Melksaneringscommissie in Amstelveen geschorst O PAARLAARSTEEG 8 „DESSO" artikelen TELEVISIE R. C. VAN ELF Litteraire opdrachten Kort en bondig VAN DEN BERG 4 Na nachtelijke achtervolgingsrit Conflict met vrije slijter leidde tot onverkwikkelijke praktijken „Dictatoriale methoden" Originele Staking bij Bruynzeel in Suriname Wild-West-praktijken Bestuur geschorst Sam de Wolff verliet „De derde weg" Expositie in „Prinsenhof" V ara-speelgoedactie in volle gang Een OMEGA-MIDO Hoogewerff-medaille voor prof dr. ir. H. Waterman Zeepost L.T.B.-tuinders vergaderen in Haarlem Uitgever verdacht van oplichting van twintig mille Treinstel in Enschede dwars over de baan Raadsheer in de Hoge Raad voor GRAMMOFOONPLATEN MUZIEK en MUZIEKINSTRUMENTEN Thorez veroordeelt Tito als een scheurmaker „Stalinisme bestaat niet en heeft niet bestaan' Anti-Russische landen in Midden-Oosten overleggen Standard Vacume wil paraffinefahriek sluiten Havenarbeider verongelukt Britten en Fransen uit bestandscommissie gezet Minister Samkalden bezocht gevangenis te Breda „Sint Jan" gesplitst Louis Stotijn voor het Residentie-Orkest VRIJDAG 2 3 NOVEMBER 1956 (Van een redacteur) „Ik heb niks tegen de melksanering op zichzelf. Ik ben er zelfs een voorstander van. Maar dan op een reële, gezonde manier en niet met een systeem van willekeur en machtswellust, zoals wij dat hier kennen. Daarom heb ik de kop tegen de krib gegooid en daar zal ik mee doorgaan, al is het erop of eronder." Met deze woorden verklaarde ons gistermiddag de jonge „vrije" Amstelveense melkslijter A. Andringa, waarom hij enkele weken geleden de strijd tegen de plaatselijke melksaneerders heeft opgenomen. Een strijd, die hij aanvankelijk kansloos scheen te zullen verliezen, omdat zijn tegenstanders alle troeven in handen hadden. Eerst probeerde men hem weg te bluffen. Daarna werd de melk fabriek onder druk gezet om de leveranties aan de jongeman te staken. En toen ook dat geen succes had, organiseerde men een heel net van spionage-activiteit om de vrije slijter en zijn beide knechts het leven zuur te maken. Het conflict bereikte tenslotte zijn dwaze climax in een urenlange nachtelijke achtervolging van Andringa en zijn helpers, toen dezen in arren moede in Den Haag een nieuwe melkleverancier wilden gaan zoeken. Deze trieste affaire is wel een duidelijk voorbeeld, welke kant het met de melk sanering niét op moet en daarom is het goed, de hele voorgeschiedenis nog eens op te halen. In Amstelveen is de sanering reeds in 1949 begonnen, maar in tegenstelling tot vele andere gemeenten was zij van meet af aan geen succes. Vierentwintig slijters sloten er zich bij aan. Enkelen van hen tegen heug en meug, omdat zij er weinig heil in zagen. Iedere gesaneerde kreeg een eigen wijk en een „nevenwijk" toebedeeld. De eerste zou hij 's morgens het eerst be dienen; de nevenwijk waarin zijn ver spreide „voarkeursklanten" woonden pas daarna. Op deze manier zou heel Amstelveen toen nog een gemeente van ongeveer 20.000 inwoners voor het middaguur verse melk in huis kunnen hebben. De praktijk echter was anders. Een ex-bestuurslid van de plaatselijke regelingscommissie vertelde ons, dat sommige slijters direct na de sanering een of meer bezorgers ontsloegen, in de wetenschap, dat concurrentie binnen hun eigen wijk nu toch niet meer te duch ten was. Het resultaat daarvan was, dat vele klanten dikwijls om vijf uur, halfzes 's avonds nog zonder melk zaten, 's Zater dags werd het zelfs vaak negen uur in de avond, voordat iedereen geholpen was. Er waren, terecht of ten onrechte, ook klachten over toenemende brutaliteit der slijters jegens de afnemers. Bovendien be trapten diverse gesaneerden er hun col lega's bij herhaling op, dat zij al 's morgens voor dag en dauw in eikaars nevenwijken zaten te „rommelen". Dat laatste