Drie man van de „Cycloop" in oceaan bij storm overboord Bij hazardspel in café werden hele weeklonen vergokt Koninklijk zilver voor jubilerend papiermaker N. P. Kalf Visserij-varia WINTERS Maar de lichter werd behouden St. Nicolaascadeaux Porcellana Geschenken DINSDAG 27 NOVEMBER 1956 11 UIT HET DAGBOEK VAN DRIE SLEPERS 11.25 tot 21.50 J. Baard in Beverwijk ter aarde besteld HAARLEMSE POLITIERECHTER Volleybaluitslagen afdeling IJmond Record voor IJmuiden Zevenduizendste zeeschip maandag binnen R.-k. Meisjesschool kreeg nieuw gymnastieklokaal Opkoper liep in de val met 450 kg oud ijzer Gerda Brautigam voor de Vrouwenbond P.v.d.A. Route optocht van Sint Nicolaas naar marktplein Cabaretavond voor de Hongaarse vluchtelingen VTC verloor van Togido Scheepvaart DE DRIE ZEESLEPERS van Bureau Wijsmuller, die maandagmorgen in IJmuiden thuiskwamen hebben in het afgelopen half jaar in totaal vierentwintig lichters van Charlestown en New Orleans naar St. Nazaire in Frankrijk gesleept. De Noordhol land" onder commando van kapitein H. v. d. Burg en de „Cycloop" onder bevel van kapitein O. Edelenbos namen er elk negen voor hun rekening en de juist van Chinese „Pan American" tot Nederlandse „Zeeland" getransformeerde sleepboot met kapitein M. de Koe op de brug bracht er in twee reizen zes naar St. Nazaire. De schepen heb ben tijdens deze reizen met veel stormweer te kampen gehad en elke kapitein moest dan ook melding maken van enige moeilijkheden tijdens de sleeptochten. De bemanning van de „Zeeland" ging op 8 juni van dit jaar van huis en reisde per vliegtuig naar Hongkong. Hun indrukken van deze havenplaats? Armoede, armoede en enorme aantallen kinderen. Met de chef van de technische dienst van Wijsmuller was op de grijze, smerige „Pan American" veel op te knappen door de machinisten. Lees wat eerste stuurman J. Buurman in zijn zakagenda schreef: „Vrijdag 8 juni, 11 uur aankomst vliegtuig Hongkong, grote bende op schip, slaapplaatsen in orde ge maakt, erg warm tot in de nacht, geen kombuiskachel om eten te koken". Op 9 juni werd de proefvaart gemaakt, ondanks het feit dat de zestig Chinezen, die bij de schoonmaak van de sleper had den geholpen, in koor riepen, dat de „Pan American" tot nu toe niet langer dan een dag had gevaren. Nadat het schip op 21 juni aan de IJmuidense rederij was over gedragen, vertrok men op 29 juni en voer de sleper in vierenveertig dagen aan een stuk naar New Orleans via het Panama kanaal. En als het de Chinezen uit de havenwijk van Hongkong nog interesseert, dan 'heeft kapitein De Koe meer cijfers: sinds de 29e juni werden 26.975 zeemijlen afgelegd, het geen een en een kwart maal rond de we reld is. Van New Orleans maakte de „Zeeland" twee sleepreizen naar St. Nazaire en ver volgens werd van Liverpool een drietal lichters in Rotterdam afgeleverd. „We hebben op 5 november een orkaan meegemaakt, dat was het enige. We lieten ons maar wegwaaien en het kwam best voor elkaar. Alles bij elkaar was het een snoepreisje" aldus de drieënzestig jarige kapitein De Koe, die daarbij naarstig zijn „dagboek" achter op een kalenderblad raadpleegde. Oud-stuurman ter trawlvisserij T. van Oosten hebben we ook aan boord ontmoet. Hij vaart als tweede stuurman op de „Zee land" en het bevalt hem best. „Die werkt voor tien", aldus de kapitein. Marconist De Weers uit IJmuiden troffen' we in een radiohut, die in feite deze naam niet meer mocht dragen. De marconisten van Wijs muller hadden voor hem de grootste be wondering, want hoe De Weers het heeft klaargespeeld om met de gebrekkige ver zameling instrumenten nog een bericht of telegram de wereld in te zenden, is een raadsel. 