Groentenmarkt duikt winter in Osmia Vulpenhouders Havenberichten Gemeente moet garantie voor Raadhuispiein-bouw sterk verhogen Plotselinge schaarste door vroege kou „Vox Jubilante" bestaat tien jaar 8 ton meer nodig door prijsstijgingen Familieproblemen door „Tot ons Vermaak" „Het Chinese landhuis" door „Nieuw Leven Geslaagd concert van .Wilhelmina" 13 BDC net iets te sterk voor HDC K R 13 G E R Burgerlijke Stand Velsen „Kunstkring Elckerlyc" Huisvrouwen vierden uitgebreid feest Burgerlijke Stand van Heemskerk K.V.P. besprak IJmond- problemen Uitgevaren visserijvaartuigen Vergeetachtig Castricum Agenda voor Castricum ZATERDAG 24 NOVEMBER 1956 ADVERTENTIE Door de vroeg ingevallen winter is de aanvoer op de Beverwjjkse groentemarkt belangrijk teruggelopen, de prijzen lagen wel iets hoger dan vorige week, maar een groot verschil gaf dit toch niet. Andijvie was er weinig, die nog aange voerd werd was al vóór de vorst gestoken. De prijzen varieerden van 0.20 tot 0.36 per kilo. Sla kan men alleen nog maar uit de kassen verwachten, bloemkool heeft ook afgedaan - nog enkele kistjes werden er aangevoerd, waarvoor tot 0.60 per styk werd betaald. Bos- en waspeen gingen bij een klein aanbod tot 0.40 per bos en per kilo. De aanvoer van tomaten neemt iedere dag af, de prijzen liepen uiteen van 0.20 tot 1.08 per kilo. Voor prei en boerenkool bestond veel animo, beide produkten kwa men tot 0.35 per kilo, selderyknollen draaiden rond de 0.20 per stuk. Spruiten waren duur, maar hiervan is de aanvoer ook al heel klein, de geschoonde kwamen tot 1.30 per kilo. De diverse koolsoorten varieerden van 0.12 tot 0.24 per kilo. De druiven raken ook op, voor de goede kwaliteit betaalde men tot 1.40 per kilo. Even een vacuum Op de bloemenveiling ziet men verlan gend uit naar de komst der bolbloemen, want de chrysanten raken op, de veilingen zijn binnen een uur tijd afgelopen, maar dit is een jaarlijks terugkerend verschijn sel. De bloemenprijzen lagen deze week aan de hoge kant, beneden de gulden per bos kocht men niets. Soorten als Kaufman, Bachus, Herco en Joseph varieerden van 0.90 tot 1.35 per bos. Bij de grootbloe- ADVERTENT1E VERZEKERD TEGEN VERLIES-O/EFSTAl-ONGEVALLEN ONAFHANKELIJK VAK DE GARANTIE v In het Statenhuis speelde voor de eerste klasse Kennemerland-damcompetitie, het eerste tiental van de BDC een thuiswedstrijd tegen de reserves van de Haarlemse Dam club, voor beide tientallen was dit de voor laatste wedstrijd in deze competitie. Doordat de uitslag van geen belang meer was voor de promotie of degradatie werd er zeer geanimeerd gespeeld. Het spelverloop was een gelijk opgaande strijd, met uiteindelijk in de laatste partij tussen P. J. Smit en J. Otter de beslissing, Smit won het eindspel op fraaie wijze en bezorogde hiermede, dat de Beverwijkers met het kleinst mogelijke verschil deze wed strijd hebben gewonnen. De gedetailleerde uitslagen waren: BDC I HDC II 1. H. DiederiksJ. Boerkool 20 2. C. SnelW. J. van Looy02 3. J. KabelC. Schelfhout 02 4. Andr. PeekeiJ. Koren 20 5. Chr. BakkerG. 'lekeiaar 20 6. K. Kikke—J. Bus 1—1 7. J. G. H. HagenaarC. de Laat 02 8. P J. Smit—J. Otter 2—0 9. L. KlaverC. Heijmans 0 2 10. S. D. HoogvorslW. Zwertbroek.2—0 Totaal uitslag11—9 Onderlinge BDC-competitie Door het drukke bondsprogramma zijn er op de clubavond van BDC slechts tien wed strijden gespeeld. In afdeling A heeft Nic. Adelaar zich door een overwinning op W. Hoogenboom in de topgroep geplaatst, H. L. Nijman speelde tegen W. H. de Graaf een gelijkopgaande strijd met remise als resultaat. C. Nijman verraste R. Conradi in het openingspel met een fraaie damslag, echter jammer voor Nijman dat de dam weer spoe dig verloren ging en hij toch de partij moest verliezen. In afdeling B is E. Andrea ge struikeld tegen J. Komen, hij verloor hier twee kostbare punten, tegen P. Nijman her stelde hij zich echter en won op goede wijze. De partij van J. Verhaar tegen A. Albers had een spanend verloop, zonder fouten te maken werd remise bereikt. W. Waarts won op overtuigende wijze van A. Romeijn. In afdeling C heeft H. M. Memsbergen tegen A. Diemeer teleurgesteld, de Benja min van de vereniging wist de volle w'nst te behalen, Chr. Dijcks