Vijf nieuwe schachten voor handhaving van het peil onzer kolenproduktie Nieuwbouwkosten zijn f 100 miljoen Koninkrijk Jordanië heeft de langste grens met Israel ZWARTE WEDERGEBOORTE IN DE VISHAL IN LIMB UR GS MIJNENGEBIED Driemaal het „negervraagstuk" Litteraire Kanttekeningen 15 Schachtbouw door bevriezing Stervende" Staatsmijn P.E.N. bestuur zal vertrouwenskwestie stellen Examens Nieuw kolengebied Minister A Igera: Rijbewijs voor bromfietsen wordt overwogen Twintigduizend gulden bij inbraak te Soest gestolen Bewogen zitting van raad van Tilburg CASTRICUM De elf van CSV Raadsverkiezingen in de Alblasserwaard Een dode en een gewonde bij ongeluk met tractor Discussies in bedrijfschap voor het schildersbedrijf Velsersse collecte bracht bijna 19 mille op ZATERDAG 24 NOVEMBER 1956 In het Limburgse mijngebied worden op het ogen blik vijf nieuwe schachten gedolven, alle in opdracht van de Staatsmijnen. De schachten worden op behoor lijke afstand van elkaar gedolven voor verschillende mijnen. Via twee ervan gaan de Staatsmijnen straks bij Vlodrop (dus buiten het huidige mijngebied, want Vlodrop ligt ten oosten van Roermond tegen de Duit se grens) ruim honderd miljoen ton nieuwe steenkool delven, waarvan een behoorlijk percentage voor huis brand is. De andere nieuwe schachten zijn voor de Staatsmijn Maurits in Geleen, de Staatsmijn Emma te Heerlen (onder de gemeente Schinnen aan de spoorlijn van Sittard naar Heerlen) en de zich sterk ontwikkelende Staatsmijn Hendrik te Brunssum. Via de laatstgenoemde drie schachten zullen miljoenen tonnen vetkool gedolven worden, welke vooral de industrie ten goede zullen komen en verder gebruikt gaan worden voor de fabricage van cokes, als grond stof voor de bereiding van gas, elektriciteit en voor de vele produkten uit de chemische sektor der Staats mijnen: van kunstmest en alcohol tot caprolatum toe, waaruit onder andere synthetische vezels en garens vervaardigd worden. Vooral in het Limburgse kolenbekken, waar zich boven de kolenhoudende gesteemtelagen veel drijfzand en dus ook veel water bevindt, is de schachtbouw een moeilijk technisch werk, dat jaren van theoretische voorbereiding vergt. Hoe lang het delven van een schacht duurt hangt dan ook voor namelijk af van de vraag hoe dik de drijfzandlagen zijn, die moeten worden overwonnen. Nog slechts kort geleden is daarvoor de tweeledige oplossing gevonden: de bevries- en boormethoden volgens Honingman-De Vooys. Bij de bevries- methode komt men veilig door de gevaarlijke waterhoudende lagen door deze ter plaatse te bevriezen. Daarna kan men zich meter voor meter een weg naar de diepte banen. Als het ware in een bevroren cylinder, die direct wordt bekleed en versterkt. Na ontdooiing ondervindt men dan geen hinder meer van het voor de mijnbouw vroeger zo levensgevaarlijke water en drijfzand. Bij de boormethode wordt de schacht volledig uitgeboord. Om het instorten van het boorgat te voorkomen, blijft dit echter gevuld met een vloeistof van hoger soortelijk gewicht dan van het omringende water. Is de grootste diameter uit geboord, dan wordt de definitieve bekleding, aaneengesloten Honderden meters onder de begane grond zetten de schachtbou wers een nieuwe „uitvalsweg" uit, opdat nieuwe hoeveelheden steenkool kunnen worden aangeboord. Detailopname van de nieuwe schacht voor de staatsmijn Maurits in Geleen. als een lange stalen cylinder, in het boor gat aangebracht. Met behulp van deze bouwmethoden, ook in toepassing bij de vijf nieuwe schachten, is het mogelijk ge worden de tenminste voor Nederlandse begrippen geweldige kolenrijkdom ten westen van Heerlen in ontginning te ne men. Juist daar had het drijfzand name lijk tot aan de twintigste eeuw kolendel- ving onmogelijk gemaakt. Van de nieuwe