1 AUTORIJLES j ZESTIGDUIZEND Kerkdiensten Voetbal in Kennemerland Visserij-varia Kennemer uLantaarn WINTERS 3"o.Grtrli Ruyter Soezende duisterlingen in prille ochtend Veertig papieren jaren Velsen-Terrasvogels AUTORIJSCHOOL JJMOND" Het boek klapt TOE Geschenken 4 'ptkau jroquetj PRISMAKIJKERS TONEELKIJKERS Bloemendaal legde met 6-4 het loodje Plaatselijke ontmoeting brengt spanning in Santpoort Onteigening ten name van het rijk Marx (43 jaar) zondag weer in het veld TAXI NODIG? - BEL 5 000 Bij de volgende wallevis Gasgevaar Maandagavond naar Weijman Zondagsscholen ZATERDAG 24 NOVEMBER 1956 Onder de voetbaluitslagen van de vorige week waren er verscheidene, welke het praedicaat „verrassend" ten volle toe kwam. In 3A moesten de leidende ploegen CSV en Egmondia het ontgelden en het ge volg van een en ander was, dat het daar in de bovenste regionen een groot gedrang is geworden, hetgeen het best gedemon streerd wordt door het feit, 'dat nummer zeven slechts 3 verliespunten meer heeft dan nummer één. Zal de komende zondag wederom zoveel verrassingen brengen? In 3A belooft CSVAlkm. Boys de wed strijd van de dag te worden. Door het falen van CSV en hun eigen gelijktijdige over winning op Alw. Forward staan de Boys momenteel in pumtenaantal gelijk met de CSV'ers, zodat bij de ontmoeting van zon dag de voorlopige bezetting van de bo venste plaats de inzet is. We verwachten een gelijk spel. EgmondiaHSV is ook al van groot be lang. De Heiloërs hebben zich eerst wat bescheiden op de achtergrond gehouden, maar op het ogenblik hebben zij, evenals Egmondia, nog maar één punt minder dan de leiders. We tippen de HSV'ers als over winnaars. Alcmaria Victrix ligt ook al op de loer. Deze Alkmaarders spelen in Hoorn tegen Always Forward en maken o.i. een goede kans op de overwinning. Vitesse, dat de vorige week goed werk deed door vijf gaten in het Helder-net te schieten, trekt naar EVC. In hun uitwed strijden hebben de Castricummers tot dus verre nog maar weinig bereikt, zodat we op niet meer dan een gelijk spel durven rekenen. HelderPurmersteyn levert bedde clubs mogelijk een punt op. In 3B zal de Santpoortse derby wel voor veel spanning zorgen. Velsen boekte tot nu toe minder verliespunten bij meer ge speelde wedstrijden dan Terrasvogels, maar wat zegt dat in een plaatselijke ontmoe ting? Wijk aan Zee krijgt het sterke WSV op bezoek. De vorige week behaalde het in de uitwedstrijd tegen KW een verrassende overwinning. Zouden de badplaatsvoet ballers zo tegen St. Nicolaas nog meer sur prises in petto hebben? Kinheim kunnen we niet veel hoop geven. Deze Velsenaren trekken n.l. naar IW en de Ilpers zijn vooral op eigen terrein on genaakbaar: ze wonnen hun drie thuis wedstrijden met een doelgemiddelde van 18—3. Assendelft—EHS en QSC—KW lijken ons beide wedstrijden voor een gelijk spel. In 4E weert Waterloo zich in de strijd om de eretitel tot nu toe uitstekend: met 2 punten voorsprong op Nautilus bezet het ADVERTENTIE de bovenste plaats. We vermoeden, dat zon dag in deze situatie weinig verandering zal komen, want al zal Nautilus wel win nen van Halfweg, we verwachten hetzelf de van Waterloo, dat WH als tegenstan der krijgt. Verder worden in deze afdeling nog ge speeld ASVSwift, BloemendaalAGS, DIONAS en Onze GezellenGeel Wit. VelsenTerrasvogels. In deze plaatselij ke ontmoeting komt Terrasvogels uit met: Butter; Disselköter en Van Eden; Zaal, Van Vuuren en Schippers; Rijke, Thoolen, Pellemans, Spanjaard en Bouwer. ADVERTENTIE TOOO ■^*^7f ■IfdËram) KENhEMERlMh 08 10x35 149.75 - 7 x 50 ƒ135.