Stormweer en slecht zicht belaagden de scheepvaart Panda en de Meesteivma Stormachtig weer op komst Dinsdag beslissing over minimumexportprijzen hoogte bollen Sonsbeek 1958 Ontstemming bij kwekers over grote mate van geheimzinnigheid De radio geeft dinsdag Ambiorixin Kielerkanaal gezonken I Wereldnieuws Toch ió het zo MAANDAG 26 NOVEMBER 1956 2 BRIXON COSTUUMS Indien belangstelling bij het buitenland groot genoeg is Feestavond „Fit" Kerkelijk Nieuws Dr. R. J. H, Patijn overleden Beroepsballetensemble in Arnhem New YorkAmsterdam in ruim 9 V2 uur Platenspeler 50 (Van onze correspondent in de bloembollenstreek) Het gonst in de bloembollenstreek, er doen weer interessante geruchten de ronde. De spanning begint haar hoogtepunt te be reiken, er worden steeds meer protestver gaderingen belegd; want dinsdag zal het bestuur van het Produktschap voor Sier gewassen een beslissing nemen over de hoogte van de mindmumexportprijzen. De voorgeschiedenis is lang en droevig. Er zijn lang geleden voor de verkoop van bloembollen van kwekers aan exporteurs binnenlandse minimumprijzen vastgelegd. Daarboven werd een exportwinst gelegd en zodoende kwam men op een prijs, waar voor geen bollen naar het buitenland kon den worden verzonden. Men was hier tevreden mee in de bollen streek. De kosten stegen echter ,er kwam een zeer wankel evenwicht tussen aanbod en vraag door de stijgende export. De prij zen in het binnenland stegen tot soms on gekende hoogte en in het buitenland ging men elkaar onderbieden. Er werd, vooral aan Duitsland en Engeland te weinig ver diend vond men en dus moest er verande ring in komen. Op dit punt heerste onder de exporteurs een roerende eensgezindheid. Het meest voor de hand liggende zou zijn om de minimumprijzen gewoon te verho gen. Dit schijnt in een door het perfectio nisme beheerste landje niet te kunnen en dus werd er gezocht naar een systeem, dat velerlei moeilijkheden zou ondervangen. Nieuw systeem Er werd een systeem ontworpen, waar de exporteurs aanvankelijk wel iets voor voelden. Later begon men echter allerlei aanmerkingen te horen op de ingewikkelde classificatie van de verschillende bolsoor- ten. Een aantal exporteurs heeft toen gepro beerd weer een eenvoudig systeem in te voeren, maar omdat men het andere sys teem niet kent en er ook nog niets over wordt losgelaten, was het in de algemene vergadering van de Bond van Bloembol lenhandelaren moeilijk te kiezen tussen het ingewikkelde nieuwe systeem of het oude. De geheimzinnigheid verhindert een juiste oordeelvelling, maar bij de kwekers is de situatie nog onmogelijker. Zij zijn ook bijzonder geïnteresseerd bij hoge of lage buitenlandse prijzen. Zou de export, zoals vele exporteurs vrezen, in hoeveel heid teruglopen dan zouden de kwekers dus met grote overschotten blijven zitten. Wel hebben, de exporteurs een gedeelte van het eventuele surplus voor hun reke ning genomen., maar de West-Friese kwe kers noemen dit juist de adder onder het gras. Indien er te veel bollen zijn, dan zakt de prijs tot de minimumprijs, waarvoor het niet lonend is bollen te telen. Voor de exporteurs zit er dus veel winst aan een hoge buitenlandse en een lage bin nenlandse prijs, zodat ze dat gedeelte van het surplus gemakkelijk kunnen betalen. De kwekers zijn echter, verontwaardigd, dat zij niet zijn gehoord door de besturen van de Koninklijke Algemene Vereniging voor Bloembollencultuur. Het is dus geen wonder, dat inen tracht iets te weten te komen. In Berkhout en omgeving heeft men eern vergadering be- ADVERTENTIE Alléén bij Gen. Cronjéstr. 