schachten wordt die van staatsmijn Hendrik de diepste. Zij gaat reiken tot 1100 meter, terwijl de diepste schacht van deze mijn thans 940 meter is. De nieuwe schacht van de staatsmijn Mau rits werd onlangs reeds hecht aangesloten aan de steenkoolrots, 307 meter onder het maaiveld, zoals de begane grond wordt ge noemd. Zij zal een diepte krijgen van 940 meter. De schacht van de Emma gaat voor lopig tot 400 meter en de beide schachten van de nieuwe staatsmijn Beatrix onder Vlodrop zouden tot 'n halve kilometer diep gaan. Deze schachten-aanleg zal een kleine honderd miljoen gulden kosten. Voor de staatsmijn Beatrix worden de schachten aangelegd om straks het produk- tie-verlies op te vangen, dat ontstaan zal door het uitvallen van de „stervende" staatsmijn Wilhelmina, de oudste staats mijn, gelegen op de noord-oostelijke flank der gemeente Heerlen. In de staatsmijnen Hendrik en Maurits kunnen de bestaande schachten het kolenvervoer niet meer ver werken, vooral als gevolg van een wijziging in de „afbouw"-politiek sinds 1952, waar door ook de onzuivere kolenlagen (dat zijn de kolenlagen met veel steen) intensiever bij de ontginning worden betrokken en er meer ruwe kool dan vroeger door de schachten moet worden gehesen om toch over dezelfde hoeveelheid verkoopbare Naar wij vernemen zal het bestuur yan het Nederlandse P.E.N.-centrum naar aan leiding van de gebeurtenissen der laatste weken tegen begin januari een buitenge wone ledenvergadering bijeenroepen. Op deze vergadering zal het bestuur, na zijn beleid te hebben verdedigd, de vertrou wenskwestie stellen. Eind volgende week zal het bestuur overigens in een perscommuniqué een overzicht geven van wat er zich in de vereniging heeft afgespeeld en van de resultaten daarvan. Voor het lidmaatschap van het PEN- centrum Nederland hebben thans ook be dankt: Jan Elburg, A. J. D. van Oosten, dr. S. C. Regtdoorzee Greup-Roldanus. Nijmegen. Doctoraal examen rechten: J. Donders, Geleen. Gepromoveerd tot doctor in de letteren en wijsbegeerte op proefschrift getiteld: „De taalkundige geschiedenis der provincie Limburg vanaf haar ontstaan tot aan haar uiteenvallen in 1839", mej. E. M. Th W. Nuyens te Maastricht. Leiden. Gepromoveerd tot doctor in de rechtsgeleerdheid op proefschrift getiteld Nodm en handeling (bijdrage tot een kentheoretische fundering der sociale we tenschappen)" de heer J. F. Glastra van Loon, geboren te Djakarta en thans wonende te Leiden. De promotie geschiedde cum laude Gepromoveerd tot doctor in de ge neeskunde op proefschrift getiteld „Enige aspecten van de sinusitus maxillaris chro nica purulenta", de heer M. G. C. Franssen, geboren te Venlo en thans wonende te Lei den Kandidaatsexamen kunstgeschiedenis: mei M D. de Vries, Hilversum. Amsterdam. Gemeente Universiteit. Be vorderd tot doctor in de geneeskunde op proefschrift getiteld: „Gewone mensen. Een medisch-psychologisch noderzoek van een Mciale steekproef" mevr. C. G. Querido- kool te kunnen beschikken. Zowel op de staatsmijn Maurits als op de staatsmijn Emma moest er daarom een nieuwe uit valsweg komen. Bovendien zal door de nieuwe schachten de grote hoeveelheid ventilatie-lucht worden gevoerd, welke bij ontginning op grotere diepte nodig is. De nieuwe schacht van staatsmijn Emma zal de ontginning mogelijk maken -van» nieuwe gedeelten in het'mijriveld op'onge veer zes kilometer afstand van de bestaan de schachten. Door die nieuwe schachten zullen de mijnwerkers en het materiaal aangevoerd worden. De kosten zullen wor den gedrukt, omdat mensen, materiaal en kolen niet over een grote ondergrondse af stand behoeven te worden vervoerd. Deze schacht zal reiken tot in het „Zadel van Puth", een merkwaardige storing in de aardkorst, waar ongeveer honderd miljoen ton vetkolen