Ö-'Th.9on(ünia Handschoenenindustrie heeft „Oud-Berkenrode" gekocht Akkerbouwers tonen bezorgdheid over arbeidsvoorziening Nederlandse piloot nu Captain in Canada Buiten wordt in oude staat hersteld Vergadering L.T.B.-vakgroep Belastingheffing over gemiddelde van enige jaren bepleit ZATERDAG 24 NOVEMB ER 1956 3 Volgend jaar verschijnt boekje over Spaarndam SUCCES-AGENDA Bloemendaler voor Amsterdams hof Prinses Irene te Leerdnm Prins Bernhard te Genève SWE Er In Heemstede worden handschoenen gemaakt Piëteit Bij grove tuinbouw dreigt vorstschade op te treden Derde groep Hongaren komt zondag in Utrecht aan Beroepsballetensemble in Arnhem Konijnententoonstelling Gasverstikking Ook huisbrandkolen Doodslag in Zeist voor het Amsterdams gerechtshof DE SCHOLIER Open brief van rectoren en directeuren bij het VHMO aan de regering Dringend verzoek om de salarissen te verhogen Kerkelijk Nieuws zijn schaars Tweede Kamer Steun aan Zuiderzeevissers is nog in studie Minister Luns confereerde met zijn collega Hoover Weg naar Uitgeest gelijk met Velsertunnel gereed Verlenging Nederlands- Zwitsers handelsakkoord Examens Volkskundecommissie van Ver. „Haerlem" bereidt uitgave voor De vereniging „Haerlem" heeft een volkskundecommissie opgericht onder voorzitterschap van dr. Tj. W. R. de Haan, die zich ten doel stelt allereerst een boekje over de geschiedenis en het volksleven van Spaarndam het licht te doen zien. In het bestuur van de commissie hebben verder zitting genomen mejuffrouw dr. G. Kurtz en de heren dr. C. Spoelder, mr. C. M. J. de Jongh en dr. J. F. Steenhuis. In het boekje over Spaarndam, dat in de loop van het volgend jaar zal verschijnen, schrijft mejuffrouw dr. Kurtz een artikel over de geschiedenis van dit zeer bijzonde re voormalige vissersdorp. De secretaris van het hoogheemraadschap Rijnland, mr. S. J. Fockema Andreae, zal een bijdrage leveren over het hoogheem- raadshuis of waterschapshuis. Dr. Tj. W. R. de Haan belicht het volksleven van Spaarndam, dat zeer bepaalde eigen trek ken heeft en zal ook het vissersleven be lichten in dit dorp, waar twee eeuwen ge leden nog slechts schippers, vissers en zeil makers woonden. Andere artikelen zullen gewijd zijn aan de molens in de streek rond Spaarndam en over de typische veldnamen, die er nog bestaan. Behalve de voorgenomen uitgave van dit boekje heeft de volkskundecommissie echter nog tal van andere pijlen- op haar boog. Zo wil zij de in Haarlem gewoond hebbende schrijvers en dichters gaan on derzoeken op hun volksculturele elementen. In de eerste plaats mag onder de auteurs, die zich op dit gebied onderscheiden heb ben, Jacobus van Looy genoemd worden. Voorts staat op het programma van de volkskundecommissie een verkenning van wat er nog over is van het oude Zandvoort. Een aanknopingspunt hoopt men hier te vinden bij de buurtvereniging „De Wurf", die aandacht heeft voor het oude en ook een klederdrachtengroep heeft opgericht. Tenslotte gaat men een studie maken van de boerderij bouw in de omgeving van Haarlem. Dit is uit een oogpunt van volks cultuur een interessant onderwerp, omdat de Spaamestad de grens vormt tussen twee typen boerderijen: ten noorden van de stad komt de westfriese stolphoeve voor, in het zuiden de Zuidhollandse hoeve. ADVERTENTIE Alle benodigdheden voor uw bij de „Succes-dealer" voor Haarlem en omstreken: Zijlstraat 90 Haarlem Tel. 11161 Bevestiging van vonnis geëist wegens oplichting en verduistering In hoger beroep eiste de procureur- generaal bij het gerechtshof te Amsterdam bevestiging van het vonnis van de Haar