„Kapitein Brassbounds bekering" door de Nederlandse Comedie HVS'ers boden SOS sterke tegenstand in Krelagehuis Matthews had belangrijkste aandeel in Engelse zege op Joegoslaven „IK DOOP U, WOERDEN Reacties voornaamste goudmarkten De volleybalcompetitie Verrassende uitslagen in de eerste klasse Keeper Beara was in grootse vorm DONDERDAG 29 NOVEMBER 1956 PREMIèRE IN HAARLEM Malenkov schittert door afwezigheid Examens SKIUITRUSTINGEN GRETHA DE BRUIJN D .Polderman overleden Klokgelui op zondag voor onderdrukte volken Huldiging Eduard van Beinum 7 december Greetje Kraan won van concurrenten met ruim verschil Zwemster Lorraine Crapp ook naar Nederland Den Haag versloeg Zweedse ijshockeyclub Alvesta Biljartkampioenschap eerste klasse 47/2 Canadese ijshockeyers niet naar Moskou Zal beslissing in het damtoernooi pas in Haarlem vallen? Sport in 't kort De moeilijkheden met de HVC-reserves De Engelse voetballers tegen Denemarken Twents voetbalelftal versloeg Utrecht Abe Lenstra op dreef Om de Europabeker 10 Op zaterdagavond 1 december geeft de Nederlands Comedie te Amsterdam de officiële première van „Kapitein Brass bounds bekering" van George Bernard Shaw in de vertaling van Willem Vogt, door Henk Rigters geregisseerd. Houders van zogenaamde „personeelsabonnemen- ten" van de Haarlemse schouwburg hebben echter reeds woensdag met deze opvoering kennis kunnen maken - een soort proef- voorstelling, die hedenavond herhaald wordt. Enkele jaren geleden is dit enigszins als parodie op het romantische melodrama uit het Victoriaanse tijdperk bedoelde stuk ook in Haarlem vertoond, door de Old Vic Company uit Londen, voor - als ik mij goed herinner - niet meer dan ongeveer driehon derd toeschouwers. En dat ondanks een bezetting van ook door de film bekend geworden sterren als Ursula Jeans, Roger Livesey, William Devlin en anderen. Eén zinsnede uit mijn recensie over wat door regisseur Hugh Hunt werd aangediend als een dolle maskeradeklucht mag hier niet ontbreken: „Bij alle vrolijkheid kan niet verzwegen worden dat ieder Nederlands beroepsgezelschap een ten minste even sterke, zo niet betere bezetting zou kunnen opleveren." Wat er verder van de huidige opvoering ook gezegd mag worden, deze bewering is in ieder geval waar gemaakt. De voorstellingen worden gegeven ter herdenking van Shaw, die honderd jaar geleden is geboren en „wiens grote beteke nis als toneelschrijver zelden meer wordt bestreden" - zoals de auteur van de in leiding in het programma ietwat lichtvaar dig opmerkt. Het heeft geen zin op deze plaats in discussie te treden over de aard van die betekenis, te minder naar aanlei ding van dit hoofdzakelijk op amusement berekende stuk, dat overigens beantwoordt aan zijn stelling, dat er dramatiek aan wezig is, als de natuurlijke levensdrang in conflict komt met het kunstmatige van onze samenleving. Ook hier immers treft men mensen aan die eigen wegen zoeken naar geluk en onderworpenen aan de maat schappelijke orde *- de omgekeerde werk wijze van komedieschrijvers a la Molière dus. Het verhaal is intussen te onzinnig om na te vertellen. Nu de redenen tot persiflage van de draken der vorige eeuw vervallen zijn, doet de spectaculaire over drijving van op het exotische gerichte fan tasie bijna kinderachtig aan. al heeft de spitse geest van Shaw er gelukkig voor gezorgd dat er herhaaldelijk hartelijk ge lachen kan worden, vooral om de telkens iets sterker terugkerende hekeling van de rechterlijke macht in al haar onderdelen. Shaw schreef de rol van de voortvarend met haar verbeeldingskracht spelende Lady Cicely Waynflete speciaal voor de door hem bewonderde Ellen Terry, die hij een kans tot schitteren wilde verschaffen als de vrouw die twintig mannen (maar het had den er ook duizend kunnen