Meesterlijke, maar mislukte poging van Spaak om kloof te overbruggen Oliepassage in slotresolutie deed Amerikanen bevriezen Kadar weigert eisen der arbeiders in te willigen 't Zit vast vaster met VELPAFIN Europese olie-invoer ongeveer met een derde verminderd EGYPTE-DEBAT IN DE U.N.O. Van der Viesprijs voor Ed. Hoornik r Van dag tot dagj Verzachtend amendement van Benelux kreeg Afro-Aziaten en Amerika tegen Produktie in het Midden-Oosten moet tijdelijk beperkt worden Verzwakte resolutie kreeg als troostprijs unanieme steun Algemene sympathie in Polen voor de standpunten van Nagy en Tito Reina Prinsen Geerligsprijs voor Amsterdamse studente Publicaties Vliegtuigongeval bij Parijs eiste 33 mensenlevens Menselijk DEPRIMEREND SLOT NAVO-CONFERENTIE Huisvesting der Hongaren nauwelijks van invloed op het woningtekort Kind doodgereden Komngin en Prins naar „Dagboek van Anne Frank" Protest MAANDAG 26 NOVEMBER 1956 De jongstleden vrijdag gepubliceerde be slissingen van Koningin Juliana omtrent enige door Haar in de samenstelling van de Koninklijke hofhouding aangebrachte wij zigingen, getuigen van een verblijdende reorganisatie. Met voldoening en met een groot gevoel van opluchting is daarvan in brede kring kennis genomen. Zulks was natuurlijk ook nog in het bijzonder het geval bij het gehele kabinet. Als woord voerder daarvan had immers de minister president dr. Drees op 25 oktober in de Tweede Kamer kenbaar gemaakt, dat er aanleiding bestond voor de verwachting, dat de Koningin zou overgaan tot maat regelen als thans getroffen. Tevens kreeg de volksvertegenwoordiging de verzekering te horen, dat de ministers zich in samen hang hiermee ten volle bewust waren van hun verantwoordelijkheid met het oog op het belang van de door het staatshoofd in ons constitutioneel bestel ingenomen plaats. De minister-president kwam tot zijn ver klaring bij wijze van antwoord op de door prof. mr. Oud namens de voorzitters van de vijf grootste fracties gesproken woorden in verband met wat kortheidshalve mag wor den aangeduid als „de kwestie-Soestdijk". Deze, wat de aard van het onderwerp betreft, wel hoogst zeldzame parlementaire gedachtenwisseling hield ten nauwste ver band met een tweetal van de zomer van wege Koningin Juliana en Prins Bernhard ter publicatie aan de pers verstrekte be richten. Het eerste, dat van 29 juni, hield de aanwijzing in door het vorstelijk echt paar van prof. dr. Beel, prof. mr. Ger- brandy en jhr. mr. Tjarda van Starken- borgh Stachouwer als figuren, die omtrent zekere problemen (waarbij onder anderen de samenstelling van de hofhouding in het geding was), advies zouden uitbrengen. Het tweede, dat van 24 augustus, vestigde de indruk, dat het door „de drie wijze man nen" uitgebrachte advies zou worden opge volgd. In dat verband kon al worden mee gedeeld, dat de Koningin een eind had gemaakt aan haar persoonlijke contacten met mej. Greet Hofmans. Geleidelijk aan was bekend geworden, dat deze gezond- bidster bepaalde invloeden op de Koningin trachtte uit te oefenen - door welke oor zaken of om welke motieven dat gebeurde kan hier geheel en al in het midden ge laten worden - die mogelijk ongewenste verwikkelingen zouden kunnen opleveren. Tussen het onschendbare staatshoofd ener zijds en de verantwoordelijke ministers anderzijds,, de enige verantwoordelijkheid dragende raadgevers van de Kroondraag ster, mogen en moeten zich geen „onver antwoordelijke" personen inschuiven, die eventueel allerlei raad willen influisteren of zelfs opdringen. Het is bovenal ook in het belang van het