PHILIPS „Deel van Suezkanaal dat wij beheersen, weldra bevaarbaar" Steeds meer Europese landen rantsoeneren de benzine Nieuw filter geeft volle rookgenot Probeer vandaag nog deze King Size Oostenrij'k richt noodkreet om hulp tot de vrije wereld I. KAN ^"Hoe is het ontstaan?^ Vijftig jaar geleden Van dag tot dag Photoflux In stilte Butler in Lagerhuis: Geleidelijke terugtocht zou moeten eindigen na algehele vrijmaking Extra dekens voor Zweedse militairen U próéft dat u rookt! ZESTIGDUIZEND^HONGAREN Treinen gevraagd om de vluchtelingen zonder formaliteiten af te voeren Wat Kan Kan Kan Kan Alleen VRIJDAG 23 NOVEMBER 1956 3 Bevan op derde plaats in Labours schaduwkabinet Eisenhower laat staking in de havens opschorten 25 ct Omink ziet voorlopig af van proces tegen de Staat Elektromonteur gedood Egyptisch complot zou in Libanon zijn ontdekt Belgrado weigert visum aan pottenkijker uit Amerika ST. NICOLAAS GESCHENKEN HORLOGES van ƒ6.30 tot 630.— Dit woord: SNEU Gespannen en vijandige stemming in Port Said Burns plaatste zich aan hoofd van UNO-politie Wij hebb@n in zestig jaren Uit Haarlems Dagblad van 23 november 1906 >1 Wij Nederlanders, die de oren bereid willig spitsen voor de klaroenstoot der georganiseerde acties, lijken een zwak voor Mode te hebben. Georganiseerde acties en Mode zijn trouwens twee dingen, die veel met elkander te maken hebben. Wat is de opgelegde wisseling van kledij in snit en lengte bij de wisseling der seizoenen an ders dan een georganiseerde actie om de echtgenotes het geld hunner echtgenoten nuttig en kwistig te doen besteden? Doch ook andere georganiseerde acties hebben onze grote liefde, vooral wanneer zij kun stig worden gepropageerd en tot natio nale mode worden verheven. De nationale mode van dit moment is, helaas, gegroeid uit wat oorspronkelijk een edele, spontane humaniteit tot goede grondslag had. Hongarije wekte mede dogen, de Russische terreur deed afschuw en rechtvaardige toorn ontstaan. Daaruit kwam een nationale, bewogen hulpvaar digheid voort, die veel leed verzachtte en een schitterende kant van het Nederlandse karakter belichtte. Hongarije dreigt nu echter een natio nale mode te worden en daarvoor dient met klem gewaarschuwd. Niet de zucht tot „willen meedoen" en demonstratieve co- quetterie zijn de goede bases voor hulp vaardige menslievendheid, doch oprecht mededogen en daadwerkelijke humaniteit. Het demonstratieve karakter van sommige luide afschuw- en leedwezenbetuigingen maakt de beweegredenen verdacht en mis bruikt in feite het leed van de Hongaren. Er dreigt een nationale mode te ontstaan uit de Hongaarse tragedie en de symp tomen daarvan zijn zacht gezegd weerzin wekkend. „Hebt u zich al gedistancieerd?" is een soort van nationale seizoenleuze gewor den, die de onoorspronkelijken van geest bezwaart met een vermeende plicht. De plicht tot demonstratie, die niets van doen heeft met gewetensdrang, doch slechts symptoom moet heten van een zucht tot slaafse navolging, een vrees voor mense lijk opzicht, een buigen voor de „opinie". Een meedoen met datgene, wat de menigte plotseling als de „goede toon" beschouwt en waaraan zij onmiddellijk haar neiging tot oordelen en veroordelen ophangt. De achterklap sleurt op deze wijze het Hon gaarse epos door een nare, kleinzielige zifterij, die niets meer heeft uit te staan met karaktervastheid en adeldom. Wat is de waarde van het „zich distan- ciëren" dan nog? Zij kan een grote waarde hebben, als zij voortkomt uit gewetensdrang en oprechte verbondenheid met de lijdende mens. Doch als zij kennelijk bedoeld is als een re clamestunt, verhoogt zij het afstotende karakter van Russische moordpartijen door