zijn) te erg is. Met een ogenschijnlijk minimum van in spanning ziet zij kans om iedereen, van hoog tot laag, om haar aristocratische vin gers te winden. Met haar bijna tot in het absurde doorgevoerde zin voor praktische oplossingen, maar tevens een aan onnozel heid grenzend vertrouwen in de mensen op het eerste gezicht, met haar voornam" charme en haar grillige humor, slaagt zij erin elke tegenstander te ontwapenen door zijn motieven belachelijk te maken en iede:- conflict tot de proporties van een bagatel terug te brengen. Mary Dresselhuys bedrijft de spot in dit spel van kat en muizen ver- MOSKOU/BOEDAPEST (United Press/ Reuter). De Russische vice-premier Ge- orgi Malenkov, die zich sinds 10 november niet in het openbaar vertoond heeft, was woensdagavond ook weer niet aanwezig op een receptie in de ambassade van Albanië. Alleen Kroesjtsjev, Molotov en Boelganin vertoonden zich. Men heeft Malenkov zelfs bij de aankomst van Gomoelka en bij de aankomst van de Roemeense delegatie ge mist. Malenkov In diplomatieke kringen in Moskou hoort men de volgende verklaringen voor zijn afwezigheid. Ten eerste: hij is ziek, ten tweede: hij bezoekt hydro-elektrische in stallaties in Siberië, ten derde, hij hield toezicht op de atoomproef van 17 novem ber en ten vierde: hij vertoeft in Boeda- Pest- t Bevestiging van enig gerucht was met tG krijgen. In westelijke diplomatieke klingen te Boedapest doen onbevestigde berichten de ronde dat Malenkov de vorige week vrij dag in Boedapest is aangekomen. In wel ingelichte kringen gelooft men dat Malen kov wellicht in Hongarije is vanwege het tekort aan kolen en elektriciteit. In andere kringen meent men echter, dat hij gekomen is om de Hongaarse premier Kadar op te dragen een krachtiger politiek te voeren. Radio-Boedapest deelde woensdag me"®> dat de Russische bevelhebber van de stad de duur van het uitgaansverbod met twee uur heeft bekort. Tass heeft meegedeeld, dat partijsecre taris Kroesjtsjev woensdag de premier van Roemenië, Stoïca, die op het ogenblik een bezoek aan Moskou brengt, heeft ontvan gen. Volgens Tass hebben de beide staats lieden de ontwikkeling der betrekkingen tussen de twee landen besproken. Amsterdam. Gemeente Universiteit. Doc toraal examen wiskunde: H. de Vries (met lof), Heemskerk. Kandidaatsexamen wis-en natuurkunde: mej. C. J. Rte""E dam: mej. F. B. van Melsen, Badhoevedorp, Th. Höhle en P. H. W. v. d. Kroon beiden te Amsterdam; en met lof H. W. de Wijn, Naarden. rassend gevoelig, hetgeen een heerlijke climax van haar optreden in het laatste bedrijf tot gevolg had. De geestigheden van de.tekst kwamen speels en treffend tot hun recht. Misschien had men er verstandig aan gedaan haar toiletten iets opzichtiger en kostbaarder te doen zijn. Het is een onmogelijke opgave geworden om deze rol nog in overeenstemming te brengen met de legendarische reputatie, die trouwens heel bedriegelijk kan zijn. Voor een groot gedeelte is de actrice name lijk afhankelijk van de uitwerking der reacties, die zij te weeg brengt bij een stel personages, die door het verlies van hun parodistische functie niet erg interessant zijn. Zij dienen alleen om de veelzijdige kwaliteiten van deze vrouw onder allerlei potsierlijk wisselende omstandigheden te doen uitkomen. Kennelijk heeft Henk Rig ters zich grote moeite getroost met het schilderachtig uitgedoste woestijnvolk (Arabieren!) en de morsige zeelui tot een kluchtige revue te komen. Erg ver is hij met de figuratie nog niet gekomen. En wat de manschappen van de „Thanksgiving" be treft: naar het uiterlijk leken zij zó te zijn weggelopen uit een boek van Robert Ste venson, maar erg ver kwamen zij toch niet, enkele aardige typeringen niet te na ge sproken. Het jonassen van de bewegelijke Felix