staatshoofd zelf, dat zulks achterwege blijft. Nu waren „de drie wijze mannen" na een hoogst ernstig on derzoek tot de slotsom gekomen, dat het plicht was de Koningin te adviseren, niet slechts aan de contacten met mej. Hofmans een eind te maken, maar ook verschillende figuren, die deel uitmaakten van de hof houding, ontslag te verlenen. Dat de ge wenste reorganisatie niet op stel en sprong haar beslag kon krijgen, was alleszins be grijpelijk. Naar gelang zij echter op zich liet wachten, nam, ook heel begrijpelijk, enige ongerustheid toe en rees de vraag of hetgeen nodig was ook inderdaad zou ge beuren. Gelukkig is het nu in elk geval zover, dat de reorganisatie, zij het dan mis schien nog niet ten volle, toch in hoofdzaak voor elkaar is gekomen. De functionarissen van wie het bovenal hoog nodig was, dat zij niet langer een plaats in de hofhouding zouden innemen, hebben thans hun (haar) ontslag verkregen. Zeker, dit is met zekere betuigingen van grote waardering, in het bijzonder voor bewezen trouw gepaard ge gaan, doch dat is helemaal niet verbazing wekkend. In dit verband is het allerminst overbodig er aan te herinneren, dat Ko ningen en Koninginnen ook mensen zijn. (Van onze correspondent in New York) Spaak, de Belgische minister van Bui tenlandse Zaken, toonde zich zaterdag de meest welsprekende redenaar van het ge zelschap der UNO-vertegenwoordigers toen hij mede namens Nederland en Luxemburg zijn eigen amendement op de Afro-Aziati- sche resolutie inzake het Midden-Oosten toelichtte. Deze resolutie was door Menon van India, reeds enigszins verzacht. Menon had de afkeurende taal ten aanzien van Engeland, Frankrijk en Israel namelijk ge matigd, teneinde meer steun voor de reso lutie te verwerven. En die verzachting moet het de Verenigde Staten en tal van Zuidamerikaanse landen gemakkelijker hebben gemaakt voor dé resolutie te stem men. Spaak ging echter verder. Waar Menon nog „met leedwezen constateerde dat het merendeel der invasie-troepen nog in Egyp te aanwezig was", daar constateerde Spaak uiteraard zonder leedwezen dat verschei dene delen van de invasie-macht reeds zijn teruggetrokken. Waar Menon de aanvallers opnieuw aanspoorde onverwijld te gehoor zamen aan vroegere resoluties, stelde Spaak alleen vast dat er voor hen reden was om de uitvoering dier resoluties te bespoedigen. Engeland en Frankrijk, die zich door Menon's resolutie zózeer in gebreke ge steld voelden, dat zij zouden tegen stemmen, verklaarden zich bereid hun stem vóór de resolutie uit te brengen, indien deze over eenkomstig de Benelux-wensen geamen deerd zou worden. Even doemde de moge lijkheid toen op dat de aldus gewijzigde resolutie de steun zou verwerven van Afro- Aziaten, West-Europeanen en Noord- en Zuid-Amerikanen. Ware dit mogelijk ge weest dan zou de tegenstelling tussen de aanvallers en de Arabieren zijn verzacht en zou tevens de scheiding in het NAVO- verbond gerepareerd zijn. Doch de door Spaak gewezen weg bleef vooralsnog ge sloten Spaaks amendement werd verworpen met 37 tegen 23 stemmen en 18 onthoudin gen, waarna de Afro-Aziatische resolutie werd aangenomen met 63 tegen 5 stemmen en 10 onthoudingen. De rol van Amerika stelde verscheidene Westeurpeanen teleur T eleurstelling Dat de Verenigde Staten na aarzeling overigens zouden stemmen voor de reso lutie, zoals die door Menon was verzacht, had men verwacht, doch het viel tegen dat de Amerikanen het zelfs niet over hun hart konden verkrijgen Spaaks amendement te steunen toen zij wisten dat de Afro-Azia ten dit amendement verwierpen. Amerika