Verbreding Noordzeekanaal en nieuwe sluizen zullen offers eisen aan Zuidkant - -1 Aantasting van de Oostelijke polders zal waarschijnlijk onvermijdelijk zijn Democratische partijen wensen niet te tafelen met de communisten Kosten van maaltijden ten raadhuize naar Hongaarse vluchtelingen 15 Plan tot woningverbetering Onaangetaste polders Medische verzorging tijdens het weekeinde Menselijke problemen Tm Burgemeester Scholtens neemt afscheid BDC-reserves verslaan Zandvoort met 14-6 Agenda voor Beverwijk IJmond-probleem en de agrariërs Weserstein kreeg wel olie in Port Elizabeth Stabiel klopt KMC Filmavond van „Het Nut" HEEMSKERK „Als de klok waarschuwt" in „De Zon" Scheepvaart VRIJDAG 23 NOVEMBER 1956 MET GERECHTVAARDIGDE TROTS heeft Velsen zich gisteren gepresen teerd aan een groep leerlingen van de vierde klasse der Rijkskweekschool uit Meppel, die zich als onderdeel van hun sociaal-maatschappelijke vorming een reisje door West-Nederland hebben aangemeten en daarbij niet voorbij wilden gaan aan de specifieke problemen van een stad-in-opkomst. De Velser Gemeen schap toonde zich in de persoon van Velsens ambtenaar voor Culturele Zaken, de heer G. W. F. de Man een voortreffelijke gastvrouwe en heeft de jongelui na de theorie ook in kennis gebracht met de praktijk: de praktijk der nieuwe wooncentra in de IJmond en de daarmee samenhangende sociografische vraag stukken. De gemeentelijke onderwijsinspecteur, de heer J. Algera kon het gezel schap namens het gemeentebestuur van Velsen verwelkomen en vergeleek het onderwijs in de maatschappelijk-culturele problemen van thans met dat van vroeger, waarbij onze tijd uiteraard een duidelijke voorsprong opliep en hij achtte het een verheugend verschijnsel, dat de kweekscholen niet alleen de leer gang „maatschappijvormen" kennen, maar deze tevens laten steunen door stem men uit de praktijk en excursies als deze. Vervolgens hebben zowel de directeur van de Velsense dienst voor Openbare Werken, ir. D. N. Dammers als een ambte naar van de Dienst voor de Volkshuisvesting, de heer J. Wetters en een bestuur der van de Velser Gemeenschap, ds. J. A. Tiemens hun deskundig licht doen schijnen over de verschillende aspecten, die de wederopbouw en de uitbreiding van Velsen als belangrijk wooncentrum in de snel-groeiende IJmond hebben opgeleverd. Tenslotte werd onder eveneens deskundige leiding een rit door de gemeente gemaakt, waarbij de cijfers gingen leven en de problemen gestalte kregen in steen, vlees en bloed. Modeshow trok grote belangstelling Vele dames van de Heemskerkse afdeling van de Katholieke Vrouwenbond zijn don derdagavond getuige geweest van een voor Heemskerk uniek feit. In zaal Nijman vond een modeshow plaats van handgebreide kleding. Een aantal mannequins toonde een groot aantal truitjes en rokken. In haar openingswoord kon de presidente mevrouw Beentjes mededelen dat de kerst avond is vastgesteld op woensdag 19 december: tijdens deze bijeenkomst zullen de leden een kerstspel opvoeren. Zij herinnerde voorts nog aan de actie die wordt gevoerd om de behoeftigen aan kleding te helpen. Ir. Dammers heeft in den brede de historie van Velsens wederopbouw, gericht op een zo snel mogelijk herstel van het geschonden woningareaal, in beschouwing genomen. Aan de hand van kaarten en maquettes stelde hij de zaken zuiver mate rieel, zoals de heer Wetters in meer ge detailleerde vorm inging op de woning bouw en haar problemen. Tot zeer recente datum bijgewerkte cij fers leren, zo betoogde hij, dat het aantal inwoners van Velsen de 60.000 dicht is ge naderd als gevolg van een grote aanwas van het zielental door de snelle industriali satie. Op de zes eerste nieuwe huizen, die in 1947 na de chaotische verwoestingen door de Duitsers en de geallieerde bom men verrezen, zijn er bijna zesduizend gevolgd, benevens een tehuis voor be jaarden en hij zette uiteen, hoe de finan ciering van deze grootse projecten in de vorm is gegoten. Tevens vertelde hij iets over