Sanering van oud IJmuiden en kwestie Visserhuis op eerste plan in de raad Hongarije in Velsens raad Winkelstichting „Plein 1945" kreeg verhoogde garantie Blijven communisten in raadscommissies na de gebeurtenissen in Hongarije „Medelijden met hen, die gruwelen goed praten" Agenda voor Velsen Verbetering der ambtenarensalarissen ter sprake DE AVONDZITTING DINSDAG 27 NOVEMBER 1956 13 BEHANDELING VAN DE BEGROTING Rente van drie miljoen Het Visserhuis K.N.B.T.B. organiseert vliegtocht naar Canada Geslar»rfde ..Terugkeer" van „Ons Genoegen" Waarom geen distanciëring? Geen subsidie voor „zelfwasserij" Nieuwe woonruimte g De heer Th. Kruisman (C.P.N.) beloofde er later op terug te zullen ..Richt Kennemergaarde in voor vluchtelingen" I11 Velsen-Noord is gerekend op aanneming en verwerping „omleggingsplan" - TEGEN DE CONTOUREN der internationale spanningen is Velsens raad gistermiddag met de algemene beschouwin gen voor de begroting 1957 begonnen: Hij deed een elders op deze pagina vermelde poging, om de communistische af gevaardigden na alles wat er op het wereldtoneel is geschied, voortaan uit de raadscommissies te weren. Maar de avondzitting heeft nog meer dan de middagbijeenkomst, welke laatste een striemend betoog de Katholieke fractiepraeses inhield, 1 van Katholieke fractiepraeses de „grote" politiek op de raadstafel zien verschijnen en daar zijn weder om harde woorden aan het adres der communisten gericht, met als reactie een pover verweer uit de extremistische hoek. Tussen de bedrijven door heeft de raad ook zaken gedaan: er zijn door de verschillende fracties diverse wensen op de collegetafel neergelegd en in de algemene beschouwingen hebben onder meer het W. F. Visserhuis, de sanering van oud-IJmuiden en de financiële positie van de gemeente geparadeerd. De matheid, die over de meeste redevoeringen hing, was kennelijk het gevolg van de benauwende gebeurtenissen elders, die zelfs het nieuwe Velsense raadhuis, de „Winkelstichting Plein 1945" en wat er al niet meer aan de orde der vroedschap kwam tot minder belangrijke futiliteiten degradeerde, maar die niettemin in ernst en met kennis van zaken zijn behandeld tijdens de eerste dag van een begrotingsbehan deling, die tot over het midden van de week de afgevaardigden bijeen zal houden. De algemene beschouwingen over de ge meentebegroting werden gistermiddag in gezet door mevrouw H e y k o o p, die na mens de V.V.D.-fractie niet alleen dank baar gestemd was over de vroege verschij ning van het budget over 1957, maar tevens, enkele ondergeschikte vragen stelde, zoals de onvoldoende autovergoedingen voor de ambtenaren, die over een auto beschikken. Maar een meer algemeen tintje kregen haar woorden, toen zij de sanering van oud-IJmuiden bij de kop vatte en op de slordige buitenkant van oud-IJmuiden wees, wanneer men via de Sluisweg de bebouwde kom benadert. En verwonderd was mevrouw Heykoop in haar babbeltje over het verdwijnen van de kiosk te Drie huis, om verder ons blad een prik te geven over een berichtje, vermeldend dat na de B.B.-demonstratie op het Marktplein dok tershulp nodig was voor een gevalletje, dat onzes inziens onder de competentie der BB-E.H.B.O.'ers viel. Later is gebleken, dat er een wond gehecht moest worden door medisch geschoolde handen. Op vrouwelijke wijze door de begroting flanerend, liefkozend pluimen en bestraf fend berispingen uitdelend, raakte bij me vrouw Heykoop de grote lijn van de ge meentelijke politiek wel enigszins zoek. Veel minder gedetailleerd, maar breder van opzet was de heer N u y e n s namens de Katholieke fractie, die zijn beschouwing inleidde met oprechte waardering voor wethouder Verbeek, die zijn eerste wet- houderlijke jaar pas afsloot, om daarna direct over te stappen op oud-IJmuiden, dat dankzij