lemse rechtbank tegen een timmerman uit Bloemendaal, die wegens oplichting en verduistering veroordeeld was tot een ge vangenisstraf van twaalf maanden, waar van zes maanden voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar. De procureur- generaal achtte het wenselijk, dat de ver dachte onder toezicht komt van een reclas- seringsinstelling en wenste deze voorwaar de aan het vonnis toegevoegd te zien. De president van het hof merkte op, dat de Bloemendaler een koopman uit Rotter dam bewogen had zestienduizend gulden af te geven. Het een valse akte moest worden aangetoond, dat de verdachte vor deringen had tot een totaal van tweeën vijftigduizend gulden. De vorderingen wa ren echter reeds eerder gecedeerd en als eerlijk man had de Bloemendaler, aldus de president, dat moeten meedelen aan de koopman. Later bleek, dat er geen vorde ringen waren. Daardoor heeft de verdach te zich schuldig gemaakt aan oplichting. Later heeft hij vijfhonderd gulden van het bedrag, dat de koopman op een bank had overgeschreven, opgenomen, waardoor hij zich,%olgens de president, aan verduiste ring' had schuldig gemaakt. Het bedrag was overgeschreven op naam van een n.v.. die failliet was. De verdachte deelde mee, dat hij overleg had gepleegd met de koonman en dat hij wel degelijk vorderingen had. Uit getuigenverklaringen bleek, dat de verdachte in 1949 een n.v. had gesticht, waarbij een inwoner van Heemstede als adiunct-directeur optrad. Deze wist echter weinig van de gang van zaken af en on dertekende soms papieren, zonder te we ten waarvoor. Hii had het volste vertrou wen in de Bloemendaler. De koopman verklaarde eveneens, dat hii de verdachte volkomen vertrouwde. De procureur-generaal was van mening dat de verdachte niet voldoende doordron gen was van de ernst van het. feit Hii kon zich verenigen met de straf, die de Haar lemse rechtbank heeft opgelegd, al vond hii 'deze mild. De verdediger, mr. .T H. A. M. van Son, merkte op. dat de verdachte gunstig be kend staat. In dat licht bezien moet men ook nagaan, wat hem ten laste wordt ge legd De opzet van oplichting achtte plei ter niet bewezen Ook meende hii. dat de Bloemendaler zich niet aan verduistering hoeft, schuldig gemaakt., zodat hii conclu deerde tot vrijspraak. Het hof zal op 3 december uitspraak doen. Prinses Irene heeft vrijdag een bezoek gebracht aan de glasfabriek „Leerdam". Zij werd daarbij vergezeld door zeven leerlingen van de vijfde klas van het Baarns lyceum. Na de glasfabriek bezich tigd te hebben bracht het gezelschap een bezoek aan het glasmuseum in Leerdam. Bij het vertrek ontvingen de gasten een souvenir. Prins Bernhard is vrijdagavond per vliegtuig te Genève aangekomen, waar hij een bijeenkomst van de „Fondation Euro- péenne de la Culture" zal bijwonen. (AFP) ADVERTENTIE Bijna 20 jaar is Caps, van Rees uit Aerdenhoat bij Haarlem piloot bij de K.L.M. Thans loodst hij »jn DC-6B met 38 passagiers van Montreal naar Mexico en Cnrafao. Voordat hij zich in 1952 voorgoed in St. Adele, Quebec vestigde, vloog Capt. van Rees reeds 3 jaar de transatlantische route naar Canada. Jaren geleden", zegt Capt. van Rees, „rookte ik mijn eerste Sweet Caporal... sindsdien heb ik ze altijd gerookt. Ik hoop, dat jullie in Nederland ze even lekker vinden als ik". Origin*le perklaring ligt Per inzage. Nederland schenkt het beste aan Canada, Canada schenkt het beste aan Nederland: CANADA'S FIRST C3GARETTI SINOE 1887 Een zuivere Virginia voor slechts 80 cent HET MAG WELLICHT als voldoende bekend worden verondersteld, dat het de laatste jaren voor vele