opgetast liggen in boven elkaar staande lagen. Een tijdige aanleg van schachten is nood zakelijk om He produktie van ons mijnge bied veilig te stellen. Wanneer de aanleg van de schacht door het gevaarlijke terrein heeft plaats gevonden, moet deze worden „doorgezet" in de steenkoolrots, waarna men pas tot de inrichting van de schacht dus tot het bedrijfsklaar maken kan overgaan en tot het maken van de onder grondse laadplaatsen, waarmede bij de meeste nieuwe schachten reeds begonnen is. Pas dan kan het eigenlijke „kolenveld" worden ontsloten door het drijven van kilometers lange gangen in het steenkool gebergte, waarin zich de kolenlagen be vinden. De nieuwe Emma-sohacht kan binnen afzienbare tijd in gebruik worden die voor de Maurits omstreeks 1959, én "voor de Hendrik omstreeks i960; de schachten van de nieuwe Beatrixjilijn zullen in 1965 klaar zijn. Van januari tot en met augustus van dit jaar zijn in ons land 82.606 verkeersonge vallen gebeurd, waarbij 973 personen om het leven kwamen, 13.743 ernstig en 10.041 licht werden gewond. Vorig jaar kwamen in dezelfde periode 73.721 ongevallen voor, waarbij 963 per sonen werden gedood. Deze cijfers geeft minister Algera in zijn Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer. De minister zegt, dat veel onge vallen voortvloeien uit ondoordacht over steken van voetgangers. De minister betreurt het, dat nog geen concrete voorstellen zijn gedaan tot wette lijke regeling van controle op autorijscho len. De wijze waarop deze materie moet worden geregeld, hangt voor een belangrijk deel af van de vraag of artikel 208 van de Grondwet, dat de vrijheid van onderwijs waarborgt, zich niet verzet tegen een rege ling waarbij het geven van rijlessen aan bepaalde voorwaarden wordt gebonden. Over deze staatsrechtelijke vraag heeft de minister het oordeel gevraagd van twee hoogleraren in het staatsrecht. Mocht het in strijd met de Grondwet zijn het rij- onderwijs aan beperkende bepalingen te binden, dan zal de minister een zo spoedig mogelijke oplossing in andere richting van dit urgente vraagstuk bevorderen. In Nederland wordt ongeveer 50 percent van de kandidaten voor het rijexamen afge wezen. In landen waar de rij-instructie wettelijk is geregeld, bedraagt dit percen tage 15 tot 20. In een wetsontwerp tot wijziging van de Lager Onderwijswet 1920, dat in het laat ste stadium van voorbereiding is, wordt het verkeersonderwijs voor de lagere scholen verplicht gesteld. De vraag of tot instelling van een soort rijbewijs voor bromfietsers zal worden overgegaan is nog in overweging. De minister hoopt dat de maatregelen ter bescherming van de voetgangers in de eerste helft van 1957 in werking zullen treden. Aan verdergaande maatregelen om de veiligheid van voetgangers te verzeke ren bestaat naar de mening van de minister voorshands geen behoefte. Een periodieke keuring van vrachtauto's en ook van personenauto's zal zeer in het belang van de verkeersveiligheid zijn en de minister is dan ook bereid voor een ver plichting daartoe een wettelijke basis te scheppen. Voor het invoeren van een alge mene maximumsnelheid voor motorrijtui gen buiten de bebouwde kom bestaat vol gens de minister thans nog geen aanleiding. Om het onderzoek niet te bemoeilijken heeft de politie van Soest pas heden mee gedeeld dat vorige week zaterdagavond bij de familie O. aan de Birkstraat te Soest een inbraak is gepleegd waarbij een kof fertje met ongeveer 20.000 gulden aan bankpapier werd gestolen. De juiste om vang van het bedrag kon nog niet worden vastgesteld omdat de heer O. zaken aan het afwikkelen was. Het gezin O. verhuis de enkele maanden geleden van de Noord oostpolder naar Soest. Nagtegaa geboren te Groesbeek. Doctoraal examen rechten: mej. A. M. de Boer en de