s THALIA Geschenken uit Amerika voor tehuis in Wijk aan Zee Stichting „Evangelie en Industrie" discussieerde over „de gemeenschap" Derde tiental was aanmerkelijk zwakker dan HSGII: Sint Nicolaas-feest voor kinderen van Beijnes-personeel in Beverwijk „Humanitas" en het werk voor de Ouden van Dagen MARCELINO DOL GEWORDEN AAP NA VEEL MOEITE BEDWONGEN Nieuws van Kijk Uit DONDERDAG 29 NOVEMBER 1956 21 Slechte zomer speelde „De Reisduif' parten Feest van speeltuinjeugd van „Schulpen" en „Meerweiden" ,,'t Centrum" was sterker dan „Parkzicht" Ouderavond van de Moerberg-kleuterschool Hongaren naar Staats mijnen in Limburg BROOD EN WIJN met de vijfjarige PABLITO CALVO de jongen die U nooit meer vergeet Aöendn voor Beverwijk Propaganda-avond van „St. Odilia" Debuut jeugdkoor „Zanglust" Slechts twee wedstrijden voor Watervliet Om de Lamersbeker n Excelsior" duidelijk te zwak voor ADO Burgerlijke stand van Castricum V erkeersongelukken Vogelliefhebbers gaan exposeren Een simpel blijk van hartelijkheid heeft woensdag grote vreugde gebracht in het kindertehuis te Wijk aan Zee. Kinderen van verschillende Amerikaanse scholen maak ten aardige pakjes voor de kinderen van tehuizen in Nederland en zonden deze via het Amerikaanse Jeugd Rode Kruis als groet over de oceaan. Woensdag kregen de kinderen in Wijk aan Zee hun aandeel. Voor ieder van de jongens en meisjes was er een pakketje. „Greetings, gift from the schools of the United States of Amerika through the American Junior Red Cross" stond er op te lezen en voorts de naam van de school, plaats en straat van afzender. In de pakjes zaten briefjes met de namen van de schenkers. Toen alle kinderen in de grote speelzaal bijeen waren en directrice zuster E. Zwa- luwé het doel van de bijeenkomst had uit eengezet, heeft de voorzitter van het Neder landse Rode Kruis, de heer G. W. P. Stou- tenbeek, die met de secretaris, de heer P. van der Esoh naar Wijk aan Zee was ge komen, verteld aan de kinderen hoe aardig deze Amerikaanse geste is. Van hun spaar centen kochten de Amerikaanse kinderen geschenkjes om hun Nederlandse leeftijd genootjes van hun hartelijke vriendschap te Tijdens de woensdagavond in het clubhuis café „Sport" aan de Alkmaarseweg in Be- verwiik gehouden bijeenkomst van de P.e- verwijkse postduivenhoudersvereniging „De Reisduif" werden de prijzen uitgereikt aan de winnaar- van het afgelopen seizoen. In zijn openingswoord deelde de voorzit ter de heer G. v. d. Winden mede dat het afgelopen seizoen niet erg succesvol is ver- lonen. Vele vluchten werden bedorven door het slechte weer. Hij herinnerde aan de ingebruikneming van het nieuwe inkorflokaal; dit is uitste ken bevallen. Hierna ging de voorzitter over tot het uitreiken van de prijzen. De Jan de Vries- beker d;e voiig jaar werd gewonnen door de heer P v. d. Outenaar, kwam nu voor een jaar in het bezit van de heer T. Gravemaker met 12.367 pnt.; 2. P. v. d. Outenaar 11.245 pnt.; 3. G. v. d. Winden 9647 pnt.; 4. P. Dek ker 8865 pnt.; 5. C. Westrate; 6. C. G. J. Dekker 8737 pnt.; 7. R. Westrate 8594 pnt.; 8. D. Stiemer 8592 pnt.; 9. J. Luntz 7807 pnt.; 10. C. Castricum 7417 pnt. De andere prijswinnaars waren: Vitesse; 1. P. van Luit 2172 pnt.; 2. D. Stiemer 2120 pnt.; 3. L. Kneppers 2117 pnt. Midfond: 1. P. v. d. Outenaar 2156 pnt.; 2. C. G. J. Dekker 1935 pnt.; 3. L. Kneppers 1891 pnt. Fond: 1. T. Gravemaker 2601 pnt.; 2. C. Castricum 1845 pnt.; 3. G. v. d. Winden 1837 pnt. Kampioen oud: 1. T. Gravemaker 6389 pnt.; 2. P. v. d Outenaar 5672 pnt.; 3. C. Castri cum 5280 pnt. Jonge duiven: 1. P. v. d. Outenaar 3305 pnt.; 2. T. Gravemaker 3247 pnt.; 3. P. van Minnen 3001 pnt. Nu St. Nicolaas weer zijn intrede heeft gedaan en de voorbereiding voor de viering van zijn verjaardag