particulieren bijna onmogelijk geworden is grote land goederen en buitenplaatsen aan te kopen of te blijven bewonen, zodat deze gebouwen met een dikwijls historische betekenis steeds meer door grote instellingen en maat schappijen in gebruik worden genomen. En ofschoon bij eventuele verbouwingen door Monumentenzorg nauwlettend wordt gewaakt tegen een te opvallend verlies aan karakter, kan toch niet altijd worden voorkomen, dat het historische belang voor het economische moet wijken. Ook in deze omgeving zijn hiervan helaas diverse voorbeelden aan te wijzen. Gelukkig is van dit alles echter geen sprake bij de ingrijpende werkzaamheden, die momenteel aan de buitenplaats „Oud-Berken rode" aan de Herenweg bij de Zandvoortselaan te Heemstede worden uitgevoerd door de tricotage-industrie „Brentano". Integendeel; men zou het zelfs als een gelukkige omstandigheid kunnen beschouwen, dat deze enigszins verwaarloosde buitenplaats door een industrie werd aangekocht, omdat de nieuwe eigenaar zich heeft voorgenomen dit gebouw weer zoveel mogelijk in zijn oude luister te herstellen. Het is één der bekendste Heemsteedse buitenplaatsen, eigenlijk „Oud-Berken roede" geheten, waarvan de terreinen zich vroeger uitstrekten tot aan de Leidsevaart. Het is niet precies bekend wanneer het werd gebouwd, maar sommige historici nemen aan dat het door dezelfde architect ontworpen werd, die ook huize „Het Man pad" heeft gebouwd. In ieder geval ver tonen beide behuizingen een opvallende gelijkenis in bouwstijl. Uiteraard werd het buiten in vroeger eeuwen alleen door zeer welgestelde families bewoond, waarbij het oudst bekende koopcontract dateert van 7 juli 1668. Toen werd door Nicolaes van Huiten aan Hermanus van den Nieuw- poort voor 16.000 caroly-guldens verkocht: „een hoffstede, boomgaert, .huysmaoaswo ning, landerijen, teel- en weilanden, groot ongeveer vijftien morgen". Contracten van latere data vermelden onder meer de na men van een oud-burgemeester van Am sterdam, een bewindvoerder van de Oost Indische Compagnie, een lid van de Staten van Holland en een secretaris van het Hoogheemraadschap van Amstelland. Na dien werd het onder andere nog bewoond door burgemeester jhr. mr. D. E. van Lennep (vanaf 1891) en de heer P. H. Kaars Sijpesteijn (vanaf 1927). Toen de laatste eigenaar in 1934 overleed, werd de buitenplaats als rusthuis voor oude dames gebruikt, door welke bestemming het in de loop der jaren zowel in- als uitwendig in een tamelijk verwaarloosde toestand geraakte. Thans is „Oud-Berkenrode" aangekocht door de tricotage-industrie „Brentano" te Heemstede, een onderdeel van de hand schoenenindustrie Joh. Laimböck Jr., die reeds verscheidene jaren op de daarnaast gelegen buitenplaats „Groot-Berkenrode" is gevestigd. Sinds kort werd de tricotage industrie „Brentano" in het levengeroepen, teneinde de fabrikage van de voor hand schoenen benodigde tricotages van andere fabrieken onafhankelijk temaken. De ateliers werden ondergebracht in de even eens aan de Herenweg gelegen villa „Klein-Berkenrode", welke echter tevens als particuliere woning van de directie diende. Deze behuizing werd voor de snel groeiende industrie echter spoedig veel te eng. Vandaar dat men reeds geruime tijd heeft uitgezien naar een mogelijkheid tot uitbreiding, die de directie thans in „Oud- Berkenrode" ongetwijfeld gevonden heeft. Er zijn onder meer ruime ateliers ge projecteerd met een afdeling voor kan toor en expeditie en bovendien een frisse en gezellige kantine voor het personeel. Daarnaast bieden de oude keldergewelven, met muren