Een warme sjaal Intocht Sint Nicolaas in Velsen belooft prachtig feest te worden Dammende militairen winnen het DCIJ-kwartettentoernooi gordijn stoffen Agenda voor Velsen Visserij- varia Hockey in Kennemerland Speciale personeelsopleiding voor het elektrolytisch vertinnen Velsens cultureel leven in de komende week Heren winterjassen ^Herenmodes voor 98 cent Tijssen Textiel "Brieven aan de redactie 13 U SLAAPT HEERLIJK Woninginrichting A. J. BRASSER Eigen reparatie-inrichting Watervliet begint tweede competitie helft Bakkers op de tweede plaats, VZV moest afvallen IJmond-programma wordt thuis afgewerkt „Titan" snelt Noorse „Vino" te hulp Santpoort nam voorgoed afscheid van de weduwe Dudok Dr. Vuyk over puberteitsproblemen Olie geweigerd aan Duits schip in Zuid-Afrika Interessante causerie voor Velsense huisvrouwen Onderlinge wedstrijden bij damclub „Sportief" VRIJDAG 23 NOVEMBER 1956 De intocht van Sint Nicolaas in de ge meente Velsen zal zaterdag ongetwijfeld een groot feest worden, waarvoor een bij zonder uitgebreid programma is samenge steld. Om half drie komt Sint Nicolaas in gezelschap van zijn drie knechten aan bij de aanlegsteiger van Wijsmuller op het Sluisplein. Het Spaanse gezelschap wordt afgehaald door een deputatie van de Stichting „De Velser Gemeenschap" en de middenstands verenigingen. voorts door de chr. muziek vereniging „Wilhelmina" en enkele vlag gendragers van jeugdverenigingen. Van hier gaat het gezelschap in een open auto de volgende route langs: Sluisplein, Kanaalstraat, Oranjestraat, Bloemstraat, Koningstraat, brug over, Kennemerlaan, Marktplein. Op het Marktplein zal behalve „Wilhel mina" ook de „IJmuider Harmonie" aan wezig zijn. In de muziektent zal Sint Nico laas en zijn knechten worden welkom ge heten door de voorzitter van de stichting „De Velser Gemeenschap", de heer Jan van Os van den Abeelen, waarna de Sint uiter aard ook zijn stemgeluid zal laten horen. Hij zal voorts aan een kleine jeugddepu- tatie versnaperingen aanbieden, die, zoals de jeugd zelf aan de Sint heeft laten weten, bestemd zullen zijn voor de zieke kinderen in het Antonius-ziekenhuis en de bejaarden in het Vissershuis. Direct na het in ont vangst nemen van deze versnaperingen zullen de jongelui zich naar de beide te huizen begeven om de geschenkjes aan de patiëntjes en bejaarden te overhandigen. Hierna volgt de rondrit door de gemeen te. Deze gaat langs de volgende route, ook weer in een open auto: Marktplein, Lange Nieuwstraat,, Zoutmanstraat, Trompstraat, Frans Naereboutstraat, Velserduinplem, Velserduinweg, Cederstraat, Meeuwenlaan, Lijsterlaan, Zeeweg, Driehuizerkerkweg, P. C. Hooftlaan. In de P. C. Hooftlaan zal de stoet worden ontbonden. Santpoort Om kwart over drie komt Sint Nicolaas met drie zwarte Pieten aan op het plein voor het station in Santpoort. Hier zullen aanwezig zijn vertegenwoordigers van de stichting „De Velser Gemeenschap" en de Santpoortse winkeliersverenigingen om de Sint een woord van welkom toe te roepen. Dit welkomstwoord zal worden gesproken door de heer R. Graafsma, bestuurslid van „De Velser Gemeenschap". Het fanfare korps „Wilhelmina" van Santpoort en en kele vlaggendragers van jeugdverenigingen zullen eveneens aanwezig zijn. De rijtoer van deze bonte stoet, de Sint in een open auto, zal door Santpoort- Station gaan langs de volgende route: Sta tionsplein, Bloemendaalsestraatweg, Van Dalenlaan, Rusburglaan, Bloemendaalse straatweg, Wüstelaan. Halverwege de Wüstelaan, ter hoogte van de Olga van Gotschlaan zal de r.