40-44 - Haarlem - Tel. 15438 HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.45 Morgengebed en liturgische kalender. 8.00 Nieuws en weer bericht. 8.15 Platen. 8.50 Voor de huisvrouw. 9.40 Lichtbaken. 10.00 Voor de kinderen. 10.15 Platen. 10.30 Schoolradio. 11.00 Voor de vrouw. 11.30 Platen. 11.50 Als de ziele luistert. 12.00 Angelus. 12.03 Platen. 12.15 Verder dan uw erf, voor de boeren. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.33 Pla ten. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws, en Katholiek nieuws. 13.20 Dansmuziek. 13.50 Platen. 14.00 Schoolradio. 14.20 Platen. 14.30 Voor de plattelandsvrouwen. 1" 40 Geva rieerd programma. 16.00 Voor de zieken. 16.30 Ziekenlof. 17.00 Voor de jeugd. 17.40 Beursberichten. 17.45 Regeringsuitzending: Rijksdelen overzee: Kroniek van overzee. 18.00 Lichte muziek. 18.20 Vraaggesprek. 18.30 R.V.U.: J. J. van der Laan: Nieuw Gui nea in de Pacific. Tweede lezing. 19.00 Nieuws. 19.10 Platen. 19.15 Uit het Boek der Boeken. 19.30 Platen. 20.30 Actualiteiten. 20.45 De gewone man. 20.50 Zangrecital. 21.00 Radiophilharmonisch orkest en solist. In de pauze (31.2521.55 Kampvuren langs de Evenaar, causerie). 22.45 Avondgebed en liturgische kalender. 23.00 Nieuws. 23.15 24.00 Platen. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Gymnastiek. 7.20 Platen. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Gymnastiek voor de vrouw. 9.10 Voor de vrouw. 9.15 Platen. 9.40 Morgenwijding. 10.00 Platen. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Pianorecital. 11.20 Historie en/of legende, causerie. 11.35 Piano. 12.00 Militaire Kapel. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.33 Twee piano's. 13.00 Nieuws. 13.15 Medede lingen of platen. 13.20 Promenade orkést. 13.55 Koersen. 14.00 Platen. 14.40 Schoolradio. 15.00 Voor le vrouw. 15.30 Altviool en cla- vecimbel. 16.00 Amusementsmuziek. 16.30 Voor de jeugd. 17.30 Platen. 18.00 Nieuws. 18.15 Piano. 18.30 Voor de jeugd. 18.40 Lichte muziek. 18.55 Paris vous parle. 19.00 Voor de kinderen. 19.05 Gitaar. 19.20 Zang en piano. 19.45 Toneelbeschouwing. 20.00 iNeuws. 20.05 Gevarieerd programma. 22.15 De antwoordman. 22.30 Orgelconcert. 22.55 Ik geloof, dat23.00 Nieuws. 23.15 Koer sen. 23.15 Wereldkampioenschappen dam men. 23.22 Journaal. 23.35—23.55 Platen. TELEVISIE (N.T.S.) 20.30 Journaal en weerbericht. 20.45 22.30 Operettefilm: „lm weissen Rössl". BRUSSEL, 324 M. 12.00 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.34 Pla ten. 13.00 Nieuws. 13.11 Casinoconcert. 14.00 Schoolradio. 16.02 Elektr. orgel en piano. 16.30 Platen. 17.00 Nieuws. 17.10 Platen. 17.45 Boekbespreking. 18.00 Voor de jeugd. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Platen. 19.50 Causerie. 20.00 Voor de vrouw. 21.00 Omroeporkest en solist. 22.00 Nieuws. 22.11 Symfonisch concert. 