de „Londense Times" met grote nadruk kun nen weerspreken. Inderdaad begint dit ge schrift, het zogenaamde „Evangelie van Thomas" aldus: „Dit zijn de verborgen woorden, die Jezus de levende gesproken heeft en Didymus Judas Thomas opge schreven heeft". Daarna volgen een twin tig bladzijden met spreuken, die bijna alle beginnen met de woorden: Jezus zeide". Maar een critisch onderzoeker zegt dat niets. Naar onze mening is deze verzame ling van spreuken omstreeks 130 op schrift gesteld, toen de apostel Thomas al lang ge storven was, door iemand, die naar alle waarschijnlijkheid de vier evangeliën ken de, en daarnaast over andere, verloren bronnen beschikte. Er kan geen sprake van zijn, dat alle spreuken, die beginnen met: „Jezus zeide", daarom echt zijn. Het is te betreuren, dat zelfs een achtenswaardig blad als de „New York Times" zich door de sensationele humbug der Angelsaksische journalisten heeft laten meeslepen. Het strekt de Nederlandse pers tot eer, dat zij in april kon mededelen, wat voor de bui tenlandse pers in oktober een opzienbaren de primeur was; bovendien was haar be richtgeving wetenschappelijk verantwoord. Maar ook zonder de opsmuk der sensatie zijn de „Woorden van Jezus" belangwek kend genoeg en het is de vraag, of er wel ooit in de laatste eeuwen een geschrift is ontdekt, dat zo belangrijk is. Want er staan in deze verzameling van spreuken verschil lende „woorden" en gelijkenissen, die vol komen onbekend zijn, aan Jezus worden toegeschreven en, ik weet wat ik zeg, zeer we' echt zouden kunnen zijn. Men oordele zelf: „En hij zeide: de mens gelijkt op een slimme visser, die zijn net in zee werpt, hij trekt het op uit de zee vol kleine Een van de schatten uit het Koptisch Museum te Cairo: het vermaarde fresco uit het klooster Bawit. vissen. Onder hen vindt hij een grote, goede vis, die slimme visserman; hij werpt de kleine vissen alle weg in zee en houdt de grote vis, zonder hartzeer. Die oren heeft om te horen, die hore". Dat is een taal, die iedereen verstaat, want iedereen heeft wel eens gevist. Maar tiële in ieder mensenleven, de opdracht het bevat een aanduiding van het essen- alles „weg te werpen" voor het Koninkrijk Gods, omdat alles „toegeworpen" wordt, als de gerechtigheid van het Koninkrijk Gods gevonden is. Zijn deze woorden wellicht af komstig van dat goddelijk genie der een voud, dat ons de eenvoud Gods open baarde? De „Woorden van Jezus" zullen zo spoe dig mogelijk verschijnen in een speciale uitgave, verzorgd door twee Egyptische ge leerden, professor H.-Ch. Puech en mijzelf. Een groot gedeelte van mijn tijd werd be- steed aan een kruiswoordpuzzle: de samen voeging van de stukken en brokken, die de ontbrekende bladzijden van de Jung Codex voorstelden. Dit geduldwerkje is gelukt en we mogen zeggen, dat de Jung Codex die ongeveer 140 pagina's heeft, nu zo goed als volledig is. Deze Codex kon tot dusver niet uitgege ven worden, omdat een gedeelte in Zürich en een ander gedeelte in Cairo lag. Dat euvel is verholpen. F#t zal waarschijnlijk niet zo tot de ver beelding van het publiek spreken, wan neer het verneemt, dat op die manier de eerste theologische verhandeling in grote stijl voor de dag is gekomen; de zogenaam de „Verhandeling over de Drie Naturen", waarschijnlijk van Ileraeleon 160). Maar voor de vakman heeft het zijn bij zondere bekoring bij stukjes en beetjes een tekst te zien ontstaan, waarvan de kerkvaders der tweede eeuw ons al uittrek sels geven. Sinds Erasmus van Rotterdam hebben voortreffelijke onderzoekers ge poogd vast te stellen, wat die mensen toch wel hebben geleerd, welke door de katho lieke kerkvaders zo fel werden bestreden: het is een voorrecht van onze tijd, dat wij deze bronnen thans kennen mogen, beter dan de kerkvaders zelf. Het is mogelijk vast te stellen, in hoeverre de kerkvaders de opvattingen van hun tegenstanders juist hebben weergegeven en of zij die tegen standers wel begrepen. Maar liever dan u te vermoeien met be schouwingen, geef ik u nog een aanhaling uit het befaamde „Evangelie der Waar heid", een gloedvolle toespraak, die de be gaafde Valentinus omstreeks 150 of nog iets vroeger in Rome heeft gehouden. Wanneer wij een bladzijde uit Zürich verbinden met een bladzijde uit Cairo, lezen wij het volgende: „Spreekt