komt hier opzetten, hij wist zijn partij tegen A. v. d. Heijden op duidelijke wijze te winnen. De strijd tussen L. Klein en J. Ploeger be zorgde Klein de overwinning. Het eerste tiental speelt op 28 november een uitwedstrijd tegen de reserves van DCIJ. Daar de IJmuidenaren deze wedstrijd moeten winnen om aan het degradatie gevaar te ontsnappen belooft dit een uiterst spannende strijd te worden. Bridgeclub „Sans Atout" aan slag In de promotie- en degradatiecompetitie van de bridgeclub „Sans Atout" werden de volgende resultaten behaald: Groep A: 1. J. Krab-G. C. Tabak 47 mp. 2. J. Hamers-J. van Zutphen 45'/2 mp. 3. c. Spruit-Ph. Bakker 45'/2 mp. 4. A. Worst-L,. Zoontjes 44'/2 mp. 5. A. van Balen-D. Hoo- geboom 43 mp. 6. J. Blom-J. Nijman 4- mp. 7. J. Berlee-C. Hoogeboom 39 mp. 8. w. en G. de Boer 29'/2 mp. mige waren het hoofdzakelijk de Germ die aangevoerd werden en tot 0.45 per stuk gingen. Rode cyclamenbloemen werden tot 1.10 per bosje verkocht, rode anjers kwa men tot 0.35 per stuk. Bij de potplanten waren het in hoofdzaak Cyclames, die aan gevoerd werden; men betaalde tot 2.25 per stuk. MARKTBERICHT 23 november Andijvie f 0,21f 0.36; sla f 0,04f 0,10; bloemkool f 0,16f 0,60; bospeen f 0,27 f 0,39; waspeen f 0,18f 0,40; tomaten f0,20 f 1,07; prei f 0,16f 0,34; knollen f 0,07 f 0,27; groene kool f0,17f0,26; boerenkool f 0,14f 0,30; rode kool f 0,12f 0,20; druiven f 0,85f 1,40; spruiten f 0,62f 1,29; uien f 0,16f 0,34; peen f 0,09f 0,14; peen f 0,09 f 0.14; soepgroenten f 0,08f 0,15. Het chriselijk dameskoor „Vox Jubilant" bestaat tien jaar en dit jubileum be hoorde dus met een uitvoering gevierd te worden. Het Nederlands hervormd kerk gebouw aan de Kanaalstraat, waar men vrijdagavond dit concert gaf, was druk be zet, toen de dirigente mevrouw Jo de Koeyer het openingsnummer liet inzetten: Theo van der Bijls „Jesu dulcis memoria". „Vox Jubilant" ontwikkelde een gave koor klank. De uitspraak en de ademhaling ble ken goed verzorgd te zijn. Daardoor genoot ook „Sanctus" van de moderne Franse componist André Caplet een fraaie vertol king, te meer verdienstelijk daar „Vox Jubilant" het zuiver a capella zong. Met pianobegeleiding volgde daarop Schuberts Psalm 23, waarin het vierstemmige zingen welluidend tot zijn recht kwam. Ook de liederen van Franz Abt mochten gehoord worden, beschaafd als de weergeving van „Lente" en „Woudgedachte" was. „Barcarola" had meer vaart mogen heb ben: in het algemeen dient „Vox Jubilant" zich te hoeden voor te langzaam tempi. Medewerking aan de viering van dit jubileum verleende het nog jonge christe lijk mannenkoor „IJmuiden", welks pres taties zich ie een steeds stijgende lijn be wegen. Stephen Jansens leiding had expres sief zingen tot resultaat. In de forti had dit nog wel eens tot gevolg, dat de homogeni teit verloren ging en men „uitschietende" stemmen hoofde. De liederen van Schubert deden het goed. Maar ook het pretentie loos uitgevoerde „Avondliedje" van Her man Dijkstra dwong tot luisteren. Veel genoegen beleefden de heren aan de veelbezongen legende der twaalf rovers; mij kon echter de slotzang ,van „IJmuiden" meer bekoren: met „Ons Hollands" van Bernard Zweers kon men immers alle registers opentrekken. Het was een feeste lijk en pakkend slot van dit optreden. De musicus Anton de Beer, die zich in het begeleiden van enkele koornummers een medewerker toonde, waar men op ver trouwen kon, speelde als solist een drietal klassieke composities, waarvan hij Schu berts Impromptu in es het vaardigst ver tolkte. In de twee Rondo's liep het een enkele keer niet alles even model. Gezamenlijk gaf men als apotheose van dit voorbeeldig vlot afgewerkte jubileumconcert een leven dige en boeiende uitvoering van het „Halle lujah" uit Verdi's opera „De Lombarden". A. van der Weijden Marktplein 24-26 - Groeneweg 51 Unie-collecte bracht ruimf 1200,- op De in Beverwijk gehouden Unie-collecte ten bate van de scholen met de Bijbel heeft een bedrag opgeleverd van 1225.64. Na aftrek der kosten bleef er 1050 over. „Arion"-leden speelden niet zelf Voor de leden met hun dames van het Wijk aan Zeese fanfarecorps „Arion" werd in café „De Zon" een feestavond georgani seerd, die