Begroting aangeboden in de gemeenteraad van Castricum KERBECO Havenberichten Wereldtentoonstelling 1958 bij Brussel is reeds in aanbouw IEN OP ZEE Tekort van f 184.000 Een leerboek voor de Hongaren Nederlanders en Canadezen waren de eersten die aan de slag gingen Voor Nederland 25000 vierkante meter 17 Reservaat voor Veluws edelhert te Ede Dr. Mansholt in Oostende Brigadier J. Baart overleden In een hotel [ïn on hotel]. Szallodaban. Hier is het goed, het is hier warm en er is [hir ïszt c^mt tïsz hir vArdm ön er ïszj Itt jó. itt meleg van cs een rijkdom aan bomen. Daar houd ik van. Hé, [an rejkdom fan bóman dar haut ïk fan hé] jakban valógazdagsdg van itt. Ezt szcretem. Te, Piet ga jij eens nan de [pit c/ia jej onsz an kellner zeggen, dat hij een goede geschikte kamer {keinor zechon dat h >j 8n c/mijo pftosz'fkto kamor] pincérnek, hogy egg jó mcgfclclö szobut voor me klaar maakt, hij mag niet te hoog jfór mo klar makt hej mach uit to hécA] készitscn clo ncknn, ne leggen nagyon r.iagasav, Ned. Bond Vervoersperso- neel toont flinke groei Onenigheid in de Franse socialistische partij Mollets positie wordt bedreigd door revolte Zaterdag intocht van de Sint VRIJDAG 23 NOVEMBER 1956 De gemeenteraad van Castricum was donderdagavond bijeen, ter afdoening van een niet belangrijke agenda. De voorzitter, burgemeester C. F. Smeets, herdacht in zijn openingswoord de vele offers die zijn gebracht in Hongarije en de talrijke verzetsstrijders die hun strijd voor de vrijheid van hun land met de dood of depor taties moesten betalen. In felle bewoordingen gaf de voorzitter zijn afkeer te ken nen over de verradelijke aanval op 4 november, een datum die nog lang in het ge heugen zal blijven, meende hij. Het had de burgemeester goed gedaan dat de bevol king van Castricum zo spontaan had geofferd. Na een bemerking op de notulen door de heer Bollen (C.B.), ging de raad ak koord met het niet verlenen van subsidie aan de Koninklijke Nederlandse Automo biel Club, daar men reeds gelden heeft ge voteerd voor de A.N.W.B. Besloten werd aan de heer G. Toorn- stra, hoofd van de Centrale Lagere School de woning Bakkumenstraat 14 te verhuren tegen een huurprijs van f 562,50 per jaar. Een subsidie aan de Nederlands Her vormde Gemeente, groot f 1200 voor het aanbrengen van een Sprinklerinstallatie in de kap van dat kerkgebouw werd ver leend, waarna een geldlening ten bate van de woningbouw werd behandeld. Hierover bleken de meningen verdeeld. De heer Bollen voelde er niet veel voor om gronden beschikbaar te stellen voor mensen van buiten de gemeente. Hij meende zelfs zijn stem aan het voor stel niet te kunnen geven. De heer Beyersbergen van He negouwen (r.k.) was van mening dat van een bepaalde verhouding in het ver strekken van grond niet veel terecht zou komen. Hij vond de oplossing: bij een blok van 6 woningen vier voor gemeentenaren en twee voor mensen van buiten heel aar dig bedacht, doch de praktijk zou volgens hem wel anders zijn. Daarom voelde hij ^r ook niets voor om mensen van buiten gronden te garanderen. De voorzitter merkte op, dat het hier niet ging om het toestaan van gron den. Het is een principieel besluit en bij elke aanvraag om bouwgrond, zal het oor deel van de raadsleden worden gevraagd, zo zei hij. Deze toezegging kon de heer Beyersbergen echter niet tot andere ge dachten brengen. Over de oplossing die was gevonden om tot de bouw van een r.k. school voor ge woon lager onderwijs, een gymnastieklo kaal en een school voor uitgebreid lager onderwijs te komen, had men niets dan lof. De voorzitter gaf een groot deel van de eer aan de heer Beyersbergen en aan de directeur van gemeentewerken, die hadden bereikt dat van de aanneemsom een gedeelte kon worden