de mate van gemeentelijk woningbeheer in de Woning stichting Velsen, die onder de 4400 ge meentewoningen ook een aantal heeft, dat reeds voor de oorlog is gebouwd en die thans opgenomen zijn in een plan tot wo ningverbetering. De heer Dammers heeft de IJmond aan een algemenere beschouwing onderworpen. Hij behandelde daarbij de planologie van direct na de oorlog, die orde wilde schep pen in een gebied, dat reeds toen de kie men van een felle dynamiek in zich droeg IJMUIDEN Dokters Dit weekeinde hebben dienst de artsen A. van Leusen, v. Tuyllweg 34, tel. 4328 D. J. Boosman, Stationsweg 7, tel. 4340 en P. J. W. v. d. Toorn, Fr. Naereboutsraat 70, tel. 4084. Apotheken Zondags- en nachtdienst wordt deze week waargenomen door: Apotheek Ledeboer, Kennemerlaan 80, tel. 4229. Verloskundigen In spoedgevallen raadplege men tussen zaterdagmiddag 2 uur en zondagavond 12 uur: mej. J. Winter, Evertsenstraat 3, tel. 5239 en mevr. M. Bakker, Snellius- straat 53, tel. 5053. VELSEN-NOORD EN BEVERWIJK Dokters Van zaterdagmiddag 12 uur tot zondag morgen 9 uur: J. G. Lange, Wijk aan Dui- nerweg 3, tel. 4234. Van zondagmorgen tot 's avonds 12 uur: M. A. de Ruiter, dr. Schuitstraat 44, tele foon 3553. Verloskundigen Mejuffrouw A. Zandvoort, Bornstraat 43. Apotheken De zondags- en nachtdienst wordt waar genomen door apotheek Duinwijk, Popu lierenlaan 44, tel. 3388. SANTPOORT Dokters In spoedgevallen is de arts, J. J. Hekman, Hoofdstraat 236, tel. 8510 te raadplegen. Apotheken Bloemendaalse Apotheek, Bloemendaalse- straatweg 85, Bloemendaal, tel. K 2500 22181 en Apotheek De Wilde, Broekbergen- laan 42, Santpoort Dorp, tel. K 25608284. VELSEN Wijkverpleging IJmuiden Oost en West: zr. Koerse, Leeu weriklaan 21 Velsen Noord, Velsen Dorp en IJmuiden Oost: zr. Nap, Rembrandtlaan 5 tel. 6195 Driehuis en Santpoort: zr. De Beurs, Lijsterlaan 21, tel. 4378. HEEMSKERK Dokters Van zaterdagmiddag 12 uur tot zondag avond 12 uur: J. J. F. Brugman Middel weg 9, Uitgeest, teï. 02513 212. Weenink verloor van Rolland Het tweede tiental van de Beverwijkse schaakclub „Weenink" speelde een bonds wedstrijd tegen Rolland 2 welke in een 3—7 nederlaag voor de Beverwijkers eindigde. De persoonlijke uitslagen waren: L. Boonstra (W.)T Schipper (R.) y2; S. Hoogvorst-C. Brink 0—1; J. Muyen— H. Bosscher V2—Val G-. Koter-E Pie- tersma 0—1; D. Duinmeyer—G. Sarlet V„_i/„. j. v. d. Does—M. v. Overbeke 0—1; A de VriesC. Kampman 0 1, H. Nij man—M. Stals 0-1; J. Meyer—H. Kerk- man V^- Onderlinge competitie In de onderlinge competitie werden de volgende resultaten Groep I: H. v. 't Hoff-Ph. Bakker 0-1; K. Slings—D. v. Vuuren afg., P. Stet—C. Koomen afg. Groep II: J- Limmen—G. Beekhoven i/„ v.P r VerduitJWortel 1-0; R. en memoreerde onder meer, hoe er een verplichting rust op het Rijk om het land- verkeer ongehinderd te laten passeren na de aanleg van het Noordzeekanaal. Wat dan nu de Velser tunnelbouw ten gevolge heeft gehad en straks wellicht weer nieuwe vragen gaat opwerpen, om dat thans al vaststaat, dat er van de nieuwe oeververbindingen een zeer inten sief gebruik zal worden gemaakt.Het agra risch gebied van de polders ten oosten van de nieuwe stad IJmuiden is voorlopig nog onaangetast, zo merkte hij op, maar wie naar de ontwikkeling langs de Nieuwe Waterweg kijkt kan nauwelijks volhouden, dat de rust ook langs het Noordzeekanaal tussen de IJmond en Amsterdam zal blij ven bestaan. De kanaalverbreding werpt weer andere vraagstukken op.- De groei der moderne koopvaarders maakte niet alleen een verbreding van het Noordzeekanaal nodig, maar tevens de aanleg van een nieuwe sluis, hoogstwaar schijnlijk van de orde van grootte van de thans bestaande Noordersluis. De daartoe benodigde grond Is niet aan de Noordkant van het kanaal te vinden en dus zal men, willen er geen kostbare fabrieken ten offer vallen, een hap uit de bebouwing van IJmuiden moeten nemen om deze verbreding te realiseren. De heer Dam mers dach in dit verband aan een ver breding van naar schatting 100 meter. De ideële kanten van de nieuwe stad werden door ds. Tiemens in een vlotte causerie uiteengezet: temidden van de stenen probleem ligt het nog belangrijker vraagstuk der menselijke verhoudingen. ISÏ(W SI®!