Drinkwater (doorgaans heel leuk van Bert van der Linden) wekte de nodige hila riteit. In opzet zijn alle elementen voor succes in deze luidruchtige en bewegelijke mise-en-scène aanwezig. De decors van Nicolaas Wijnberg waren niet buitenge woon goed en niet slecht. Het merkwaar dige is, dat men zo dikwijls iets conventio neels te zien krijgt als de fantasie niet uitdrukkelijk aan banden wordt gelegd. De titelrol werd door Ko van Dijk ver vuld, op ideale wijze in het derde bedrijf, er niet helemaal in slagend in het daaraan voorafgaande gedeelte de verbeten vreug deloosheid van deze op zijn haatgevoelens terende balling tegelijk met de indruk, die hij op de joyeuze bezoekster maakt, tot klaarheid te brengen. Overigens kwam zijn gevoileerd-ruige geluid hem goed te pas om een door de drank versleten en door de zee verweerde commandotoon te gebruiken. Hij heeft meer van een vrijbuiter dan van een veroveraar, doch als geheel is de creatie van deze ruwe, maar in wezen goedhartige piraat bewonderenswaardig. Van de andere medewerkenden aan deze nog niet helemaal ingespeelde comedie moeten in het bijzonder Paul Huf, Philippe la Chapelle en Bob Goedhart met waar dering worden genoemd. Frans 't Hoen was niet erg overtuigend als de Amerikaanse kapitein ter zee. Het zou tenslotte aan beveling kunnen verdienen tot overeen stemming te komen over de uitspraak van de naam Brassbound, tenzij er subtiele redenen voor de thans te beluisteren ver schillen bestaan. David Koning ADVERTENTIE VOOR COMPLETE in diverse uitvoeringen en prijzen SPORTMAGAZIJN Twijnderslaan 7 - Haarlem - Tel. 15116 100 o/o SERVICE rTTTTTTTTTTTTTY' In de leeftijd van vierenzestig jaar is te Spaarndam overleden de heer D. Polder man, directeur van n.v. aannemersbedrijf G. W. Polderman. Meer dan vijftig jaar is hij in dit bedrijf werkzaam geweest. In bouw- kringen was hij een geziene persoonlijkheid. De thans overledene was achtendertig jaar secretaris van het gemengde zangkoor „Spaarndam" en ook een vooraanstaande figuur in kringen der Hervormde gemeente van Spaarndam. Vroeger is hij ouderling geweest en gedurende de laatste vijfentwin tig jaar was hij leider van de zondagsschool te Spaarndam. Maandagmiddag om twee uur zal zijn stoffelijk overschot op de begraafplaats te Spaarndam worden teraardebesteld. „Ik doop u, „Woerden", en wens u be houden vaart". Met deze woorden doopte mevrouw C. W. Vos-Boele, de echtgenote van de burgemeester van Woerden, woensdagmiddag de laatste van een serie van 32 mijnenvegers, ge bouwd bij de Haarlemse Scheepsbouw maatschappij. De tewaterlating had een vlot verloop: nadat de traditionele fles champagne tegen de boeg van het schip was uiteengespat, nam de „Woer den" met zijn achtersteven een snelle duik in het water. Naast de plaats, waar de nieuwe mijnenveger het water koos, lag de „Meppel", die gistermor gen plechtig in gebruik was genomen. Hoge Nederlandse en Amerikaanse marine-autoriteiten woonden de tewa terlating bij. De plechtigheid werd op geluisterd met het spelen van het Amerikaanse en Nederlandse volkslied. De indienststelling van deze mijnen veger zal met speciale plechtigheid gepaard gaan. Aanstaande zondag zal in alle r.k. kerken en kloosters in Nederland een gebedsactie beginnen voor de bevrijding van alle onder drukte volkeren. Deze actie is een herleving van de middagklok, die in 1456 werd in gesteld doof de toenmalige paus als oproep tot gebed tegen het Mohammedaanse ge vaar. Bij het luiden van de middagklok om twaalf uur zal thans ook in Nederland het gebed en de bezinning zich richten op het verkrijgen van vrijheid en gerechtigheid voor allen, die thans in onvrijheid en in on recht moeten leven. Op 2 december zullen de klokken van de r.k. kerken om twaalf uur als