afgetrokken. De heer Beyersbergen echter, wees die dank en lof terug naar de voorzitter, want in hoofdzaak zou het zijn werk zijn geweest dat bezuinigingen konden worden door gevoerd die het mogelijk maakten, dat de bouw van de scholen eindelijk doorgang kon vinden. Verbeteringen voor de brandweer De carrosserie van de trekker-manschap- penwagen van de brandweer vertoonde zul ke ouderdomsverschijnselen, dat het colle ge naar andere middelen had uitgezien. Men meende een oplossing te hebben ge vonden, door op de oude truck een nieuwe bak te laten bouwen., welke dan dienst baar kon zijn bij de Plantsoenendienst, terwijl het in de loop van de jaren niet duurder zou zijn om voor de brandweer een nieuwe wagen aan te kopen.. De heer K a a n d o r p (r.k.) vond het maar gelukkig dat een en ander oud was geworden, zonder dat het veel was ge bruikt. Hij zou gaarne zijn stem aan het voorstel geven. De anderen deden het stil zwijgend. Over de nieuwe indeling van het strand werd nogal het een en ander gezegd en raadgevingen geuit aan het adres van het college. De heer B e r 1 e e drong er met klem op aan dat men zou toezien dat er niet werd onderverhuurd, wat door B. en W. werd toegezegd. De heer Twisk (r.k.) meende in het belang van de gezondheid te handelen, als hij aandrong op het slaan van een pomp in een bepaald vak, waarna een verhande ling volgde over het doordringen van zout water in het land, als men het zoete water weghaalde en de bezwaren welke hieraan verbonden waren. Bovendien was het vol gens de voorzitter in geen geval zeker, dat er ter plaatse goed drinkwater te vinden zou zijn. De kans. dat door het verhuren van een paar percelen ook inwoners in de gelegen heid zouden komen iets te verdienen, werd algemeen gewaardeerd. Liefhebberij Tijdens de stemming over de benoeming van mejuffrouw K. C. Liefhebber te Alk maar als vakleerkracht in nuttige hand werken aan de openbare ULO-school, meende een van de heren dat er aardig „geliefhebberd" werd. Met algemene stem men werd mejuffrouw Liefhebber dan ook benoemd. Zij was de enige kandidate. De voorzitter sprak de wens uit, dat zij in het belang van het onderwijs werkzaam zou zijn. ADVERTENTIE Oorlog komt er gelukkig niet! Als u uw verlovingsringen koopt Wel blijft de tweestrijd. Maar ook deze is zo van de baan. bij de verlovingsringenspecialist MARTIN UITTENBOGAARD Schoterweg 35 - Telefoon 16261 Oudste firma in de lande De Castricumse Kleufenschoolvereniging had het gemeentebestuur verzocht te wil len bevorderen, dat de onder haar beheer staande kleuterscholen werden omgezet in openbare kleuterscholen. De kleuteronderwijswet kent deze om zetting van een bijzondere school in een openbare kleuterschool niet. Alleen als de raad zou beslissen tot oprichting van twee openbare kleuterscholen, zou de gevraag de omzetting een feit kunnen zijn, waartoe dan'ook een voorstel aanhangig was ge maakt. Mevrouw Jacobs e (Arbeid), meende namens heel veel ouders de dank aan het college en de raad te moeten overbrengen voor de betoonde hulp. Zij was er van overtuigd, dat het langdruige proces niet de schuld van B. en W. is geweest en sprak de hoop uit, dat de kleuters nu spoedig gebruik zullen kunnen maken van de school. Ter financiering van de bouw van diver se scholen en voor de uitbreiding van de zuivelinstallatie en de afvoer van het rioolwater naar het Alkmaardermeer, be sloot de raad B. en W. te machtigen tot het aangaan van een kasgeldlening, groot f 2.000.000. Daarnaast besloot men een krediet in rekeming-courant met de n.v. Bank voor Nederlandse Gemeenten te 's-Gravenhage voor het jaa-r 1957 vast te stellen op maxi maal f 500.000. Met de Nederlandse Middenstandsbank n.v. te Amsterdam werd een