treft, zijn de samen werkende besturen van de speeltuinver enigingen „Schulpen" en „de Meerweiden" besloten om de kinderen van de leden zater dagmiddag in dat feest te laten delen met een tweetal bijeenkomsten in het gemeente lijk ontspanningslokaal aan de Van Diepen straat, Hierin zal voor de eerste maal op treden het operetteclubje onder leiding van mevrouw Veltman-Zwets. Overigens heeft de speeltuininrichting de grootste belangstelling van de besturen. Er zijn drie mooie, nieuwe toestellen in „de Meerweiden"-tuin geplaatst; een zweef paal, een grote- en een kleine draaimolen, de laatste speciaal voor de kleuters. In aan merking genomen, dat deze toestellen dui zend gulden hebben gekost en voor een in middels nieuw aangebracht hekwerk rond de Schulpen-speeltuin ruim twaalfhonderd gulden werd geïnvesteerd, is het begrijpe lijk, dat niet alleen de jeugd, maar veel meer de ouders van de kinderen wordt ge- vraagt zeer zuinig met de nieuwe aan winsten om te gaan. BLAUWE DRUIF"75' DB BEVERWIJKSE VEILING Op de Beverwijkse Bloemenveiling wer den woensdag de eerste blauwe druifjes aangevoerd. De kwek B. Broeze zorgde voor deze primeur en kreeg hiervoor 61 cent per bosje. De biljartwedstrrd tussen de biljartclubs „Parkzicht" en ,,'t Centrum" om de Zilveren Vaas. eindigde in een zeee (2—6) voor ,,'t Centrum" De uitslagen zijn: „Parkzicht": Nijman 140 94 38 10 0 L. v. d. Zon 90 76 47 6 0 L. v. d. Sluis 72 72 29 10 N. Haan 54 39 41 4 0 ,,'t Centrum": Samson Wilschut Stokman Zonneveld toen blijken. Omdat de namen in de pakjes zitten is het mogelijk via het Nederlandse Rode Kruis een briefje terug te sturen en daardoor contact op te nemen met de Amerikaanse kinderen. Twee welpen heb ben daarna de pakjes uitgereikt, daarbij lettend op de aanduiding „boy" of „girl" aan de buitenkant, opdat de jongens niet op haarstrikjes en haarspelden zouden ver rast worden en de meisjes niet op sokken of autootjes. De heer G. W. P. Stoutenbeek beloofde na afloop het Amerikaanse Jeugd Rode Kruis te laten weten, hoeveel plezier de kinderen van het Emmahuis van deze ge schenkjes hebben gehad. Het accent van de ouderavond der Moer- bergkleuterschool die woensdagavond ge houden werd viel op het werk van het Ne derlandse Rode Kruis. Enige films gaven de aanwezigen een goede indruk onder andere van de vakan tiedagen die 200 hulpbehoevenden dit jaar mochten doorbrengen in het „Henri Du- nanthuis" te Zeist. Mej. E. Vijlbrief, bestuurslid van de Vel- sense afdeling, voegde aan deze films nog een paar woorden toe door de ouders op te roepen de inzamelingsactie voor zilver papier, oude postzegels en dergelijke die door het Jeugd Rode Kruis momenteel ge voerd wordt, te helpen slagen. De aftredende voorzitter van de ouder commissie, de heer D. Mooy, verklaarde verheugd te zijn dat hij namens de ouders de school een kleuterwipje aan kon bieden als afscheidscadeau. De ouders kregen na de thee nog de gelegenheid om de presta ties die de kleuters in de afgelopen weken op het gebied van knip- en plakwerk gele verd hebben, te bewonderen. Naar men ons mededeelde zijn vandaag zesentwintig Hongaren uit Wijk aan Zee vertrokken naar Lijenbroek, bij Sittard in Limburg, om t.e gaan werken in de Staats mijnen. ADVERTENTIE het theater met de beste films presenteert VRIJDAG 8 uur, ZATER DAG 7 en 9.15 uur, ZONDAG 3, 7 en 9.15 uur, MAANDAG t/m WOENS DAG 8 uur (dus 6 dagen) D« in Cannes en Berlijn bekroonde film waarvoor geen woorden genoeg bestaan en die daarom zonder reclameteksten onder Uw aandacht wordt gebracht I DONDERDAG 6 DEC. - 8 uur speciale voorstelling Kirk Douglas - Lauren Bacall - Doris Day YOUNG MAN WITH A HORN Het verhaal van een hartstochtelijke vrouw.18 j. HEDENAVOND 8 uur MANINA HET MEISJE ZONDER SLUIER met Brigitte Bardot.18 j. „CHARLIE'S TANTE" met Heinz Rühmann komt binnenkort ff 116 116 38 13 2 105 105 47 11 2 77 66 29 7 0 56 56 41 9 2 DONDERDAG 29 NOVEMBER Luxor Theater, 19 en 21.15 uur: „Odys- see". Kennemer Theater, 20 uur; Stichting Abonnements voorstellingen. Georgette Hagedoorn, voordrachtkunstenares. K.S.A.