deze koelbloedig te gebruiken voor eigen doeleinden. Het leed van mensen te betreuren kan nooit een mode zijn. Het is een geestes gesteldheid, die permanent en wezenlijk bestaat in het innerlijk en dit innerlijk een duurzaam stempel geeft. Daarvoor zijn geen georganiseerde acties nodig. Daar voor is een oprecht, gevoelig en humaan mens nodig. En die zijn er vele. Zoek hen echter niet in betogingen of in spreek koren. Zoek hen in de stilte, de verborgenheid. En verenig u daar met hen. ADVERTENTIE „BINNENHUISJE" |^\l No. 4 (Frits Flits:) Een top-succes van 't kinderfeest Is 't nummer blindeman geweestl Mij hielp het blijde jeugdpubliek Aan menige geslaagde kiek; Geslaagd in elk geval omdat De lamp die in de flitser zat Was Philips „Photoflux", want zo Vermijd ik ieder risico I Allemaal Wij nemen Philips „Photoflux Bij ieder filmpje een paar stuksI (Van onze correspondent in Londen) In het Britse Lagerhuis is donderdag avond uitvoerig gesproken over de situa tie ten aanzien van Egypte en de aan drang van de UNO op Engeland, Frank rijk en Israel om ten spoedigste de ka naalzone te ontruimen. Butler, de plaats vervanger van Eden, deelde mede dat Engeland, als bewijs van zijn goede wil, besloten heeft een bataljon uit Port Said te laten vertrekken. In tien dagen tijd zal, naar verwacht wordt, het UNO-leger tot vierduizend man zijn aangegroeid. De ontruiming van Engelse en Franse zijde zal, zo meent men, geleidelijk moe ten geschieden. Butler kondigde aan, dat eind volgende week hopelijk het deel van 't Suezkanaal dat door de geallieerde strijdkrachten be heerst wordt, reeds bevaarbaar zal zijn voor schepen van tienduizend ton. In het belang van de wereldscheepvaart zal ook de rest van het kanaal onmiddellijk dienen te worden vrijgemaakt. Wanneer >van het Britse bergingsmateriaal, dat waarschijn lijk het beste is dat er bestaat, gebruik wordt gemaakt, dan kan, volgens nieuwe schatting in Londen, de opruiming mis schien al over zes weken gereed zijn. Bij Port Said zijn al twintig schepen ge licht of weggesleept. De helft van de ob stakels bevindt zich ten zuiden van El Kan tara. De Britse regering beschouwt de op ruiming van het kanaal als een kwestie, welke gescheiden dient te worden van de overige problemen. De blokkering van de vaargeul door Nasser was een daad van louter sabotage, welke niets te maken heeft gehad met de Brits-Franse militaire actie. Hij mag daarom niet weigeren zijn mede werking te verlenen aan een zo spoedig mogelijke opruiming. De oppositie in het Lagerhuis barstte in hoongelach uit toen Butler Nasser's optreden inzake het kanaal op deze manier aan de kaak stelde. Butler gaf ook de verzekering, dat Enge land thans niets wilde doen zonder de nauwste samenwerking met de UNO. Volgens Gaitskell, die door de conserva tieven bespot werd, is er echter geen enkele reden meer voor de Britse troepen om in Port Said te blijven. Integendeel dienen deze onmiddellijk heen te gaan om de op ruiming van het kanaal mogelijk te maken. De Britse regering weigert evenwel zich door Nasser de les te laten lezen. Deze heeft immers als voorwaarde voor zijn toestemming om het kanaal vrij te maken gesteld dat eerst de Brits-Franse troepen zullen moeten vertrekken. Engeland tracht thans de UNO ervan te overtuigen dat de Britten onmogelijk hals over kop kunnen heengaan. Het Britse plan is kennelijk gebaseerd op een geleidelijke terugtrekking. Het lijkt er op dat de En gelse regering het vertrek van de laatste Engelse troepen wil doen samenvallen met de algehele vrijmaking van het Suezkanaal. Waarschijnlijk zal Sellwyn Lloyd, de mi nister van Buitenlandse Zaken, die later op de dag in New