rekening- courant-overeenkomst aangegaan tot een bedrag van f 200.000, onder bepaalde voor waarden. Aan het slot van de vergadering hebben vele leden, met de voorzitter aan het hoofd, hun bevreemding en teleurstelling uitge sproken over het feit dat zo weinigen in Castricum zich geroepen gevoelen deel te nemen en lid te worden van Bescherming Bevolking. Volgens de heer B e r 1 e e heeft het er veel van dat men eerst in de narigheid moet zitten, willen sommige mensen de waarde en noodzakelijkheid van dergelij ke instellingen erkennen en algemeen werd het als fout aangeduid, dat men destijds had doen uitkomen, dat het werk van de B.B. niet bestemd was voor forensen. De voorzitter was ook van mening, dat men alles in het werk moet stellen om BB'ers aan te trekken. Geld is er genoeg te krijgen, zo zei hij, maar mensen komen niet. Het zou ook te proberen zijn om eens oefeningen in het openbaar te houden, meende de voorzitter. Mevrouw Verhoef (r.k.) zou willen adviseren niet. te wachten met het maken van reclame. Men kan rooit te vroeg zijn. was haar mening. Aan het slot van de ver gadering heeft de voorzitter de begroting van de gemeente over het jaar 1957 aange boden. De begroting sluit met een nadelig saldo van f 184.0Ó0, waarvoor het college hoopt een verhoogde bijdrage uit het gemeente fonds te ontvangen. Men besloot met de behandeling van de begroting te beginnen op dinsdag 18 de cember, om 10 uur 's morgens. Als gewoonlijk leverde de rondvraag weer veel kleine dingen op, waaronder weer de „lelijke muur" in die mooie win kelstraat en enkele leden zouden gaarne zien dat van gemeentewege hierin werd voorzien. De voorzitter was hiertoe niet bereid en las een rapport van deskundigen voor, die van mening waren dat de aannemer bij de bouw het voordeeltje heeft gehad, dat er een huis naast stond en hij dus niet behoefde te voegen. Dit zou volgens de voorzitter alsnog moeten gebeuren. Hierna ging de raad in besloten zitting. Op donderdag kwamen in IJmuiden bin nen: Dagmar van Leningrad, Pladda van Rotterdam. Marie Louise van Londen. Vasi- liki van Algiers. Zeevaart van Felixtown. Oostenburg van Antwerpen. Dido van Ant werpen. Paletas van Lissabon. Bore VII van Jakobstadt, Petun van Otterbacken. Wester- dok van Londen. Rijnstroom van Londen. Wexford van Goole. Rhein van Leningrad. Mary Blanca van Philadelphia. Rondane van Rotterdam. Liselotte van Rotterdam. Bull finch van Londen. Gezina Henlrika van Huil. Somalegro van La Coruna. Uribitarte van Melilla. Unitas van Tynemouth. Isar'stein v. Antwerpen. Lingestroom van Huil. Vertrokken zijn: Ivoorkust naar Antwer pen. Makkum naar Geffle. Flevo naar Ham burg. Roland Russe naar Le Havre. Term naar Harlmgen, Penhir naar Boulogne. Eemsborg naar Domsö. Oranjestad naar Dover. Aagtekerk naar Bremen. Stad Am sterdam naar Golf van Mexico. Oosterborg naar Stockholm. Zeevaart naar Antwerpen. Argos naar Hamburg. Tucker naar Hamina. Grimm naar Antwerpen. Eemstroom naar Londen. Mercia naar Helsingborg. Ilias naar Rotterdam. Rien Teekman naar Kopenhagen. De gemeente Ede heeft in de uitgestrek te bossen van de Hindekamp een ongeveer zestig hectaren groot reservaat voor her ten ingerichten, waarin zich op het ogen blik waarschijnlijk reeds een vijftiental edelherten, alsmede twee reeën bevinden. Men wil het Veluws edelhert, dat op een steeds kleiner wordend gebied wordt terug gedrongen, voor uitsterven behoeden. Ook wil men pogen door selectie weer een zui ver type van het Veluws edelhert te krijgen. De meeste op het ogenblik nog in het vrije revier levende dieren hebben name lijk te veel vreemd bloed gekregen van in vroeger jaren uit het nationale park „De Hoge Veluwe" ontsnapte en daar geïmpor teerde Silezische herten. De