-gebouw. 20 uur: Vergadering Coö peratieve Boeren- en Tuindersbond. R.K. Leeszaal, uitleenbibliotheek geopend van 1013 uur. Lees- en studiezaal ge- opend van 10—13 en 14—17 uur. Wük aan Zee, filiaal R.K. Leeszaal, St. Odulfstraat 12, geopend dagelijks? van 10—11 en 17—18 uur. VRIJDAG 30 NOVEMBER Kennemer Theater, 19 en 21.15 uur. „Alarm in de Pacific". Luxor Theater, 19 en 21.15 uur: „Taian- tula". „r W.B. Theater, 20 uur: „Tarzan s Wonder- bron". ,c so Openbare Leeszaal, geopend van la i( en 19—20 uur; Jeugdleeszaal, Zeestraat 26, geopend van 18.3020 uur. R.K. Leeszaal, uitleenbibliotheek geopend van 15—18 en 19—21 uur: lees- istu diezaal geopend van 1518 en 19 21.0 uur. De stichting „Evangelie en Industrie", die reeds verleden jaar verschillende dis cussieavonden heeft gehouden over diverse maatschappelijke problemen, heeft weder om een serie avonden samengesteld waar van de eerste gisteravond in het Wijkge- bouw van de Nederlands Hervormde Ge meente te Velsen-Noord plaats had. Dat deze avonden in het verleden aan hun doel hebben beantwoord, bleek uit de zeer grote opkomst, ondanks het bar slechte weer. De leider van deze stichting, de heer Leenman', heette allen hartelijk welkom, in het bijzonder prof. R. van Dijk, die een korte inleiding als leidraad tot de discussie zou geven. Prof. Van Dijk betoogde dat de mens niet alleen kan staan. Indien dit juist zou zijn, zo zei hij, dan zou de mens niet waard zijn mens te zijn. De mens hoort in de ge meenschap thuis en men heeft de binding met andere mensen nodig. De bedrijfsgemeenschap is hiervan slechts een klein onderö3el en spreker wilde niet eens beweren, dat dit slechts een onderge schikt deel is. Het bedrijf is er ten behoe ve van de produktie, waarvan allen profi teren.. Elke arbeider is een volwaardig lid van de gemeenschap. Met elkaar zetten de In de KSA te Beverwijk waren dinsdag avond velen bijeen, die sympathiek tegenover het werk van de Nederlandse r.k. blinden- bond „St. Odilia" stonden. Men kreeg deze avond een toneelstuk van de rederijkers Al- berdingk Thym uit Haarlem te zien, maar men luisterde eerst met grote aandacht naar hetgeen de blinde voorzitter, de heer J. Pelk uit Zaandam, te vertellen had over het blin- denwerk. Spreker vertelde het een en ander over de kinderen die blind geboren zijn en niet we ten hoe het licht er uit ziet. Vroeger werd er voor deze kinderen in het geheel niets gedaan en zij groeiden op tussen vier muren. De blindenorganisatie kan en moet nog veel meer doen maar dan dient het ledental veel groter te worden Deze woorden vonden bij val. want velen gaven zich op als ondersteu nend lid der vereniging. De toneelvereniging Alberdingk Thym kwam met het toneelspel „Bonaventura" in drie bedrijven van Char lotte Hastings. Voor de vele jonge leden van het christe lijk jeugdkoor „Zanglust" was bet woens dagavond in het Nederlands Hervormd jeugdgebouw een gewichtig gebeuren, want deze sedert enkele maanden bestaande ver eniging kwam voor de eerste keer op het concertpodium om eens te laten horen wat het kan. De prestaties waren gevarieerd. De leider, de heer Jac. Stolk, heeft dit roe rige, jonge volkje niet slechts laten zingen, maar ook een vijftal meisjes voordrachten ten zeggen en anderen spelletjes laten doen. Uiteraard beperkte de zang zich tot enkele zeer eenvoudige liedjes, die men met veel animo tweestemmig uitvoerde, tot groot genoegen van de naar deze contact