hoopt, zoals wij al eerder hebben gezegd, enige sympathie in het Midden-Oosten te behouden, en meent op deze wijze meer te kunnen doen voor het herstel van de-nor male toestand. Pas wanneer de aanvallers hun troepen uit Egypte hebben terugge trokken, kan men serieuzer Amerikaanse kere hoogte begrip voor de actie van Is rael, Engeland en Frankrijk. Hierbij kan men Nederland zeker niet beschuldigen van opportunisme op korte termijn, want de associatie met genoemde groep onthou ders zal door verschillende leden van de UNO stellig worden onthouden en een voor Nederland ongunstig effect hebben als deze winter de kwestie-Nieuw Guinea weer aan de orde komt. Hammersjkoeld heeft intussen, dank zij een andere resolutie, volmacht gekregen om voort te gaan met de organisatie van het UNO-leger en met de opruiming van het Suez-kanaal. ROME (United Press) De Linea Aerea Italiana heeft bekendgemaakt dat er bij het ongeluk met een van haar vliegtui gen zaterdag bij Parijs 33 mensen om het leven, zijn gekomen. Twee Italiaan se passagiers liggen met ernstige brand wonden in een ziekenhuis, bij het vlieg veld Orly. Volgens de bekendmaking van de maatschappij bevonden zich 25 passa giers en een bemanning van tien leden in de verongelukte DC-6B. Premier Antonio Segni van Italië heeft besloten, met een toestel van de L.A.I. naar zijn geboorte-eiland Sardinië te vlie gen om blijk te geven van zijn ongeschokt vertrouwen in de maatschappij. Van een bijzondere medewerker) De West-Europese olie-invoer uit het Midden-Oosten is met ongeveer een derde verminderd als gevolg van de versperring van het Suez-kanaal en het opblazen van een der twee grote pijpleidingen naar de Middel landse Zee. Op het ogenblik ontvangt West-Europa van het Midden-Oosten alleen olie uit Sa- oedi-Arabië, die ie „Tapline" naar de Libanese haven Sidon pompt. De eerste tankers, die rond Kaap de Goede Hoop va ren, worden pas begin december in de Europese olie havens verwacht. De route om de Kaap van de Per zische Golf naar Rotterdam (Europa's grootste oliehaven) is bijna tweemaal zo lang als die door het Suezkanaal. Deskundigen hebben berekend, dat deze omweg een vermindering van de aanvoer met ongeveer een kwart betekent bij het. thaps beschikbare aantal tankers. Daarbij komt (Jan nog het vernielen van de pijpleiding der Iraq Petroleum Company, zodat de totale aanvoer uit het Midden hulp tegemoet zien in verband met 't ben- Oosten met ongeveer eenderde is gedaald. zine-gebrek in West-Europa. Hoewel de Afro-Aziatische resolutie door Menon was verzacht, hebben de Benelux-landen ge meend zich van stemming te moeten ont houden. Tégen die resolutie waren de drie aanvallers, Australië en nieuw-Zeelancl. De Benelux, Canada en Italië bevonden zich als „onthouders" in het on-populaire gezelschap van reactionaire staten als na tionalistisch China, Cuba, de Dominicaan se republiek, Zuid-Afrika en Portugal. Zo als reeds eerder is betoogd wil Nederland zijn buren zo weinig mogelijk afvallen. Bo vendien heeft men in Den Haag tot op ze- Mede daarom behoort men volop begrip te hebben voor het menselijke, dat uit de voor de ontslagverlening gebezigde vorm zo dui delijk spreekt. Ieder onzer kan het over komen, dat wij zelf zeer veel goeds zien in mensen in onze omgeving, in hun adviezen, terwijl anderen, onbevangen oordelend, de mening koesteren, dat wij in werkelijkheid in die mensen in het geheel geen goede, ja veeleer bedenkelijke raadgevers bezitten. Dan kan het haast niet anders of het kost ons uitermate veel moeite te handelen