— 7x35 96.— - 8x30 105. 8 x 26 ƒ99.75 met lederen tas ƒ50.— - 25.50 - 22.50 - 17.50 LEVERANCIER V OOR AUCEt ZIEKENFONDSEN 'lange NIEUWSTRAAI 413 en 789 TELEFOON 63?t JVieuws van „Kijk Uit" Voor de overgangsklasse van NHSB speel de de schaakclub Kijk Uit I een uitwedstrijd tegen Bloemendaal I. De uitslag werd 6-4 in het voordeel van de IJmuider club. Deze zege is geen moment in gevaar geweest, daar de IJmuidenaren van stonde af aan de lei ding namen en deze niet meer afstonden. Het was Kistemaker, die reeds na zeven zetten de score voor Kijk Uit opende, omdat de Bloemendaler in een valletje liep. dat de Kijk Uit-man voor hem had gesteld en waar deze prompt inliep, wat hem op dameverlies kwam te staan en tevens de partij. De eerste bordspeler Blok stond in het middenspel iets gunstiger, toen hij een foutje maakte, waar door de partij voor Kijk Uit dreigde verloren te gaan, echter vond Blok nog een remise variant doordat hij eeuwig schaak kon ge ven. Gordijn kon geen voordeel krijgen, maar daar zijn tegenstander dit ook niet kon, werd de partij remise. Rijke's stelling werd door de Bloemendaal- speler onder zware druk gezet, met het ge volg, dat Rijke er een stuk bij inschoot en na de tijdscontrole werd deze partij voor Kijk Uit verloren verklaard. Walda nam het initiatief en wist door goed spel een pion te winnen, maar daar er onge lijke lopers op het bord waren, was deze pion j niet voldoende om de winst zeker te maken en werd ook deze partij remise. Mees wist door gedurfd spel een aanvals- stelling op te bouwen en nadat de vijande- I lijke koning door diverse stukoffers van zijn 1 beschermende pionnen beroofd was, werd een aanval met dame en paard opgezet, die tot het mat leidde. Wijdogen kon maar niet loskomen en bij de 36ste zet was er nog een bord „vol hout" zoals dat in schaakjargon heet, maar toen brandde de strijd los en de Bloemendaal- speler verspeelde hierbij de dame en gaf op. Kraaienoord kon door een handigheidje een stuk buit maken en speelde toen gewon nen spel. De Haas slaagde er in zijn tegenstander een slechte pionnenstelling te bezorgen, maar in tijdnood verzuimde hij de winstvoortzetting uit te voeren en slechts een schamele remise werd zijn loon. Hölscher speelde zijn eigen spelletje, d.w.z. een ver vooruit geschoven pionnenformatie; hij had zelfs voor dit doen een stuk geofferd, dat zijn tegenstander in arren moede terug moest geven om de stand gelijk te houden, maar toen dit geschied was, maakte de tijds controle een einde aan deze aantrekkelijke partij en bij arbitrage werd de partij voor Hölscher verloren verklaard. De gedetailleerde uitslag luidt: 1. C. Bou- tellier—C. J. Gordijn remise; 2. A. Flanck A. Rijker 1—0; 3. P. A. JordanJ. Blok re mise; 4. W. v. d. WerffF. J. Walda remise; 5. C. Bolsenbroekir. W. Mees 01; 6. H. W. HogenbirkJ. L. Wijdoogen 01; 7. N. Zwa- neveldA. Kistemaker 01; 8. N. Babeliow- skiJ. Kraaienoord 01; 9. P. v. d. Werff G. L. de Haas remise; 10. J. H. BlomTh. Hölscher 1—0. Totaal 46. De elftallen in Velsen-Noord Beverwijk: Raap; Bruinenberg en Marx; Wolterman, Minnebos en Van der Pas; Sprenger, Van Baaien, Koopman, Waanders en Van Oosten. VSV: Geerlofs; Pieterse en Beentjes; Van Deursen. Spaans en De Graaf; Sijbers, Plan. ken, Den Oude, Belfroid en Van der Heyden. Onder de Santpoortse voetballiefhebbers is de plaatselijke ontmoeting tussen Velsen en Terrasvogels, welke morgen op het terrein aan de Kwekerslaan gespeeld wordt, na tuurlijk het gesprek