Baldadigheid der jeugd in Velsen onderwerp van een onderzoek „Arend Reijm" Agenda voor Velsen Mr. H. K. J. Beernink sprak voor Chr. Hist. Unie Hervormde dames uit Velsen-Noord bezochten de Johanna-stichting Nieuwe woongewoonten, de zeede visserij en vele andere figuren in een bont patroon Waarom geen „vrije grasvelden?" 11 De jeugd van nu. A anpassing De stad en de straat Reuzenzwaai De milieus PONTIAC en PRISMA HORLOGES Herhaalde oproep om koffers voor Hongaren Scheepvaart ZATERDAG 24 NOVEMBER 1956 REEDS GERUIME TIJD tast de Stichting Noordholland voor Maatschappelijk Werk de IJmond af ter voorbereiding van een rapport, dat de verschillende sociografische proble men wil proberen te bestrijken. En dat dus een plan wil neerleggen voor een zo harmonisch mogelijke opbouw der menselijke verhoudingen in een gebied, waarin de nieuwe bevolking werd samengevoegd, zonder dat men vooraf een bepaalde selectie kon toepassen of rekening kon houden met bepaalde elementen, die tegen een harmonische ontwikkeling zouden inwerken. Wijs geworden door de niet zo prettige ervaringen in andere „nieuwe" steden, die zich vóór de oorlog dynamisch maar ongeordend ontwikkelden, gewaar schuwd door de narigheden, welke zich voordeden bij de verschuivingen in autochtone bevolkingsgebieden, die plot seling werden overspoeld door industrie en dan ook vaak niet geringe ontwortelingsverschijnselen lieten zien, probeert men thans in de IJmond niet slechts door streekplannen de ruimtelijke ordening in goede banen te houden, maar tevens de mens een zo gelukkig mogelijke toekomst te garanderen door de groeperingen en de problemen zo te schuiven, dat er kernen ontstaan, die enigermate overeenkomen met de vroegere, historisch gegroeide steden en dorpen, waar het leven zich ontplooide volgens lijnen van geleidelijkheid. Het onderzoek valt uiteraard uiteen in verschillende onderdelen, zoals daar is de invloed van de ploegenarbeid op het gezinsleven, op de culturele aspecten van een gemeenschap en op zovele andere grootheden in een samenleving. Hiermee is men dan ook al enige tijd bezig, kortelings is er een onderzoek naar de baldadigheid onder de IJmuidense jeugd bijgekomen. Niet omdat men nu zo graag geconfronteerd wil worden aan wat te boek staat als een probleem van alle tijden, alle landen en elke stad, maar omdat men de wezenstrekken van deze nieuwe samenleving wel eens wil afwegen tegen de jeugd en haar gedragingen. Daarbij komen uiteraard vele vragen boven. Zoals de invloed, die een vissers bevolking heeft op de baldadigheid: de invloed namelijk, die er uitgaat van het feit, dat vader in vele gezinnen langdurig van honk is, zodat moeder practisch alleen voor de opvoeding der kinderen opdraait. De invloed ook van de waterkant, die naar de historie al zo vaak heeft bewezen, een onrustiger jeugd kweekt dan het platte land. En zo zijn er vele tendenzen te noe men, die in een nieuwe stad als IJmuiden inwerken op de jonge garde en die samen hangen met de gedragingen van de ouders of hun aanpassing aan het nieuwe milieu. Uit de vele bronnen, die de Stichting onderzoekers zullen moeten aanboren en die uiteraard hun eigen mening verkondigen zullen over de jeugdbaldadigheid, valt één groep op, die de jeugdbaldadigheid ziet als een verschijnsel van déze tijd en die een vergelijking met „de tijd van vroeger" al tijd weer in het voordeel van „toen" ziet uitvallen. Die geen rekening houdt met de vol komen gewijzigde omstandigheden en de andere behoeften, waaraan de jeugd van deze tijd onderhevig is. En die - het zal een belangwekkende strijdvraag worden bij het onderzoek - geen rekening houdt met het feit, dat in de nieuwe stad IJmui den een jeugd niet tot de expansie kan komen, welke zij krachtens haar leefti-jd nodig heeft. Waar bijvoorbeeld staan de sympathieke bordjes, die hier en daar in andere steden wel voorkomen: „vrij gras veld...." en waar een gazon ten gebruike wordt gegeven aan spelende kinderen of zonnende moeders? Waar is in Velsen een ruimte, die de kinderen de gelegenheid biedt zich uit te leven en eens te rennen? Overal prachtige groenstroken in de ADVERTENTIE voor alle rijbewijzen: BUS - VRACHTAUTO - LUXE AUTO MOTOR - SCOOTER Speciale avondlessen Verkeerstheorie - Motortechniek U wordt van huls gehaald en gebracht Gediplom. Auto- en Motorrijschool Hagelingerweg 134 Santpoort - Tel K2560 8930 ZATERDAG 24 NOVEMBER IJMUIDEN: Thalia, 19 en 21.15 uur: „Voor jou heb ik gezondigd". Rex: Geen opgave. Pieter Vermeulenmuseum, Cultureel Ge bouw, open van 9.3012 en 1416.30 u. Sint Nicolaas, 14.30 uur, aankomst bij Sluisplein. Openbare leeszaal en bibliotheek, Heide- straat, open van 1012.30 en 14.30 17.30 uur. Velser Accordeon Vereniging, 20 uur, Patronaatsgebouw, concert. VELSEN-NOORD: P.v.d.A. Vrouwenbond, zaal Van Diepen straat, verkoop speelgoed. SANTPOORT: Chr. Sportver. „Fit", zaal Böhm, 20 uur, feestavond tienjarig bestaan. ZONDAG 25 NOVEMBER IJMUIDEN: Wachttoren genootschap, 10.30 uur, Cul tureel Gebouw, filmvoorstelling. Thala, 15 uur: „Het zwaar en de roos"; 19 en 21.15 uur: „Voor jou heb ik gezon digd". Rex: Geen opgave. MAANDAG 26 NOVEMBER IJMUIDEN: De Gieteling", 20 uur, Ned. Hervormd Jeugdgebouw, lezing. Openbare Leeszaal en Bibliotheek, Hei- destraat, geopend van 14.30 tot 17.30 uur en van 19 tot 21 uur. Rex: Geen opgave. Thalia, 20 uur: „Het duivelspaard". VELSEN: Raadhuis, 14 en 19.30 uur: Begrotings vergadering. Raadhuis, 1012 uur: Spreekuur burge- meester 15 en 17 uur: Spreekuur wet houder van Onderwijs. nieuwe stad, maar nergens leefruimte voor de jeugd.... düs vaak vandalisme, want wanneer de overheid deze jeugd in het keurslijf harer verordeningen perst, springt zij er elders uit. Hetgeen niet goed te keu ren is, maar wel begrijpelijk. Uiteraard zal het onderzoek objectief in grote mate moeten blijven. Maar het zal hier en daar ook de jeugd in bescherming moeten nemen tegen de betweterigheid van een kleine, oudere groep der samenleving, die zich weinig meer herinnert van eigen „wandaden" en zo graag alle jeugd over één kam scheert De aanpassing der nieuwe IJmond- bewoners aan de omstandigheden van flat- bouw en stedelijke woongewoonten speelt een niet onbelangrijke rol in dit probleem. Want de ouders komen hier onder vaak volkomen andere levensvoorwaarden te recht, dan zij in hun vroegere plaats van vestiging gewend waren - de landbouwer, die uit een vrijstaand huisje vertrekt en hier in de ploegendienst van de Hoogovens terecht komt en daarbij een flat gaat be wonen, zal aan de ene kant het nieuwe comfort van douche-cel en geyser wellicht gaan waarderen, maar aan de andere kant ook het „gestapeld" wonen aan critiek gaan onderwerpen. En zijn geheel andere dag indeling zal menigmaal ten gevolge hebben, dat de kinderen onder volmaakt andere omstandigheden opgroeien dan zij aanvan kelijk gewend waren, waarbij het grote stadsleven uiteraard geducht meespreekt. Waardoor dus de opvqeding min of meer andere wegen gaat bewandeien, omdat naoeder meer verantwoordelijkheden krijgt en wellicht deze zal afschuiven op „de straat". En dan is de straat een weinig opvoedend element in de gemeenschap van een stad, die haar kinderen bij de aanleg vergat. Verstandige grootgrondbezitters zagen dat als het ware intuïtief en legden een „barri- 1 cade" voor hun kostbare parken, een bar- ricade van beboste grond, waar de jeugd j kan ravotten zonder al te veel schade aan te richten, zodat het werkelijk kostbare natuurbezit er achter gevrijwaard wordt van al te ernstige infiltratiepogingen. De stad zelf echter heeft nergens zulk een „barricade", of het moest zijn in de vorm van ean „vrije" speeltuin naast het zwem bad in de Heerenduinen, waar ook „alles mag" of straks wellicht hier en daar een „speelstraat" of een rolschaatsbaantje. Dus zoekt de jeugd zijn vertier op de plekken, die daarvoor bepaald niet zijn gemaakt met het gevolg, dat ijverige dienaren van de openbare veiligheid en de openbare plant soenen de handen vol hebben aan het voor komen of het restaureren van de schade. Want krijg de wat oudere kinderen maar eens naar een speeltuin.... De IJmuidense jeugd heeft geen al te beste naam wat haar woeligheid aangaat. Maar wordt de jeugd hier dan wel opge vangen op de wijze, die zij behoeft? Wij menen deze vraag, met alle waardering voor het werk van de Velser Jeugdcentrale en de bij haar aangesloten verenigingen, weifelend te moeten beantwoorden. Want het is wel duidelijk, dat de naoorlogse jeugd