conditie van het vrij levende hert laat de laatste decen nia te wensen over. Het kan in de bossen 's winters niet voldoende voedsel meer vinden om tot volle wasdom te komen, hetgeen het duidelijkst merkbaar is aan de ontwikkeling van het gewei. De meeste bokken en dan moeten het nog flinke zijn hebben op het ogenblik „hongerge- weien", waarvan het gewicht omstreeks drie kilo bedraagt. Het wordt echter mo gelijk binnen enkele jaren weer bokken te krijgen, die een gewei met een gewicht van circa twaalf kilo zullen torsen. Het hertenreservaat in Ede zal niet voor het publiek opengesteld worden. „Het leren zien van schilderijen" Voor de ouders der leerlingen van de Jan Ligthartschool gaf de heer J. F. Schultink uit Amsterdam gisteravond in de gym nastiekzaal van deze school een lezing over „het leren zien van schilderijen". Spreker begon met behulp van lantaarn plaatjes het verschil tussen een tekening en een schilderij te tonen. Bij de tekenaar spreekt het oog en bij de schilder het hart. De tekenaar tracht het uiterlijk van het onderwerp tot in de finesses ip het platte vlak weer te geven, zei de heer Schultink. Als voorbeeld zagen de aanwezigen een van de eerste zelfportretten van Rembrand, dat tot in de uiterste puntjes een getrouwe weergave van het voorbeeld poogt te zijn. Vele schilderijen-reproducties passeer den nog de revue, van Gerard Dou tot en met Picasso. Ondanks de beperkte tijd stond de heer Schultink toch enkele ogen blikken stil bij een „Huishouden van Jan Steen". Hij bewees hoe zo'n schilderij, dat schijnbaar een achteloos samenraapsel is van personen en dingen toch een tot in alle onderdelen uitgewerkte knappe compositie is. De heer A. G. Lindhout, voorzitter van de oudercommissie, die deze avond opende, merkte op dat het voor hem niet verwon derlijk was dat er weinig belangstelling voor deze avond bestond. Zonder hoofdelijke stemming en ook door gebrek aan tegencandidaten werden mevrouw G. Paardekoper-Rombout en de heer R. Bodegraven respectievelijk tot secretaresse en voorzitter van de ouder commissie gekozen. CCÖ0©0©00C0000<*Ö00Ctt00CO000000©Q<XO000CO0C©0CO®0000©00000^ De Nederlandse minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening dr. S L Mansholt is donderdag ontvangen in het stadhuis te Oostende, bij gelegenheid van het bezoek dat het Nederlandse hospitaal- kerkschip „De Hoop" aan de haven brengt. In de afgelopen nacht is te zijnen huize plotseling overleden de Beverwijkse bri gadier van de gemeentepolitie, de heer J. Baart Hij werd 47 jaar oud en kwam in 1943 in Beverwijkse dienst. Op 1 septem ber 1956 werd hij bevorderd tot brigadier- rechercheur. Hij heeft zich de afgelopen dagen bezig gehouden met de registratie van de in Wijk aan Zee ondergebrachte Hongaarse vluchtelingen. De thans overle dene was ouderling van de Gereformeerde Kerk te Beverwijk. Weinig vandaag De kleine vaart was vandaag present met 4000 kg tong en 200 kisten schol. Een span sardienvissers (UK. 115 en 94) was er met 30 kisten sardien en drie loggers kwamen omstreeks negen uur aan de af slag met 800 kisten haring. Wat de vis opbracht Voor de export ging de grootmiddel tong voor f 3,50f 3,90 van de 'hand, klein- middel voor f 3,10, tong 1 voor f 2,60 f 2,80 en tong 2 voor f 2,10f 2,30. Grote torbot maakte f 2,15f 2,40, grote-, mid del- en zetschol f 56f 61. Schol 1 noteer de f 58f 66. De binnenlandse handel kocht de schol 2 voor f 55f 66 en schol 3 voor f 33f 48. Sardien in kisten van 40 kg haalde f 17,50f 19,50. Haring was bij het afsluiten van deze rubriek nog niet verkocht. Haringvangsten Vangsten in de nacht van donderdag op vrijdag' KW. 19 25 k„ 47 60, 70 10. 168 40, 170 30, 15 35. 29 34, 32 10, 40 5, 2 20, 23 10, 138 50, 147 190, 45 100, 127 20, 175 20. 