Produktie niet op gang zolang Kadar onverzettelijk blijft Hongarije vraagt kinderen terug Kfa Critiek in Straatsburg op het beleid der Hoge Autoriteit Dulles komt eerder naar Parijs voor NAVO-overleg IVBlO Eindelijk groot Amerikaans plan voor opneming van vluchtelingen De houten vliegtuigen van Nasser Regeringen treden te eigenmachtig op om kolenschaarste te overwinnen Gespannen verhouding over Midden- Oosten baart Washington zorgen Kort en bondig DONDERDAG 29 NOVEMBER 1956 7 BRYLCREEM V erbeeldingskracht Faillissementen Oostenrijkse accommodatie voor wintersport normaal B. G. van Os van Delden gaat KLM verlaten Galgenmaal Belgrado is verontrust: Sovjettroepen aan de grens Koop liever KIRAS en YOEROEK karpetten gegarandeerde kwaliteiten wyers Van onze correspondent in Wenen) De onderhandelingen tussen Kadar en de centrale arbeidersraad worden vandaag weer voortgezet. Het mg trekken van de Russische troepen, het toelaten van andere partijen en de terug keer van Imre Nagy vormen echter geen punten van bespreking. Wèl de reorga nisatie van de vakbonden, waarvan het lidmaatschap volgens de arbeiders niet gedwongen, maar vrijwillig moet zijn. Ook eist de arbeidersraad nauwe samen werking met het revolutie-comité van intellectuelen, waarvan de componist Zoltan Kodaly voorzitter is. Zowel in schotschriften als tijdens langdurige dis cussies in de fabrieken wordt er heftig geprotesteerd tegen de onverzoenlijke en harde houding van Kadar, die met steun van de Russen de alleenheerschap pij van het communisme tracht door te zetten. De bereidwilligheid om het werk weer te hervatten, wat dinsdag in Boedapest nog een hoogte bereikte van zestig percent, is dan ook weer sterk teruggelopen tot veer tig percent en op het platteland tot zelfs twintig of tien percent. Het werk, dat er nog wordt verricht, is echter niet produk- tief, maar beperkt zich tot het reinigen en onderhouden van de machines. Bovendien ontbreken kolen en benzine. Door de mij nen wordt slechts een tiende van de ge middelde produktie afgeleverd. Men klaagt vooral in de kringen van de arbeiders over de slecht doorgevoerde en gedeeltelijk ook onrechtvaardige verdeling van de Rode Kruishulp. In bepaalde stads wijken van Boedapest hebben zich name lijk communistische wijkraden ingescha keld, die de verdeling volgens politieke overwegingen trachten door te voeren, maar het protest daartegen is zo groot, dat de betreffende distributiebonnen intussen hun geldigheid weer hebben verloren. Het Hongaarse ministerie van Buiten landse Zaken heeft een nota aan de Oosten rijkse gezant in Boedapest overhandigd met een verzoek om medewerking om duizen den jeugdige personen beneden de achttien jaar weer naar Hongarije terug te sturen, die door „geweld" het land hebben' ver laten. Zij die terugkeren, zullen niet wor- ADVERTENT1E den gestraft. Radio-Boedapest geeft boven dien toe, dat het aantal vluchtelingen elke dag toeneemt. Dit staat in evidente tegen spraak met de beweringen van de Russische pers, die slechts over „een klein aantal vluchtelingen" spreekt. Na een kortstondige stagnatie is de stroom van vluchtelingen de laatste 24 uur weer toegenomen met een totaal van drie duizend. Nadat men zich in Oostenrijk aan vankelijk teleurgesteld had getoond over de houding van de Verenigde Staten, die tot nu toe slechts 610 vluchtelingen hadden toegelaten, komt er nu een grote Ameri kaanse actie op gang, die met behulp van