euvel komt volgens onze zegslieden ook nu nog voor; de bezorging gaat daarentegen na legio klachten wel vlotter. Alles bij elkaar voldeed de sanering dus allerminst aan de verwachtingen, waarbij dan nog kwam, dat het bestuur der locale regelings commissie zich waarlijk dictatariale ma nieren - imatigde, ook jegens hun mede- gèsaneerden. Een van dezen vertelde ons bijvoorbeeld, dat H' eens, bij dit bestuur op het matje geroepen, meer dan vijf kwartier in een donker gangportaal had moeten antichambreren. Dit alles, maar ook de vermeende on rechtvaardigheden bij de verdeling der wijken, heeft onder de vakgenoten veel ontstemming gewekt. Maar geen van de 24 gesaneerden, noch ook het Amstelveens publiek, is in al die jaren ooit openlijk in verzet gekomen tegen de praktijken van het blijkbaar oppermachtige bestuur. Tot dat de 25-jarige A. Andringa eind septem ber van di' jaar d knuppel in het hoen derhok gooide door zich als „vrije slijter" in het dorp te vect'gcn. ij bezat de ver eiste vestigingsdiploma's en een paar spaarcenten, met behulp waarvan hij drie melkwagens op straat kon brengen. Daar mee trotseerde hij de saneringscommissie en met succes want in enkele weken hadden hij en ijn twee helpers al een klantenkring van ruim honderd gezinnen bijeengecolporteerd. De saneerders hadden intussen niet stil gezeten. Onder leiding van hun bestuur hadden zij een spionagedienst in elkaar gezet, <'ie de drie vrijbuiters op al hun wegen liet schaduwen, terwijl voorzitter en secretaris de Amsterdamse melkfabriek „Holland" gingen bewerken om leverantie aan Andringa stop te zetten. De directie, van de fabriek verzette zich aanvankelijk tegen deze ei., maar toen ook '"e georga niseerde melkboeren uit Amsterdam en ADVERTENTIE RADIOKLEEDJES9.25 KUSSENDEKJES8.50 KLOOSTERTAFEL KLEEDJES 50x9014.90 Idem 72x 72 14.90 DRESSOIRLOPERS16.00 Idem 180 lang18.50 enz. enz. enz. Kruisstraat 11 Haarlem Telefoon 11491 Bij Bruynzeel in Suriname is het werk neergelegd, ook door het merendeel van het kantoorpersoneel. De stakers houden vast aan hun eis van dertig percent loons verhoging. De directie is bereid een verho ging tot zestien percent te verlenen als uiterste waartoe zij gaan kan. Zij waar schuwde in een rondschrijven, dat samen werking verder niet mogelijk zal zijn met de stakers. Haarlemmermeer hun klandizie aan de ..Holland" dreigden op te zeggen, moest zij zwichten; Andringa w:rd drooggelegd. Tot andere Amsterdamse fabrieken be hoefde deze zich ook niet te wenden, want deze waren contractueel gebonden aan de hoofdstedelijke slijters. Het kwam tot een kort geding, waarin de „Holland" ver plicht werA de melkleverantie aan An dringa te hervatten, maar door een omissie in het vonnis van de rechter kon men de fabriek niet verplichten, deze leve ring van dag tot dag voort te zetten. Daar door konden de saneerders nieuwe pressie op de „Holland" uitoefenen, zodat deze tenslotte aan Andringa moest meedelen, dat hij geen melk meer zou krijgen. Dat was vorige week maandag. Die dag werd via een omweg echter nog melk ver kregen, maai de volgende dag wachtten de klanten van de vrije slijter tevergeefs. Die dinsdagavond reden Andringa en zjjn twee knechts in een wanhopige poging om elders melk te krijgen naar Den Haag, waar zij een onderhoud met de Sierkan- directie zouden hebben. Al spoedig merk ten zij, gevolgd te worden door een per sonenauto, die zij herkenden als het eigen dom van een gesaneerde Amstelveense sljj- ter. Om zekerheid te hebben, wie zijn achtervolgers waren, stopte Andringa even voorbij de hoek op een druk kruispunt, zodat de andere auto wel passeren moest, om honderd meter verder met gedoofde lichten tot stilstand te komen. Andringa's knechts sprongen snel uit de bestelauto, om vervolgens op de personenauto toe te sluipen met het doel, een