44.000 mijl in een jaar Kapitein H. v. d. Burg van de „Noord- holland" moest ook de kleine zakagenda uit de binnenzak halen om iets van zes maan- ADVERTENTIE METALEN boekenplanken, plantenhangers, kandelaars, wandlampjes in moderne kleuren. HOUTEN elec. klokjes, pinda stellen, negerfiguren uit Kenya, wand- en staande lampjes, kandelaars, fruit en bonbonschalen. AARDEWERK Fris - Edam - Zaalberg - Wagner - Haem- stede - Vlieg Uut en nog vele andere. Handdruk en handgeschilder de kleedjes. Theemutsen en theesets. Bijoux: Marokkaans - Smeed ijzer, Italiaans - Spaans - Frans. Marokkaans lederwerk, Ita liaanse manden - Rabaan tassen. Banka tin, smeedsierwerk uit Israel. Platen, etsen en schilderijen. Dit brengt u Kunsthandel KENNEMERLAAN 55 den sleepwerk te vertellen. De sleepboot vertrok 20 april met een tanklichter van Rotterdam naar Maracaibo en sleepte daarna lichters van New Orleans naar St. Nazaire. In een jaar tijds draaide de .Noordholland" 44.784 zeemijl, waarvan 28.227 mijl slepend en 2722 mijl con- voyerend. Tijdens een van de terugreizen naar New Orleans ontmoette kapitein v, d. Burg de Noorse tanker „Koll" op de oceaan. Het schip had om hulp geseind, daar de scheepshuid over een lengte van twintig meter verloren was gegaan. De „Noord holland" leverde het schip in Rotterdam af. Tijdens de laatste sleepreis met drie lich ters kwam de „Noordholland" in zeven da gen stormweer terecht ter hoogte van Ber muda. Een sleepketting brak en een van de lichters raakte aan de grond bij Ber muda. Later is de lichter geborgen en bin nengebracht. De „Noordholland" werd tweehonderd mijl ten westen van de Azoren voor de tweede maal overvallen ditkeer door een hurricane. De stormkracht was minstens 12, aldus kapitein v. d. Burg, de wind ZZO. Hemelhoge zeeën, de zee helemaal wit, je zag niets, je hoopte maar dat de sleep er nog ergens achter hing. En op 5 november tegen de avond kon de heer v. d. Burg in de agenda noteren: sleep hangt er nog ach ter. Als ooit bewezen is, dat de „Noordhol land" een zeeschip is, dan was het daar, aldus de kapitein. Overboord om lichter te behouden Ook de „Cycloop" maakte drie reizen en kapitein O. .Edelenbos liet het schip van 6 mei af na het vertrek uit IJmuiden ruim 28.000 mijl draaien. Bij de eerste en laat ste reis raakte een van de lichters tijdens stormweer los van de sleep, maar beide ke ren slaagde de koene bemanning van deze sleepboot er in om vast te maken. Op de eerste reis probeerde men verbin ding te krijgen door er met de „Cycloop" en de twee overgebleven lichters op af te gaan. Het lukte niet. Drie opvarenden na men daarop eenparig een ferm besluit: stuurman Veen, machinist Van Niekerken en matroos Christiaans sprongen van de „Cycloop" in slecht weer overboord en zwommen naar de lichter, die zij via de gebroken ketting enterden. Droge kleding en voedsel kon door het drietal niet worden meegenomen. Zij moes ten vijf dagen aan boord van de lichter blijven, omdat het slecht weer bleef; hoofd zaak was dat de „Cycloop" weer vast had. In die vijf dagen liet de bemanning van de sleper op de hoge golven vlotjes met kle ding en wat voedsel en drinken naar de lichter vieren Tijdens de derde reis, toen een lichter op stap ging, ging het eenvoudiger. De opvarenden Schaap en Christiaans kon den toen overspringen en opnieuw vastma ken. Uiteraard liggen nu ook de overplaatsin gen en bevorderingen bij Wijsmuller te wachten. Kapitein M. de Koe wordt weer walkapitein, kapitein H. v. d. Burg krijgt het vlaggeschip „Zeeland", kapitein O. Edelenbos treft men voortaan aan op de „Noordholland" en stuurman T. Hoek wordt kapitein op de „Cycloop". ADVERTENTIE Kies uit onze grote collectie NAPPA - diverse leer soorten gevoerd met wol, tricot of lamsvei, bruin, tan of grijs prijzen van KENNEMERLAAN 61 IJMUIDEN Maandagmiddag is op de begraafplaats „Duinrust" te Beverwijk het stoffelijk overschot ter aarde besteld van wijlen de heer J. Baard, in leven brigadier-recher cheur van politie. Vooral zijn collega, de heer G. de Ridder, gewaagde van de grote menslievendheid waarmee de heer Baard met de mensen omging. Ook de heer L. K. Molenaar, hoofdinspecteur van politie, schetste de overledene als een zeer humaan mens, wiens plaats niet te vervangen is. De heer G. van Doorn sprak tot zijn mede-ouderling van de gereformeerde kerk een afscheidswoord, de heer G. Visser voerde het woord als voorzitter van de kleuterschoolvereniging „Pauline Nolthe- nius", waarvan de heer Baard bestuurder was, waarna dominee C. Meijer aan de hand van de tekst uit 2 Corinthen: 15 en Hebreen II het leven van de scheidende ouderling beschreef. Nadat de dominee met een Onze Vader besloot dankte een broer van de overledene voor de vele be wijzen van vriendschap en deelneming. Enige honderden personen liepen daarna langs het geopende graf TOEKENNING PENSIOEN AAN L. M. CAMMAN. Het ligt in het voornemen aan L. M. Camman, die sedert 19 december 1949 werkzaam is als comptabel ambtenaar bij de „Woningstichting Velsen", ingaande 1 januari 1957 eervol ontslag uit gemeente dienst te verlenen. Onder verwijzing naar het op dit ontslag betrekking hebbende rapport, hetwelk bij de stukken is gevoegd, stellen B. en W. de raad voor, aan L. M. Camman, bij diens pensionering een aan vullend pensioen ten laste der gemeente toe te kennen. LEERMIDDELEN VOOR LIDUINA- SCHOOL. Het r.