van 36 centimeter dikte een ideale stofvrije opslagplaats voor de ver scheidene benodigde woisoorten. Op de zogenaamde „bel-étage" bezitten verscheidene grote kamers nog herinne- rigen aan de Lange historie van deze bui tenplaats. Zoals een fraaie oude schouw met antieke tegels, prachtige lambrizerin- gen en een enorme kroonluchter. Deze worden in opdracht van de nieuwe eige naar met een verheugende piëteit voor het verleden geheel gerestaureerd, waarbij hij zich heeft voorgenomen de kamers ook verder in deze oude stijl te laten inrichten. Deze kamers zijn bestemd voor repre sentatie. De linkervleugel zal voor par ticuliere bewoning dienen. Van niet min der belang is, dat ook de voorgevel in de oude toestand zal worden teruggebracht, waardoor deze buitenplaats straks haar voorname karakter weer geheel herkregen zal hebben. Vooral omdat bij deze restau- In de centra van grove tuinbouw dreigt de vorst grote schade toe te brengen aan de nog te veld staande wintergewassen. In het Geestmerambacht staat nog veel win- terkool te veld. Groenekool en andijvie staat nog buiten. In de Streek staan nog drie miljoen bloemkolen, die een waarde van één mil joen gulden vertegenwoordigen, te veld. Ruim negen miljoen bloemkolen passeer den reeds dc Grotebroeker veiling. ratie ook de grote tuin is inbegrepen. Van de Herenweg af gezien zal „Oud-Berken rode" aldus binnenkort weer een bijzonder fraaie aanblik opleveren. De werkzaamheden zijn inmiddels zover gevorderd, dat men hoopt het bedrijf nog dit jaar in gebruik te kunnen nemen. Maar het zal nog wel enige maanden duren voor de restauratie van het buiten geheel vol tooid zal zijn; hetgeen begrijpelijk is wan neer men bedenkt, dat alleen de tuin reeds een oppervlakte van achtduizend vierkante meter beslaat. De derrie trein met Hongaarse vluchte lingen uit Oostenrijk wordt in de loop van aanstaande zondag in Utrecht verwacht. In deze trein komen ruim zeshonderd vluchtelingen naar ons land. Met dit trans port is het contingent van 2000 vluchte lingen tot toelating waarvan de regering toestemming heeft gegeven, volgemaakt. De stortingen die op giro 999 van het nationaal comité „Hulpverlening Hongaar se Volk" te Amsterdam zijn geboekt, belo pen een totaal van rond 100.000 gulden, In totaal is nu 1.820.000 gulden ontvangen. Het personeel van de Nederlandse Spoor wegen zal een uur loon afstaan voor Hon garije. De directie zal het totaal bedrag verdubbelen. De stand van girorekening 777 van het Rode Kruis was hedenmorgen 2.116.189.23 gulden. Het aandeel van het Nederlandse Rode Kruis in de hulp aan de Hongaren in Oostenrijk en in Hongarije wordt uit dit bedrag gefinancierd; ook neemt het Rode Kruis de kosten voor zijn rekening, die ge maakt zijn voor de inrichting van het ont vangstcentrum in de Utrechtse Jaarbeurs hallen. Gemeente en provinciale overheid blijken svmpatiek te staan tegenover de plannen van mevrouw Winja Marova tot de stichting van een beroepsballetensemble in Arnhem. Men hoopt reeds binnenkort een eerste opvoering te kunnen geven Ook zal het ensemble con tact gaan opnemen met de middelbare scho len om ook daar het ballet als kunstvorm te propageren. In de kantine van het abattoir te Amster dam zal vanavond een nationale tentoonstel ling van konijnen „Nieuw Leven" worden geopend. De prijs voor het beste dier is toe gekend aan een Hollands konijn, ingezonden door de heer J. Baas te Westzaan. De ten toonstelling blijft geopend tot en met mor gen, zondagavond. De 31-jarige drukker J. S. van het Cromvlietplein te Den Haag is donderdag door