blik op de in zittenden te slaan. Hun opzet mislukte echter doordat de chauffeur van die auto plotseling gas gaf, naar links zwenkte en opnieuw op het kruispunt afstoof, waar de dienstdoende verkeersagent echter juist het stopteken gaf. Met gierende remmen kwa men de beide wagens tot stilstand en op nieuw renden de helpers van Andringa op hun belagers toe. Maar nog voor de agent het verkeer vrijgaf, stoven dezen al weer vol gas door het kruispunt heen. De wilde jacht die zich daarna ontspon, en waarbij nu eens de bestelauto, dan weer de personenauto als achtervolger optrad, duurde meer dan anderhalf uur en voerde kriskras do" Den Haag, dikwijls met ge doofde lichten en met voorbijzien van alle inrij- en parkeerverboden. Pas tegen half- acht gelukte het Andringa, zijn tegenstan ders door een handige manoeuvre de pas af te snijden en hen te herkennen als vooraanstaande leden van de Amstelveense regelingscommissie. Inmiddels was het echter te laat geworden om de Sierkan- directie nog te spreken te krijgen, hetgeen misschien wel datgene was, wat de ach tervolgers opten te bereiken. Ook toen Andringa c.s. onverrichterzake huiswaarts keerden was de vervolgings woede van de saneerder nog niet bekoeld. Nabij Schiphol kreeg de bestelauto weer een escorte gemotoriseerde nieuwsgierigen achter zi h en terug in Amstelveen werd zij zelfs lange tijd achterna gezeten door twee auto's. Bij het politiebureau aan de ^uderkerklaan kon men echter twee juist naar buiten komende agenten waarschu wen, die d achtervolgers aanhielden, hen aan een langdurig verhoor onderwierpen en tenslotte proces verbaal opmaakten. Het waren de heren L., S. en A. respectievelijk voorzitter, secretaris en penningmeester van de plaatselijke saneringscommissie. Ook daarna zijn Andringa's huis en be stelauto die nacht nog lange tijd bespio- n ;erd,^totdat de politie om twee uur des morgens ook aan deze hinderlijke belang stelling een eind maakte. Tot dan toe had de Amstelveense burgerjj het conflict tussen de jonge vrjje slijter en de saneerders met een geamuseerde glimlach gevolgd, maar de nachtelijke ach tervolgingsrit, die in de plaatselijke pers uitvoerig werd weergegeven, deed de sympathie geheel ten gunste van Andringa omslaan. Zelf vertelde deze jongeman ons gisteren glunder, dat zijn klantenkring sinds die „dolle dinsdag" van verleden week met meer dan vijftig percent is toe genomen, zijn omzet in liters zelfs met bijna het dubbele. Bovendien heeft de pu blieke verontwaardiging over het gebeurde ook de kraan van de mei! fabriek weer voor hem geopend, terwijl gisteravond als klap op de vuurpijl bekend gemaakt is, dat de plaatselijke regelingscommis sie in haar geheel geschorst is. Andringa is dus over de gehele linie als overwinnaar uit het strijdperk getreden, maar als er een betere plaatselijke regeling komt, dan zal hij de eerste zijn, die zich bij de sa nering aansluit. Dat verzekerde hij ons gisteren nadrukkelijk, onder verwijzing naar de gang van zaken in andere ge meenten, zoals bijvoorbeeld Heemstede, waar de sanering van de melkhandel nu r" jaren tot ieders tevredenheid werkt. In een gistermiddag in Amsterdam ge houden vergadering heeft de commissie van de Nederlandse melkhandel terzake van de saneringsaangelegenheden naar aanleiding van het conflict in Amstelveen de regelingscommissie aldaar geschorst, zo deelt de secretaris van de landelijke orga nisatie van melkhandelaren mede. De commissie heeft de leiding op zich genomen, in samenwerking met het depar tement van Economische Zaken, het ge meentebestuur van Amstelveen, de plaat selijke vrouwenorganisaties en andere con- r ...