haar eigen eisen stelt. Niet bewust, maar wel zodanig, dat het jeugdwerk in vele gevallen een reuzenzwaai moet maken, om aan de behoeften te kunnen voldoen. Daar komt dan nog bij, dat het leiding gevend kader schaars is, elk jeugdhonk en elke jeugdvereniging heeft daarvan de schadelijke gevolgen aan den lijve onder vonden. Een lichting bestemd voor kader uit de oorlog kon niet worden ingeschakeld, andere „lichtingen", die daarna wel in aan merking kwamen, werden door de militaire dienst afgezogen en zo kwam men in de impasse terecht, waar moeilijk een uitweg voor te vinden is en die in wezen ook weinig te maken heeft met het onderzoek door de Stichting, maar waarop dit onder zoek wel telkens zal stuiten: „Wij willen wel, maar kunnen niet". Bovendien: de verzuiling werkt in dit opzicht meermalen remmend. Er mag in de totaliteit van het vraagstuk nimmer uit het oog worden verloren, dat de baldadigheid gedeeltelijk ook terug te brengen is tot de millieus, waaruit die zo genaamd baldadige jeugd voortkomt. Een voorbeeld: ergerlijke gevallen van vandalisme worden door de overheid be straft. De ingreep echter stuit meermalen op heftig verzet aan de kant van de ouders, die volgens het oer-principe van „handen af van mijn kinderen" vergeten, dat er corrigerend moet worden opgetreden, wan neer bepaalde algemene regels worden overtreden en die dus de correctie ontzag lijk veel kwaad doen door zich instinctief te verzetten. Van hier naar de „moeilijk aangepaste gezinnen" is maar een kleine stap: de jeugd die hier opgroeit is uiteraard de moeilijkste van alle, al zal het gevaarlijk zijn te gene raliseren. Maar ook zij is uitermate sterk onderhevig aan de invloeden van milieu en vanwoonomstandigheden. De beruchte „zwarte driehoek" van Rot terdam en de even beruchte „wijk C" van Utrecht bleven niet langer haarden van criminaliteit, toen de a-sociale gezinnen werden overgeplaatst naar betere behui zingen en zich invoegden in de betere sfeer van een gezondere samenleving. En al heeft het nieuwe IJmuiden dit probleem in veel minder-sterke mate binnen zijn grenzen, het speelt wel mee en het is een van de punten, die in een onderzoek naar de bal dadigheid zeker aan de orde zullen komen. Waaruit onmiddellijk volgt, hoe nauw de sociologische problemen met elkaar ver weven zijn en hoe sterk een détail afhan kelijk is van het geheel en van zijn onder delen. Wanneer men echter positief blijft staan tegenover „de jeugd", wanneer men er rekening mee wenst te houden, dat zij „rock 'n roll" evenzeer nodig hebben als een bezonken gesprek over de noden van deze tijd, over atoomenergie zowel als over godsdienst, dan kan er uit de conclusies, die er mettertijd zullen volgen uit dit onder zoek, iets goeds geboren worden. Waarbij het dan nog altijd de vraag blijft, of onder zoekingen als dit niet achter de feiten aan hollen en of het juiste moment voor een forse ingreep niet allang voorbij is. De elf van „Wijk aan Zee" De opstelling van „Wijk aan Zee" in de zondagmiddag te spelen thuiswedstrijd te gen WSV is als volgt: Doel: De Blok; ach ter: Schelvis en Aardenburg; midden: Bur ger, Dirks en Snijders; voor: De Winter, T. v. d. Mey, Seysener, F. v. d. Mey en De Boer. ADO ZONDAG TEGEN ZAP In de thuiswedstrijd tegen ZAP komt ADO uit Heemskerk zondagmiddag met de volgende opstelling in het veld: Doel: Bur ger; achter: De Graaf en A. van Tunen; midden: v. d. Kolk, A. Dam en Welboren; voor: T. Dam, G. van Tunen, Groot, N. van Tunen en De Wit. ADVERTENTIE PRACHT SORTERING DRT" Wij hebben voor u een pracht horloge, 15 steens, shockproof, anti- magnetisch, waterdicht 35. Tevens pracht sortering RINGEN voor Dames en Heren P. DE GROOT - Horlogemaker Kennemerlaan 30, IJmuiden, Tel. 4127 Het comité dat de belangen van de Hon gaarse vluchtelingen in „Westerduin" zal behartigen, verzoekt ons om nogmaals de aandacht te vestigen op haar oproep in ons blad van dinsdag 20 november. In de behoefte aan 175 koffers, waarin de Hongaren hun hebben en houden moe ten bergen, is nog maar voor een klein gedeelte voorzien en met vereende krach ten is hiervoor toch wel een oplossing te vinden, meent men. Hetzelfde is het geval met de klerenhangers en zakdoeken. Er is natuurlijk niet het minste bezwaar tegen, dat zij, die niet over een koffer beschik ken, geld geven, waarvan het comité dan een koffer kan kopen. De adressen zijn: Statenhuis, Velserweg 12, tussen 912 en 25 uur; Verenigings gebouw aan de Schans en in Wijk aan Zee bij mevrouw Gerritse, Verlengde Voor straat 8. K.A.B. HOUDT KLAVERJASDRIVE De culturele dienst van de K.A.B. te Be verwijk houdt maandag 26 november in het K.S.A.