22.5523.00 Nieuws. legd, waarop men zich wilde laten voor lichten door het lid van het hoofdbestuur van de Koninklijke Algemene Vereniging die tevens lid is van de commissie van bij stand van het Produktschap voor Sier gewassen. Deze heer heeft zich echter in een waas van vaagheden gehuld en kon en mocht niet antwoorden op verschillen de vragen. De stemming kon men toen ge rust verbitterd noemen. Er is een protest telegram naar het Produktschap gezonden, dat ook dinsdag zal moeten worden be handeld. Wij hebben voor- en tegenstanders van het nieuwe plan gesproken, maar niemand kon ons vertellen, waarom er zo weinig openbaar is gemaakt. ADVERTENTIE Alle le klas merken VULPENNEN hebben wij in grote sortering voor handen. Garantie op elke vulpen. Ruilen toegestaan. Bij het bestuur van de stichting Sons beek 1949 bestaan plannen, in 1958 weer een tentoonstelling van beeldhouwwerken in park Sonsbeek te houden. Dit wordt dan de vierde internationale beeldhouw- expositie in de openlucht sedert 1949. Als werkkapitaal vraagt het stichtingsbestuur ook thans van de gemeente Arnhem een bedrag van maximaal vijfduizend gulden. Dit bedrag is nodig om na te gaan of er voldoende belangstelling bij het buiten land bestaat om weer tot een goede en aan trekkelijke expositie te kunnen komen. De feestavond ter gelegenheid van het tienjarig bestaan van de Christelijke Sport vereniging „FIT", die zaterdag in zaal „Zomerlust" in Santpoort werd gehouden, begon met het gebruikelijke welkomst woord van de voorzitter, de heer G. van Renssen. Hij begroette daarbij de afge vaardigden van de zusterverenigingen uit Beverwijk en IJmuiden, het schoolbestuur en de verschillende leiders en wijdde enkele woorden aan de historie van zijn vereniging. Hij herinnerde er aan, dat „FIT" oorspronkelijk is voortgekomen uit het groepje dames, dat kort na de bezet ting Wekelijks €emAfürtje bijeen kwam voor lichamelijke ontspanning. Ondanks de traditiqpele gebreken js, hieruit toch in de loop der jaren een bloeiende vereniging ontstaan, die zich in het bijzonder bij de jeugd in een steeds groeiende belangstelling verheugen mag. Spreker schreef deze uit stekende geest vooral toe aan de bekwame leiders, waarover „FIT" steeds heeft mo gen beschikken. „De Pompadours" Het eigenlijke feestprogramma werd ver zorgd door het PWN-cabaretensemble „De Pompadours", dat onder de titel „Muggen ziften" een op dit gebied prettig gevarieerd programma voor het voetlicht bracht. Het bestond uit niet minder dan ongeveer zesentwintig nummers, die nu eens niet aan het „grote" cabaret waren ontleend. Er waren verschillende verrassende tafe reeltjes bij. Al konden de optredenen dan ook door steeds herhaalde en door sterio- tiep wordende manualen niet verbergen, dat zij amateurs zijn. Zij waren het meest te apperciëren, wanneer zij niet behoefden te acteren; in de scènes dus, die voor namelijk gezongen werden. In dit genre is het groepje ongetwijfeld op zijn best; ge tuige de originele beurtzang bijvoorbeeld in „De lichte en de zware muze". Uiter aard waren niet alle nummers even fris en geslaagd, maar het programma kon best enige zwakkere onderdelen verdragen. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Amersfoort (wijkgemeente één) M. L. W. Schoch te Rotterdam-Cen trum te Sneek D. van Werf te 's-Heer Abtskerke (Z.). Aangenomen naar Muntendam (toez.) G. Blok, kand. te Katwijk aan Zee. Geref. Kerken Beroepen te Kantens (Gr.) H. A. Star- renburg, kand. te Amsterdam. Na een langdurige ziekte is in de ouder dom van 92 jaar overleden dr. R. J. H. Pa tijn, buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister, staatsraad in buitengewone dienst. De heer Patijn begon zijn loopbaan in 1891 als commies-griffier der Tweede Kamer. In 1898 werd hij administrateur van de generale thesaurie en spoedig daarop werd hij