avond gekomen ouders en andere belang stellenden. Deze laatsten werden ook bij de voorstelling betrokken, want een viertal, uit de zaal op het toneel geroepen, mocht meespelen in een geïmproviseerd „Trek aan det bel", hetgeen de toch al gemoede lijke stemming nog verhoogde. Hilda en Ans Anker, Trijnie Smit, Ans Bouhof en Hanny Tolk vertelden over de vacantiegeneugten en alles wat daarbij be hoort. Gerda van Rosmalen bleek een vro lijk harmonikaspeelstertje, dat haar num mers onvervaard vlot voorspeelde. Het be stuur van het jeugdkoor heeft zich inge spannen met allerlei attracties het contact tussen „Zanglust" en zijn donateurs te ver stevigen. Ongetwijfeld zal men daar in geslaagd zijn, want de leiding bezit veel enthousiasme en energie, waarmee zij de moeilijkheden, die zich in elke vereniging voordoen, zeker zal overwinnen. mensen de schouders onder het werk, om hiervan in de toekomst de vruchten te plukken. Natuurlijk is niiet ieder gelijk, de een heeft meer talent dan de ander. Door dit meerdere talent mag hij ook meer zeg gen, doch tevens draagt hij hierdoor ook meer verantwoordelijkheid. Er is dus wel degelijk een ongelijkheid, zo zei spreker, maar geen ongelijkwaardigheid. Door de ontwikkeling van de industrie en andere bedrijfstakken heeft de mens meer vrije tijd gekregen, waardoor hij-zich aan maatschappelijke werkzaamheden kan wij den, of aan speciale liefhebberden. Hij' waarschuwde echter, deze vrije tijd zoda nig te besteden, dat het een jacht naar geld wordt omdat men meent, dat dit meerdere geld het geluk vormt. Dit gaat ten koste van het gezin, kerk en staat. Bij alles wat men doet moet men voorop het gezin plaatsen. Overgaande tot de medeverantwoorde lijkheid van de arbeider in de bedrijfsge- meenschap, zei spreker, dat de arbeider de wil dient te uiten, deze verantwoordelijk heid te willen aanvaarden. Na deze inleiding van professor Van Dijk werd er een ogenblik gepauzeerd, waarna de deelnemers in diverse groepen werden verdeeld, om aan de hand van een vragenlijst, hun standpunt over de hierin gestelde vragen te geven. De antwoorden van de diverse groepen werden door professor Van Dijk van com mentaar voorzien en zo nodig werd hier over nog diepgaand gediscussieerd. Korfbal in Kennemerland Voor de komende zondag krijgt de korf balvereniging „Watervliet" maar een be scheiden competitieprogramma af te wer ken voor slechts twee twaalftallen. Watervliet 2, dat het er tot nu toe maar matig heeft afgebracht in de competitie en wat meer activiteit aan de dag zal moeten leggen teneinde van de onderste plaats op de ranglijst af te komen, ontvangt Koog Zaandijk 3. De Zaankanters zijn altijd on berekenbare tegenstanders, maar er blijft voor hen steeds de beste kans. Wellicht zou Watervliet 2, bij wijze van St. Nicolaas- surprise nu eens voor een onverwachte verrassing kunnen zorgen. In de uitwedstrijd tegen Aurora 4 heeft Watervliet 4 een kleine kans op een goed resultaat als van het begin af 'n flink tem po en goede combiniaties worden toegepast. Watervliet 2 speelt met de dames: L. Kloosterman, B. Hoen, B. Hessen, S. Waag- meester, W. Nijkamp, G. Polak en de heren A. Verkerk, A. Redeker, A. R. Verkerk, J. v. d. Berg, G. v. d. Brink en H. Scholting. In de biljartwedstrijden om de Lamers beker speelde. „Excelsior" tegen de Haar lemse vereniging. ADO. welke in 7-13 over winning voor laatstgenoemde vereniging ein digde. De persoonlijke uitslagen waren: J. v. Urk (E) 51 42 25 7 0 E. Meertens (A) 41 41 25 9 2 R. de Haas 162 162 31 32 2 H. Meeuwenoord 166 130 31 15 0 C. Grapendaal 76 62 23 12 0 P. Porter 73 73 23 17 2 H. Middelkoop 33 33 20 5 1 A. v. Cuylenburg 38 38 20 10 1 H. Duin 58 44 31 7 0 J. v. Vliet 56 56 31 8 2 C. Ooyevaar jr. 87 84 35 11 0 P. v. d. Wolde 