-gebouw voor haar leden een klaverjasdrive. Op de winnaars liggen mooie prijzen te wachten. Aagtekerk, 22 v. Amsterdam n. Bremen. Abbedijk, 22 te Rotterdam. Argos, 22 v. Amsterdam n. Hamburg. Aardijk, 22 v. Kaapstad n. Belawan of Penang. Aludra, 22 230 m. o. Durban n. Kaapstad. Ameland, 22 240 m. n.o. Durban n. Abadan. Astrid Naess, 22 330 m n.n.o. Durban n. Le Havre. Axeldijk, 22 90 m z. Finisterre n. New Orleans. Aagtedijk, 22 230 m. o. Kaapstad n. Las Palmas. Alblasserdijk, 22 430 m. n.o. Bermuda n. Havana. Adonis, 24 te Houston. Alphard, 23 v. Antwerpen n. Rotterdam. Ariadne, 23 dw. Alboran eil. n. Massawa. Alkaid, 25 te Antwerpen verw. Banda, 24 te Dakar. Batjan, 23 v. Semarang n. Surabaja. Bintang, 24 te Tj. Priok. Borneo, 22 480 m. n. St. Helena n. St. Vmcent. Baarn, 23 te Pto. Cabello Bali, 23 650 m. v. Takoradi n. Belawan. Bawean, 23 te San Francisco verw. Billiton, 24 te Semarang verw. Castor,, 23 te Amsterdam. Camitia, 30 te Curasao verw. Cinulia, 26 te Rotterdam verw. Cleodora, 24 te Aruba verw. Crania, 6/12 te Bombay verw. Camerounkust, 23 te Takoradi v. Abidjan. Caltex The Hague, 23 te Philadelphia v. R'dam. Cradle of Liberty, passeert 22 St. Helena naar Philadelphia. Camitia, 22 230 m. z.w. Galapagos n. Curasao. Dalerdijk, 23 v Southampton n. Antwerpen. Daphnis, 24 te Guanta verw. v. Amsterdam. Dorestad, 22 25 m. n.w. Minicoy n. Fao. Dongedijk, 23 ve Londen n. Rotterdam. Esso Nederland, 22 280 m. z. Dakar n. Mena Al Ahmadi. Voor een aandachtig gehoor sprak mr. H. K. J. Beernink, lid van de Tweede Kamer, vrijdagavond in het Cultureel centrum in een door de kiesvereniging der Chr. Histo rische Unie georganiseerde bijeenkomst over de kabinetsformatie en de door dr. Drees afgelegde regeringsverklaring. De voorzitter de heer D. Tanis zeide, na dat hij Psalm 146 had gelezen, dat het hem had goed gedaan, dat de CHU bij de kabi netsformatie zo'n waardige houding heeft aangenomen. De Unie heeft gelukkig het partijbelang niet voorop gesteld. Het rege ringsprogramma was belangwekkend, afge wacht dient echter wat van de uitvoering ervan terecht komt. We zijn dankbaar, dat we de problemen in vrijheid kunnen be spreken. Iedereen is onder de indruk van wat er zich in Hongarije voordoet. De vluchtelingen komen bij duizenden de grens over. De naastenliefde gebiedt ons te helpen, waar we kunnen. Ook ons gebed zal moeten blijven opgaan. De internatio nale toestand is zorgwekkend, moge God de wereld behoeden voor een wereldbrand. Voor ons volk is de economische toestand niet gemakkelijk, we zijn afhankelijk van de grote mogendheden. Hard werken om te kunnen concurreren met andere landen is beslist nodig. Verblijdend is het, dat na de oorlog reeds veel is gepresteerd. Er zijn nog vele problemen als Nieuw- Guinea, de woningnood en het kopen op afbetaling. Bij het oplossen van deze pro blemen is het gelukkig, dat ook de CHU haar stem kan laten horen. Mr. Beernink, hierna het woord voerend, herinnerde er aan, dat de kabinetsforma tie niet minder dan 119 dagen heeft ge duurd. Spr. heeft zich meer dan eens aan de gang van zaken geërgerd. Het programma van dr. Drees had over het geheel de instemming der CHU-fractie. Bezwaren had men tegen de methode, .die. vpofgesteld werd voor de huurverho gingen en iegen het stichtenvan een staats bouwbedrijf. Ook de andere partijen stemden over het programma. Op het laatste moment stak de KVP echter een spaak in het wiel door te eisen: een andere omschrijving van het Nieuw-Guinea vraagstuk, het doortrekken van de pacificatie tot het hoger onderwijs en tenslotte de bezitsvorming. Nadat de poging van dr. Drees was mis- „Voor jou heb ik gezondigd" (Thalia, vrijdag t/m. zondag). Italië heeft buiten zijn knappe filmers een grote voorraad middelmaat-cineasten, die zich dezelfde platgetreden paden permitteren als hun collega