uitstekend is geslaagd. Voor deze gelegenheid hadden de heren hun instrumenten thuis gelaten en lieten zich ditmaal door anderen amuseren. Deze taak was opgedragen aan de conferencier Tonny Schellevis, die zich op zijn beurt liet assisteren door „De Binatos". Met hun Zuid-Amerikaanse liedjes brachten zij het publiek in een feestelijke stemming. De avond werd besloten met een gezellig bal, waarvoor de muziek werd gemaakt door het IJmond-trio. HOUT AANGEVOERD Vrijdagmiddag is voor de papierfabriek Van Gelder Zonen opnieuw een zeeschip met hout aangekomen. Het Finse s.s. „Vienti" voerde van de Finse haven Yxpila een lading van 814 vadem papierhout aan. OPEN-DEURDIENST IN GROTE KERK In de Nederlands hervormde kerk te Be verwijk vindt zondagavond, aanvang 7 uur een open-deurdienst plaats. Hierin zal voorgaan wika L. A. C. van Ginkel van Driebergen, die zal spreken over het onderwerp: „Waar blijven onze tranen?". Medewerking wordt verleend door het zangkoor „De Stem des Volks", afdeling Beverwijk. FULL-SPEED TEGEN IJMOND 2 Zondagmorgen 9 uur speelt de handbal vereniging .Full-Speed" een uitwedstrijd tegen IJmond 2 in de volgende opstelling: doel: G. Eenhoorn; achter: G. Apeldoorn, L. Apeldoorn: midden: S. Schuurman. A. Kro ger. E. Otte: voor: C. v. Beek, J. Zonneveld, N. Otte, J. Orsel, T. Stegeman. Op vrijdag kwamen in IJmuiden binnen: Jagersfontein van Durban. Castor van Rot terdam. Rexenor van Liverpool. Heelsum v. Antwerpen. Fanny van Dordrecht. Whitby Abbey van Goole. Vienti van Yxpila. Zaan- stroom van Grangemouth. Ommekerk van Bremen. Heron van Swansea. Johann Her mann van Norrköping. Max Sighold van Sandvick. Nestor van Paramaribo. Niger- stroom van Dakar. Simara van Hampton Roads. Hampshire Coast van Londen. Eos v. Hamburg. Hector van Rotterdam. Heino van Geffle. Marathon van Clochester. Wallonig van Gothenburg. Sarnia van Londen. Amigo van Londen. Vertrokken zijn: Svanholm naar Londen. Petuan naar Hamburg. Eeken naar Karl- stadt. Rex naar Harrysund. Helder naar Kingstone. Eminence naar Rotterdam. Willy naar Sligo. Heerengracht naar Rotterdam. Paris naar G.othenburg. Bomma naar Oslo. Kobri naar Rotterdam. Ginnheim naar Wa- bana. Northern Gulf naar Perzische Golf. Arcona naar Norresund Bay, Harry naar Malmö. Johannes naar Bremerhafen. Whitby Abbey naar Roterdam. Bellona naar Bre men. Mutters Segen naar Stockholm. Brou wersgracht naar Rotterdam. Bij raadsbesluit van 24 november 1953 verklaarde Velsens raad er zich mee eens, dat de gemeente zich garant stelde voor de betaling van renten en aflossingen van een' aan de stichting Winkelstichting „Plein 1945" te verstrekken geldlening ten behoeve van de bouw van twintig winkelpanden en veertig bovenwoningen aan de westelijke en oostelijke zijde van het Plein 1945, zulks tot een bedrag van ten hoogste f 1.700.000, Het doel van dit plan is het bouwen van een, mede gezien de plannen tot de bouw van een raadhuis ter plaatse, verantwoord geheel. De uit werking van de plannen werd daarom opgedragen aan de ontwerper van het raad huis de heer W. M. Dudok te Hilversum. Nu de voorbereiding van het project haar voltooiing nadert en binnenkort tot bouwen kan worden overgegaan blijktvolgens raming dat het gegarandeerde bedrag niet toereikend is en nader vastgesteld dient te worden op f 2.500.000, Als oorzaken van deze verhoging kun nen B. en W. vermelden de uitbreiding van het oorspronkelijke gedachte bouw plan met 4 winkels, 6 woningen en 16 ,1, R,., ■"„•ijk 24 NOVEMBER „Het „Overrompeling der Groep B: 1. heer en mevrouw Tand 50 mp. 2. heer en mevrouw Luyendijk 48 mp. 3. heer en mevrouw Vollaerts 46'/2 nap. A. en Ph. van Groningen 43'/2 mp. 5. mevr. Tabak-D. Biben 42'/2 mp. 6. J. Groot-u. Plooy 40'/° mp. 7. C. Hart-J. de Jong 3b mp. 8. B. Groot-K. v. d. Zon 29 mp. Groep C: 1. R. Hoen-J. Kerkhoff 49/a mp. 2. G. Haver-A. Worst 48V2 mp. 3. L. Kieijn C Geldermans 45 mp. 4. J. Stals-J. Lalyne 43'/2 mp. 5. J. Groen-R. 0o.snt1e/rh°"t 43 mp 6. dames Reymers-Kleyn 4CI.;P- 7 dames Kok-Tabak 34'/s mp. 8. W. dijk- hof-D. Breeuwer 31 '/s mp. de t A 0»»V ZATERDAG Kennemer Theater, 19 en 21.15 uur: „Moby Dick". Luxor Theater, 19 en 21.15 uur: pikante avontuur". W. B. Theater, 20 uur: Vuurduivels". Kennemer Theater. 