-k. harmonie „Soli Deo Gloria" de taak van „Wilhelmina" overne men en dan gaat de tocht verder de Wüste laan op, de Hoofdstraat door naar het Broekbergenplein. Op het Broekbergenplein zal de heer R. Graafsma van „De Velser Gemeenschap" de Sint nogmaals toespreken om hem te danken voor het feit, dat hij ook Santpoort- Dorp met een bezoek wil vereren. Na deze ontvangst gaat de rijtoer door Santpoort Dorp langs de volgende route: Broekber genplein, Hagelingerweg, Kerkerinklaan, Kerkweg, Burg. Enschedélaan, Schipbroe- kerweg, Molenveltlaan, Wulverderlaan, Fr, Netscherlaan, Burg. Enschedélaan, Terras- weg en Hoofdstraat. Ter hoogte van De Weyman zal de stoet worden ontbonden. Velsen-Noord Kwart over drie komt de Sint met drie zwarte Pieten aan bij het Hervormd Wijk- gebouw in de Dijckmanstraat in Velsen- Noord, waar de ontvangst volgt door dr. H Voorzanger, bestuurslid van de stichting „De Velser Gemeenschap". Voorts zijn daar aanwezig de r.-k. harmonie „St. Caecilia" en het tamboer- en pijperkorps van de Hoogoverharmonie, alsmede vlaggendra gers van de jeugdverenigingen. Na deze of ficiële ontvangst zal een rondrit per open auto door Velsen-Noord volgen langs de route: Dijckmanstraat, Staringplantsoen, Bornstraat, Doelmanstraat, Van Diepen straat, Van Rijswijkstraat, Pelsstraat, over steken Rijksstraatweg, Uitweg, Ladder beekstraat, Melklaan, Geelvinkstraat, Meer- weidenlaan, waar ter hoogte van het plant- soen de stoet wordt ontbonden. ADVERTENTIE Niet alléén voor BROEKEN en SPORTCOLBERTS, maar.óók voor f» COVtf SfiECl\ALZA^ ADVERTENTIE onder een WOLLEN MERKDEKEN, o.a. AaBe, Van Wijk enz. Wij hebben een grote sortering GESTIKTE DEKENS en KINDERLEDIKANTDEKENS Koningsplein 8 - IJmuiden - Tel. 4540 Wij accepteren alle soorten zegels. BREESTRAAT 17 BEVERWIJK Het eerste .twaalftal van de korfbalver eniging „Watervliet" zal zondag met de uitwedstrijd tegen DED I in Amsterdam de tweede helft van het competitiepro gramma beginnen. De Watervlieters, die op eigen terrein de hoofdstedelingen een 103 nederlaag bezorgden, zullen nu op heel wat meer tegenstand moeten rekenen, aange zien de Amsterdamse club op een gTind- veld speelt en daardoor misschien voor delen kan halen. De groen-gelen weten wat hun te wachten staat, omdat zij tegen Landlust, ook op een grindterrein, en nog wel met de beste papieren, eveneens ver loren. Watervliet moet echter proberen zioh op de derde plaats van de ranglijst te handhaven om de aansluiting met Samos en Groen Geel niet te missen. Voor „Watervliet" is verder nog een wedstrijd vastgesteld, namelijk Watervliet -Zandvoortmeeuwen 2. Daar van Oost hoek 5 werd gewonnen, moet nu voor de thuisclub een herhaling mogelijk zijn. Watervliet I speelt met de dames: J. Kluft, R. Leyenaar, D. Hartman, S. Meyer, B. Koet, T. Waagmeester en de heren W. Berghuis, J. de Boer, S. Hartman, D. v. Lad-esteijn, M. Veerbeek, F. Vos. Houtaanvoer voor papierfabriek Voor de papierfabriek Van Gelder Zonen is donderdagmorgen aangekomen het Finse s.s. „Dagmar", dat van de Finse haven Abö een lading van 1057 vadem papierhout aanvoerde. ADVERTENTIE vil Zweien N001W9M Dmemukea Frame damasten Na een spannende en wat sensationele damavond zijn de vier militairen uit de Koudenho.nkazerne te Haarlem er in ge slaagd ook in de laatste twee ronden van het door DCIJ georganiseerde gelegenheids-dam- toernooi te winnen, waardoor dit dammend kwartet ongeslagen en zonder verliespunt van het toernooi is geworden. De namen van de leden van dit winnend militair kwartet zijn: Theo Tielrooy, v. d. Wouden, Rijswijk en Peperkoorn. Na afloop, toen