thesau rier-generaal. In 1995 legde hij dit ambt neer, toen hij door het district Zierikzee voor de Liberale Unie gekozen werd tot lid van de Tweede Kamer. In 1919 werd dr. Patijn secretaris-generaal van het departement van Buitenlandse Za ken. In 1922 trad hij af. In 1939 volgde hij dr. E. Heldring op als president-commissaris en commissaris van de Nederlandsche Bank. Sinds 1928 was hij staadsraad in buiten gewone dienst. Hij is president-commissaris of commissaris geweest van verscheidene ondernemingen, onder meer van de Neder landse Spoorwegen. Dr. Patijn was commandeur in de Orde van Oranje-Nassau, ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw, Grootkruis in de Orde van Leopold de Tweede, Grootkruis in de Orde van de Heilige Schat van Japan, Grootkruis in de Orde van George de Eerste van Griekenland, grootofficier der Orde van de Kroon van Italië, commandeur van het Legioen van Eer van Frankrijk en drager van het ereteken eerste klasse der nationale orde van verdienste van Chili. Gemeente en provinciale overheid blijken sympatiek te staan tegenqver de plannen van mevrouw Win ja Marova tot de stichting van een beroepsballetensemble in Arnhem. Men hoopt reeds binnenkort een eerste opvoering te kunnen geven. Ook zal het ensemble con tact gaan opnemen met de middelbare scho len om ook daar het ballet als kunstvorm te propageren. Gezagvoerder John Raven Hill van de K.L.M. heeft met de Super Constellation Ph-LKI „Wyvern" een nieuw record van 9 uur 39 minuten gevestigd bij de vlucht New YorkAmsterdam. Het oude record was 9 uur 50 minuten. Het toestel had 34 passagiers aan boord. De stormachtige zuid-westenwind heeft aan dit record mee gewerkt. „JAN VAN DOMMELEN" GAAT „MIJN ZOONS" SPELEN De toneelvereniging „Jan van Domme len" in Santpoort, die zojuist met het blij spel „George en Margaret" aan het Haegh- spel deelnam, heeft voor haar volgende voorstellingen in studie genomen „Mijn Zoons" van Arthur Miller. De opvoeringen hiervan zullen, onder regie van Peter Brandsma in februari worden gegeven. Mevr. NöggerathLucas overleden Hedennacht is in haar woning te Am sterdam op 57-jarige leeftijd overleden mevrouw de weduwe J. P. C. Nöggerath- Lucas. Zij was een bekende figuur in de Nederlandse bioscoopwereld. De over ledene is 25 jaar directrice geweest van de n.v. Maatsschappij tot cinematografie, die de Uitkijk-theaters exploiteerde. In- en uitvoer. Volgens de door het Centraal Bureau voor de Statistiek samen gestelde voorlopige gegevens bedroeg de waarde van de invoer in oktober 1956 f1342 miljoen (september f1191 miljoen), térWijl voor een waarde van f 1028 miljoen (sep tember f999 miljoen) werd uitgevoerd. Het dekkingspercentage bedroeg 77 (septem ber 84). HET STORMWEER en het slechte zicht op vele plaatsen er werden hevige sneeuwstormen gemeld heeft zondag vele schepen op de Noordzee en in de Oost zee in moeilijkheden gebracht. Sleepboten moesten de havens van Terschelling en Esbjerg verlaten om assistentie te verlenen. Het ernstigste was de scheepsramp in het Kielerkanaal, waar zondagmorgen om halfzes het Nederlandse motorschip „Ambiorix" en het Oostduitse stoomschip „Rostock" in een sneeuwstorm met elkaar in aanvaring kwamen. De Nederlandse 498 ton metende kustvaarder, die elf op varenden had, zonk vrijwel onmiddellijk. De 23-jarige scheepskok F. A. Antonius is bij deze ramp om het leven gekomen. Enige tientallen mijlen te