teken van begin dezer actie extra lang, tien tot vijftien minuten geluid worden. Galaconcert en overdracht van het „Van Beinumjonds" Ter gelegenheid van het feit, dat Eduard van Beinum vijfentwintig jaar dirigent is van het Concertgebouworkest, zal hem een fonds worden aangeboden. Uit dit „Van Beinumfonds", dat is gesticht uit particu liere bijdragen, zullen jonge musici finan ciële ondersteuning kunnen ontvangen voor het volgen van een jaarlijkse interpretatie cursus. Het is de bedoeling deze cursus samen te laten vallen met het Holland Fes tival, zodat de musici gemakkelijk in con tact kunnen komen met vooraanstaande buitenlandse toonkunstenaars. De huldi ging van Van Beinum zal geschieden op een galaconcert op 7 december. Van Bei num zelf zal voor de pauze het Concertge bouworkest en het Amsterdams Toonkunst- koor leiden in de uitvoering van Ddepen- brocks Te Deum. Als solisten zullen aan dit concert medwerken Erna Spoorenberg, Nan Merriman, Ernst Haflinger en Laurens Bogtman. Na de pauze is het woord aan elf sprekers. Onder meer zal de dirigent een door Mari Andriessen vervaardigd borstbeeld worden aangeboden. Dit bron zen beeld zal een plaats krijgen in ret Concertgebouw. Drie nieuwe Nederlandse partituren zullen de dirigent worden ge schonken. Het zijn „Concertante muziek voor drie koperblazers met orkest" van Hans Kox, „Catena M-usicale" van Sem Dresden en een „Concert voor harp en or kest" van Hans Henkemans. Op maandag 10 december zal in een spe ciale zitting van de senaat van de Gemeen telijke Universiteit van Amsterdam de ere promotie van Van Beinum geschieden. Daarna zal hij in feestelijke stoet naar de studentensociëteit aan de Sarphatistraat worden gevoerd, waar hem een speciale huldiging ten deel zal vallen. Het goud heeft als waardemeter nog altijd zijn waarde behouden. Een ge volg hiervan is dat in onrustige tijden zoals wij thans be leven een grote vraag naar goud belegging ontstaat. Aan de hand van cijfers welke ge publiceerd zijn in „La vie Frangaise" geven wij hier een overzicht van de voornaamste goud- markten. Het merkwaardige van dit overzicht is dat REACTIES VAN DE VOORNAAMSTE GOUDMARKTEN U-U'MMUIM Een vrijwel uitverkocht zwembad in Alk maar zag acht van de elf dames van de Olympische zwemploeg gisteravond aan de start bij de nationale wedstrijden, die door D.A.W. ten bate van de Hongaren waren ge organiseerd. Cocky Gastelaars en Joke de Korte hadden niet ingeschreven, Mary Kok ontbrak wegens ziekte. Greetje Kraan van de Robben, specialiste in de binnenbanen, liet alle Olympische kandidaten op de 100 me ter vrije slag ver achter zich. In 1 min. 5,7 sec. versloeg zjj Loes Zandvliet, die een keurige tijd van 1 min. 7,2 maakte, en Geertje Wielema en Hetty Balkenende die beiden de horloges op I min. 8 sec. lieten stilstaan. Corrie Schimmel nam revanche voor de za terdag in het Kolpabad in Vlaardingen ge leden nederlaag tegen Jans Koster. Haar tijd van 5 min. 5,7 sec. was overigens niet over weldigend. Jans bleef met 5 min. 11.9 sec. ook boven haar kunnen. Aty Voorbij had weinig moeite op de honderd meter vlinder slag met Jopie Troost en Corrie Schimmel, welke laatste de vierhonderd meter nog in de benen had. Ook Ada den Haan had het niet moeilijk tegen Rita Kroon en Nel Wie- gers. In haar prachtige stijl zwom zij gemak kelijk naar 2 min. 52,3 sec. Bij de heren bleef Ad Boxem op de hon derd meter vrije slag, overigens volkomen ongetraind, onder de minuut. In 59,6 sec. bleef hij zijn tegenstanders, waaraan Herman Willemsen ontbrak, ruim voor. Een fraaie strijd leverden Charles Ritton en Gerrit Kor- teweg op de honderd meter vlinderslag. Rit ton, de Nederlandse recordhouder, won in 1 min. 7,9 sec., voor Gerrit Korteweg werd 1 min. 8,2 sec. afgedrukt. Naar