voorzitter K. de Jong het winnned kwartet de prijs uitreikte mochten de soldaten een ovatie in ontvangst nemen voor hun scherp en met inzicht gespeelde partijen. De tweede plaats werd veroverd door het presoneel van de bakkerij G. v. d. Glindt. Helaas moest VZV zwemmen en men kon dus het toernooi niet uitspelen. Daardoor ontbrak een kanspaard voor de eerste plaats in deze slotfase. Het op papier sterke WIJ- kwartet met bekende dammers als J. Guyt, C. Kramer, J. Smit, G. Box en W. Koster stelde erg teleur, terwijl „De Snelvliegers" onderaan eindigden. Het kwartet van IJsvries verloor enige partijen in gewonnen standen en speelde dus niet bijster fortuinlijk. De uitslagen der laatste ronden luiden: BakkersIJsvries 53, WIJIJsvries 53 WIJBakkers tairen 15. 35, SnelvliegersMili- 1. Militairen 2. Bakkers 3. WIJ 4. IJsvries 5. 0 1 2 2 2 Snelvliegers 5 Onderlinge DCIJ-competitie In de hoofdklasse wist J. van Straten zich naar de kop te spelen. Zelf verraste hij voor zitter K. de Jong met een geestig damzetje en P. v. d. Berg verloor van H. Swier. Doordat Dukel niet 9peelde, is de stand na de derde ronde: J. v. Straten 6, Dukel 5, v. d. Berg 5 (uit 4). In de eerste klasse behaalde Wim v. Wort zijn zesde achtereenvolgende overwin ning. Nu werd C. Kaan het slachtoffer. Maar VRIJDAG 23 NOVEMBER IJMUIDEN Thalia, 20 uur: „Voor jou heb ik gezon digd". Rex: geen opgave. Pieter Vermeulenmuseum, Cultureel Ge- bouw, open van 9.30-12 en 14-16.30 uur. Volksuniversiteit Velsen, 20 uur. Cultu reel Gebouw, lezing „Historie van Vel- CHU-'Velsen, 20 uur, Cultureel Gebouw, v ers 3 deriiifï Openbare leeszaal en bibUotheek He^ straat, open van 10—12.39, i4.du—ï/.bu en 19—21 uur. Vrouwenkoor „Vox Jubilante 20 uur, Ned. Herv. Kerk, Kanaalstraat, concert. VELSÉN-NOORD NH. Dameskrans, 19 uur, wykgebouw Dijckmanstraat, film- en verkoopavond. ZATERDAG 24 NOVEMBER IJMUIDEN Thalia, 19 en 21.15 uur, „Voor jou heb ik gezondigd". Rex, geen opgave. Pieter Vermeulenmuseum, als vrijdag. Sint Nicolaas, 14.30 uur. aankomst bij Openbare' leeszaal e" bibjioth.eek^ Heide- straat, open van 10-12.30 en 14.30-17.30 Velser Accordeon Vereniging, 20 uur, Pa tronaatsgebouw, concert. VELSEN-NOORD P.v.d.A. Vrouwenbond, zaal v. Diepen straat, verkoop speelg°eci- SACNhrPSp°ortver. „Fit", «al Bohm, 20 uur, feestavond tien-jarig bestaan. De handbalvereniging „IJmond" heeft voor het komende weekeinde een vol pro gramma af te werken, dat als bijzonder heid in zijn geheel op „Watervliet" zal worden gespeeld, behalve dan de zaal wedstrijd in Amsterdam voor het eerste herenteam. IJmond 1-heren heeft vorige week de eerste wedstrijd gewonnen, doch zal nu tegen Aalsmeer 2 een moeilijker tegen stander krijgen. Er kan echter worden ge wonnen als de IJmonders dezelfde vlotte aanvalstaktiek toepassen als tegen DDV 1. De IJmond 2-heren ontvangen De Blin- kert, die allerminst een gemakkelijke tegenstander zal blijken te zijn, maar het IJmond-elftal heeft al meer voor een ver rassing gezorgd en dus wordt verwacht, dat de punten in Velsen blijven. Voor IJmond 3THB is het moeilijk een voorspelling te doen, doch op eigen veld kan IJmond deze keer wel winnen. De dames van het eerste IJmond-elftal, die de eerste plaats cp de ranglijst in nemen, krijgen bezoek van De Blinkert 1- dames. Dit team won vorige week onver wacht van Zandvoortmeeuwen, welk elf tal de grote concurrent van IJmond is. Het wordt dus wel oppassen voor de IJ- mondsen, die desondanks de beste papieren hebben en dus kunnen winnen. De wedstrijd IJmond 2Full Speed (da mes) wordt er een van