van de waarheid tot hen, die haar zoeken, en van de kennis tot hen, die in hun dwaling gezondigd hebben. Bevestigt de voet van hen, die uitgegle den zijn en reikt uw handen aan hen, die ziek zijn, voedt hen, die hongeren en geeft rust aan hen, die lijden, richt hen op, die willen opstaan en wekt hen, die slapen". Er staan in dit werk nog andere passa ges, die aantonen, hoe geestdriftig en wel sprekend deze Valentinus was. Men vraagt ons altijd, of de vondst van handschriften in Egypte even belangrijk is als de ontdek king van de rollen aan de Dode Zee. Wij zijn al blij, wanneer het publiek de twee vondsten niet verwart. Maar ook mag ge zegd worden, dat sommige der Egyptische geschriften zich van de Joodse rollen on derscheiden door hun uitnemende schoon heid en litteraire volmaaktheid. Het internationale Comité in Cairo be sloot een Nederlandse uitgever aan te zoe ken om de uitgave van alle dertien Egypti sche codices te verzorgen. Een aantal Ne derlandse onderzoekers uit Utrecht en Lei den zal aan de bestudering deelnemen. Dat is dan de beloning voor het initiatief van een aantal leden der Koninklijke Academie, dat zich op 21 juli 1954 zich tot de over heid richtte met de vraag, „of niet wellicht van Nederlandse zijde stappen gedaan zou den kunnen worden, die de uitgave zouden kunnen bevorderen en verhaasten". Men moet erkennen, dat deze stappen de diplo matieke activiteit, die er op gevolgd is, de publikatie der Egyptische handschriften heeft bevorderd en tot de verheugende re sultaten heeft geleid, welke hier boven konden worden vermeld. G. QUISPEL Talrijke opinies zijn over deze zaak ten beste gegeven. Penningmeester Sir Walter Elliot wilde de begroting met een derde verhogen om beter uit de voeten te kun nen. Duitser Furler wilde de conferen tie tweemaal per jaar laten vergaderen, tegelijk met de NAVO-raad. De verge- liiking met de Assemblée van de raad van Europa werd getrokken door de Brit Freitas, die kennelijk van de conferentie als instituut meer wilde maken, dan het nu is. Maar daartegen rezen bezwaren. De Fransman Schneiter zei niet nog meer Assemblées te wensen dan er in Europa reeds bestaan. Bezwaren wareer ook van Portugese, Noorse en Turkse afgevaar digden, waarbij de rede van de Noorse afgevaardigde uit toon viel door haar volstrekt afwijzende strekking. Afgezien daarvan is er toch in het debat voldoende reden gegeven om het in de besloten kring van het „Standing Committee" door te nemen. In het Standing Committee zijn alle delegaties vertegenwoordigd. Het is niet te gewaagd te voorspellen dat ook daar geen eenstemmigheid zal heersen over wat in de toekomst uit deze conferenties van parlementsleden van de landen van het Atlantisch pact moet groeien. WENEN (United Press) Het Ameri kaanse consulaat in Wenen heeft verklaard, dat de 26-jarige vrijheidsstrijder Deszoe Farkas, die volgens ooggetuigen in. Gyoer tegen de communisten heeft gevochten, tengevolge van de Mc Carran-wet niet naar de Verenigde Staten kan emigreren omdat de man zonder aandrang verklaarde drie jaar lang een lidmaatschapskaart van de Hongaarse communistische partij te heb ben bezeten. Het rooms-katholieke Ameri kaanse welzijns-comité had zich bereid verklaard de verantwoordelijkheid voor hem en zijn houding in Amerika op zich te nemen. Volgens de McCarran-wet kan een immi grant slechts tot Amerika worden toegela ten als hij bewijzen kan de laatste vijf jaar geen communist te zijn geweest of nog lie ver vijf jaar lang anti-communistische activiteit te hebben ontplooid. Het Amerikaanse consulaat in Wenen wordt bestormd door honderden Hongaar se vluchtelingen die een Amerikaans nood- visum willen bewachtigen. De Amerikaan se consul wordt bijgestaan door een twaalf tal consuls en assistent-consuls uit West- Duitsland en Italië, die voor deze gelegen heid naar Wenen zijn gekomen. De medi sche keuring, een vereiste voor het visum, ging zo snel dat op een bepaald ogenblik het doorlichtingsapparaat defect raakte. (Van onze correspondent in Parijs) De Fransen hebben voorlopig hun laatste „vrije weekend" gehad. Van aanstaande zaterdag af zal het weliswaar nog niet officieel verboden zijn tijdens het weekeinde de zo zeer geliefde auto-uitstapjes te maken de meeste Fransen gebruiken hun wagens vooral