van de dag. Als vaststaand kan reeds bij voorbaat wor den aangenomen, dat het geen lauwe wed strijd zal worden: dat hebben de ontmoe tingen in het verleden bewezen. Maar er kan tevens aan worden toegevoegd, dat ze tot dusverre steeds in een sportieve geest ge speeld werden. Velsen staat er met zijn zeven punten uit evenveel wedstrijden gunstiger voor dan de Terrasvogels met hun vier punten uit zes ontmoetingen, maar dit behoeft nog absoluut niet te betekenen, dat de twee winstpunten bij Velsen terecht zullen komen, want het is een bij ingewijden algemeen bekend feit. dat in plaatselijke ontmoetingen de verrassendste uitslagen mogelijk zijn. Beide partijen spelen „op eigen terrein" de Vogels spelen reeds enige seizoenen hun thuiswedstrijden op het Velsen-terrein zodat van terreinvoordeel niet gesproken kan worden. De Velsenaren behaalden in hun drie thuiswedstrijden vier winstpunten, terwijl de drie thuiswedstrijden van de blauwhemden hun twee winstpunten op leverden. Het wachten is nu op de dingen, die zondag komende zijn. De elftallen zien er als volgt uit: Velsen: De Graaf: Hynen en Boon: Van den Enden, Tromp sr. en Wesselman: Witte brood. Tromp jr., Bakkum, Van Kaam en Koelemeyer. Terrasvogcls: Butter: Disselköter en Van Eden: Zaal, Van Vuuren en Schippers: Rijke, Thoolen, Pellemans, Spanjaard en Bouwer. f PT tl aiAfr ofT I Voor wegdek SlaperdijkHof geest De burgemeester van Velsen brengt ter openbare kennis, dat op de gemeente-secre tarie (4e afdeling) voor een ieder ter inzage is geleged: 1. een afschrift van het proces-verbaal van de zitting welke op 29 oktober 1956 ten raad- huize alhier is gehouden door de Commis sie uit Gedeputeerde Staten van Noord holland, benoemd tot het aanhoren van de bezwaren van belanghebbenden tegen het plan van onteigening ten name van het Rijk voor verbetering van de Rijksweg no. 9, ge deelte HaarlemVelsen, wegvak Slaperdijk Hofgeesterweg te Santpoort; 2. een afschrift van het rapoprt terzake door de commissie uitgebracht aan de Minis ter van Verkeer en Waterstaat. ADVERTENTIE UIJ VERNIEUWEN HET, VULLEN HET 8U EN OVERTREKKEN OET AOOIE TIJR 'S-HORGENS GEHAALD 'S-AVOHDS UEER THUIS Marktplein 30 Trompstraat 35 Prijzen van vrijdag. Gr. tong 4,10—3,90; grm. tong 3,903,50; kim. tong 3,40—3,10; kl. tong I 2,802,60; kl. tong II 2,30—2,10; tarbot I 2,402,15; tarbot IV 45; kl. schol I 6655; kl. schol II 5730; schar 3213; bot 3323; v. haring 2316; Wijting 3018; kl. gul 16; per 50 kg. Aanvoer van vrijdag. 100 kisten tong en tarbot, 147 kisten schol, 110 kisten schar, 20 kisten bot, 2045 kisten haring, 23 kisten wij ting, 5 kisten kabeljauw en gul, 10 kisten diversen. Totaal 2460 kisten. Besommingen van vrijdag. KW 64 f 1260; KW 21 f265; KW 60 f80; KW 160 f1738; KW 53 f1600; KW 56 f198; KW 35 f298; KW 128 f147; KW 12 f174; IJM 27 f114; IJPM 11 f2310; RO 29 f51; WR 88 f1698; KW 26 en 17 f2666; KW 40 f8316; KW 70 f1720; KW 45 f12650; KW 138 f4100; KW 47 f5490; KW 168 f4960; KW 38 f1540. Toen de 43-jarige Beverwijk-speler Marx destijds de wens te kennen had gegeven niet meer voor het eerste elftal te worden opgesteld, spraken we de verwachting uit, dat we hem nog wel eens op de oude ver trouwde linksachterplaats zouden terug zien. Vlugger dan we hadden kun-nen den ken, is deze verwachting werkelijkheid ge worden. En het feit, dat Lorjé geblesseerd is èn de zwakke positie, welke het eerste elftal inneemt, zijn oorzaak, dat men voor zondag tegen Schoten weer een beroep op de „veteraan" gedaan heeft. ADVERTENTIE