20 uur: Concert Bever- wijkse Harmoniekapel. 't Centrum, 20 uur: Feestavond IJmond Vissers. „De Groentenbeurs", 20 uur: Feestavond Groenten- en Fruithandel. Openbare leeszaal, geopend van 10-13 en 14-17 uur; Jeugdleeszaal. Zeestraat 26, geopend van 14.30-16.30 uur. R.K. Leeszaal, uitleenbibliotheek geopend van 10-13 en 14-17 uur; lees- en studie club geopend van 10-13 en 14-17.30 uur. Wijk aan Zee, filiaal R.K. Leeszaal, St. Odulfstraat 12, geopend van 10-11 en 17- 18 uur. ZONDAG 25 NOVEMBER Kennemer Theater, 14.30, 16.30. 19 en 21.15 uur: „Moby Dick Luxor Theater, 14.30 uur: „Heerseres der Vallei"; 16.30, 19 en 21.15 uur: „Het pikante avontuur". W.B. Theater, 14.30 uur: „Grensfonclicten"; 16.30 en 20 uur: „De Invasie". MAANDAG 26 NOVEMBER Kennemer Theater, 19 en 21.15 uur: „Moby Dick". Luxor Theater, 19 en 21.15 u.: „Het pikante avontuur". W.B. Theater, 20 uur: „De invasie", 't Centrum, 20 uur: Vergadering Algemene Nederlandse Metaalbedrijfsbond. K.S.A.-gebouw, 20 uur: Vergadering K.A.B. „De Groentenbeurs", 20 uur: Vergadering Kappers, technische club. Openbare leeszaal, geopend van 15-17 en 19-20 uur; Jeugdleeszaal, Zeestraat 26, geopend van 19-20 uur. R.K. Leeszaal, uitleenbibliotheek geopend van 15-18 uur; lees- en studiezaal ge opend van 15-18 en 19-21 uur. Na de r.-k. toneelstichting „Tot Ons Vermaak" heeft nu ook de toneelvereniging „De Hooger Geest Ghesellen" het alteraar diigste blijspel „Familieproblemen" op de planken gebracht. Van de inhoud heb ik nog onlangs een kort resumé gegeven, zodat hierop thans niet meer behoeft te worden terugge komen. Wel mag even onder de aandacht worden gebracht, dat het amusante blijspel een spoedig weerzien uitstekend heeft kun nen verdragen, want auteur Barry Connors en de Nederlandse (vrije) bewerker Ed. J. M. Terlingen wisten uit het betrekkelijk eenvoudige gegeven zoveel geestige tafe reeltjes te distilleren, dat men het gebeu ren op het toneel voortdurend met een ge charmeerde interesse blijft gadeslaan. Daarbij lijkt het wel alsof ook de spelers door deze bijzonder aannnemelijk gemaak te familieproblemen tot zeer behoorlijke prestaties worden geïnspireerd, want de voorstelling van „De Hooger Geest Ghe sellen" was even levendig en aantrekkelijk als die van haar zustervereniging in Be verwijk. Wat de IJmuidenaren betreft, heb ik ten minste zelden een natuurlijker opvoering van dit ensemble gezien. Be halve aan het plezierige tempo als ge volg van een uitstekende rolkennis mag deze goede indruk ongetwijfeld ook voor een belangrijk deel worden toegeschreven aan de regie van Willem van der Veer, die in deze voorstelling vooral het accent op de contrastwerking had gelegd. De onder linge verschillen in karakter van deze fa milie Harrington vormen immers een der grootste oorzaken van de diverse vrolijke conflicten in dit gezin, zodat het van de regisseur uitstekend was gezien de spelers hierop door hun individuële typering de aandacht te laten vestigen. Zijn aanwijzin gen in die richting hebben de logica van het geheel dan ook niet weinig bevorderd. Alleen was hij daarbij naar zijn mening te ver gegaan bij het karakteriseren van mevrouw Harrington, welke typering der mate scherp was doorgetrokken, dat de normale verhouding tussen moeder en dochter, door haar liefdeloze houding tegenover Patsy, meermalen een charge werd. Ofschoon mevrouw W. Baart deze opvatting zonder de minste aarzeling een autoritaire gestalte wist te geven. Met als humoristisch contrast een gemoedelijke en flegmatieke pater familias van A. Tolenaar. De hoofdrol in dit blijspel, de charmante Patricia Harrington, werd door mejuffrouw A. Verlaak met een steeds innemende na tuurlijkheid weergegeven. Dit spontane meisje, dat op de leeftijdgrens verkeert van bakvis en jonge vrouw, verkreeg van haar soms bijna subtiele nuances, vooral in haar ontluikende liefde voor Tony Ander son. En omdat deze jongeman door B. P. Deelman eveneens bijzonder sympathiek werd gemaakt, behoorden de tafereeltjes tussen deze twee jongelui tot de beste van de avond. Dank zij het reeds genoemde contrast speelde mevrouw M. Deelman Patsy's oudste zuster met een zekere