toeristensteiger en winkelrij wat meer gezicht gaat krijgen: de drie mil joen, die voor de sanering van dit stads deel zijn uitgetrokken, gaan rente afwer- pen. Aandacht zal inmiddels blijvend gevraagd moeten worden voor huisvesting van hen, die in de buurt van de haven moeten wonen. Hij behandelde in dit verband de verknochtheid van de oude kern aan oud- IJmuiden, een groep, die achter de sanering nog altijd het schrikbeeld van een totale sloop verwacht; het zou wellicht aan bevelenswaardig zijn voor deze mensen alvast wat woonruimte te reserveren. Sprekende over het W. F. Visserbuis wil de de heer Nuyens graag weten, of de vol ledige bezetting van het complex bereikt is, door water door de wijn van de nogal hoge huren te mengen. Blijvend nieuwsgierig was hij naar het tekort in de exploitatie gedurende de aanloopperiode en hij zou ook graag het geraamde tekort over 1957 - bij volle bezetting - weten: het is op 40.000 gesteld, maar vragenderwijs vond hij dit bedrag kennelijk discussiabel Het probleem van de huisvesting voor beiaar den bracht hem op de wenselijkheid van Evenals de Hollandse Maatschappij van Landbouw zal de Katholieke Nederlandse Boeren- en Tuindersbond volgend jaar te gen voordelig tarief een vliegreis naar Ca nada organiseren voor leden, die hun ge- emigreerde familieleden willen bezoeken. Met de KLM is een contract gesloten voor een heen- en terugreis AmsterdamTo ronto. Het vliegtuig zal in juli vertrekken. Na een verblijf van ongeveer zes weken, zullen de leden in september terugkeren. Het passagebedrag komt ongeveer op veer tienhonderd gulden per persoon en bij vol doende interesse zullen in Canada excur sies worden georganiseerd. In de grote zaal van café ,.De Zon" te Wijk aan Zee, heeft de Wijk aan Zeese toneelvereniging „Ons Genoegen" een op voering gegeven van het toneelspel „Te rugkeer". Het verhaal speelt zich af tijdens een periode vlak na de oorlog als een aantal Engelse piloten weer naar huis terug keert. De moeilijkheden met de aanpassing aan normale omstandigheden zijn legio, doch na een aantal verwikkelingen komt alles weer op zijn pootjes terecht en beginnen allen aan een nieuw leven. Na een aanvankelijk wat schuchter be gin sloegen de medesneienden zich er goed doorheen en het spel kwam tot een be- hoorlijke hoogte. De rollen bleken goed te zijn ingestu deerd hetgeen vooral het tempo ten goede kwam. Met een gezellig bal op de muziek van „The Moonliners" werd deze geslaagde avond besloten. VroiB"To",''*'if>n werkt voo*" M^ris Evenals vorig jaar is de Vrouwengroep van de Partij van de Arbeid te Beverwijk druk aan het geld inzamelen en goederen vervaardigen, om de patiënten van Maris Stella te Wijk aan Zee een prettig St. Nieolaasfeest te bezorgen. Sinds oktober 1955 bevinden zich in Maris Stella veel chronisch zieke Tndische Nederlanders. onder wie een groot aantal kinderen. SCHUTTERS TRADEN AAN De uitslag van de wekelijkse n.e'enwl^" strijd van de Wijk aan Zeese schietvereni ging „Ons Genoegen" luidt als volgt. 1. G. Snijders 48 pnt.; 2. S. Ypma 48 pnt., 3. L. Durge 48 pnt.; 4. P. Schelvis 47 pnt.; 5 W. Snijders 46 pnt.; 6. Th. Handgraaf 46 pnt., 7. K. Wagter 45 pnt. een zelfstandige vestigingsmogelijkheid voor de oudere Velsenaren, die dan bij de overwogen uitbreiding van het W. F. Vis serhuis tegen de onderbrenging in dit in stituut afgewogen zouden moeten worden. „Kennemergaarde" en „Beeckensteyn" geven aanleiding tot een stijgend rente verlies meende de Katholieke fractievoor zitter en de raad, zo vermoedde hij, zal wel erg benieuwd zijn naar de plannen, die er op korte termijn verwezenlijkt worden voor deze beide gebouwen. Dringende gevallen, waarin woonruimte nodig is, kregen zijn speciale aandacht: op 1 november telde Velsen 316 spoedgevallen en hjj verwachtte te