Een vredig beeld uit het door de Israëlische troepen bezette Gaza. Een groepje Arabieren heeft het zich gemakkelijk gemaakt op een „terrasje" van een cafe. Ouderavond Moerberg-kleuterschool In de filmzaal van de Moerberg-kleuter- school wordt woensdag 28 november een ouderavond gehouden. Onder meer zal af scheid worden genomen van de voorzitter en de secretaris en zullen drie geluids filmpjes van het Jeugd Rode Kruis worden vertoond. l ADVERTENTIE VERHUUR ZONDER CHAUFFEUR DE NIEUWE FORD ANGLIA ADVERTENTIE CEI.SIUSSTRAAT 52 (achter Culto- reel Gebouw) - Tel. 4551 - IJmuiden O MM» BRIDGECLUB „DE JUMP" SPEELDE TWEEDE RONDE WINTERCOMPETITIE De totaalstand na de tweede ronde in de wintercompetitie van „De Jump" was (in percenten); Groep A: 1. mevr. PrinsJonker 1 .04; 2. MainzWittebrood 105.17; 3. Maarleveld v. Amerongen 105.17; 4. dames v. Ameron- genBreur; 5. PrinsPorck; 6. dames Kra merSchoen 93.44; 7. De HaasKoudijs 93.35; 8. v. d. BergAmsing 90.59. Groep B: 1. v. d. BurgKramer 127.58; 2. v. d. Kuil—Schadé 110.72; 3. Wey -De Win ter 103.77; 4 LamanMiddelkoop 100.89 5. echtp. Seydel 93.06 6. dames Elzerman— Rolloos 92.86; 7. TolWarmerdam 92.86; 8. v. d. GaagStam 84.72. Groep C: 1. Westra—Hannema 114.76; 2. dames HamersSchol 111.15; 3. Porck sr. Porck jr. 106.82 4. Boenderv. d. Wint 102.57 5. mevr. Bloemv. Loo 98.96; 6. echtp. Rem 96.11; 7. echtp. Broeren 88.52; 8. dames OuwerkerkVlotman 83.52. Groep D: 1. De Vriesv. d. Starre 116.76; 2. ReyendamSival 114.17; 3. dames De HaasStam 107.56; 4. KoningsteinLaman 99.34; 5. FloorNieuwkoop 99.34; 6. Gebr. Bannink 96.86; 7. dames Zwerverv. d. Starre 94.16; 8. SchagenBakkum 89.12; 9. DrijverVeldman 63.34. Voor de competitie van de Nederlandse bridgebond speelde Jump I tegen Boeken rode I en won met 4131 m.p., hiermede de tweede overwinning behalende. Jump III speelde voor deze competitie zijn eerste wedstrijd tegen Haarlem-Noord III, maar kwam niet verder dan een gelijk spel, 3937 m.p. De gravers van de tunnel zijn in de loop der jaren de beste handlangers van de gravers der wetenschap ge worden: er is zo langzamer hand al een mooie porcelein- winkel mitsgaders pre-histo- rische diergaarde aan de schoot der aarde ontrukt dank zij bulldozer en dragline, maar ook dank zij de oplettendheid der tunnelbouwers, die om iedere vondst voorzichtig heenscheppen, omdat zij weten dat het iets belangrijks kan zijn iets wat onze verre Ba taafse of Merovingische voor ouders aan de aarde toever trouwen en dat ons nu weer het prentenboek van een grijs verleden voor ogen tovert. Meneer B. J. Wieland Los uit Haarlem, die eigenlijk zelf wel een dragline zou willen bemannen om daarmee naar de Philippijnen te gaan en onderweg steeds mooiere schatten te ontdekken, heeft in de bovenste lagen van de tunn.elpu,t vele Romeinse scherven gevonden met been deren van huisgedierte en Fries Bataafs aardewerk uit zowat de tijden der volksver huizing met daarbij stukken van kogelpotten, resten van praalgraven en wat niet al. Dus een Romeinse burcht? Men zou het graag willen weten. Men zou graag willen weten, ook wat die weide is geweest, die ondergronds tot bij Beeckenstein te volgen is in een spoor van bitterzoet, duizendknop en andere on kruiden. Maar helaas gaat over een paar weken de hele zaak om de zuid weer dicht: klaar is de tunnel hier dan en daarmee zal de heerlijke archeologische kans op een systematisch on derzoek verkeken zijn. Tenzij op korte termijn vele behulp zame handen gevonden kun nen worden voor dit onder