#" 1 te.-. De toekomst der beruchte „Elta"-wijk, een uit de jaren na de eerste wereld oorlog stammend verzamelingetje kleine en sociaal aanvechtbare huisjes bezijden de Wüstelaan in Santpoort station: na de sanering door de gemeente Velsen hoogbouw en een ruime opzet. Vier blokken etagewoningen zullen daar in de plaats komen van een lelijke woonwijk. De maquette toont de vier-etage-blokken en rechts boven, aan de kant van de Wüstelaan een openbaar gebouwtje, dat een nog nader te bepalen bestemming zal krijgen, alsmede de in dit plan ontworpen, op de voorgrond der maquette liggende, sportvelden. Hij bouwde zijn betoog op uit de gediffe rentieerde samenstelling der oorspronke lijke Velsense-IJmuidense bevolking, die begon bij de feodale groepen van groot grondbezitters langs de rand van de toen malige Wijkermeer, zich sterk wijzigde tijdens en na het doorgraven van Holland op zijn Smalst, doordat er kanaalgravers en later vissers naar de IJmond kwamen, waarop dan weer later een nieuwe „laag" terecht kwam: die van industriebevolking. Het moderne Velsen heeft zich een Vel ser Gemeenschap geschapen, zo ging ds. Tiemens voort en als voordeel van deze bundelende organisattie noemde hij onder meer het feit, dat de verschillende daarin samenwerkende organisaties elkander niet meer als concurrenten maar als collega's zijn gaan beschouwen, met als bijkomend voordeel het samentreffen van verschil lende opvattingen en gezindten in de top. Er kwamen verschillende vragen los uit de bezoekers, cfie stuk voor stuk van door denken en inzicht getuigden. Men zag over het algemeen een probleem in de aanpas sing van de plattelandsbevolking aan de grote stad, waar onder meer de continu- arbeid een gedeelte van het leven beheerst, maar was aan de andere kant gevoelig voor de „opvangende" werking van de Velser gemeenschap in dit verband. Dit bezoek heeft aan weerskanten veel lerens- waardigs opgeleverd en zal aan de Rijks kweekschool ongetwijfeld aanleiding geven tot enige scripties. i/2C. Verduit—J- Meyer—E. v. Nimwegen. In een bijzonder openbare vergadering zal de gemeenteraad van Beverwijk op vrijdagmiddag 30 november om half drie officieel afscheid nemen van zijn voorzit ter, mr. H. J. J. Scholtens, aan wie de Koningin op zijn verzoek met ingang van 1 december eervol ontslag als burgemees ter heeft verleend. Met het oog op de beperkte ruimte in de raadzaal zal deze raadszitting slechts door ongeveer vijfenveertig genodigden kunnen worden bijgewoond. Nadat het Koninklijk Besluit, waarbij de burgemeester eervol ontslag is verleend, zal zijn voorgelezen, zal de heer W. Vessies namens het college van burgemeester en wethouders het woord voeren en daarna de heer H. H. N. van Dorp als oudste raadslid namens de ge meenteraad. Nadat ook de gemeentesecre taris nog zal hebben gesproken komt de scheidende burgemeester aan het woord. Des middags om vier uur is er in tegen- woordigehid van de leden van de gemeen teraad en een ruimer aantal genodigden ten stadhuize een afscheidsreceptie. Deze zal worden ingeleid door het bestuur van de stichting „Beverwijk 650 jaar stad", in bij zijn van het erecomité. Hierbij zal aan de burgemeester een huldeblijk van de bur gerij worden aangeboden. Vervolgens zal er voor ambtgenoten van de burgemeester en voor andere buiten de gemeente wonende functionarissen van rijk en provincie en voor directies van indus trieën gelegenheid bestaan afscheid te nemen van burgemeester en mevrouw Scholtens. Des avonds van half acht tot negen uur zullen de burgemeester en mevrouw Scholtens aan besturen van plaatselijke instellingen en verenigingen en voorts aan het gemeentepersoneel en aan iedere ingezetene die daartoe de wens koes tert gelegenheid geven persoonlijk