gelijkwaardige krachten tussen twee oude rivalen en plaatselijke tegenstanders. De eerste ont moeting ging voor IJmond verloren, zodat thans gehoopt wordt op een overwinning. Het verdere programma vermeldt: Da mes junioren: IJmond A—IJpiond B; meisjes-aspiranten: IJmond AConcordia A en IJmond BConcordia B. De opstellingen zijn: Dames: IJmond 1: M. Klesser; H. Venus, B. Schoon; D. Marc- kelbach, W. Bosma, R. v. Buuren; G. Roos, G. Slotman, J. Kreek, T. Schuit, H. Zwart. Heren: IJmond 1: W. Siehers; W. Rey- mer, P. Siebers; Jo Buuren, A. Wok, C. Hoek, H. Boom, L. Hagenaar, E. S. ier, G. Unger. Leo Binkhorst gaat ook de smaak van het winnen te pakken krijgen. Nu klopte hij Muller, v. Bakkum won van H. Leeuw, C. Lodder en Gomes bereikten remise. ADVERTENTIE Alleen zaterdag Snelliutstraat 25 Telefoon 5555 De sleepboot „Titan" van Bureau Wijs muller n.v. te IJmuiden, die maandagmor gen het Britse vrachtschip „Harrisbrook" op sleeptouw nam en naar Esbjerg in De nemarken bracht, is gisteren het 711 ton metende Noorse kustvaartuig „Vino" te hulp gesneld. De „Titan", onder bevel van kapitein A. Broek, was op de terugweg van Esbjerg naar IJmuiden en kreeg des nachts om één uur de melding dat de „Vino" op 40 mijl ten zuiden van Esbjerg stuurloos ronddreef door een mankement aan de stuunmachine. De IJmuidense sleper heeft de „Vino" vannacht in Christiansand afgeleverd en is vanmorgen weer vertrokken om terug te keren naar IJmuiden. Zondagavond wordt de „Titan" weer aan de steiger ver wacht. Donderdag heeft op de Santpoortse be graafplaats de „Biezen" de teraardebestel ling plaats gehad van de weduwe E. M. Dudok-Bourik, in Santpoort een bekende persoonlijkheid als gevolg van het vele charatieve werk, waarmee zij onverpoosd bezig was. Trots haar hoge leeftijd, 82 jaar, was zij nog altijd in touw voor „Meer en Bos" te Heemstede. Ruim 30 jaren heeft zij hiervoor belangeloos gewerkt. In Sant poort heeft zij twee flinke afdelingen voor „Meer en Bos" opgebouwd. Alvorens de teraardebestelling plaats had, werd in de Nederlands Hervormde Kerk een rouwdienst gehouden, geleid door ds. D. ter Steege. Hij bepaalde de aanwe zigen bij het Evangelie van Johannes, hoofdstuk 14114 en herinnerde er aan, hoe de overledene tot aan het einde toe getrouw haar werk heeft gedaan, biddend, gelovend in Hem die haar tot dit werk ge roepen had. Hierna was het woord aan de „reizende broeder uit Heemstede", de heer W. Th. Verbeek, die een kort woord sprak naar aanleiding van Math. 25 40 waarin Jezus zegt: „Wat gij aan een mijner minste broeders gedaan hebt, hebt ge ook aan Mij gedaan1'. Sprekende over het werk der liefde, stelde hij mevrouw Dudok ten voor beeld. Op de begraafplaats dankte de heer H. Daim, een familielid, nadat ds. Ter Stee- ge het Onze Vader gebeden had, voor de bewezen eer. Mej. dr. R. Vuyk zal tijdens een ouder avond voor de RHBS in Velsen, die ge houden wordt op dinsdagavond 27 novem ber, een causerie houden over „puberteits- conflicten". Mej. Vuyk is lector aan de gemeenteuniversiteit te Amsterdam. DURBAN, (Reuter Het Duitse vracht schip „Westernstein" (6.759 ton) kon woensdag de haven van Durban in Zuid- Afrika niet verlaten met genoeg brandstof om zijn reis te vervolgen, omdat de olie maatschappijen in deze stad weigerden stookolie te leveren. Het schip vertrok daarop naar Port Elizabeth, maar functio narissen van oliemaatschappijen in Kaap stad hebben verklaard dat er geen sprake van is dat het schip in Port Elisabeth stook olie krijgt. Een woordvoerder van een Amerikaanse oliemaatschappij te Kaapstad