dezen aanzien een positief antwoord (19 alleenstaanden, 124 maal twee personen, 65 voor drie en 108 voor vier of meer niet of onvoldoende gehuisvesten). Betreurenswaardig vond de heer Nuyens het, dat de gezamenlijke ambtenarenorga- nisaties een adres hebben gestuurd over de sociale verzorging, welk adres niet tijdig bjj de raad is aangekomen. Als het college zo tevreden is over het werk der ambte naren, had het college eerder met een voor stel uit eigen kring moeten komen. De raad heeft wel eens eerder voor verbetering der ambtenarensalarissen gepleit, maar de on derwijzers en hoofden van scholen moeten het zelf meestal uitvechten en de heer Nuyens meende, dat voor hen.de raad ook wel eens een lans zou kunnen breken. Hij dacht in dit verband ook aan het politie corps en hoopte op steun voor dit idee uit de overige fracties. Zo vaak immers is er in college en raad prijzend gesproken over het werk dezer groepen, die echter veelal „vergeten" wor den. De instructieve schoolreisjes komen tot nu toe in grote meerderheid alleen de klassen 4, 5 en 6 ten goede; alleen de Ir. Krijgerschool laat ook de lagere klassen meedoen en de Prof. Dr. Kohnstamm- school heeft besloten de hele zaak maar stop te zetten wegens wanordelijk gedrag van enige leerlingen De heer Nuyens vroeg zich af, of hierbij de goeden onder de kwa den moeten lijden en wilde voorts graag weten, of ook de bijzondere scholen kun nen profiteren van deze instructieve schoolreizen De schooltandverzorging stuit naar zijn smaak nog te veel op verzet uit de kring der ouders. Tersluiks voerde de heer Nuyens het nieuwe raadhuis de oude raadzaal bin nen: hij vreesde terecht, dat de situatie in het oude gebouw aan het Kerkplein zo nijpend gaat worden, dat men ar beidsuren gaat verliezen. Over de Hongaarse ellende sprekende had de heer Nuyens één ingekomen stuk gemist: namelijk een verklaring van de C.P.N.-leden over hun distanciëring van het „walgelijke", dat in Hongarije gebeurt. „Waarom distanciëren deze Nederlanders zich niet?" zo riep de heer Nuyens uit, om tenslotte te stellen, dat het tijd wordt, dat de raad zelf bepaalt, op welke punten hij nog verder wil samenwerken met de com munisten. Met „Rebel mijn hart", een ge dicht van Jan Campert, sloot hij zijn be toog af. Terugstappend in de zakelijke aange legenheden der gemeente behandelde de heer Nuyens de financiële aspecten der begroting 1957, waaruit hij de grondtoon meende te mogen beluisteren, dat Velsen er nog niet zo slecht voorstaat. Met een uitgewerkte financiële „operatie" op de begroting in de hand probeerde de fractiepraeses niet alleen aan te tonen, dat er heel wat gebeurd is, dat de wethouder van financiën daarvoor bovendien op goed kope wijze aan geld heeft weten te komen, maar ook, dat er met kortlopende kredieten voortgegaan moet worden, al worden de spanningen op de kapitaalmarkt dan ook groter en voor de wethouder steeds moei lijker. Als het raadhuis er moet komen en de sanering gaat beginnen, dan komt Vel sen voor een paar heel grote uitgaven, samen een 22 miljoen belopende. Tenslotte brak hjj een lans voor een ge meentelijke bijdrage uit Velsens budgetair overschot een royale gift te schenken voor hulp aan Hongarije. De woningbouwplanologie, de winkel bouw en andere concrete problemen had den de aandacht van raadslid Van Don gen (C.H.U.), die onder meer de reeds drie maanden rustende plannen voor het verder bebouwen der Lange Nieuwstraat aanboor de; het „plan-Jacobs" aan de Orionweg en de gymnastieklokalen, de kleuterscholen in één adem meenoemde om tenslotte de nood der kleuters in Santpoort-Station aan te roeren, waar in „De Toorts" een ergerlijke overbevolking van het daar gevestigde kleuterschooltje ontstaan is. De fractie bleek er weinig voor te voelen de zelfwasserij aan de