westen van Esbjerg kwam het Duitse schip „Leije" eveneens door machineschade in moeilijk heden. Een Deense sleepboot zette koers naar het schip. In de Oostzee vroeg de Deense tanker „Hornblower" om assisten tie en op de Zweedse kust verdaagde de Duitse „Jozef Johann". De botsing tussen de „Ambiorix" van de rederij N.V. „Maraboe" te Rotterdam en de 3269 ton metende „Rostock" uit Wismar vond plaats in de westuitgang van het kanaal, tien kilometer ten oosten van Brunsbuettelkoog. "Van de „Ambiorix", die met stukgoed onderweg was van Amster dam naar Kopenhagen, werden vier op varenden ernstig gewond. De gewonden zijn: De kapitein, Dirk Visser (58); eerste stuurman Anton v. d. Gaag (36), machinist G. Bosker (25) en de Portugese matroos J. Gomez. Alle vier zijn opgenomen in het zieken huis van Brunsbuettelkoog. Het stoffelijk overschot van kok Antonis is geborgen. Naar bij het voorlopig onderzoek is vast gesteld, is de „Ambiorix" eerst met de „Rostock" in aanvaring gekomen en daar na op de zuidelijke oever van het kanaal gevaren. Op eigen kracht kon de „Ambio rix" weer loskomen, doch enige minuten later zonk het dwars in het kanaal. Kort daarop kwam het Westduitse mo torschip „Marido" (260 ton) ter plaatse voorbij en voer recht op het geheel onder water liggende Nederlandse schip. Op de voorsteven van de „Ambiorix" bleef de „Marido" vastzitten. Het scheepje liep een lek van ongeveer 30 cm lengte op en maakte water. Het lek kon echter spoedig provisorisch gedicht worden. Ook de „Rostock" had bij de botsing beschadiging aan de boeg aan bakboord zijde opgelopen. Een scheur van ruim 6 meter was in de scheepshuid ontstaan. Een anker van de „Rostock" werd weggerukt. Van de zes ongedeerd gebleven opvaren den van de „Ambiorix" zwommen er vier door het ijskoude water naar de wal, waar zij in een boerderij vriendelijke hulp ont vingen. De twee overigen werden door een ander schip uit het water gered en naar Rendsburg gebracht. De vier gewonde op varenden waren door het Duitse schip „Schwinge" uit het water gered. „Holland" naar „Tarbek" Het 492 ton metende Duitse kustvaar tuig „Tarbek" kwam zondagmiddag om tien minuten over twee tijdens een zuid wester storm ten noorden van Terschel ling in moeilijkheden, toen zich een man kement aan de machine voordeed. Het schip, dat als positie 53.30 noorderbreedte en 5.22 oosterlengte opgaf, dreef langzaam naar de Amelandse gronden. De sleepboot „Holland" vertrok van West-Terschelling en nam de „Tarbek" in de loop van de middag op sleeptouw. In de loop van vandaag zou de sleep te Em- den binnenlopen. Loodsdienst gestaakt De loodsdienst te IJmuiden moest zon dagmorgen om acht uur voor kleine sche pen worden gestaakt. De andere loods- diensten bleven normaal. Zondagavond kon de dienst te IJmuiden weer volledig wor den hervat. (De temperatuur ls van hedenmorgen 7 uur, de neerslag van de laatste 24 uur. Stockholm Tijdens het weekeinde werd de vorst, die bijna een week duurde, snel verdreven door het binnenstromen van zachte oceaan- lucht. Bij Schotland ontwikkelde zich zon dag een randstoring van een depressie bij Jan May en. Deze randstoring bracht bo ven de Noordzee stormachtige zuidweste- Oslo lijke tot westelijke winden teweeg, waar- Kopenhagen door voorafgegaan door regen en ijzel Aberdeen de oceaanlucht snel naar onze omgeving Dublin werd getransporteerd. De storing bracht in Londen de Scandinavische landen veel