zei: „Wij hebben duidelijk omschreven in structies geen olie te leveren aan kapiteins van schepen die door communisten gecon troleerde havens aandoen". GEGUND Het bouwrijp maken van percelen grond gelegen tussen Hogeweg en Geesterweg te Uitgeest voor de aanneemsom van f69.280, is gegund aan de fa. H. Vessies te IJmuiden. IJMUIDEN—TELEFONIA GAAT MORGEN DOOR Wederom is zaterdag a.s. de competitie wedstrijd IJmuidenTelefonia ingelast, die enkele weken geleden door het niet ver schijnen Van de scheidsrechter wel is ge speeld, maar niet telde voor de competitie. Het werd toen een ruime overwinning voor de VVIJ'ers omdat er beter en doel treffender gevoetbald werd dan Telefonia, doch het is geen maatstaf, want vriendschap pelijk wordt er toch nog wel anders ge- gespeeld dan in competitie-verband. En Telefonia, zo het volledig uitkomt, heeft nog heel wat in haar mars. Nu Wielinga sinds enkele weken de mid- voorplaats bezet bij WIJ is deze linie be langrijk versterkt en zij zal 't de tegenpartij lastig genoeg kunnen maken, waardoor de kans op een overwinnig in grote mate aan wezig is. Het programma is: WIJTelefonia, 2.45 uur; Kennemerland 3WIJ 3; Concordia WIJ 4; Kinhiem 3—WIJ 5. WIJ aKennemerland c; Kennemers a WIJ a; WIJ cBeverwijk c. Prijzen van donderdag. Heilbot 2,70 2,10; gr. tong 4,20; grm. tong 3,70; kim. tong 3,40—3,20; kl. tong I 3,00—2,80; kl. tong II 2,752,55; tarbot I 2,201,70, per kg. Kl. schol II 44—43; schar 40—16; bot 31—26; v. haring 2217; makreel 3019; gr. schelvis 30—22; grm. schelvis 2821; kim. schelvis 2821; kl. schelvis I 2718; kl. schelvis II 2815; wijting 2410,50; gr. gul 5638; midd. gul 38—35; kl. gul 28—24; kl. haai 20—13; ham 9076; poontjes 208; kl. koolvis zw. 24—17,50; kl. koolvis wit 3736, per 50 kg. Gr. kabeljauw 16492; gr. koolvis zw. 7154; gr. koolvis wit 78, per 125 kg. Aanvoer van donderdag. 11 kisten tong en tarbot, 1 kist heilbot, 18 kisten schol, 85 kisten schar, 40 kisten bot, 1180 kisten haring, 455 kisten makreel, 1200 kisten schelvis, 205 kisten wijting, 105 kisten kabeljauw en gul, 165 kisten haai, 8 kisten ham, 20 kisten poon, 250 kisten koolvis, 20 kisten diversen. To taal 3770 kisten. ADVERTENTIE Imp. Labnemann - LAMEVO. Postb. t& LAREN Het aanstaande weekeinde staat hockey volledig in het kader van de bekerwed strijden en reeds werden diverse ontmoe tingen vastgesteld voor de tweede ronde, hetgeen betekent dat ook de bekercom- petitie reeds begint te vorderen. Uiteraard komen ook diverse elftallen uit Kenne merland binnen de lijnen en wij verwach ten, ondanks de ongetwijfeld zware wed strijden, toch nog wel enkele overwinnin gen. Helaas moeten wij beginnen met som bere voorspellingen voor het Velsense Strawberries, want de heren lijden zeker een nederlaag tegen de eersteklasser Be Spanje-avond van vrouwengroep Op dinsdag 27 november houdt de Be- verwijkse afdeling van de Vrouwengroep van de Partij van de Arbeid in de Zeewijk- school een bijeenkomst. Na een politiek praatje van de voorzitster mevr. Schmohl en een korte uiteenzetting van mevrouw Nooi, wordt het woord gegeven aan mej. Ina Boezen. Deze zal iets vertellen over Spanje en het gesprokene illustreren met foto's. Wanten op straat De volgende gevonden voorwerpen wer den bij de Wijk aan Zeese politiepost gede poneerd: portemonnaie met inhoud; zwarte doek; kinderwantje; twee geldstukken; kin derwanten; bruine bal; kinderwantje; groen gebreide handschoen; portemonnaie met inhoud. In het maandblad „Samen" heeft Ir. H. E. Rutten een uiteenzetting gegeven over de aparte personeelsopleiding