zoek. Zo niet dan klapt het wonderlijke boek van onze moeder aarde weer toe en zal het al bedolven worden onder de haastige spoed van de ge motoriseerde mens en is er een verhaal voorgoed met een verwijtend uitroepteken afge sloten. Gezien het onnaspeurlijke feit, dat onze kust aantrekke lijk schijnt te zijn voor wal en andere forse vissen, mogen wij wel vast even een proce- lure voor de volgende stran ding vaststellen, om te voor komen, dat zulk een waarde vol stukje bezienswaardigheid voor het groot-toerisme ook dan weer verloren gaat. Want de dertigduizend liên, die zondag Wijk aan Zee waarts trokken, hadden wij nu net zo graag hiér opgevan gen met patates en worst, ranja en prentbriefkaarten. Maar tot nu toe heeft dat in de ruimste zin nog niet mogen zijn: gestrande sche pen blijven ruim voldoende uit de buurt, om de belenden de V.V.V.'s reden tot gnuiven te geven of gaan op zulke on herbergzame oorden vastzit ten, dat het opbouwen van verversingshuisjes de moeite niet loont, omdat er toch geen clientèle komt. En walvissen o, kasmag neten bij uitstek krijgen we in IJmuiden slechts ter hoogte van de boei te zien, drie mijl uit de kust, waar het exploiteren van Horeca bedrijven op enkele grove moeilijkheden stuit. Welaan, vrinden, gij, die het goed meent met de aardappel- bakkende middenstand en met weemoed hebt gezien, hoe een Poolse trawler de inkomsten bron voor in 1956 zo scherp- misdeelde strandexploitanten meetrok naar dieper water, omdat die onnadenkende vis- meelfabrikanten en reders, walvisvaarders en anderen geen besef hadden voor uwe nooddruft: ziet het zo te rege len, dat een volgende walvis, die ongetwijfeld zal komen en vermoedelijk reeds ter hoogte van de Steenbokskeerkring rondzwemt, ook werkelijk een IJmuidense wallevis wordt. Want dit leek nergens naar. Eerst een paar dagen op het strand, ten bate van de lager geplaatste strandexploitanten, daarna opgezet en wel op het parkeerterrein bij 't IJmond- paviljoen als openluchttrek pleister voor lange jaren. De wetenschap hééft nu -haar walvis. De volgende zij voor ons. Een getrouw vrind dezer rubriek heeft mij in fraai hand schrift meegedeeld, dat zijn schaarse haren hem te berge rijzen, wanneer hij des ochtends vroeg over de Kennemerlaan schou wend, het schimmenspel der voorbijglippende brommers en fietsers bestudeert. Want op het ogenblik, dat de witte draad weer van de zwarte te onderscheiden is, zoals onze Chinese vrienden dat zo rozig weten te zeggen, bromt en fietst bijkans de ganse wereld zonder licht en dat geeft riskante ontmoetin gen, naar zich laat denken. Donderdag ben ik de warme lakens voor dag en de dauw ontstegen, om dit merkwaar dig verschijnsel zelf te bestu deren en inderdaad tellend in Lange Nieuw en Kennemer laan kwam ik tot dezelfde conclusie als bovengenoemde steunpilaar: het wemelt van de ochtendlijke luiaards, die het lichtje vergeten hebben te ontsteken en soezerig dooreen krioelen, op straathoeken wel eens even wakker schrikkend, omdat er van rechts plotse ling öèk zo'n soes aan komt schieten, om daarna tevreden verder te toeren, want het is wèèr goed gegaan. In Haarlem, waar ik onlangs in de vroege ochtend moest Het kan niet lang meer duren, of er stapt een jonge vader het Velsens raadhuis binnen in de blijde overtuiging, dat hij een goede daad gaat verrichten, waarop een iegelijk met wel gevallen neerziet: hij gaat een zoon of een dochterlijn aan geven. Dat gebeurt vast weer binnenkort. Maar het kan dan zelfs zijn, dat deze vader aan