op zondag maar de pompen zullen dan zaterdagmiddag voor acht enveertig uur worden gesloten, en heel ver zal men dan dus niet meer kunnen komen, te meer niet omdat de grenzen van het departement van inwoning tóch al niet mogen worden overschreden. Maar ook deze verscherpte maatregel is nog maar één stapje verder op de weg naar een algemene versobering en vóór het einde van het jaar zal zeker de volledige benzine-distributie officieel worden afgekondigd. Vermoedelijk zullen alle automobilisten dan niet meer dan dertig liter per maand krijgen toege wezen, met een correctie naar boven voor hen, die beroepshalve veel op de weg moeten zijn als handelsreizigers, dokters, journalisten en nog enkele andere catego rieën. De klok zal dan acht jaar zijn teruggezet en hoe lang de wijzers daar zullen blijven staan, valt nog door niemand met stelligheid te voorspellen. ADVERTENTIE is een SCHEERAPPARAAT - STRIJKBOUT KEUKENUITZET - RIJWIELLAMP INFRAPHILLAMP - WRINGER WASMACHINE - RIJWIEL of RADIO Komt eens kijken bij Floresstraat 15 - Haarlem - Tel. 16548 Betaling in overleg. Daarentegen is het wel weer zeker, dat de rij-beperking nog maar één zij het dan ook spectaculair aspect vormt van de uiterst benarde situatie waarin de Suez- crisis en de stormloop tegen Nasser Frank rijk (en de rest van Europa) heeft gebracht. De benzine-reductie (van minstens dertig percent) drukt natuurlijk direct en zwaar op de auto-industrie en -handel, maar ook de (gemotoriseerde) landbouw en tal van andere takken van bestaan, zullen er de onmiddellijke weerslag van ondervinden. Het is nog maar één'kwart van de petro- leumvoorraad, die door de auto's pleegt te worden opgestookt, en men houdt dan ook al ernstig rekening met de noodzaak het produktietempo ingrijpend af te remmen en zelfs verscheidene fabrieken te laten slui ten In de gunstigste mogelijkheid, dat Amerika zich zou laten vermurwen Europa in het benzinetekort bij te springen, zal het oude peil zeker nog niet kunnen worden bereikt, en bovendien de prijs verhoogd moeten worden. En door een verhoging van de kosten van de „basisenergie" zullen indirect weer alle prijzen moeten stijgen. Het is dan ook niet overdreven te vrezen dat overal Frankrijk heel zware dagen te wachten staan. Verhoogde prijzen zullen loonacties en sociale agitaties ten gevolge hebben, die op hun beurt met een wassende werkloos heid en de teruggekeerde zwarte handel de inflatie krachtig zullen bevorderen en de wankele positie van de franc opnieuw en fataal bedreigen. En dan zijn er nog de niet minder bedenkelijke psychologi sche consequenties. Reeds nu zijn tal van huisvrouwen, naar het voorbeeld van de automobilisten, mateloos aan het hamsteren geslagen en in vele Parijse winkels is al geen suiker meer te krijgen. Suiker is er in Frankrijk gelukkig meer dan genoeg, maar zelfs door een ongemoti veerde angstpsychose kunnen grote onhei len worden aangericht. Toen Engeland en Frankrijk onlangs be sloten met de wapens te trachten Nasser op de knieën te dwingen, spraken we van een hoogst riskant dobbelspel, waarvan alleen de uitkomst het initiatief niet moreel, ADVERTENTIE ZIJLSTRAAT 87 - HAARLEM - TEL. 11110 De olieleiding van Wilhelmshaven naar Keu len zal in het voorjaar van 1959 in gebruik wor den genomen. Bij de ondernemingen die bij de olieleiding van Wilhelmshaven betrokken zijn ontbreekt de Shell en dit richt de aandacht op het feit dat er nog andere plannen in studie zijn voor een transeuropees net van .olieleidingen. Voor de studie en de ontwikkeling van Europese pijpleidingen is in september een maatschappij opgericht de „Sappeur" n.v. In het kapitaal wordt deelgenomen door de Bataafse Petroleum Mij en de Nederlandse Internationale Industrie- en Handel Mij. De oprichting van „Sappeur" kan worden gezien als een voortzetting van de over wegingen rond de plannen van de Shell. In deze plannen heeft Rotterdam een plaats in de aan sluiting van Pernis op een olieleiding uit het gebied van de Middellandse Zee. Beginnend in Marseille zou de olieleiding, met circa 75 cm doorsnede, eindigen in de Benelux- landen. Pernis zou dus via de olieleiding be voorraad kunnen worden. Mocht er olie uit Amerika worden aangevoerd dan zouden Ant werpen en Rotterdam als „invoerpunten" kun nen worden