welke het elektrolytisch vertinnen bij de Hoogovens met zich meebrengt. Men kende weliswaar reeds de dompelvertlnnerii waarmee in 1952 werd begonnen doch de methode van het elektrolytisch vertinnen is een volko men nieuwe welke een groot aantal voor bereidingen vereist. Het zijn ongeveer twintig man die het bedieningspersoneel vormen van dé ver- tinniwgsbaan en zij zullen ook het wegen en inpakken voor hun rekening nemen. Tevoren dienen zij echter zo goed moge lijk voor hun nieuwe taak te worden voor bereid. Op 4 oktober begon de cursus waardoor degenen, die de voornaamste functies be kleden, met de problemen van het elektro lytisch vertinnen vertrouwd worden ge maakt. Tevens zal in februari een groep van tien personen een opleidingsreis ma ken naar Amerika. Wanneer dan in mei van het volgend jaar wordt begonnen met het monteren van de machines, zullen de bedieniingsarbeiders hierbij een werkzaam aarndeel krijgen. In tegenstelling tot de dompelvertinnerij wordt het elektrolytisch vertinde blik uit sluitend door machines gecontroleerd. Ge- heel zonder controleuses gaat het echter niet, want van tijd tot tijd zullen stapels GEGEVENS voor de wekelijkse rubriek „Velsens Cultureel leven in de komende week" kunnen worden ingediend bij het Agendabureau voor de Velser Gemeen schap, Cultureel Centrum, Moerberg- plantsoen, telefoon 5743. Hier volgt de agenda voor de week van zondag 24 november tot zondag 2 december. ZATERDAG 24 NOVEMBER IJMUIDEN Sint Nicolaas, 14.30 uur, aankomst bij Sluisplein. Openbare leeszaal en bibliotheek, Heide- straat, open van 1012.30 en 14.3017.30 uur. Velser Accordeon Vereniging, 20 uur, Pa- tronaatsgebouw, concert. VELSEN-NOORD P.v.d.A. Vrouwenbond, zaal Van Diepen straat, verkoop speelgoed. SANTPOORT Chr. Sportver. „Fit", zaal Böhm, 20 uur, feestavond 10-jarig bestaan. ZONDAG 25 NOVEMBER IJMUIDEN Wachttoren genootschap, 10.30 uur, Cul tureel Gebouw, filmvoorstelling. MAANDAG 26 NOVEMBER IJMUIDEN „De Gieteling", 20 uur, Ned. Herv. Jeugdgebouw, lezing. Openbare Leeszaal en Bibliotheek, Hei- destraat, geopend van 14.30 tot 17.30 uur en van 19 tot 21 uur. DINSDAG 27 NOVEMBER IJMUIDEN Velser Kunstkring „Voor Allen", toneel voorstelling door het Rotterdams Toneel, 20 uur, Rex Theater, IJmuiden (O.). Openbare Leeszaal en Bibliotheek, ge opend van 10 tot 12.30 uur en van 14.30 tot 17.30 uur. VELSEN-NOORD Vrouwenbond P.v.d.A., afd. Velsen (N.), 20 uur, Van Diepenstraat Velsen-Noord, bijeenkomst. Jeugdhonk „Jonge Strijd", Wijkerstraat- weg 77rd., opening. WOENSDAG 28 NOVEMBER IJMUIDEN Fotokring Velsen, 20 uur, bijeenkomst Cultureel Gebouw. Humanitas, afd. Velsen, 20 uur, film avond in het filmlokaal van de Nijver heidsschool te IJmuiden (O.). Openbare Leeszaal en Bibliotheek, ge opend van 10 tot 12.30 uur, van 14.30 tot 17.30 uur en van 19 tot 21 uur. Chr. Jeugdkoor „Zanglust", 20 uur, Ned. Herv. Jeugdgebouw, concert. „Evangelie en industrie", 20 uur, Herv. Wijkhuis, lezing. DONDERDAG 29 NOVEMBER IJMUIDEN I. v. A. O., 20 uur, Cultureel Gebouw, Rembrand ta vond. Openbare leeszaal en bibliotheek, Heide- straat, open van 1012.30 uur. VRIJDAG 30 NOVEMBER IJMUIDEN Openbare Leeszaal en Bibliotheek, ge opend van 10 tot 12.30 uur, van 14.30 tot 17.30 uur en van 19 tot 21 uur. ZATERDAG 1 DECEMBER IJMUIDEN Groninger Ver. „Moushörn", 20 uur, to neelavond Hervormd Jeugdgebouw IJmuiden (O.). Openbare Leeszaal en Bibliotheek, ge opend van 10 tot 12.30 uur, van 14.30 tot 17.30 uur. TENTOONSTELLINGEN Pieter Vermeulenmuseum, Cultureel Ge bouw, open van 9.30—12 en 14—16.30 uur op elke