onze correspondent in Australië ver neemt zal de bekende Australische zwem ster Lorraine Crapp waarschijnlijk binnen kort naar Nederland komen om er aan zwemwedstrijden deel te nemen. Haar trai ner Frank Guthrie heeft dat in Melbourne bekend gemaakt. Lainey is 18 jaar en zwemt reeds van haar vierde jaar af. Opnieuw heeft IJHC „Den Haag" op de Hoky in Den Haag een overwinning be haald. Nu werd de Zweedse club „Alvesta" met 71 geklopt. Opnieuw was het een wei nig opwindend duel, dat amper duizend toe schouwers te zien kregen. Slechts in de eerste speeltijd, waarin de thuisclub tot een 50 voorsprong uitliep kwamen de spelers tot redelijke prestaties. Wat in de volgende perioden werd ver toond kan evenwel moeilijk een propa ganda voor ijshockey worden genoemd. Acht maal werd een Hagenaar naar het straf- bankje verwezen Roger Guay maakte het wel heel bont, hij werd tot drie maal toe van de baan gestuurd en de combinaties wer den zolang doorgevoerd, dat de Zweedse verdedigers steeds de tijd kregen zich te herstellen. Ook nu bleek dat de ploeg, zodra de Canadezen van het ijs zijn, maar heel matig speelt, Tekenend is, dat van de zeven doel punten er zes door buitenlanders werden gescoord. De tussenstanden waren: 50, 00, 21. De finalisten voor het kampioenschap van Nederland eerste klasse groot biljart 47/2, dat van 6 tot en met 9 december in Krasna- polsky in Amsterdam wordt gespeeld onder leiding van de Amstel Biljart Club, zijn: Beekman (Amsterdam), Broerse (Zaandam), Eichelsheim (Rotterdam), Kruythof (Ba- rendreeht), Ligthart (Alkmaar), Van Loon (Bergen op Zoom), Mol (Amsterdam) en titelhouder Van Nijnatten (Steenbergen). De Canadian Amateur Hockey ^ssociation heeft medegedeeld dat de Canadese ijs hockeyers niet aan de wereldkampioenschap pen in Moskou zullen deelnemen. Hierdoor zullen de Canadezen ook niet elders in Europa spelen en komt de vastgestelde wed strijd op 8 februari in Den Haag eveneens te vervallen. De Verenigde Staten daarentegen hebben bericht dat zij wel zullen deelnemen aan de wereldkampioenschappen. De wedstrijd van het Amerikaanse team in Den Haag, die op 6 februari was vastgesteld, gaat derhalve wel door. HVS moest het gisteravond in het Krelage huis in Haarlem opnemen tegen het sterke Utrechtse SOS, een van de leiders in de hoofdklasse West-A. HVS heeft de Utrechte naren, die vooral in de verdediging excel leerden, uitstekend tegenstand geboden. Het bleek dat harde smashes deze Utrechtse ploeg niet voor problemen stelden, want zowel de hloks. de dekking hiervan en het opvangen in het achterveld, waren prima verzorgd. Joop Petersen was dan ook met tactische slagen de meest gevreesde aanvaller voor de Utrechtenaren. HVS keek al spoedig tegen een achterstand op 6-3, 8-3 (time-out voor de HVS'ers) en 11-3. De SOS-ploeg bleek bijzonder hecht, terwijl de bezoekers er een gewoonte van maakten om vanaf de aanvalslijn te smashen, waardoor de HVS-verdediging voor grote moeilijkheden werd geplaatst. De eerste set werd dan ook overtuigend door SOS gewon nen: 15-8. In de tweede set toonde HVS op het spel van hun tegenstanders een betere kijk te hebben en werden de aanvallen goed opgezet, zodat een aantrekkelijke strijd ontstond. HVS liep uit tot 5-1, maar door sterk smashen bracht SOS de stand met 6-5 weer j in zijn voordeel. HVS bracht de handen van de toeschouwers op elkaar door reeds ver loren gewaande ballen op spectaculaire wijze nog in het goede spoor te brengen en vooral Clay deed hierbij de aandacht op zich ves tigen. Het score verloop was: 7-6, 8-7, 9-7, 10-7, 10-9 (voor SOS) 10-10 en 11-11. HVS bezat dus nog een redelijke kans op winst, maar de Haarlemmers waren in de slotfase onfortuinlijk en na 14-11 werd deze set met 15-12 door SOS gewonnen. In