s in Hollywood en dies dezelfde zoetsappige verhalen produceren als waar mee Amerika ons sinds jaar en dag vervult. Dat niettemin de uitstraling der groten in het „vak" op de mindere goden merkbaar is. wordt bewezen door het melo-drama „Per Salvarti no Peccato", die onder de drakerige titel „Voor jou heb ik gezon digd" om uw aandacht vraagt. Het is dan het verhaal van een met een journalist gehuwde operazangeres alles is rozengeur en maneschijn, vooral als er een zoon geboren wordt. Het kind krijgt echter een onbekende bloedziekte en de catastrofe besluipt het zonnige gezinnetje. Want de remedie tegen de ziekte is wel licht te vinden in een gevaarlijke injectie bij de ouders, die dan als „vervaardigers" van het reddende serum kunnen optreden. Als door het bloedonderzoek uitkomt, dat Guido, de vader, onmogelijk de vader van het kind kan zijn, ligt het conflict plotseling geheel open: de moeder heeft, om haar man uit handen van de Duitsers te redden een te hoge prijs betaald. Maar men drijft het in deze film te ver, want de werkelijke vader komt er bij en gaat zijn bloed misbruiken voor eigen voordeel, „want zo zijn die oorlogsmisdadigers". Het is dan ook een even onaanvaardbare als op de sensatie spelende ontwikkeling, die het verhaal afrondt en het happy ending for ceert. „Het duivelspad". (Thalia, maandag t/m. woensdag). Deze kostelijk avonturen film met MacDonald Carey en Patricia Me dina vertelt de onomwonden historie van een wild, ontembaar paard, dat een be klemmende rol gaat spelen in een misdaad en niet in de laatste plaats tot het oprol len van een bende bankrovers leidt. „Grazige weiden" (Kennemer theater tot woensdag). Opnieuw en naar men mag aannemen met succes wordt deze reeds be jaarde film in roulatie gebracht, die bij haar verschijnen in 1936 nogal wat rumor in casa heeft verwekt. Onbegrijpelijk eigenlijk, want haar zuiver religieuze in slag is toch duidelijk herkenbaar. „Grazige weiden" is zoveel als de projectie van de kinderlijke verbeelding der Amerikaanse negers wanneer zij zich het scheppingsver haal voorstellen. Het boek Genesis krijgt er een door zijn eenvoud weldadige en waardige interpretatie in. Zo zien wij ne gers nu God, wil men er maar mee zeggen. En die zienswijze bevat wel zoveel aanra kingspunten met 't „blanke" voorstellings vermogen, dat de film een universele taal spreekt, ja, juist door de ongecompliceerd heid en hartelijkheid harer mededelingen deemoed en ootmoedigheid met groter be koorlijkheid preekt. Ofschoon men de an ciënniteit van „Grazige weiden" zo nu en dan proeft en de filmische zeggingskracht wel eens wat erg simpel voelt aangewend, de eenvoud en waarheid van haar inhoud hebben zich geformeerd in een passende vormschoonheid, zodat menig beeld u treft. Vooral aangenaam treft. De bezoeken van God aan de aarde, de stoet der dieren naar Noachs ark, de naïeve belangstelling der bemelingen voor de aarde, men vindt er alleen maar elementen in van lieflijkheid en vriendelijkheid: pastorales rondom God de Vader. Het woord: „Zo gij niet wordt als kinderen zult gij het rijk der hemelen niet binnengaan" slaat eigenlijk wel geheel en al op de makers van de film en op wie haar zien. Men moet zich in de kinderlijke fantasie der negers verplaatsen om zich dit beeld te kunnen vormen van het boek Ge nesis. Maar voor wie dat niet te veel is valt er alles te genieten. En is alles ons te veel? „Frasquita" (L u x o r theater, tot maan dag). Fris, fleurig en vol brio, deze Ita liaanse filmversie van Alarcóns schelmse romance van de Driekanten Steek, waar mee ten onzent Charlotte Kohier enkele ja ren geleden als „Frasquita" zoveel lauwe ren oogstte. De Italianen hebben er een rolprent van gemaakt, die het krachtige verhaal alle recht doet wedervaren. De zot te perikelen van de schone molenaarse (Sofia Loren) en de verliefde gouverneur (Vittorio de Sica) worden met zoveel fijne spot opgediend, dat zelfs de ietwat précaire slaapkamerscène niet in grofheid ontaardt. Een charmante klucht, met veel zin voor détail en sfeer verfilmd en met uitstekend spel van de Sica. Zelfs de mooie Sophia weet als de „deugdzame ondeugd" wel te overtuigen. Voortreffelijke bijrollen en ver rassend fraaie Technicolor. „Overrompeling