het toonbankje van geboorte en dood, dat de scheiding vormt tussen het vaderschap en de burgerlijke stand, een klein gejuich verwekt. Want dan heeft hij, die ver moedelijk reeds mi nietsbe- wust met de toekomstige moe der naar een passende naam en een stevige kwaliteit oog jesluiers zoekt, de zestigdui zendste burger van Velsen aangebracht en dat zal toch wel even een rimpeltje geven in de vijver van Velsens amb telijk leven. Dan vliegen er wellicht gemeentesecretarissen met spaarbankboekjes uit hun pasgeschilderde werkkamers en bodes komen met koffie aandragen en misschien hangt de burgemeester zich wel bevend de zilveren keten om alles voor de zestigduizend ste Velsenaar. Als mijn privé-rekenarij goed is, liggen we er vlak bij. Om kwart over vijf gistermid dag heb ik neuzen geteld en ik kwam tot 59.712. Nog 288 eenlingen of 144 tweelingen. En dat gaat harder dan u denkt, want als straks de hui zen in de Gilden bewoond worden, loopt het aardig aan met de nieuwe Velsenaren. Want die nieuwkomers tellen natuurlijk ook mee. Nu maar hopen, dat er in december of misschien januari de ooie vaar heeft zich laten ontval len, dat het tegen die tijd wel zo ver zal zijn plotseling een nietsvermoedende vader van de zestigduizendste Velse naar opdraaft. Want zo'n kleine schreeuwerd is toch aardiger dan een geïmpor teerde zestigduizendste met een snor en baleintjes in de boord en schoenemaat 43. toen er bovendien een paar wegbleven, waardoor de avond nog zwaarder in de gestampte aardappelen verzeilde. Te acht ure in de Weyman: Die Rooi- roks, oude bekenden, het Ne derlands Hervormd Gemengd Kwartet, Peter Adrichem, die de beste kunstfluiter van Ken nemerland is gebleven, kwar tet Tony van Laar met de zingende Leni Schaap, en een hele goeie accordeoniste. Er is toch weinig te doen, maandag avond in Santpoort en het kan dus vol worden in de Weij- man. Als u tenminste óók komt voor een gulden, die ge heel voor het goede doel is. zijn, wordt wél netjes met het licht aan gereden, maar nade- maal het daar slechts eenzame agenten zijn, die zo matineus de straat bevolken mitsgaders een enkele ochtendbraker, die verwilderd wordt nagestaard door een boemelende hond, gaat de vergelijking niet op tenslotte heeft Haarlem geen Hoogovens, die voor dag en dauw het nijver volk tot wer ken roept. En vèèl meer agen ten dan Velsen. Ik wil niet direct meegaan met mijn briefschrijver en de politie attenderen op het duis tere ochtendbedrijf van zeven tig percent mijner lezers, maar henzelve eerst met stokkende adem waarschuwen tegen de gevolgen van hun donker ge rij. Eén trapje tegen de dy namo, één draaitje aan het schakelaartje en ge bespaart u wellicht bergen verdriet en een ander op zijn minst een vermoeiende scheldpartij. Met bewondering voor de moed, waarmee Johan E. Sluy- ters weet door te zetten, na dat zijn eerste initiatief lichte lijk faalde, kondig ik gaarne zijn tweede Hongarije-avond aan: maandagavond aanstaan de in de Weyman te Sant poort. De bedenkingen tegen de eerste waren duidelijk en oprecht: vlak na de tragiek van Boedapest geen pret van Velsen, maar nu, nu wij af stand hebben kunnen nemen van alle eerste tranen, onze gevoelens hebben kunnen om schakelen in hulp en sympa thie voor de vluchtelingen, nu geloof ik wel deze avond bij u te mogen aanbevelen. Want niet alleen, dat Hon garije ermee gebaat zal zijn, ook het fonds voor de kinder verlamming, dat Johan altoos al een warm hart heeft toe gedragen, krijgt er een part van. Het aantal medewerkenden