een luchtbrug binnen zeer korte tijd vijf duizend vluchtelingen zal laten immigreren. Men hoopt echter dat deze actie aan een nog groter aantal de kans zal geven om de wijk naar Amerika te nemen. Aantallen Reuter bericht uit Wenen, dat van de on geveer 55.000 Hongaren, die naar Oosten rijk zijn gevlucht, er tot heden 21.946 naar anere landen zijn vertrokken. Woensdag vertrekken er nog 2.100. Tot dusver heeft Zwitserland het grootste aantal opgenomen namelijk 3.918. Daarna volgt West-Duits- land met 3.675, Groot-Brittannië met 3.345 en België 3.002. Radio-Boedapest heeft gemeld, dat het spoorwegvrachtverkeer tussen Hongarije en Oostenrijk is hervat. De eerste goederen treinen met levensmiddelen, kledingstuk ken en medicijnen voor de inwoners van Boedapest zijn aan het Oostenrijks-Hon gaarse grensstation Hegyeshalom aange komen. Volgens een AFP-bericht uit Belgrado heeft de Joegoslavische regering besloten de volgende artikelen ter beschikking van het Hongaarse volk te stellen: 500 ton rijst, 100 ton peulvruchten, 50 ton zeep, 1000 ton cement, 20.000 vierkante meter vensterglas, 5.000 kubieke meter hout, 250 kubieke me ter planken, 26.000 vierkante meter bouw materiaal. Een groot deel van deze produk- ten is reeds geleverd. Kadar heeft de arrestatie gelast van An dras Szandor, de „Titoïstische" leider van de intellectuele Petoefi-schrijverskring, en de arrestatie van de journalist Milkos Gim mes. In zijn radiorede van maandagavond noemde Kadar deze beiden als leden van „misdadige en contra-revolutionaire groe pen, die zullen worden opgespoord en voor het gerecht gevoerd". Het leukste cadeau-idee voor Sinterklaas 1956: Geef hem het BRYLCREEM TELEVISIEGESCHENK geef uzelf én hem de kans* op echte TELEVISIE TOESTELLEN fter waarde van f 995.-) de grote prijs in de l TELEVISIE PRIJSVRAAG Voor f 3.90 twee grote potten BRYLCREEM in leuke verpakking met GRATIS kansen op extra cadeauxl MONTGOMERY (Alabama), (United! Press). - Zaterdagavond waren in de omgeving van Montgomery ongeveer duizend leden van de Ku Klux Klan in hun wonderlijke kleding bijeengekomen om een betoging te houden tegen de j rassenintegratie en de beslissingen, die j het opperste gerechtshof der Verenigde j Staten daaromtrent heeft genomen. Tot meerdere verlevendiging van het schouwspel droeg een aantal brandende kruisen en een hele batterij televisie- camera's niet weinig by. Toen een onbekende grapjas tijdens een redevoering een voetzoeker tussen j de betogers wierp, waren allen als bij toverslag verdwenen, allen „in dekking J gegaan" voor denkbeeldig geweervuur. Pas toen zij per luidspreker waren ge- rustgesteld, kwamen zij weer naar hun brandende kruisen toe. Th. Vossen, aannemer, Reigerstraat 83, Haarlem. Rechter-commissaris: mr. H. J. M. Cokart en curator: mr. B. E. van Tijn, advo caat en procureur, Damstraat 23 te Haarlem. H. Blei, wonende te Velsen, Dr. Kuyper- laan 36, zaakdrijvende onder de naam Spuit- gieterij „Blei", Rijksstraatweg 75 te Limmen. Rechter-commissaris: mr. H. J. M. Cokart en curator: mr. J. G. Bettink, advocaat en procureur, Staten Bolwerk 26 te Haarlem. Wegens het verbindend worden van de enige uitdelingslijst is geëindigd het faillis sement van: Eldert van der Zwaan, schilder, Bloemendaalseweg 98 te Bloemendaal. Rech ter-commissaris: mr. H. J. Ferwerda. Cura tor: mr. J. W. Rutgers, advocaat en procu reur, Nieuwe Gracht 51 te Haarlem. WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op Woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op Donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE <;£>ooooocooooocooooooooooooooooooocoooooooaooooooooooooa ODOCOOOOOCOXOOOOOCOOOOOOOCÖCCXJOOCOOOOOOOCOCÖOOOOOOOOOOC STRAATSBURG (ANP) De Hoge Autoriteit van de Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal heeft in het kolen- en staalparlement te Straatsburg scherpe cri tiek moeten horen. Van vele zijden werd haar verweten, dat zij niet voldoende ac tiviteit aan de dag zou hebben gelegd om de moeilijke situatie op de kolenmarkt meester te doen blijven en paal en perk te stellen aan de toenemende neiging van de nationale regeringen eigenmachtig de ge volgen der schaarste te overwinnen. Daar door dreigde volgens de woordvoerder van de socialistische groep in de vergadering, de Duitser dr. Deist, belangrijke taken der gemeenschap weer terug te glijden naar de nationale sfeer. Ook het Nederlandse Tweede-Kamerlid drs. Korthals, lid van de liberale groep, wees u h~t gevaar voor een desintegratie, dat in de huidige ont wikkeling schuil zou gaan. De critiek werd geuit tijdens de bespre king van de gespannen situatie op de ko lenmarkt. De Franse afgevaardigde Alain Poher, die sprak namens de commisie voor de gemeenschappelijke markt, stelde de Hoge Autoriteit voor de regeringen der aangesloten landen bijeen te roepen voor De verklaring van president Nasser dat op de Egyptische militaire vlieg velden tijdens de Brits-Franse lucht aanvallen houten Migs stonden, blijkt waarheid te bevatten. Op verscheiden vliegbases zijn resten van deze houten modellen gevonden. Op de bovenste foto ziet men hoe een van deze nage maakte straaljagers op het vliegveld bij Port Said naar een hangar wordt gesleept en op de onderste afbeelding kijkt men in de inlaat van het scherts- vliegtuig waarin de houten spanten duidelijk zichtbaar zijn. De Oostenrijkse legatie deelt mede, dat de Oostenrijkse vreemdelingenverkeers- bedrijven onbeperkt ter beschikking van de buitenlandse toeristen staan, aangezien de grote stroom van Hongaarse vluchte lingen behalve in scholen, kazernes en particuliere woningen slechts in landelijke herbergen, die niet door wintersportgasten worden bezocht, worden ondergebracht. Geruchten over beperking van levensmid delen en andere verbruiksgoederen zijn van iedere grond ontbloot. Ziekenhu'sdirecteur. De gemeenteraad van Amsterdam neeft tot geneesheer-direc teur van het Weesperplein-ziekenhuis be noemd dr. E. G. Godfried, thans medisch adjunct-directeur van het Wilhelminagast- huis. CVan onze correspondent in Parijs) In tegenstelling met Groot-Brittannië, waar 130 conservatieve Lagerhuisleden een motie van scherpe afkeuring tegen de Ver enigde Staten hebben ingediend, is in Frankrijk de bom nog niet gebarsten, al kan ook hier van een gespannen verhou ding tot Washington worden gesproken over de opvattingen ten opzichte van de Egyptische dictator Nasser. De termen cri sis in de westerse wereld en dreigende ca tastrofe voor de Noord-Atlantische gemeen schap zijn in de Franse kranten niet van de lucht en ondanks de bezwerende woor den van president Eisenhower vraagt men zich in Parijse politieke kringen met on gerustheid af, of het wederzijdse vertrou wen gemakkelijk en tijdig hersteld kan worden met het oog op de situatie in het Midden-Oosten en Syrië in het bijzonder, waar de volgende botsing tussen het Wes ten, het Oosten