bitse hooghartigheid; een der redenen, waarom zij als haar rivale het onderspit delft. Van de heer C. Jong val tenslotte nog een ge distingeerde advocaat te vermelden, of schoon niet mag worden nagelaten te wij zen op het grote succes, dat deze vlotte opvoering bij het publiek wist te behalen. Hetgeen in alle opzichten volkomen was verdiend. boxen voor auto's. Ook de sterke stijging van de bouwprijzen heeft uiteraard grote invloed op het uiteindelijke bedrag van de stichtingskosten; hierbij dient tevens ge dacht te worden aan de verhoging van prijzen en lonen, welke ongetwijfeld per 1 januari 1957 zal plaats hebben. Om de bouw voortgang te doen hebben is het voorts noodzakelijk dat de gemeente zich bereid verklaart, het risico van de exploitatie van de woningen boven de winkels te aanvaarden. GEBOREN: M. J. ZwaanWalraven, z., Pres. Krugerstraat 28, IJmuiden; D. Verduin —Zeeman, z„ Geelvinckstraat 18, Velsen- noord; M. van Rijswijk—Paulus, d., Mer- wedestraat 102, IJmuiden; M. H. Handgraaf Vendel, z„ van Dalenlaan 9, Santpoort; D. Appel—van der Zee, d. Gijzenveltplantsoen 157, IJmuiden; A. M. Lampersde Reus, z., Kruidbergerweg 2, Santpoort; W. Wilmink Kool, z., Pres. Krugerstraat 37, IJmuiden; J. G. van Dijkde Wit, z., J. P. Coenstraat 59, IJmuiden; D. KruitboschLangereis, d., Hyacintenstraat 7, Santpoort. OVERLEDEN: M. P. de Kok, 88 j„ weduwe van P. Veen, Duinweg 30, Santpoort; A. H. Raspoort, 82 j., weduwnaar van H. H. Zand vliet, Hagelingerweg 99, Santpoort. ONDERTROUWD: P. J. H. Linsen, Ruijs- daelstraat 27, IJmuiden-oost en M. E. Du- dink, Ruijsdaelstraat 3, IJmuiden-oost; G. J. W. Zwart, Hongkong en A. F. van der Ploeg, Berglaan 4, Santpoort, t. a Hong kong; P. J. de Jong, Jan Tooropstraat 2, Kat wijk en B. W. J. Klut, Kennemerlaan 188, IJmuiden, t. a.: Kennemerlaan 188, IJmui den; J. Ooms, Velserduinweg 141, IJmuiden- oost en M. J. L. W. Hoogeduin, Trompstraat 166 b, IJmuiden-oost, t. a.: Trompstraat 166 b, IJmuiden-oost; C. Hoeboer, 2e Theems- straat 52, Haarlem en L. J. Dam, Raadhuis straat 4, IJmuiden-oost; C. van Vrede, Vel- serstraat 103, Haarlem en J. Chr. van der Hoeven, Burg. Enschedelaan 32, Santpoort. GEHUWD: E. I. L. Nieuwland en M. Web- be, Evertsenstraat 20, IJmuiden-oost; G. D. Hommes en G. E. Smit, Wilgenlaan 18, Heiloo; J. Böhm en M. G. Kramer, Esdoorn straat 1, IJmuiden-oost; B. A. Sminia en J. M. Boere, Corverslaan 80. Velsen-noot'd; W. F. Kok en M. A. Verdikt, Zeeweg 249, IJmui den-oost; H. Heidekamp en H. G. Eelsing, Velserduinweg 320, IJmuiden-oost; W. Snethlage en G. Verschoor, Vinkenbaan 48, Santpoort. Wanneer ongeveer een kwart eeuw gele den de toenmalige Amsterdamsche Too- neelvereniging eens wat minder gelukkig met haar répertoire was geweest, werden ijlings enige opvoeringen van „Het Chi nese Landhuis" aangekondigd, omdat de magistrale creatie van Albert van Dalsum zo'n aantrekkingskracht op het publiek bleek uit te oefenen, dat hierdoor de finan ciële basis van het gezelschap meermalen in evenwicht kon worden gehouden. Van daar ook dat de rol van de Chinese edel man Yuan Sing vele jaren een der grootste successen van Albert van Dalsum is ge weest. Het is zelfs nu nog moeilijk zich van deze herinnering los te maken, wanneer men het stuk na al die jaren weer eens op de plan ken terugziet. Het is een dankbaar speel stuk gebleven. Dit bewees de voorstelling van de r.-k. toneelvereniging „Nieuw Le ven" in de zaal „De Zon" in Wijk aan Zee. En omdat wellicht niemand in de zaal vroeger Albert van Dalsum in deze rol had gezien, waardoor het vergelij kingsmateriaal bij het publiek ontbrak, is deze voorstelling een succes geworden, waarbij de toeschouwers duidelijk van hun bewondering hebben blijk gegeven. Dit to neelspel is voor amateurs een moeilijke opgave, omdat het is gebaseerd op de reeds dikwijls gedramatiseerde tegenstelling tus sen Oost en West. In dit geval de voor de Europeaan zo ondoorgrondelijke psyche van de Chinees, die zijn opvattingen over dood en leven ontleent aan de wijsgerige beschouwingen van Confucius. Deze con troverse komt in dit stuk vooral tot uit drukking in de grote scène met de gifbe kers tussen Yuan Sing en Richard Mar quess, waar de