de derde game werd HVS weer voor een achterstand geplaatst (8-4), maar op keurige wijze bracht HVS de score in zijn voordeel 9-8. Maar de Utrechtenaren wisten van geen wijken en plaatsten andermaal HVS voor een achterstand: 11-9. Clay trachtte met een time-out de kansen nog te doen keren maar zonder succes. Met 15-9 werd HVS iets ge flatteerd, met 3-0 geklopt. De eerste klassers De wedstrijden in de eerste klasse lever den vrijwel alle verrassingen op. Bij de dames moest AVC, dat tot nog toe alleen De spanning in het toernooi om het we reldkampioenschap dammen duurt onver minderd voort. Vermoedelijk zal pas in de laatste ronde, die zaterdag in de Gem. Con certzaal te Haarlem om 16 uur aanvangt, de beslissing vallen. De tot nu toe best ge plaatste Nederlander, R. C. Keller is dan vrij, terwijl zijn naaste concurrent, de Ca nadees Deslauriers, de strijd moet aanbin den met de verrassend goed spelende Fransman Gournier. Mogelijk zal ook de partij P. RoozenburgM. Navarro (Al giers) van belang zijn. De organisatoren hebben er voor ge zorgd, dat direct na de beëindiging van de laatste partij de prijsuitreiking kan plaats hebben. Als extra-attractie heeft het organisatie comité een probleem-oplossers-wedstrijd uitgeschreven, waaraan elke beginneling gratis kan deelnemen. Het probleempje, dat ter oplossing wordt aangeboden is sa mengesteld door P. Roozenburg. Door de Haarlemse Damclub wordt ter gelegenheid van het wereldkampioenschap 1956 een bedrijfskwartettenwedstrijd ge houden- Alle in Haarlem gevestigde be drijven, kantoren en instellingen kunnen een kwartet afvaardigen. Deze wedstrijd zal op 10 dec. a.s. in het clublokaal van de H.D.C., restaurant Munniks, Grote Markt in Haarlem, worden gehouden. GEWICHTHEFFER. De Surinaamse titelhouder gewichtheffen (middengewicht), Percy Baag is naar Nederland vertrokken. Baag is leerling-machinist en zal in Neder land zijn studie voortzetten. NEDERLAND—BELGIë. Zaterdag 8 december zal in de Apollo-hal in Amster dam de basketballwedstrijd worden gespeeld tussen de militaire teams van Nederland en België. De wedstrijd begint om 20.00 uur. Voor 75.000 toeschouwers behaalde het Engels voetbalelftal gisteren voor de eer ste maal sedert 1939 een overwinning op Joegoslavië in het Wembley-stadion. Vier maal hebben beide landen tegenover elkaar gestaan, twee wedstrijden in Belgrado wer den door de Joegoslaven gewonnen, resp. met 21 en 10 en één ontmoeting in Londen eindigde in gelijk spel (22). De voetbalkunstenaar, Stanley Matthews had ook in deze wedstrijd weer het belangrijk ste aandeel in de overwinning. Hij schiep bij twee van de Engelse doelpunten de kansen. Eerst had rechtsbinnen Brooks, die van Matthews in de twaalfde minuut de bal kreeg toegespeeld, deze maar voor het in schieten. En nadat Tommy Taylor, invaller voor linksbinnen Haynes, de stand op 20 had gebracht na fraai voorbereidend werk van Finney, toonde Matthews zijn meester schap twee minuten voor het einde nog maals. Deze keer voltooide Taylor het werk van Matthews en onhoudbaar voor keeper Beara vloog de bal voor de derde maal in het Joegoslavische doel. Trouwens, Beara was bij alle drie doel punten kansloos. Zonder zo'n voortreffe lijke keeper zou de nederlaag van Joego slavië nog groter zijn geweest. Vele ma len greep hij tijdig in en een strafschop in de 75ste minuut tengevolge van een fout van Stankovic genomen door de Engelse back Byrne stopte Beara prachtig. Het Engelse team toonde zich echter ge durende de gehele wedstrijd de sterkste. De aanvallen, waarin vooral Matthews, Fin ney en Clayton uitblonken waren doelma tiger dan die van de tegenstanders. Deze lieten eveneens technisch goed spel zien, maar na de 20 achterstand bleken zij geïntimideerd en verknoeiden zij