afscheid van hen te nemen. Voor deze receptie zijn geen persoonlijke uitnodigingen verzonden, iedereen is welkom. Men wordt echter ver zocht tijdens deze receptie geen toespraken te houden, zulks met het oog op de be perkte tijd. Voor de tweede klasse Kennemerland- damcompetitie heeft een gehavend tweede tiental van de Beverwijkse damclub kans gezien het volledige Zandvoortse tiental in eigen huis een grote nederlaag toe te bren gen. Na anderhalf uur spelen zag het er naar uit dat het voor de Zandvoorters een débacle zou worden; later echter keerden de kansen en werd de nederlaag nog dra gelijk. De gedetailleerde uitslagen waxen: C. Draijer Jr (Zandvoort)D. van As (BDC II) 11, A. HoekemaNic. Adelaar 11, C. Draijer SrE. Reinhout 11, L. J. v. d. WerffJ. Broersma 02, J. van Dijk C. Nijman 1—1, L. IJ. Vink—W. H. de Graaf 0—2, M. WeberH. L. Nijman 02, J. SchuitenE. Andrea 02, J. Hoogen- dijkP. Nijman 20, P. VersteegeD. Willems 0—2. Totaal uitslag 6—14. Voorwedstrijden biljarten In café Scheywijck zal vrijdag 23 novem ber begonnen worden met de voorwedstrij den tweede klasse van de Kon. Ned. Bil jartbond. De winnaar komt uit in de dis trictswedstrijden die in Haarlem gehouden worden. De volgende biljarters nemen aan deze wedstrijden deel: C. Tromp, E. Tromp, R. Bloemendaal, J. v. Zijl, A. Toffoli, allen v.an Scheywijck; A. de Vries van „Park zicht" en van de Heemskerkse vereniging „De Zon" W. Smit. Pat-Mat in de bondscompetitie Voor de bondscompetitie van de N.H.S.B. speelde het eerste tiental van de Kennemer schaakclub „Pat-Mat" een wedstrijd tegen Zaandam 2, welke in een voorlopige stand van 3-3 eindigde, zodat de afgebroken par tijen de beslissing moeten brengen. De ge tailleerde uitslagen waren: J. Zoontjes (P)- J. v. Hoorn (Z) 0-1; M. P. Suiker-J. D. Mordhorst afg.; L. Mostertman-J. Dekker 1-0; ir. D. G. Huigen-J. May afg.; J. C. de Haas-W. Siebeling 0-1; P Zwart-A. N. v d. Berg afg.; J. L. Strengèrs-A. Geyte- beek 1-0! P. Hart-J. Rijneker 0-1; G. Paar- dekoper-J. de Gans 1-0; W. Th. Spijker-J. de Vries afg. De uitslagen in de onderlinge competitie waren: Afd. 2: J. Beentjes-B. Wulms afg.; J. Sonneveld-S. S. Oppenheimer remise; N. Soeteman-ir. J. M. Nijhof 1-0. Afd. 3: W. J. Bannenberg-K. Meyer remise; G. v. d. Berg-P. Wagenaar 1-0; K. Meyer-ing. J. J. Schroder remise; J. Oort- ing. A. W. Falter afg.; A. W. Lubert-P. Tijssen remise. Afd. 4: L. A. Visser-J. F. Dingerdis 0-1; J. Sauer-E. Sauer 0-1. VRIJDAG 23 NOVEMBER Kennemer Theater, 19 en 21.15 uur: „Mobv Dick". Luxor Theater, 19 en 21.15 uur: „Het pi kante avontuur". W.B. Theater, 20 uur: Overrompeling der Vuurduivels". 't Centrum, 20 uur: Vergadering Algemene Nederlandse Metaalbedrijfsbond. K.S.A.-gebouw, Nederlandse Schoolbio scoop. Openbare leeszaal, geopend van 1517 en 1920 uur; Jeugdleeszaal Zeestraat 26, geopend van 18.3020 uur. R.-K. Leeszaal, uitleenbibliotheek, geopend van 1518 en 1921.30 uur. Wijk aan Zee, filiaal R.-K. Leeszaal, St. Odulfstraat 12, geopend dagelijks van 1011 en 1718 uur. ZATERDAG 24 NOVEMBER Bioscopen: als vrijdag. ,'t Centrum, 20 uur: Feestavond IJmond Vissers. „De Groentenbeurs", 20 uur: Feestavond Groenten en Fruit. Openbare leeszaal, geopend van 1012 en 1416 uur; Jeugdleeszaal, Zeestraat 26, geopend van 14.3016.30 uur. R.-K. Leeszaal, uitleenbibliotheek geopend van 1013 en 1417 uur; Lees- en stu diezaal geopend van 1013 en 1417.30 uur. De verwezenlijking van het plan IJmond en de daarmee gepaard gaande grondont eigening vormden donderdagavond het on derwerp van gesprek tijdens de in zaal Dam gehouden bijeenkomst van de Heems kerkse afdeling van de LTB in samenwer king met de afdeling Beverwijk. De problemen waarmee de agrariërs van Heemskerk te maken krijgen werden uit voerig uiteengezet door de heer D. Tel, bondssecretaris van de L.T.B. Spreker zag wel degelijk de noodzaak tot industrialisatie van Nederland in, maar dit eist grote offers van de land- en tuin bouwers. De tijd van onteigening is nu