kalmte van de Chinees in schrille tegenstelling is tot de emotionele doodsangst van de Europeaan. Deze scène is vrijwel niet door amateurs op een enigs zins behoorlijke wijze weer te geven; voor al Richard heeft daarbij een ongemeen zware taak. Dat zijn angst voor de dood dan ook niet volledig werd uitgespeeld, kan deze speler onmogelijk kwalijk wor den genomen, vooral omdat hij overigens beschaafd articuleerde en zich natuurlijk over het toneel bewoog. In de opvatting van het karakter van Yuan Sing kon een ernstige voorbereiding worden geconsta teerd, die een soms sinistere creatie ten gevolge heeft gehad. Toch gelukte het deze speler hierin zekere waardigheid neer te leggen, die hem de vereiste dominerende positie verleende. Als geheel een typering, die voor een amateur stellig knap kan wor den genoemd. Ook de vertolking van de dames Sadie en Charlotte geschiedde op een zeer behoorlijke wijze, waarbij de te genstelling tussen de gedecideerde Char lotte en haar oppervlakkiger zuster uitste kend werd gerealiseerd. De vereiste Oosterse sfeer viel ook te constateren in de verdienstelijke typeringen van de Ma- leise vrouw Aya en de bediende Abdoel. Deze voorstelling betekende aldus een gro te voldoening voor regisseur G. de Boer, die niet alleen voor een fraaie omlijsting van décors en costuums had gezorgd, maar door zijn aanwijzingen tevens de spelers tot een dergelijk succesvol resultaat wist te inspireren. Jan van Dam In Huize „Westerduin" te Wijk aan Zee, waar nu al weer geruime tijd 159 Hongaarse vluchtelingen voorlopig zijn ondergebracht, neemt de radio voor de gasten een bijzonder belangrijke plaats in. Elke dag wordt er namelijk afge stemd op München, via welke zender men radio-vrij Hongarije kan beluisteren. Met ernstige gezichten horen de jongens de berichten over hun vaderland aan, berichten die overigens nog niet tot optimisme stemmen. VelsenTerrasvogels. De thuisclub komt in het veld met: De Graaf; Hijnen en Boon; Van der Enden, Tromp sr. en Wesselman; Wittebrood, Tromp jr., Bakkum, Van Kaam en Koelemeyer. I» Bij de vergelijking van de muzikale re sultaten van de christelijke muziekvereni ging „Wilhelmina" in de laatste jaren, kun nen we vooruitgang constateren, zeker sedert Adriaan Boorsma-de leiding van dit harmonie-orkest heeft overgenomen. Dit bleek op het concert dat vrijdagavond in het Patronaatsgebouw in Beverwijk werd gegeven voor een goed bezette zaal. Mocht voorheen wel eens geklaagd worden over onzuiverheden in stemming en onregel matigheden in ritme, de straffe hand van de dirigent heeft deze euvels goed ver wijderd, en zowel de toonvorming van de verschillende instrumentale groepen als de totale orkestklank waren bevredigend. Een 'sereen geblazen Psalm 150 opende het pro gramma. In de daarna gespeelde mars muziek hadden de trompetten nogal een dominerende klank, doch dat zal in de openlucht minder opvallen dan in een be sloten ruimte. In „Aquarellen" van Delhaye vond Adriaan Boorsma volop gelegenheid de verschillende karakters der blaasinstru menten naar voren te halen. Hoog en laag koper wisselde af met een behoorlijke groep klarinetten, die vooral in de zachte delen een goede klank ontwikkelden. In deze schetsen was trouwens ook de tutti klank bijzonder aangenaam. Vermoedelijk is de veronderstelling wel juist dat de muzikale herfstavond in de Ardennen van de hand van de dirigent is. Deze kleine suite werd door het orkest met klem gespeeld, waarna een polka van Par- low een der beste momenten van de avond werd. Als slot speelde „Wilhelmina" een potpourri van bekende schlagers, op vaar dige wijze door dirigent Boorsma tot een aaneengesloten geheel verwerkt. Indien op dezelfde avond niet nog twee zangkoren een uitvoering hadden gegeven, zou de be langstelling die „Wilhelmina" thans zeker waard is, nog groter hebben kunnen zijn. Het lijkt ons toch niet zo moeilijk eikaars uitvoeringen te ontzien. Kan dit misschien een tip zijn voor een volgende gelegenheid? Ondanks de plotselinge koude kon het bestuur van Elckerlyc uit Castricum aan het Ballet Folklorique een zeer goed gevul de zaal aanbieden. Onder leiding van Franz Rafall is dit jonge groepje uitgegroeid tot een aardig