der vuurduivels" (W.B., vrijdag en zaterdag) Het is weer een Western in de Peperstraat en er wordt be slist niet zuinig op los geschoten in dit verhaal van de gebroeders Bill en Sam, die elkaar terdege bijstaan in allerhande moeilijke zaken, maar die tenslotte wel zeer uiteenlopende wegen kiezen: de ranch en de misdaad. Hetgeen bloed tegen bloed op zet, maar tenslotte, na veel kruitdamp en jagende paarden, naar eén nobel einde leidt. „Invasie" (zondag en maandag) is de speel-documentaire, die zich rond de D-day afwikkelt en gebaseerd werd op de authen tieke journalen uit die spannende dagen. Als herinnering wellicht waardevol, maar ons ontgaat de noodzaak van het ophalen dezer herinneringen ten overstaan van een merendeels jong publiek, dat slechts om de sensatie naar dit soort oorlogsfilms gaat zitten kijken. lukt kwam prof. Romme aan de beurt Vooral omdat in zijn programma de drie punten waren opgenomen, die dr. Drees niet wilde opnemen, kon ook hij de ge wenste oplossing niet geven. Dat prof. Lieftinck niet slaagde was o.m. het gevolg van het feit, dat hij door z'n lange verblijf in het buitenland niet meer voldoende op de hoogte was van de toestanden in ons land. Tegen enkele gevraagde personen had de CHU beslist bezwaar. Inmiddels deed prof. Romme nog een tussenpoging om te komen tot een kabinet, samengesteld uit KVP-, AR- en CHU-leden Een dergelijk kabinet zou echter te weinig regeerkracht hebben. Het landsbelang zou er niet mee gediend zijn geweest de PvdA uit te schakelen. Ook deze partij moet de verantwoording voor het beleid blijven dragen. Ook gezien de huidige internatio nale toestand is het toe te juichen, dat als gevolg van de brede basis thans ons volk een eenheid vormt. Prof. De Gaay Fortman streefde aanvan kelijk ook naar een brede basis, maar dit mislukte al spoedig. Daarna streefde hij naar een rechts extra parlementair kabi net. De CHU had ook hier het bezwaar, dat een dergelijk kabinet te wankel zou zijn. Tenslotte slaagde mr. Burger met een gematigd, aanvaardbaar programma. De zetelverdeling duurde veel te lang, de CHU nam een waardige houding aan en stelde geen bijzondere eisen daar de fracties zich bier buiten moesten houden. De Kamer heeft een controlerende en geen regerende taak. Vervolgens behandelde mr. Beernink verschillende punten uit de regeringsver klaring. Het is goed, dat de aandacht er op wordt gevestigd, dat samenwerking in Europees en Atlantisch verband wordt bevorderd. Nederland kan niet alleen blijven staan, er is veel geld nodig om onze vrijheid te be houden. Op basis van de bestaande rechtsorde moet gestreefd worden naar zelfbeschik king voor de bevolking van Nieuw-Guinea. Deze kan nu nog niet worden verleend, omdat de bewoners plotseling in de moder ne tijd zijn terecht gekomen. Naar sprekers mening heeft de Synode der Hervormde Kerk met haar oproep tot bezinning de beste bedoeling gehad, maar desondanks was het beter geweest op deze wijze niet te spreken. De regering wil met handhaving van het monetaire evenwicht, vergroting van de produktie en uitbreiding van de sociale en kulturele voorzieningen, rekening houden de met de financiële toestand van ons land. Helaas Is deze niet opwekkend. Er moet hierbij rekening worden gehouden, dat de belastingen niet onbeperkt kunnen worden opgevoerd. Langzamerhand gaat men in zien, dat het steeds weer doorvoeren van loonronden niet veel helpt, de stijging van de lonen gaat eveneens maar steeds door. De woningbouw heeft sterk de aandacht. Er zijn drie faktoren, die tegenwerken. Er is een tekort aan arbeidskrachten en aan materialen, terwijl men er verder voor dient te waken, dat de huren niet te hoog worden. Het zal in ieder geval goed zijn het aan tal instanties te beperken, dat bij de wo ningbouw is betrokken. De ambtelijke op zet dient vereenvoudigd te worden Als verdere punten van het regeringspro gramma noemde mr. Beernink nog de uit voering van het Deltaplan en de aanleg van goede verkeerswegen. Spr. heeft gemist de erkenning van de Souvereiniteit Gods op het gebied van het staatkundig leven. De CHU wil hieraan beslist vasthouden. De bijbel is geen politiek handboek, maar de CHU houdt er als partij aan vast, dat de bijbel wel degelijk bepaalde