voor Heemskerk aangebroken doordat grote plannen op stapel staan, die reeds gedeel telijk verwezenlijkt werden. Sprekende over de tot nog toe bestaande dorpsge meenschap in Heemskerk kwam de heer Tel tot de conclusie dat het gemeentebe stuur voor de zware taak steat om de oude kern te bewaren en het nieuwe hierin te passen. Naast de,aandacht die de Heems kerkers moeten Rebben voor de noodzaak van de uitbreidingsplannen dienen de agra riërs op hun tellen te passen. Een schade vergoeding voor het afstaan van de grond is niet voldoende, aldus de heer Tel, ver vangende grond moet er komen. Spreker sprak nog over de woningnood en hij was er van overtuigd, dat een verhoging van de huishuur één der voorwaarden is voor een oplossing hiervan. Hij sprak tot slot zijn vertrouwen uit in de oplossing van de problemen, waarbij hij er aan herinnerde dat de mijnstreek eenzelfde ontwikkeling heeft meegemaakt, die goed werd door staan. Het betoog van de heer Tel leidde tot een uitvoerige discussie. PORT ELIZABETH. (Reuter) Het Duitse vrachtschip „Weserstein", dat te Durban geen stookolie kon krijgen, omdat het lading aan boord heeft voor communis tisch China, heeft zonder moeilijkheden te Port Elizabeth kunnen bunkeren. Het schip kon zelfs meer olie krijgen dan het nodig had. Het schip, dat uit Bremen afkomstig is, heeft zijn reis vervolgd. Voor het eerst sinds twintig jaar is een Russische tankboot de haven van Durban binnengelopen. Het vaartuig volgt, met het oog op de toestand van het Suezkanaal, de route om Kaap de Goede Hoop. Honden zonder eigenaar Op het politiebureau te Beverwijk wer den de volgende gevonden voorwerpen ge deponeerd: ceintuur, actetas, parapluie, fietstasje, padvindersriem, grijze hand schoen, plastic kindertasje inh. snoep, da meszakdoek, weekendtas en parapluie, tas inh. gereedschap, zwarte dameshandschoen, ring met sleutels, schroevedraaier, oorbel, knipportemonnaie met inhoud, 1 paar glacé handschoenen, damesrijwiel, herenhand schoen, Spaniel, portemonnaie met inhoud, wollen kindersjaal, dassenclips, sjaal, ca puchon, speelgoedhondje, rechter dames handschoen, motorhandschoen, damesrij wiel, vulpen, aantal muntbiljetten, sjaal, parapluie, zakhorloge, een baal suiker,, rie ten mand, meisjes sportbroekje, herenrij wiel. Dé verrassing in de 2e klasse van Kenne- merland was de overwinning van het Sant- poortse Stabiel op KNC. De mannen van Bakhuys klopten de leiders met 119. De kansen voor KNC om de kampioenstitel te winnen in deze afdeling zijn nu weer ge daald. De Stabiel-mannen hebben hun lot weer geheel in eigen hand. De overige uitslagen in deze afdeling zijn als volgt: KNC wint met 13—7 van Zandvoort. VKD verliest met 144 van Stabiel. Stabiel wint met 119 van KNC. In de le klasse won Beverwijk met 128 van Hillegom. Haarlemse damclub kreeg ook winst op Hillegom met 13—7, doch de span ning voor de onderste plaats is nog niet geweken. DCIJ moet haar laatste uitwedstrijd tegen Beverwijk winnen om het degradatie gevaar te ontlopen. De partij tussen J. van Straten en de CDA- speler welke wegens het late uur werd af gebroken, is remise gehouden. Door dit resultaat wint DCIJ met 11—9 de wedstrijd tegen CDA. En dus heeft DCIJ opnieuw de leiding in de hoofdklasse B met 6 gespeelde wedstrijder en 10 punten. De laatste wed strijd tegen Jozeph Blan.kenaar II is tot 12 december verschoven, daar Roozenburg aan het wereldtoernooi deelneemt. Aan B. en W. van Velsen is de volgende brief gericht: Ondergetekenden, voorzitters van de fracties der democratische partijen in de Raad van Velsen, wensen het volgende onder uw aandacht te brengen. De laatste jaren zijn tijdens de begro- tingsdebatten aan de leden van de raad één of meer maaltijden aangeboden. Ofschoon deze maaltijd-en in de eerste plaats ten doel hadden de pauzen tussen de middag- en avondvergaderingen zo kort mogelijk te doen zijn, zijn zij door de leden van de raad tegelijkertijd beschouwd als gewaar deerde mogelijkheden om