York zal spreken, de En gelse politiek nader ophelderen Er zijn intussen nog zovele onzekerheden, dat be twijfeld moet worden of op alle vragen thans reeds een klaar antwoord gegeven kan worden. Een grote moeilijkheid vormt blijkbaar de nog al rekbare resolutie van de Assemblée, welke door Hammarskjoeld volgens Butler te eenzijdig is uitgelegd, doordat hij zich te veel concentreert op de controle van het staken van het vuren in plaats van op de vrijmaking van het kanaal en de andere, daarmee verband houdende, problemen. Daarom kan Engeland de eis van algehele ogenblikkelijke terugtrekking niet aanvaarden. De fanatici onder de conservatieven vroegen gisteren om de verzekering dat de Britse troepen niet teruggetrokken zullen worden vóórdat de regering er zeker van is dat de UNO-politiemacht in staat Is de internationale controle van het kanaal te waarborgen. In de resolutie van de Assem blée wordt, zoals men weet, inderdaad ge zinspeeld op een regeling van het kanaal conflict in de geest van het door achttien kanaalgebruikers geformuleerde program ma van zes punten. In Engeland gelooft men echter dat de kans op een oplossing van het kanaalprobleem, zoals de kanaal gebruikers deze oorspronkelijk hebben ge wild, thans verkeken is en dat zij in het beste geval genoegen zullen moeten nemen met het destijds door India voorgestelde vergelijk dat voorziet in de oprichting van een internationale adviesraad. LONDEN (Reuter) Aneurin Bevan, leider van de linkervleugel van de Labour- partij, is bij de verkiezing van de nieuwe parlementaire commissie der partij ook wel „schaduwkabinet" genoemd op de derde plaats van de ranglijst gekomen. Bij de vorige verkiezing in juni 1955 kwam hij op de zevende plaats. Er zijn twaalf leden van het schaduwkabinet gekozen. Harold Wilson, de economische deskundige van de partij, die eens met Bevan als mi nister in een Labourregering ontslag nam, kreeg de meeste stemmen. Alfred Robens, deskundige voor buitenlandse zaken, kwam op de tweede plaats. Hugh Gaitskell, de partijleider en zijn plaatsvervanger, James Griffiths, werden na het begin van de nieuwe zitting in het parlement reeds ge kozen. De and» re negen zijn: Mitchison, Callaghan, Greenwood, Sir Frank Soskice, Noel-Baker, dr. Summerskil, Brown, Younger en Fraser. Burggraaf Alexander of Hillsborough werd tot Labourleider in het Hogerhuis gekozen. NEW YORK (Reuter) President Eisenhower heeft verklaard de wet van Taft en Hartley te zullen toepassen om tij delijk een einde te maken aan de staking van havenarbeiders. Op grond van deze wet kan de rechter bepalen, dat de staking tachtig dagen wordt opgeschort. De president zei dat een voortduren van de staking „de gezondheid en veiligheid van de natie" in gevaar zou brengen. Hij heeft een commissie van drie benoemd, die voor zaterdag verslag over de staking zal uitbrengen. Daarna kan de president via het departement van Justitie een schorsing van de staking vragen aan de rechtbank. Het feilloze flitslampie NIEUW DELHI (Reuter) Bij Trichi- nopoly in India is vandaag ee" treinongeluk gebeurd. Volge"® h t leven berichten zijn vijftig mensen om het leven gekomen en vijftig gewond. Opeising van militaire inkomsten van krijgsgevangenen 19421945 De OMINK, de stichting tot opeising van militaire inkomsten van krijgsgevangenen 1942-1945, heeft afgezien van haar salaris eisen; zij heeft het civiele proces, dat te dien aanzien tegen de Staat werd gevoerd, geroyeerd. De stichting was in cassatie gegaan van het vonnis, uitgesproken door het gerechtshof te Den Haag. In dit arrest werd het vonnis van de Haagse rechtbank bekrachtigd De stichting had betaling van de achter