ensemble. Er worden geen grote balletten gegeven, daar is 't aantal mensen (één danser en twee danseressen) te kleini voor. Vlot en verantwoord werden een aan tal gestyleerde volksdansen ten tonele ge bracht. Het gedeelte voor de pauze en een stuk er na waren gewijd aan de Spaanse volksdans. Wat bijzonder in de smaak viel, was de dans der borduursters uit Toledo, twee Spaanse schonen, die dingen om de gunst van de verlegen edelsmid. Het pu bliek was bijzonder enthousiast, toen Franz Rafall na de pauze een Russische dans bracht. Ter afwisseling tussen de verschil lende dansnummers werden door Joop Severs piano-soli ten gehore gebracht en gaf Mario Ramirez gitaarstukken ten beste. Aan het eind van de avond dankte de voorzitter, de heer Balink, het Ballet Fol klorique voor de goede vertolking van de karakteristieke dansen. In hotel „De Rustende Jager" te Castri cum hebben de huisvrouwen feest gevierd. De schetsjes en de zangnummers alsmede de declamatie werden op vlotte wijze voor gedragen. Er werd begonnen met een mij mering over de zomer 1956 en die kreeg wat hij waard is geweest. In snel tempo werd het programma vervolgd, zo hoorden we zang met gitaarbegeleiding en een paar vlot gespeelde schetsjes. Na de pauze werd opgevoerd de komische opera „Eulalia", ook dit nummer werd op vlotte en geestige wijze voor het voetlicht gebracht. De avond werd besloten met een leuk shownummer en wel „Twintig kleine vin gertjes". GEBOREN: Bernardus A. J., z. van J. A. Krakers en C. J. M. Boon te Beverwijk: Pe- tronella. d. van C. L. Kraak en G. van Hool- wreff; Mieke J., d. van H. J. Niemeyer en H. de Vries te Castricum; Margaretha W.. d. van J. P. Bruin en C. Gomes; Johannes K., z. van J. K. Morianner en C. Perée te Vel sen; Geertruida A., d. van G. N. Aardenburg en M. Castricum te Castricum; Hendrika W., d. van A. de Graaf en W. D. P. Bruynaers te Beverwijk; Renatus A. J., z. van N. Sinkle- dam en H. M. Bart; Marrycus G., z. van J. Hoolwerf en G. Geerlofs; Simon A. G., z. van G. J. van der Kolk en C. A. Zoontjes. ONDERTROUWD: C. S. Duin en J. C. Koper. GETROUWD: R .Th. J. Schram te Bever wijk en J. M. P. Langendijk; J. W. Meyns te Koog aan de Zaan en W. M. Zonneveld. ZONDAGSDIENST ARTSEN Van zaterdagmiddag 2 uur tot maandag morgen 8 uur: Dr. H. Wieringa, Schelgeeststraat 31, tele foon 289. Zuster R. v. Beers, Kon. Julianastraat 14, telefoon 544. Apotheker P. v. Ouwerkerk, Burg Lom- menstraat 6, telefoon 500. Het bestuur van de Katholieke Volks partij is te Utrecht bijeengeweest ter be spreking van de vraagstukken, die de ont wikkeling in de IJmond en het Noordhol lands Noorderkwartier stelt. Inleidingen werden gehouden door de directeur van de stichting Opbouw Katho liek Kennemerland en de secretaris van de stichting Opbouw Katholiek Noordhollands Noorderkwartier. Geestelijke, maatschappelijke en be stuurlijke problemen werden aan de hand van rapporten aan een onderzoek onder worpen. Nagegaan werd op welke wij-ze de K.V.P. haar verdere werkzaamheid ten be hoeve van de betrokken ontwikkelingsge bieden op de meest efficiënte wijze kan in richten. Als eerste doel werd gezien een bunde ling van de op deze terreinen werkzame krachten. Besloten werd op zeer korte ter mijn een werkcontact tussen alle direct betrokkenen te bevorderen. Maandag 12 november: mt. Caroline IJM 26, Post Boy IJM 35, Beatrice IJM 72, Emma Wil helmina KW 135, Cornelis Vrolijk Fzn. SCH 171; m.l. Onderneming II SCH 27, Cornelia Maria SCH 135, Onderneming IV SCH 153. Dinsdag 13 November: m.t. Thorina IJM 33, Dirk Maria KW 80; m.l. Doggersbank KW 75. Nestor KW 101. Woensdag 14 november: m.t. Wiron IV IJM 209, Dirkje RO 53. Donderdag 15 november: m.t. Elie Cheneviere IJM 32; m.l. Onderneming III SCH 117. Vrijdag 16 november: s.t. Abraham VL 77; m.t. Maria van Hattem IJM 10, Ada VL 7; m.l. Gezina Geertrui KW 176. Zaterdag 17 november: s.t. Herman IJM 2, Norma Maria IJM 6, Viking Bank IJM 183; m.l. Drie Gebroeders HD 79. Maandag 19 november: s.t. Tzonne IJM 1, Ariadne IJM 18, Amsterdam IJM 28, Albertha Hendrika KW 81, Arie Ouwehand KW 122; m.l. Cornelis KW 24, De Verwachting KW 28, De Vrouw Anna KW 52, Saturnus KW 69, Willempje KW 89, Alida KW 