gasverstikking om het leven geko men. Hij stond om half zes op om de ka chel in de huiskamer aan te maken. Daar toe gebruikte hij een zeven meter lange gasslang, waaraan een gaspook bevestigd was. Deze slang sloot aan op een kraantje in de keuken. In de keuken schijnt S. getracht te heb ben, met een sigarenaansteker de pook te doen branden. Hij is, wellicht door de koude in de keuken waar een raam open stond, onwel geworden en neergevallen, met zijn mond dicht bij de nog niet bran dende gaspook. Toen zijn echtgenote om half acht beneden kwam, trof zij de man dood op de keukenvloer aan. Het Amsterdamse gerechtshof heeft zich wederom bezig gehouden met de destijds nogal geruchtmakende zaak uit Zeist, waar op 24 november van het vorige jaar me vrouw B. K.-V. dodelijk werd getroffen door pistoolschoten, die op korte afstand door de 23-jarige timmerman J. de W. uit Zeist op haar waren gelost. Nadat de procureur-generaal op 5 juni vijf jaar gevangenisstraf met aftrek en terbeschikkingstelling had geëist, bepaal de het hof veertien dagen daarna, dat het een tweede psychiatrisch rapport wilde doen uitbrengen, ditmaal door prof. dr. J. van der Horst en dr. S. P. Tammenons Bakker. Tevoren was reeds een rapport uitgebracht door andere psychiaters. Het nieuwe rapport werd thans behandeld, waarna de procureur-generaal, mr. W. B. J. Aberson, persisteerde bij de eis van vijf jaar gevangenisstraf met aftrek en terbe schikkingstelling van de regering. De verdediger, mr. F. Pauwels, haalde de woorden van dr. Tammenons Bakker aan: „Van medische zijde moet gesproken wor den van een gebrekkige ontwikkeling der geestvermogens van de verdachte" en zei, dat dit de terminologie is van artikel 37 van het wetboek van Strafrecht, waarin staat; „Niet strafbaar is hij, die een feit be gaat, dat hem wegens de gebrekkige ont wikkeling of ziekelijke storing zijner geest vermogens niet kan worden toegerekend". Mr. Pauwels concludeerde tot ontslag van rechtsvervolging en terbeschikkingstelling van de regering. Het hof zal op 4 december arrest wijzen. ADVERTENTIE in het gezin wordt ook niet vergeten door de SINT. Voor hem viel de keuze op 'n magnifiek JONGENS-HORLOGE, OERSTERK waar hij straks zo trots als een pauw mee rondstapt. JONGENSHORLOGES, die tegen een stootje kunnen, hebben wij in een grote collectie nieuwe modellen, reeds v.a. 19.25 BIJ vindt SINT het. de kleine zaak met de grootste keuze Grote Houtstr. 49 - Haarlem - Tel. 20049 „De salarissen der hogere rijksambtena ren zullen worden verhoogd. De leraren bij het voorbereidend hoger en middelbaar onderwijs zullen daarvan zijn uitgesloten en zullen dus volgens een aanzienlijk la gere schaal worden bezoldigd dan die, wel ke voor de wetenschappelijk hoofdambte naar van kracht zal zijn.', aldus een protest van de samenwerkende verenigingen van rectoren en directeuren der scholen voor VHMO, vervat in een open brief aan de regering. De leraren dienen volgens dit protest „toch zonder twijfel krachtens hun weten schappelijke ontwikkeling en krachtens het beroep dat zij uitoefenen met een weten schappelijke hoofdambtenaar gelijk gesteld te worden". Er bestaat reeds een belangrijk tekort aan leraren, die beschikken over de bij de wet gestelde waarborgen van bekwaam heid, hetgeen dus voor de toekomst van het middelbaar onderwijs, dat steeds meer leerlingen te verwerken krijgt, gevaren in houdt. Wanneer niet vóór alles gezocht wordt naar middelen om dit onderwijs te doen geven door leraren die daartoe vereiste bekwaamheid (geslaagd voor doctoraal examen, diploma ingenieur