stallige inkomsten van militairen van het K.N.I.L. gedurende de Japanse bezetting geëist. Deze eis werd evenwel niet toege wezen. Mr. C. R. C. Wijckerheld Bisdom en mr. K. van Rijckevorsel zouden heden voor de OMINK tegenover de Hoge Raad pleiten. Binnenkort, waarschijnlijk al in decem ber aanstaande, dient echter in cassatie de zaak van de ex-reserve majoor van het KNIL mr. Froeling, die eveneens van de Staat betaling van achterstallig salaris over 19421945 eist. Zowel de Haagse recht bank als het gerechtshof hebben zijn eisen toegewezen. De staat is echter voor het arrest van het gerechtshof in cassatie ge gaan. Voor oud-majoor Froeling zal wor den gepleit door mr. K. van Rijckevorsel. Indien ook de Hoge Raad de eiser in het gelijk stelt, is het waarschijnlijk dat ook de OMINK weer een nieuwe poging zal wagen. De 23-jarige monteur D. van Eijk van de N.V. Elektriciteitsfabriek IJselcentrale is te Havelte om het leven gekomen. Voor bijgangers troffen hem levenloos aan in de deuropening van een transformatorhuisje. Men vermoedt dat hij een vergissing heeft begaan en als gevolg daarvan door de stroom get if fen is. Het transformatorhuis- j» is ingeschakeld in het Tien KW-net. Het slachtoffer dat te Zwolle woonachtig is, laat een vrouw en oen kind achter. LONDEN (Reuter). In verscheidene Europese landen zijn rantsoeneringsmaat regelen en -plannen voor benzine getroffen. In het Saargebied is de benzine gisteren op de bon gegaan. De rantsoenen zijn geba seerd op het verbruik in september. Het Saargebied ontvangt zijn benzine uit Frankrijk. Premier Mollet van Frankrijk heeft op de weggebruikers een beroep gedaan het verbruik vrijwillig te beperken. De rege ring heeft nog niet besloten tot rantsoe nering over te gaan, maar een dergelijke maatregel is niet uitgesloten. Als gevolg van een beperking van de le veranties van verwarmingsolie hebben de Zweedse legerautoriteiten besloten de mi litairen extra dekens te verstrekken. In Denemarken wordt de aflevering van ben zine met 25 percent beperkt. Daar de vrij willige verbruiksbeperking niet schijnt te voldoen, ziet het er naar uit, dat benzine in Denemarken binnenkort op de bon zal gaan. De Zwitserse autoriteiten overwegen nieuwe beperkingsmaatregelen voor he* brandstoffenverbruik. Op het ogenblik is alleen auto- en motorrijden op zondag en het vullen van reservetanks verboden. De afdeling Bazel van de Zwitserse vereni ging van automobilisten heeft de regering verzocht maatregelen te nemen, omdat Franse, Duitse en Italiaanse automobilis ten bezine kopen in Zwitserse grensplaat sen. In het grootste gedeelte van de distri buerende handel in Zwitserland is de ben zineprijs met 2 centimes tot 52 centimes per liter verhoogd. De aankondiging van de benzinerantsoenering heeft in Groot - Brittannië een algemene stormloop doen ontstaan. Te Londen werden de pomphou ders belegerd door automobilisten, die vastbesloten waren voor 17 december zo veel mogelijk benzine te krijgen. De pomp houders leverden niet meer dan negen liter benzine per wagen af. Verschillende gara ges moesten de deuren sluiten. De verkoop van blikken en jerricans is buitengewoon levendig. Te Brussel zijn de garagebedrijven er toe overgegaan benzine te rantsoeneren. We gens de stijging der transportkosten wordt ook in België een prijsverhoging voor ben zine verwacht. In Italië is de benzineprijs met ongeveer elf percent verhoogd. Van gezaghebbende zijde is meegedeeld, dat deze prijsverho ging voorlopig de enige maatregel tot be- BEIROET (Reuter) Functionarissen van de Libanese veiligheidsdienst hebben in Beiroet een komplot ontdekt om Britse en Franse gebouwen en instellingen met