overeenkomstig de adviezen van hen, die ons op onze, overigens zeer menselijke, vergissing attent maken en daarom advi seren die voor ons zelf minder gelukkig te achten contacten te beëindigen. Ja, het op volgen van een dergelijke raad betekent het brengen van een offer. En wanneer wij het eenmaal over ons hebben kunnen ver krijgen daartoe over te gaan, dan is het toch niet meer dan menselijk aan hen voor wie wij terecht of ten onrechte, steeds waardering hadden gekoesterd, hiervan bij het scheiden blijk te geven. Als een ware Landsvrouwe, die getrouw aan haar constitutionele taak en roeping, de bereidheid heeft getoond, omderwille van hetgeen het staatsbelang eiste, een per soonlijk offer te brengen, zo heeft zich Nederlands Koningin in deze gedragen en daarvoor kan men niet genoeg dankbare bewondering koesteren. Zuinigheid met olieprodukten is noodza kelijk, te meer daar Europa bijna negentig percent van al zijn olie uit het Midden- Oosten betrok. Het afgelopen jaar passeer de ongeveer 70 miljoen ton olie het Suez- kanaal. Het grootste deel hiervan was af komstig van Koeweit, een onafhankelijk vorstendom onder Britse bescherming, dat met een jaarlijkse produktie van 55 mil joen ton na de Verenigde Staten (363) en Venezuela (113) 's werelds grootste olie- producent is. Saoedi-Arabië produceerde vorig jaar 47 miljoen ton. Ongeveer een derde deel hier van werd en wordt nog steeds door (Van een bijzondere medewerker) PARIJS, zaterdag Het heeft geen moeite gekost de deelnemers aan de confe rentie van parlementsleden uit de landen van het Atlantisch Pact te verenigen op een resolutie van culturele en wetenschap pelijke samenwerking. Maar een andere resolutie kwam er heel wat bezwaarlijker door. Een gehele morgen is gedelibereerd over de benarde oliepositie van Europa en het was bij die gelegenheid, dat de Amerikaanse delegatie retireerde uit het gesloten gelid, dat onder het motto „meer eenheid" de conferentie tot dusver bijeen had gehouden. De breuk kon maar half worden hersteld met behulp van een amendement. Menigeen voelde zich teleur gesteld. Het commissie-overleg, dat aan de plenaire slotzitting vooraf was gegaan was in pays en vree geëindigd. De ont- werp-resolutie, die uit dat overleg was voortgevloeid, bevatte een considerans, waarin werd gezegd, dat de economie van Europa wordt bedreigd door het gebrek aan olievoorraden. In landbouw, indus trie en verkeer, zal werkloosheid komen met alle gevolgen van dien. De Atlantische gemeenschap zelf zal worden getroffen door de onmogelijkheid om genoeg olie te krijgen, hetgeen zal uitlopen op de neu tralisering van Europa. Dit betekent, dat ook de militaire veiligheid in het geding kan komen. De conferentie van parle mentsleden zo volgt op de conside rans meent dan ook dat de olievoor ziening van de NAVO-landen moet wor den beschouwd als het essentiële begin van een gemeenschappelijke politiek en dat de leden elkaar onderling moeten helpen. De Amerikaanse delegatie kwam in het geweer tegen dit punt van de resolutie, die verder nog het onbestreden punt be vatte, dat de NAVO-raad de zaak moet be kijken en dat elke parlementaire delegatie een oplossing moet bepleiten bij zijn eigen regering. Het ging de Amerikanen te ver dat de parlementsleden zich uit zouden spreken over een „gemeenschappelijke politiek". Het politieke beleid, zo meenden zij, diende voorbehouden te blijven aan de regeringen. De hulpverlening was deel van het regeringsbeleid en bovendien, aldus de Amerikaanse congresleden, wordt aan de olievoorziening gewerkt: er zijn