gebruikt. De kosten voor dit Euro pese olienet worden geschat op een miljard gul den. Dit olieplan van de Shell voorziet in af takkingen naar Parijs en Straatsburg. De los sing van olie in Marseille in plaats van te Rot terdam zou een verkorting van de zeereis voor de tankschepen betekenen van circa 3000 km. Rekening houdende met de terug reis van de tankschepen naar het Midden-Oosten kan men deze afstand bijna ver dubbelen. De capaciteit van de leiding zou dertig miljoen ton olie per jaar bedragen. Voor de olie uit de Perzische Golf zou deze buisleiding een besparing aan vracht prijzen betekenen van ongeveer een vijfde. Naast dit plan bestaat er nog een ander dat uitgaat van Franse en Duitse oliemaat schappijen. Het zou een leiding omvatten van L'Avera naar Straatsburg met moge lijke doortrekking naar Keulen. Als eerste doel voorziet dit Frans-Duitse plan in de olietoevoer naar een raffinaderij te Straatsburg. maar wel politiek al of niet zou kunnen rechtvaardigen. Met Eden en Mollet kan men ook nü nog van oordeel blijven dat de provocaties van Nasser èn van Moskou een energiek antwoord van de kant van Engeland en Frankrijk dringend nodig maakten. Maar die energie ontsloeg daarom Londen en Parijs ook weer niet van de absolute plicht alle consequenties van een militaire inval ter dege te overwegen en zo mogelijk op te vangen. En in dat licht moet men zich nu toch Wel afvragen of die voorbereiding waar voor men niettemin ruimschoots tijd had uitgetrokken niet bijzonder veel te wen sen heeft overgelaten. Ten eerste is de houding van Washington, dat de Arabieren, en dus ook Nasser, per se te vriend wil houden, voor Engeland en Frankrijk een bittere teleurstelling geworden. En in de tweede plaats heeft men blijkbaar ten on rechte gerekend op een Amerikaanse bij stand in benzine, die voorlopig echter nog wel hoogst problematisch blijft. Integendeel ziet het er eerder naar uit dat Amerika zijn economische kracht tracht uit te buiten om Engeland en Frank rijk tot een politieke capitulatie te dwin gen, die voor Nasser een nieuwe diploma tieke zege van de hoogste orde zou be tekenen. Briljant is deze politiek-economi- sche-militaire operatie, die halverwege ge staakt moest worden, van Engeland en Frankrijk dus bepaald niet te noemen. De gevolgen van deze mislukking hebben het zelfvertrouwen van de Franse premier Guy Mollet echter, voor 't oog, geenszins aangetast. Als een indrukwekkend staats man heeft hij zich bepaald niet doen ken nen. Misschien wel als een vernuftig zij het zeer overmoedig en onverantwoor delijk politicus. In het Franse parlement zitten de socialisten van Mollet nog altijd, op de wip en zonder hun medewerking is er geen enkele regering te formeren. En bovendien zijn de rechtse partijen dan nog altijd bijzonder ingenomen met het feit dat een „linkse regering" in Algerije nu een politiek bedrijft die ze zelf nooit zouden durven Uitvoeren. Mollet zit, tot nader or der. dus nog altijd stevig in het regerings zadel. Maar de Fransen worden iedere dag sterker door het beklemmend gevoel be kropen, na een periode van betrekkelijke welstand, nu opnieuw de magere jaren tegemoet te gaan ADVERTENTIE Planohplptding van Wilhplmstevpn naar Kpulpfi (Esso) Plan oliplpiding Shell Plan olieleidmg Pranse en DuiIsp maal- schapcijen KRUISWEG 53 luxe artikelen en bijouterieën U parkeert er ook makkelijker. WASHINGTON (AFP) Premier Bour guiba van Tunesië heeft woensdag met president Eisenhower „alle kwesties, die de vrede zowel in het Midden-Oosten als in Noord-Afrika in gevaar brengen" be sproken. Bourguiba heeft te New York tegenover vertegenwoordigers van de buitenlandse pers verklaard uiterst tevreden te zijn over de huidige betrekkingen tussen zijn land en Frankrijk. Bourguiba betoogde dat Tu nesië wel taalkundige, historische en gods dienstige banden heeft met de Arabische landen, maar dat er geen kwestie is van eensgezindheid in politiek inzicht bijvoor beeld tussen Tunesië en Egypte of Syrië. „Onze politiek", zo zei Bourguiba, „houdt rekening met een complex van aardrijks kundige, maatschappelijke en economische voorwaarden: zij is gegrond op onze bij zondere belangen, die geen sterke gelijke nis vertonen met die van andere Arrbisehe landen".

IJmuider Courant | 1956 | | pagina 7