of middelbare acte B bezitten, dan vrezen de samenwer kende verenigingen, dat bij de keuze van hun beroep velen, die er wel geschikt voor zijn, zich van het leraarschap zullen af keren om in een andere sector van het maatschappelijk leven hun werkkring te gaan zoeken, dan voor het middelbaar on derwijs „in grote aantallen onbevoegden aan te trekken". „Niemand beter dan de rectoren en direc teuren van die scholen zijn in staat de noodlottige gevolgen daarvan te overzien", aldus wordt de open brief besloten. „De verantwoordelijkheid voor de taak, die zij als leiders der scholen voor VHMO te ver vullen hebben, die nu bij de voorziening in vacatures reeds niet voldoende kan wor den gelet op kwaliteit van het te geven onderwijs, dwingt hen er toe openlijk te spreken en de regering dringend te ver zoeken, alle consequenties ten spijt, het be sluit de leraren van de verhoging uit te sluiten, niet ten uitvoer te brengen". Ned. Herv. Kerk Beroepen te Rhenen (toez.) Joh. Dijkstra te Westerhaar. Geref. Kerken onderh. art. 31 K.O. Bedankt voor OegstgeestlValkenburg R. Brands te Bergentheim. Bij de behandeling van de begroting van de Staatsmijnen in de Tweede Kamer ver klaarde minister Zijlstra gistermiddag dat de brandstofvoorziening voor huishoude lijk gebruik zeer moeilijk is, ook los gezien van conjunctuuromstandigheden. De vraag overtreft het aanbod. Men zal zich moeten instellen op een verandering van vaste huisbrandstof naar andere mogelijkheden voor ruimteverwarming. „Ons bestuur meent uiting te moeten geven aan zijn vrees voor onvoldoende arbeidsvoorziening. Dit is een van de meest zorgelijke problemen in de land bouw. Door de zuigkracht van de industrie met zijn aantrekkelijke arbeidsvoorwaar den worden steeds meer arbeiders uit de landbouw weggetrokken. Ook de zoons uit de kleine boerenstand, die in het verleden een belangrijke bijdrage leverden in de arbeidsvoorziening in de landbouw, komen ai minder voor de landbouw beschikbaar." Deze woorden sprak de heer H. A. Giesen, voorzitter van de Vakgroep Akkerbouwers der Katholieke Land- en Tuinbouwbond in zijn vanmorgen gehouden openingsrede op de algemene vergadering van deze vak groep, die vandaag in café-restaurant Brinkmann te Haarlem wordt gehouden. De heer Giesen wees erop, dat het aandeel van de agrariërs in onze beroepsbevolking geleidelijk daalt: van twintig percent in 1929 tot 12,9 percent in 1954. Ons bestuur heeft zich ernstig afgevraagd, aldus de voorzitter, of de landbouw in enkele jaren niet zodanig tekort aan arbeiders zal krij gen, dat de uitoefening van het boeren bedrijf onmogelijk wordt gemaakt. De voorzitter stelde, dat de landbouw een deel van de moeilijkheden kan op lossen door mechanisatie en extensivering. Hij wees erop, dat nog een ander middel aan de hand was gedaan: de samenvoeging van kleine bedrijven. Spr. vroeg zich af, of dit middel niet de opoffering van een gezonde boerenstand met zich brengt, met voorbijzien van alle sociale aspecten. De boerenbedrijven worden tot mechanisatie gedwongen, doch de boeren moeten hier toe ook de mogelijkheid krijgen. De tegen woordige belastingwetgeving staat hen hierbij danig in de weg. De voorzitter be pleitte dan ook een belastingheffing over het gemiddelde van verscheidene jaren een geluid, dat geregeld in de landbouw wordt gehoord. De heer Giesen meende, dat voldoende redenen aanwezig waren voor de stimulering van de Industrie in de na-oorlogse jaren. Hij betwijfelde echter, of in deze richting moet worden verder gegaan. Wat betreft de prijsvaststelling stelde de