elkander enige ogenblikken in een prettige sfeer op an dere wijze te ontmoeten en te leren kennen dan dit tijdens de normale werkzaamheden van de raad mogelijk is. De recente gebeurtenissen in Hongarije hebben een zo diepe kloof tussen de ver tegenwoordigers der C.P.N. en de tot de overige partijen behorende leden van de raad doen ontstaan, dat ondergetekenden zich gedrongen gevoelen u mede te delen niet langer met de communistische raads leden aan der-gelijke maaltijden te kunnen deelnemen. Daar zij zich bewust zijn dat het niet mogelijk is de I-eden der C.P.N. van deze maaltijden uit te sluiten en zij ook indien dit wel zou kunnen geschieden menen dat d-oor het feit dezer uitsluiting te zeer een schaduw op de algemene sfeer zou worden geworpen dan dat bedoelde maal tijden op prettige wijze zouden kunnen ver lopen, verzoeken zij u deze bij de a.s. be- Met het Kon-Tiki vlot voeren de leden van het departement Beverwijk van de Maatschappij tot Nut van het Algemeen, van Peru naar de Polynesische eilanden. Zij beleefden via deze film alles wat de mannen van Thor Heyerdahl aan avon turen hebben medegemaakt gedurende hun 101 dagen durende tocht over de Stille Oceaan. Het doel van deze expeditie was te bewijzen, dat de Polynesische eilanden bevolkt zijn door de vroegere inwoners van Peru, een theorie die door de geleerden niet werd aanvaard, omdat men niet kon aan nemen dat men met zulke primitieve mid delen als een eenvoudig houten vlot van balsamstammen, met touwen aan elkaar geknoopt, alleen drijvend op de golfstroom en voortgestuwd door de passaatwind, deze 7000 km lange tocht zou kunnen vol brengen. Thor Heyerdahl en zijn mannen zijn hierin echter volkomen geslaagd. Zij hebben geleefd van hetgeen de oceaan hun als voedsel bood. Zij hebben gestreden tegen stormen en windstilte, doch hebben nooit de moed opgegeven. De film is een getrouwe kopie van het geen deze mensen op de onmetelijke oceaan hebben beleefd. Vooraf werd een uitgebreid voorpro gramma vertoond, met onder andere een film met Danny Kay voor de Unicef ge maakt, een film over onze Kroonprinses vervaardigd door Polygoon Profilti en enkéle fraaie natuüïfilms waarvan die over beroemde Engelse tuinen wel het meest boeide. Dit twëede programma van het Departement werd door bijna alle leden bezocht en was voor de voorzitter de heer G. J. Frerichs een teken dat hij en zijn bestuursleden weer op de goede weg zijn. Beverwijk tegen Schoten In verband met de uitwedstrijd van Be verwijk tegen Schoten organiseert de sup- portersvereniginge „Rood Wit" een auto bustocht naar Haarlem. Voor de Heemskerkse leden van de K.A.B. heeft de toneelvereniging „Vrien denkring" in zaal „De Zon" een opvoering gegeven van het toneelspel „Als de klok waarschuwt". Deze nogal mysterieuze historie van het gezin van een vroegere zeekapitein, dat in een oud slot zijn intrek heeft genomen, werd met veel vaart ten tonele gevoerd. Het verhaal draait om een oude klok, waarbij het enige malen is voorgekomen dat iemand plotseling stierf, wanneer er een gewicht van de klok viel. De heer D. Schog, in de rol van Sinne, droeg tot het succes een belangrijk deel i bij, maar ook de heer Jaap Smit als de zeekaptein speelde op zijn bekende goede wijze. De heer P. Bisschop, die deze avond voor het eerst op de planken stond, maakte als dokter Van Gendt een veelbelovend de buut. Ook de andere medespelenden droe gen tot het succes het hunne bij. Het publiek toonde zich dankbaar en bewees dit met een hartelijk applaus na ieder bedrijf. Mejuffrouw S. Put sprak op deze avond over de grote bedevaart die volgend jaar naar Rome wordt gehouden. Door de adop tie van een jongen en een meisje uit Bo livia door de jeugd uit de bisdommen Haarlem en Rotterdam, is er veel geld nodig, voor welk doèl zij in de pauze luciferdoosjes verkocht. Bejaarden zagen zichzelf op het- witte doek De eerder uitgestelde feestavond voor de Heemskerkse ouden van dagen vond don derdag plaats in de grote zaal van het K.S.A.