en de Arabische wereld wordt verwacht. Voor Londen en Parijs zou dan opnieuw het kardinale punt ter sprake komen, of zij op Amerikaanse steun kunnen rekenen, die zij in de Egyptische crisis zo pijnlijk hebben moeten ontberen. Dat Washington de politieke en vooral economische betrek kingen met de Arabische wereld niet licht zinnig in de weegschaal wil werpen en daarvoor zelfs het gevaar van een gespan nen verhouding met Londen en Parijs heeft geriskeerd, kan men hier wel begrijpen, maar moeilijk rechtvaardigen. Maar ook Frankrijk weigert die Arabische wereld met kolonel Nasser te vereenzelvigen en de niet te onderschatten gevaren, die Wash ington heeft opgeroepen, hebben voor een fuim deel hun oorzaak in een dramatisch verschil van inzicht op dit centrale punt. De Fransen en Britten hebben dan nog te meer redenen hun Amerikaanse bondge noten een verwijt te maken, daar de Ame rikanen door te weigeren de stuwdam m de Niji te financieren, een rechtstreekse aanleiding van de crisis rond Egypte heb- 'een gegeven. Nu na de presidentsverkiezingen in de binnenlandse politiek van Amerika de rust weer is teruggekeerd, is het dringend gebo den te trachten de stukken te herstellen, die er in de Noord-Atlantische gemeen schap zijn gemaakt. Dat Washington die noodzaak eveneens inziet, blijkt uit het feit, dat de Amerikaanse minister van Bui tenlandse Zaken Dulles op 8 december zijn bezoek aan Parijs voor de NAVO-confe- rentie drie dagen heeft vervroegd. De tegenstellingen tussen Washington ener zijds en Londen en Parijs anderzijds ten aanzien van de westerse posities in het Midden-Oosten zullen niet eenvoudig te overbruggen zijn. In Parijs maakt men zich nauwelijks illusies over een kentering in de Amerikaanse halsstarrigheid Europa van benzine te voorzien, zolang Groot-Brittan nië en Frankrijk Egypte niet verlaten zul len hebben. Van hun kant blijven Londen en Parus op het standpunt staan, dat zij in Egypte moeten blijven tot het UNO-politie- leger voldoende sterk zal zijn, terwijl zij bovendien de nodige garanties willen heb ben, dat die UNO-macht in de Suezzone niet op een enkel bevel van Nasser zal be hoeven te vertrekken. Men hoopt Dulles bij zijn aanstaand be zoek de ogen te kunnen openen voor de plannen van Nasser, waarvan men hier overtuigd is, dat zij, op kortere of langere termijn, zullen leiden tot de overwinning van het communisme in de Arabische we reld. (United Press) De Amerikaanse am bassadeur Douglas Dillon vliegt vandaag naar Washington voor besprekingen met de hoogste Amerikaanse autoriteiten over de groeiende verbittering in Frankrijk tegen de Verenigde Staten. Men verwacht, dat Dillon gedurende zijn verblijf van tien dagen in Washington verslag zal uitbren gen aan president Eisenhower en Dulles over het rijzende getij van anti-Ameri kanisme m Frankrijk. De heer B. G. van Os van Delden, onder directeur van de KLM, zal per 1 april op zijn verzoek de dienst van de KLM ver laten. De heer Van Os van Delden is sinds 1938 in dienst van dt KLM geweest. In 1939 vertrok hij als vertegenwoordiger van de KLM naar Suriname ter voorbereiding van de transatlantische luchtlijn tussen Nederland en West-Indië. In januari 1952 werd de heer Van Os van Delden be noemd tot onderdirecteur van de KLM, belast met de leiding van de KLM-diensten naar het Midden- en Verre Oosten. Sinds kort heeft hij de leiding van de verkoop en het vervoer voor het ooste lijk halfrond, omvattende