is veel groter en aantrekke lijker dan de eerste keer, Een der gewiekste schrijvers, die dit dagblad rijk is heeft zich de zesde november deer lijk vergist. Hij, deskundige in tuinbouwzaken en zowel wroetende in de bloemkool, de tulpen en de ruilverkave lingen, als in de ingelanden en de uitgelanden van vele, vele polders, heeft ir. Van der Helm, de Rijkstuinbouwcon- sulent laten zeggen, dat de Hoogovens met hun kwalijke smoken ttu ook de prei, de uien en de sjalotten te pak ken hebben, nadat zij reeds eerder bruine vlekken heb ben veroorzaakt op het teer gebladerte van kostbare bol gewassen in het Kennemer gebied. Maar heer Van der Helm heeft dat juist niet ver klaard: de groente lijdt nog niet onder de gassen van de industrie en dat willen de Hoogovens, die al hun best doen gasschade tegen te gaan, wel graag even rechtgezet zien. wat ik mij levendig kan voor stellen. De tuinbouwpenne- man heeft zich vergist. Het zij hem vergeven. Beter zo dan andersom. ....de aarde en de maan Maandag wordt het een vro lijke dag bij de nieuwe papier reus van Van Gelder, de nog maar pas op toeren lopende PM 21, want daar staat een veertigjarige jubilaris en hij zal deze dag veie, vele handen moeten drukken. In 1900 werd hij, N. P. Half in Beverwijk geboren en als zestienjarige blaag betrad hij voor het eerst Van Gelders pa pieren winkel aan het kanaal- Als „hekkenjongen". Tegen woordig heet dat deftig „pers hulp", maar „hekkenjongen" zegt natuurlijk veel meer over de plaats en de positie van zo'n knaap, die met vallen en op staan de papieren baan moet zien te volgen, tot hij zich in het papier een baan heeft ver overd. Dat deed Half met vlotheid en arbeidsvreugde en na een lange inwijdingsperiode in de automatische hersenen van de nieuwe PM 21 werd hij goed genoeg bevonden om daar zijn krachten aan te geven. Hij maakt er nu al papier ook, hetgeen wat zeggen wil, want geloof maar, dat het in den beginne uitkijken was bij die nieuwe mastodont. Hoeveel kilometer papier Half op zijn naam heeft staan, is niet bij benadering te zeg gen, maar dat er een mooi rol letje door zijn handen is ge gaan en dat men er de aarde misschien wel in zou kunnen verpakken om dan nog een velletje of wat voor de maan over te houden, mag ik wel aannemen. Proficiat! En nog maar vele kilometers aan de PM 21! Lampenier heeft alles wat bekende fabrieken op huishoudelijk gebied maken. KENNEMERLAAN 1 TEL. 5833 Zondag 25 november IJMUIDEN: Ned. Herv. Kerk, Kanaalstraat, 10 uur: ds. Lagerweij van Den Haag 19 uur: ds. Scheers van Haarlem, jeugddienst Gebouw v. Chr. Belangen, 10 uur: de heer A. v. d. Veer, jongerendienst. Ned. Herv. Kerk, Bethlehemkerk, 10 uur: ds. W. M. v. Asperen van Haarlem; 19 uur: ds. J. v. d. Berg; 10.15 uur: jeugd- kapeldi-enst, wijkgebouw Radarstraat, de heer J. Bierling. Geref. Kerk, Ichthuskerk, 9 en 10.45 uur: ds. J. v. Leeuwen; 15 en 17 uur: ds. W. Diepersloot. Geref. Kerk (Art. 31 K.O.), 8.30 en 16.30 uur: ds. J. Goudzwaard van Rozenburg. Chr. Geref. Kerk, 10 en 16.30 uur: ds. C. den Hertog. Gemeente Gods, geen opgave ontvangen. Doopsgezinde Gemeente, Helmstraat, 10.30 uur: ds. J. P. Jacobszoon, van Drie huis. Oud-Katholieke Kerk, 8 uur: Vroegmis, 10 uur: Hoogmis: 19 uur: Vespers. Woens dag en vrijdag 9 uur: Heilige Dienst. Leger des Heiis, geen opgave ontvangen. Baptistengemeente, 10 uur, Gebouw Cul tureel Gebouw, G. Planting. IJMUIDEN-OOST: Ned. Ilerv. Kerk, Goede Herderkerk, 10 uur: ds. S. de Roest; 19 uur: dr. H. v. d. Loos van Haarlem. Ned. Herv. Jeugdgebouw, 