Snelliusstraat te blij ven subsidiëren en met voortvarende vlot heid greep hij in de doos der IJmond- desiderata en haalde er het IJmond-slacht- huis, de gasfabriek en andere gezamenlijke objecten uit te voorschijn. Met een zege bede voor het college rondde hij zijn alge mene beschouwing af. De heer Lips kwam als praeses der A.R. fractie als laatste van de middagzitting aan bod en zette eveneens de urgente vraag stukken, die de IJmond beheersen, op een rij. Hij liep vooruit op de feestelijkheden bij de opening van de Velser tunnel en zag Alkmaar graag ingeschakeld bij eventuele festiviteiten. Voorts wierp hij de vraag op, of de gemeentelijke bouwkundige super visor ook gerechtigd is, als zelfstandig ar chitect op te treden, probeerde het college uit zijn tent te lokken omtrent „Kennemer gaarde" en drong op spoed aan, ten aan zien van Beeckesteyn, wil er geen tweede historische ruïne in Velsen komen naast die van Brederode. Het jeugdprobleem had eveneens zijn aandacht en hij ging verder met een pano rama over de materiële wensen der ge meente. Teleurstellend vond hij het uitblij ven van de financiële consequenties van het W. F. Visserhuis, waarbij men niet hoeft te wachten op het afwikkelen van het faillissement van de aannemer en hij Verzocht dan ook met klem de raad een gedetailleerd inzicht te verstrekken over dit aangevochten instituut. Ook hij stapte de zelfwasserij binnen en vocht de stelling van het college aan, dat de aanlooptijd op een jaar stelde en 0.40 per kilo als was- prijs fixeerde voor de gebruikers. Daar het overwegend middenstanders en geen ar beiders zijn, die de zelfwasserij gebruiken, meende de heer Lips, dat deze prijs te laag ligt en dat de subsidie derhalve misplaatst is - een standpunt, dat al eerder uit deze kring beluisterd kon worden. De nieuwe taktiek van het college om alleen ingezetenen aan woonruimte te hel pen, werd door de heer Lips eveneens be sproken, daar veel nieuw Hoogovenperso- neel hierdoor ernstig wordt gedupeerd. Het college motiveert de nieuwe instelling met het streekplan IJmond-Noord, dat de IJmond-werkers zoveel mogelijk benoorden het kanaal wil huisvesten. Hij legde het uit als een gevolg van de beperkte mogelijkheden, die Velsen nog ziet om zijn expansiedrang te bevredigen, maar zag deze nieuwe woningpolitiek zeker niet in overeenstemming met de toelichting op het Streekplan IJmond-Noord. Hogere instanties zouden er dan ook, naar de smaak van de heer Lips, hun zegje over moeten zeggen bijvoorbeeld door recreatie- grond op te offeren aan woningbouw. De vergadering werd hierna tot des avonds verdaagd. Coooooooocoooooocooooooooooc<x»ooooo0(xxx>oooooooooooooooooo<^x^xx>xooooocooooococ>o<x!0ocoooooooooooooo6ococcooca: MET DE MENSELIJKE EMOTIE der afgelopen weken nog natrillend in zijn stem heeft de heer A. J. van Leusen als nestor der Velsense raads leden gistermiddag de zitting van de gemeenteraad, die de begroting zou gaan behandelen, het standpunt van de overgrote meerderheid jegens de communistische raadsleden onder woorden gebracht. Hij vond het geen aangename taak, maar ontleende de kracht, om de verklaring toch uit te spreken, aan de blijvende geschoktheid van de meeste raadsleden, het blijvend betreurend, dat de klove tussen communist en niet-communist steeds verder verdiept wordt. Al vond ook hij de raad niet de plaats, waar de wereldpolitiek een te sterke neerslag moet vinden, hij achtte het niettemin begrijpelijk, dat ook de ver- S tegenwoordiging der gemeente een uitspraak wenst en een houding bepaalt. Gelovende, dat zolang de C.P.N. wettelijk een plaats houdt in de volks- vertegenwoordiging, haar leden ook als zodanig moeten worden geaccep- teerd, constateerde hij, dat er toch een dermate diepe kloof is geslagen dat de meerderheid van de raad geen verdere medewerking wenst te verlenen 8 aan de verkiezing van communisten in de raadscommissies. Dr. Van Leusen sprak dan ook de wens uit op korte termijn het regle- g ment van orde zodanig te veranderen, dat dit ook niet langer mogelijk is, 8 of de oude commissies te ontbinden en nieuwe te kiezen. „Er is in ons land wel eens meer sprake geweest van verzet tegen een bepaalde politieke groepering", zo ging de heer Van Leusen verder, „en men heeft altijd - en nóg - geprobeerd personen en zaken te scheiden. Nog steeds hield hij zich overtuigd, dat de C.P.N.