ïei tengroepen, om te komen tot een gezonde melkvoorziening in Amstelveen. De Marxistische theoreticus Sam de Wolff uit Amsterdam heeft „De derde weg" verlaten. Hij heeft het bestuur schriftelijk laten weten, dat er voor hem geen plaats meer is in deze vredesbeweging, „die pro paganda voert en dat nog wel in haar spe ciale editie met artikelen als van mr. H. van Wijk, waarin deze sprekend over Israel de waarheid zo zeer te kort doet en de feiten tot onherkennings toe ver wringt". Volgens de mening van de heer De Wolff wordt in het gewraakte artikel Israels po sitie volkomen onjuist belicht en wordt dit land ten onrechte beschreven als agressor in het conflict van het Midden-Oosten. De burgemeester van Delft de heer D. de Loor opent zaterdagmiddag in het ste delijk museum „het Prinsenhof" de ten toonstelling van schilderijen en beeld houwwerk van leden van de afdeling beel dende kust van de Vereniging voor Schone Kunsten in Delft „De Kring". De tentoon stelling duurt tot 16 december. De VARA-Speelgoedactie is weer in volle gang. Zorgde Sint Nicolaas er vorig jaar voor, dat ruim 26.000 kinderen van 280 instellingen van alle gezindten een ge schenk ontvingen, dit jaar kan men - ter wijl de aanvragen nog binnenkomen - reeds vaststellen, dat zowel het aantal kin deren als het aantal instellingen nog veel groter zal zijn. Het blijkt, dat ondanks de offers voor de zo zwaar geteisterde Hon gaarse bevolking, onze landgenoten de kinderen in eigen land niet vergeten. Niet temin resten nog duizenden kinderen, voor wie Sint Nicolaas graag cadeautjes wil kopen en voor wie hij er op rekent, dat giro 12345 van de VARA-Speelgoedactie goed zal worden bedacht. Is dat het geval, dan zal ook dit jaar aan alle aanvragen kunnen worden voldaan en behoeft dus op 5 december geen kind teleurgesteld te wor den. ADVERTENTIE COLLECTIE vindt u bij Grote Houtstraat 49 Haarlem Prof. dr. ir. H. I. Waterman, hoogleraar te Delft, is onderscheiden met de Hooge werff-medaille. Op 29 augustus 1917 werd ter ere van de zeventigste verjaardag van prof. dr. Sebastiaan Hoogewerff, oud hoogleraar aan de T.H. te Delft, door vrien den en oud-leerlingen en verder financieel gesteund door een aantal chemische indus trieën in Nederland, het Hoogewerff-fonds gesticht. De bedoeling van dit fonds is om de rente van het bijeengebrachte kapitaal te gebruiken ter bevordering van weten- sphappelijk chemisch-technisch onderzoek. Daarnaast is de commissie van beheer gerechtigd ten hoogste eenmaal per vijf jaar een Hoogewerff-prijs, gewoonlijk in de vorm van een gouden medaille, toe te kennen aan een persoon, die naar het oor deel der commissie in Nederland uitnemend werk heeft verricht op chemisch-technisch gebied. Sinds de oprichting van het fonds in 1917 werd deze medaille slechts driemaal toege kend: in 1925 aan ir. J. Rutten, in 1930 aan prof. dr. ir. H. ter Meulen en in 1935 aan ir. D. P. Ross van Lennep. In haar onlangs gehouden vergadering heeft de commissie van beheer besloten de gouden Hoogewerff- medaille toe te kennen aan prof. dr. ir. H. I. Waterman, hoogleraar in de scheikundige technologie aan de T.H. te Delft. De offi ciële uitreiking zal over enige tijd ge schieden. De minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen heeft de volgende opdrach ten verleend; aan de letterkundige dr. J. J. Mak tot het gereedmaken voor een even tuele uitgave van het werk van Laurens Jacobsz, Reael (1536-1601) met een histori sche inieiding en aantekeningen; aan de letterkundige mejuffrouw dr. J. M. C. Bouvy in Wassenaar tot het schrijven van een monografie over Anna Louisa Geer- truide Bosboom Toussaint (1812-1886); aan de letterkundige dr. J. G. Bomhoff in Amsterdam tot het schrijven van een be schouwing over de wijsgerige grondge dachten en haar uitwerking in het litte raire (ook essayistische) werk van prof. dr. P. N. van Eyk (1887-1954); aan de dichter Gerrit Achterberg tot het schrijven van een cyclus gedichten, handelend over een folkloristisch onderwerp. De opdrachten zijn aanvaard. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan, tussen haakjes, achter de naam van het schip vermeld. Argentinië: m.s. „Montferland" (26 nov.) en s.s. „Gra- nadero" (1 dec.); Australië: via Engeland (1 dec.); Brazilië: m.s. „Montferland" (26 nov.); Canada- s.s. „Seaterdijk" (28 nov.); Chili: via New York (28 nov.); Indonesië: s.s. „Sarangan" (29 nov.); Ned. Antillen: m.s. „Breda" (27 nov.); Ned. Nw. Guinea: m.s. „Karimata" (29 nov.); Nieuw Zeeland: via Engeland (1 dec.); Suriname: m.s. „Nestor" (28 nov.); Unie van Afrika en Z.W. Afrika: m.s. „Winchester Castle" (1 dec.). Maandag 10 december zal de Vakgroep Tuinders van de Katholieke Land- en Tuinbouwbond in ho*el „De Leeuwerik" te Haarlem bijeenkomen, ter bespreking onder meer van enige voorstellen van kringen om op verhoging van de mini mumprijzen van tuinbouwprodukten aan te dringen. Het bestuur van de vakgroep is bereid hierop in te gaan, doch wijst er op, dat de verhoging voor verscheidene produkten reeds is doorgevoerd. Er wordt op aangedrongen, dat bij eventuele bespre kingen met België over een nieuwe land- bouwovereenkomst de grootste waakzaam heid wordt betracht. Strengere maatrege len bij de uitgifte van uitvoermachtigingen worden gewenst geacht. In het jaarverslag van de secretaris wordt gesteld, dat de ongunstige weers omstandigheden dit jaar vele vollegronds- tuinders parten hebben gespeeld en de op brengsten, vooral bij tuin- en bloemzaden, dermate laag hebben gehouden, dat het bestuur de afdelingen enige malen heeft gewezen op de sociaal-economische hulp verleningsregeling voor zelfstandigen. De gang van zaken heeft wel duidelijk ge maakt, dat de best geoutilleerde bedrijven de ongunstige weersomstandigheden het best kunnen trotseren. Gesteld wordt, dat het kapitaalsgebrek waarmee vele tuinders hebben te kampen, geen reden behoeft te zijn om dringende investeringen achter wege te laten. Het gebruik maken van de provinciale waarborginstituten voor de tuinbouw of van het Borgstellingsfonds verdient daarom aanbeveling. Hoewel het afgelopen jaar voor de tuinbouw en fruit teelt zeker niet ongunstig wordt genoemd, vervullen de met de dag toenemende kos ten van bedrijfsvoering de ondernemers met grote zorg. Gewezen wordt op de hoge loonkosten en de schaarste aan ar beidskrachten in de tuinbouwsector, waar door men vaak gedwongen wordt tegen hoge lonen gebruik te maken van nood- krachten. Door de recherche te Arnhem is aange houden de 60-jarige uitgever E. A. van K. uit Arnhem, verdacht van oplichting van ruim 20.000 gulden. Van K., die een groot aantal jaren geleden directeur was van een uitgeversbedrijf te Rotterdam, is in februari 1955 begonnen met het afsluiten van orders voor advertenties in een door hem uit te geven blad, dat hij voornemens was te verspreiden onder firma's in Europa en Amerika, die Nederlandse produkten importeren. De kosten voor het plaatsen van een advertentie moesten bij vooruit betaling worden voldaan. Van K. is met het afsluiten van orders doorgegaan tot omstreeks mei van dit jaar, doch hij is niet in staat geweest om van het geld dat hij voor de inmiddels afgesloten contracten had ontvangen, iets over te hou den, zodat het hem onmogelijk was een blad uit te geven. Aangezien hij wel inzag dat hij niet op deze wijze met het colporteren voor dit blad kon doorgaan, besloot Van K. in mei 1956 over te gaan tot de uitgifte van een ander blad en begon hij met de colportatie van advertenties bij expeditie-bedrijven. Bij onderzoek is gebleken, dat Van K. op het tijdstip van zijn aanhouding een bedrag van ruim 20.000 gulden op vooruitbetaalde advertenties had ontvangen, maar dat hij daarvan niets meer over had. In totaal heeft hij van ongeveer driehonderd firma's in den lande