10 uur: jeugd- kerk, de heer Kwak. Geref. Kerk, Bethelkerk, 10 en 17 uur: ds. J. A. Tiemens. Ver. v. Vrijz. Herv., Abelenstraat 1, 10.30 uur: ds. J. Arth Mulder van Naarden. Evangelisatievereniging „Elon", Kapel Varenius-straat 10 en 19.30 uur: J. J. van Capelleveen van Bennekom; woensdag 19.45 uur: Jb. Kleyn-Haneveld van Bode graven. Vergadering van Gelovigen, De Ruyter- straat 73, 10 uur: samenkomst. DRIEHUIS: Evang. Luth. Gemeente, koffiekamer Westerveld, 10.15 uur: ds. J. A. Roskam. VELSEN: Ned. Herv. Kerk, Engelmunduskerk, 10 uur: ds. L. Brink (H.A.), 19 uur: ds. L. Brink. VELSEN-NOORD: Ned. Herv. Kerk, 10 en 19 uur: ds. H. P. Huisman. Vrije Evang. „Emanuël", gem. ontsp.- lokaal, Van Diepenstraat, 10 uur: de heer Pera van Den Haag woensdag 20 uur: de heer Kloos van Gouda. BEVERWIJK: Ned. Herv. Gemeente, Grote Kerk, 10 uur: ds. J. O. Norel. Populierenlaan, 10 uur: ds. W. Oorthuys. Irenekapel, 10 uur: ds. F. C. Willekes. Jeugdkapel „Groene Huis", 10 uur: mevrouw Olivierse. Geref. Kerk, Moensplein, 10 en 17 uur; ds. C. Meyer. Vrijz. Herv. Gemeente, Prinsesselaan, 10 uur: ds. A. G. v. Wijk van Alkmaar. Maranatha, 10 en 19 uur: de heer L. J. Pasman van Haarlem; vrijdag 20 uur: de heer Klein Haneveld, bijbelbespre king. Leger des Ileils, Jan Alsweg 32, 10 uur: Heiligingssamenkomst; 12 uur: zondags school; 16.30 uur: Kindersamenkomst; 20 uur: Verlossingssamenkomst. Alle sa menkomsten staan o.l.v. Ie luitenante L. Benjamins. WIJK AAN ZEE: Ned. Herv. Kerk, Julianaplein, 10 uur: ds. J. A. Eekhof. HEEMSKERK: Ned. Herv. Kerk, 10 uur: ds. B. J. J. Naessens. CASTRICUM: Ned. Herv. Kerk, 10.30 uur: ds. Dickhout van IJmuiden-Oost. Geref. Kerk, 10 en 17 uur: ds. A. A. Leenhouts. SANTPOORT: Ned. Herv. Kerk, 10.30 uur: prof. dr. G. C. van Niftrik van Amsterdam 19 uur: ds. D. ter Steege. „De Toorts", 9 uur: ds. D. Visser van Zaandam. Chr. Geref. Kerk, 10 uur: ds. J. C. Maris, 16 uur: ds. D. H. Biesma. Geref. Kerk, 10 en 17 uur: ds. M. de Kluis. Geref. Kerk (Art. 31 K.O.), 10.30 en 15 uur: ds. N. Bruin. IJMUIDEN-WEST: Herv. kinderdienst, Creutzbergschool, 10 uur. Leger des Heils zondagsschool, gebouw Edisonstraat, 12.15 uur. Herv. kinderdienst, Insingerschool, 10 uur. Herv. kinderdienst, Comitéschool, 10 uur. Geref. Evang. zondagsschool, Groen van Prinstererschool, 10.45 uur. Geref. Evang. zondagsschool, Ichthus- burcht, 11 uur. Doopsgezinde zondagsschool, Helmstraat, 11.45 uur. IJMUIDF.N-OOST: Kinderkerk „IJmuiden-Oost", Emma- school, 10 uur. Herv. zondagsschool, Julia naschool, 10 uur. Kinderkerk „IJmuiden-Oost", Theo Thijssenschool, 10 uur. Geref. zondagsschool, Lariksburcht, 11.30 uur. Geref. Evang. zondagsschool, 10.30 uur, Ossendorpschool, ingang Lemairestraat. DRIEHUIS-VELSEN DORP: Herv. zondagsschool, 10 uur, Marie Bo- reelkleuterschool, alle leeftijden. Herv. zondagsschool, 12 uur, Wijkge bouw, Torenstraat, leeftijd 5 en 6 jaar. Doopsgezinde zondagsschool, Driehuis, 10.30 uur. SANTPOORT: Herv. zondagsschool, 12 uur, Kapel aan de Pastorieweg, leeftijd 5 t/m 7 jaar. Herv. zondagsschool, 12 uur, Jeugdhuis aan de Burg. Enschedélaan, 8 t/m 10 jaar. Herv. zondagsschool, 12 uur, „School met de Bijbel" aan de Frans Netscherlaan, 11 t/m 12 jaar. VELSEN-NOORD: Herv. zondagsschool, 12 uur, Kleuter school aan de Banjaertstraat, leeftijd 5 t.m. 8 jaar. Herv. zondagsschool, 12 uur, C.V.O.- school aan de Langeveldstraat, leeftijd 8 t.m. 13 jaar. Geref. Evang. zondagsschool, Da Costa- school, 11.30 uur.

IJmuider Courant | 1956 | | pagina 6