Europa, Azië, Australië en Afrika. ADVERTENTIE 'n ntachRS Andere wo nwagen. Het gemeentebe stuur van Apeldoorn heeft besloten de fami lie Rotmans, die woensdag door brand in haar woonwagen twee van haar vier kin deren verloor, een andere woonwagen ter beschikking te stellen. Door de brand ver loor de familie ook al haar bezittingen. XXXXXNXXDOOOOOOOCOOOOOOOOOOCCOOCOCXDOCCCOOOCGOOCOOCGOCOOO Een speciale correspondent te Boeda pest van het Oostenrijkse dagblad Neues Oesterreich" meldt, dat de in woners van Boedapest thans spijzen gebruiken die zij in geen jaren hebben geproefd. Zij kunnen nu verschillende soorten oorspronkelijk voor uitvoer be stemde en in de staatspakhuizen opge slagen vleeswaren en gevogelte kopen. De meeste Hongaren beschouwen deze ongekende weelde als een soort galge maal, want zij weten niet, waar levens middelen vandaan zullen moeten ko men, wanneer de uitvoervoorraden hun g weg naar de verbruikers hebben ge- vonden. g ÖOOOOCKXJOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOaSDOOOOOOOCOOOOOOOC (Van onze correspondent in Wenen) Ondanks de officiële protesten inzake het verdwijnen van Nagy en vooral ondanks de scherpe critiek van het Joegoslavische blad „Politika' 'op de aanvallen in de Pravda van Moskou, heerst er in regeringskringen van Belgrado een duidelijk voelbare onge rustheid, terwijl er onder de bevolking een soort paniekstemming is uitgebroken toen bekend werd dat Molotov tot regerings commissaris was benoemd. Ofschoon Molo tov nog niet zichtbaar op de voorgrond is getreden, verwacht men toch in Belgrado dat Moskou een verscherpte of zogenaamde stalinistische koers zal inslaan. De discussies in de Joegoslavische pers beschouwt men aldaar als waardeloze idiologische bespiegelingen, waarin echter met opzet gezwegen wordt over de voor naamste factor, namelijk de bedreiging door het grote aantal Russische divisies aan de Hongaars-Joegoslavische grens. Ook voelt men zich steeds meer geïso leerd omdat de regeringen van vrijwel alle satellieten voor Moskou en tegen Tito partij hebben gekozen, met uitzondering alleen van Polen. Felicitatie De president van de Sovjet-Unie, maar schalk Worosjilov, heeft aan president Tito een telegram gezonden, waarin hij zijn gelukwensen aanbiedt op de Joegosla vische nationale bevrijdingsdag. Worosjilov zendt in zijn telegram zijn beste wensen voor de opbouw van 't socialisme in Zuid- slavië en de versterking van de vriend schap en samenwerking tussen de beide landen. Ook president Zapotocky van Tsjechoslowakije zond aan president Tito zijn gelukwensen. ff een bijzondere conferentie over de kolen- schaarste. In het rapport van Poher wordt gezegd dat het parlement verwacht dat de Hoge Autoriteit al haar vindingrijkheid zou tonen om een oplossing te vinden. In geval de situatie zich zou toespitsen, dan zou de commissie niet aarzelen een territo riale verdeling van kolen d--or de Hoge Autoriteit aan te bevelen. Afhankelijkheid Voor de Hoge Autoriteit antwoordde vice-president dr. Etzel op de critiek. Hij zei, dat de Europese onafhankelijkheid op het gebied der energievoorziening verlo ren is gegaan. In 1956 zal Europa reeds voor 31 percent van zijn energievoorziening van anderen afhankelijk zijn en in 1975 zal dit percentage tot 75 oplopen. Volgens Etzel kan men nog niet spreken van een nijpende kolenschaarste. Het probleem is voornamelijk, dat er niet voldoende goed kope eigen kolen