129 10, 163 20, 18 20, 38 45, 48 30, 95 30. 130 25, 151 15; IJM. 75 20; SCH. 107 17; Uit halve vleet 140 15, 41 34, 49 17, 5 50, 14 20, 73 55, 37 10; Kanaal: KW. 16 85, 43 110, 85 200. 110 140, 20 50, 74 200, 7 170, 9 170, 25 100, 22 5, 141 60; IJM. 283 20. Geen vangst 54, 123 en 39. Gemiddelde vangst Hollandse wal; 35 k. Gemiddelde vangst Kanaal: 85 k. Export verminderd De Nederlandse uitvoer van pekel- en steurharinig heeft volgens opgave van de Dienst der Nederlandse Haringcontrole in het derde kwartaal van dit jaar 11.840.135 kg netto bedragen ter waarde van f 7.554.035, tegen 13.861.367 kg ter waarde van f 7.884.302 in de overeenkomstige pe riode van 1955 en 14.960.543 kg ter waarde van f 8.849.643 in het derde kwartaal van 1954. Van deze uitvoer ging o.m. 2,9 miljoen kg ter waarde van f 1.684.645 naar België, 3.245.500 kg ter waarde van f 1.843.000 naar Oost-Duitsland, 2.213.813 kg ter waar de van f 1.627.904 naar West-Duitsland, ruim 1 miljoen kg ter waarde van f 559.314 naar Frankrijk en ruim 1 miljoen kg ter' waarde van f 683.644 naar Noorwegen. In het derde kwartaal werd uitgevoerd door exporteurs gevestigd in Scheveningen 4.5 miljoen kg ter waarde van f 2.834.684, in Katwijk 3.4 miljoen kg ter waarde van f 2.050.938, in Vlaardingen 3.3 miljoen kg ter waarde van f 2.325.222. En op zee De nachtvangsten van de kotters liepen vannacht van 70 tot 160 kg tong en 3.5 manden vis; donderdag werden overdag 40 tot 80 kg tong en 1-5 maaden vis scheep- gehaald. In het Kanaal hadden de vleetlogigers gisteren goede vangsten. De resultaten lie pen 200-300 kantjes. Ook de „iDrkje" had een goede dag, maar de schipper meldde niet hoeveel hij had gevangen. Dat er thans iets meer haring wordt gevangen, was vandaag in de IJmuidense vishal té merken. In de loop van de dag liepen een aantal loggers uit het Kanaal binnen met ongeveer 1500 kisten haring. Om de Noord was het weer gisteren iets beter: de dagvangsten liepen van 150—200 manden hoops, meest makreel en schelvis. De „Tzonne" meldde een trek van 50 man den schelvis en de „Vikingbank" een trek van 60 manden, waarvan 30 manden over bleven. n„ TT Teruggekeerd DE IJmuidense trawler „Vios 1" iJm. 24 die donderdagmiddag naar zee ging, keeZ de in de namiddag terug in de vissers haven, daar de ketel lek bleek te zijn. „Scheywijck" en „Parkzicht" deelden de punten in nederlaag-toernooi De wedstrijden in het Nederlaag-toernooi om de zilveren beker hebben voor twee derde gedeelte plaats gehad. Nog vier wed strijden en de uitslag zal bekend zijn. Deze keer had een ontmoeting plaats tus sen „Scheywijck" en „Parkzicht", beiden te Beverwijk. Liefting speelde'in d'eze wed strijd ook voor Berghuis. De resultaten waren: Zaterdag zal bij de Staatsdrukkerij een boekje verschijnen waaruit Nederlanders niet alleen Hongaars kunnen leren maar Hongaren ook Nederlands. Het boek. wordt op initiatief van de heer A. J. van der Toorn, tezamen met zijn vrouw, een Hongaarse vluchtelinge uit 1920, met een staf van medewerkers samen- gesteld. Op de foto ziet men de heer Van der Toorn (telefonerend) en zijn medewerkers. Hieronder een reproductie van een pagina uit het boekje, dat kennelijk in grote haast is samengesteld. Péter incnj csak, mondd csak meg a DOOOOOOOOOOOOO DGOOOOOOOOOOOO xxxxxoooocxxxx)cooooocoooocxxxxxxxxx5oc>oooooo ADVERTENTIE voor al uw LEDEREN KLEDING KERKHOF - Anegang 21 - Haarlem C onsolidatiecongres in Utrecht gehouden Gisteren werd in Utrecht het consolida- tiecongres gehouden van de Nederlandse Bond van Vervoerspersoneel. Op 22 decem ber van het vorig jaar is deze nieuwe bond opgericht, waarmee binnen het N.V.V. al het georganiseerd personeel van de spoor wegen, het wegvervoer, de