advertentieopdrachten ont vangen. Van K., die reeds in 1934 voor een soortgelijk feit werd veroordeeld, is ter be schikking van de Justitie gesteld. ADVERTENTIE KOM EENS KIJKEN APARTE GESCHENKEN uit CHINA, JAPAN, BALI. INDIA, AFRIKA enz. OOSTERSE KUNST EN T A P IJ T E N In Enschedé zijn donderdag om twaalf uur tijdens het rangeren twee wagons van een elektrische trein uit de rails gelopen, doordat een wissel te vroeg werd omgezet. Daardoor reed het ene deel van de trein op een ander spoor dan het andere, met het gevolg dat twee rijtuigen dwars over de baan kwamen te staan en drie sporen blokkeerden, 's Avonds heeft men de rij - Bij het ongeluk zijn de locomotief en de zeven voorste wagons van een trein ont spoord en omgeslagen. Het ongeluk ge beurde in een gebied dat als gevolg van zware regenval onder water stond. Ter voorziening in de vacature van een raadsheerplaats in de Hoge Raad heeft de Tweede Kamer als nummer 1 op de voor dracht geplaatst mr. dr. E. Tekenbroek, advocaat bij de Hoge Raad. Nummer 2 op de voordracht werd prof. mr. H. J. Hellema te Amsterdam en num mer 3 mr. H. Kingma Boltjes, raadsheer in. het gerechtshof te Leeuwarden. Vergadering K.V.O.B. In de algemene vergadering van de Katho lieke Vereniging van Ondernemers in het Bloembollenbedrijf, welke vergadering don derdag 13 december om twee uur in hotel „De Leeuwerik" te Haarlem wordt gehouden, komt een bestuursvoorstel aan de orde, om het stemrecht te wijzigen. Deze wijziging houdt in, dat de leden voortaan één tot vier stemmen kunnen uitbrengen naar gelang de bedrijfsgrootte of het verloond bedrag. Aan de orde komt een voorstel van de afdeling Voorhout om drastische vermindering of al gehele afschaffing van de belastingheffing bij overdracht of liquidatie van bedrijven en/ of teeltbewijzen te bepleiten. DE SINT ZEGT vindt u de grootste sortering bij Alphenaar KRUISWEG 49 HAARLEM TELEFOON 11532 PARIJS (AFP/UP) Maurice Thorez, de secretaris-generaal van de Franse com munistische partij, heeft in een rede op een bijeenkomst van het centrale comité president Tito van Joegoslavië gecritiseerd wegens diens jongste uitlatingen over het Sovjet-optreden in Hongarije en het be staan van tegenstrijdige stromingen in het Kr^nlin en de communistische partijen. Tito dreigt hierdoor, aldus Thorez, de com munistische beweging te verdelen. Er be staan in volksdemocratieën zoals China, Polen, Bulgarije enzovoorts nog „verschei dene" partijen". In Joegoslavië is dit niet het geval en personen die een tweede party eisen, worden uitgestoten uit de bond der communisten, aldus Thorez, die eraan toe voegde, dat er niet verscheidene centra tn de internationale arbeidersbeweging be horen te zijn, daar deze anders versplinterd dreigt te worden. Thorez rechtvaardigt in zijn toespraak, die in het partijblad „L'Humanité" is af gedrukt, het optreden van het Sovjet-leger in Hongarije. Hij ontkent, dat er zoiets als Stalinisme bestaat. „Er heeft geen Stali nisme bestaan: deze uitdrukking behoort thuis in het woordenboek van onze tegen standers. Spreken van Stalinisme betekent aannemen, dat een dergelijk stelsel bestaat. Dat doet Tito". Thorez valt verder de „oorlogspolitiek" yan de Franse- regering aan. Over de Franse communistische partij zegt Thorez, dat sommigen onder het voor wendsel van democratisering tendenties willen invoeren, die in feite tegen de partij lijn ingaan. Deze mensen brengen de partij en haar leiding in diskrediet op een ogen blik waarop deze verwoede aanvallen van de klassevijand moeten doorstaan, aldus Thorez. De Italiaanse communistenleider Palmlro Togliatti heeft zijn voorgenomen bezoek aan Tito afgezegd. Togliatti zou Belgrado binnen twee weken hebben bezocht, maat na de felle aanval van de Pravda op Tito zond hij een boodschap dat hij zijn bezoek door omstandigheden