en worden conferenties over gehouden in Washing ton. Maar er komt heel wat voor kijken. Nederlanders en Belgen de resolutie was het resultaat geweest van een vlotte samenwerking met onze Brusselse vrien den spraken hun teleurstelling over de Amerikaanse houding duidelijk uit. Fran sen en Canadezen stemden daarmee in. De Engelsen aarzelden en neigden naar het tonen van „begrip" voor de houding der Amerikaanse congresleden. De meer derheid van de conferentie vond het denk beeld van de Amerikanen om elke ver wijzing naar een gemeenschappelijke poli tiek en naar het organiseren van onder linge hulp bij de olievoorziening te schrap pen onaanvaardbaar. Sommigen wensten de impasse tot een eind tc brengen door de vergadering te schorsen en petit comité een oplossing te zoeken. De Belg Fayat suggereerde de tekst te amenderen door een verwijzing naar de onderlinge hulp verlening te laten vervallen terwijl een passage over de gemeenschappelijke poli tiek gehandhaafd zou blijven. Dit mocht niet baten. De Amerikanen, aangevuurd door de leider van de democratische meer derheid in de senaat, bleven onwrikbaar. Dezelfde senator stelde voor de olievoor ziening „een zaak van gemeenschappelijke zorg" te noemen en daartoe werd dan met een bedroefd hart besloten, waarbij men het winstpunt der verkregen unanimiteit als troostprijs verwierf. de 1200 km lange pijpleiding van de Trans Arabian Pipeline Company („Tapline") naar de Middellandse Zee gepompt. De rest ging grotendeels naar de raffinaderijen van het onder Britse protectie staande eiland Bahrein, maar deze oliestroom is gestopt na koning Ibn Saoed's verbod olie uit Sa oedi-Arabië aan Britten of Fransen te le veren. Irak is zwaar getroffen door het vernie len op Syrisch gebied van de 900 km lange pijpleiding van Kirkoek naar de Middel landse Zeehavens Banias en Tripoli. Van de 34 miljoen ton, die Irak vorig jaar pro duceerde, ging 25 miljoen naar deze havens in Syrië en Libanon. Indien de pompsta tions in Syrië volledig zijn vernield (hier over heeft men nog geen zekerheid) kan het enkele jaren duren voor deze pijplei dingen weer op volle capaciteit werken. Nu er stagnatie komt in de afvoer van de aan de Perzische Golf gewonnen olie, moet de produktie tijdelijk beperkt worden. Al naar gelang de beschikbare opslagruim te en de aankomst der tankers. Dit betekent ook een groot nadeel voor de landen, die voor hun inkomsten voornamelijk afhan kelijk zijn van de daar werkende oliemaat schappijen. Volgens de Londense „Financial Times" zijn de grote Britse raffinaderijen begonnen hun produktie te beperken met ongeveer 25 percent. Het ligt voor de hand, dat ook de B.P.M.- en Caltex-raffinaderijen in Rotterdam zich aan de verminderde aan voer uit het Midden-Oosten moeten aan passen, al is de situatie hier te lande min der ongunstig door de relatief grote olie- produktie van Nederland zelf. De (N.A.M.) Nederlandse Aardolie Maatschappij voor ziet voor twintig percent in de oliebehoefte van Nederland, die voor dit jaar op onge veer vijf miljoen ton wordt geschat. (Van onze parlementaire redacteur) Van de persdienst van de Nederlandse Federatie voor Vluchtelingenhulp heb ik vernomen, dat het reeds enige maanden geleden beraamde plan om ongeveer vijf honderd vluchtelingen, die niet meer in het arbeidsproces zouden kunnen worden opgenomen - in hoofdzaak dus ouden van dagen - blijvend in Nederland op te nemen, voorshands van de baan is. Dit geldt dus ook voor de indertijd voorgenomen opne ming van een aantal hunner in Kennemer- land en omstreken. Door de