74 74 35 11 2 Jac. Wisker 49 49 26 11 2 C. Schabink 25 20 26 4 0 J. Waterdrinker 58 58 34 8 2 R. Staats 50 48 34 8 2 J. v. Urk 51 44 33 6 0 K. v. d. Eem 30 30 33 4 2 J. v. d. Maat 125 103 41 11 0 A. Brand 119 119 41 15 2 De afgelopen week is er voor de bonds wedstrijden door de IJmuidense schaakclub „Kijk Uit" weer met afwisselend succes ge speeld. Zo moest het derde tiental het onder spit delven in Haarlem tegen het sterke HSG II. Met 714-2Vi werd deze ontmoeting ver loren, maar toch kan „Kjjk Uit" III op een zeer goede wedstrijd terugzien. Immers, de spelers van HSG waren stuk voor stuk ster ker en er waren zelfs schakers bij, die nog meespelen in de eerste klasse van de KNSB. Zo bezien kan het een bijzondere prestatie genoemd worden, dat het eerste bord van „Kijk Uit" een winstpunt kon noteren, dit kan tevens gezegd worden van het tiende bord, dat een verdienstelijke remise behaal de. De volledige uitslag luidt: HSG II—„Kijk Uit" III. 1. Mr. Snoeck Hen- kemansS. Kistemaker 0-1, 2. G. H. Tiemens H. V. Nieuwenhuizen 1-0, 3. P. Verdonck W. Deelder 1-0, 4. G. WoortmanJ. Verlaak 1-0, 5. S. MarinusJ. Dekker remise, 6. H. D. v. d. OuwA. J. v. Niekerken remise, 7. C. JonckbloedtJ. Wal 1-0, 8. W. MazeeR. Blok 1-0, 9. J. Schaap—P. A. Peek 1-0, 10. W. J. SayesH. Wolthuizen remise. Totaal uitslag Vk-V-k. Beter deed „Kijk Uit" II het, dat Pat- Mat III op visite kreeg. Dit tiental was wel iets te zwak voor de IJmuidenaren, want het werd met 7M>2'A verslagen. Kistemaker be werkte na goed voorbereidend werk de vij andelijke stelling zodanig, dat eerst de kwa liteit verloren ging en daarna kon hij mat in twee zetten aankondigen. De Haas won reeds in de vierde zet een stuk en hij speelde daarna een gewonnen spel. Hölscher had meer moeite om een gewonnen stelling te bereiken, maar dit kostte hem zoveel tijd, dat hij de zaak niet meer kon overzien en toen de dame weggaf, waarna het natuurlijk uit was. Ook Reinhout verkreeg positioneel overwicht, wat uiteindelijk resulteerde in een zege. Aarts won ook al in het begin een stuk en profiteerde van een open lijn, die dan ook de beslissing bracht. Stals smaakte het genoegen weer eens te winnen, nadat zijn tegenstander een remise-aanbod had af geslagen en Kok genoot de twijfelachtige eer de enige te zijn, die op normale manier ver loor. Doornenbal was na moeizaam spel de kwaliteit voorgekomen, maar de Pat-Mat- man had een gevaarlijke vrijpion verkregen, die echter door Doornenbal onschadelijk kon gemaakt worden, waarna hij zelf een pion kon laten promoveren, die de beslissing bracht. Heidenreich speelde fel aanvallend en scheen aanvankelijk succes te hebben, maar toen hij niet doorzette kon zijn tegen stander hem bezig houden en het werd re mise door herhaling van zetten. M. Lanser boekte reeds in het begin succes, door een paard buit te maken, waarna hij een mat-net DE ELFTALLEN VAN „NOORD" HollandiaWB (te Hoorn 14.30 uur). VVB: A. Nieuwenhuijs; A. v. d. Schans en K. Kil; F. Bruinzeel, A. Both en J. Kers bergen; F. Boevink; R. Luitjes, H. Verswij- veren, J. v. d. Linde en C. Luntz. KinheimVelsen: (sportpark „Rooswijk", 14.30 uur: Kinheim: J. Pigmans; A. Paap en W. Mol; J. v. d. Griend, W. Groeneveld en A. Blom; T. Weidemann, J. Sparreboom, F. v. Well, A. Eyke en G. Sluiter. ConcordiaIEV (te Haarlem, 14.30 uur): IEV: H. Alkemade; P. Persijn en A. de Roos; G. v. Berneveld, C. Schoot en J. Scha- vemaker; W. Buur, J. Duin, J. de Reus en H. de Reus. VEILINGBERICHTEN Andijvie f 0,25^-f 0,53; waspeen f 0.15 f 0,41; prei f 0,12f 0.25; knollen fO.10—f 0.27; spruiten f0,38f 1,23; boerenkool f0,13— f0.27; groene kool f 0.14f0,22; rode kool f0.10f0.16; gele kool f 0,11f 0,20; uien f 0,14f 0,32; peen f 0,08—f 0,15. GEBOORTEN: M r-garetha, d. van