-leden zich verbeelden hun waarheid te dienen, maar nu wandaden in die kring worden goedgepraat, die al gebeurd zijn, valt de vergelijking met vroeger weg: toen kón de N.S.B. nog altijd worden toegegeven, dat zij niet kon weten, wat er o zou kunnen gebeuren aan afschuwelijks. Met een diep medelijden jegens degenen, die zich geroepen voelen de Hongaarse vluchtelingen onder „fascisten" te rubriceren, werd dit woord van de heer Van Leusen beëindigd. komen en burgemeester mr. M. M. Kwint herinnerde aan het reglement g van orde, dat de raadscommissie zitting hebben gedurende de zittingstijd van de raad, maar beloofde wel het verzoek binnen het college aa de orde g te zullen stellen, om het reglement op dit punt desgewenst te wijzigen. DOOOOOOOOOOOOOOOOCOOOCOOOOOOOOOCOOOOOOOOOOOOOOOCXXXDOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOO TIJDENS DE AVONDZITTING is Velsens raad opnieuw geconfronteerd aan de gebeurtenissen buiten de grenzen, namelijk door de communistische algemene be schouwing. Nadat de katholieke fractieleden met de wethouder C. P. J. Maas college na leeg. De heer Kruisman meende in zijn beschouwing over de werd opgezweept. Voor het kleine gezelschap achtergeblevenen heeft de heer Kruis man zijn oratie voortgezet, tot de voorzitter mr. M. M. Kwint hem de vraag stelde, „hoe lang hij nog voortwenste te gaan met die nonsens" met het oog op de „zeer gedunde belangstelling". Na dit incident waren de algemene beschouwingen in eerste ronde voorbij en kwamen de overige fractieleden nog kort aan het woord, om hun vragen en opmerkingen over de begroting te spuien: omstreeks half elf echter ver daagde de voorzitter de vergadering tot vanavond half acht. MET EEN NORMALE AGENDA is de begrotingszitting van Velsens raad, die onge twijfeld een vierdaagse gaat worden, nu men met het oog op de toestand niet samen met de communisten wil tafelen en dus heen en weer moet reizen, gistermiddag be gonnen. En er is een belangrijk besluit genomen: de verhoogde garantie voor de 2(4 miljoen kostende winkelbouw op het Plein 1945 kreeg van de raad alle lof, een lof. die natuurlijk het meest aan de wethouder van Openbare Werken, de heer Ver beek (Arbeid) toekwam. Zowel uit katholieke, socialistische als protestants-christe lijke en VVD-bron werd tevredenheid geuit over de uiteindelijke oplossing van een nijpend en slepend probleem. Wethouder Verbeek was daar blij mee en vertelde, dat nog niet alle winkels bezet zijn, hoewel er een overmatig groot aantal gegadig den is. Er is verder weinig tijd besteed aan de resterende agendapunten, die aan de begro tingsbehandeling vooraf gingen. Wel was men blij met de hulp, die Velsen biedt aan een drietal „verjaagde" tuinders, door het cultuurrijp maken van een stuk grond aan de Kapelweg te Santpoort ten koste van f 36.000,en zowel het college als de be trokken wethouder kregen deze vreugde in verschillende toonaarden te horen. Alleen Velsenaren Wethouder Verbeek repliceerde op enige vragen dat alleen ingezetenen, ver jaagde tuinders ervan zullen kunnen pro fiteren en dat er met de-betrokkenen over leg gepleegd wordt over de wijze, waarop deze grond voor bebouwing geschikt wordt gemaakt. Om de grond, zoals de heer Nijs- sen