dringende noodzaak om de Hongaarse vluchtelingen terstond te helpen, is de uitvoering van het hierboven genoemde plan naar later tijd stip verschoven. Met betrekking tot de Hongaarse vluch telingen - ongeveer 600 gezinnen - deelde men mij mee dat getracht wordt om hen elders in het land, en dat natuurlijk op verschillende plaatsen, blijvend onderdak te verlenen. Men is nu doende de beroepen van de vluchtelingen na te gaan om dan de keuze van de plaats, waar zij zullen komen wonen, te combineren met de werk gelegenheid, die er voor hen zal zijn. Het streven is er op gericht, vooral ook omdat men van een blijvende opneming binnen de Nederlandse gemeenschap uit gaat, die gezinnen niet bij anderen onder te brengen, maar zoveel mogelijk zelfstandig te huisvesten. Vermoedelijk zullen hiervoor dus een 600-tal woningen- in aanmerking moeten komen. Niet steeds zal een voor dit doel bestemde woningtoewijzing ten koste van Nederlandse woningzoekenden gaan. Er bevinden zich bijvoorbeeld in Zeeland nogal wat, sinds de watersnood, verlaten en in haveloze staat gebleven huisjes, die de eigenaars ten behoeve van Hongaarse vluchtelingen weer in goede staat willen brengen; tot dusverre, bijvoorbeeld tenge volge van de trek van land naar stad, waren er geen Nederlandse gegadigden voor. Natuurlijk zijn er meer zulke geval len. Overigens, dit ontkende mijn zegsman niet, zuilen Hongaarse vluchtelingen bij woningtoewijzing tijdelijk voorrang dienen te krijgen. Hieraan werd nog toegevoegd, dat er uiteraard naar gestreefd wordt om een en ander in de juiste verhoudingen te doen geschieden. „Maakt u maar eens even een heel een voudig rekensommetje. Per week worden er thans ongeveer 1250 nieuwe woningen gebouwd, dus per jaar totaal 65.000. Wat de Hongaarse vluchtelingen betreft, gaat het om slechts 600 woningen; zelfs wanneer gij de jaarlijkse toeneming van het aantal nieuwe woningen voorzichtigheidshalve laag wilt stellen, namelijk op 60.000, dan nog zou dit betekenen, dat niet meer dan 1 percent voor huisvesting van genoemde vluchtelingen in aanmerking zou moeten komen." Het bestuur van de Vereniging van Let terkundigen, zaterdag in Amsterdam in jaarvergadering bijeen, heeft de volgende verklaring aan de leden doen uitgaan: „De Vereniging van Letterkundigen ge voelt diepe behoefte in het openbaar haar oprechte gevoelens van deernis, sympathie en solidariteit uit te spreken met alle Hon gaarse schrijvers en hun landgenoten, die, tegen de verdrukking van hun land in op stand gekomen, met geweld opnieuw door de USSR worden onderworpen. Zij ver klaart met klem alle steunverlening door leden aan een dictatuur en haar geweldda dige methoden in strijd met geest en ka rakter der vereniging". Aan het eind van de vergadering werd de H. G. van der Viesprijs uitgereikt aan Ed. Hoornik voor zijn nieuwe toneelstuk „Het Water". Zaterdagmiddag omstreeks half vijf is op de Nieuwe Provinciale Weg nabij Bedum de bijna negenjarige S. Schaaphok - toen hij plotseling de hoofdweg oprende - door een auto aangereden en tegen het wegdek gesmakt. Het kind overleed vrijwel onmid dellijk. Het ligt in het voornemen van H. M. de Koningin en Z. K. H. de Prins der Neder landen op dinsdag 27 november de pre mière voor Nederland bij te wonen van het toneelstuk „Het Dagboek van Anne Frank" door de toneelgroep „Theater" in het Nieuwe de la Martheater in Amster dam. WENEN/WARSCHAU/BELGRADO, (Reu- ter/A.F.P./U.P.) Radio-Boedapest meldt dat premier Kadar tijdens de bespreking met vertegenwoordigers van de arbeiders raad verklaarde, dat