moest uitstellen. Het centrale comité van de Oostduitse communistische partij heeft gewaarschuwd tegen titoïstische elementen die de eenheid van de partij bedreigen. In een ver klaring in het partij-orgaan Neuer Weg, wordt ernstige critiek geoefend op een com munistische cel in dè elektromotörerifabriek te Wernigerode, die van mening is dat Oost-Duitsland tot nu toe nog geen demo cratie is geweest en dat alle partij-bonzen ernstige fouten hebben gemaakt. De ver klaring eindigt met de belofte dat er geen wijziging zal komen in de betrekkingen tussen de Sovjet-Unie en Oost-Duitsland. Volgens gewoonlijk betrouwbare kringen te Bagdad heeft de president van Pakistan. Iskander Mirza, konin„ Saoed van Arable persoonlijk uitgenodigd met Pakistan. Per- zi'i, Turkije en Irak samen te werken voor ''e versterking van de band tussen de sta ten van het Midden-Oosten. Deze kringen zeiden dat de nresident de noodzaak tot deze samenwerking heeft besnmken met koning Saoed teneinde het hoofd te bieden aan de toenemende bedreigingen van hei "o-zmnHome en Israel. Zij voegden hieraan toe dat premier Soehrawardi van Pakistan soortgelijke be sprekingen heeft gevoerd met de president en de premier van Libanon. Boycot in Indonesië DJAKARTA (ANP). De algemeen be drijfsleider in Indonesië van de Standard Vacume Oliemaatschannen, de heer R. J. Bard. heeft heden verklaard, dat de maat schappij overweegt haar paraffinefabriek in Palembang te sluiten als gevolg van de boy cot-acties door de olie-arbeiders tegen Britse en Franse schepen, waardoor de produkten van de paraffinefabriek niet verscheept kon den worden De boycot raakt niet alleen de verscheping van paraffine, maar ook van olie. aldus de heer Bard. De plaatsvervangend minister van Econo mische Zaken Umbas, zei. dat de boycot van de arbeiders in de olie-industrie een onder werp van bespreking is geweest tussen eerste vice-premier Mohammed Rum, de minister van Financiën Jusuf Wibisopo, de minister van Arbeid, Sabilah Rasjad en vertegen woordigers van de vakbonden. Umbas zei, dat het resultaat van de boycot een vermin dering was geweest van de deviezenontvang- sten en dat de boycot beëindigd moest wor den. Het was slechts een kwestie van tijd, zo voegde hij hier aan toe. Volgens Reuter heeft een woordvoerder van de Koninklijke-Shellgroep in Singapore gezegd, dat de vertegenwoordiger van de raffinaderij van de Shell op Pladju (Suma tra) hem heeft medegedeeld, dat de Indone sische boycot op het laden van Britse en Franse tankers was opgeheven. De vakbon den hadden ook de boycot op het laden van kerosine, bestemd voor Singapore en Ma- lakka, opgeheven, zo zei hij. Het schijnt, dat de situatie voor de olie maatschappijen weer normaal is geworden, aldus de zegsman. De 59-jarige havenarbeider J. van der Sloot uit de Tennisstraat te Rotterdam heeft aan boord van een schip, dat in de Waal haven ligt, vanaf een ijzeren ladder een val gemaakt van tien meter. De man was vrijwel op slag dood. ADVERTENTIE BINNENLAND Onderscheiden. Vijf leden van de lucht strijdkrachten zijn onderscheiden wegens de op 1 maart 1955, met gevaar voor éigen leven, ondernomen pogingen tot redding van de luitenant-vlieger M. F. Willems, wiens Thunderjet-straaljager, na de start, in het Beatrixkanaal te Eindhoven was ver ongelukt. Zij waren daarvoor in het water van het met ijsschotsen bedekte kanaal naar het vliegtuig gegaan. Bij koninklijk besluit is hun toegekend de erepenning voor mens lievende hulpbetoon, in brons met bijbeho rend loffelijk getuigschrift. Ruïne geruïneerd. Twee broertjes van respectievelijk vijf en zeven jaar hebben vorige week op Miniatuur Walcheren ver nielingen aangericht. De schade bedroeg on geveer f 400. Na een onderzoek door de politie kon de schuld van de knaapjes wor den vastgesteld. De vader heeft