heer J. W. Hanrath, beiden te Amsterdam, tot twintigduizend gulden. Overschrijding van bevoegdheden bij bouw van politiebureau Na een debat van ruim drie uur, waarbij het tenslotte nogal heftig toeging, heeft de Tilburgse gemeenteraad vrijdagavond een door de fractie van de P.v.d.A. ingediende motie van afkeuring inzake het beleid van het college van B. en W. in het algemeen en van de behandeling van de bouw van het politiebureau in het bijzonder, met 20 tegen 9 stemmen verworpen. Aansluitend werd een aanvullend krediet toegestaan voor de afbouw van dit politiebureau ter grootte van ruim een miljoen gulden, waar dóór de totale bouwkosten op 2.400.000.— komen; alleen de leden van de P.v.d.A. stemden tegen. Door alle partijen werd felle critiek ge leverd op de ontwikkelingsgang bij de bouw van dit politiebureau en de daarmede gepaard gaande overschrijdingen van be voegdheden, welke tezamen hadden geleid tot een bouwtijd nu reeds van zes jaar en een noodzakelijke verhoging van het aan vankelijke krediet met ruim een miljoen gulden. Van de zijde van B. en W. werd erkend, dat ernstige fouten zijn gemaakt en dat men ten volle de verantwoordelijkheid daarvoor wilde dragen en stellig niet van plan was, zoals uit de raad beweerd werd, de verantwoordelijkheid af te schuiven op de ambtenaren die bij het project waren betrokken. SUBSIDIES IN LIMBURG De Zuidnederlandse Opera in Maastricht heeft in verband met de uitbreiding van haar werkzaamheden een verhoging van het provinciaal subsidie gevraagd van tien duizend tot zestienduizend gulden. Gedeputeerde Staten van Limburg stel len nu aan de Provinciale Staten voor aan de Zuidnederlandse Opera een subsdie van maximaal dertienduizend gulden te verlenen. Voorts stellen zij voor, afwijzend te beschikken op een subsidie-aanvraag yan de stichting „Het Zuidelijk Toneel" in Eindhoven. Zij zijn van oordeel, dat het geven van enkele voorstellingen in het ge- v)es* g.een voldoende argument vormt voor financiële steun aan dit gezelschap. Wel hebben Gedeputeerde Staten van Limburg voorgesteld de subsidie aan „Beroepstoneel Limburg", dat een speelplan van tweehon derd voorstellingen in het afgelopen jaar uitvoerde, te verhogen van vijftienduizend In de tijd van de Romeinen telde Israel (Pa lestina) 2,5 miljoen inwoners, thans 1.7 miljoen. Het land, een derde deel kleiner dan Nederland kan op zijn minst zes miljoen mensen opnemen, hoewel een groot deel van het land dor is en slechts veertig percent vruchtbaar is. Na ernstige moeilijkheden en strubbelingen werd Israel in 1948 onder UNO-gezag geboren. Geen land is ooit na zijn ontstaan zo snel ontwikkeld als Israel. Met behulp van geld uit het Westen en van Joden uit de gehele wereld, die naar het nieuwe land toe stroomden, kreeg het land een economische basis. Tegen zich vond Israel de Arabische landen, die zeventig miljoen zielen tellen. De Arabieren zien Israel als een doorn in het Mohammedaanse vlees. Israel is een landbouwstaat met een snel opko mende industrie. Het gebrek aan bodemschatten en de moeizame vorderingen van de landbouw dwingen het land tot een kostbare opbouw die, met moderne bedrijfsmethoden, gemeenschappe lijk wordt uitgevoerd. Met de mogelijkheden die het bezit zijn grote plannen gemaakt waarvan het voornaamste het Jordaan-project is. Door middel van bevloeiingen wil men een kwart miljoen hec tare nieuw land winnen alsmede grote hoeveel heden energie opwekken. Het plan voorziet ook in de drooglegging van moerassen en de bouw van stuwdammen. De totale kosten worden geraamd op 800 miljoen gulden. Aange zien de Jordaan een grensrivier is bren gen de werkzaamheden onenigheid met de Arabische buurlanden mee. In de bodem van Israel wordt asfalt, zout, zwavel en potas aangetroffen, alsme