de huidige regering „niet kan toegeven" en niet gewijzigd zal worden zolang vrede en rust niet zijn her steld. „Dan pas kunnen wij de economische en andere eisen die door de arbeidersraad zijn gesteld, bespreken", aldus Kadar vol gens dit bericht. Kadar had verklaard dat er een einde aan de arrestaties zou komen „zodra de contra-revolutionairen hun hou ding wijzigen en niet langer de werkwilli gen terroriseren". Tevoren had radio-Boe- dapest gezegd dat Kadar bereid was te on derhandelen op basis van de eisen van de arbeidersraad van Boedapest. De raad eist onder meer terugkeer van Nagy als pre mier, vrije verkiezingen en terugtrekking van de Russische troepen. Er is nog steeds geen nieuws over de verblijfplaats van Nagy. Kadar zei zondag: „Het feit dat Nagy het land verlaten heeft, betekent niet dat hij in ballingschap is". De arbeidersraad wil weten waar Nagy is om een delegatie naar hem toe te kunnen sturen. Het Joega- slavische partijblad „Borba" schrijft dat deze kwestie de regering-Kadar grote po litieke schade zal berokkenen. Een hoge ambtenaar uit de regering- Nagy, die naar Oostenrijk is uitgeweken, heeft verklaard dat een twintigtal Russische divisies, grotendeels gemotoriseerde infan- ZATERDAG IS IN DE AULA van de universiteit van Amsterdam voor de tiende keer de Reina Prinsen Geerligsprijs uitgereikt. Dit jaar heeft de jury na herhaald overleg besloten de prijs toe te kennen aan Winnie Pendel, het pseudoniem van de vierentwintigjarige studente G. W. Hamer uit Amsterdam voor haar manuscript „Ik ga weg, tot ziens". Eervolle vermeldingen werden toegekend aan W. O. J. Nieuwenkamp voor „Calendula" en aan Koko Wolf voor „Gewapende vrede". Onder de tweeënveertig Nederlandse en Vlaamse inzendingen waren er dit jaar verscheidenen die aldus het oordeel van de jury waardering verdienen. Over het algemeen lag het niveau van de in zendingen tamelijk hoog. De jury koos tenslotte drie manuscripten, drie korte romans. De roman van de prijswinnares gaat over een ouderejaars student „die zich op een voor hem verwarrende en ten dele zelfs ontstellende wijze voelt aangetrok ken tot een jongere collega". Van de rede nen hiervoor geeft de schrijfster, volgens het oordeel van de jury een helder en ge nuanceerd beeld, „een beschrijving, die alle lof verdient voor de intelligentie, de humor en de verbeeldingskracht". De heer en mevrouw Geerligs, die deze litteraire prijs hebben ingesteld om de herinnering aan hun dochter in het leven te houden, hadden besloten om de tiende uitreiking een bijzonder karakter te geven door de instelling van een Reina Prinsen Geerlingsprijs ook voor Zuid-Afrika. Deze prijs viel ten deel aan Peter Blum voor zijn dichtbundel „Steenbok tot Poolsee". Het jurylid prof. dr. D. J. Opperman zegt in zijn beoordeling onder meer, dat „dit het enige ingezonden werk is, dat de prijs zonder twijfel verdient. Het staat ver boven de andere werken en vertegen woordigt de jongste groei in de Zuid- afrikaanse dichtkunst". Namens het be stuur van de stichting Reina Prinsen Geer- ligs-fonds zeide de heer A. Prinsen Geer ligs onder meer, dat deze litteraire prijs ingesteld ter aanmoediging van jonge auteurs niet ouder dan vijfentwintig jaar een goede naam heeft, niet alleen in ons land maar ook in België en Zuid-Afri ka. Deze keer zijn er slechts weinig in zendingen binnengekomen uit België. Spreker hoopte, dat in de toekomst meer Belgische schrijvers zouden meedingen. Na voorlezing van het juryrapport door de heer A. Morriën, droegen mejuffrouw Hamer en de heren Nieuwenkamp