enkele goede kansen. Zo maakte Zebec de fout om niet op het juiste moment een schot op het doel te lossen, maar door te dribbelen waardoor hij zijn vrije positie verspeelde. Een fout, die ook door de andere Joegoslavische aanvallers herhaaldelijk werd gemaakt. In [iet middenveld deden zij niet voor de En gelsen onder, maar voor het doel aarzelden zij om van de kansen gebruik te maken, waardoor de taak van de Engelse verdedi gers sterk vereenvoudigd werd. De beste spelers aan Joegoslavische zijde waren Beara, de onvermoeibare rechtsbuiten Rajkov en de technisch knap spelende linkshalf Vukas. De opstellingen waren: Engeland: Ditch- burn (Tottenham), Hall (Birmingham), Byrne (Manchester United), Clayton (Blackburn), Wright (Wolverhampton), Dickinson (Portsmouth), Matthews (Black pool), Brooks (Tottenham), Finney (Pres ton), Haynes (Fulham), Tailor (Manches ter United), Blunstone (Chelsea). Joegoslavië: Beara, Belin, Stankavic, Tasic, Horvat, Boskox, Raikov, Cone, Top- lak, Vukas, Zebec. Het bestuur van dc Amersfoortse eerste divisieclub HVC heeft definitieve maatrege len genomen tegen de zestien spelers van het tweede elftal, die enige weken geleden het besluit namen niet meer voor HVC I uit te zullen komen, indien zij daar voor niet betaald zouden worden. De voorlopige schorsing die het bestuur deze spelers heeft opgelegd is omgezet in een definitieve. Voor veertien spelers ein digde deze maandagavond. Voor twee spe lers, van wie het HVC-bestuur de namen niet bekend wilde maken, blijft de schor sing gehandhaafd. De veertien spelers kregen bovendien een voorwaardelijke schorsing, die dinsdag 27 november is ingegaan. punten aan leider Die Raeckse verspeelde, tegen Onze Gezellen met 'n puntenverdeling genoegen nemen: 15-8 en 15-11. AVC her stelde zich in de derde game en won de laat ste sets met 15-10 en 15-1. Ook Rapiditas bracht het niet tot een zege. Met liefst 15-2 liep HVS in de eerste set over Rapiditas heen, maar in de tweede set was het tegengestelde het geval en won Rap. met 15-3. De derde set kon HVS met 16-14 winnen, terwijl Rapiditas de laatste game overtuigend won: 15-6. Vesmia klopte onverwacht HBC met 11-15, 17-15, 15-10 en 15-11, Bij de heren veroverde HVS 2 twee kost bare punten op de reserves van Die Raeckse. Nadat Die Raeckse met een 12-9 en 13-11 in de laatste game een redelijke kans op een gelijkspel bezat. Tussenstanden: 15-6, 15-12, 7-15 en 15-13. Santpoort behaalde een volkomen verdien de overwinning op OVRA, dat technisch niet de mindere was van de Santpoortenaren, maar in de aanval weer volkomen faalde. Setstanden 10-15, 16-14, 15-4 én 15-6. De uitslagen Heren: HVS-SOS 0-3, Die Raeckse 2-HVS 2 1-3, Santpoort-OVRA 3-1, CIOS 4-OVRA 2 1-3, OSS-DSS 3-1, WIK 2-PWN 2 2-2, Spaar- nestad-HBC 3 3-1, PWN-HBC 2 30, OVRA 4- Gios 2 0-4. Dames: Vesmia-HBC 3-1, O.G.-AVC 2-2, HVS-Rapiditas 2-2, Gios 3-OVRA 2 0-3, Ves mia 2-JBS 3-0, SSO 2-VVSH 2 3-0, PWN- DSS 2 3-0, Die Raeckse 3-Gios 3-0, Velox 2- Sizo 1-3, Eclecta 3-OG 2 2-2, PSVH 2-Die Raeckse 6 3-0. Voor de wedstrijden tegen Denemarken in de kwalificatieronde van het toernooi om het wereldkampioenschap voetbal zfjii 22 Engelse spelers aangewezen, waaruit een keuze zai worden gedaan. Hiertoe be hoort het gehele team dat woensdag een 30 overwinning op Joegoslavië behaalde. De opstelling voor de eerste ontmoeting met Denemarken op woensdag 5 december zal een dezer dagen bekend worden ge maakt. Het ziet er naar uit dat deze niet veel zal verschillen met die van de wed strijd tegen Joegoslavië, maar in elk geval zal voor linksbinnen Johnny Haynes toch een plaatsvervanger aangewezen moeten worden. Deze liep in de eerste helft na melijk een beenblessure op en in de tweede helft heeft hij niet meer mee kunnen spelen. Zes