binnenscheep vaart en van de havens in één organisatie is bijeen gebracht. De voorzitter van het hoofdbestuur, de heer TI. J. Kanne, gaf een overzicht van het vele wcr':, dat in de afgelopen tijd is verricht om de 404 afdelingen van de samengevoegde drie bonden zodanig te rangschikken, dat het grootst mogelijke praktische resultaat te bereiken is. Voorts besprak de heer Kanne de ver tegenwoordiging van de verschillende groe peringen, de inrichting van een contri butieregeling, alsmede verdere administra tieve maa' egelen. „Al dat werk is nu afgelopen, de af delingen i'jn goed bemand en wij zijn nu bij elkaar om dat alles te consolideren", aldus de heer Kanne. Intussen is het aan tal leden van de nieuwe bond met twee duizend leden toegenomen, zodat op het ogenblik een ledental van 42.000 ruim is overschreden. Het bestuur werd als volgt samenge steld: voorzitter de heer H. J. Kanne en leden van het dagelijks bestuur de heren G. J. H. Alink, W. A. Kieboom, H. W. Koppens, A. W. Korbijn, R. Laan Jr., J. de Later, J. Scheffers en Th. Smeding. Er werd besloten de algemene vergade ringen van de bedrijfsgroepen in maart 1957 te houden en de bondsraad tot 1 april 1957 te doen bestaan uit de vertegenwoor digers van de afdelingen, het hoofdbestuur, de bezoldigde tuurders, de dagelijkse bedrijfsgroepsbesturen en de overige leden van de centrale bedrijfsgroepsbesturen. Schorsenerenveiling Op de donderdag gehouden schorseneren- veiling was een aanvoer van 50.000 kilo. Er was een levendige handel, waarbij de prijzen weer iets hoger lagen dan vorige week. Voor de sortering 1 A werd tot f 0,77 per kilo be taald, de sortering 1 B liep op tot f 0,60 per kilo. Er was bovendien nog een aanvoer van 11.000 kilo peen die van f9,90tot f 14,90 per kilo noteerde. Een partij sjalotten werd niet verkocht. 130 130 40 17 2 102 102 30 11 2 61 35 31 7 0 61 55 31 8 0 „Parkzicht": 4 140 131 40 14 0 L. v. d. Zon 90 79 30 11 0 86 86 27 14 2 N. Springveld 70 70 31 13 2 4 (Van Onze correspondent in Parijs) De gebeurtenissen van de laatste tijd hebben de positie van premier Mollet niet steviger gemaakt. De regering, die de ge bruikelijke levenstijd van acht tot negen maanden al ruimschoots achter de rug heeft, wordt niet of nauwelijks bedreigd door de andere en speciaal rechtse partijen. Alle waarnemers zijn het er over eens dat er geen regering te formeren valt zonder de deelneming, of althans de steun, van de socialisten. Verschillende partijen vinden het bovendien lang niet onaange naam dat Mollet in Algerije nog wat gloeiende kastanjes uit het vuur haalt. In Mollet's eigen partij begint het echter be denkelijk te rommelen. Vele partijleden begrijpen al geruime tijd weinig van Mol let's beleid, waarvan ze het socialistische of enkel maar linkse, signatuur terecht moeilijk konden herkennen, maar nu valt er ook op de „hogere" étages een dui delijke onrust waar te nemen. De oud-minister prof. André Philip heeft een manifest opgesteld, waarin de bijeen roeping van een bijzonder partijcongres wordt geëist. Ongeveer de helft van de socialistische kamerfracttie heeft die op roep al met een handtekening bekrach tigd. In dat manifest worden strenge woor den gesproken over ''e regeringspolitiek met betrekking tot de Egyptische kwestie en de houding van minister Lacoste in Algerije en minister Ramadier in het financiële en economische domein wordt zo mogelijk nog feller aangevallen. Er is, achter de coulissen, al sprake van dat Mollet wat ballast zou afwerpen door Ra madier te vervangen door Lacoste, zodat dan tevens een wat liberaler figuur naar Algerije zou kunnen worden afgevaardigd. Maar het is de vraag of de premier met zo'n afgezaagd spelletje van stoeltje-ver wisselen de situatie