en Wolf voor uit hun bekroonde werk. De heer A. Muller las enige fragmenten voor uit de bekroonde Zuidafrikaanse dichtbundel van Peter Blum. In Kaapstad is zaterdag de prijs uitgereikt voor Zuid-Afrika. Dit geschiedde in een vergadering van het Algemeen Nederlands Verbond aldaar. ADVERTENTIE vlekvrFje kond lijm van CETA BEVER terie, zich langs de Hongaars-Joegoslavi- sche grens heeft opgesteld. Ook de grens met Oostenrijk is door de Russen afgeslo ten. De afgelopen drie dagen zijn in Boeda pest een aantal vooraanstaande politici ge arresteerd, onder wie oud-president Zoltan Tildy. Deze ambtenaar meldde ook nieuwe gevechten tussen verzetslieden en Russische troepen in vele delen van het land. Het orgaan van de communistische par tij in Hongarije, „Nepszabadsag", heeft kar dinaal Mindszenty, de rooms-katholieke primaat van Hongarije, een „typische ver tegenwoordiger van het Horthy-fascisme" genoemd. De kardinaal houdt zich sinds 4 november schuil op de Amerikaanse lega tie in Boedapest. Dr. Jagan Nath Khosla, de persoonlijke vertegenwoordiger van pre mier Nehroe van India, is zondag in Boe dapest aangekomen om zich van de toestand op de hoogte te stellen. De ontvoering van Nagy heeft niet alleen in Joegoslavië, maar ook in Polen veront waardiging gewekt. „Wij zijn met u", aldus een artikel in „Zycie Warszawy" over Hongarije. Overal in Warschau collecteer den studenten, getooid met de Hongaarse kleuren voor de gewonde studenten in Hon- garij. De Poolse regering zal 100 miljoen zloty aan goederen aan Hongarije schen ken. Het Poolse partij-orgaan „Trybuna Wolnosci" geeft steun aan president Tito in diens conflict met het Kremlin. Het blad schrijft, dat Polen en Joegoslavië elkaar de hand moeten reiken om een weder opleving van het stalinisme te voorkomen. Het Joegoslavische protest bij de Sovjet- Unie en de regering-Kadar inzake de ver dwijning van Nagy wordt in de Poolse dag bladen uitvoerig weergegeven. „In geen ge val kan de Joegoslavische regering de voor stelling aanvaarden, dat Nagy en zijn met gezellen uit vrije wil naar Roemenië gin gen, want toen zij nog in de Joegoslavische ambassade vertoefden, verwierpen zij het voorstel, naar Roemenië te gaan", aldus de scherpe nota van de Joegoslavische rege ring, die de onmiddellijke ten uitvoer leg ging eist van de overeenkomst van 21 no vember". Radio-Belgrado heeft in zijn uitzending in het Hongaars verklaard het te betreu ren, dat het Hongaarse volk nog niet is in gelicht over de positie van Joegoslavië. Premier Boelganin van de Sovjet-Unie zaterdag een langdurig onderhoud gehad met de Hongaarse ambassadeur in Moskou. Hongarije heeft bij de Amerikaanse lega tie in Boedapest geprotesteerd tegen „het gebruik van twee radio-zenders en -ont vangers in de legatie, zonder vergunning van de Hongaarse autoriteiten". Een woordvoerder van het Amerikaanse de partement van Buitenlandse Zaken te Washington heeft erkend dat de Ameri kaanse legatie in Boedapest over een korte- golfzender beschikt. Hij was „enkele da gen" gebruikt omdat door de chaotische toestanden in de stad alle normale ver bindingsmiddelen waren uitgevallen en er bezorgdheid heerste voor de veiligheid van Amerikanen. Volgens een verklaring van Kadar kon Nagy niet in Boedapest blijven, omdat zijn leven aldaar gevaar liep. De Russische commandant van Boedapest verklaarde dat Nagy niet was gedeporteerd, maar dat de militaire autoriteiten op verzoek van Ka dar hadden ingegrepen om te voorkomen dat Nagy naar Joegoslavië zou vluchten. i

IJmuider Courant | 1956 | | pagina 5