91, De Vrouw Dirkje KW 104, Jacoba KW 107, Gebroeders KW 108, Avontuur KW 114, Petronella KW 125, Willy Alida KW 155 (ex Arie), De Vier Gezusters KW 162, Gebroe ders KW 166. Aleida KW 169, Dolfijn RO 2, An na Suzanna WR 88; m.k. De Twee Gebroeders IJM 3 (20 nov. binnen), Texel IJM 5, Maartje IJM 8, Poolster IJM 11 (22 nov. binnen), Klaas Junior IJM 22, Twee Gebroeders IJM 27 (20 nov. binnen), Emisel IJM 31, Albert Willem IJM 40, De Hoop I IJM 45, Swift IJM 54, De Hoop II IJM 59 (21 nov. binnen), Corrie IJM 78, Wiron V IJM 208, Neeltje IJM 240, Magda IJM 272, Ne- him III AM 18, Leendert Jacoba KW 12 (21 nov. binnen), Arendje Jacoba KW 21 (21 nov. binnen), Anne Marie KW 27, Rein KW 30 (21 nov. bin nen), Petronella KW 31, Limanda KW 33, Tiny KW 34, Stern KW 36, Prinses Margriet KW 51, Hermina IV KW 53, Alice KW 62, Gerda Ma rianne KW 71 (20 nov. binnen), Prinses Beatrix KW 72, Twee Gezusters KW 77 (20 nov. binnen), Zeearend KW 79, Johanna Cornelia KW 88 (21 nov. binnen), Adriana Catharina KW 92 (21 nov. binnen), Willem KW 94 (21 nov. binnen), Nico KW 96, Arendje KW 98, Jacoba KW 105, Agatha Arie KW 126, Koningin Juliana KW 133, De Vrouw Alida KW 160, Pieter Jacob KW 118, Jana KW 210, Samenwerking HD 125, Vier Gebroeders TX 14, Nellie TX 24 (21 nov. binnen), Okko Bosker WR 25, Tiny Dieuw WR 33, Jan Willem WR 34, Internos WR 49, Flevo WR 50, Stella Ma- ris WR 51, Hendrikje BU 33, Coen Bot UK 3. Dinsdag 20 november: m.t. Allan Water IJM 34. Deining KW 8, Stadt Enckhuysen KW 82, Al batros KW 87; m.k. De Twee Gebroeders IJM 3 (21 nov. binnen), Twee Gebroeders IJM 27 (22 nov. binnen), Nehim II AM 17, Nehim IV AM 26, Wilhelmina KW 46 (eerste reis), Albert Corne lis KW 68, Gerda Marianne KW 71 (21 nov. bin nen), Twee Gezusters KW 77. Woensdag 21 november: m.t. Maria Theresia KW 99; m.l. Floris KW 59, Excelsior III KW 76; m.k. De Twee Gebroeders IJM 3 (22 nov. bin nen), De Hoop II IJM 59, Nellie TX 24, Rein KW 30 (22 nov. binnen), Willem KW 94. Donderdag 22 noVember: s.t. Vios I IJM 24 (later terug wegens ketelschade); m.k. Leendert Tacoba KW 12, Pietertje HD 87. Vrijdag 23 november: s.t. Klaas Wijker IJM 85. Haringdrijfnetvisserij Dinsdag 6 november: m.l. Elizabeth KW 49. Maandag 12 november: m.l. Fierman Eduard KW 5, Anna en Cornelia KW 14, Rijnmond IV KW 15, Hollandia KW 18, Dirk KW 19, Sakina KW 32, Nederland VI KW 37, Bertha KW 38, Aafke Jacoba KW 41, Neptunus KW 45, Noord zee KW 47, Cornelis Marinus KW 48, Toenade ring KW 95, Wilhelmina II KW 138, Wilhelmina III KW 147, Vooruit KW 151, Janna KW 163, Zeemeeuw KW 170. Dinsdag 13 november: m.l. Nederland VII KW 130, Willy SCH 7. Donderdag 15 november: m.l. Wilhelmina I KW 25, Borneo KW 127, Onderneming KW 175. Maandag 19 november: m.l. Mr. Dirk Donker Curtius KW 2, Piet en Leendert Huibert KW 3, De Arend KW 7, Willem Cornelis KW 16, Grietje KW 20, Orion KW 22, Helena KW 39, Rijnmond III KW 43, Annie KW 54, Nelly Maria KW 70 (21 nov. binnen), Maria Jacoba KW 73, Hette Margaretha KW 74, Huiberdina Gijsbertha KW 85. Rijnmond V KW 110, Robert William KW 123, Bali KW 129, Voorwaarts KW 140, Willy KW 141, Eendracht KW 168; m.k. Dine Marie KW 57. Dinsdag 20 november: m.l. Martenshoek IJM 283, Hubertha Gerarda KW 9, Volharding KW 23, Margrietha Maria KW 29, Java KW 159. Woensdag 21 november, m.l. Gorredijk IJM 75, Nelly Maria KW 70 (22 nov. binnen). Donderdag 22 november: m.l. Everard Chris tina KW 40, Nelly Maria KW 70. Op het politiebureau aan de Dorpstraat la in Castricum zijn inlichtingen te verkrijgen over de volgende gevonden en verloren voor werpen: Gevonden: Blauwe kindershawl, collier, zilveren ringetje, damespolshorloge, gouden kettinkje, muntbiljet, blauwe autoped, blauw-witte kindershawl, rode das, blauwt geel gebreide shawl. Verloren: 1 paar handschoenen, werk schoen, groen jongenspetje, gouden ring, doublé dameshorloge, 1 paar handschoenen, muntbiljet, glacé dameshandschoenen,, 1 paar grijze wollen wanten, zadeldekje, dames handtasje. „Corso"-theater Castricum, zaterdag en zon dag 7.15 en 9.30 uur: „Bittere Ervaring". Maandag, dinsdag en woensdag 8 uur: „Vrouwen en soldaten". Zondagmiddag 3 uur „Jolanda".

IJmuider Courant | 1956 | | pagina 19