-k. kerk- en schoolbestuur van de parochie te Santpoort heeft ingevolge arti kel 72 van de Lager-onderwijswet 1920 de medewerking verzocht voor de aanschaf fing van leermiddelen ten behoeve van de St. Liduinaschool aldaar. De aanschaffing van deze leermiddelen, waaronder leerboekjes in de nieuwe spel ling, is noodzakelijk in verband met de uit breiding van het aantal klassen door de toe name van het aantal leerlingen. MEUBELS VOOR ICHTHUSKLEUTER- SCHOOL. Het bestuur van de Vereniging voor lager- en meer uitgebreid lager school onderwijs op Gereformeerde Grondslag te IJmuiden heeft ingevolge artikel 50 van de Kleuteronderwijswet de medewerking ver zocht voor de aanschaffing van meubilair ten behoeve van de Ichthuskleuterschool, aldaar. „Deze verdachte heeft in zijn café gele genheid gegeven tot het spelen van hazard spel, waardoor werknemers en steuntrek kers op ergerlijke wijze van hun geld wer den afgeholpen". Deze scherpe woorden sprak de officier van Justitie, mr. G. W. F. van der Valk Bouman, maandag tjjdens de Haarlemse politierechterzitting tegen een houder van een koffiehuis in de bin nenstad van Haarlem, die terechtstond, om dat hij in zijn café opzettelijk gelegenheid gegeven zou hebben tot hazardspel, omdat hij aan de spelers kaarten zou hebben ver kocht en omdat hij van hen geld in be waring had genomen. Op 27 april was de politie eens in het bewuste café gaan kijken, omdat er klach ten kwamen over vergokte weeklonen en de vrouwen van sommige spelers geen huis houdgeld meer kregen. Volgens een getui ge, de hoofdagent van politie, die het café bezocht had, „werden bij zijn binnenkomst de bezoekers schichtig en graaiden zij geld en fiches bij elkaar, die de verdachte ver volgens onder de toonbank wegborg". De verdachte verklaarde zelf niet op de hoogte te zijn van de spelletjes, die er in zijn gelegenheid werden gespeeld door de gasten. „Maar u wist toch wel, dat het om geld ging?" vroeg de politierechter, mr. J. P. Petersen. Dit von de verdachte moeilijk ontkennen, omdat hij zelf geld van de spe lers in bewaring nam. „Waarom deed u dat dan?" vroeg mr. Petersen. „Omdat soms iemand de pot mee naar huis nam en dan vergat hem de volgende dag weer mee te nemen". Om hieraan tegemoet te komen, bewaar de de caféhouder soms wel geld. „Maar het was niet meer dan ongeveer een rijks daalder per man" protesteerde hij. Toen de verdachte in 1949 het café kocht, werd er al gespeeld en hij heeft het niet kunnen of willen stoppen. Wél heeft hij lang een bord in zijn zaak gehad, waarop vermeld stond „Verboden om geld te spe len". Volgens de getuige werd er „open poker" gespeeld, waarbij vier kaarten open en één bedekt werden afgegeven. De po litierechter analyseerde met behulp van getuige en verdachte de aard van het spel op een zeer deskundige wijze, waarna hij tot de conclusie kwam, dat het een geluks- spel betrof. De verdachte heeft echter nooit meegedaan, ook al omdat hij het spel niet kende. De officier van Justitie, mr. G. W. F. van der Valk Bouman, meende in zijn re quisitoir, dat het verdachte duidelijk moest zijn geworden, dat er om geld gespeeld werd. Hij achtte de feiten dan ook bewe zen en de verdachte mede schuldig aan het uitkleden" van loon- en steuntrekkers, waardoor huisvrouwen in de ellende kwa men te zitten. Op grond hiervan eiste mr. Van der Valk Bouman een gecombineerde straf van 150, subsidiair twee maanden en een voorwaardelijke gevangenisstraf van drie maanden met een proeftijd van drie jaar. De raadsman van verdachte, mr. G. J H. de Leeuw, betwijfelde, of hier van ha zardspel sprake was. „Men hoeft niet mee te doen en bovendien is de marge van toe val bij open poker zeer verkleind". De De uitslagen van de competitiewedstrijden van de afdeling „IJmond" van de Nederland se Volleybal Bond luiden: Dinsdag 20 november: dames: VSV 2 Sportbond 3 30 (156, 1511, 157). He ren: Sportbond 2—SVIJ 30 (159, 151, 15—8). Woensdag 21 november: heren: PSV 2 VSK 3 2—2 (10—15, 15—12, 15—12, 13—15). Heren: Sportbond 3VCIJ 2 13 (915, 9—15, 16—14. 