van de geselecteerde spelers zijn nog nooit voor Engeland in het veld geko men: Howe, Langley, Kennedy, Marchi, Turner en Pegg. Voorts heeft men er blijk baar de voorkeur aan gegeven enkele oudere spelers als Kennedy en Thompson aan te wijzen in paats van jongere kandi daten een kans te geven zoals de spil van Birmingham, Trevor Smith en een binnen- speler van Manchester United, Denis Viol- let. Vooral de keuze van Thompson was een verrassing. Vijf jaar geleden speelde hij in het Engelse team tegen Wales en sedert die tijd werd hij nooit meer in een belangrijke wedstrijd opgesteld. Kennedy, die zowel als back als in de haiflinie voldoet, had vroe ger nooit een kans doordat hij altijd in de schaduw bleef van Billy Wright. De gekozen spelers zijn: keepers: Ditchburn (Tottenham), en Wood (Man chester United); achterspelers: Hall (Bir mingham), Howe (West Bromwich Al bion), Byrne (Manchester United), en Langley (Brighton); middenspelers: Clay ton (Portsmouth), Kennedy (West Brom wich Albion), Edwards (Manchester Uni ted), Wright (Wolverhampton) en Marchi (Tottenham); voorspelers: Matthews (Blackpool), Brooks (Tottenham), Quixall (Sheffield Wednesday), Thompson (Pres ton), Taylor (Manchester United), Turner (Luton), Finny (Preston), Haynes (Ful ham), Blunstone (Chelsea) en Pegg (Man chester United). In het Utrechtse stadion is een voetbal wedstrijd gespeeld tussen een Utrechts en Twents team ten bate van de Hongaarse vluchtelingen. Niettegenstaande het bijzonder slechte weer hadden toch nog ruim 3000 voetbalenthousiasten de weg naar het stadion weten te vinden, waar zij een goede wed strijd kregen voorgeschoteld. De Twentena ren wonnen met 64, nadat zij de rust in gingen met een 21 achterstand. Vooral Abe Lenstra en Voges zorgden er voor dat deze wedstrijd in de stromende regen toch op een hoog peil stond. Wogen voor de rust de partijen tegen elkaar op, daarna bleek al gauw dat de Utrechtse verdediging niet was opgewassen tegen, de sublieme staaltjes van de voetbaltechniek van Lenstra. De Elinkwijk-doelman Van der Schilden voorkwam herhaalde malen dat Lenstra de score opende. Reeds na 7 minuten spelen stond het 1—0 voor de Utrechters door een hard schot via de paal van Schaap. Een combinatie tussen Luiten en Van der Linden maakte het de laatste mogelijk er zelfs 2—0 van te maken. Daarna togen de Twentenaren harder en sneller aan het werk en zorgde Riekerink van Quick (Oldenzaal) voor een tegenpunt. Na rust was Abe Lenstra de sensatie van het veld. Drie uitstekende passes van hem voor Koopman (Oldenzaal) waren ruim schoots voldoende de stand van 21 te wij zigen in 24. Lenstra nam daarna zelf het heft in handen en wederom in samenwerking met Koopman werd het 2—5. Doelpunten van Sleeking (3—5), Riekerink (Quick) 36 en Luiten 46 brachten de definitieve eindstand. De tweede wedstrijd om de Europabeker tussen Fiorentina en Norrköping werd door de Italianen met 10 gewonnen. Daar de eerste wedstrijd tussen beide clubs in een gelijk spel (11) eindigde, plaatste Fioren tina zich voor de kwartfinale, waarin het uitkomt tegen de winnaar van de ontmoetin gen Slovan (Bratislava) en Grasshoppers (Zwitserland). De derde wedstrijd in de tweede ronde van het toernooi om de Europabeker tussen Nice en Glasgow Rangers eindigde in 31 overwinning voor de Fransen. Nice had de eerste wedstrijd met 21 gewonnen, maar de uitwedstrijd tegen de Engelsen met de zelfde cijfers verloren, zodat een beslissings wedstrijd noodzakelijk werd. Nice komt in de kwartfinales uit tegen de winnaar van de ontmoeting Real (Madrid) Rapid (Wenen), die eveneens een derde beslissingswedstrijd moeten spelen, daar beide ploegen ieder een overwinning en de zelfde doelcijfers hadden.

IJmuider Courant | 1956 | | pagina 13