-gebouw. De voorzitter van het comité dat ook de jaarlijkse uitgaansdag organiseert, de heer R. Beentjes, toonde zich verheugd een groot aantal aanwezigen welkom te kunnen heten. Op deze avond vertoonde dokter J. H. Schutte de door hem zelf opgenomen film van het deze zomer gehouden uitstapje Op deze wijze beleefden de oudjes de tocht voor de tweede maal. Een grote hilariteit verschafte het de toeschouwers om zichzelf op het witte doek terug te zien. Hierna werd nog een film vertoond over „Heemskerk van vroeger" die in 1948 werd opgenomen. Ondanks het feit dat dit be trekkelijk kortgeleden is, gaf een vergelij king met de situatie van thans stof tot nadenken. Met de uitbreidingen van thans is het beeld reeds ingrijpend gewijzigd. Na de pauze volgde het optreden van de accordeonist Joop Theunisz, die een groot succes boekte. De avond werd bijgewoond door burgemeester H. Nielen, vergezeld van zijn echtgenote. groti-ngsbehandeling geen doorgang te doen vinden. Zij verzoeken uw college na te gaan of het mogelijk is de voor dit doel uitgetrok ken gelden te bestemmen ter verzachting van het lot der uit hun vaderland verdre ven Hongaren. Hoogachtend', de voorzitters der democrati sche partijen vertegenwoor digd in de Raad van Velsen, w.g. v. Dongen (C.H.U.) Heykoop-v. Reekum (V.V.D.) Lips (A.R.) Nayens (K.V.P.) v. Os v. d. Abeelen (P.v.d.A.) Inmiddels is door de secretaris der ge meente namens het gemeentebestuur mee gedeeld, dat gezien de omstandigheden de maaltijden niet zullen doorgaan en dat er ten aanzien van het einde der middagzit tingen rekening gehouden wordit met de mogelijkheid van op en neer reizen van vele raadsleden. Albireo, 21 te Chalna. Appingedijk, 21 v. Norfolk n. Curasao. Alwaki, 22 te Amsterdam. Anker, 21 te Amsterdam. Amor, 22 te Lelermo. Antonia, 22 te Pladju v. Pulubukom. Alamak, 21 v. Vitoria n. Ilheos. Alioth, 22 te Santos v. Rio de Janeiro. Alblasserdijk, 21 820 m. o.n.o. Bermuda n. Havana. Amstelkroon, pass. 21 Sombrero eil. n. W'stad. Breda, 22 te Antwerpen. Baud, 22 te Makassar v. Surabaja. Britsum, 21 360 m. o.n.o. Flores n. Key West Borneo, 21 400 m. n.o. St. Helena n. St. Vincent. Blommersdijk, 21 400 m. z.o. Cape Race n. Antw. Bengalen, 22 v. Las Palmas n. Genua. Caltex Utrecht, 22 te Hoek v. Holland verw. Caltex The Hague, 23 te Philadelphia verw. Crania, pass. 21 Kaapstad n. Bombay. Caltex Utrecht, 22 te Rotterdam. Clavella, 22 te Okha. Cradle of Liberty, 21 315 m. z.o. St. Helena naar Philadelphia. Cleodora, 21 420 m. n.o. Guadeloupe n. Aruba. Camitia, 21 530 m. z.w. Galapagos arch. n. Curagao. Calamares, 22 te Puerto Cortes. Cycloop, 22 te St. Nazaire. Caltex Rotterdam, 29 te Rotterdam verw. Daphnis, 24 te Guanta verw. Diemerdijk, 21 v. Los Angeles n. Balboa. Dorestad, 21 370 m. n.o. Diego Garcia n. Fao. Duivendijk, 22 te Los Angeles. Duivendrecht, 21 180 m. w.n.w. B'muda n. Londen. Erinna, 23 te Singapore. Esso Nederland, 21 100 m. n. Dakar n. Mena Al Ahmadi. Ena, 21 270 m. n. Belem n. Trinidad. Eendracht, 22 v. Gibraltar n. Spezia. Eenhoorn, 22 v. Almeria n. Rotterdam. Elizabeth B, 21 v. Corpus Christi n. Philadelphia. Esso Den Haag, 21 345 m. z.o. New Orleans n Corpus Christi. Felipes, 22 te Sambu v. Pladju. Garoet, pass. 21 Reunion n. Rotterdam. Graveland, 22 te Rio Grande. Gaasterkerk, 22 v. Shanghai n. Kobe. Gadilla, 22 v. Hongkong n. Miri. Charis, 20 v, Georgetown n. Paramaribo. Hersilia, 21 te Quanta v. Trujillo. Hilversum, 22 v. Melbourne n. Kwinana. Hydra, 21 560 m. n.o. Flores n. Amsterdam. Hecuba, 22 te Ciudad Bolivar. Helena, 21 600 m. n.o. San Juan n. San Juan. Heemskerk, 22 200 m. z. Dakar n. Las Palmas. Java, 23 te Colombo. Japara, 30 te Mombasa verw. v. Djakarta. Johannes Frans, 22 te Lissabon. Kalinga, 21 v. Durban n. Engeland. Kermia, 21 te Rotterdam. Korovina, 22 te Southampton. Kaimana, 22 te Belawan v. Olehleh. Kalianda, 22 te Morotai v. Ternate. Karimata, 21 te Southampton v. Antwerpen. Kara, 21 1340 m. o. Buenos Aires n. Buen. Aires. Koningswaard, 21 1700 m. z.w. Pitcairn n. Balbao. Kot.a Inten, 21 400 m. o.n.o. St. Helena n Dakar. Katelysia. 