de oliehoudend gesteente. Uit het water van de Dode Zee kan kalium, natrium en magnesium gewonnen worden. De vesti ging van de s.aat Israel op het oude ge bied van Palestina leidde tot het wegtrek ken van een miljoen Arabieren. Deze vluchtelingen hebben sterk bijgedragen tot het verzet van de Arabische landen tegen een staat Israel. De ontwikkeling van het land wordt door de Arabische landen met lede ogen aangezien. Zij zien het land als een zware concurrent. Jordanië heeft de langste grens met Is raël. Het land heeft anderhalf miljoen in woners. Het kan worden vergeleken met een Europees vorstendom in de zeventien de eeuw: een sterke binding tussen vor stenhuis en volk. Het land, ongeveer drie maal zo groot als Nederland is arm. Jorda nië is gedeeltelijk uit Israël ontstaan. Oor spronkelijk maakte het deel uit van Pa lestina. De Britten maakten het na de eerste wereldoorlog los van Palestina als Transjordanië en maakten het land in 1946 zelfstandig. Sinds de zelfstandigheid van Jordanië dromen de regerende kringen van een groot Jordaans-Palestijns-Ara- bisch koninkrijk. Dergelijke gedachten ontmoeten hevige tegenstand in de Ara bische landen. Het streven is, en was, niet bevorderlijk voor de Arabische eenheid. Jordanië beschouwt Israel als een moge lijke aanvaller. De duizenden Arabische vluchtelingen op Jordaanse bodem ver sterken de anti-Israelische gevoelens in het Volksdanscongres. Op zaterdag 8 december zal de Nederlandse Volksdansraad in de Markthal in Amersfoort een congres houden over het onderwerp „De volksdans als menselijke beweging". land. Ruim 88 percent van het Jordaanse land bestaat uit woestijnen en steppen. De landbouw wordt voornamelijk in de oasen uitgevoerd. Ondanks het hoge percentage onvruchtbare grond kan Jordanië toch be staan daar het twee oogsten per jaar ver krijgt. HET TOEVAL HEEFT gewild, dat mij in enkele weken tijds een drietal boeken een bloemlezing, een historische studie en een roman onder de ogen kwam dat één en hetzelfde thema bespeelt. In elk van deze drie heb ik het „lift every voice and sing.horen weerklinken, het „laat iedere stem zich verheffen en zingen een lied van vertrouwen, dat het duister ver leden ons leerde" het tot nationaal ne gerlied geworden gedicht van James Wel don Johnson, Meer dan een halve eeuw is het geleden dat hij het schreef, vierhon derd jaar nadat de eerste „zonen van Afri ka" in de Amerikaanse koloniën als werk- vee werden geïmporteerd. Het duister ver leden, lang is de weg van slavernij tot vrijheid, van vrijheid tot gelijkwaardig heid, van de Negerhut van Oom Tom tot de moderne negerlitteratuur. Elke stap bete kende een zweepslag, elke mijlpaal een nieuwe vernedering, elke kromming een hoop op verlossing. En. nog is hij niet ten einde, de lijdensweg, de zwarte weg. Buiging na buiging kan men hem volgen in de indrukwekkende historische studie, die dr. J. W. Schutte Nordholt de dich ter, die destijds onder de schuilnaam W. S. Noordhout debuteerde met zijn in Duitse gevangenschap geschreven verzenbundel „Het bloeiend steen" onder de titel „Het volk dat in duisternis wandelt" bij Van Loghum Slaterus deed verschijnen. Men moet méér zijn dan een historicus, men moet een dichter zijn, om als deze auteur het zakelijke geschiedkundige gegeven, het dode document, het nuchtere getal, het ver geten schriftuur, te bezielen tot de taal van één stem, die voor honderdduizenden spreekt: de stem van de „nikker" in zijn wanhoop en trots, zijn pijn en onbuigzaam heid. Schulte Nordholt heeft niet als zo- velen geïdealiseerd. Met de objectiviteit van een geleerde, de geloofsovertuiging van een christen, het menselijk meegevoel van een dichter, heeft hij het „lange, kleur rijke, trieste en hoopvolle verhaal geschre ven van