tijdbommen te vernielen, aldus verluidt in de omgeving van de Libanese regering. Het komplot, waarbij ook de Egyptische ad junct-militaire attaché betrokken zou zijn, dateert van het begin der Brits-Franse actie in Egypte en is nauw verbonden met een samenzwering om de onlangs ge vormde (anti-Nasser) regering van Sami Solh omver te werpen, aldus deze zegs lieden. Naar verluidt zijn tot nu toe onge veer 200 arabieren gearresteerd en is in de stad een bergplaats met wapens en ont plofbare stoffen ontdekt, nadat in het huis van een aanhangster van Sami Solh een bom geworpen was. In de auto van de Egyptische handelsattaché, die ten tijde van de bomaanslag in de buurt van het huis was gezien, heeft de politie staafjes dynamiet gevonden. De auto werd 's nachts gebracht door een vermomde majoor van het Egyptische leger, die bij de adjunct- militaire attaché in dienst stond. In diens woning vond men wapens en ontplofbare stoffen. Aldus Reuters zegslieden in Bei roet. perking van het benzineverbruik zal zijn. De prijzen van stookolie en dieselolie wor den niet verhoogd. Washington weifelt AFP verneemt te Washington dat de Amerikaanse regering binnenkort haar af zijdige politiek in de Europese oliecrisis zal wijzigen. Leidende kringen in de Ver enigde Staten hebben geweigerd deze kwestie op een politiek terrein te bren gen, daar dit rechtstreeks of zijdelings zou leiden tot onderhandeling met „landen, waarvan het militaire optreden in het Midden-Oosten tot gevolg heeft gehad, dat het Suezkanaal werd gesloten en de olie- buisleidingen in Syrië buiten dienst gesteld werden". Het schijnt, dat men zich te Washington rekenschap geeft van de noodlottige gevol gen, die een langdurige verstoring van de voorzieningsmogelijkheden van Europa met vloeibare brandstoffen voor de Europese economie kan hebben. Men wijst er op, dat Washington met een zekere verontrusting de eerste terugslagen in Europa van de oliecrisis heeft waarge nomen, met name de strenge rantsoene ringsmaatregelen, waartoe bepaalde rege ringen haar toevlucht moesten nemen. ADVERTENTIE Nu kunt u een filter-sigaret roken en toch genieten, echt genieten als van een gewone sigaret. Steek op zo'n nieuwe Long Run met het acetaat filter. Dank zij dit filter proeft u de rijpe geurige tabakken, volledigWat een intens genoegen deze filter-sigaret King Size Filter 85 ct (Van onze correspondent in Wenen Uit vrees voor deportatie vluchten steeds meer Hongaren. Waarnemers hebben vast gesteld dat zich op de wegen naar het wes ten een stroom van meer dan tienduizend vluchtelingen bevindt, voornamelijk jonge arbeiders, studenten, meisjes, vrouwen en kinderen. Soms worden zij door Russische soldaten beschoten of uitgeplunderd. De meesten zijn uitgehongerd, verkleumd en velen zijn ziek en uitgeput. Aan de Oos tenrijkse grens schieten de Russen op de vluchtelingen. Gisteren zijn er 8000 nieuwe vluchte lingen in Oostenrijk aangekomen. Het to tale aantal wordt op 60.000 geschat, daarbij komen dan nog 36.000, die zich sinds het uitbreken van de revolutie in kampen be vinden. Dat is tezamen bijna 100.000 en daarnaast zorgt Oostenrijk nog voor 190.000 vluchtelingen, die niet in het Oostenrijkse arbeidsproces zijn opgenomen. De 63 rijks kampen en zeven voorlopige opvangkam pen zijn vol en het land kan geen nieuwe vluchtelingen herbergen. Oostenrijk heeft een beroep gedaan op alle democratische staten speciale treinen naar de Oostenrijks-Hongaarse grens te zenden, teneinde zoveel mogelijk vluchte- WASHINGTON (Reuter) Een woord voerder van de Joegoslavische ambassade te Washington heeft meegedeeld, dat Joe goslavië geweigerd heeft een visum te ver strekken aan