nog zal kunnen red den. Zijn kracht schuilt in het feit dat hij als secretaris-generaal van de socialis tische partij, de SFIO, het partijapparaat nog in handen heeft, maar op een bij zonder congres zou hem die greep kunnen ontglippen. Dat de persoonlijke relaties tussen de premier en zijn medewerkers in de re gering ener- en de weerbarstige socialis tische Kamerleden anderzijds, veel aan hartelijkheid hebben ingeboet, is te be grijpen. Een ongeluk voor Mollet is daar bij dat hij niet zo heel veel recht van spreken en voor verontwaardiging heeft. Tien jaar geleden zat de huidige minister van Financiën en Economische Zaken, Paul Ramadier, op de stoel van Mollet en toen was hij het die als voorman van de linkse elementen zijn partijgenoot dwong binnen één etmaal af te treden. Het kan verkeren. Want nu wordt Mollet, die een te rechtse koers zou varen bedreigd door zo'n zelfde linkse stroming, welke vandaag echter onder leiding staat van de voor malige secretaris-generaal Daniel Mayer, die nu op zijn beurt de socialistische pre mier van zijn stoel probeert te stoten. Sint Nicolaas zal zaterdagmiddag zijn intocht maken in het dorp. De goedheilig man wordt aan de rand van Heemskerk opgewacht door het fanfarecorps „St. Cae- cilia", waarna het in optocht gaat naar het gemeentehuls, waar een ontvangst-comité gereed staat. Om drie uur wordt een rondgang door het dorp gemaakt. EVEN BUITEN DE BELGISCHE hoofdstad, op de Heyselvlakte, worden de ter reinen in gereedheid gebracht, waarop in 1958 de Wereldtentoonstelling zal ver rijzen. De bulldozers hebben tot nu toe ruim 130.000 kubieke meter grond verplaatst, de aanleg van een geheel nieuw en de verbetering van het bestaande wegennet maken gestadig vorderingen en de „ondergrondse" voor trams rond het tentoon stellingscomplex is bijna klaar. Wat de buitenlandse deelnemers betreft, Nederland en Canada waren de eerste landen, die op het terrein aan de slag gingen. Met de werkzaamheden op het Neder landse terrein, gelegen op een der mooiste punten in het park van Laken, werd op 1 september door een Nederlandse maat schappij een begin gemaakt. De eerste van de vierhonderd palen, die de grond in moesten, werd op 27 september geheid. Aan de rand van het 25.000 vierkante meter grote terrein is een ruime logies- barak gebouwd Daarin woont en slaapt de Nederlands-Belgische ploeg arbeiders, die onder leiding van uitvoerder M. de Ruiter uit Sliedrecht bezig is, orde in de chaos te scheppen. De „ruwbouw" van de Nederlandse afdeling, die „het water" als thema zal hebben, zal ongeveer tien maan den in beslag nemen. Voor de inwendige decoratie en de opstelling van de expositie blijft dan nog een maand of acht over. De Nederlanders zijn er zeker van dat hun inzending vóór 17 april 1958, de datunï waarop de tentoonstelling zal worden ge opend, gereed zal zijn, zelfs al zou de komende en de daarop volgende winter ons parten spelen. Zij zijn namelijk veel eerder dan de meeste andere landen aan het werk gegaan. Met het leggen van de fundering van de zo genoemde „Atomium", dat vlakbij de Nederlandse afdeling zal verrijzen, is men inmiddels gereed gekomen. Deze fun dering bestaat uit betonnen onderstellen met een diameter van '2 en een dikte van 2 meter, die rusten op 59 stalen heipalen. Aan dat werk zijn uitvoerige proefnemin gen voorafgegaan, die tot doel hadden de draagkracht van de fundering te bepalen Onder een anderhalf maal zo sterke druk als die van het Atomium bedroeg de af wijking niet meer dan 1,3 millimeter. Een te verwaarlozen afwijking, zo menen de deskundigen. Het „Atomium" wordt gevormd door een twee miljard maal vergroot model van een ijzermolecuul, geheel uit staal ver vaardigd en 110 rqeter hoog. De