10—15). Kennemers 2—VCK 2 03 (Kennemers 2 niet opgekomen). Dames: KennemersVSV 30 (1513, 158, 15—4). Het wedstrijdprogramma voor heden (dins dag 27 november luidt: 19.00 uur dames: VCIJ 1—VSV 1; 19.50 uur dames: Sportbond 2—Kennemers 3; 20.40 uur dames: PSV 1 VCK 1; 21.30 uur dames. Sportbond 1— VGV 1. Het wedstrijdprogramma voor woensdag 28 november luitd: 19.00 uur heren: PSV 2 —Sportbond 3; 19.50 uur heren: Sportbond 2—VCIJ 2; 20.40 uur dames: Kennemers 2— VSV 2, 21.30 uur dames: Kennemers 3 Sportbond 3. VEILINGBERICHTEN Andijvie f0,23f0,50; sla f 0,06f 0,09; spinazie f 0,15—f 0,34; tomaten f 0,20f 0,85; bloemkool f 0,13f 0,63; prei f 0,12f0,30; spruiten f 0,55fl,10; knollen f0,06f0,32; boerenkool f0,14f 0,29; groene kool f0,17 f0,27; rode kool f0,12f0,18; gele kool f0,14f 0,26; waspeen f0,34f0,50; uien f 0,15f 0,31; peen f0,08—f 0,15. De heer N. P. Half, papiermaker bij de Koninklijke Papierfabrieken Van Gelder Zonen N.V., die maandag met de viering van zijn veertigjarig jubileum tevens de rij van jubilarissen in 1956 bij dit bedrijf afsloot, is op hartelijke wijze een huldiging ten deel gevallen, die maandagmorgen op het Beverwijkse stadhuis met een verras sende ontvangst door burgemeester mr. H. J. J. Scholtens begon, waarvan de echtge note, kinderen en familieleden van de ju bilaris en de bedrijfsdirecteur, de heer J. H. Smidt van Gelder, getuigen waren. Het was vermoedelijk vóór de laatste maal dat burgemeester Scholtens in zijn hoedanigheid als hoofd van de gemeente de gelegenheid vond om de papiermaker in een hartelijke toespraak mede te delen, dat hem wegens zijn langdurige arbeid en als waardering voor zijn trouwe werk zaamheid de koninklijke onderscheiding met de ere-medaille in zilver, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau was ver leend, waarna de heer Half de versierselen werden opgespeld. Dat de jubilerende papiermaker aan de nieuwste papiermachine „21" grote waar dering geniet werd bewezen door de ont vangst van het gezelschap op het directie kantoor, waar deze keer met de hoofddirec teur, ir. J. Tromp mede aanwezig waren de heren ir. R. v. d. Ende en W Fons, respectievelijk bedrijfsingenieur en hoofd werkbaas van de afdeling papierfabriek. De bedrijfsdirecteur, de heer Smidt van Gelder, huldigde in een zeer waarderende toespraak de bijzondere kwaliteiten van de heer Half. Hij noemde de jubilaris een man, die rustig zijn gang gaat, maar des ondanks met hart en ziel de belangen van het bedrijf dient en zich zorgvuldig van de hem toevertrouwde taak kwijt. Ir. Tromp bleef met zijn gelukwensen even min achter. Het was de bedrijfsdirecteur een voldoening de jubilaris namens de di rectie de draagmedaille, behorend bij het pas verworven eremetaal aan te bieden, maar daarnaast tevens als huldeblijk van de directie een gouden armbandhorloge met inscriptie. De erkenning van de trouw in arbeidsjaren werd gehonoreerd met de overhandiging van het vererend getuig schrift van de Maatschappij voor Nijver heid en Handel en de daarbij behorende grote zilveren legpenning. Voorts kreeg de jubilaris een schriftelijke gelukwens van de hoofddirectie en werd mevrouw Half verrijkt met een foto in lijst van haar man „tijdens zijn dagelijks werk". Voor de jubilaris bestond daarna in ge bouw „Concordia" een flinke belangstelling uit de kringen van de papierfabriek en uiteraard van zijn ploegmakkers. Hier vertolkte de heer J. de Vries, assis tent van de afdelingsleiding, de gevoelens van collegae en kameraden van de jubila ris. Namens de ploegmakkers en collegae overhandigde de heer De Vries een porte feuille en portemonnee. Vervolgens sprak de heer J. Buntsma, die herinnerde aan een bijna veertigjarig persoonlijk contact met de jubilaris en daarbij in de geschiedenis terugging. Voor het jubileumfonds mocht de heer Buntsma het geschenk in enveloppe overhandigen. De familie Half mocht in haar woning aan