zijn, ondermeer als ge volg van het feit dat steeds meer in Euro pa gedolven kolen voor de staalproduktie nodig zijn. Het moet tot tevredenheid stem men, zo meent Etzel dat het mogelijk is ge weest, de stijgende staalproduktie met ko len te verzorgen. Overigens wees hij er op dat het gelukt is de produktie van kolen op te voeren. Volgens Etzel bestaat er geen onmiddellijke bedreiging voor de verzor ging van de industrie en de spoorwegen met kolen. De sluiting van het Suezkanaal zal echter verder doorwerken dan aan vankelijk was gedacht. De huisbrandsi- tuef* slechter hoewel, volgens Etzel, niet onrustbarend. In geen geval mag de kleine man de last van de noodzakelijke dure kolenimporten te dragen krijgen. Etzel bestreed de opvatting dat de Hoge Aut.riteit niet voldoende actief geweest zou zijn. Zij had misschien de fout gemaakt, haar activiteiten niet genoeg aan de grote klok te hangen. De Hoge Autoriteit stelt met voldoening vast dat ook de vergade ring slechts' iri het alleruiterste geval een schaarste-toestand zal proclameren. Hij ontkende echter niet dat de situatie ern stig is. De critiek van de vergadering zal volgens Etzel een aansporing voor de Hoge Autoriteit vormen, om te trachten bij de nationale regeringen meer te bereiken. Kolenconferentie? D president van de Hoge Autoriteit Meyer zegde toe dat het voorstel tot het houden van een regeringsconferentie over de kolenpositie in overweging genomen zou worden. Wanneer het haar wenselijk zou voorkomen, zal de Hoge Autoriteit niet aarzelen de regeringen bijeen te roepen. De socialist dr. Deist zei, dat de socialis tisch. groep het betreurt, dat de Hoge Autoriteit blijkbaar slechts dan tot een kloeke uitlegging van het verdrag kan be sluiten wanneer het er om gaat de taak der kolenverzorging, waarvoor zij zelf verantwoordelijk is, over te dragen aan privé-organdsaties. Wanneer het er even wel om gaat, mogelijkheden voor een poli tieke activiteit te scheppen, dan hoort men va de Hoge Autoriteit een beperkende interpretatie van het verdrag. Hij beschul digde het gezagsorgaan er van, dat het zich van drukmiddelen op de regeringen had beroofd door te verklaren dat ook juridisch de basis voor het proclameren van een schaarste-toestand ontbreekt. Als de rege ringen een remmende invloed uitoefenen, dan moet de Hoge Autoriteit een beroep doen op de Assemblée. Een realistische Europese politiek is slechts mogelijk wan neer zij steunt op de openbare mening, zo zei hij. Deist critiseerde in het bijzonder de ver zorging met huisbrandkolen. Alom doet men pogingen de kolenprijzen op te trek ken tot het niveau van de uit Amerika in gevoerde kolen en dit gebeurt zonder ern stige controle der Hoge Autoriteit. De meer dan dertig miljoen ton Ameri kaanse kolen die nu moeten worden inge voerd, worden te duur gemaakt door specu latieve transporttarieven, zo zei hij. Ten slotte betoogde Deist nog dat de Hoge Autoriteit ook het probleem der investerin gen niet energiek genoeg aanpakt. Ook het Nederlandse Tweede Kamerlid G. M. Vixseboxse van ue christen demo cratische groep noemde het wenselijk dat de Hoge Autoriteit haar investeringspoli tiek zal versterken. Hij wil haar zelfs zien als het begin van een Europese kapitaal markt, waarvoor de Hoge Autoriteit de sleutel in handen heeft. De heer Korthals informeerde naar de mogelijkheden ^ussische en Poolse kolen te kopen. Hij vroeg voort.