bollen krij gen een diameter van 18 meter en zullen voor het publiek toegankelijk zijn. Enkele maanden geleden werd begon nen met het leggen van de fundering van de 450 meter lange luchtbrug, die de bui tenlandse afdelingen zal overspannen en de parken van Ossegem en Laken met elkaar zal verbinden. Van die brug af zal de bezoeker een prachtig uitzicht hebben over de paviljoens van de deelnemende landen en de tuinen en plantsoenen, die overal zijn aangelegd. Ook aan de twee permanente gebouwen, die aan de reeds bestaande Eeuwfeest paleizen zullen worden toegevogd, wordt druk gewerkt. Deze gebouwen zullen een totale oppervlakte van ongeveer 44.000 vierkante meter beslaan. Er Is overigens niet weinig door de Belgen gegnuifd, toen bekend werd, dat men het onverantwoord achtte, de Eeuw feestpaleizen, waar omheen de Wereld tentoonstelling wordt gegroepeerd, hun oude aanzien te laten behouden. Deze pa leizen huisvesten de „kleine" Wereldten toonstelling van 1935 en zijn zo rede neerden de Belgen te bekend. De ma- jestueuse voorgevel van één der paleizen, die door vier reusachtige bronzen beelden wordt gesierd, zal nu tijdelijk achter een „schijngevel" schuil gaan. Maar die schijn- gevel zal, zo is beloofd, zo „echt" zijn, dat geen enkele vreemdeling deze vondst in de gaten zal hebben. Over de plannen van de buitenlandse deelnemers is tot nu toe in Brussel be trekkelijk weinig bekend gemaakt. Maar één ding staat vast: er wordt daar niet op een paar ton meer of minder gekeken en de Nederlandse industrie zal zich dus tot het uiterste moeten inspannen om de ver gelijking met de buitenlandse concurren tie te kunnen doorstaan. De Duitse afdeling neemt, met een op pervlakte van ruim 18.000 vierkante meter, de zesde plaats in onder de buitenlandse deelnemers. Er is een voorlopige begroting opgesteld, die ongeveer 12,5 miljoen mark bedraagt. De Engelse industrie gaat tegen de 7 miljoen gulden aan haar inzending ten koste leggen en de Zwitserse industrie be steedt er een miljoen of vijf aan. Daarbij dient in aanmerking te worden genomen, dat de aan deze landen toegewezen ter reinoppervlakte aanmerkelijk kleiner is dan die voor Nederland, waar de regering 6 miljoen gulden beschikbaar stelde en tot een bedrag van 1,5 miljoen gulden in een garantiefonds heeft deelgenomen. De benoeming van een commissaris- generaal van de Verenigde Staten bij de Wereldtentoonstelling werd in Brussel met een zucht van verlichting begroet. Zijn aanstelling heeft namelijk wel erg lang op zich laten wachten, maar zo heeft de commissaris, Howard S. Cullman, ver klaard „die vertraging halen wij wel in". Twee weken nadat hij was benoemd had hij zijn belangrijkste medewerkers uitgekozen en kwam hij al met opzien barende plannen en indrukwekkende cij fers voor de dag. De Amerikaanse deel neming zal drie grote paleizen in door schijnende plastic kleur omvatten. Voor lopig heeft de Amerikaanse commissaris- generaal de' beschikking over zeven mil- jóèn dollar. Later krijgt hij er nog acht miljoen dollar bij. Woensdag en donderdag zijn de buiten landse commissarissen-generaal in Brussel bijeen geweest. Zij zijn door de Belgische tentoonstellingsleiding op de hoogte ge steld van de vorderingen, die bij de op bouw van de tentoonstelling zijn gemaakt en hebben inlichtingen uitgewisseld over de stand van de werkzaamheden in de deelnemende landen. Ook de Nederlandse commissaris-generaal, mr. H. F. van Wal- sem, heeft deze vergadering bijgewoond. Ook is er een bijeenkomst geweest van architecten, technici en andere deskun digen uit een groot aantal op de Wereld tentoonstelling vertegenwoordigde landen, die hun gemeenschappelijke problemen hebben besproken.

IJmuider Courant | 1956 | | pagina 19