werkdag. BIOSCOPEN Thalia, vrijdag 20 uur, zaterdag en zondag 19 en 21.15 uur, „Voor jou heb ik gezon digd" zondag 15 uur, „Het zwaard en de roos" maandag, dinsdag en woens dag 20 uur, „Het d.uivelspaard" don derdag 20 uur „Manima, het meisje zon der sluier". Rex, geen opgave. eerste keus door controleuses worden nage- sorteerd. Doordat de verpakking in blikjes, voor sigaren,, sigaretten, chocolade, koffie, enz., hand over hand toeneemt en ook de mo derne conserveniindustrie een grote vlucht heeft genomen, wordt verwacht, dat vooral het elektrolytisch vertinde blik in de ko mende jaren nog een flinke stijging zal vertonen. De nieuwe aanwinst is dus van enorme betekenis. Bij de bouw van de rui me fabriekshal is rekening houdend met een en ander de mogelijkheid gemaakt, een tweede baan bij te plaatsen, ,JSamen bouwen" Voor de afdeling Velsen-IJmuiden van de Nederlandse Vereniging voor Huisvrou wen hield mevrouw H. D. 's Jacob-Goddard namens de Nederlandse Huishoudraad in het Patronaatsgebouw te IJmuiden don derdagmiddag een bijzonder interessante lezing welke getiteld was „Samen bouwen". Mevrouw 's Jacob ging daarbij allereerst het ontstaan van de Nederlandse Huishoud raad, nu vijf jaar geleden, na, een overkoe pelend orgaan van huisvrouwenverenigin gen, welke tot doel heeft de huisvrouw in het algemeen te helpen bij het volbrengen van haar toch heus niet zo gemakkelijke taak. Daarbij dient men de vrouw het goede huishouden bij te brengen zodat men in de eerste plaats het consumentenbelang in het oog dient te houden. In diverse delen van ons land zijn daartoe informatiegroepen in gesteld die de Huishoudraad uitvoerig in lichten over duizend-en-één problemen die de vrouw in het algemeen alleen moet op lossen. Vooral de woningcommissie van de Ne derlandse Huishoudraad staat natuurlijk in nauw contact met dergelijke informatie groepen omdat het uiteraard noodzakelijk is dat de vrouwen in de toekomst mede zeggenschap hebben bij de bouw van een woning. Immers de vrouw moet het groot ste gedeelte van haar leven in haar woning doorbrengen zodat ook zij als eerste de fou ten kan aanwijzen die er dikwijls aan een woning kleven. Er bestaat dus thans reeds een nauw contact tussen de Nederlandse Huishoudraad en de Bond van Nederlandse Architecten die elkaar gevonden hebben in het Bouwcentrum te Rotterdam, waar een permanente woningexpositie is ingericht om voorlichting te geven bij het bouwen en aan de huisvrouw zelf. Na de pauze, waarin een collecte ten bate van de Hongaarse vluchtelingen f 23.40 op bracht, zette mevrouw 's Jacob haar vlotte lezing voort met het uiteenzetten van het streven van de vrouwenadviesraden. Zij legde daarbij de nadruk op enkele détails welke reeds zijn toegepast bij de bouw van nieuwe woningen dank zij de invloeden van dergelijke raden en zij bepleitte ten slotte het oprichten van deze vrouwen adviesraden in alle gemeenten. Denken en zetten in de badplaats De Wijk aan Zeese dam- en schaakclub „Denk en zet" heeft de onderlinge compe titie voortgezet met de volgende uitslagen. Dammen: W. Duin—R. Mahlberg 0—2; M. Klein—J. Taffijn 0—2; C. Diepgrond— N. Struwe 2—0; F. v. Son—J. Duin 2—0; J. LangewisN. Schaaper 20. Schaken: C. v. ElzenJ. Mollien 10; C. de BoerJ. Beuker 10; P. Krijgsman J. de Boer 01; Th. VerhagenA. Borm 0I." P. VisserW. v. Klaveren 01; P. v. SonJ. v. Vliet 01. Fair en het is een prestatie de nederlaag zo eervol mogelijk te houden. Ook de dames moeten het tegen de eer steklassers opnemen en wij voorzien ook voor de Velsense dames tegen Be Fair niet veel