sneeuw. Brussel Op de oceaan heeft zich intussen een zeer parys krachtige westelijke luchtstroming inge- Bordeaux steld. Een depressie die, van Canada ko- Grenoble mende, zich in de richting van IJsland ver- j^ice plaatste, wordt zeer actief en groeit tot een Berlijn volle storm aan. Frankfort Verwacht wordt, dat deze dicht langs München Schotland naar Denemarken of de Noord- Zurich duitse bocht zal trekken, waarbij ook in Genève ons land een flinke wester of noordwester- Locarno Wenen Innsbruck WEERRAPPORTEN storm zal opsteken. 27 november Zon op 8.22 uur, onder 16.37 uur. Maan op 2.39 uur, onder 14.01 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Maandag 26 november Hoog water: 10.03 en 22.42 uur. Laag water: 5.17 en 17.53 uur. Dinsdag 27 november Hoog water: 11.21 en 23.59 uur. Laag water: 6.40 en 19.10 uur. Rome Mallorca sneeuw onbewolkt licht bew. regen motregen zwaar bew. geheel bew. nevel geheel bew. nevel onbewolkt regen ijzel half bew. sneeuw regen nevel onbewolkt Amsterdam geheel bew. Den Helder zwaar bew. Ypenburg geheel bew. Vlissingen geheel bew. Eelde zwaar hew. De Bilt geheel bew. Twente zwaar bew. Eindhoven geheel bew. Vlv. Z.-Limb. geheel bew. wzw DJ) B TS c O temp Neeislag in mm. nw -i 6 n 3 0 w 4 0 zzw 6 0,1 wzw 10 0,1 w 9 0 w 7 1 wzw 7 0,4 zw 5 0 windst. 1 0 nnw 4 0 wnw 6 7 wzw 3 1 w 3 1 w 2 2 nw 0 0,1 windst. -1 0 w 4 1 windst. -0 1 ono 4 0 wnw 5 0 w 8 4 wnw 8 1 wnv 10 6 w 9 0,5 w 6 2 w 8 4 w 6 4 w 8 2 wzw 8 6 ADVERTENTIE 67. Hoe de agenten ook zochten en speur den, Joris Goedbloed en Plutanus bleven onvindbaar. „Maar in elk geval hebben we vast één van de bandieten", gromde de inspecteur, Panda dreigend aankijkend. „Kom jij maar eens mee, mannetje!" „M- maar ik ben helemaal geen bandiet!", jammerde Panda. „Ik heb niets gedaan!" „Die smoesjes kennen we", zei de inspec teur grimmig, „maar mij jop je daar niet mee. Jij gaat de gevangenis in!" „De ge vangenis?!", klonk plotseling de stem van Plutanus uit een vaas. „Beilo, daar wil ik ook heen!" En voor de ogen van de verbaasde inspecteur rees de magiër sta tig uit het aardewerkje omhoog. „Ik wil ook naar de gevangenis", herhaalde hij, „dat is tenminste een rustige plek in deze rumoerige uiterlingenwereld"Het was in de loopbaan van de politieman niet vaak voorgekomen, dat voortvluchtig en uit vaasjes kwamen en om opsluiting verzoch ten. Maar na een ogenblik van felle ver bazing herstelde hij zich bewonderens waardig en greep met een geoefend gebaar Plutanus in de kraag. „Ik heb er al twee", riep hij de andere politiemannen toe, ter wijl hij zijn arrestanten naar de deur duwde. „Zoek jij nu naar de derde. En kijk vooral de vaasjes en de pulletjes goed na!" Waar kan hij beter slagen voor zijn m u z i e k-liefheb- bende vrienden I Bei! records 2 American songs 45 T Op één plaat 6 tophits Album voor uw platen 3.75 - 3.50 Rekken zeer practisch, iedere plaat direct binnen uw bereik, vanaf. Platenwisselaars en pick-ups' o.a. „Garrard" met 4 snelheden verwisselbaar .J90'u aijrl „labo" in luxe koffer, 3 snelheden „Dual" ideaal voor inbouw, 3 speed Hulp. Radio-Moskou heeft meegedeeld, dat een Russisch schip met bestemming Egypte zaterdag de haven van Odessa heeft verlaten. Het schip heeft medische uitrustingen en geneesmiddelen aan boord, door het Russische volk aan het volk van Egypte geschonken, aldus radio-Moskou. Ter dood. Een militair gerechtshof te Al giers