mensen tussen mensen", van ne gers tussen blanken, verworpenen tussen ^voorrechten. „Een zwarte Odyssee" heeft hij zijn boek genoemd, kennelijk om zich te distanciëren van het droog-wetenschap- pelijke vertoog. Inderdaad: het i s een Odyssee geworden, dit eminente boek, door het donker verleden van een gekweld volk een zwerftocht, waarop de mens op zoek is naar de mens, naar de „family of man". Aldus opgezet en uitgewerkt heeft deze studie niet het karakter van een aan klacht gekregen van zwart tegen blank. Maar onvermijdelijk werden de naakte fei ten van vier eeuwen negergeschiedenis, hoezeer verwikkeld tot een niet enkel met goede bedoelingen op te lossen probleem, tot een beroep op het menselijk geweten, dat te dringender gaat klinken, waar het de neger zélf is, die spreekt, die zingt, wee klaagt en juicht, getuigt van zijn bittere rampzaligheid en onwankelbaar geloof in de uiteindelijke erkenning van zijn mense lijke volwaardigheid. Van hetgeen daarvan tot woord is ge worden bij monde van negerschrijvers kan men een aantal ontroerende proeven vin den in de bloemlezing, die Manuel van Loggem in samenwerking met Otto Ster man onder de titel „Meesters der negerver telkunst" (Meulenhoff) samenstelde. De keuze moest uiteraard beperkt blijven tot het korte verhaal. Maar al zwijgen hier dus de stemmen der dichters, al moest de machtige epische golf van. de neger-roman kunst aan deze anthologie voorbijgaan, in haar historische rangschikking is deze bloemlezing tot een klankbord geworden van een onnoemelijk leed, een bitter pro test, een langzaam ontwakend zelfver trouwen, een onkwetsbare fierheid van alle stadia, die de negerziel moest door strijden om zich van de doem der verdruk king te bevrijden en zich, aan de andere kant, voor zelfoverschatting te hoeden. „Ik herinner mij", schreef de negerlei der Frederick Douglass ruim een eeuw ge leden, „de ketting, de muilkorf, de bloedi ge zweep". Veel moest worden vergeven, van ouder op kind, veel moest worden ver geten, veel leed dat van de armoede en de rechteloosheid, van de seggregatie en de lynchpartij moest duldzaam worden ge dragen, aleer de negerlitteratuur zich bo ven. de problematiek van het gekleurde ras kon verheffen om uitdrukking te geven aan het algemeen-menselijke. Want al is de „zwarte wedergeboorte" in volle gang, zó lang is het nog niet geleden, dat Claude Mckay (één der stimulerende dichters der „Harlem Renaissance") zijn negertragedie in het aangrijpende „Outcast" bezong: „Iets Het Castricumse CSV komt zondag tegen Alkm. Boys I met de volgende spelers in het veld. Doel: Chr. Meijer; achter: A. Kees man en n.n.; midden: H. Beiersbergen, H. Ja cobs en H. Hartog; voor: P. v. Maarleveld, D. Hoberg, B. Kossen, H. v. Diggelen en H. Stolk. in mij ging verloren, voor goed en als een geest moet ik mijn levensweg gaan temidden der aardse kinderen een af gezonderd wezen". Er is in alle neger- poëzie, in alle negerproza evenzeer, een on dertoon van schrijnende melancholie. Maar wie wel eens in de bloemlezing gebladerd heeft van Fransschrijvende negerdichters, die Sédar Senghor samenstelde of in de gebundelde vertalingen, die Janheinz Jahn onder de titel „Schwarzer Orpheus" uitgaf, kent ook het andere: het ontembare levens ritme, dat driftig genoeg in, het donkere bloed is blijven kloppen om er een ver moeide civilisatie mee te kunnen verjon gen. De roman, waarop ik doelde, is „Jokoen- da, het zwarte licht" (Uitgeverij Kosmos) van Arnold Krieger, die zijn Afrikaans epos, (zijn derde) „Geiiebt, gejagt und Wat er was Vandaag was de SCH 54 „Oceaan 9" in IJmuiden aan de afslag met 725 kisten vis, waarvan 150 schelvis, 275 makreel, 200 kleine makreel, 80 haring en 20 wijting en koolvis. Schipper Harteveldt moest besluiten in IJmuiden