voorstelde, direct ook voor bollencul- tuur geschikt te maken, komt nog veel meer kijken, vertelde hij verder: de grond moet dan omgespoten worden en dan wordt het een zo kostbare zaak, dat de pacht, die de tuinders toch al tegenvalt, niet langer verantwoord blijft. Bovendien: op de hoek van de Hagelingerweg is de grond omgespoten voor bloembollencul tuur, maar er zit nu toch een tuinder op. Omleggingsplan In antwoord op een vraag van de heer N U s s e n, of het omleggingsplan voor Velsen-Noord al dan niet zal worden aan vaard, zulks in verband met de Gilden bouwplannen, gaf wethouder Verbeek kort en krachtig te kennen, dat dit om leggingsplan de gemeentelijke plannen niet doorkruist: er is rekening gehouden zowel met aanneming als met afwijzing van het omleggingsplan. Teruggenomen De voordracht voor de nieuwe straat namen werd door B. en W. teruggenomen, omdat de „Dieselstraat" al te licht met de „Diezestraat" verward zou kinnen worden. Tot hoofd van de Moerbergschool werd de heer P. Lugtig benoemd. De heer v. Os opende de avondbijeen komst te half acht en dwong zich zelf terug in het spoor der plaatselijke poli tiek waarschuwend tegen te veel her haling en te veel gedetailleer in het raads- debat. Zijn algemene indruk over de ge meentebegroting 1957 bevestigde die van vorige jaren. Over het urgentieplan, waar aan nu hard gewerkt wordt, vroeg hij wat meer klaarheid, opdat de raad in zijn ge heel wete, waar de gemeente in de komen de jaren aan toe komt en hij constateerde, dat er geen eenvoudige lijst van objecten uit de bus mag komen, maar een waar- lijke studie, aansluitend op streek- en uit breidingsplannen en voorzien van de finan ciële voetnoten, welke dit plan helpen be palen. Vijf punten Dus zullen er daardoor enige belangrijke projecten uit de besprekingen van deze dagen kunnen vervallen, zoals ook be paalde IJmond-aangelegenheden uit deze Velsense raad gehouden kunnen worden, daar zij in het raam der vrijwillige supra- gemeentelijke samenwerking beter passen en dus het IJmond-adviescollege regar deren. Er bleven voor hem niettemin vijf belangrijke punten in de begroting over met de financiële toestand der gemeente voorop. Hij zette haar tegen de achter grond der volgens hem weinig vertrouwen wekkende financiële gang van zaken in de wereld en meende te mogen betwijfelen, of de financiële experts der gemeente de inflationistische neigingen wel even reëel zien als zij zijn. Vandaar ook zijn ernstige bezorgdheid over de gemeentelijke financiën, die in de naaste toekomst zwaar zullen worden be last door enorme investeringen een aanspraak, waarin ongetwijfeld ook het rjjk gekend zal moeten worden. In be perktere zin betwijfelde hij dan ook de toereikendheid van de post „onvoorzien" op de begroting; gezien de zich voortzet tende prijsstijgingen, de nieuwe loonsver hogingen en andere critieke uitgaven posten, die de reserve als sneeuw voor de zon zullen doen wegsmelten. Personeelchef Over de equipering der gemeente de toerusting met een capabele staf van amb tenaren om de gemeente verder te stuwen in de vaart van de IJmond had de heer Van Os enige behartenswaardige opmer kingen in petto: in het gemeentelijk „be drijf" van Velsen ontbeert men een coör dinerende figuur, die als „personeelschef" uitermate nuttig werk kan doen, die als vakman in menige andere, kleine gemeente wél voorkomt en hij ried het gemeente bestuur dan ook met klem aan zich elders te oriënteren. Zo viel hij eveneens aan op het gebrek aan coördinatie in de gemeen telijke machinerie, waardoor een gemeen telijk bedrijf antwoordt op een bepaalde brief en het raadhuis van niets weet. De derde facet van zijn rede was een sociale: ook hier mankeert het een en ander in Velsen, waar het sociale beleid nog niet voldoende aan de eisen