zich bereid verklaard de schade te vergoeden. De jon gens hebben de miniatuur-ruïne van Hooge- lande vernield, alsmede drie vissersscheep jes, zes miniatuur lantaarnpalen, scheeps- ketels, de reling van een schip en drie spiegelruiten van de galerij van het spoor wegpaviljoen. HAARLEM EN OMGEVING Botsing Donderdagmiddag zijn op de Prins Bernhardlaan.in Haarlem twee per sonenauto's met elkaar in botsing gekomen. Een van auto's moest plotseling remmen voor een vrachtauto. De bestuurder van oen achteropkomende personenauto kon een aan rijding niet meer voorkomen en reed tegen de achterzijde van zijn voorganger aan. Persoonlijke ongevallen deden zich niet voor. Beide wagens werden ernstig be schadigd. Opbrengst collectes. De eerste en twee de klassen van de Hartenlustschool te Bloe- mendaal hebben voor f 2184 aan kinder postzegels verkocht. Alle leerlingen van deze school hebben via postrekening 777 van het Nederlandse Rode Kruis een gezamenlijk bedrag van f 469,73 gestort voor de leniging van de nood in Hongarije. Reddingswerk Teneinde buitenstaanders een inzicht te geven in het reddingswerk zal de Koninklijke Noord- en Zuid-Holland se Reddingsmaatschappij woensdag 12 de cember een filmavond met lezing houden in het Wijkgebouw van de Nederlands her vormde gemeente aan de Ged. Oude Gracht in Haarlem. De lezing gaat uit van het Nederlands Verbond van Vakverenigingen. ADVERTENTIE Philips Grundig Erres Arislona ZIJLSTRAAT 87 - TELEF. 11110 DAMASCUS (Reuter) De voorzitter van de Israelisch-Sy '-che wapenstilstands commissi0 heeft Syrië donderdag meege deeld, dat organisatie der UNO voor toezicht op wapenstilstand in Palestina de Britse en Franse waarnemers van hun functie heeft ontheven, aldus is te Damas cus vernomen. Uit Jeru. alem meldt Reuter, dat waar nemers v de UNO donderdagavond naar het 'sr elisch-S-- '-"he grensgebied zijn vertrokken, waar volgens Syriërs door Israel troepen worden geconcentreerd. Van Israëlische zijde is deze beschuldiging tegengesproken en verklaard, dat het juist de Sy '"s zijn, die troepen bij de grens sa— -ntrc' ken. Dezer dagen heeft de minister van Justitie, prof. dr. 1. Samkalden, in gezelschap van de secretaris-generaal, mr. J. C. Tenkink, en de directeur van het gevangeniswezen, mr. E. A. M. Lamers. een werkbezoek gebracht aan de gevangenis te Breda, waar hij zich uit voerig heeft doen voorlichten omtrent de huidige situatie der aldaar verblijvende po litieke delinquenten en Duitse oorlogsmis dadigers. Dit zijn voor het merendeel levens lang gestraften. De minister heeft persoon lijk de gang van zaken in ogenschouw ge nomen. De r.k. Nederlandse boekhandelaren, en uitgeversvereniging „Sint Jan" is gereorga niseerd in twee afzonderlijke bonden voor uitgevers en boekverkopers. De namen van deze nieuwe bonden luiden: Nederlandse Bond van Katholieke Uitgevers en Neder landse Katholieke Boekverkopersbond. In de oprichtingsvergaderingen werden de statuten en huishoudelijke reglementen vastgesteld en werd besloten de bisschoppelijke en ko ninklijke goedkeuring op de nieuwe statuten aan te vragen. Het Residentie-Orkest zal in een aantal concerten onder leiding staan van Louis Sto tijn. Op maandag 26 november dirigeert hij dit orkest in Hilversum, waar het onder meer Ingrid Haebler begeleidt in het pianoconcert in e van Chopin. Dinsdagmiddag 27 novem ber staat het Residentie-Orkest, in het twee de verpozingsconcert, onder leiding van Louis Stotjjn. De solist van dit concert is de Israëliër Raphael Markus, een van de eerste violisten van het orkest. Dinsdagavond zal het jeugdconeert in Den Haag door Louis Stotijn worden gedirigeerd. Woensdagavond 28 november dirigeert hij het vierde concert van de serie c in Den Haag. De solist van dit concert ie Herman Krebbers.

IJmuider Courant | 1956 | | pagina 6