- de invoer van kolen uit Amerika te stim leren. De heer Vixseboxse hield een pleidooi om de Europese gemeenschap spoedig uit te breiden tot een orgaan, dat alle energie bronnen en ook het transportwezen onder zijn beheer zou krijgen. Het gebrekkig functioneren van de Noordatlantische Ver dragsorganisatie is volgens hem te wijten aan het feit, dat de economische onderbouw sectorgewijze in handen is van de nationale staten, die ieder hun sector naar hun eigen belangen beoordelen en daarbij het alge mene belang naar de achtergrond schuiven. Men moet, aldus de heer "7ixseboxse uit de gebeurtenissen van de laatste tijd de con clusie trekken, dat de g. neenschappelijke markt in West-Europa snel tot stand moet worden gebracht in het kader van de ge meenschap voor kolen en staal. Met de oprichting van nieuwe p-rlementaire or- BINNENLAND Voor Ouwerkerk. Een aantal zeemans vrouwen, wier echtgenoten varen voor de Rotterdamse Lloyd, heeft de gemeente Ouwerkerk een wandtapijt aangeboden, dat te zijner tijd een plaats zal krijgen in het raadhuis, dat men volgend jaar gaat bouwen. Het wandtapijt, waaraan de dames 1900 uur gewerkt hebben, stelt de ramp en de dijk- sluiting in 1953 symbolisch voor. Rijksdienst wegverkeer. Aan ir. W. W. E. von Hemert is op zijn verzoek eervol ontslag verleend uit zijn functie van direc teur van de Rijksdienst voor het Wegver keer, met dankbetuiging voor de langdurige diensten, welke hij als zodanig den lande heeft bewezen. Tot zijn opvolger is benoemd ir. J. W. Filz, thans hoofdinspecteur bij deze rijksdienst. Aardgas. De Nederlandse Aardolie Maatschappij heeft meegedeeld, dat het on derzoek van een tot dusver niet bekende, gasvoerende laag in haar proefboring op IJsselmonde nabij het Feijenoordstadion is voortgezet met gunstig resultaat. De ran- wezigheid van aardgas is aangetoond op een diepte van ruim 500 meter. Brand. In hoger beroep is f 1000 boete geëist tegen een Rotterdamse aardappelhan delaar, die in februari, ondanks een verbod, een petroleumkachel had gebruikt in een loods van de gemeente Rotterdam, waarin aardappelen lagen opgeslagen. Er was brand ontstaan, waardoor het dak gedeeltelijk was vernield. De rechtbank had de 72-jarige handelaar f500 boete opgelegd. Veroordeeld. Het gerechtshof te 's Her togenbosch heeft de oud-secretaris van de gemeente Heeze G. C. N. van der H. wegens verduistering van gemeentegelden veroor deeld tot drie maanden gevangenisstraf. De rechtbank te 's Hertogenbosch had 'hem ver oordeeld tot acht maanden gevangenisstraf. Expositie. In Museum Boymans in Rot terdam wordt van heden tot 3 januari een tentoonstelling gehouden van tekeningen en etsen van A. Schotel, die dit voorjaar zestig jaar werd. Festival. De werkgemeenschap van ac cordeon- en mondharmonika-organisaties zal op 2 en 3 februari 1957 haar eerste lustrum vieren met het houden van drie festivals, en wel in Hengelo in Overijssel, Utrecht en Helmond. Aan de festivals zal kunnen wor den deelgenomen door alle accordeon-, mondharmonika- en mandolineverenigingen. Vo dracht. Donderdag 29 november zal prof. dr. Libbe van der Wal, rector van het Grotius-Gymnasium in Delft in het stedelijk museum „Het Prinsenhof" het door hemzelf geschreven toneelstuk „Het werpen van de teerling" voordragen. De baten van deze avond zullen geheel ter goede komen aan het Delfts comité voor de hulp aan vluch telingen. Onuitputtelijk. De minister van Maat schappelijk Werk, mej. dr. Marga Klompé, heeft dinsdagavond temidden van ruim 600 Hongaarse vluchtelingen in de Utrechtse jaarbeurshallen het Sint Nicolaasfeest ge vierd. Het -ersoneel van de Jaarbeurs, het Rode Kruis en de Stichting Stadsontspan- ning Utrecht, dat voor de derde maal dit feest organiseerde, had ook nu weer van het bedrijfsleven honderden geschenken ontvan gen om dit Sint Nicolaasfeest tot een on vergetelijk gebeuren te maken. Voor ruim f75.000 aan Sint Nicolaas-cadeaus zijn nu aan de drie transporten uitgereikt. Auto uit 1908. In het R.A.I.