J. Hid- ding en J. M. van Leeuwen; René Nicolaas Maria, z. van P. Beentjes en M. A. Komen. GEHUWD: N. G. Beentjes, wonende te Heemskerk en C. J. Bakker, wonende te Castricum; P. W. Bleijswijk, wonende te Haarlem en A. H. Lute, wonende te Castricum. OVERLEDEN: Klaas Zijp, 80 j„ wonende te Limmen; Joanna Georgea Maria Siebes, 72 j„ wonende te Heiloo; Bertha Cornelia Dorothea Verwaal, 73 j., wonende te Am sterdam. opbouwde, waaruit de vijandelijke Koning niet vermocht te ontsnappen. „Kijk Uit" IIPat-Mat III: 1. A. Kiste makerS. S. Oppenheimer 1-0, 2. G. L. de HaasJ. Sonneveld 1-0, 3. Th. HölscherP. H. Janssen 0-1, 4. J. ReinhoutB. de Heer 1-0, 5. H. Aartsir. J. Nijhoff 1-0, 6. J. A. Stals ir. E. de Vries 1-0, 7. J. Kok—T. Tijs- sen 0-1, 8. W. DoornenbalB. Sauer 1-0, 9. P. HeidenreichK. Meier remise, 10. M. Lan serP. Wagenaar 1-0. Totaaluitslag TA-2Va. De tweede ronde is voor „Kijk Uit" niet ongunstig geweest; van de vier gespeelde wedstrijden werden er drie gewonnen en slechts een ging verloren. De eerstvolgende wedstrijd is op 10 december, dan speelt „Kijk Uit I haar eerste thuiswedstrijd tegen Schaaklust uit Andijk. „Kijk Uit" II krijgt Saendec I uit Zaandam op bezoek, terwijl „Kijk Uit" III naar Zaandam moet om al daar Zaandam V te bestrijden en tenslotte gaat het vierde tiental naar Haarlem om de belangrijke ontmoeting Rolland II-„Kijk Uit" te spelen. De winnaar van deze wedstrijd krijgt zeer fraaie kampioenskansen. Onze jeugdige lezers zullen vandaag het Kinderhoekje van Tante Els niet in de krant aantreffen. Tante Els is door ziekte verhinderd het woord tot hen te richten. Zodra zij is hersteld zal zij dit I verzuim goedmaken. ooooooooooooo OOOOOOOOOOOOOOOOOOOCXXXXXDOOOÓOOOOOOOOC Het tienjarig meisje Corrie Nunes Vas, dat te Amsterdam op het Krugerplein fiet ste, is in aanraking gekomen met een vrachtauto met aanhangwagen. Zij reed in dezelfde richting als de passerende auto, week eerst uit naar rechts en toen naar links, waar zij een klap kreeg van het ach terwiel. Het kind was op slag dood. Te Yllecoven is bij de oprit van een brug over het Julianakanaal de drieëntwintig jarige M. uit Born met zijn bromfiets in botsing gekomen met een motorrijwiel, be stuurd door L. uit Stevensweert, M. was op slag dood. L. werd ernstig gewond. Hij is naar het ziekenhuis te Sittard overgebracht. Uit de vaart. De grote Donaupont voor het vervoer over het Noordzeekanaal bij de Hembrug gaat van heden af drie weken uit de vaart wegens herstelwerkzaamheden. Een steeds weerkerend feest, dat zowel door groot en klein naar waarde wordt ge schat is ongetwijfeld het St. Nicolaasfeest van de kinderen van de werknemers van de wagonfabriek J. J. Beijnes N.V. te Beverwijk. Gistermiddag hebben deze kinderen in het Kennemer Theater weer volop van dit feest genoten. De voorzitter van de personeelskern, de heer Faas, heet te de grote en kleine kinderen hartelijk welkom. Hij dankte de directie die het dit jaar weer mogelijk heeft gemaakt, dat de Sint met gulle hand zijn goede gaven on der de „Beijnes-kindertjes kon verdelen. Tot de komst van de goed-heilig-man, werden de kinderen vergast op een goo chelaar. Hierna was het grote ogenblik gekomen dat de Sint zijn intrede in de schare geestdriftig toegejuicht. Sint Nico laas sprak allen toe, waarbij hij hen vooral op het hart drukte tevreden te zijn met hetgeen zij kregen, daar er zoveel kinde ren zijn die niets ontvangen. Na afloop ontvingen de kinderen behalve hun cadeautjes, nog een grote zak gevuld met speculaas en borstplaat. Een ieder ging tevreden naar huis. Te zelfder tijd had in de bioscoopzaal een middag voor de kin deren van „De Gieteling" plaats en men kan de verwarring en verwondering van de kleintjes begrijpen, toen plotseling