voorzitter, dat de landbouw evenals de industrie recht heeft op de kostprijs voor de produkten en op de volle waar dering van de arbeid in de landbouw. Als hiervan wordt uitgegaan zou dit een stap in de goede richting kunnen betekenen. In zijn rede schonk de heer Giesen aan dacht aan de „enorme schade", die door de vele regens is ontstaan. Ook in het westen, waar de waterhuishouding beter dan in andere delen van ons land is ge regeld, zijn slechtere oogstresultaten ge boekt dan in voorgaande jaren. De graan opbrengsten zijn aanzienlijk beneden nor maal en bovendien brengen de produkten veelal door schot, kleurverlies of te hoog vochtgehalte de normale prijzen niet op. De erwtenopbrengst is in Noordholland zeer slecht. Voorts is in jaren niet zo'n slechte kwaliteit vlas geoogst. Ook met de aardappeloogst is het niet rooskleurig ge steld. De voorzitter releveerde de eisen, die het Landbouwschap ten opzichte van het garantiebeleid heeft gesteld. Dit beleid is tot heden ontoereikend geweest, met het gevolg dat de landbouw onvoldoende re serves heeft kunnen kweken, waardoor te weinig kan worden geïnvesteerd. Een ge volg van dit beleid is tevens, dat de land bouw onvoldoende het hoofd zal kunnen bieden aan risico's. Nadat de voorzitter was ingegaan op de internationale land bouwsituatie, belichtte hij enige aspecten van de export. Tenslotte sprak hij een spe ciaal welkomstwoord tot drs. N. H. M. W. van Wersch, die mr. G. J. Vermeulen als secretaris van de LTB is opgevolgd. Van onze Kamerverslaggever) Bij de bespreking van de begroting van het Zuiderzeefonds in de Tweede Kamer was algemeen uitdrukking gegeven aan de onrust die heerst over het uitblijven van een definitieve regeling voor de steun aan de Zuiderzeevissers, ofschoon het rapport van de commissie-Van der Zaal reeds ge ruime tijd geleden is uitgebracht. Minister Algera deelde gisteren mee dat de zaak in behandeling is bij een interdepartementale commissie. De minister vond het begrijpe lijk dat voor het regelen van deze moeilijke kwestie langdurig overleg nodig is, maar hij zal aandringen op spoed vanwege de onrust die er heerst in de betreffende kringen. De visvangst is niet achteruitgegaan als gevolg van de inpolderingen, maar vindt volgens de deskundigen haar oorzaak in biologische redenen. De laatste tijd neemt de vangst toe. In Elburg wordt door industrialisatie in 1957 en 1958 een uitbreiding van de werk gelegenheid verwacht. Er is vertraging in de uitvoering van de landbouwkundige werken in de Noordoost polder ten aanzien van het oorspronkelijke programma. De oorzaak is gelegen in de uitgifte, maar de vertraging werkt niet door in de waterbouwkundige werken. Het elfjarige plan voor Oost-Flevoland vergt een inspanning, die vijftig percent boven de huidige jaarcapaciteit uitgaat. Voor de bouw van de brug tussen de Noordoostpol der en Oostelijk Flevoland is reeds op dracht gegeven, maar het zal een aantal jaren duren voor de brug gereed is. De begroting van het Zuiderzeefonds werd zonder hoofdelijke stemming aange nomen. Eveneens zonder hoofdelijke stem ming en zonder discussie werd de begroting aangenomen van het Staatsvissershaven- bedrijf te IJmuiden. Zonder hoofdelijke stemming en zonder discussie heeft de Kamer de begrotingen van het Staatsvissershavenbedrijf en van het Scheepvaartfonds goedgekeurd. Amerikaanse maatregelen om tekort aan olie in Europa te verminderen De olieschaarste in West-Europa, die ver oorzaakt is door de crisis in het Nabije Oosten was het onderwerp van een lang onderhoud, dat de Nederlandse minister