de Amerikaanse kranten magnaat Hearst, die dit land wilde bezoe ken namens een speciale commissie van de Amerikaanse Senaat die zch bezg houdt met de hulp aan het butenland. ADVERTENTIE JUWELIER HORLOGER BartelJorUitraat 2 Tel. 1S004 Haarlem lingen en opvangkampen in te richten, waar een groot aantal vluchtelingen voor lopig kan worden ondergebracht. Er moet dadelijk worden geholpen, wanneer men een catastrofe wil voorkomen. Ofschoon Oostenrijk niet rijk is en veel verplich tingen heeft, maakt men zich niet zozeer zorgen over de geldmdidelen als wel over de plaatsruimte. De Oostenrijkse bevolking is opgeroepen nog meer villa's, zomerhuis jes en kamers voor de vluchtelingen open te stellen. De regering is bereid hiervoor vergoeding te betalen. De Oostenrijkse minister van Buiten landse Zaken Figl heeft in de UNO-As- semblée verklaard, dat er geen wapens over de Oostenrijkse grens naar Hongarije zijn gezonden, doch alleen hulptransporten tot leniging van de nood. Chaos (Reuter/DPA/UP) De Oostenrijkse waarnemende minister van Buitenlandse Zaken Kreisky heeft alle landen en organi saties voor de tot dusver ontvangen steun bedankt. Hij zei dat de doeltreffendste hulp is verleend door de landen, die vluch telingen hebben weggehaald. Zwitserland heeft er al 2.739 genomen, België 1.863, Nederland 1.279, West-Duitsland 1.154, Groot-Brittannië 578 en Zweden 495. „Er wordt bericht", aldus Kreisky, „dat deze en andere landen nog vluchtelingen willen op nemen, maar dat moet zo gauw mogelijk gebeuren, want de toestand in Oostenrijk is bijna chaotisch". Het Westduitse kabinet heeft besloten zo veel mogelijk vluchtelingen op te nemen en niet vast te houden aan het oorspronke lijk vastgestelde aantal 3000. In de Duitse bondsrepubliek wonen al 350.000 mensen in kampen en nog voortdurend komen er vluchtelingen bij uit Oost-Duitsland en de voormalige Duitse gebieden in Polen. Israel heeft aangeboden alle Joodse vluchtelin gen-kinderen uit Hongarije op te nemen. Giften Charles H. Jordan, de directeur-gene raal van het Amerikaanse comité voor de hulpverlening aan Hongarije, heeft te We nen verklaard dat zijn organisatie een hulp verleningsprogramma op lange termijn ont werpt. Zuid-Afrika heeft een bedrag van f 150.000 geschonken aan het internationale comité voor Europese emigratie en f 100.000 aan het Zuid-Afrikaanse openbare fonds, dat gebruikt zal worden voor de hulpver lening aan Hongaren in Europa en voor het overbrengen van Hongaarse kinderen naar de Unie. Nieuw Zeeland zal ongeveer 300.000 gulden beschikbaar stellen. Nieuw Zeeland heeft het Hongaarse Rode Kruis reeds 100.000 gulden geschonken. Sneu is een algemeen gangbaar woord in de betekenis: teleurstellend, verdrie tig, jammer. Maar eigenlijk is het een dialectische vorm van het woord snood, die in deze bepaalde betekenis in de al gemene taal is overgenomen. De eigen lijke betekenis van snood, dat verwant is met: besneden, is: beroofd van, niet bezittend, arm, waardeloos, gering. Coornhert zegt ergens dat het aardse lichaam snoder is dan de hemelse ziel. Begrijpelijk is de overgang naar: on deugdelijk, slecht van kwaliteit, slecht in zedelijke zin. Alleen in gezwollen stijl of in scherts wordt snood thans nog ge bruikt. Maar vroeger sprak men van: snood verraad, een snode lichtmis, snood gespuis enzovoorts. PORT SAID (Reuter en U.P.) De En gels-Franse militaire overheid in Port Said heeft meegedeeld, dat twee Egyptische knapen van 14 en 12 jaar door schoten van Franse militairen gedood zijn. Een Franse jeep werd enkele uren na de aankomst van de UNO-politietroepen door een menigte omstuwd en de houding der Egyptenaren was zo dreigend, dat