nog een goed-heilig-man het Kennemer Thea ter binnen stapte, om zich naar de „Beij- nes-kinderen te begeven. Dit was een klei ne technische en organisatorische fout, die wellicht ook aan een geheugenstoornis van zaal deed en hij werd door de kinder- de goede oude Sint kan hebben gelegen. Het aantal „ouderen", dat woensdag avond het slechte weer heeft getrotseerd om te luisteren naar de heer N. v. d. Graan, bestuurder van het Humanistisch Verbond, was niet zo buitengewoon groot. Doch zij, die de gang naar de Nijverheidsschool in IJmuiden-oost hebben gemaakt, zullen hiervan geen spijt hebben- De heer Reitsma, voorzitter van de af deling Velsen van het Humanistisch Ver bond, vertelde dat deze vereniging lande lijk een gezonde groei vertoont, iets wat in Velsen beter kon zijn, meende hij. Hij hoopte dat de belangstellenden onder het gehoor zich geroepen zouden gevoelen, het werk te gaan steunen. De heer Van der Graan behandelde de verschillende problemen van de ouderdom enh et oud worden en dat zijn er niet wei nige. In ieder geval is het een onderwerp dat een ieder belang inboezemt. Spreker maakte duidelijk, welke gevol gen de steeds groter wordende groep be jaarden met zich brengt. Voor deze grote re groep moet natuurlijk ook meer gepro duceerd worden, vooral als ze nog zo lang „fit" blijven. Om tot deze grotere produktie te komen denkt men aan de mogelijkheid om de mensen, die dit willen, langer te la ten werken dan tot hun 65ste jaar. Doch, zo ging spreker verder, ze mogen ook weer niet de plaatsen blijven bezetten welke de jongeren toekomen en die door deze maat regel hun kans zouden ontlopen. Een oplossing die velen zou bevredigen, zag spreker hierin dat oudere mensen, die zich daartoe geroepen gevoelen, anderen iets leren. Als men bezigheden heeft zal Zeven jaar lang heeft een bewoner van het Heemsteedse woonwagenpark kunnen zeggen: „Mijn aap lacht". Altijd was het dier zeer menselijk in zijn optreden; het at fatsoenlijk, hield er behoorlijke manie ren op na en deed geen mens kwaad. Dins dag echter is de houding van de aap plot seling omgeslagen en kan de eigenaar met Albert Helman zeggen: „Mijn aap schreit". Na een aantal jaren wordt zo'n dier name lijk steeds onbetrouwbaarder in de om gang, een kwalijke trek, die waarschijnlijk onder invloed van de mensen in het apen- karaktertje wordt gegrift. De onbetrouw baarheid steeg dinsdag ten top, toen de aap zijn baas aanviel. Hij verwondde de man zodanig in het gezicht, dat deze in een ziekenhuis moest worden behandeld. De Heemsteedse dierenarts Jacoba W. Hagedoorn en de beheerder van het Haar lemse Dierenasyl, de heer Petegem, zijn naar het woonwagenkamp getrokken om het dier onschadelijk te maken. De aap lag aan zijn ketting en ging als een dolle te keer. Eerst hebben mejuffrouw Hagedoorn en de heer Petegem getracht de aap door middel van slaaptabletten te kalmeren. Dit lukte niet. De aap toonde een ontzag lijke kracht en beet door de leren hand schoenen van zijn temmers heen; men slaagde er ook niet in een strop om de nek te krijgen. Toen men op deze wijze het dolle dier niet in bedwang kreeg is bij de Heemsteedse apotheken een kilogram chloroform gekocht. Hierin werden een aantal watten gedrenkt en deze werden de aap onder de neus gehouden. Het dier bleek voor geen bedwelming vatbaar. Na veel moeite heeft de heer Petegem een schepnet over de kop van de aap kunnen trekken en een riem om zijn nek gelegd. Het dier is in een loopkooi getrokken en op deze wijze na enige uren uiteindelijk in bedwang gebracht. Nu verblijft het dier in het dierenasyl, waar het van de heer Petegem (zie foto) een goede verzorging geniet. De aap zal aan een dierenpark worden aangeboden, waar hij kan schreien of lachen, al waar hij