21 30 m. z.w. Aruba n. New York. Keizerswaard, 22 te Curagao. Lissekerk, 22 rede Kuweit. Leersum, 23 te Houston. Loosdrecht, 22 v. Abadan n. Bushir. Marpessa, 22 te Norrkoping. Mataram, pass. 21 Gibraltar n. Bona. Merwede, 21 v. Las Palmas n. Huil. Meliskerk, pass. 22 Gibraltar n. Dakar. Malvina, 23 te Singapore v. Balikpapan. Merkerk, 22 te Kaapstad v. Las Palmas. Maasdam, 21 220 m. o. New York n. Halifax. Maureen, 22 te Stettin. Megrez N, 21 v. Ilheos n. St. Vincent. Modjokerto, 22 te Khorramshahr. Nestor, pass. 21 Ouessant n. Amsterdam. Nigerstroom, pass. 21 Ouessant n. Amsterdam. Oostkerk, 22 te Melbourne. Overijsel, 22 te Rotterdam. Osiris, verm. 21 v. Barranquilla n. Cartagena. Oostkerk, 22 te Melbourne. Meerkerk, 22 te Kaapstad v. Las Palmas. Las Palmas. Oldekerk, 22 v. Bangkok n. Hongkong. Peperkust, 21 v. Amsterdam n. Hamburg. Prins willem v. Oranje, 21 v. R'dam n. Montreal. Phrontis, 22 v. Durban n. Las Palmas. P. G. Thulin, pass. 21 Mona n. Portland. Prins Johan Willem Friso, 21 720 m. o.n.o. aaK Race n. Quebec. Pygmalion, 22 te St. Lucia. Rotti, pass. 21 Finisterre n. Amsterdam. Raki, 21 ten anker te Smarang v. Tj. Priok. Roepat, 22 te Khorramshahr. Ridderkerk, 21 v. Bremen n. Hamburg. Rondo, 22 te Surabaja v. Smarang. Sibajak, 21 te Kaapstad. Stad Haarlem, 22 te Melilla. Stad Maassluis, 22 v, Middlesbro n. Narvik. Slamat, 22 te Singapor v. Priok. Straat Cook, 24 te Fremantle v. Durban. Siaoe, 22 te Rangoon. Stad Arnhem, 21 700 m. z.o. Ph.delphia n. Ph. Stad Arnhem, 21 700 m. z.o. Philadelphia naar Philadelphia. Stentor, pass. 21 Haiti op 15 m. n. Maracaibo. Tero, 22 te Rotterdam. Teucer, 21 te Colombo. Tamo, 22 te Montevideo. Tjipondok, 22 te Pt. Swettenh. v. Belawan Deli. Tabinta, 21 90 m. o. Abaco eil. n. Galveston. Tjitjalengka, pass? 21 zuidpunt Madagascar naar Lorenco Marques. Telamon, pass. 21 westp. Haiti n. La Guaira. Tarakan, pass. 22 Kaapstad n. Dakar. Van Neck, 24 te Shanghai verw. v. Tsingtao. Wieldrecht, 21 380 m n.o. St. Helena n. Bremen. Willem Barendsz, 21 1400 m. n.o. Guadeloupe n. Curagao. IJssel, 22 te Piraeus. Zijpenberg, pass. 22 Ouessant n. Melilla. Zuiderkruis 21 1020 m. z.w. Galapagos arch, naar Balbao. Zonnewijk, 21 135 m. z.w. eil. Puerto Rico naar Gibraltar. KLEINE VAART Ardeas, 21 dw. Oporto n. Lissabon. Berend N, 21 v. Plymouth n. Par. Confiance, 21 30 m. w. Swansea v. Cork n. Swans. Coolhaven, 21 20 m. z.z.w. Casquets n. Casablanca. Diannel, 21 bij Terschelling n. Delfzijl. Eagle, 21 te Royal Sovereign n. Antwerpen. Egbertha, 21 30 m. z.z.o. Dublin n. Cork. Geert Bodewes, 21 dw. Pt. Lyautey n. Catania. Henrica, uass. 2lVlissingen n. Duinkerken. Henrica B, 21 50 m. n. Grundkallen n. Hornefors. Herman Buisman, 21 Lizardhead n. Swansea. Hinde, 21 bij Terschellingerbank n. Rotterdam. Ida Jacoba, 21 60 m. n.n.w. Kp. St. Vincent naar Savona. Ilos. 21 90 m. n.n.o. Bougi n. Valencia. Kars, 21 te Kp. Gris Nez n. Duinkerken Margriet, 21 30 m z St Nazaire n Bordeaux. Matthew, 21 50 m o. Almargrundet n. Brunsbütt. Menkar, 21 v. Casablanca n. Rouen. Merak N, 21 120 m. w. St. Vine. n. Pto. Alegre. Mobydick, 21 120 m. n. Vilano n. Rouen. Neptunus, 21 te Wight n. Amsterdam. Nieuwland, 22 v. Grangemouth te R'dam verw. Noord, 21 te Viissingen n. Alblasserdam. Noordkaap, 21 dw. Drogden n. Stockholm. Poortvliet, 21 3 m. v. Longship n. Westport. Rio, 21 te Gravesend n. Rotterdam. Rubato, 21 v. Hamina n. Poole. Rijnhaven, 21 15 m. n.w. Ile de Bas n. Rotterdam. Sint Walburg, 21 300 m. w. Ouessant n. IJsland. Tasmanië, 21 dw. Borkumrif n. Antwerpen. Tempo, 21 70 m. z.w. Ouessant n. Gent. Thames, 21 te Thames n. Rotterdam. Vesta, 21 70 m. w. Tersch.bank n. Boston. Wexford, 21 70 m. w. IJmuiden n. Koog a.d. Z. Wim, 21 30 m. w. Casquets n. Dordrecht. Zuiderzee, 21 50 m. n.w. Loire n. Swansea.

IJmuider Courant | 1956 | | pagina 17