succes. Wellicht zal het Strawberries II tegen Be Fair III beter vergaan, terwijl bij DEM een zekere overwinning voorspellen tegen het Amsterdamse A.M.V.J. Ook de oude glorie komt bij de heren in het veld voor de strijd om de veteranen beker en in deze ontmoeting van Straw berries tegen Be Fair zal zeker van goede sport te genieten zijn. Voor de Amsterdam beker zal Eechtrop grote moeite hebben met het Leiden elftal, doch Ever Swift en D.E.M. krijgen tegen hun respectievelijke tegenstanders HIC III en II zonder twijfel de beste winstkansen. Behalve het grote bekerprogramma is bovendien nog een klein competitie-inhaal programma vastgesteld, terwijl ook voor de dames- en herenelftallen in de onder bond een volledig competitieprogramma is samengesteld. Nu de bondscompetitie voor de damver enigingen wordt beëindigd, leggen de spe lers zich weer toe op de onderlinge com petities, die in elke vereniging worden ge houden. Deze wedstrijden zijn voor de spe lers aantrekkelijk. In ieder is het streven om clubkampioen van de vereniging te worden. Dat er dus fel om de punten wordt gestreden, ligt voor de hand. Ook bij de damclub „Sportief" is vrijdagavond vol animo gedamd. J. Slager doet dit jaar weer een goede gooi naar de clubtitel, ge zien zijn goede vorm in de bondscompeti tie. Ook P- C. Buis en J. Visser doen het goed. De laatste maakte J. M. Janssen twee punten afhandig. Ook P. Westerwal leverde een goede prestatie door J. J. Wes- selius, die tot nu toe op de tweede plaats zetelde, een nederlaag toe te brengen. Ook J. Lichtendahl klimt gestadig hogerop. J. Hiemstra was ditmaal het slachtoffer. P. Bakker behaalde in een aantrekkelijk ge speelde partij remise tegen Jac- Groen. De uitslagen van de onderlinge strijd bij Sportief zijn; 1. W. PostJ. Bakker 11; 2. J. J. WesseliusP. Westerwal 02; 3. J. SlagerGé Mooi 20; 4. J. VisserJ. M. Janssen 20; 5. J- WartenhorstJ de Boer 02; 6. P. BakkerJ. Groen 11; 7. J. LichtendahlJ. Hiemstra 20; 8. S. Nij- dam—H. Holt 02; 9. HuigenH. Andrea afgebroken; 10. P. C- BaisJ. de Ruiter afgebroken. In verband met het bezoek dat de Spor- tiefdammers brengen aan de patiënten van het provinciaal ziekenhuis te Santpoort wordt de volgende clubavond gehouden op vrijdag 30 november. (Verkort weergegeven) Machtspolitiek. In antwoord op de reac tie van de heer M. G. op mijn brief aan de redactie, het volgende. De heer M. G. antwoordt niet op mijn argumenten, dat Jordanië bewapend is door Engeland, en dat Engeland en Frank rijk niets voor Israel deden, toen Israëli sche schepen niet door het Suezkanaal mochten. De heer M. G. vindt het funest, dat de helft van het Engelse volk het niet met de gewapende aanval door hun eigen land eens is. Ik vind het een grote zede lijke vooruitgang, dat niet meer iedereen zegt: Right or wrong, my country, maar dat men streeft naar een internationale rechtsorde. Evenzo verheugt het ons, dat vele Russische soldaten weigerden te ge hoorzamen en niet schoten op hun Hon gaarse medemensen. Het niet-verlenen van geld voor de Assoean-dam door het Westen, wat noodzakelijk was voor de minimale le vensbehoeften van Egypte, en nu de ge wapende overval, geven Rusland gelegen heid, onrust te stoken. Het communisme heeft geen schijn van kans in het Westen, maar in Azië en Afrika kan het alleen te gengehouden worden, wanneer we deze volken niet laten verhongeren. De machts politiek van Engeland en Frankrijk heeft Rusland gelegenheid gegeven zijn nog brutere machtspolitiek in Hongarije door te voeren. W. H. KOOPMAN

IJmuider Courant | 1956 | | pagina 15