heeft zaterdag een 30-jarige com munist ter dood veroordeeld, omdat hij op 14 november een tijdbom had ge legd in de gasfabriek van Algiers. Hij werd gegrepen voor de bom tot ontplof fing kwam. Zuidpool. Volgens de „New York Times" is de Amerikaanse Zuidpoolexpeditie zon dag 13 km. van haar voorgenomen basis op de Zuidpool geland. Staking. Een New Yorks hof heeft gunstig beschikt op een regeringsverzoek om een rechterlijk bevel voor een periode van tien dagen de thans negen dagen durende staking van havenarbeiders, die de scheepvaart langs de gehele Amerikaanse Oostkust heeft verlanid, on te schorten.. Krachtens de wet van Taft-Hartley kan de regering stakingen tot een periode van 80 dagen doen op schorten, opdat de onderhandelingen in een gunstige atmosfeer kunnen wor den gevoerd. Bezoekers. De Dalai Lama en de pantsjen Lama, de geestelijke en de wereldlijke heerser van Tibet, zijn zondag te Nieuw Delhi aangekomen, waar zij zullen deel nemen aan de Boeddha-herdenking. De twee Tibetaanse heesers zullen nog in de Indiase hoofdstad zijn, als premier Tsjoe en -Lai van communistisch China deze stad bezoekt. Alle kwesties. Sjigemitsoe, de Japanse mi nister van Buitenlandse Zaken, heeft verklaard voorstander te zijn van bij eenroeping van een internationale con ferentie. waaraan ook de Soviet-Unie zou deelnemen, voor het regelen van alle hangende Russisch-Japanse terri toriale kwesties. Sjigemitsoe voelt in beginsel ook voor opzegging van het Japans-Amerikaanse veiligheidsverdrag van 1951. Overstromingen. Overstromingen in Atjeh hebben acht mensen het leven gekost, honderden dessawoningen weggespoeld en grote oppervlakten land onder water gezet. Door hevige regens zijn verschil lende rivieren buiten hun oevers getre den, waardoor de overstromingen wer den veroorzaakt. Vijfjarenplan. Het Oostberlijnse dagblad Der Morgen maakte heden bekend dat Oost-Duitsland in het volgende vijf jarenplan heeft voorzien in de bouw van straal-passagiersvliegtuigen voor 50 passagiers. Het volgende vijfjaren plan begint op 1 januari 1957. Nasleep. Aan boord van het Britse troepen schip „Nevasa" is zondag het laatste contingent van de Britse troepen, die sinds 1945 in Japan waren gelegerd, naar huis vertrokken. Specialisten. Eenentwintig Egyptische stu denten, die zich in de kernfysica willen specialiseren, zijn te Moskou aangeko men om hun studie te voltooien. Gas. Door een geweldige ontploffing, ver moedelijk veroorzaakt door butagas, dat zich in een grote onderaardse tank be-, vond, zijn in Springer, Nieuw Mexico, Zondagochtend vijf gebouwen verwoest. Twee personen kwamen om. Een grote brand brak uit, die een geheel huizen blok in de as legde. Zes personen wer den gewond, geen hunner echter bijzon der ernstig. Eden. Sir Anthony Eden en zijn qphtge- note hebben op Jamaica hun intrek ge nomen in „Coldeneye", het huis van de schrijver Ian Fleming, in de kleine ha venplaats Orakbessa aan de noordkust van het eiland. Gedachte. De leider van de Britse liberale partij, Joseph Grimond, heeft de ge dachte geopperd een conferentie te be leggen van leiders uit Groot-Brittannië, het Gemenebest, de Verenigde Staten en Europa voor het opstellen van een plan tot oplossing van de crisis in het Mid den-Oosten. Uitrusting. Zeven vrachtschepen met een lading militaire uitrustingstukken, door Canada geleverd, zullen binnen twee weken naar Nederland, Frankrijk, Grie