hoofdlijnen geeft voor het staatkundig leven. ADVERTENTIE Ena, 22 350 m. o.z.o. Trinidad n. Trinidad. Elizabeth B, 23 60 m. w. Key West n. Ph.delphia. Esso Den Haag, 23 te Corpus Christi v. Antwerp. Etrema, 25 te Rotterdam verw. Fairsea, 20 v. Melbourne n. Sydney. Gooiland, pass. 23 Madeira n. Recife. Graveland, 23 te Itajai v. Rio Grande. Gabonkusta, pass. 22 Dakar n. Le Havre. Grootekerk, 23 900 m. z.w. Leeuwin n. Kaapstad. Heelsum, 23 te Amsterdam. Haulerwijk, 22 220 m. o.z.o. Baltimore n. A'dam. Heelsum, 23 Amsterdam verw. Joh. v. Oldenbarnevelt, 22 420 m. z.o. East-Lon- den n. Fremantle. Jagersfontein, 23 te Amsterdam verw. Korenia, 22 v. Rotterdam n. Curasao. Kryptos, 23 v. Rotterdam n. Limhamn. Khasiella, 23 v. Abadan fi. Singapore. Kenia, 22 360 m. n.o. Fayal n. Pta. Cardon. Kota Baroe, 22 220 m. n.n.o. St. Helena naar Perzische Golf. Kabylia, 22 240 m. n.o. Sombrero eil. n. Pauillac. Kertosono, 22 320 m. n.w. Kp. S. Lucas n. Balboa. Kylix, 23 te Thameshaven verw. Keizerswaard, 23 v. Willemstad n. Maracaibo. Kabylia, 2/2 te Pauillac verw. Kalydon, 23 te Rotterdam verw. Kara, 26 te Buenos Aires verw. Koratia, 26 te Mena Al Ahmadi verw. Korovina, 23 te Fawley verw. Limburg, 23 v. Belawan n. Dakar. Liberty Bell, 23 te Hoek v. Holland n. R'dam. Lekhaven, 22 390 m. n. Flores Az. n. Antwerpen. Loosdrecht, 23 te Bushir. Lissekerk, 23 op rede Koeweit. Larenberg, 22 1030 m. n.o. Bermuda n. Houston. Meerkerk, 22 te Kaapstad v. Las Palmas. Las Palmas. Merwede, 22 160 m. z.o. Madeira n. Huil. Mataram, 23 te Bona. Maureen, 23 v. Stettin n. Rotterdam. Mijdrecht, verm 23 te Piney Point v. Pta. Cardon. Modjokerto, 23 te anker op Shatelarab rivier Mirza, 24 te Yokohama verw. Mitra, 28 te Curasao verw. Murena, 26 te Bunju verw. Myonia, 26 te Mauritius verw. Nestor, 23 te Amsterdam verw. Notos, 22 90 m. z. Marseille n. Savona. Oranje, 23 te Kaapstad. Ootmarsum, 22 750 m. n.w. Flores n. Le Havre. Oranjestad, 23 te Dover verw. Omala, 23 te Berre verw. Pieter S, 23 te Rotterdam. Polydorus, 24 te Tj. Priok. Prins Johan Willem Friso, 22 460 m. o.n.o. Kp. Race n. Quebec. Papendrecht, 22 350 m. w.z.w. L. Palm. n. L. Palm. Rijndam, 22 450 m. o.n.o. Kp. Race n. Halifax. Roebiah, 23 te Mambasa v. Mozambique. Rotula, 29 te Stanlow verw. Stad Amsterdam, 22 v. A'dam n. Golf v. Mexico. Stad Leiden, 22 v. Rotterdam n. Soderhamn. Sibajak, 22 v. Kaapstad n. Las Palmas. Straat Cook, 24 te Fremantle. Straat Malakka, 24 te Sydney. Singkep, 22 150 m. z.w. Durban n. Mombasa.. Scherpendrecht, 22 800 m. z.w. Flores Az. naar Curagao. Sliedrecht, 22 240 m z.o. Bermuda n. L. Palmas. Samarinda, 23 te San Francisco n. Los Angeles. Stentor, 22 180 m. n.w. Aruba n. Maracaibo. Stanvac Talangakar, 23 v. H'kong n. S'geigerong. Sloterdijk, 22 v. Antwerpen n. Rotterdam. Tjimenteng, 23 v. Belawan n. Mombasa. Tjinegara, 23 v. Singapore n. Manilla. Tomori, 23 v. Bombay n. Vizagapatam. Trajanus, 23 v. La Guaira n. Ciudad Trujillo. Teiresias, 22 150 m. z.z.w. Dakar n. Las Palmas. Tjitjalengka, 23 te Lourenca Marques. Tjikampek, 23 v. Yokohama n. Moji. Tero, verm. 23 v. Rotterdam n. Rio de Janeiro. Theobaldius, 26 te Freetown verw. Tibia, 23 Kielerkanaal verw. n. Ornskoldsvik. Trajanus, verm. 2 2v. La Guaira n. Cd. Trujillo. Tiberius, 22 880 m. z.w. Flores Az. n. Antwerpen. Van Neck, 24 te Shanghai verw. v. Tsingtai. Vlist, verm. 23 v. Amsterdam n. Hampt. Roads. Vasum, 5/12 te Mena A1 Ahmadi verw. Waal, 23 v. Latakia n. Limasol. Wonogori, 23 v. Tj. Priok n. Semarang. Wieldrecht, 22 780 m. z.o. Kp. Palmas n. Bremen. Will. Ruys, 22 820 m. z.w. Mauritius n. Colombo. Westertoren, 22 440 m. o. Kaapstad n. St. Vine. Willem Barendsz, 26 te Curasao verw. Willemstad, 22 v. Cartagena n. Aruba. Zuiderkruis, 22 620 m. z.w. Galapagos arch, naar Balboa. oo T KLEINE VAART Adme, 23 v. Leixoes te Rotterdam. Adm. Nelson, 22 v. Dublin te Liverpool. Amstelborg, 22 dw. Helgoland n. Sarpsborg. Amigo, 22 v. Londen n. IJmuiden. Batavier I, 22 v. Bordeaux n. Casablanca. Bermuda, 22 dw. eil. Juist n. Hamburg. Bill S, pass. 22 Vlissingen n. Ipswich. Crescendo, 22 dw. Borkum n. Hamburg. Catharina, pass. 22 Vlissingen n. Stockholm. Condor, 23 v. Londen te Rotterdam verw. Da Capo, pass. 23 Vlissingen