zin in heeft het voor het grootste deel van de mensen geen ramp zijn om oud te worden. Natuur lijk moeten zij, die niet in staat zijn om zich dienstbaar te maken, geholpen wor den en op dit terrein doet ook Humanitas veel goed werk, zei spreker. Voortgaande meende spreker te kunnen zeggen, datr reeds de opvoeding van de jeugd voor de latere leeftijd beslissend kan zijn. De ouderen moeten een eigen positie ve plaats hebben in het leven, waarvoor bij het kind reeds de kiem kan worden ge legd. Een hobby van het kind kan blijken op oudere leeftijd een zegen te zijn, was het oordeel van de heer Van der Graan. Met zijn hobby voor de vrouwen is dit lang niet zo nodig door hun huishoudelijk werk voelt de man op leeftijd zich nog actief- De verbeteringen welke worden aange bracht in de ouderdomsvoorziening en de ziekteverzorging maken voor de gepensio neerden de laatste jaren van hun leven goed en rustig kunnen zijn. Tot dit laatste zouden de bejaardenwoningen met recrea tiezalen veel ten goede kunnen bijdragen. In plaatsen waar deze zijn heeft Humani tas door middel van huisbezoek vele ban den gelegd en waar nodig ook bijstand verleend, zo besloot de heer Van der Graan zijn rede, die met grote aandacht werd ge volgd. Tot slot werd een film vertoond. Een groot aantal leden had aan de op roep van het bestuur van de Volièrevereni ging „Vogelvreugd" te Beverwijk gevolg gegeven om te helpen aan de voorbereidin gen voor de op 10 tot en met 13 januari in de St. Jozefzaal te Velsen-Noord te houden bondskampioenententoonstelling. Het werd als een gemis gevoeld, dat in Beverwijk geen zaal disponibel is om deze tentoonstelling te houden en anderzijds was het weer een grote geruststelling, dat het gemeentebestuur van Velsen de toe zegging had gegeven dat de Plantsoenen dienst zou zorgen voor een aardige ver siering van de zalen. Er is veel werk te verzetten, vertelde de voorzitter, de heer P. Nan, daar men nu vrijwel door het gehele land propaganda moet maken. Het is de eerste keer, zo zei hij, dat deze bondstentoonstelling in het westen van ons land wordt gehouden. Hij meende hieruit op te mogen maken dat de afdeling Beverwijk-Velsen-Noord bij het hoofdbestuur een goede naam heeft. We zagen o.a. de prachtige, in kleuren druk uitgevoerde raambiljetten die straks overal voor de ramen zullen hangen. Ook was er een flinke hoeveelheid mooie prijzen aanwezig. De directie van de Hoogovens schonk vier mooie bekers, enkele andere bedrijven lieten reeds van zich horen en het bestuur verwachtte dat na de Sint Nicolaasdrukte heel veel zakenmensen aan .Vogelvreugd" een prijsje zullen doen toe komen. Er wordt gerekend op ongeveer 1000 van die kleine zangers, waaronder er zeker velen zullen zijn die voor een prijs in aanmerking komen. Ook de zustervereniging uit IJmuiden, Fauna Felisonus, toonde belangstelling voor de tentoonstelling en schonk een mooie prijs. De heer P. Spitters uit Haarlem heeft deze avond een aantal nuttige wenken ge geven betreffende het keuren, het vervoe ren van de vele gevederde zangers en het bleek wel dat daar heel wat aan vast zit. Hij zeide dat het soms gevaarlijk is om vogeltjes te kopen, die er heel mooi ge kleurd uitzien en waarvan later blijkt dat ze een heel andere kleur krijgen. Deze beestjes zijn nog maar pas in ons land en het is beter dat deze eerst wat acclimati seren, meende de heer Spitter. Wie hiervan meer wil weten kan op zaterdag- en zon dagmiddag tijdens de tentoonstelling heel wat kennis opdoen door middel van een film die in een ander lokaal draait. Tijdens de vergadering gaven drie vogelliefhebbers zich op als lid en het bestuur heef* zo het vermoeden dat Hit. aan+ni Hc "3rsle u„d nog wel wat groter zal v.OiH-n_

IJmuider Courant | 1956 | | pagina 19