kenland, Denemarken, Portugal en Tur kije vertrekken. De levering die tot het wederzijdse hulpprogramma van de NAVO behoort, bevat voor Nederland onder meer zoeklichten. DE GECULTIVEERDE mens wordt, wat zijn lichamelijke prestaties betreft, in het algemeen niet hoog aangeslagen. Zo lang we op kantoor, of in het bedrijf met hem te maken hebben, vinden we hem natuur lijk wel een geschikte vent, maar zodra we over hem gaan filosoferen en hem - in gedachten - verplaatsen te midden van de barre natuur, waar hij zonder het comfort, dat hij gewend is, zou moeten geëigende hulpmiddelen in de natuur we ten staande te houden, waaruit blijkt dat de cultuurmens als type zeker niet zo ver zwakt en verwekelijkt is als we in onze beschouwingen graag doen voorkomen. Trouwens, zou dat inderdaad zo zijn, dan zouden sportfestijnen daarvan direct het bewijs kunnen leveren. Niets zou voor de Australiërs gemakkelijker zijn, dan een inboorling naar de Olympische Spelen te leven, worden we van het diepste pessi- sturen en hem even de Marathonloop la misme vervuld. We menen, dat hij dan direct het loodje zal 'f leggen, omdat hij te verweke lijkt is om de temperatuurs- Fulfum*- wisselingen van het klimaat VjUUUUf te doorstaan, we achten hem mCIlS niet in staat zijn voedsel te bemachtigen, we denken dat V. hij zich niet zal kunnen ver- weren tegen de dieren die hem belagen, ja, we zijn er welhaast zeker van dat hij er niet eens in zal slagen een vuurtje aan te leggen. In het algemeen zullen al deze ver onderstellingen wel juist zijn zolang we onder de cultuurmens de gezeten huis vader verstaan, die al kou vat wanneer zijn borstrok een paar dagen te vroeg door een luchtiger stuk onderkleding wordt vervangen. Deze mensen zijn veelal te verwend en te weinig gehard om grote lichamelijke ontberingen te doorstaan. Maar spreken we over de cultuurmens als type, zonder dus een bepaalde vertegen woordiger op het oog te hebben, dan blij ken al onze premisses met de feiten in strijd te zijn. Europeanen - en we hopen van harte, dat we deze vertegenwoordi gers van het mensenras als cultuurmensen mogen aanduiden - hebben in alle uit hoeken van de aarde met goed gevolg de verschrikkelijkste ontberingen doorstaan en zij hebben zich talloze malen zonder -J ten winnen. Zuid-Afrika zou in de binnenlanden moeten zoeken naar een inboor ling die enige virtuositeit met de assagaai aan de dag legt, teneinde het num mer speerwerpen voor Zuid- Afrika te bemachtigen, enz., enz. Het slot van het lied zou zijn, dat op dergelijke sportwedstrijden de vertegenwoordigers der minder geculti veerde volken met de prijzen gingen strij ken en dat de kampioenen der cultuur volken met lange gezichten langs de kant bleven zitten. ledereen weet, dat dit niet het geval is, en dat op elk gebied waar lichaamspresta ties te meten zijn, de sportslui uit de cul tuurgebieden in geen enkel opzicht onder doen voor vertegenwoordigers uit de wil dernis. Zelfs niet met speerwerpen, een in ons dagelijks leven veronachtzaamd be drijf, dat in de oerwouden dagelijks beoe fend wordt. De wilde werpt zijn ruim 2 m lange speer soms verder dan 70 m en de matadors op de Olympische Spelen doen met de 2,60 m lange speer insgelijks! Over het aanleggen van een vuurtje in de wildernis zijn we echter nog niet uit gepraat, want dit zou u toch allicht eens te pas kunnen komen. Daarover morgen. H. Pétillon

IJmuider Courant | 1956 | | pagina 2