de Kuikensweg te Beverwijk in de loop van de jubileumdag en -avond nog vele bewijzen van belangstelling ontvangen. Onder de bloemen was een fleurige atten tie van de directie. Voor de eerste maal in de historie van IJmuiden en het sluizencomplex zijn bin nen een jaar tijds 7000 zeeschepen de slui zen gepasseerd. Maandagmiddag om vijf minuten voor een liep de zevenduizendste binnen: de „Eemstroom" van de Konin klijke Hollandse Lloyd, die onderweg was van Hamburg naar Amsterdam. Hoewel het nog ongeveer vijf weken voor het einde van 1956 is, zijn nu dus al meer schepen binnengekomen dan in geheel 1955 Vorig jaar liepen' in IJmuiden namelijk 6.963 schepen binnen. LINOLEUM EN OLIESTOOK VOOR v. TUYLLKLEUTERSCHOOL. Het bestuur van de mevrouw Van Tuyll- kleuterschool te IJmuiden heeft ingevolge de Kleuteronderwijswet de medewerking verzocht voor het aanbrengen van een lino- leumvloerbedekking in drie leslokalen en een speellokaal en het aanschaffen van nieuwe oliestookkachels en zes losse kas ten voor het opbergen van ontwikkelings materiaal in de kleuterschool. De r.k. Meisjesschool aan de Corverslaan in Velsen-Noord heeft weer een naar de moderne eisen- ingericht gymnastieklokaal. Maandagavond heeft pastoor De Boer dit gerestaureerde tuimlokaal met enige toe passelijke woorden aan het schoolbestuur overgedragen- De heer N. van Hesselingen, die namens het kerkbestuur toezicht op de bouw uit oefende, bracht in herinnering dat direct na de oorlog geheel Velsen-Noord dit lo kaal als vergaderlokaal gebruikte, daar er geen andere geschikte gelegenheid was. Maar in 1953 werd met de verbouwings plannen begonnen, men kreeg bij de ge meente veel medewerking en nu kan het nieuwe lokaal in gebruik genomen worden. Spreker bracht vooral dank aan wethou der H. de Boer die zijn volle medewerking heeft gegeven voor de restauratie aan deze turnzaal. Wethouder De Boer kon door de beg-rotingsvergadering niet aanwezig zijn, maar komt zaterdagmorgen het lokaal in ogenschouw nemen, „We hebben", aldus de heer Van Hesse lingen, „over „de Boer" geen klagen ge had, het pastorale toezicht berustte bij pas toor De Boer, wethouder De Boer werkte namens de gemeente mede en opzichter De Boer had het toezicht bij de uitvoering van dit werk." De aanwezigen begaven zich na deze woorden naar het turnlokaal, een naar de moderne eisen ingerichte ruimte met bij behorende toestellen, frisse kleedkamers en een wasgelegenheid. Zaterdag stopte bij het hek van de Hoog ovens een gesloten auto waarvan de chauf feur aan het aldaar aanwezige personeel de weg naar Amsterdam vroeg. Die werd hem gewezen, doch tevens keek men eens in de auto en daar zag men oud ijzer liggen. De politie werd van een en ander in kennis gesteld en uit het onderzoek bleek dat de chauffeur 450 kg ijzer gekocht had van iemand uit Wijk aan Zee. Voorts werd duidelijk dat deze laatste het ijzer bij zijn werkgever te Beverwijk had ontvreemd. Voor de afdeling Velsen-IJmuiden van de Vrouwenbond van de Partij van de Ar beid houdt mevrouw Gerda Brautigam donderdagavond 29 november in de ver gaderzaal aan de Abelenstraat een spreek beurt. Voorts zal worden opgevoerd „De levende poppenkast". De route die Sint Nicolaas met zijn ge volg zal maken om donderdag de speciale Sint Nicolaasmarkt in IJmuiden te berei ken luidt als volgt: Plein 1945 (kwart voor zeven), Van der Zwaagstraat, Trompstraat, Wijk aan Zeeërweg, Van Leeuwenstraat, De Rijpstraat, Willem Barendszstraat, Ja cob van Heemskerkstraat, Kennemerlaan, Edisonstraat, Scheldestraat, Rijnstraat, Spaarnestraat, Marktplein. De goedheilig man zal op de markt een rondgang houden en vervolgens zal hij zich bezighouden met het uitreiken van diverse prijzen. raadsman schetste voorts de omstandig heden, waardoor men bij elkaar kwam. De oorzaak was gelegen iin de maatschappelijke positie van de mensen en in de woning nood. Hij was voorts van mening, dat zijn cliënt het spelen niet kon verbieden. „Wèl kon hij er voor zorgen, dat er geen geld op tafel kwam en dit heeft hij dan ook ver scheidene keren gedaan". Mr. De Leeuw meende, dat na een veroordeling, de ver gunning, die al reeds door B. en W. van Haarlem was ingetrokken, niet zou worden teruggegeven. „Ik heb Gedeputeerde Sta