-gebouw te Amsterdam is de verkooptentoonstelling van gebruikte automobielen geopend. Er worden 90 gebruikte automobielen aangeboden, van grote Cadillacs tot kleine Fiats. Het pronk stuk is een in 1908 gebouwde „MAF", waar van het expertiserapport op vrijwel -11e onderdelen tot de kwalificatie „goed" komt. Maar dit museumstuk is- niet te koop. De tentoonstelling blijft tot en met 30 november. Verdwenen. Een inwoonster van Den Haag is een platina ring met saffieren ter waarde van ongeveer f4000 kwijtgeraakt in een café-rastaurant aan de Kneuterdijk. Zij liet de ring liggen bij de wastafel van het toilet, waar een oneerlijke vinder hem heeft meegenomen. Vondst. In de hofvijver te 's Graven- hage zijn beenderen dijbenen en een schedel gevonden. Bij de beenderen vond men voorts een pistool, een dolkmes en een fluitje. Het gerechtelijk laboratorium stelt een onderzoek in. Directeur. Tot directur van de Caltex laboratoria te Pernis is benoemd de heer Lloyd H. Mulit. De laboratoria in Pernis zullen voltooid zijn in 1958. De heer Mulit heeft verscheidene belangrijke functies be kleed bij de „Standard Oil". De laatste zes tien maanden was hij ter beschikking ge steld van het Amerikaanse departement van defensie. Dr. J. Stuyt overleden. In de leeftijd van 65 jaar is te Arnhem overleden de chi rurg dr. J. C. M. Stuyt, die zich ook buiten zijn praktijk bekendheid heeft verworven door zijn kennis van de Franse historie. In het bijzonder heeft hij zich bezig gehouden met de Naundorf-affaire. Twee jaar geleden promovee 'de hij aan de Sorbonne Parijs tot doctor in de letteren op een proefschrift over de medische dienst tijdens de tocht van Napoleon naar Egypte. Dr. Stuyt ontwikkel de nieuwe theorieën over de chirurgische hulp aan gewonde militairen. In het leger bekleedde hij laatstelijk de rang van luite nant-kolonel Ambassadeur gaat heen. Mr. B. Ph. baron van Harinxma thoe Slooten is met ingang van 1 januari op de meest eervolle wijze ontheven van zijn ambt van buiten gewoon en gevolmachtigd ambassadeur bij het Belgische hof. Baron van Harinxma thoe Slooten zal Brussel op 1 december met ver lof verlaten. ADVERTENTIE ïlllllillllllllllllllllllllllllllllllllllll A iiifiniiii/inniiiiiniiilllllllllllllljll! afd. tapijten Levering via Lw woninginrichter ganen, zou men slechts bereiken, dat de parlementsleden steeds meer „op drift raken" en dat een verwarring en een ver spilling van werkkracht zouden optreden. Een der organisaties voor de hulpver lening aan Hongaarse vluchtelingen vroeg de medewerking van de Hcge Autoriteit om kolen voor de vluchtelingenkampen in Oos tenrijk ter beschikking te stellen. President Mayer zei dat er reeds bemid deling is verleend voor zendingen bruin kolen uit Duitsland, die de Duitse spoor wegen gratis zullen vervoeren. De Hoge Autoriteit zal verder alles ondersteunen wat voor de vluchteling' gedaan werd

IJmuider Courant | 1956 | | pagina 11