des tijds is aange past. Zo verontrustend de eenzijdige ont wikkeling van de IJmond in het zog der Hoogovens mag zijn, zo nodig is hier een sociale zorg in bredere zin. Ook in de mooiste huizen van IJmuiden werpen zich problemen op, die een generale aanpak vragen. En tenslotte kwam de heer Van Os op het huisvestingsprobleem: de mate van verontrusting onder de woningzoekenden meende hij te mogen vaststellen, een ver ontrusting, die gevoed wordt door het ge mak, waarmee de Hoogovenaren aan een nieuw huis komen en wanneer er niet in redelijke mate voor de eigen mensen wordt gezorgd, wenste hij zulk een beleid niet langer met zijn verantwoordelijkheid te steunen. Het systeem van afschuiven der beter gesitueerden naar de zuid-oever en het vestigen van de arbeidende bevolking aan de noordkant ;van het kanaal had aller minst zijn 'sympatHie: Velsen-Noord leert, welk een grauwe samenleving op die wijze kunstmatig wordt gevoed. Met een slotbeschouwing over de weer klank van de buitenlandse gebeurtenissen in de zaken des raads kwam de socialis tische fractiepraeses op de achter deze raad oprijzende geestesverwikkelingen. Alle erkenning van een fundamenteel ver schil tussen communisme en nationaal- socialisme wiste voor hem de huidige smet op het communistische denken niet uit: uit de naoorlogse hoop op een modus Vi vendi tussen communistisch en westers denken, uit de afval van het Stalinisme en uit de ganse ontwikkeling van een ideo logie, die alle mogelijkheden in zich bergt óók de onmenselijkheid en de ongebrei delde militaire macht is een nieuwe, herziene houding geboren. „Dan knok ik mee" In kalme betoogtrant legde hij de com munistische vertegenwoordigers de zaken voor stuk voor stuk en met een diepe overtuiging: „wij zullen allen, zoals we hier zitten, behalve u drieën, fascisten zijn, als de ijzeren vinger nog eens naar Nederland wordt uitgestoken". („Dan knok ik mee, hoor" interrumpeerde het C.P.N.- lid de heer Schilling) en hij was de communisten handig voor met de opmer king dat Egypte straks wel als tegen werping ten tapijte zal komen Egypte, dat een typische dictator aan het hoofd heeft gekregen in de figuur van Nasser. Er bleef hem in het gehele spel maar één ding over: het zou misdaad zijn, ons als schapen te slachtbank te laten leiden, als de zaken hier ook nog eens in Hongaarse zin gaan verlopen En samenwerking met hen, die zich daarachter wensen te stellen, is dus- categorisch onmogelijk, al zal men bij de critiek in volle vrijheid de tegen stander als zijn vriend moeten zien het beste wapen tegen het communisme is de sociale vooruitgang. De met enige spanning verbeide alge mene beschouwing uit de communistische hoek kwam voor rekening van de heer Kruisman, die onvervaard de degen met de voorzitter kruiste. Hij haalde het woord van de burge meester aan na een recent gesprek over het afbreken der samenwerking en het niet laten doorgaan van het gezamenlijke souper tussen de begrotingszittingen: „Er uit moordenaar", om daarna de achter gronden van de Hongaarse kwestie uit zijn gezichtspunt te belichten. De katholieke fractie verdween tijdens zijn woorden uit de vergadering, even later gevolgd door wethouder Maas. En vijf minuten nadien, toen de heer Kruisman de rouwende Nederlandse vlag als argument ging misbruiken, liepen raad en publieke tribune goeddeels leeg slechts een deel van het college en enige tribune-klanten hielden het uit. Uiteraard moest ook de voorzitter blijven. Tweede instantie In tweede instantie leverde de raad weinig nieuws meer op arcadenbouw en zelfwasserij werden door de heer P1 e y 1 e r (V.V.D.) nog eens doorgenomen. En mevrouw K 1 i m p (Arbeid) kwam met het plan, de sportvelden op schoolvrije middagen open te stellen voor „loslopende jeugd". Het opsluiten van kinderen