ten, die over de intrekking moeten beslis sen, verzocht hun besluit aan te houden tot na de rechtszaak." Verder vond de raadsman het jammer, dat de officier van Justitie het een bedenkelijk symptoom had genoemd, dat de verdachte zich niet schul dig voelde. „Mijn cliënt heeft de feiten toegegeven, alleen kon hij niet voorkomen, dat er om geld gespeeld werd". Dit had de verdachte ook verklaard tegen het sociaal voorlichtingsbureau, dat zich eveneens met de zaak bemoeid had. Tenslotte verzocht mr. De Leeuw de uitspraak over een week te willen vaststellen, waartoe de politie rechter, mr. J. P. Petersen, besloot. Uit gokken een bestaan Vervolgens stonden drie spelers terecht, een 46-jarige sigarenmaker, een 43-jarige koopman en een 42-jarige slager. De siga renmaker, die voor een groot deel het woord deed, was niet van oordeel, dat het hier eert kansspel betrof. „De anderen ver loren altijd, daarom is het geen geluksspel: het hing af van de routine en kennis van het spel" meende hij. Verder gaf hij toe uit het vijf keer per week spelen een be staan te hebben gehad. De andere twee verdachten ontkenden hardnekkig gewon nen te hebben: zij zouden bij het spelen alleen maar verloren hebben. „Als ik het goed begrijp, is al het geld bij mij terechtgekomen" merkte de sigaren maker glimlachend op. De politierechter moest toegeven, dat alles daarop scheen te wijzen. De officier van Justitie waardeerde de eerlijkheid van de sigarenmaker, maar zag geen termen aanwezig onderscheid in de straffen te maken. „Allen hebben meege daan, het is dus juist, dat zij alle drie de zelfde straf krijgen". Mr. Van der Valk Bouman achtte de tenlastegelegde feiten bewezen en eiste voor alle drie een geldboete van 100, subsidiair dertig dagen plus een voorwaardelijke gevangenisstraf van twee maanden met een proeftijd van drie jaar. De politierechter, mr. J. P. Petersen, be paalde de uitspraak over een week. Enkele samenwerkende verenigingen hebben in zaal „De Weyman" in Santpoort een speciale avond belegd, ten bate van de Hongaarse vluchtelingen en voor de bestrij ding van de kinderverlamming. Aan deze avond werkten mede: Joh. Slui ters met declamatie, met onder andere „Het masker viel" en „Oorlog", waarmede hij zeer veel succes oogstte, verder de kunst fluiter P. Adrichem, een accordeongezel schap en „De Rooiroks" uit IJmui<jen. Een gemengd kwartet „Melocfia" onder leiding van J. Melis, zong enkele toepasselijke lie deren en twee dames uit dit kwartet lieten een duet door de zaal klinken. Een cow boy-kwartet had met zijn liedjes veel suc ces bij het publiek, dat slechts schaars was opgekomen. Tijdens de pauze vond een verloting plaats en de prijzen, die hiervoor door de winkeliers uit Santpoort ter be schikking waren gesteld, waren alleen reeds de gang naar „De Weyman" waard. Veiser tafeltennisclub VTC 1 kon het tegen het sterke Togido 7 niet bolwerken en moest dan ook met een nederlaag naar huis terug keren. De speler Voogt kon zijn normale spelpeil niet berei ken en moest met drie nederlagen genoegen nemen, wat uiteindelijk VTC de das om deed. Keemel verloor twee partijen maar won daarentegen met dikke cijfers van Wol- ters. Noorman verloor een partij n.l. tegen Simons maar de resterende twee partijen besliste hij in zijn voordeel. Tevens won hij samen met Keemel het dubbelspel zodat de einduitslag 64 in het voordeel van Togido was. VTC 2 mocht het genoegen smaken de uiterst zware uitwedstrijd tegen GTTC 6 in een overwinning om te zetten. Van Weel deren bracht drie overwinningen op zijn naam en Snelders kon er twee behalen doch moest in een partij in drie sets de eer aan Hakfort laten. Evenals het eerste team heeft het tweede team ook een mannetje dat met een inzinking te kampen heeft n.l. Dijkhuizen die zijn drie partijen dan ook verloren moest laten gaan. Opmerkelijk was dat hij in het dubbelspel zich weer geheel revancheerde en samen met Snelders een zeer uitgekookt partijtje met hoge cijfers wist te winnen zodat de einduitslag 4—6 in het voordeel van VTC was. VTC 3 had in zijn gelederen als reserve de oude bekende van Hal opgesteld die samen met Cooke en Kok een 91 over winning op Johez 4 behaalden. VTC 4 heeft in een gelijkopgaande strijd Plaatwellerij 1 een 64 