binnen te lopen, daar hij een zieke man aan boord had en de waterstand in de haven van Scheveningen te laag was. Voorts was te IJmuiden binnen de SCH 171 (van de westkust, van 12 nov.) met 1100 kisten ha ring en 50 diversen en de kleine vaart met 8000 kg tong en 300 kisten schol. Voor export De export kocht vandaag grote, middel en zetschol voor f 57-f 63, schol I voor f 57- f 54. Grote tong maakte f 4,50-f 3,80, groot middel f 3,90-f 3,40 (zakkend), kleinmiddel f 3,40-f 3,10 (zakkend), tong I f 2,75-f 2 60 en tong 2 f 2,20-f 2,40. Wat er komt Officieel w*aren vanmorgen nog geen boten voor de maandagmarkt bekend. Oudste boten zijn thans: Caroline, Postboy, Beatrice en Emma Wilhelmina (van 12 nov.)Thorina en Dirk Maria (van 13 nov.); Dirkje (van 14 nov.). Het binnenland in De handel en industrie kochten vanmorgen de haring voor f 21-f 25. Makreel haalde f 21- f 24. Zwarte koolvis deed f 66-f 73, witte koolvis f 84, grote schelvis f 28-f 29, middel f 26-f 29, kleinmiddel f 26-f 31, pennen f 27- f 30 en braadschelvis f 28-f 30, wijting no teerde f 27-f 30, schol 2 f 49-f 42, schol 3 f 40- f 28, grote regels f 62-f 67 en kleine f 49-f 46. Dagvangsten van de kotters Anne Marie, 3 m. vis, geen tong. Petro- nella, 40 kg en 4 m. Tiny, 15 kg en 3 m. Stern, 10 kg en 8 m. Cornelia Adriana, 10 kg en 6 m. Alice, 5 m. vis, vastgelopen, rug en kuil er uit. Arend Cornelis. 15 kg en 4 m. Prinses Beatrix, 40 kg en 3 m. Willem, 10 kg en 4 m. Nico, 70 kg en 3 m. Jacoba, 2 kg en 3 m. Ko ningin Juliana, 80 kg en 2 m. en 1 m. tarbot. Willy Alida, 15 kg en 8 m. Pieter Jacob, 40 kg en 2 m. Twee Gebroeders IJM 27, 2 m., weinig nog. Emisel, 3 m., geen tong en een keer stuk. Arend Willem, 60 kg en 2 m. Corry, 15 kg en 3 m. Johanna Cornelia, 5 m., geen tong en een boksje in de last. Jana, 5 m., geen tong. Hoop I, 60 kg en 2 m. en 6 weegbotten. Twee Gebroeders IJM 3, 2 m., geen tong. Magda, 70 kg en 2 m. Nehim 1, 20 kg en 5 m. Nehim 3, 70 kg en 2 m. Klaas Jr., 5 m„ geen tong. Vier Gebroeders, 5 m., geen tong. Nelly, 4 m., geen tong. Samen werking, 5 m., geen tong. Tiny Dieuw, wei nig te melden. Jan Willem, 80 kg en 8 m. Okko Bosker, 35 kg en 1 m. Internos, 10 m., geen tong. Stella Maris, 80 kg en 2 m. Flevo, 15 kg en 4 m. Haringvangsten Vangsten in de nacht van vrijdag op zater dag: KW 19 met 20 kantjes, 57 met 130 140 met 10, 70 met 15 thuisst., 168 met 15 thuisst., 170 met 20 thuisst., 15 met 17 thuisst., 97 met 40, 29 met 50, 40 met 15 thuisst., 41 met 34 thuisst., 49 met 34 thuisst., 14 met 5, 73 met 20, 127 met 8 thuisst., 175 met 30, 129 met 30 thuisst., 163 met 30, 18 met 17 thuisst., 47 met 35 thuisst., 95 met 25 thuisst., 130 met 45, 151 met 65 thuisst. Kanaal: KW 43 met 14, 85 met 12, 110 met 60, 123 met 160, 20 met 10 39 met 15, 74 met 20, 7 met 10, 22 met 5, 141 met 20. Gemiddelde vangst: 30 kantjes. unvergessen" doopte. Gelukkig heeft de vertaler C. J. Kelk deze wat snorkende titel, die dit respectabele boek wat te dicht in de buurt van. Margaret Mitchell's veel gelezen en overschatte „Gejaagd door de wind" brengt, niet overgenomen. Ook Krie ger idealiseert. Wie zijn vroegere werk zijn beide Zuidafrikaanse romans en zijn geromantiseerde levensbeschrijving van de Hongaarse vrijheidsheld en dichter Petöfi kent, weet dat hij niet geheel en al vrij is van pathos. Maar hij is dan ook de man van het „schlagende Herz", het kloppende mensenhart, zoals hij tijdens het Hitler- bewind zijn dichtbundel betitelde, om daar mee een klinkend antwoord te geven op de propagandistische brabbeltaal van Goering, die van de schrijvers een „ijzeren hart" had geëist. Hoezeer het hem ernst was met dat „kloppende hart" spreekt ondubbelzin nig uit zijn van 1951 daterende manifest „Kracht door liefde", waarmee