van Buitenlandse Zaken, mr. J. M. A. H. Luns, vrijdag met de Amerikaanse minis ter van Buitenlandse Zaken ad interim, Herbert Hoover, heeft gehad. Na afloop van het onderhoud verklaar de minister Luns tegenover de pers, dat minister Hoover zeer goed op de hoogte is van de moeilijkheden, die West-Europa bij zijn olie-voorziening ondervindt. Mi nister Luns zei enige hoop te hebben, dat Amerika in de nabije toekomst maatrege len zal treffen^ om dit vraagstuk op te los sen. Wat Nederland betreft, zei minister Luns, dat het vraagstuk voor ons land in de eerste plaats een kwestie van vervoer en financiering van de olievoorzieiraing is. De ministers Luns en Hoover hebben ook gesproken over de noodzakelijkheid om het bondgenootschap van Amerika met de an dere westelijke NAVO-landen voort te zet ten. Minister Luns verklaarde, dat de vol gende bijeenkomst van de NAVO in decem ber van „bijzondere betekenis" zal zijn. De twee staatslieden bespraken de ge beurtenissen in het Midden-Oosten en ver scheidene vraagstukken, die verband hou den met de UNO. Naar minister Luns de pers voorts me dedeelde, gelooft hij niet, dat terugtrekking van de Engels-Franse troepen uit Egypte door Amerika als voorwaarde voor het verlenen van hulp voor de Europese olie- voorziening zal worden gesteld. (AFP/ Reuter). In zijn Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer over de begroting van Ver keer en Waterstaat voor 1957 geeft minister Algera een overzicht van wat er gebeurt of gebeuren zal aan bruggen, tunnels, veren, kanalen en havens. De brug te Sohel- lingwoude zal waarschijnlijk de herfst van 1957 in gebruik kunnen worden genomen. Men is op het ogenblik bezig met het ontwerpen van de tunnels bij de Hembrug. De noordelijke toegangsweg tot de tunnel bij Velsen zal bij de openstelling van de tunnel met één rijbaan gereed kunnen zijn tot Uitgeest. Over het Moerdijkkanaal heeft het nieu we kabinet direct contact opgenomen met de Belgische regering. Het overleg zal bin nenkort worden voortgezet. De minister heeft zich tegenover de ge meente Rotterdam in beginsel bereid ver klaard te bevorderen dat de vaarweg van Rotterdam naar zee wordt geschikt ge maakt voor schepen met een diepgang van 38 a 39 voet. Zijnerzijds bestaat tegen het beginsel van een open havencomplex op de westpunt van Rozenburg voor zeer grote schepen geen bezwaar. Wat de wegen be treft verklaart de minister dat de gehele rijbaanverdubbeling van het traject Via- nen-Den Bosch in 1958 gereed zal zijn. Op rijksweg 1 kunnen het komende jaar de rijbanen gelegd worden op het gedeelte tus sen de brug over de Vecht en het reeds dubbele weggedeelte dat begint even ten oosten van de Hakkelaarsbrug. Dan zullen on het hele wegdek AmsterdamBussum vier rijstroken ter beschikking van het ver keer staan, al staat deze weg dan nog niet gelijk met een autosnelweg. Als gevolg van notawisseling tussen de Nederlandse en de Zwitserse regering van 22 november is de geldigheidsduur van de afspraken op het gebied van de handel tussen beide landen, welke voortvloeien uit het handelsakkoord daterend van 1 decem ber 1952, met zes maanden verlengd. Deze verlenging geldt met terugwerkende kracht van 1 oktober 1956 af. Voor deze periode worden de contingenten over en weer vastgesteld op 50 percent van die welke gedurende de overige jaarperiode hebben gegolden. Leiden. Doctoraal examen rechten: D. Op- somer, Apeldoorn. Doctoraal examen phar- macie: mej. C. Deen, Den Haag. Kandidaats examen rechten: mej. E. N. Havermans, Den Haag.

IJmuider Courant | 1956 | | pagina 5