nederlaag afge dwongen. Koningstem bracht weer drie overwinningen op zijn naam, Koster twee en De Waal kon slechts eenmaal scoren. VTC 5 heeft tegen DSB geen halve maat regelen genomen e.. deze club dan ook een flinke nedorlaag bezorgd. Dekker en Van Schadewijk als ook invaller Oort wonnen al hun partijen zodat de einduitslag dan ook 100 voor VTC was. VTC 1 (dames) was op bezoek bij Rapidity 3 te Beverwijk het leidende team in de 4e klasse afd. A en wist door een fraaie overwinning de leiding over te nemen. Vooral mevr. Goossens speelde zeer goed en wist dan ook met sterk aanvallend spel al haar partijen in winst om te zetten. Ook mevr. Koster speelde goed en wist twee maal de punten binnen te slepen. Mevr. Van Keu len de topscorer van de VTC-dames had ook al met een inzinking te kampen waar door zij zich teveel in de verdediging terug trok waarvan de Rapidity-dames dan ook 'n dankbaar gebruik maakten en haar met flinke smashes de eer afdwongen. Eenmaal slaagde zij er in een partij in haar voordeel te beslissen en doordat tevens het dubbelspel ook een zege werd was de overwinning van deze belangrijke wedstrijd 37 een zeer goede prestatie. VTC 2 (dames) heeft zich van de onderste plaats weggewerkt door een overwinning op DSB 2. Mej. Warners bracht drie over winningen op haar naam terwijl mej. Jongejans er ook twee kon boeken wat van deze ongeroutineerde speelster zeker een goede prestatie genoemd mag worden. Het dubbelspel werd ook gewonnen dus de eind uitslag was hier 46 voor VTC. Prijzen van maandag. Heilbot 2,902,60; gr. tong 4,103,30; grm. tong 3,703,05; kim. tong 3,40—3.05; kl. tong I 2,80—2,50; kl. tong II 2,15—2,00; tarbot I 2,40—1,80, per kg. Tarbot II 104—82; tarbot ni 72; tarbot IV 6541; gr. schol 59—51; grm. schol 6151; kim. schol 61—50; kl. schol I 58—46; kl. schol H 5131; schar 40—32; v. haring 2620; makreel 3530; gr. schelvis 4432; grm. schelvis 3831; kim. schelvis 3626; kl. schelvis I 35—23; kl. schelvis II 38—23; wij ting 31—15; gr. gul 44—41; midd. 39—36; kl. gul 39—25; kl. haai 24—18; ham 112; poontjes 2718; kl. koolvis zw. 3228; kl. koolvis wit 37—32, per 50 kg. Gr. kabeljauw 180— 98; gr. koolvis zw. 88—82; gr. koolvis wit 90—86 per 125 kg. Aanvoer van maandag. 740 kisten tong en tarbot, 3 kisten heilbot, 1080 kisten schol, 45 kisten schar, 1170 kisten haring, 410 kisten makreel, 920 kisten schelvis, 350 kisten wijting, 60 kisten kabeljauw en gul, 85 kisten haai, 5 kisten ham, 10 kisten poon, 50 kisten koolvis, 32 kisten diversen. Totaal 4960 kisten. Besommingen van maandag.. RO 2 f2440; KW 151 f2300; KW 45 f 1010; KW 57 f8490; IJM 19 en KW 165 f2628; KW 25 f6323; KW 75 f6674; KW 91 f2440; KW 125 f3600' KW 166 f2500; KW 107 f2470; KW 51 f2680; KW 104 f2730; KW 24 f4610; KW 162 f3280; KW 114 f3500; KW 69 f2630; KW 89 f 2750; KW 28 r 3020; WR 51 f 3330; WR 34 f5520; WR 33 f3120; WR 50 f3930; WR 25 f3130; KW 72 f2240; KW 34 f 2540; KW 34 f3280' KW 98 f3370; KW 178 f2590; KW 133 f2890; KW 79 f3030; KW 218 f2690; KW 58 f3450; KW 46 f3590; TX 14 f2940; HD 125 f3780; IJM 208 f4750; IJM 22 f 3320; IJM 40 f2740; IJM 78 f2810; IJM 54 f3310; AM 16 f3010; AM 18 f4010; BU 33 f 2920; UK 3 f 3840. ADVERTENTIE heeft alles wat bekende fabrieken op huishoudelijk gebied maken. KENNEMERLAAN 1 TEL. 5853 Alwaki, 25 v. Amsterdam n. Hamburg, Anker, 24 v. Amsterdam n. Hampton Roads. Attis, 24 v. Amsterdam n. W:-Indië. Ampenan, 26 v. Surabaja n. Semarang. Andijk, 26 te Tampico. Annenkerk, 26 te St. Vincent v. Genua. Amstelkroon, 26 te Panamakanaal. At je Ray S, 26 te Hampton Roads. Aardijk, 25 440 m. n.o. Durban n. Belawan. Alcyone, 25 dw. Beachyhead n. Vitoria. Astrid Naess, 25 dw. Kaapstad n. Le Havre. Boschkerk, 25 v. Amsterdam n. Hamburg. Boskoop, 24 v. Amsterdam n. W.-Indië. Breda, 24 v. Antwerpen n. Rotterdam. Britsum, 25 930 m. n.o. Bermuda n. Key West. Baud, 26 te Ambon v. Makassar. Boissevain, 26 te Singapore v. Hongkong. Beninkust, 26 te Dakar. Bengalen, 26 te Genua. Borneo, 25 380 m. z.w. Monrovia n. St. Vincent. Castor KNSM, 25 v. Amsterdam n. W.