in flat woningen wordt wel eens veroorzaakt door lieden, die hun rust liever hebben dan een normaal-spelende kinderschaar en me vrouw Klimp hoopte, dat het college voor zulke argumenten niet gauw opzij zal gaan als het om positieve jeugdzorg gaat. Chronische zieken De zelfwasserij wordt hoogstwaarschijn lijk mede daarom te weinig bezocht door de vrouwen, voor wie het bedrijf werd gesticht, omdat velen er nog onbekend mee zijn mevrouw 'Klimp meende, dat het bedrijf in elk opzicht aan de be hoefte voldoet. Zij informeerde voorts indringend naar de stand van zaken rond het Velsense te huis voor chronische zieken, waar een schrijnende behoefte aan bestaat in een samenleving, die geen plaats heeft voor mensen met durende mankementen. „Er is niets voor jullie" moet de dokter tegen deze stakkerds zeggen, vertelde me vrouw Klimp die dieper inging op de sociale en menselijke ellende achter dit probleem. Met de hoop, dat er volgend jaar een begin zal zijn voor dit zo hoog nodige verzorgingstehuis en een suggestie om „Kennemergaarde" in te richten voor Hon gaarse vluchtelingen eindigde mevrouw Klimp haar betoog. Zij werd gevolgd door de heer N ij s s e n (Kath.), die enige agrarische problemen beroerde en de gemeente een pluim gaf voor haar beleid in deze. Over de woonruimteverdeling had de heer T o n i n o (K.V.P.) tenslotte nog het een en ander te zeggen: naar zijn (juri dische) smaak gaat het in Velsen niet helemaal (juridisch) juist: de taak van de vorderingscommissie is geheel anders dan die van de woonruimtecommissie de eerstgenoemde is een soort rechter en dat geeft bepaalde consequenties, die elders wel eens niet in Velsen gelukkig tot narigheid leiden. En tot slot en besluit vroeg hij Santpoort-Zuid niet verder van de gemeente te vervreemden door het ont breken van voldoende verbinding. BRIDGECLUB „DE ORANJEBOOM" In café „De Oranjeboom" heeft de Heems- kerkse bridgeclub van deze naam een drive gehouden die als volgt eindigde: Groep A: 1. TabakDe Kruyf 37J4 pnt.; 2. dames Spijker Flentge 37 pnt.; 3. Koopman De Vries 34 pnt.; 4. Muyen jr.v. d. Bosch 33Vï pnt., 5. de heer en mevrouw v. d. Ca- pelle 32!/a pnt.; 6. gebr. Beentjes 29 pnt.; 7. de heer en mevrouw Bleyendaal 27 pnt.; 8. SpijkerFlentge 21Va pnt. Groep B: 1. mevrouw Modoode heer Beentjes 42 pnt.; 2. Muyen sr.v. d. Wel 34 pnt.; 3. de heer en mevrouw Henneman 33 pnt.; 4. CornelisseHenneman 30 pnt.; 5. WentinkKerklaan 29'/= pnt.; 6. Groot Adrichem 29 pnt.; 7. de heer en mevrouw Koopman 28(4 pnt.; 8. KlesserHogeboom 26 pnt. DINSDAG 27 NOVEMBER IJMUIDEN Thalia, 20 uur, „Het duivelspaard". Rex, geen opgave. Pieter Vermeulenmuseum, Cultureel ge bouw, open an 9.3012 en 1416.30 uur. Velser Kunstkring „Voor Allen", toneel voorstelling door het Rotterdams Toneel, 20 uur. Rex Theater, IJmuiden (O.). Openbare Leeszaal en Bibliotheek, ge opend van 10 tot 12.30 uur en van 14.30 tot 17.30 uur. VELSEN-NOORD: Vrouwenbond P. v. d. A„ afd. Velsen (N.), 20 uur. Van Diepenstraat, Velsen-Noord, bijeenkomst. Jeugdhonk „Jonge Strijd", Wijkerstraat- weg 77 rd, opening. WOENSDAG 28 NOVEMBER IJMUIDEN Thalia, als dinsdag. Rex, geen opgave. Pieter Vermeulenmuseum, Cultureel ge bouw, open van 9.3012 en 14.3016.30 u. Fotokring Velsen, 20 uur, bijeenkomst Cul tureel Gebouw. Humanitas, afd. Velsen, 20 uur, filmavond in het filmlokaal van de Nijverheidsschool te IJmuiden (O.). Openbare Leeszaal en Bibliotheek, ge opend van 10 tot 12.30 uur, van 14.30 tot 17.30 uur en van 19 tot 21 uur. Chr. Jeugdkoor „Zanglust", 20 uur, Ned. Herv. Jeugdgebouw, concert. VELSEN-NOORD „Evangelie en industrie", 20 uur, Herv. Wijkhuis, lezing. VELSEN Raadhuis, 1012 uur, Spreekuur wethou der van Sociale Zaken. Raadhuis, 14 en 19.30 uur, begrotings vergadering.

IJmuider Courant | 1956 | | pagina 15