n. Antwerpen. Driebergen, 22 130 m. z.z.w. L. Palmas n. Warri. Delfzijl, verm. 22 v. Londen n. d. Tees. Fendo, verm. 22 v. Londen n. Parijs. Fleyo, pass. 22 Vlissingen n. Rotterdam. Harold, 24 v. Gdynia te Vlaardingen verw. Hast III, pass. 23 Vlissingen n. Goole. Hilda, verm. 22 v. Londen n. Duinkerken. Hoflaan, 22 v. Gravelines te Fowey. Hoogland, 22 v. Rotterdam te Grangemouth. Ida D, 23 v. Bristol n. Port Talbot. Jan, 23 dw. Borkum n. Nantes. Leemans, 22 v. Kopenhagen te Wismar. Leuvehaven, 23 v. Antwerpen n. Rotterdam. Lyra, 23 dw. Kentishknock n. Parijs. Maasym N, 22 v. Pateniemi n. Grimsby. Marcelli, 22 v. Karlshamn n. Esbjerg. Muda, 23 dw. Ameland n. Antwerpen. Margaretha, verm. 22 v. Londen n. Hamburg. Mariscal Lopez, 22 270 m. z. Kaapverd. eil. naar Pto. Alegre. Marne, 22 v. Stockholm n. Koping. Matthew, 23 v. Nadendal te Kiel verw. Medea, 22 v. Dublin te Cork. Megrez N, 22 70 m. n.o. Bahia n. St. Vincent. Mirfak N, 22 v. Asuncion te Montevideo, Nassauhaven, 23 v. Hamburg n. Aarhus. Nautic, 23 v. Flensburg n. Wismar. Nederland, 23 dw. Terschelling n. Kopenhagen. Nieuwehaven, 23 v. Gotenburg n. Malmö. Noorderlicht, 23 v. Rotterdam n. Kopenhagen. Oosterburgh, 22 v. Amsterdam n. Stockholm. Prosperite, 22 v. Ostrand te HudiksvaU. Realta, 23 v. Rotterdam n. Liverpool. Renovatie, 23 v. Grouw te Rotterdam Rijnhaven, 23 v. Casablanca te Rotterdam. Sambre, 22 v. Rouaan n. Rotterdam. Statenlaan, 22 v. Glassondock n. Rotterdam. Spica, 22 v. Leith n. Tyne. Schokland, 22 dw. Hangö n. Mantyluoto. Senior, 22 dw. Ameland n. Oskarshamn. Stella Prima, 22 v. Napels n. Londen. Tasmanië, 23 te Antwerpen. Trim. verm. 22 v. Londen n. Kopenhagen. Uni S, 23 v. Goole te Rotterdam. Walenburgh, 23 v. Oskarshamn n. Den Helder. De jaarlijkse verkoopmiddag van de Hervormde dameskrans in Velsen-Noord, die vrijdagmiddag in het Hervormd wijk huis aan de Dijckmansstraat niet over ge brek aa*- belangstelling had te klagen, werd des avonds gevolgd door een film voorstelling over de Johanna-stichting te Arnhem. De heer A. Geerlofs verwelkomde na mens de kerke-raad de belangstellenden, dit keer maar weinig in getal; een teleurstel ling, die niet slechts afbreuk deed aan het doel der inrichting voor lichamelijk ge- br&kkigen te steunen, maar bovendien ge tuigde van weinig medeleven uit de Her vormde gemeente, temeer aangezien de verkoop van het fraaie en nuttige hand werk het kerkewerk ten goede komt. Mevr. Van Maanen, propagandiste van de Johanna-stichting liet in een. uitvoerige beschouwing de aanwezigen kennis maken met de inrichting, die, hoewel niet door de staat gesubsidieerd maar dank zij de acties van de laatste jaren, toch twee nieuwe pa viljoens heeft kunnen, openstellen, waar aan het volgend jaar nog twee zullen wor den toegevoegd. Mevrouw Van Maanen gaf een uiteenzetting over de inrichting van de gebouwen, waarin het personeel met groot plezier werkt voor de kinderen, die door de zusters als leden van een groot gezin behandeld worden en waarbij zij het werk plegen te doen van echte huismoe ders. Er is, typerend voor het karakter van de inrichting, nooit een personeels tekort. Met bijzondere toewijding vertelde de propagandiste, die zelf aan het werk deel neemt, van de vele moeilijkheden, die rond de lichamelijk gebrekkige kinderen liggen, maar altijd met het grootste plezier worden opgelost. De verpleegden krijgen normaal onderwijs, gymnastiek- en zelfs nevenles- sen. De „gezinsopvoeding" is echter van het grootste belang en daarom verblijven in een paviljoendeel maar vijftien kinde ren over wie vier of vijf zusters de zorg en verpleging hebben. Deze kenmerkende opvoeding liet, behalve de vele bijzonder heden, die mevrouw Van Maanen over de verschillende kinderen met even verschil lende lichamelijke afwijkingen vertelde, de aanwezigen verbaasd staan over de uitwer king. Zelfs Loesje, die slechts twee arm- stompjes heeft, kan breien. Met klimmende belangstelling werd het vertelde aangehoord, waarna een en ander nog eens werd geïllustreerd door de ver toning van de film over de thans zo welbe kende Johanna-stichting te Arnhem, Agenda voor Heemskerk Marquette-theater. Zaterdag en zondag 20 uur: „Zij allen waren schuldig".

IJmuider Courant | 1956 | | pagina 11