hij zich onvoorwaardelijk aan de zijde van Albert Schweitzer schaarde. In het nawoord van „Jokoenda" (dat in de Nederlandse ver taling niet werd opgenomen), heeft hij geen twijfel gelaten aan zijn bedoeling met deze negerroman. Liza Jokoenda, het zwar te licht, dit geroofde vorstenkind, dat aan haar slavernij ontvluchtte om een lijdens weg naar vrijheid en menselijkheid te gaan, was voor hem symbool: voor het duister dat invalt, zodra de mensenliefde, de Christelijke naastenliefde, zwijgt. Afri ka wordt overschaduwd door de „zwarte wojk" van het rassenvraagstuk. Waar in de wereld valt die schaduw niet? „Maar" ik citeer Krieger woordelijk „ook Europa is een duister werelddeel geworden, waarin niet alleen de slaapziekte van de apathie woedt, maar niet minder de schurft van de collectivisering, de epidemie van de zielsvervlakking, de infectie met angst- stoffen". Afrika, Jokoenda, dit zwarte licht, was voor hem „een omweg naar Europa", dat hij te elfder ure hoopt te redden door een geestelijk „Lambarene" een herbe zinning op de fundamentele waarden van een Christelijke geloofsbelijdenis. Aldus gelezen kan men de zedelijke betekenis van deze grootscheepse roman moeilijk overschatten- C. J. E. Dinaux Wegens de grenswijzigingen, die op 1 januari van kracht worden, zijn vrijdag in enige gemeenten in de Alblasserwaard raadsverkiezingen gehouden. In de nieuwe gemeente Hardinxveld-Giessendam werd de zetelverdeling: P.v.d.A. 6, V.V.D. 1, S.G.P. 3, C.H.U. 2 en de combinatie A.R.- G.P.V. 3 zetels. In Giessenbrug, een nieuwe agrarische gemeente van 2.500 inwoners, gevormd door de samenvoeging van de dorpen Gies- sendam-Nieuwkerk, Peursem en een buurt schap van Giessendam, was de uitslag: P.v.d.A. 1 zetel, V-.V.D. 2, S.G.P. 1, C.H.U. 1 en A.R. 2. Ook in Schelluinen, dat een kleine ge biedsuitbreiding ondergaat door toevoeging van een gedeelte van Hardinxveld, werden raadsverkiezingen gehouden. De zetelver deling bleef hier onveranderd, namelijk: P.v.d.A. 2, S.G.P. 1, A.R. 2 en V.V.D. 2 zetels. Een dode bij verkeersongeluk te Veenendaal Het 6-jarige jongetje Paultje Kusters uit Slenaken en zijn oom E. Lensen uit Heijenrath zijn vrijdagmiddag tegen vijf uur van een tractor gevallen, waardoor het jongetje werd gedood en de bestuurder ernstig gewond. De heer Lensen reed over een stoppelveld met een wagen hout. Waar schijnlijk door de gladheid van het terrein is de wagen geslipt. De tractor werd toen 'meegesleurd. Het jongetje werd dodelijk getroffen door het stuur van de tractor. De bestuurder moest onder de tractor worden uitgehaald. Vrijdagavond is de manufacturier J. Val kenburg uit Veenendaal bij het onvoor zichtig oversteken van de Stationsstraat te Woudenberg aangereden door een bestel auto, bestuurd door de heer E. uit Soest. Het slachtoffer werd 25 m meegesleurd en was op slag dood. Hij laat een vrouw en twaalf kinderen achter. In de openbare vergadering van het bestuur van het bedrijfschap Schildersbe drijf is besloten het dagelijks bestuur te doen voorstellen de vakantie schildersbe drijf 1957 voor het noorden te houden van .20 tot 29 juli en voor het zuiden van 10 tot 19 Augustus. Het bestuur ging hierna over tot een bespreking van het ontwerp-vestigingsbe- sluit bouwnijverheidsbedrijven 1956. Te gen dit ontwerp werden zeer ernstige be zwaren geuit. Het comité te Velsen dat de hulp aan de Hongaarse vluchtelingen organiseert heeft tot vandaag in totaal f 18.935.24 ingezameld. Van de Velsense scholen kwam in totaal f 3.668.37 binnen, van de Nutsspaarbank f 250, van opera Bel Canto f 111, nagekomen van collecte f 8.03, een gift van P. M. f 5, Storm vogels f 540, toneel WIJ f 50, een gift,van mevrouw H. f 12 en van het comité bejaar den f 35,47.

IJmuider Courant | 1956 | | pagina 13