-Indië. Celebes, 24 v. Amsterdam n. Indonesië. Cinulia, 26 te Rotterdam. Cirrus, 25 te Rotterdam. Celebes, pass. 26 Ouessant n. Dakar. Camerounkust, 25 v. Cotonou n. Lagos. Coryda, 26 te Chittagong. Camitia, 26 te Balboa. Concepcion, 25 op La Plata Riv. n. Montevideo. Cottica, 26 v. Plymouth n. Amsterdam. Calt. Utrecht, 25 80 m. n.n.o. Finisterre n. Sidon. Etrema, 25 te Rotterdam. Eendracht, 26 te La Spezia v. Gibraltar. Esso Nederland, 25 610 m. n. St. Helena n. Mema Al Ahmadi. Felipes, 26 te Ttlekanson. Gaasterland, 25 te Amsterdam. Gaasterkerk, 27 te Yokohama. Gadila, 27 te Miri. Gordias, 27 te Lattakia. Guineekust, 25 243 m. z.w. Lissabon n. A'dam. Hoogkerk, 26 te Hongkong. Hecuba, 26 te Port of Spain. Hathor, 25 750 m. z.w. Fayal n. Curagao. Haulerwijk, 25 290 m. z.o. Sable eil. n. A'dam. Helder, 25 60 m. n.w. Ouessant n. Kingston. Hilversum, 25 500 m. z.o. Albany n. Kwinana. Hispania, 26 te Bilbao. Hydra, pass. 25 Beachyhead n. Amsterdam. Ittersum, 25 230 m. w. Glasgow n. Manchester. Iberia, pass. 26 Ouessant n. IJmuiden. Johan van Oldenbarnevelt, 25 870 m. o.z.o. Ma dagascar n. Fremantle. Karimata, 25 te Amsterdam. Karimun, pass. 26 Tjilatjap n. Colombo. Korovina, 26 te Avonmouth. Kalabahi, 26 te Surabaja verw. v. Makassar. Kaimana, 27 te Singapore. Katelysia, 26 te New York. Keizerswaard, 26 te Curagao. Kota Agoeng, pass. 25 Kaapstad n. Belawan. Kota Baroe, 25 450 m. z.w. Walvisb. n. Perz. Golf. Kabylia, 26 820 m. z.w. Fayal n. Pauillac. Khasiella, 26 230 m. o.z.o. Ras Al Hadd n. Singap. Lindekerk, 25 te Antwerpen. Loenerkerk, 24 v. Rotterdam n. Antwerpen. Larenberg, 25 420 m. z.o. Bermuda n. Houston. Lekhaven, 28 te Antwerpen verw. Linge, 26 te Mayumba. Limburg, 25 500 m. w.z.w. Sabang n. Dakar. Lutterkerk, 25 180 m. z. Dakar n. Mombasa. Laertes, 25 610 m. n.w. Kaapstad n. Penang. Lombok, 28 te New York verw. Maureen, 26 te Rotterdam. Mentor, 25 te Kingston. Maaslloyd, 26 te Surabaja verw. Metula, 26 te Pladju. Marisa, 26 te Berre v. Iskenderun. Molenkerk, 26 te Cochin v. Colombo. Meliskerk, 26 te Dakar v. Genua. Maasdam, 29 te Southampton verw. Moordrecht, 25 100 m. n.w. Ceylon n. Mena Al Ahmadi. Maas, 26 te Amsterdam verw. Merwede, 25 60 m. z. Finisterre n. Huil. Mitra, 25 200 m. o.n.o. Guadeloupe n. Curagao. Nestor, 25 te Amsterdam. Noordzee, 26 te Bremen. Noordam, 26 te New York. Ommenkerk, 24 te Rotterdam. Overijsel, 25 te Le Havre, 24 v. R'dam n. Sydney. Oranjefontein, 25 450 m. n. Dakar n. Kaapstad. Orion, 27 te Rotterdam verw. Ovula, 25 dw. Linga n. Pt. Darwin. Oranje, 25 650 m. z.o. St. Helena n. Las Palmas. Osiris, 26 te Curagao. Osiris, 24 te Aruba v. Cartagena. Parkhaven, 24 te Rotterdam. Peperkust, 26 te Amsterdam. Prins Willem IV, 24 v. Rotterdam n. Hamburg. Polyphemus, 26 te Newportnews n. Philadelphia Pendrecht, 25 370 m. w. Walvisbaai n. Perz. Golf. Prins Maurits, pass. Famepoint n. Montreal. Purf. Nederland, 26 850 m. z.o. Az. n. Amuaybay. Poseidon, 26 v. Puerto Ordaz n. Port of Spain. Prins Willem V, 26 te Sarpsborg. Raki, 23 te Priok. Ridderkerk, 26 te Antwerpen. Rijnkerk, 26 te Mombasa v. Las Palmas. Sarangan, 25 te Rotterdam. Sloterdijk, 24 v. Rotterdam n. Bremen. Schelpwijk, 27 te Las Palmas. Slamat, 27 te Pt. Swettenham. Stad Breda, 27 te Monrovia. Straat Cook, 26 v. Fremantle n. Sydney. Saidja, 26 te Sambu. Stad Leiden, 26 te Sodeham v. Kielerkanaal. Stad Maassluis, 26 te Narvik v. Middlesbrough. Singkep, 25 330 m. z.w. Mozambique n. Mombasa Stad Haarlem, pass. 25 Kp. St. Vincent n. R'dam. Saroena, 25 dw. Labuan n. Pladju. Sibajak, 25 820 m. z.o. Takoradi n. Las Palmas Sliedrecht, 25 950 m. o. Bermuda n. Las Palmas. Theobaldius, 26 v. Freetown n. Europa. Tomori, 25 70 m. n.w. Cochin n. Vizagapatam. Tasman, 27 te Padang v. Priok. Tiba, 25 110 m. o. Rio Grande n. Antwerpen. Tegelberg, 25 210 m. z.w. Diego Garcia n. Singap. Utrecht, 25 180 m. o. Pt. Elizabeth n. L. Palmas. Vlist, 25 dw. Landsend n. Norfolk. Wonogiri, 26 te Surabaja. Waterland, 27 te St. Vincent v. Bahia. Wonosobo, 26 v. Bahrein n. Bombay. Westertoren, 25 710 m. z.o. St. Helena n. St. Vine. SLEEPVAART Cycloop, 26 v. Portsmouth te IJmuiden verw. Loire, 24 470 m. z.o. Surabaja n. Bluff. Noordzee, 24 50 m. z. Cochin n. Bombay. Oostzee, 24 v. Colombo n. Priok. Poolzee, 24 150 m. n. Finisterre n. Rotterdam. Thames, 24 160 m. z.w. L. Palmas n. Rio de Jan. Zeeland, 26 v. Maassluis n. IJmuiden.

IJmuider Courant | 1956 | | pagina 13