de Fransen van hun vuurwapenen gebruik meenden te moeten maken. Er is een onderzoek gaande. Het is de Britse troepen te Port Said verboden in verbinding te treden met de leden van de internationale politiemacht in de stad behalve wanneer de uitoefening van hun dienst dit noodzakelijk maakt. Met ingang van donderdag hebben de geallieerde autoriteiten vergaderingen van meer dan twaalf Egyptenaren verboden ten einde demonstraties tegen te gaan. De correspondent van United Press In Port Said meldt, dat door de gehele stad de stemming zeer gespannen en vijandig is. Somber staren de inwoners naar de vreem delingen en overal staan de radiotoestellen op volle sterkte aan en bulderen anti- Engelse nieuwsuitzendingen de straten in. In de Saad Zaghoulstraat, een hoofd straat in Port Said, zag de correspondent een aanplakbiljet, waarop een doodskop met gekruiste doodsbeenderen en een En gelse soldaat temidden van vlammen. Er stond onder: „Wij zullen de lichamen der Fransen en Engelsen verbranden. Wij zul len ze in stukken snijden". De onderteke ning luidde: „De zwarte hand". United Press meldt uit Aboe Soeweir dat generaal Burns, opperbevelhebber van de UNO-politietroepen daar donderdagmiddag is aangekomen om het bevel over de deze troepen op zich te nemen. De generaal werd verwelkomd door een erewacht van 700 militairen der UNEF (afkorting voor United Nations Emercy Forcer). Een hevige storm, die boven de Middel landse Zee woedde, vertraagde vandaag het vertrek van Swissair-vliegtuigen, die 100 Noorse en Columbiaanse troepen moesten overbrengen naar de basis van Aboe Soe weir in het gebied van het Suezkanaal. De grote Zwitserse DC-6-b passagiers toestellen vertrokken drie uren later dan was vastgesteld. Drie Italiaanse C-119 toe stellen, „Vliegende verhuiswagens", waren al opgestegen,vóórdat de storm zijn hoogte punt had bereikt. Zij vervoerden zwaar mi litair materiaal, waaronder jeeps en kleine vrachtauto's. De Braziliaanse senaat heeft donderdag met algemene stemmen zijn goedkeuring gehecht aan een regeringsvoorstel om 520 infanteristen beschikbaar te stellen voor de internationale politiemacht van de UNO in het Midden-Oosten. De Kamer van Afge vaardigden had dit dinsdag al gedaan. De militairen zullen binnen tien dagen kunnen vertrekken. Vijf transportvliegtuigen van de Cana dese luchtmacht zijn vandaag uit Montreal vertrokken met bestemming Egypte. De toestellen hebben 126 man „huishoudelijk" personeel van de Canadese landmacht aan boord. De mannen zullen gaan zorgen voor het Canadese contingent van de politie macht der UNO voor het Midden-Oosten ADVERTENTIE heel vat geleerd. Dat wij echter elke dag dus wijzer werden en daarom de wijsheid (op het gebied van dames- en herenmodes) in pacht menen te heb ben. zou van een zelfvoidianheid ge tuigen die juist bewees, dat we niet veel hebben geleerd. Het zal u tijdens een bezoek aan (jubilerende) LIPPITS echter wel spoedig opvallen, dat er van goede smaak en oog voor kwali teit ter dege sprake is. DAMES* EN HERfNMÓDES KRUISWEG li HAARLEM In de Tweede Kamer is bij den Mi nister van Oorlog geïnformeerd nopens de ervaring met de Landweer opgedaan. Hoe is het gesteld met de tuchtteloosheid der troepen, zoo vroeg men, en is huis vesting in kazernes niet beter dan in kampementen? Er werden verschillende bezwaren ingebracht tegen het mede geven van de geweren aan huiswaarts gaande Landweermannen. Men vreesde niet alleen voor beschadiging van het mechanisme, maar ook voor een verkeerd gebruik. Het denkbeeld werd daarom ge opperd, de grendels uit deze geweren te nemen en deze ten gemeentehuize te doen bewaren.

IJmuider Courant | 1956 | | pagina 5